"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

denisocka
1. máj 2009

možno zubky..... nie?

eppik.m
2. máj 2009

Ahoj, tak zatím je vše ok. Myslím že to odstavení bude rychlejší než jsem si sama říkala 😀 . V noci už vůbec nekojím, zůstalo nám pouze jedno kojení před spaním. Takže to je hodně velká pauza mezi kojením jelikož mu dávám už napít pouze z jednoho prsu. Trošku se mně prs bolí, pne ale žádný jiní problém není takže jupíííííí 😵 .

denisocka
2. máj 2009

ja som tiež tak davala,jeden prsník - jedno večerne kojenie ... takže si na dobrej ceste 😵

inač,ja začínam mať po tých 7dnoch nekojenia take divne pocity v prsiach,predsa sa tam asi ešte dačo robí,občas ma tam pichne a su take,no .... akoby poloprazdne,proste je tam dačo ... tak neviem či mu mám dať vycucať 😀 len sa bojim aby sa dajake abscesy z toho neurobili,ked tam to ,lieko už týžden kysne 😝

lienka55
2. máj 2009

Vcera som zacala brat tie tabletky co mi dr. predpisal a citim sa ako keby ma mechom uderil,je mi hrozne zle,ale bolo mi dopredu povedane,ze taketo su nasledky. 😠 ☹
Prsia ma zatial stale bolia.Uvidime co bude dalej. ☹

sammy
2. máj 2009

Denisocka, neviem ci zubky alebo si len potrebuje zvyknut, ze sa spi celu noc bez budenia.
A divne pocity mam aj ja, mne mlieko este stale kvapne sem-tam v priebehu dna, no myslim, ze tam nekysne nic, potrebuje sa to vstrebat a zastavit, ja verim, ze to prejde samo. Ved ked bol organizmus navyknuty tvorit mlieko rok a pol, asi si teraz nevie hned zvyknut, ze uz netreba 😀

vlasa
2. máj 2009

lienka,ako sa volaju tie lieky?su to hormony?kolko to treba brat?

lienka55
2. máj 2009

vlasa volaju sa Medocriptine,pisu ze je to antihormon a je ich tam 30ks.Prave som trosku studovala ten letak.
Strasne by som z nich spala,idem si lahnut lebo to nevydrzim.Hrozne nasledky to ma. 😠 ☹ 😝
Ja nie som si stale ista ci je to to,ze sa mi zacalo opat tvorit mlieko?Ale ved co ine by to mohlo byt?

vlasa
2. máj 2009

a niesu na potlacenie tvorby mlieka?ja by som potrebovala,aby sa mi prestalo tvorit,inak drobca nepresvedcim,ze uz proste nieje 😅

bec
2. máj 2009

momonka - dakujem za radu. S tou kasou ma to vazne nenapadlo a uz druhy den nam to funguje. NIe je to sice plna davka mlieka na den, ale hned ma v sebe o 300 ml mlieka. A kasu mi spapa - to jej chuti🙂 Takze sme uz druhy den cez den bez MM. Papame MM uz len na noc a v noci. Dufam, ze to postupne zvladneme.
eppik.m - ano v 8 m. vanilkovy cukor sice nie je vyhra, ale na jednu davku mlieka je to asi 15 zrniecok, co si myslim, ze nie je taka hroza a ked mi na zaklade toho to mlieko aspon trochu pije, tak je to poda mna lepsie ako nic.

Dudliky u nas nezaberaju absolutne ziadne - skusali sme vselico. No a flasu tiez odmieta aj flasky so sosacikom - proste je to mala potvorka🙂 Tak zatial lyzickujeme, verim, ze budeme podobny pripad ako pisala momonka, ze raz zacneme proste flasu akceptovat.

eppik.m
3. máj 2009

Ahoj, děti jsou prostě děti, každé je jiné ale jsou naše 😵 !!! Já mám zase doma jedlíka-bodlíka co vydí to hned zbodne 😀 a je mu jedno v čem to jídlo je ... i krémik z tuby mu chutná, palečkem ho dlabe ven a pak šup s ním do pusy 😅 . Co se týče odstavení pořád je vše ok. Alespon neco jde bez bolesti a zdravotných problémů. Když si vzpomenu na začátky kojení tak to nikomu nepřeji ... kolik bolesti jsem si u toho vytrpěla 😝 takže jsem ráda že to budu mít za sebou ...
denisocka: od té doby co jsem měla mastytídu prsu, mně v něm pichá a jakoby tam vevnitř neco bylo (já měla prs zarudlý a tvrdý jako kámen ☹ ) ale nastětí jdu za půl roku po skončení kojení na kontrolu sona prsu tak snád to bude dobré ...

