"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

tamarka
30. sep 2007

Ahoj ajduska, prosím ťa môžeš mi prezradiť ako si ju prehovorila na tú flašku??? Tamarka nikdy cumel nemala a ani na flaške. Bola by som veľmi vďačná za každú radu. ďakujem

zuzka111111
30. sep 2007

ahojte no lilka ma 1 rocik a ja mam v brusku 4 mesacne babo ..potrebujem ju uz odstavit , aj ked uz vela nekojim len pri uspavani ale aj tak by to trebalo ukoncit ALE ona mi nechce ziadne umele mlieko teda zatial len nutrilon a sunarku bananovu som skusila ale nejak par krat potahala a uz sa otocila na cicku 😖 myslite ze jej mozem skusit urobit kakao z normalneho plnotucneho mlieka?? ja som totiz v zivote mlieko nepila takze ani neviem ako mlieko chuti ci je lepsie ako tie umele alebo nie a ako ho urobit 😅

ajduska
1. okt 2007

zuzka, ja som mojim deťom nikdy nedávala umelé mlieko, nechutilo im, obyčajné z obchodu vypili v pohode, aj malej teraz dávam obyčajné mlieko a trošilinka jej ho sladím, ale fakt len minimálne, aby malo troška lepšiu chuť

tamarka, malá tiež nechcela spočiatku obyčajný cumeľ, nevedela z nehopiť a stále sa jej vyšmykoval z ústočiek, tak mi jedna kamarátka poradila fľašu od firmy MAM, je protikoliková, ale hlavne má tak inak tvarovaný cumeľ (oproti klasickým), je taký sploštený a z dvoch strán je troška akoby drapľavejší (nie je drapľavý, ale neviem nájsť na to správny výraz, no proste nie je úplne hladký), takže sa jej nevyšmykoval z ústočiek a naučila sa piť takto aj z fľaše, teraz už používame aj klasické cumle a v pohode

len to nočné kojenie je problém, budí sa stále častejšie, už to ani nerátam ☹

jamaica77
1. okt 2007

Zuzka 111111 - porad sa s doktorom, ja by som ju urcite nenaucila na kakao, mna mama naucila na kakao a do 7 rokov som ho dostavala z flasky na ranajky, a ked som ho dostala do pohara odvtedy uz kakao mi nechuti a nepijem vobec ani mlieko - uplne sa mi zhnusilo! Kakao by som dala dietu - raz za cas.

tamarka
2. okt 2007

Ahoj ajduška, ďakujem za radu, ten cumlík poznám. Keď sa Tamarka narodila, tak sme takúto fľašku kúpili, párkrát z nej pila, ale potom ju strašne nadrapovalo. Mám pocit, že ten cumlík bol navrhovaný podľa sploštenej bradavky pri kojení. Skúsime ju teda znova, aj keď to bude vlastne skoro ako premiera a uvidíme, držte nám palce 😉

ajduska
2. okt 2007

tamarka, držíme palce,... moja malá má cumeľ iba na fľaške, inak nikdy cumeľ nemala (nechcela ho) som aj rada, hoci niekedy by sa bolo také "ukľudňovadlo" zišlo, hlavne keď sme boli v meste a nastal strašný plač v kočíku 😉
...inak, minulá noc bola čo sa týka kojenia celkom fajn,kojili sme sa LEN DVAKRÁT, ale celú noc sa budila a prevaľovala, ide jej zub a mala aj zvýšenú teplotu a soplíky, tak ju to asi hnevalo 😒

zuz11
2. okt 2007

zuzka, mlieko kravske by sa minimalne do dvoch rokov nemalo davat, ked tak prejdi na neake pre deti urcene... ale to ze si v 4meisaci neznamena ze nemozes kojit.... niekde som to tu citala ze to nie je problem pocas celej doby a dokonca aj po porode mozes obe kojit 😉

tamarka
3. okt 2007

ajduska, to s tým krikom v kočíku si veľmi dobre pamätám, vždy som sa cítila ako nejaká chudera, ktorá nevie utíšiť vlastné dieťa, ale to už je chvalabohu za nami. K tej noci gratulujem (to kojenie myslím, nie to prevaľo vanie a budenie sa), nech sa vám to pekne znižuje. 😉

