"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

egyptanka
6. apr 2010

neporadi niekto?

zelmirka1
6. apr 2010

egyptanka skus sa opytat v teme dakujeme annag ona poradi co sa tyka kojenia najlepsie, je mozne ze sa odstavi postupne sama, ja by som uz neodsavala lebo potom by to aj tak nevypila ak uz nechce, najlepsie je to prirodzene nechat na babetko,
naprilad ja kojim dodnes ale len rano a vecer, obcas taha, obcas len dudle a nechavam to tak ze casom prestane chciet.

sophy
6. apr 2010

egyptanka, netrap sa, mas uz velku dcerku, berie si len tolko, na kolko ma chut, tiez sme si tym obdobim presli, syn pil malo, mal len slaby zaujem, ked som si zvysila mnozstvo mlieka cajom, tak som len zbytocne mala preplnene prsniky, jemu som apetit nezvysila, potom mu vsak zacali rast zuby, nemal chut na normalne jedlo a chcel byt len na prsniku (mal vyse roka) a tak sa mi postupne zase mliecko (v horizonte asi dvoch tyzdnov) vytvorilo a on si znova dava vacsie davky, snazim sa mu vzdy vyhoviet, ked si mlieko vypyta, lebo si ho uz vie vypytat sam, aj ked mnohokrat len "olizne" bradavku a ide prec, proste sa len chce uistit, ze tam to mliecko na neho caka 🙂 deti maju taketo fazy

egyptanka
6. apr 2010

sophy, ale uz asi mesiac a pol? ked jej isli zubky, tak ani neviem, ze jej isli, nejako sme to nepocitovali a to mame uz 8 🙂

sophy
6. apr 2010

ale toto neber ako odstavenie, lebo to este nie je odstavenie, odstavenie bude vtedy, ked uplne prestane chodit na prsnik, teda ze ho uz bude odmietat vobec brat do ust, pokial si aspon raz denne aspon trosku cucne, tak je to stale dobre ak ta to nejako neobtazuje 🙂 ja vzdy hovorim ze aj troska mliecka je ako multivitaminova tabletka od mamicky na posilnenie imunity, my sme taku fazu mali okolo osmeho mesiaca, tvralo vela tyzdnov a bolo to sposobene tym, ze sme pomerne rychlo zaradili viacero prikrmov

egyptanka
6. apr 2010

sophy, hej aj ja si vravim kazda kvapka dobra ... dojcim tak 3-4 krat denne. Ked bola teraz chora tak aj castejsie i ked s plnym nostekom sa jej tazko pilo, ale par krat cucla. Mlieko dodavam v jogurtoch a syroch a hoci nerada aj v mliecnych kasiach. A s tym jedenim tak na tom nieco moze byt, lebo sa mila moja nejak rozpapkala ... co nezje ju, zje ona 🙂

sophy
7. apr 2010

😀

matysekasasenka
7. apr 2010

baby ja teda kojim stale aj v noci aj cez, moj maly by bol najradsej vzdy na cice. najhorsie je to v noci, kazde dve hodiny a nad ranom uz aj kazdu hodinu chce cicu........neviem dokedy vydrzim ale pochybujem ze raz sam od seba prestane.

talinka
10. apr 2010

matysekasasenka,ja mam presne ten isty "problemik" 😖 aj ked kojenie milujem a je to super,ale myslim, ze je asi cas odstavit,no neviem ako na to,kedze je taka prisavnicka a desim sa toho odstavenia..preto to stale posuvam...ale uz to fakt prehana, uz to nie je o napiti sa ,ale len ho napadne a sa pricucne, cele rano,kym nevstaneme ,xkrat za den , vecer zaspava na dide...inak len v kociku cez den ,ked sme vonku..a nic ine nepije,preto vzdy radsej to prso dam,nech nieco pije vobec 😝 a som makkys na to dat sa na odstavenie a pocuvat tie revy 😅

meri
12. apr 2010

Holky, jak vám dětičky jedí? Já taky pořád kojím a malá si to vynucuje x-krát denně, reve jak o život, když ji nechci dát.
No ona pak odmíta jídlo, třeba jogurt nebo předsnídavku sní někdy i celou, ale klasický oběd jenom pár lžiček... 😒

vladka1
12. apr 2010

meri, jsem na tom úplně stejně....jogurt, přesnídávka, občas kaše a hlavně kojit....oběd?...max.pár lžiček ☹
Holky, pro srovnání...kolik vážíte?...teda myslím vaši drobci....

