"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

len.petra
23. jan 2009

baby dakujem za podporu 😅 .. snad to teda casom prejde, stale si vycitam, ze nekojim aj ked mlieka mam dost.. este aj v obchode ked som kupovala UM, tak som sa akoby vnutorne hanbila, ze nekojim a kupujem umele.. ale uspokojuje ma aspon to, ze sa uspavame skoro rovnako, sme pritulene akurat ze namiesto didika mame flasku.. snad sa konecne vyspiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimeeee 😕

gabou
29. jan 2009

Ahojky..zkouším taky přestat kojit..už se kojíme totiž jenom v noci a bylo to dost únavné už..zatím vynechávám noční dvě kojení a pak budu postupně vynechávat i večerní usínací kojení..

mám dotaz..co děláte, aby se vám přestalo dělat mléko?? 😨

martina46
30. jan 2009

ahojte odstavujuce maminky. kolko by som malej mala dat mlieka - mliacnych vyrobkov, aky by som odstavila?
STACILO BY JedNA KASA A JEDEN JOGURT DENNE V NASOM VEKU? 14 mesiacov?

fifinna
30. jan 2009

Gabou, mleko by sa ti malo prestat tvorit, tym , ze znizujes postupne kojenie, ak nahodou citis napätie v prsnikoch, tak si len trosku rucne odstrekni. A mala by si pit menej tekutin. Su aj nejake homeopatika, ale tie maju asi vyznam pouzit ich az po uplnom odstaveni, lebo kazdym kojenim sa mlieko tvori. Viac neviem.

mata, mala by vam stacit kasa a jogurt.

martina46
30. jan 2009

fifinna, ďakujem 🙂

denisocka
30. jan 2009

tak ahojte,dnes mi odstavenie odobrila aj pediatrička,už len to pychicky prijať 🙂 navrhla mi BEBU HA 3 - mate s nou skusenosti?

lindulak
24. mar 2009

baby ako dlho vasim babam trvalo, kym si zvykli na novy sposob uspavania? Teda u tych, co uspavali na didiku?

monik76
24. mar 2009

lindulak, Kojila jsem uz jen rano a vecer pred spanim nejdrive jsem zrusila rano a pak vecer proste jsem ji nedala a ona vubec neprotestovala sama jsem byla prekvapena ze to slo tak hladce takze pak jsem kojila ob den pak jednou za dva dny a ted uz nekojim ale asi jsem svetla vyjimka 😉

winifred
26. mar 2009

Ahojky mamky taky už budu muset malého odstavit od prsu je mu 13 měsíců a pořád si rád cucne.Vím jaké to bylo těžké odstavit svou dceru.A tak jsem se chtěla zeptat jestli nemáte nějaká nějaký fígl jak na malé závislačky.On totiž bez prasda neusne.A neumí pít z flašky což je kámen úrazu.Děkuji za pomoct 😉

tonicka
26. mar 2009

winifred, mrkny do bezny den mamiciek co odstavuju deticky, tam je figlov az az, len musist prist na to , ktorý plati na tvojho synceka 😀 😀

fifinna
26. mar 2009

winifred, u nas zabralo to, ze som si dala na bradavky klobucik na kojenie a povedala som malemu, ze mam bo, ale ked chce, nech si da. Vôbec nechcel a to som ho nahanala po celom byte 😀 . Tak sme sa odstavili od denneho kojenia. Potom som kojila rano o tretej a rano o piatej. To kojenie o tretej som uz vynechala, davam mu cajik s poharika so sosakom, alebo so slamkou. Tiez neni nauceny pit s flasky s cumlom. No a este mi ostava odstranit posledne kojenie, len to som leniva rano vstat a ist mu zarobit mlieko a skusit mu ho dat, ci to bude fungovat. Ale toto je posledny mesiac, co kojim a v aprili idem na to. No a tiez nevedel zaspat bez prsnika, tak som mu povedala, ze je uz velky chlapec a velky chlapci nespavaju na prsniku a navrhla som mu , ze mu poviem rozpravku a on suhlasil. Sice si par dni trosku protestoval ale uz je to v pohode.

