"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

sayast
4. aug 2010

tak se jdu pochlubit ze se mi konecne podarilo naseho zavislaka odstavit 🙂 😵
slo to celkem hladce,jen 1. vecer plakala 35 min ☹. ale druhy uz jen 5, ted tak minutu. noci ktere jsem se moc bala,tak byla nakonec nejlepsi,lepsi i nez pres den 🙂. nadherne ted usina, behem 5-ti minut (parada oproti minulemu kolikrat hodinovem ududlavani u prsa), spi celou noc v kuse 🙂
zacala lip ist i pit a celkove mi prijde spokojenejsi. 🙂
a stacilo jen zalepit bradavky, kdyz je nevidela,tak ji tak nedrazdili 🙂
vsem drzim palce 😵

marselina
5. aug 2010

sayast: jééé ty se máš,nám se vůbec nedaří,kamarádka mi poradila natřít prsa na červeno jako že bebí,ne její holky to platilo,tak musím vyzkoušet.
vám velká gratulace 😀

stvura
5. aug 2010

Hehe...no precitala som si par prispevkov a som v dileme ci prispiet svojim...nedari sa mi odstavit maleho a to som skusala uz vselico. Neodstavujem ho preto ze sa mi leni kojit, ze mi ublizuje a pre inu hlupost, ale kvoli tomu ze sa mi blizi termin porodu a podla laktacnej poradkyne mesiac pred porodom musim mat akusi fazu kludu. Problem je v tom, ze sme na 99 percent sami, takze nemam kam maleho dat, pripadne sa vytratit na jeden, dva dni. Manzel neustale pracuje, stary rodicia z manzelovej strany sa o nase dieta/deti nezaujimaju a moj otec je pracujuci, takze to tiez neprichadza do uvahy. Skusila som prelepenie, mazanie horcicou, paprikou, zabavky....lenze maly je natolko velky a inteligentny, ze hned si vie rady. Prilepeny leukoplast strhol, ked boli namazane sice povedal fuj, ale aj mama umyt...
O tom nehovorim, ze mliecne vyrobky nejako extra nemusi a ziadne umele mlieko mi nevypije, este tak troska plnotucneho ale to fakt len malicko.
Co mi poradite?

meleri
5. aug 2010

stvůro
tak to je těžké! a co prostě nedat a ne a ne, to by nešlo?
jinak já moc zkušenosti nemám, ale prý je to o povaze...někdo se odstaví hned a někdo klidně až ve 2 letech. přeju ti at na to vyzraješ!

meleri
5. aug 2010

u nás to bylo jiné, malý si z toho začal dělat srandu a už nechtěl. zkus mu pomalu dávat třeba pribináček nebo něco, aby si zvyknul.

brisalek
5. aug 2010

sayast gratulace a tise zavidime🙂

@stvura jedine nedat nedat nedat(sestra ma 23 mesiciniho a pres den uz to zabralo)

my jsme na tom s tim pitim jineho mlicka, jogurty...podobne, navic nepije ani moc caj nebo vodu.
a stejne tak si myslim, ze teda nejsou deti" tak hloupe", ze jim staci nejake prelepeni🙂 teda aspon zavislacci jako jsme my ne.

Mala moc dobre vi kde jsou prsa a citi mlicko na sto honu🙂. Pres den staci videt raminko podprsenky nebo prsa ve vystrihu tricka
vecer usina u prsa a kdyz si druhe zakryju, aby mi ho nepatlala rukou(coz ma bohuzel v oblibe), tak hned z nej chce pit, protoze vi, ze ho pak odkreju🙂....nebo se vztekli a odendava ruku porad dokola.
A v noci take zadne bradavky videt nepotrebuje🙂. Hned zacne pusinkou hledat a hledat a knourat kdyz neni hned u zdroje🙂 .