meri
12. apr 2010

Sabi měla v roce 9700g (porodní váha 3750g)

egyptanka
12. apr 2010

vladka, na poslednej poradni mala 8440 g (por. v.: 2400g)

matysekasasenka
13. apr 2010

matus mal v roku 9800g por.vaha 3030g. on sa aj pekne napapa,teda, pol presnidavky, cely jogurt a hlavne miluje polievky, to druhe jedlo uz pomenej a ked tak az okolo 4hod, mu davam druhe jedlo........ale cicu si pyta vkuse, aj ked sa prave dobre napapal, keby mohol tak ja po kazdej pol hodine by bol zaveseny na mne a ked sa raz prisaje tak ho nedajboze odtrhnut od prsnika...........uz sa tesim ked bude velky ako mu to budem stale rozpravat

nikitaf
14. apr 2010

caute maminy, tak mam taky isty problem ako vy... moja Viki chce v kuse didu aj ked mlieka uz je malinko, ona sa chce len hrat, podudkat, pritulit sa. Ked jej nechcem dat tak reve ako zmyslov zbavena. Najhorsie je to v noci. A to uz pol roka chodi do jasliciek a ja do prace a ked je tam, je vsetko v pohode, ale ked pridem pre nu tak chce len na mne byt prisata... uz nevladzem a ani nemam uz tolko mlieka aby som jej vystacila, len neviem ako s tym seknut, ked ona tak velmi place a sa vzdy zlutujem 🙄

meri
14. apr 2010

Nikitaf, myslím, že i nás to čeká. Když mně nevidí, vydrží v pohodě, ale jak jsem s ní a jsme doma, tak chce byt přisátá. Taky mi je líto a nakonec dám. Naštěstí jsem s nočním kojením sekla v lednu, protože už jsem byla vyřízená, tak aspoň nějaký úspěch 😒

nikitaf
14. apr 2010

meri a ako si s tym sekla? Lebo ja zase cez den este ako tak zvladam s nou bojovat, ale v noci som tak unavena ze nevladzem jej odporovat a pocuvat ten srdcervuci plac 😔 jedine keby som spala v inej izbe a manzel by to musel zvladnut, daj mi typ ako ste to zvladli
napadlo ma niecim hnusnym si natret tie bradavky aby jej to nechutilo, ale nenapada ma co je hnusne a co jej neublizi 😅

lubatenko
14. apr 2010

Caute, nas Adam mal vcera 8 mesiacov, por. vaha 3420g a teraz ma 9310g, co je teda asi dost i ked vela toho nezje, skor vypije, mlieko ma velmi rad, teraz sme mali 6.detsku chorobu, tak to uz vobec nic nezjedol, len didku a didku, obycajne mi zjedol 100g vyzivy doobeda a aj poobede, na obed par lyziciek zeleniny s masom, alebo bez masa a teraz otrci peru a nechce, maximalne zje 50g vyzivy a max 4 lyzicky z obeda, davam mu teda este z mojho mliecka, ale obavam sa, ci mu nieco nechyba, chcela by som, aby viac jedol prikrmy a menej mlieka cez den, ale to by som ho mala asi odstavit od materskeho mlieka, ze? Vecer zaspava na didke a v noci sa zobudi tak 2krat, nad ranom okolo 5-6 je to pernejsie, chcela by som, aby cez den nepil skoro vobec moje mlieko, ale neviem ako to spravit, ja sa nad nim skoro vzdy zlutujem, ked nezje vela z prikzmu, obavam sa, aby nehladoval....ma niekto podobny problem?
Dik.

