"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

zvonkohra
19. nov 2011

@janula.k a nebolo to aj tym ze si tehu a zmenila sa chut mliecka? 😕

bleelka
19. nov 2011

@zvonkohra chut mlieka sa meni medzi 16-20 tyzdnom tehotenstva, takze tym to nebude... tiez na to cakam... ak nie, tak sa idem zmierovat s tandemovym dojcenim alebo neviem co bude... ja nemam silu ani srdce nechat ju revat a nedat jej 😖

zvonkohra
19. nov 2011

@bleelka vidis to somariny sme ich naucili zaspavat na prsniku kto to kedy videl 😀 😀 😀

bleelka
19. nov 2011

@zvonkohra to moja mama kym som este byvala u nasich, tak stale len lahni si k nej a daj jej cicok...a takto to dopadlo... moja si uz sama berie, samoobsluha, dojde, vyhrnie tricko a uz taha... uz je to len kvoli takemu maznaniu, pije tak riadne len 2krat cez den a 1-2krat v noci, ale pomojkat a pocuckat sa pride aj cez 10krat, uz som to prestala pocitat...ale zas je to mile, take pekne puto, vidno ako sa z toho tesi a uziva si to, uz to nie je len o krmeni, ale o vztahu a preto nemam srdce jej to nedopriat... uz aj spolu komunikuju, tak sa na tom smejem... minule po nakojeni dala prsu pusu a povedala mu ze dakujem 😀 inokedy vyhrnie tricko a ze ahoj cica 😀

zvonkohra
19. nov 2011

@bleelka hahahaaa 😀 😀

mojkamirka
19. nov 2011

ahojte tak mne sa podarilo odstaviť syna ked maj jeden rok. Postupne som menila každé kojenie za fľasu s mliekom. Do dvoch rokov sa este pravidelne budil kazde dve hodiny na mlieko.

matinka87
22. nov 2011

@janula.k ahoj hm...tak neviem ci by som vydrzala tak dlho...ja som malu odstavila cez no teraz neviem ako to spravit aj v noci nedat jej to bude strasnyyyyyyyyyyyyyyy krik a okrem cecka v noci nechce nic takze len dufam ze jedneho pekneho rana sa zobudim a poviem si ze co sa stalo???jej ved mala spala celu noc a ja s nou :D ale to si asi este pockam ak nie tak nedam a hotovo...sa mi to lahko vravi hned jej strcim cecok :D

matinka87
22. nov 2011

@00matula neviem zubky no tazko povedat ale ako som ju prestala kojit cez den tak lepsie papa a v noci sa mi zobudi max.3x tajze to uz nie je take strasne 😀

janula.k
23. nov 2011

@matinka87 ver mi, ze aj u nas to bol bez prsnika vzdy velky krik a fakt som si nevedela predstavit, ze jednej krasnej noci sa aj ja raz vyspim...a je fakt, ze som sa toho odstavovania dost bala a hlavne toho kriku a preto som odstavenie odkladala uz asi pol roka...no teraz som si uz povedela dost a naozaj to nebolo nic strasne. Maly prespi celu noc a ani vodu ani nic nepyta. Je pravda, ze rozhodlo hlavne to, ze som opat otehotnela a tam som vedela, ze maleho treba uz odstavit. 😉

matinka87
24. nov 2011

@janula.k A kolko to trvalo???No ja sa chcem pred dalsim tehotenstvom vyspat aspon rok 😎 mozno som sebecka ale ja to potrebujem ak budem s tehotenstvom tak ako pri malej ze ma zaha palila od 16tt. tak sa nevyspim pekne dlho 😀 inak gratulujem nech male krasne rastie 😉

koxinka
8. dec 2011

Zdravim mamicky.
Prosim Vas o radu. Zo zdravotnych dovodov musim odstavit malu od materskeho mliecka, ma 14 mesiacov a nevie pit na flasku. Je kojena aj cez den 2-3 krat a v noci aj 5-6 krat. Zaspava vylucne na prsiach.
Musim podotknut ze mna vobec neobtazuje ju dojcit ani v noci ale kedze som zacala rapidne chudnut a dosla som az na cislo na vahe ze 42 kil a vyzeram ako anorekticka ☹tak mi lekar zakazal dojcit , ze ju mam odstavit.
Skusala som vcera aj predvcerom davat flasku tak ani nahodou spustila nenormalny rev az kym som neustupila a dala jej milecko materske ☹
Poradte ak mate podobne skusenosti budem vdacna 🙂