Takze nezbyva nez proste nedat a nedat a nedat a vydrzet to hrozne knourani a vztekleni. Zatim to zkousime pres den a jakztak se dari, pak nastoupi noc a pak snad i usinani.

nikulka83
5. aug 2010

@stvura, radim jako holky.. nedat... 🙂 jinak to nepujde 🙂
Fífovi dávam každej den aspoň jogurt a žervé na pečivo... Mlíko nechce žádný, pudink už taky ne... Kaše občas.. Ale mlíko na pití prostě vůbec..

sayast
5. aug 2010

@brisalek ja taky myslela ze nejake prelepeni na julcu platit nebude, byla fakt extremni zavislak, mela jsem z odstavovani nocni muru, potirala citronem a nic. a nakonec fakt jak bradavku nevidela, tak to bylo o moc lepsi. ale nerikam ze se nesnazila, snazila. ale kdyz je clovek fakt pevne rozhodnuty, tak to zvladne. u nas je ted vse o 1 mil % lepsi.
mliko mi taky teda nepije.

brisalek
6. aug 2010

@sayast to je dobra zprava🙂
ja uz jsem dost rozhodnuta.
a bralas vse najednou? 🙂 den, usinani i noc??
Nekdo radi odejit a nechat uspavat tatinka, ale to mi prijde jeste horsi, ze nebude mit prso a ni me a byla na to zvykla 13 mesicu🙂

brisalek
6. aug 2010

@stvura myslim, ze to ze mas " vetsi" duvod nekojit je podle me jen plus k tomu vydrzet a nedat. Kdyz je to jen muj pocit, ze uz je mi to neprijme jak chce porad cucat, tak si zase pak rikam, ze jsem "sobec" a vymeknu a dam ji.... Vzdyt i to ze bude vic zarlit, kdyz mu mimi vezme na chvili nejen mamku, ale i prso s mlickem je dost dobry duvod, ne? 🙂
A hlavne ve 2 letech uz tolik chape, ze se mu to da i lepe vysvetlit ne ? 🙂

sorciera24
6. aug 2010

baby ja by som tiez rada uz odstavit......noc som uz ako tak zvladla....nechala som sice vyplakat,ale prespi ju a az okolo pol5 rano mu dam....ale este kojim doobeda,ked ide spat a vecer takisto....do vecerne je najhosie lebo visi na cici aj polhodku...neviem ako ho naucit zaspat aj bez cici..... 😒

brisalek
6. aug 2010

@sayast u nas prave je to take tak, ze nechce skoro pit(vodu...) a i malo ji a vsichni rikaji, ze je to tim, ze ma mlicko. Ale ve me porad bojoval pocit, ze uz nechci kojit s tim, ze ma zizen....a navic vstavame 3-6x v noci spis vic. Tak doufam, ze se to vylepsi tak jak u vas

sayast
6. aug 2010

@brisalek chtela jsem postupne, tak nejdriv pres den, ale absolutne to nechapala,proc pres den ne a vecer jo, tak jsem pak musela naraz, i mi to tak doporucili na laktacni lince.
jinak do te doby mi nepila temer nic a jidlu taky moc nedala, moc se to ted vse zlepsilo 😵 . jo a pri kojeni byla vzhuru i 10x a vic, ted spi celou noc v kuse bez probuzeni 😵

stvura
6. aug 2010

Dakujem za rady, no tazke je to, lebo Alex dokaze byt urazeny, zly...hneva sa i hodinu a neprechadza ho to. Sme na tom rovnako ako pisala vyssie niektora kocka, len co vidi prso, tak je v tranze, naozaj zavislak ako sa patri /uz od narodenia, hoci mal zltacku a vsetci mi vraveli ako bude spinkat a mam ho budit na kojenie...nic take, pekne ako hodinky si pytal svoje kazde dve hodky/. Vysvetlovat vysvetlujem, mame momentalne tri kojenia, ked sa pozabudne sme uz mali i jedno. V noci nekojim, akurat kojim pred obednajsim spankom a pred nocnym spankom. Skusala som vynechat to obednajsie kojenie, lenze potom mi nespal vobec a cele poobedie bol hrozne mrzuty. Tak sme sa k tomu vratili. S pitim nema problem, co sa vody, sirupov a ineho /okrem mlieka samozrejme/ tyka.
No budem sa musiet zapriet a fakt len nie...hrozne je potom ze mi uz uplne zapichne obedne spanie a to je jediny cas kedy mozem troska oddychovat i ja....