nikitaf
14. apr 2010

lubatenko, my sme mali podobny problem, mala mi dlho odmietala jest tuhu stravu a potom ani neviem kedy to bolo nastal zlom a papa mi uz normalne. Tiez som si myslela ze hadam sa to nikdy nenauci, ale mozno aj tvoj maly potrebuje len trosku viac casu sa zoznamit aj s inou stravou. U nas fungovalo ze sme jedli (aj teraz jeme) spolu, ona vidi nas tak papa aj ona....
aj ked nasa je taka drobnejsia (po mamine) ma 1,5 roka a vazi 8800g 😅 ale inak na pohlad je uplne normalna, vobec neni vychudnuta... to asi preto ze je aj drobnejsia, no proste cela mama 😀

annag
14. apr 2010

možno niektorým mamičkám pomôže v rozhodovaní čo s dojčením staršieho dieťatka 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

nikitaf
14. apr 2010

annaq ja to nikomu neberiem, ale pocula som aj taky nazor a co je pripad nas ze my uz mame vsetky zubky a zbytocne ich vecer umyjeme ked celu noc je prisata a po kvapkach (lebo mlieka je malo) pije sladucke mlieko... hygiena ust je potom v tahu... viem ze je to citova vazba a tak, ale dufam ze ma nikto nebude odsudzovat ked aj ja sa konecne po 1,5 roku potrebujem vyspat. nas poklad totiz vstava a mazna sa 3-5x v noci....

lubatenko
14. apr 2010

annag, to je sice pekne, ale ked clovek potrebuje ist po roku dietata do prace, tak to si viem len tazko predstavit ☹

nikitaf
14. apr 2010

lubatenko moj pripad 😔 moji kolegovia nechapu ako este vobec zijem. uz pol roka zijeme stylom 5:15 budicek, do prace,Viki chodi do jasliciek, z prace pre nu, kolotoc okolo nej, o osmej ide spinkat, ja makam zehlit, upratovat... ved to poznate a kym si lahnem tak uz chce prvy krat cecat a tak ide medzi nas a este ma cca 4x zobudi ze chce "meko" co je ale len maznanie. uz sa citim ako handra a aj sa hovori ze dojcenie musi vyhovovat obom... ja uz to citim ako zataz a hlavne ked uz mam len trooosku mlieka... mozno som zla mama ked to takto vnimam ale je to tak ☹

annag
14. apr 2010

jasné, chápem 🙂 , no odstavenie od prsníka nie je záruka toho, že sa povedzme rok a pol staré bábo prestane v noci budiť. Bábo sa v tom čase fyziologicky často ešte môže v noci budiť a príliš sa tomu zabrániť nedá, nedá sa to len tak ľahko urýchliť. Každé bábo raz dospeje, osamostatní sa a prespí celú noc, no každé v inom čase, tak ako sa každé v inom čase naučí chodiť. Môže sa stať a často sa i stáva opak - kým teraz si bábo cucne a o pár sekúnd spí, lebo dojčenie ho uspáva, po odstavení v takomto veku sa preberie a opäť nezaspí, možno i viac hodín. 😀 .
Ak niečo funguje pri deťoch a práci (i vlastná skúsenosť) - naučiť sa spať popri dojčení, nerátať, nepočítať - ak počítame, koľkokrát sa bábo zobudilo, sledujeme hodinky ... tak to psychicky i fyzicky mamičku nesmierne vyčerpáva. Dojčenie práve pomáha prekonať tento kritický vek, kedy je dieťa často hore. Ono si cucia, mamička spí, nechystá fľašu, neskáče na fitlopte, nezakrýva si uši pred hlasným nárekom ...

meri
14. apr 2010

Nikitaf, ja jsem ji v noci odučila Estvillem=kontrolovaný pláč. Odsudzovala jsem to a moc jsem se toho bála, ale pak už se mi budila každou hodinu, tak jsem si řekla, že to zkusím. Byla zvyklá usínat u prsu, tak první večer brečela 20min a od druhé noci usíná sama. V noci se pak ještě budila, ale nedala jsem, jen v určitou hodinu, třeba jsem si řekla, nejdřív dám ve 2h, a tak jsem to posouvala. Ted se budi poprvé tak kolem půl5-5h, to ji nakojím a dospíme.