hamma
8. dec 2011

@koxinka 42 kilo je dost málo, ale stejně ti doktor nemá co mluvit do kojení. Takže já bych na tvým místě začala pořádně jíst a kojila malou dál a odstavovala postupně.
Třeba bych začala tím nočním kojením - my to měli taky tak, že se budil třeba každou hodinu a když už mi to připadalo, že se z toho zblázním, tak jsme se manželem dohodli (on si vzal dovolenou) a v noci jsem mu už dala napít jenom jednou (to jsem věděla, že kolem třetí opravdu pije, ne jen cucá) a ty ostatní buzení jsme ho prostě na střídačku uklidňovali, chovali a tak podobně - první noc sice plakal, ale dal se vždycky utěšit, druhou už jenom tak trošku a od té doby se budí jednou kolem té třetí (teď posledních pár dnů mu už dávám sunar, protože už ho v noci nechci kojit) a pak nad ránem. Taky usíná jenom u prsa, ale kupodivu, když nejsem doma a je jenom s manželem, tak si ani nevzpomene🙂.
Takže radím zapojit manžela, nebo třeba babičku - takhle velký dítě už moc dobře ví, že mlíčko má jenom maminka a nikdo jiný mu ho dát nemůže. I s tou lahvičkou - proč by pilo od mámy z lahve, když má máma něco lepšího 🙂.
Jo, a taky náš Jojo nepije z lahve - dáváme mu pít z učícího hrnečku.
A ještě jeden tip - vyzkoušej, jestli by malé nechutnalo nějaký "lepší" mlíčko - náš se třeba může utlouct po mlíčku s kaší (prodává se to v krabičce a je to už hotový, jenom se to nalije do hrnečku). Asi to není úplně to nejzdravější, ale když nejsem doma, tak má aspoň něco, co mu chutná.
Jo, a taky jsem při kojení hodně zhubla a jak jsem přestala kojit v noci, tak začínám přibírat (mě ale to zhubnutí teda spíš prospělo🙂)

gaby21
8. dec 2011

@koxinka Pri tvojej vahe urcite odstavit, organizmus uz moze byt vycerpany a mala bude mat vsetky potrebne vitaminy zo stravy. A tym, ze nechce ine mlieko sa netrap, ja som odstavila v 14 mesiacoch odvtedy, nechce ziadne mlieko, mliecne vyrobky uplne stacia. Takisto odmietal flasu, takisto som si s tym nerobila starosti, presli sme rovno na poharik a cistu vodu, teraz si ho uz drzi sam a este nic okrem cistej vody nevypil.
Nam sa postupne odstavovanie neosvedcilo. Spravili sme to takto. Manzel zobral maleho ku svojim rodicom na vikend, dve noci stacilo na to aby ako tak zabudol, ked ma sice po dvoch dnoch zbadal, tak sa dozadoval prsnika, ale razne som mu dala najavo, ze nic nebude a velmi rychlo pochopil. Prajem vela stastia pri odstavovani 😝

matinka87
1. jan 2012

Dostala som den pred Vianocami pekny darcek...mala nam uz konecne prespi celu noc 🙂 a oducila som ju od cecika 😉 Dakujem Ninka laska moja najvacsia 😲

ciernavila
1. jan 2012

Nas maly ma 8 a pol mesiaca, v noci pil tak 1-2 x maximalne. Hned po Vianociach som nastolila rezim ze ked sa zobudi dostane vodicku na pitie. Cucol si a spal dalej. Na druhy den /je to len par dni co takto fungujeme/ uz spal bez zobudenia. Mam len prichystanu vodu na pitie v pripade nudze lebo v panelaku je suchy vzduch a niekedy tak o pol siestej rano to je aj smadny sa napije. Najprv som odstavila poobedne kojenie - nahradila ovocim a teraz par dni sme zrusili nocne, po case rusime dalsie, ide to krasne pomalicky pozvolna...nikam sa neponahlame... je to v klude, bez placu...

duracelko
1. jan 2012

@koxinka najprv sa snaž odstaviť nočné dojčenie, ja som pri dcerke tak že som jej povedala večer pred spaním že jej dá cajík ocko z pohárika lebo z flase nikdy moja dcerka nepila. skús jej ponuknut prsko potreté horčicou, fuj to by jej nemalo chutit, nám to zabralo 😀 Ináč ja dojčím opat svojho malého a tiez rapidne chudnem, mam 47 kilo chcem vydržat ale dojčit aspon do roka...

tiffanka
1. jan 2012

@duracelko ...že horčicou 😀 😀 😀 ...to je nááápad!!! Ale to asi nie je môj prípad však, ked ja tiež chcem len poriadok vniesť do tohto nášho "dôverného zväzku", typu a la malá piraňka 😀 😀 😀 Obmedzili sme už nočné cmúľkania / veď hádam na čase, drobec má 16 mesaicov 🙂 /... Problém bol aj v zaspávaní...iba jedným spôsobom bol schopný zaspať, hádaj ako! Takže teraz už 4-tý večer ho ukladá ocko, cez deň tiež, aby nemal nároky. V noci som v inej miestnosti. Zobudí sa zo 2x..pomrnčí a zaspí na manželskej. Ráno keď svitá mu už doprajem...a cez deň si nevie dobehnúť zameškané... Ja by som ho kľudne ešte aj rok kojila, kebyže ráno, poobede aj večer... postupne vynechať denné...No, ale neviem 😕 Pred tromi mesiacmi sa mi už aj poďakoval, keď sa odtiahol, že: "Ďa". 😀 Ešteže som sedela 😅 .