simonka99
6. aug 2010

@stvura ja som ''vzdala''kojenie pred 2 tyzdnami-ked mal maly 2,5 roka....velmi som sa toho bala,pretoze to bolo presne ako u teba-zaspavanie u prsa...kedze my sme uz bojkotovali poobedny spanok dlhsie,bala som sa hlavne toho vecerneho uspavania...mne ale pomohla babka-vzala si maleho na 24 hodin(absolvovala som prvu noc bez neho) a zvladol to-proste,ked necitil ''cici'',zaspal aj bez kojenia...dalsi den som si dala cez den cierne korenie...stipalo a plakalo sa-ale len troska 🙂 no a uz potom to slo....konecne spim/spime celu noc 🙂 to uspavanie je stale tak trosku ''na dlho'' ale snad si zvykneme...mimochodom -tiez si myslim,ze by o neslo bez pomoci babky-proste on ked ma videl,tak mu bolo jedno-chcel cici a basta-a nepomohlo ani vyvetlovanie ani ''nedani'' ani vyplakavanie...takze drzim palce a zelam nejaku obetavu dusu,ktora ti pomoze ....vela stastia 🙂

brisalek
9. aug 2010

tak holky v sobotu a nedeli uz jsme pres den nekojili a mala si ani nevzpomnela a kdyz jo jen se jako pritulila k prsum a kdyz jsem rekla ne sla si hrat. Ale byl doma tatka. Dnes rano trosku knourala tak uvidime jak to pujde dal. Lepsi ted ji a i vcera vypila misto svych 50 ml vody vic jak 150. Jen ted nevim jak stim nocnim kojenim a usinanim. Nejak se toho bojim udelat to najednou. Ted vstava zase jen 2x tak me to tak netlaci. Mozna to nechame na zari , kdy ji dame uz na velkou postel...no snad to pujde. I vam spoustu sil a uspech🙂

mirka907
23. aug 2010

ahojte...odstavujem malu, poslednych par dni sa kojime uz len vecer...teda z kazdeho prsnika sa trosku napije raz za 48 hodin. dnes ju chcem odstavit aj vecer....Ako je to potom s mlieckom? Moze sa stat, ze chytim zapal aj ked sa kojime uz len tak malo? ja predpokladam, ze sa tvorba zastavi prirodzene sama a k ziadnemu extra naliati ani zapalu nedojde. Nechystam sa ani obvazovat ani nic.

ada11
23. aug 2010

ahojte maminy, náhodou som našla túto tému a som rada, že nie som sama 😉

simonka99, ja mám 2 ročnú slečnu a kojím ju nenormálne často, v noci aj 5 razy -/strelím šampanské ak prespí celú noc /, potom ráno, pred obedným spánkom, potom zase - v skratke, kojíme sa po každom jedle 😝 a niekedy má dni, že by bola na mne zavesená non stop 😝 v noci som aj vysvetlovala, aj som ju hrešila a pod. ale revu a revu...... mne by to kojenie cez deň v podstate nevadilo, ale tá noc je stále brutál 😉 čakám, že sa odstaví sama, ale neviem či nečakám zbytočne, asi budem musieť zakročiť 😉 len ja sa bojím toho, že ona keď je chorá tak nepapá nič aj 3 dni, len cicik 😉 umelé mlieko som jej skúšala dať, ale neuspelo 😠

stvura
24. aug 2010

@ada11 musis to nocne kojenie zrusit, stiahni si knizku KDSVNS a postupuj podla nej. Uz je sice dost neskoro, ale nepises aka je aktivna a ako vlastne spi mala ked ju tak casto kojis. Moj drobec mi uz v 17 mesiacoch napriklad preskocil postielku a to ju mal do vysky brady nastavenu, na maximum ked sa zlostil, takze dufam v tvoj prospech ze to nie je vas pripad.....
Ja tiez stale kojim /hoci uz o mesiac mam termin porodu/, aj ked uz len 2x za den, ale co mam priatelky ani u jednej to nebol problem. Umele mlieko nepije ani moj chrust, davam mu trosicka plnotucneho na ranajky a ked zje jeden jogurt denne tak to fakt staci. Ak bude hladna neboj sa, zacne jest, aj moj zacal, lebo mu mlieko chybalo.

