"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

veronik77
16. feb 2013

@lucinka144 poradíš mi prosím ta homeopatika? My dnes odevzdáváme mlíčko kočičce 😀

kuckac
16. feb 2013

Môj malý bude mať o dva týždne 2 roky. Je to veľký závislák na prsníku a nechce nič jesť ani piť. Akosi mi ubúda mlieka, pretože sa sťažuje, vykrikuje - "mlieko neni" - podotýkam, že ho kojím od bábätka na požiadanie, vo dne, v noci, preto udávanie nejakého konkrétneho čísla je zbytočné - jednoducho niekedy si cucne aj 5 krát behom polhodiny, keď som musela niekam odísť, a on bol nútený, vydržal bez mliečka aj pol dňa. Jeho biedna strava ma však privádza do šialenstva, obávam sa o jeho zdravie, takto nemôže mať ani dostatok základných živín. Už by som ho teda rada odstavila, hoci fakt neviem ako to zvládnuť. Dnes som to napríklad skúšala obmedziť len na ráno, obed, večer a máme v dome taký cirkus, že to len ťažko zvládame. Je to ustavičný plač a ako náhrada za mlieko nefunguje nič. So staršou dcérou som také problémy nemala, tiež som ju kojila rovnako dlho, odstavila som ju zo dňa na deň a prijala to celkom v pohode, bola ale na rozdiel od neho dobrý papkáč aj tuhej stravy. Pri ňom mi to nefunguje, navyše mám výčitky a strach, že je skutočne hladný a preto aj taký nervózny. Tak rada by som to už nejak ukončila. Niektoré maminy tvrdia, že keď sa dobre vyhladuje, tak sa potom naje aj iného, ale ja si to nemyslím...myslím, že je tak tvrdohlavý , že keď nedostane svoje mlieko, radšej nebude jesť nič. Ani neviem, či existuje nejaká rada, možno to homeopatické odstavenie skúsiť - ak teda funguje...

lucinka144
16. feb 2013

@veronik77
takze uzivam... Ricinus comunis 30 ch.. Phytolacca 15 ch... a Lac caninum 15 Ch. vsetko zatial 3krat denne po 5 guliciek. potom sa to.ma postupne vysadit ked sa znizi tvorba a nenalievaju sa prsia. my sme od stvrtka odstaveni ale dnes uz mam prsia v pohode nebolia aj ked je to asi na dlho zastavit uplne tvorbu. Stahovanie obvazom ale pomaha. A malemu davam na noc ked sa zobudi a nepomaha pritulit...cmukne si z flase trosicku cistej vody. spokojny sa otoci a spinka. nechcem ho naucit na UM aby sme pili v noci potom to a ja behala zarabat mlieko. Dnes mi uz na ranajky vypil aj 100ml obyc. trvanliveho mlieka co doteraz nechcel ziadne ani UM... tak.som rada. Prajem pevne nervy ...a nech sa to podari co s najmensim stresom . 🙂

veronik77
16. feb 2013

@lucinka144 Děkuji 🙂

lucinka144
16. feb 2013

@kuckac. ...nooo to u nas to bolo presne tak istto. maly je trosku tvrdohlavy...a cez den aj v noci bol hodne na cicke. nebolo to len o odstaveni nocneho kojenia ako maju niektore maminky. pred uplnym idstavenim som mu par krat skusila nedat cicku a zdoraznila ze BUuuva. srdil sa aj plakal sem tam ale zafixoval si to...a potom to pomohlo. ked mal "abstak " 🙂 zpbrala ho babicka na chvilku von alebo sa s niecim hrat aby ma nemal na ociach... a teraz musim chodit v rolaku a mikine rozgajdanej aby som ho nedrazdila vystrihom. a je to ok... 🙂 dufam mame najhorsie za sebou zlaty je krasne to zvladol ...ale bude mi to chybat to.nase tulkanie pri kojeni. No raz to mudi prist a mam taky pocit ze neskor by to slo tazsie