sanicatko
28. mar 2009

no baby same finty ako vidim,o nejakych 4-5 mesiacov ideme aj my na to!no uvidime co z toho bude ☹

danuska24
31. mar 2009

ahojte. neviem ci sem pisem dobre ale predsa 😉
ja som bola nutena prestat kojit zo dna na den, pretoze som si zlomila nohu a musela som stravit 2 dni v nemocnici. potom sme sa vratili naspat ku kojeniu, lenze medzitym mala dostala crevnu chripku a stale zvracala tak sme opät prestali s kojenim - nekojila som 2 tyzdne, mala to vzala uplne super, ziadny plac, ziadne dozadovanie, proste super.
akurat ze som ju po tych 2 tyzdnoch zacala kojit zase a tu je nas kamen urazu, predtym prespala celu noc v postielke, ked nepocitam 2-3 prebratia - to som jej dala cumel a v momente spala - no a teraz sa zase 2-3x budi.
a konecne sa dostavam ku otazke:
po odstaveni treba davat umele mlieko?

(moja dr. mi povedala ze sa to odporuca do 2-3rokov. v Mama a ja som citala ze dieta kt. bolo kojene do roka uz nemusi mat mlieko, ale malo by mat nejake jogurty a mliecne vyrobky a tak. a aj tak na flasu nie je naucena a manzel jej skusal davat UM myslim Hipp a plula..)
dik za rady

fifinna
1. apr 2009

danuska, ked ti mala nebude uz chciet ine mlieko ako tvoje, tak uplne stacia jogurty a pod. 😉

danuska24
1. apr 2009

dik

dadka999
2. apr 2009

Ahojte dievcata, pisem tu prvykrat, mam taky problem, kojim maleho bude mat teraz pol roka.. kazda z vas tu pise , ze koji aj do rocika.. ale ja nejako nemam rada kojenie, a dost ma to unavuje, neodsudzujem to , ale mne to nieje velmi prijemne, a najradsej by som na pol roka s tym prestala, ma to pre mna dost velke nevyhody.. a hlavne v noci.. obdivujem zeny, ktore dlho koja ale ja od porodu uz len cakam kedy bdue pol roka aby som mohla cim skor prestat.. milujem svojho synceka, ale uz ho nechcem kojit.. poradte mi ako s odstavenim.. zeleninku a ovocie mi uz papka jedna radost.. aj cajik mu chuti..)))prosim pomozte.. dakujem vopred/.. 🙂

fifinna
2. apr 2009

dadka, dojcenie pre dieta v zmysle vyzivy ma vyznam prveho pol roka, takze malemu si dala co si mohla. Aj ked materske mlieko je nenahraditelne. Zacni s odstavovanim postupne. Neviem ako casto kojis, ale na posledy si nechaj kojenie, ktore je tebe a malemu najprijemnejsie. Napr. ranne. Najskôr vynechaj obedne kojenie, ale malemu daj prikrm a za nim este umele mlieko, ktore bude este potrebovat. Potom vynechaj vecerne a nocne kojenie. Vsetko postupne, aby sa aj prsniky na to pripravili. Ked budes mat pocit napätia v prsnikoch, tak si odstrekni trosku mlieka, nie celu davku.