brisalek
25. aug 2010

Holky zkousely jste nektera zrusit kojeni v noci a nechat uspavani u prsa?? My jsme uz 3 tydny bez kojeni pres den ale v noci jsem zkousela nedat a jeden den to slo do 4 pak cucala skoro nonstop do 6☹. Dnes jsem zkusila take nedat a byl krik🙂. Ja bych i to kojeni rano a vecer docela nechala, ale nechce se mi uz vstavat treba 7x za noc. I kdyz sestence se maly v 10 mesicich sam odstavil, ale vstavani se nezmenilo☹. takze treba by to ani u nas nemelo ten efekt, tak nevim, jestli mi to stoji za to moje i jeji trapeni a nemam jeste pockat:.-)

brisalek
25. aug 2010

jo a vstavani treba v 1 a ve 4 by pro me take byla slast a tak do 2 let bych klidne vydrzela. Zajimaji me zkusenosti, jestli proste pomuze dat ji treba jen 1x nebo 2 v noci a jestli si tak zvykne?? Nebo v tom bude mit gulas...proc jednou jo a pak 3x ne???🙂

lemge
25. aug 2010

@brisalek ahoj.nasa mala asi do 9 mes.bola kojena v noci asi 3 krat.potom som si povedala dost,ze ked bude pytat skor ako o 5.00 tak jej nedam!znasala to fajn,len trochu pomrncala,ale bola vzdy taka ospala uprostred noci,ze zaspala hned 😉 nuz ale kazde dieta je ine,co mam kamosku,skusala to tiez,ale jej maly robil take kriky,tak musela nanho inac...
no a takto nam kojenie fungovalo doteraz.davala som jej len vecer pred spanim,a rano nie skor ako o 5.00.casto sa stavalo,ze o tej piatej sa ani nezobudila. 🙂
od nedele malej didi nedavam,povedala som jej,ze mam pokazene,ze mam bobo.ona to pochopila,a zvyka si.no a mne je to stale strasne luto ☹ ,no ale to by mi bolo aj keby mala 2,5 alebo 3roky.bolo to nadherne obdobie dojcenia 😵 ale vsetko raz musi skoncit,aby mohlo prist zas nieco nove...

meri
25. aug 2010

Brisalek, ja som ešte v roku uspávala u prsa a kojila v noci každu polhodinu, tak som si povedala dosť a nasadila Estvilla. Prvý večer revala asi 20minút a od druhého dňa zaspáva sama. 😉
V noci som si povedala, napr. že jej nedám skor ako o druhej a postupne som to posúvala. Prvú noc revala 40minůt, ale od druhej noci po prebudení tak max.5minůt. Síce sa budila aj nadalej, ale vždy som jej aspoň to prvé prebudenie nedala.
Osvedčilo sa mi, že ak sa rozhodnem nedať, musím vydržať a ak druhé prebudenie chcem nakojit, musim zareagovat hned, než začne revat, a potom zase napr. 3 prebudenie nedaŤ. ..
U nás to zafungovalo. Teraz vydrží bez prebudenia tak do 5-6hod a potom ju beriem k sebe, nakojím a spíme i do 9h .
Ale každé dieťa reaguje inák, tak skús a uvidíš, držím palce

spalka
26. aug 2010

vzdy ked zacnem uvazovat o odstaveni precitam si toto a je mi absolutne jasne co mam robit 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

brisalek
26. aug 2010

@spalka takze budu cekat do 4 let a uderem zacatku 5 roku ji stejne budu muset odstavit jen s tim rozdilem, ze krome breku mi bude jeste nadavat🙂 😀 .
Nez jsem ji pres den prestala davat snedla od kazdeho jidla max 80ml spis 50-60ml a pila tak 50ml za den vody. Ted ji kazde jidlo 200-250ml a pije tak 200ml vody(snazime se jeste vic piti). Pochybuji, ze ji mlicko muze dat vse to, co je v mase, zelenine, ovoci , jogurtech...kdyby takhle malo jedla treba do tri let a misto toho se porad kojila.

Vcera mala poprve spala od 3/4 na 9 do 3/4 na 5 bez probuzeni. Pak pul hodiny bumbala, usnula za 15 min zase chvilku cucala a spala do pul 8. Takove noci by se mi fakt libili🙂. Tak tajne doufam, ze treba zadne ruseni nocniho vstavani nebude potreba i kdyz si myslim, ze to spis byla vyjimka☹
Brecet ji nikdy nenechavam(nejak na to nemam silu a nejsem sama v sobe jista , ze je to dobre), kdyz to jde jen s knouranim a prevalovanim se tak to vydrzim, jak zacne opravdu plakat tak ji dele jak 5 minut nenecham... a zkusime to zase treba za tyden , dva....stejne jako to probehlo s kojenim pres den.