tiffanka
1. jan 2012

@bleelka 😀 😀 😀 ...jáááááááááááj, ale som sa pobavilaaaaaaaaaa... Tak to je riadne číslo, tá tvoja bambuľka! 😉 Veď to...veľakrát to aj u nás funguje na princípe akéhosi ukľudňovania, alebo pocitu bezpečia, či ako by som to nazvala... Pousmieva sa popri tom, stíha sa aj vykecať s dinduľou v puse... je to milé, len horšie je to, ak sme nie doma...

duracelko
1. jan 2012

@tiffanka ja som bianku odstavila v 21 mesiacoch života 🙂 bolo to najkrajšie obdobie bola taká maminkovská, boli sme si tak blízke. už sa to nebude opakovať tak si to ešte vychutnávaj kým sa dá všetko raz pominie.. mojej sa stalo že jej chutila aj tá horčica ked som dala málo 😀 😀 ked je taký rozumný možno sa dá oklamať že máš pokazené mliečko ja som este tak "klamala" zjedla som pred nou cibulu čo ona neznášala a povedala že sa mi kazí mliečko od nej 😀 malý je zlatý 😀 treba mu dať aspon ráno a cez den ho napratať niečim dobrým 🙂

tiffanka
1. jan 2012

@duracelko si zlatááá...díky 😉 Aj ja som rada, je to citová väzba, to musím uznať...Baby som "kojila", ak sa to tak dá nazvať AŽ 6 týždňov spolu s dokrmovaním..a hádam by sa dalo aj dlhšie, ako teraz na to prichádzam, ale to som bola mladá, neskúsená, počúvala okolie...tak som sa hned vrhla na UM. Ale musím uznať, že neboli také šintrice, ako je on. Neposedí kľudne 😀 😀 . A v spinkaní mali od mala poriadok. Veď hej, ale ja neviem, čo bude piť, lebo on iné nechceeeeeeee!!! 😠 Fľašu nepozná vôbec ani cumeľ...od malinka pije s predpotopného pohárika cucacieho, taký pevný plastový...nechce ani čaj..iba vodu. Jedák je ako kedy..niekedy je schopný zjesť krajec chleba na raňajky..inokedy ani hlt... takže to plátame asi s tým MM

leyla24
1. jan 2012

@gaby21 Si ma svojim prispevkom ukludnila, dakujem. Mam 16 mesacnu dcerku a ju postupne odstavujem. Uz kojim iba pred spanim a do dvoch mesiacov by som chcela ukoncit uplne, ak sa podari. Len som sa stresovala, ze nechce pit ziadne ine mlieko. Ani umele, ani kravske plnotucne, Aj som uz skusala prisladit trosku madom a vcera dokonca grankom, ale nic nezabera. Snazim sa jej teda aspon davat cez den mliecne vyrobky-syr, jogurt, mliecne kase, tvaroh....

leyla24
1. jan 2012

@gaby21 a tiez ma najradsej cistu vodu 😉

ponyxx
2. jan 2012

Ahojte, citam vase uspechy pri odstavovani...moja dcera ma 14 mesiacov, jedak je uplne chaby a mliecne vyrobky odmieta jest. Ostava iba mliecko odo mna. Zaspava samozrejme na prsniku a v noci sa vie budit niekedy kazde dve hodinky, niekedy sa zobudi iba raz. Zacala som jej vecer pred spanim varit kasicky, ale podla nalady zje bud 100vku alebo nic a kravske mliecko niekedy 20ml a niekedy nic. Tiez by som rada odstavila aj ked to je najkrajsi pocit na svete. Uz som sa pokusala ju naucit napr. zaspavat samu. Dala som jej naprv trosku cucnut a potom hybaj do postielky....lenze pre velky krik mi manzel chodil do spalne s tym, ze ci to musi byt!? Potom ochorela a boli sme na zaciatku....Cumliky sme nemali vobec a z flase cucka jedine caj a vodu. Ak som jej mala niekedy snahu vymenit v noci prsnik za cumel, tak mi pekne po svojom vynadala...Ja sa bojim, ze na to nemam dost pevne nervy aby som ju odstavila.... Cez den ked sa mi hodi na prsnik a namiesto neho jej ponuknem flasu s cajom, tak je zla a dozaduje cuckania
@ciernavila mozem sa opytat ako podavas v noci vodicku? Nechas maleho v postielke, alebo si ho beries k sebe?

renatato
2. jan 2012

Ahojte, neviete mi prosim poradit? Pred tyzdnom sme sa prestali kojit (v 22 mesiacoch) a ja mam strasne navrete jedno prso, mam v nom hrcky a dost to boli ked si na to len siahnem. Aj v druhom prse som mala dve hrcky, ale preslo to, totiz sa tam tvorilo menej mlieka, nakolko maly uprednostnoval druhe prso.
Treba s tym ist k lekarovi, ked to trva viac ako tyzden?
Vopred dakujem za rady!