kuckac
17. feb 2013

Veď to, že aj mne je to celé ľúto - asi si najprv musíme my maminy uvedomiť - či to vlastne chceme - lebo sú chvíle, kedy mám toho plné zuby a potom keď ho vidím takého nešťastného, zdá sa mi také jednoduché vziať si ho a pritúliť a nech sa nakojí...pomojkať sa a zas je dobre...☹ Mne je to celé ľúto, želala by som si, aby to šlo nejak prirodzenejšie, ale nechávať to len na neho - to tiež neviem - to predpokladám, že by so s ním chodila ešte do školy na desiatu 🙂 Fakt ma to veľmi trápi, no sama som nerozhodná. Pri staršej dcére som toho mala plné zuby a ten môj vnútorný hnev z toho večného kojenia všade a furt mi dodal toľko guráže, že som s tým sekla zo dňa na deň. .Pri malom ma to asi neobťažuje až tak, niekedy je to aj pre mňa pohodlné. Navyše nemám úplnú podporu manžela - pretože ten je len rád, že ho kojím a hovorí, že čo budeme potom robiť, keďže materské mlieko je jediné čo je, že je zvedavý čím ho nakŕmime...že keby on mohol, tak by ho kojil furt 🙂 Pre niekoho banalita - pre mňa veľký problém.

euphoria
17. feb 2013

Baby poradte prosim,
Syn bude mat cochvila dva roky. Naposledy som ho nakojila piatok nadranom, pricom posledne dni dostal mliecko uz iba v noci. Myslela som, ze sa laktacia akosi zastavi prirodzene, kedze casto som nekojila, raz vecer a cca dvakrat trikrat v noci. Mam vsak teraz dost naliate prsia, trosku som ich odstriekala ( moc mi to neslo, nikdy som to nerobila), bojim sa, aby som nedostala zapal prsnikov. Vo stvrtok totiz idem na operaciu pod celkovou narkozou.. Poradte prosim

nadula01
17. feb 2013

@euphoria zviaz si prsia rucnikom al. plienkou cez den aj v noci mne to zabralo

nadula01
17. feb 2013

@euphoria a este studena sprcha!

erikaka
17. feb 2013

@kuckac tak to teda neviem, či náhodou nepíšeš o mne a mojom synovi - ešte že som si prečítala tvoj príspevok, lebo bola by som napísala to isté, s jedným rozdielom, že môj malý už má 2,5r.

euphoria
17. feb 2013

@kuckac uplne ta chapem.. Mne je velmi luto ze musim prestat kojit.. Poslednych vyse 5 rokov som bola vzdy tehotna alebo som kojila. Teraz citim take prazdno...ked nemusis neprestan..

euphoria
17. feb 2013

@nadula01 dakujem za radu.. Odstriekavat mam ci nie??

euphoria
17. feb 2013

@lucinka144 ahoj.. Myslis ze tie homeo ma zmysel zacat brat trebars zajtra ked nekojim od piatku rana, avdak mam prsia naliate?

veve16
17. feb 2013

@kuckac keď ti je lúto ho odstaviť, tak ho neodstavuj. ževraj prirodzené odstavenie bábätka nastáva medzi 2,5 až 4 rokom. tak vyskúšaj ešte počkať, či sa neodstaví sám, keď bude mať 2,5 roka. a keď nie tak potom sa rozhodneš, či ho odstavíš alebo budeš ešte pokračovať.