ajduska
3. okt 2007

tamarka, nám sa dokonca stávalo, že keď tak plakala, tak sa ma každý pýtal, že či nemá cumeľ a keď som povedala že nie, tak sa na mňa dívali ako na krkavčiu mater, ktorá dieťaťu ani len ten cumeľ nedopraje...a pritom som sa snažila ju na cumeľ naučiť, ale nikdy ho nechcela, zúrila ešte viac, keď som jej ho vopchala do úst...a nakoniec, ani jedno moje dieťa nemalo cumeľ, ale nie preto, že by som im ho nechcela dať, ale ani jedno ho nechcelo, dokonca najstaršia sa mi raz skoro povracala, tak ju to nadrapovalo, teraz som tomu aj rada, podrástli a aspoň ich nemusím od cumľa odúčať 😉

mvl8
3. okt 2007

ajduška presne moj prípad s cumlom a s okolím.malá sa tak hnevá ked jej ho dám,že to neskúšam a teraz ked je vačšia tak ho ohrýza dokola

ajduska
4. okt 2007

mvl8, aj naša Timka ho má ako hračku, občas si ho strčí tak na 10 sekúnd do ústočiek a my sa na nej smejeme, lebo jej to vôbec nepristane, nie sme na ňu s cumľom zvyknutí a ona sa teší,že sa my smejeme a predvádza sa potom ešte viac 😀

...táto noc bola príšerná, ani neviem, koľkokrát sme boli hore a kojili sa, mám pocit, že preplakala celú noc, lebo som ju najprv skúšala uspať len pritúlením a hladkaním, ale nakoniec zabralo aj tak len to kojenie
☹ ...už aby jej ten zub vyliezol, ale to je zatiaľ len šiesty,tie ďalšie si zatiaľ radšej ani nepredstavujem ☹

tamarka
4. okt 2007

ajduška, Timka spáva s vami v izbe?? Pokiaľ spávala Tamarka s nami, tak bola hore aj 10 krát za noc. Odkedy sme ju presťahovali k Emke do izbičky, to je asi 3-4 mesiace, tak bola hore asi len 2x (nie za noc). Ešte stále si nedokážem uvedomiť, že spím celú noc. Neviem či to bolo tým presťahovaním, alebo sme len vystihli ten správny okamih, ale je to super. Len tie naše dni....

ajduska
4. okt 2007

tamarka,Timka dokonca spí so mnou na manželskej posteli 😉
zatiaľ sa ju bojím dať do detskej izby, aby nebudila súrodencov a behať každú chvíľku za ňou sa mi veľmi nechce a ešte kým sa preberiem na to, že je hore, no neviem, neviem, ale už som o tom rozmýšľala, že to skúsim, len neviem nabrať odvahu ☹ , čítala som totiž, že to treba tak spraviť, ale staršie deti na tých pár nocí, kým si malé zvykne spať celú noc treba presťahovať z izby preč, napr. aj do spálne....tak uvidíme, mohla by som to skúsiť, keď muž vezme cez víkend starších na chatu a budeme samé doma 😒

ale predsa len, Tamarka bola už o niečo staršia od Timky, keď ste ju presťahovali...ale skúsim to, možno to zaberie

wladka
4. okt 2007

tamarka, myslis ze na tom nieco bude?? ze vie vycitit??

ja som uz zufala, v noci som skusala nedat jej..fuu, jaky plac 😕 .. esteze byvame v rodinnom 😒 ..no tazko, dve hodiny bola hore.. schovala som si prsia za paplon, furt ho tahala, zachadzala sa.. ked som ju hladkala, kopala 🙄 ..ja neviem, asi to musim nejak inak.. behnem na noc prec, a mozno ani nezaciti mliecko a oduci sa 😀 .. krasna idea..

ajduska
5. okt 2007

no, zas máme za sebou "úchvatnú noc", naša malá ale ani neťahá palón, ani sa nejak po mne nehádže, ani neukazuje na prsia, len reve ako zmyslov zbavená, no susedia musia mať radosť ☹ ....asi počkám, kým jej vylezie teraz ten zub, myslím, že kvôli nemu je taká mrzutá a preplače celé noci, lebo predtým, keď som ju v noci nakojila, tak sa otočila na bok a hneď zaspala a teraz aj po nakojení plače ☹ ☹ ☹ , aj večer ju musel ísť uspať muž a to už asi 2 týždne (možno aj viac) zaspáva sama a bez kojenia

mvl8
5. okt 2007

ahojte tak ja som to skúsila v noci bez kojenia 1x teda spustila taký rev,že som ju tak ešte nepopčula plakat.no raz darmo je to pre nich najlepšia vec na svete.po pol hod.sa utíšila dala som jej čaj a zaspala.tak som sa tešila 2x som jej dala mliečko a potom3x už iba mrnčala. druhý den to už neplakala iba mrnkala.a baby teraz neuveríte 3,4 den ked sa zobudila po dlhej dobe a bol čas na hami tak nechcela vobec papat len čajík. 😀 😀 😀 a teraz sa budí asi len koly tomu . 😉

wladka
5. okt 2007

mvl, super.. al ona je malicka.. to je v pohode.. aj s emi som nemala problemy..ale cim je to dieta starsie, tym horsie.. 😒 .. to vravim ja, z vlastnej skusenosti..