Inac odstavenie bolo uplne v pohode, bola som velmi prekvapena, maly si uz na druhy den ani nespomenul.

gaby21
2. jan 2012

@renatato Mne na hrcky pomohla masaz v sprche, potom natriet octanovou mastou, ziadna podprsenka, iba volne tricko a do troch dni som bola fit 😎

ciernavila
2. jan 2012

@ponyxx ahoj...Maly spi aj zaspava sam v postielke. O 19.00 kasa, zje tak 150-180 ml lyzickou z misky a zapije vodickou z Avent kuzelneho hrnceka. O 19.30 okupeme a dokojim o osmej po kupani. Boztek a ulozim do postielky. Nakolko cez den pije len z toho hrnceka cistu vodu a z flasky z dudlom nikdy nechcel pit tak som rozmyslala ako mu dat v noci tu vodu. Lebo mu to davam v postielke, nevyberam ho, on je v polospanku. Tak som mu to dala do Avent flasky so 4 dierkami. Klasicka s dudlikom. Lebo ten hrncek tecie na neho strasne rychlo a obcas mu zabehne aj ked pije po sediacky a keby som mu dala z hrnceka v noci to by sa rozkaslal a bol by cely mokry, tak som dala z flasky, Asi si v tej tme myslel ze to je prso. Ale par krat len cucol okolo pol siestej od smadu a spal. Na dalsi den spal celu noc, potom dalsiu noc raz vstal tiez od smadu. Vcera ani predvcerom sa tiez nezobudil uz ani na tu vodu. Dost zvlhcujeme vzduch davame mokre uteraky na postielku a aj na stupacky ktore nam prechadzaju spalnou aby tam nebolo moc sucho.

ciernavila
2. jan 2012

@ponyxx k sebe si ho vezmem az rano na kojenie ale to az o takej pol siedmej - siedmej.

ponyxx
3. jan 2012

@ciernavila tak to mate super...mala zaspava na prsniku a ucenie spat osamote zlyhalo popri chorobe ☹ Dakujem za odpoved 🙂

bleble
4. jan 2012

Ak sa rozhodnete pri odstavovani zacat pouzivat cumlik, myslite na to, co ma vase mimi v puse a dajte mu eko cumlik zo 100% kaucuku , staci pozriet moj profil 🙂

rejoice
4. jan 2012

Mile maminky, idem sa podelit so svojou skusenostou s odstavenim 😉 Odstavit som sa pokusala uz ked mala Marianka jeden rok, lenze vsetko zlyhalo a tak som kojila nadalej, potom som chcela odstavit ked mala rok a pol lebo to uz bola strasna zavislacka, strasne malo papala a stale hladala didku, UM odmietala a aj kravske. Cumlik nechcela od narodenia, pije iba cistu vodu z flase s cucakom. Zaspavala stale na prsniku v noci aj 5-6krat chcela cicat, ale davala som jej aj vodicku aby necicala dlho, cez den som jej davala cicat tiez cca 5-6krat. Asi od novembra to uz bolo pre nas dost trapenie, bola strasne nepokojna pri kojeni preskakovala z jedneho prsnika na druhy, a aj pri zaspavani, bola aj nervozna. 27.12.2011-rano som vstala prelepila bradavky naplastami a ked Marianka vstala povedala som jej ze mamku didky bolia, trosku si pomrncala a bolo 😉 , Doobedu si ani nespomenula ze chce cicat 😉 poobedne zaspavanie bez prsnika na rukach 😒 Vecer bol plac tak ma zlomila a dala som jej do 3 minut spala, v noci sa zobudila iba 3krat tak som je opat dala cicat a aj vodicky, na dalsie rano som opat prelepila bradavky ale ani nehladala na obed som ju dala spat bez prsnika a aj vecer bez prsnika pekne zaspala a v noci sa ani nezobudila 😵 😵 😵 Tak som rada ze sa nam podarilo odstavit tak rychlo a jednoducho, lebo som sa stale bala toho placu, a nakoniec to dopadlo super. Teraz mame ovela viac casu na hranie, maznanie je ovela kludnejsia a je znej poriadny papkac, stale nieco chce jest 😅 😵 😵 😵