denisocka
3. máj 2009

baby,čo ste odstavili,kolko UM teraz dávate? maly my rano vypije 150 UM,potom ma nejaky kremik. a večer trebars krupicu,alebo puding to je tiež 150ml cca ..... tak neviem či dať viac.....lebo zjavne odkedy ma rano Um tak mi nechce papať chlebik

eppik.m
3. máj 2009

denisocka: ráno Michal vypije 233ml, večer kaši 250-300 ml a před spaním má jedno kojení, občas přes den má jogurt, sýr ... když ti to hodí za den cca 500ml mléčných výrobků tak by to mělo stačit, píšou to odborníci 😉 to je divné proč by ti odmítal chlebík, když pije UM 😕 a jinak o té dávce UM všude máš tabulku na výrobku kde píší že dítě staré 12 m. a více by mělo vypít cca 233ml nebo 266 ml dle doporučení pediatra ... tak mu dej plnou dávku a uvidíš zda ji zvládne když ano, tak bych mu ji dělala 😉

eppik.m
3. máj 2009

pro upřesnění velikost jedné dávky je 233ml, 266ml (pro větší jedlíky) a dop. množství na den je min. 500 ml
já to dělám tak že:
ráno má snídani plnou dávku mléka
pak za cca tři hodiny má svačinku ovoce, takže klidně by jsi to taky mohla rozdělit a po mléku mu dát jako sváču třeba ten kremik jak píšeš a to by tu dávku měl zvládnout v pohodě, záleží na tobě ... (jaký kremik myslíš?)

denisocka
3. máj 2009

no nechce chlebik lebo vypije mlieko 😀

eppik.m
3. máj 2009

tak to je jednoduché, prostě ty dávky mu rozlož na více svačinek, dítě má menší bříško než dospelý a tak mu vyhovuje papat malé dávky a často 😉 po probuzení mléko pak za pár hodín snídane chlebík ....

denisocka
3. máj 2009

toto je moj večny problem,stale za ním s niečim beham,,,, neviem či to už neprehanam ...... dnes toho zjedol velmi malo,rano o 7.00 tych 150 UM,potom asi o pol hodinu trošku chlebika so syrom,snad štvrť krajička ... potom okolo 9.00 jednu aktiviu a nič viac - až teraz o 11.30 ryžu s mäskom a omačku - a zaspal ... inokedy takto papame + ešte doobedu aspon banan

eppik.m
3. máj 2009

denisocka: vždyt papá krásně, to mu bohatě stačí, nevidím žádný problém a jak u dospěláků tak i u dětí se každý den může množtvý trochu lišit, prostě nemá takovej hlad, myslím že kdyby opravdu trpěl hlady tak by to dal dost hlasitě najevo 😀
u nás:
po probuzení cca 7 - 7:30 233ml mléka + pár sušenek nebo piškotů
cca v 10 ovoce čerstvé, nebo přesnídávku (dnes snedl 2 menší banány)
z mé snídaně si také něco slupne ale to spíše jenom na chut a aby dal pokoj, jinak žebrá 😀
pak obědvá dle toho kdy usne, dnes šel v 11 a pořád spí takže bude obědvat až po probuzení cca 250- 300g porci zeleniny + maso + obilovina
cca za 3 hodky sváča to dávám jeden den chlebík, druhý den ovoce ...
opět mezi jídly neco vyžobre kukuřičnou křupku, amarantový chlebík ....
večeře v 18 - 250 -300 ml kaše
pře spaním v 19 kojení 😉

denisocka
3. máj 2009

tak to jete nejak malo oproti nam ,to ani nejdem písať čo nas čaka po prebudeni 😅 😝

denisocka
3. máj 2009

ešte nas čaka polievka , neskor banan a jablko , obed ešte raz .. a krupica na noc . no a medzi tým samozrejme nejaka chrumka,alebo dačo

sammy
4. máj 2009

Hura, mala spala uz 2 noci 🙂 Ale radsej som ticho, nejdem to zakriknut.

denisocka
4. máj 2009

ja som zakríkla,včerajšia noc bola des! prežrala som ho asi pred spankom a bolelo ho brucho ? alebo .... neviem,pil ešte v noci 2x 100ml mlieka a 2x sa cely poštal,amen

eppik.m
5. máj 2009

denisocka: 😅 proč mu dáváš mlíčko na noc? určo ho bolelo bříško ... samozrějmě zálezí na tobě, ale co takhle všude čtu tak dítě nepotřebuje v noci nic pít, výjimka je samozřejmě když je nomocné, nebo jsou tropická vedra 😀 My už v noci necickáme cca týden a žádnou tekutinu mu nedávám, sice se budí ale dám mu dudku, nebo pomazlím a pak usne ...