Lemge a meri moc dekuji za rady a nazory.

bubelko
26. aug 2010

@brisalek skus nech k nej v noci ide miesto teba manzel, nech ju skusi pohladit, nieco jej povedat, pripadne ponosit a ak zaspi, nechat tak. tiez moze skusit dat jej pit vodu alebo caj na pitie. 🙂

brisalek
27. aug 2010

@bubelko vodu jsem zkousela davat, ale mala nikdy nechtela dudlik ani flasku...trvalo mi 3 mesice nez z nejakeho pitka, dudliku...zacala pit. Pres den si piti vezme, ale v noci do toho mlati a vzteka se jak to k ni dam🙂. Manzel k ni nikdy nevstaval, je zvykla na me ...tak nevim, jestli by ten "sok", ze nema prso nebyl jeste 1000xhorsi, ze nema ani mamku. Jednou u babicky jsem sla na zachod a ona se vzbudila a byl tam jen manzel a takovy rev jsem od ni do te doby slysela malokdy🙂.

spalka
27. aug 2010

@brisalek vidno, ze si to necitala, nevadi, kazdy mame iny pristup, neznamena to ale, ze je jeden z nich nespravny, pochybujem, ze sa mala bude chciet kojit do 5 rokov, a ked, no nech, prideme zo skolky a nakojime 😀

brisalek
27. aug 2010

@spalka ale cetla a dost pozorne, protoze hned v uvodu me zarazilo jak moc je z toho citit ortodoxni laktacni"sekta". Je tam presne napsano, ze do 2 let prso nabizet , po 2 roce nenabizet ale dat kdy chce a ze se mezi 2-4 rokem vetsina deti odstavi, ale neni to jiste🙂, takze ten zacatek 5 roku jsem myslela 4 roky a treba 4 dny, kdy po 3 letech cekani na odstaveni mi " dojde trpekivost"🙂🙂🙂
Promin, ale dnes uz kazdy vi, ze laktace rozhodne nerovna se antikoncepce. Ja jsem dostala menstruaci s ovulaci, kterou by mi kazda snazilka zavidela uz 3 mesice po pordu pri kojeni po 1,5 hod pres den a 2-3hod v noci(tak az do 6 mesice byla mala jkojena) . Atd, atd...proste spoustu "myslenek", ktere jsou hooodne zavadejici.

Ale 100% souhlasim, ze kazdy ma jiny pristup a kazdy to dela podle sveho nejlepsiho vedomi...🙂.Ja take nikoho kdo koji dele jak rok, dva... neodsuzuji ani od toho neodrazuju....🙂

spalka
27. aug 2010

@brisalek mne sa skor jedna o to psychologicke pozadie a evidentne vidim, ze to mala este potrebuje, doslova sa smeje, ked ide cela unavena spinkat a zbada cicik, kojenie jej prospieva a je to nieco co je iba nase 🙂...
a kto hovori, ze kojenie = antikoncepcia? to ze vela zien pocas pravidelneho kojenia novorodenca menstruaciu nema je fakt a o tom pise v clanku annag, koniec koncov na konci sama uvadza, ze ked sa v 18 mesiacoch odstavil sam jej syncek bola uz znova tehotna...su vynimky, ja som menzes jak vysity dostala hned po sestonedeli, ale o tom to tu nie je
a aby som neposobila zase ako clenka laktacnej "sekty" 😀 - planovala som po roku kojenia odstavit aj ja, ale realne vidim, ze to mozne nebude a nedat nedat nedat aj ked si mala pyta, na to nemam, ona to nemoze este chapat, preco ju zrazu odmietam, ved je to to najlepsie co od malinka pozna, ale je uz vacsia a aj ja si potrebujem obcas oddychnut a odist trebars na par dni s muzom na vylet, alebo na cely den do skoly a vtedy si jednoducho bude musiet zvyknut, ze ked je mama, bude cici ak potrebuje, ak je mama prec, tak cici nie je a zvykne si zaspavat a ukludnovat sa trebars s tatinom alebo babinou inym sposobom