dididi30
2. apr 2009

ahojte
baby ako sa zbavit nocneho kojenia?? moj syncek je nocny kojenec, ked mu nechcem dat v noci cicik , nervozne place, ja chcem kojit len do roka, ale takto kojit skoro neprestanem ☹ zacala som chodit od prace,v stavam rano o pol siestej a toto nocne kojenie ma uz fakt unavuje, lebo od pol noci by pytal aj kazdu hodinu 😒 ,

fifinna
2. apr 2009

dididi30, my sme mali to iste, ja som sa rozhodla prestat po roku s castym nocnym kojenim. Proste som musela byt tvrdohlavejsia ako maly 😅 . Najskôr som sa rozhodla, ze mu nedam, ked sa zobudi do pol noci. Troska si poplakal, drzala som ho pri tom na rukach a od unavy zaspal. Po troch dnoch mu uz stacilo len pobuchat po zadocku. Ked si na to zvykol, tak som pokracovala tak, ze som ho po pol noci nakojila a ked sa zobudil skôr ako po dvoch hod. tak som sa robila, ze spim, ze ho nepocujem, on si pomrcal a spal dalej. Spime spolu v posteli, tak sa uspokojil stym, ze som pri nom. Takze som uz kojila len dva krat za noc a on si sam od seba zacal tento tyzden pytat len raz alebo vôbec. Ked sa nahodou preberie viac krat ako raz, tak mu dam len vodu. Takze nam to trvalo pol roka, kym sa naucil ako tak spat.

radkar
2. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

dadka999
2. apr 2009

Dakujem ti pekne Fifina za poradenie, som rada, ze mi aspon niekto napisal aky je postup na odstavenie.. 🙂 kojim este rano o piatej a pocas dna asi dvakrat.. mam mu dat po prikrme umele mlieko svoje alebo njeaky vyrobok..? napriklad nutrilon..?dost sa mi plnia prsia, a asi bude velmi tazke aby mliecko definitivne odislo , ale vsetko ma svoj cas.. 😉 vopred dakujemza odpoved.. dobru nocku dievcata.. 😲 😉 🙂

fifinna
3. apr 2009

dadka, tak naskôr odburaj jedno denne kojenie a pockaj tak tri dni. Potom odburaj to druhe denne kojenie, znova pockaj par dni, kym si nebudes ista, ze to chces na 100 percent ukoncit. Napisem ti ako by mala vyzerat strava dietata podla mesiacov : 6 mesiacov : skoro rano a ranajky mlieko, obed tuha strava + mlieko, olovrant a vecera mlieko.
6,5 mesiaca : skoro rano mlieko, ranajky mlieko + cerealna strava, obed tuha strava + mlieko, olovrant- vecera mlieko.
7 mesiacov : uz len ranajky mlieko+ tuha strava, obed tuha strava a mlieko, olovrant tuha strava a mlieko, vecera mlieko.
8 mesiacov : ranajky mlieko + tuha strava, obed uz len tuha strava, olovrant tuha strava + mlieko, vecera mlieko
8,5 mesiaca : ranajky mlieko + tuha strava, obed - olovrant tuha strava, vecera mlieko

To je len tak priblizne napisane, aby si vedela ako casto davat este mlieko, ale samozrejme si spravte vlastny rezim jedenia ako vam bude vyhovovat. No a v tvojom pripade kedze nechces kojit , tak podavaj napr. nutrilon, ale ak by sa ti chcelo odstrekovat tvoje mlieko, tak môzes aj to. Skus davat aj trosku prevarenej vody na pitie.
Ak by si mala problem s plnymi prsiami, tak sa porad s gynekologom, nech ti da nieco na zastavenie laktacie, alebo sa popytaj v lekarni.

tonicka
3. apr 2009

dididi ja som prestala v noci kojit tak, ze som vynechavala kazde druhe kojenie, a potom az okolo 5, trvalo to asi 3 dni,kym to pochopila a ona je strasny zavislak 😉 miesto didinky som robila pssst, apripadne hladkala a dam vodicku ked je smädna.... 🙂

dadka999
9. apr 2009

Ahoj Fifinka, maly mi ochorel tak sa to trosku pokazilo a nechce mi nic papat len moje mliecko.. ako nachval mi to pripada, nho budem musiet nejak vydrzat..ale pre svohjo milacika urobim vsetko.. 🙂 aj ked pravdupovediac mam toho kojenie uz dost.. 😀 ale snad nejako vydrzami ten mesiac navyse.. 😉