canama
17. feb 2013

Ahojte maminky co odstavujete. Moja dcerka je tiez velky zavislak na prsku, zaspavame zasadne na nom a v noci sa dost casto budime. Ale toto nie je moj hlavny problem. Tym je, ze dcerka odmieta vypit akekolvek ine tekutiny ako materske mlieko...skusala som vsetky mozne sposoby, vsekty typy hrncekov lyziciek a pod., skusala som pockat, nuz ale je to stale rovnake od doby kedy som ju zacala prikrmovat. Prikrmy papa celkom pekne, len musia byt huste, ani polievku mi nezje...resp. zje z nej tuhy obsah a vodu necha. Cez den ma o prsko zaujem len ked je unavena a chce uspat, cize proti smadu jej ho aktivne ponukam ja. V noci si ziada prso vzdy ked sa zobudi. Aj by som zacala z odstavovanim, ale pit nieco musi. Mate niektora nejaku fintu?? Uz som zufala. V septambri by sme ju chceli dat do jasli, ale dovtedy nutne potrebujem aby pila aj ine tekutiny.... ☹

lucinka144
18. feb 2013

@euphoria ahoj...ja som si homeo. tiez zohnala az na druhy den. bol to riarny rozdiel. potom sa mi uz prsia nenalievali. 🙂

nadula01
18. feb 2013

@euphoria pokial tam mas hrce,tak to musi ist von ,lebo sa ti to zapali.mne to preslo ked som ich obviazala dost rychlo ,jeden ci dva dni a uz pohoda

kuckac
18. feb 2013

Ďakujem za podporu, tým, ktorí mi radia, aby som vydržala ... no neviem či je to ešte potrebné...malý už isto ani neprospieva - moje mlieko je už jednoducho málo a kým ho má všetko ostatné odmieta, hnevá sa keď nie som práve k dispozícii, akosi už všetko naokolo naznačuje, že tadiaľto cesta nevedie - hoci ak niekomu funguje dlhodobé dojčenie plne ho podporujem🙂 Len on je stále nervóznejší a nervóznejší, chcel by asi mlieka viac, mlieka viac nie je a ja sa už nesnažím aby bolo, keď moje telo povedalo dosť, asi je dosť, aj sa sem-tam trápim s rôznymi chorobami a preliečenie pri kojení ani neprichádza do úvahy.Dievčatá, veď ja kojím furt - ešte aj "teraz" kojím - veríte?A ešte niečo - veľmi sa mu pokazli zúbky z nočného kojenia, ktoré som na základe tej informácie obmedzila a bolo to aspon v noci na dobrej ceste už niekoľko mesiacov a v tom ochorel a tam som ten nočný režim už nedokázala dodržať, pretože aj lieky bolo treba zapiť, celkovo tekutiny pri horúčkach a on nič - jasné, že vodu, čaj odmietal...chutia mu sladké ochutené minerálky - ale sak to nie je tiez dobrá cesta...☹Do kelu, kým človek tie deti vypiple...🙂)) a furt čosi nové, raz riešim staršiu, raz mladšieho a furt čosi☹(( ale tak viem,ze nie som jediná

carodejnica
18. feb 2013

@kuckac skús sa spýtať aj na mamile, http://www.mamila.sk/pre-matky/poradna-dojcenia/ vedia poradiť aj s dojčením väčších detí, sama som zvedavá, čo ti odpíšu... 😵

katka_mel
18. feb 2013

@kuckac nevím, jaké máš možnosti, ale ve 2 letech bych zkusila dát na jeden den a noc na prázdniny třeba babičce. Když tam nebudeš, tak mléko prostě nebude a on holt ho bude muset nahradit nějakým jiným jídlem nebo mlékem kupovaným. Já jsem to nezažila, my jsme odstavili ze dne na den, tak se mi lehce radí. 😅 Jinak bych asi byla radikální jako v jiných věcech (např cumel, usínání sám a podobně), prostě ho nepustím k prsu a nabídnu mléko kupované ve flašce nebo hrníčku a vysvětlit, že maminka už mléčko nemá, že teď už ho bude mít od kravičky. Potrvá to pár dnů a určitě si pak zvykne. Přeju každopádně pevné nervy.