eppik.m
5. máj 2009
eppik.m
5. máj 2009

Jak dlouho kojit, ukončení kojení, odstav dítěte

Jak dlouho kojit?
Nedá se říci, že by existoval nějaký přesný věk, kdy je již vhodné dítě odstavit. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců a dále kojit alespoň do 2 let dítěte. Vždy ovšem záleží na konkrétním kojícím páru, jak dlouho jim kojení vyhovuje.

Zdravé, dobře prospívající dítě je možné plně kojit 6 měsíců (u dětí alergických či potencionálně alergických – alergie se vyskytuje v rodině dítěte – matka, otec, sourozenci – je možné plně kojit až 7-8 měsíců), tehdy je tedy mateřské mléko (MM) jediným zdrojem výživy a není nutné nic přidávat.

Mezi 6. – 12. měsícem se pozvolna zavádí příkrmy (v roce by jich mělo být celkově 5), ale MM je stále důležitým zdrojem živin i energetického příjmu dítěte. Mléko je v této době zcela nezbytnou součástí stravy a nemůže-li být dítě kojeno, tak je nutné podávat mléko umělé (UM).

Mezi 1.- 2. rokem věku je MM již jen doplňkem výživy, poskytuje část mléčné dávky (většinou třetinu až polovinu, zbytek by měly tvořit jiné mléčné výrobky – sýry, jogurty, mléčné kaše, zakysané výrobky aj.). Stále velmi důležitou funkci ovšem MM hraje v posilování imunitního systému dítěte, když MM obsahuje obranné látky „šité“ přímo na míru konkrétnímu dítěti. I když dítě není kojeno často, ale již jen třeba 1-2x denně (což je dostatečný počet po roce věku), tak MM těchto obranných látek obsahuje dostatek, jsou v dávce mléka více koncentrovány, složení mléka se přizpůsobí potřebám dítěte a frekvenci jeho kojení a vše potřebné tedy dítě získá i v jediné dávce.

Po 2. roce života již MM není z výživového hlediska nutné, je možné podávat již běžné kravské mléko i k přímé konzumaci (mezi 1.-2. rokem je možné ho již využívat k přípravě pokrmů), pokud dítě není alergikem (zde se kravské mléko doporučuje až po 3. roce), nicméně MM stále obsahuje obranné látky, takže je stále velmi hodnotné a rozhodně nelze prohlásit, že dlouhodobé kojení, po roce věku, je k ničemu, jak je, bohužel, dost často slyšet. Důležitou funkcí dlouhodobého kojení je také jistý emocionální náboj, ty krásné chviličky mezi matkou a dítětem, kterých se mnohdy nechce ani jedna strana vzdát.

Takže závěr z mé strany by mohl být asi takový – kojit rok je super a pro dítě dobrý základ, kojit 2 roky je velmi vhodné, kojení déle než 2 roky je již záležitostí čistě na rozhodnutí maminky, jak dlouho chce děťátku svůj prs nabízet. Kojení po 3. roce již není tak obvyklé a sama bych tento věk označila za jistou hranici, kdy je již vhodné o odstavu dítěte uvažovat.