fifinna
9. apr 2009

dadka, poznam to, my sme uz len na jednom kojeni a maly mi tiez ochorel, tak som mu dala aj cez den, teraz ked sa mu polepsilo, tak mu davam znova len raz, ale tak si zvykol , ze ma teraz stale otravuje, musim odolavat 😝

dadka999
11. apr 2009

Fifinnka, dostala som crevnu chripku, hnacky zvraciam a teploty, maly mi absolutne nechce jest moje mliecko.. ☹ ano maly glk si uz nechce dat, tak sme mu zacali uz podavat NUTRILON , velmi mu chuti niekedy sa mi zda , ze aj viac ako moje mliecko.. 🙂 cchela som prestat s kojenim ale takym sposobom ze dostanem crevnu chripku to nie, cele dni sa o maleho stara svokra a ja ani nemozem k nemu.. joj tazko je mi.. ☹ a ty ako co nove..?

fifinna
12. apr 2009

dadka, asi mi neuveris, ale aj ja som dostala crevnu chripku a maleho som uz tri noci a styri dni nenakojila. On by aj chcel, ale mne sa mu nechcelo dat, ale nie kôli tomu, ze som chora, to by nemalo vadit. Prve dve noci prespal na caji a dnes sa zobudil okolo tretej rano a pytal ham, tak som mu dala jogurt, lebo ine mlieko by som do neho nedostala. Zjedol par lyziciek, lahol do postele a spal do rana. Som zvedava co bude tuto noc. Inak ma tak svrbi prsnik, nemam ho napäty, ale asi ma potrebu kojit 😀 , normalne mam chut ho malemu dat, ale odolavam, uz to hadam nejako ukoncim. Môzes byt rada, ze sa to takto ukoncilo, inak by si sa nebola tak lahko odhodlala. Ale ked ta to bude trapit, tak po chorobe mu skus znova dat, mozno sa znova roztaha. Ja som pri malom aj ked som chora, on je tiez chory, uz mesiac, sice crevnu chripku nema , tak dufam, ze ju nedostane. Ale ty ho mas este malickeho, tak je dobre , ze je pri nom svokra. Prajem rychle uzdravenie 😉

dadka999
12. apr 2009

Fifinnka, hm aka nahoda, crevna chripka je asi teraz velmi rozsirena, ja zase nemam problem , maly mi papa nutrilon a na obed normalne uz varene a na olovrant alebo desiatu mu davam ovocie a staci mu to a tiez cajicek.. 🙂 problem je vo mne, strasne sa mi nalievaju prsia a bolia ma.. som sa rozhodla ,z e asi podjem si dat pichnut ku gynekologovi injekciu na zastavenie laktacie..4 dni som nekojila a uz ani nemienim zacat, som rada, ze si tak skoro odvykol od mojho mlieka a mam pocit ze nutrilon mu ovela viac chuti a aj mi prespi celu noc a to je super.. 🙂 len ma trapia moje prsia, urcite pojdem na tu injekciu.. lebo inac to nezvladnem..snad to nejako prekonam a t ako dlho si kojila..???skoda ze ja nemam pevnu volu , ale nejako to nemusim to vsak neznamena ze nelubim svojho syna.. ze..????

fifinna
12. apr 2009

dadka, nevicitaj si to, ved som ti napisala, ze kojenie ma vyznam v zmysle vyzivy, len pol roka, rok je optimum a zvysok je uz len potreba dietata si cuckat , lebo uz ma pestru stravu. Takze urcite lubis svojho syna, ved si ho kojila, ked to

fifinna
12. apr 2009

odoslala som to omylom nedopisane, takze si ho kojila prveho pol roka ked to najviac potreboval. Mne gynekolog nechcel dat nic na prsniky, ze nech to odide prirodzene. Ale nemam take problemy ako ty. Ja som vlastne kojila - kojim ? 18,5 mesiaca. Skusas si aj po troske odstrekovat ?