kuckac
18. feb 2013

@carodejnica poriadia mi dlhodobo dojčiť, iný názor na mamille si neviem predstaviť🙂

kuckac
18. feb 2013

@katka_mel nemám tieto možnosti práve teraz, naši bývajú ďaleko, ale možno v budúcnosti by to šlo...niekedy v lete

carodejnica
18. feb 2013

@kuckac samozrejme, ja viem, mala som to rozpisat, že som to myslela vo vzťahu k ne-jedeniu tvojho synčeka a k ostatnym problémom, ktoré pociťujes počas dojcenia, ja som dceru dojcila 34 mesiacov a nemenila by som, odstavila som ju kvôli nepríjemným pocitom v tehotenstve pri dojceni - postupne, celé odstavenie trvalo cca 4 mesicov a zaobišlo sa bez stresov na oboch stranách 🙂

kuckac
18. feb 2013

@carodejnica aha rozumiem- to "nejedenie" by ma aj najviac zaujímalo, najviac ma z toho všetkého frustruje ten fakt, že malý vlastne nepapá. A máš niekde príspevok o tom ako si to celé postupné odstavenie dosiahla?vďaka

carodejnica
18. feb 2013

@kuckac zjednodušene povedané metódou "neponúkať-neodmietať" - tuto som to troška popisovala https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/ako-prestat-kojit-2-rocne-dieta/

A ešte som ti vygúglila na mamile odpovede k tomu "nejedeniu" - 🙂
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

11nika11
18. feb 2013

Ja som Sofiu kojila 15mesiacov a musela som bohužiaľ prestať kvôli neodkladnej operácii,už bolo ohrozené moje zdravie ☹ .Šlo to ťažko,dosť si prvé dni poplakala ale nakoniec sme to asi po týždni úspešne zvládli.Sofinka bola od malička taký malý cucák,cicík mala veľmi rada,zaspávala pri kojení.Ale sama som bola prekvapená ako rýchlo sme to zvládli.Keď sme odstavovali tak som dávala pozor na to,aby ma nevidela nahú a ani v podprsenke.A pravidelne som celé hodiny stála pri umývadle a odstiekavala,keďže som mala strašne veľa mlieka.

kuckac
18. feb 2013

@carodejnica si zlatá, ďakujem Ti za príspevky -mám pocit, že ešte asi chvíľu s tým dojčením vydržím, ale určite porozmýšľam nad vyšetrením krvi malého - obávam sa, či u neho to odmietanie stravy, nemôže byť ten medicínsky problém...totiž aj staršiu dcéru mám dlhodobo chudokrnú. Už len na margo toho - "neponúkať - neodmietať" 🙂 môžem skúsiť odmietať tým že ho skúsim iným zaujať, že? to sa neráta...🙂 lebo inak by som vlastne kojila furt🙂

euphoria
18. feb 2013

@lucinka144 tak este vecer som poslala manzela, mali len ricinus c. Tak uzivam aspon ten. Po 24h je to lepsie, uz nemam prsia naliate.. Kludne by taketo moli zostat🙂)) ale tusim sa vyprazdnia a bude po nich.. Co uz skoro 5rokov si odsluzili pri dvoch detoch🙂

euphoria
18. feb 2013

@canama ja som mala dceru, ktora pila velmi malicko tekutin, kym som ju kojila. Je pravda, ze som jej davala pit iba vodu, ziadne sladene..po odstaveni zacala normalne pit.. Ma 4.5 roka. Pije cistu vodu, sem tam dzusik cerstvo odstaveny alebo caj.. Podla mna si dieta mliecko nahradi.. Toho by som sa nebala..kolko ma dcerka?

canama
18. feb 2013

@euphoria ja som skusala vodu, caj aj riedenu ovocnu stavu. dcerka ma rok, ale prave to ze ja ju uplne odstavit nechcem, dojcena moze byt ovela dlhsie, len aby uz to dojcenie bolo skor o mojkani a imunologickej ochrane a nie o prijme tekutin. a ako si potom dcerku odstavila? nechcem dcerke spravit sok ze bum do jasli a este aj stop prsku naraz.