graziela
21. máj 2009

Ahojte,
pridavam sa k vam odstavujucim mamickam...no nie JA som planovala mojho synceka odstavit, skratka mlady panko sa tak rozhodol sam...trvalo to uz dlhsiu dobu, asi tak mesiac, najskor zacal odmietat denne kojenie, este pred mesiacom som ho kojila asi tak 4xdenne, v noci nie, pretoze mne uz takmer od narodenia vedel krasne prespinkat celu noc...v noci som ho budila ja sama len pre udrzanie laktacie...
Zatial to u nas prebieha celkom hladko, hoci som sa obavala, ze bude problem naucit na flasku, ine mliecko a pod...Je tomu uz 3.den odkedy som ho naposledy nakojila...snazila som sa mu este ponuknut cici aj cez den, ze ci to naozaj mysli vazne, ale on si to nerozmyslel...Flasku som mu davala tak postupne, do zasoby som si kupila viacej druhov cumlikov, nakoniec sme nemuseli skusat ziadne ine, ostali sme pri silik. tvarovanom, ktr. sa mi anatom. najviac podobal bradavke...zo zac. vypil len cca. 60-70, teraz uz aj 125ml, preto som mu ponukala mliecko aj viackrat za den...po par dnoch sa to krasne naucil, teraz, ked vidi flasku, tak sa az trasie od radosti 🙂
Co sa mliecka tyka, davam kravske mlieko, kupene v obchode plnotucne, prihriate...
Som velmi rada, ze to takto hladko prebieha, moj maly chlapcek sa proste rozhodol, ze je prisiel ten spravny cas, ked sa od mamicky trosku osamostatni...drobcek moj...zo zac. som bola z toho velmi sklamana, ked mi toto "vyviedol"...a bude mi to veeeelmi chybat...hoci podla dr. kvoli mojmu zdr. stavu som ho mala odstavit uz davno..mam totizto koxartrozu a je najvyssi cas zacat s liecbou, ktr. pocas dojcenia nie je mozna...Takze to zlaticko vyriesil aj za mna 🙂
Mam len jednu otazocku, co sa tyka tvorby mliecka...ako to prebiehalo u vas? Po akom dlhom case po posl. dojceni sa vam prestalo mliecko tvorit? Ja zatial teda na 3.den nic specialne v prsnikoch necitim, dufam,ze mliecko sa samo vstrebe...

zuzanat
28. máj 2009

ahoj graziela, ja som vcera maleho odstavila, nie ze by som to planovala, ale uz mu to nestacilo.Vecer som ho nakojila a on isiel hned pre rozok a vypil aj flasu caju. Tak som mu zacala davat prevarene trvanlive mlieko. Kojila som uz len rano a vecer. Mam za sebou prvu davku homeo, ani nepijem tolko vody, len matovy caj si pojdem uvarit. Tiez sa mi zda ze mam prsia zatial v pohode, citim, ze su viac naliate, ale su makke, ziadne hrcky necitim. Tak neviem, ci si mam odstriekat alebo to nechat tak...

lienka55
28. máj 2009

zuzanat,ja som po uspesnom 3tyz. odstaveni bola stastna ze to malo celkom hladky priebeh.Co som nechela,po tych 3tyz. sa my naliali prsia,bolesti boli neprijemne,tak som volala gynekologovi a ten mi predpisal lieky na zastavenie laktacie.Maju neskutocne nepriaznive ucinky,ale musela som to vydrzat,pretoze som mala pocas celeho kojenia /1rok a 7mes./ neustale problemy s nalievanim a zapalovanim prs.

zuzanat
28. máj 2009

lienka a ako dlho si brala tie lieky? ake maju vedlajsie ucinky? ja som mala zapal iba raz na zaciatku, potom uz to bolo v pohode. mam si dat radsej predpisat lieky?

lienka55
28. máj 2009

Ak zatial nemas vaznejsie problemy tak si ich nedavaj predpisovat.U mna to bolo ine.
Hrozne mi bolo z nich zle,na vracanie,hrozne ospala/kedy sa dalo vtedy som spala/,na odpadnutie,srdce mi buchalo strasne,taky tlak v celom tele som citila.Mali by sa brat 2tyz.,ale viac som to nevydrzala,tak iba 1tyz.
Zatial je to v pohode,dufam,ze sa uz nic nevyskytne.

graziela
29. máj 2009

Ahojte,
tak uz je to takmer 2 tyzdne, ako sa moj maly odstavil a musim povedat, ze prsicka zatial ok...len este stale tam mam mliecko, ked si stlacim dvorec...neviem, ci je to normalne a samo sa vstrebe, ale zrejme ano...
Tie tabletky by som brala ako posl.moznost, pri 1.dcerke, ktr. sa nevedela po porode prisat, mi moj gyn. na 7 den po porode zastavil laktaciu injekciou+ musela som brat nejake lieky, uz si nepamätam ake presne, ale bolo mi z nich hrozne...ja som o.i. brala aj lieky na tlak, pretoze par dni pred porodom u mna prepukla pre-eklampsia, tak ta kombinacia bola fakt desiva...tiez sa mi strasne krutila hlava, bolo mi na odpadnutie, striedala sa mi triaska so zvys. teplotou...hned na 2.den som volala mojmu gyn., ze co sa deje...aj manzel sa o mna bal...
Tentokrat bolo nase dojcenie az do sameho konca uspecne, uplne idealne 🙂 som sa tie krasne chvile nesmierne vdacna, ze som ich spolu s mojim synacikom mohla prezit 🙂 Tak dufam, ze to bude vsetko v pohode 🙂