Přes den se ji snažím zabavit, ale pomůže to na chvíli a pak zase chce. Hlavně ví, že si to vybrečí, tak řve jak o život 😝

Já ji ještě nechci úplně odstavit, ale ráda bych to zredukovala na ráno a večer, jen nevím jak.

talinka
14. apr 2010

annag, jeeeej rada ta vidim....baby, toto je jedna skvela zienka!!!!..ktora mi velmi pomohla,ked malo moje mimi problemy a krv v stolici, vdacim je za vyliecenie Tomina a nie som jedina 🙂 uzasne...a ten clanok je skvely. 😉

viktoriakarin
17. apr 2010

Presne ako annag písala .... ja tiež stále malú kojím a budí sa cez noc aj 4-5 krát niekedy menej ale už to nesledujem lebo naozaj to vyčerpáva keď som to sledovala. Určite sa budí aj kvôli zúbkom ale určite by som kvôli tomu že neprespí celú noc neodstavovala!!!! Neviem si predstaviť že by som musela robiť v noci mliečko 😀 😀 😀 S prsníkom je to veľmi jednoduché..... Annag vie čo píše... aj nám veľmi pomáha keď sa naskytne nejaký problém.

pekacka
17. apr 2010

ahojte maminy.. Môj Niky má už 2 roky a ja napriek tomu, že dojčenie zbožňujem je to naša krásna chvílka, tak som sa rozhodla s tým seknúť, a už druhý deň sa nekojíme.. niekto mi poradil potrieť si prsia - teda bradavky - citronom a aj to zabralo, povedala som mu že mliečko sa pokazilo a naozaj ked vyskúšal tak len bleee a viac sa už neprisal.. zdá sa mi, že v noci to docela dobre znášal, len na obed máme veliký problém so zaspatím. nemôžem ho nijako uspať, len na ruky sa pýta a tak zaspí. ale myslím si,že to neni dobré naučiť ho na rukách zaspávať na obed. dokedy to bude takto trvať? neviete mi niekto poradiť ako ho uspať na obed kedže sa už nekojíme??? a mimochodom zdá sa mi, že ja to znášam horšie to odstavenie ako môj malý, je mi to neskutočne ľúto, aj som si už poplakala, ale viem že nemôžem kojiť do nekonečne, ved zachvílku pôjde aj do školky...

talinka
17. apr 2010

pekacka, tak to ti zavidim ako to lahko slo 😉 take sa mne nemoze stat, stale nemam odvahu s tym seknut,,som zbabela 😖 ale ten citron skusim ....dikes za tip
A ako ho uspis vecer? Ja mam z toho stres ako zaspi bez prsnika... 😝 Na obed u nas nie je problem, zaspava mi v kociku uz dlhsie, chodime von....vecer nevieme ako poriesime 😅 aj mne to bude urcite velmi luto a bude mi to chybat,ale podla mna si krasne dlho kojila 😵

pekacka
18. apr 2010

talinka.tiež som nemala hroozne dlho odvahu seknúť s tým, ale prišlo k tomu tak, že ma hrozne niečím nahneval až som si vytlačila citron potrela prsia a skúsila to.. a na moje počudovanie to vyšlo. teda vyšlo iba to, že samozrejme, nechcel papať také kyselé pokazené mliečko, ale uspávať ho na obed to máme veeeeliký problém. hodinu a pol ho uspávam a to s takým plačom, že nakoniec ho zoberem na ruky aby sa trochu utíšil a to do 5 min. zaspinká. a večer o tej 8h. ked ho uspávam tak to bere úplne super - asi to bude tým, že je tma a vtedy sa nepôjde hrať, ale na obed ano 😖 večer mu ponúkam mliečko vo flaške (kravské) ale chce ho len niekedy. a čo je ešte úúúplne super, že sa mi prvú noc čo sme sa nekojili zobudil len 2-3 razy, a túto noc len 1krát... 🙂 ked sme sa kojili tak sa budil velmi často niekedy každú hodinu a pol - dve...takže aj to bol jeden z dôvodov prečo som už prestala kojiť.. a tieež som hrozne šťastná, že som mohla tak dlho kojiť, a nevymenila by som to za nič na svete, naše najkrajšie chvílky. takže držím vám palčeky a ten citron fakt odporúčam, iný spôsob si ani neviem predstaviť ktorý by zabral.