tamarka
7. okt 2007

ajduska, určite máš pravdu v tom, že Tamarka bola o niečo staršia, myslím si, že aj mama musí trošku vycítiť, že je ten správny okamih.

wladka, niečo na tom je. Mám pocit, že dieťa je určitým spôsobom napojené na matku a opačne. Keď ešte Tamarka spávala s nami v spálni, stačilo že sa len pretočila alebo hlasnejšie zavzdychala, v tom momente som sedela a pozerala na ňu. A verím tomu, že to tak bolo aj naopak. Človek má úžasne vyvinutý čuch, takže si myslím, že bábätká tú svoju "mliečnu továreň" vyčuchajú všade. Všetko sú len moje názory, nemusí to byť pravda, možnože odborník má na to úplne iný. U nás to proste zafungovalo, už sa len popasovať cez deň.

ajduska
7. okt 2007

HURÁ, minulú noc sme vydržali bez kojenia, takže sme s tým asi už definitívne skončili 🙂 , malá sa síce v noci budila, ale vždy sa mi podarilo ju učičíkať, hladkala som ju po chrbátiku a nožičke, tíšila a predstavte si, zabralo, akurát o 4 ráno som jej šla spraviť mliečko do fľaše, v pohode ho vypila, potom bola asi pol hodinku hore, ale znova zaspala, v noci si aj trochu poplakala, ale nebolo to až také intenzívne, skôr zúrila, aj kopala nožičkami, ale asi pochopila, že nič nedosiahne, tak potom stále zaspala a bolo dobre...som zvedavá, aká bude táto noc, možno pochopí, že už mliečko nedostane a že sa jej neoplatí budiť 😉 ....,skôr mám teraz problém s plnými prsiami, ale aj to snáď nejak vyriešim, hlavne, že sa nám podarilo prežiť noc bez kojenia...tak sa TEŠÍM 😀

wladka
7. okt 2007

ajdu,gratulujeeeeem..aj ja chceeeeeem

ajduska
8. okt 2007

tak, aj túto noc sme zmákli, asi sme u ž definitívne za vodou 😀 ....len tie moje plné prsia, ráno som si dala tabletku na zastavenie laktácie, čo mi dr. predpísala ešte pri Tomášovi, len vtedy som ich nebrala, lebo po prvej mi bolo strašne zle, tak skúsim teraz....

wladka, podarí sa to aj tebe, neboj, len nesmieš ustúpiť, ja som si už potom povedala, že suseda-nesuseda, jednoducho nech malá plače a nedám jej, prvú noc plakala každú chvíľu, ale pochopila a túto noc bola hore asi len 3krát, troška si poplakala, asi minútu a zaspala....tak sa skús zaťať a nepovoliť, lebo detičky potvorky vycítia aj najmenšie zaváhanie 😉

emjee
8. okt 2007

bebka 8. okt 2007 o 20:40
Ahojte! Píšem za moju kamarátku. Má malú, ktorá má 3 roky a stále sa nechce odnaučiť kojiť. Už nevie čo má robiť. Skúšala si prsník namáčať aj do soli a mála sa jej narovinu spýtala, prečo si didiky osolila. Poraďte niečo!

wladka
8. okt 2007

horcica, ocot.. 😀 ..alebo aj fialkovu vodicku, sice bude farebna, ale moze ju to odradit.. 😉 netusim jak este inak..

inak, drzte mi paste.. idem na to tuto noc 😉 .. 😲 dam echo..

ajduska
10. okt 2007

wladka, tak ako, podarilo sa????????????????????

my sme už v pohode, papáme o 4 ráno mlieko z fľaše, len ja mám sále prsia plné mlieka a neviem, čo s tým...z tej tabletky, čo som si dala v pondelok mi bolo príšerne zle, už to viac nebudem skúšať, snáď to nejak prejde samo od seba 😉

bebka, ja myslím, že je to na rozhodnutí tvojej kamarátky, keď už nechce kojiť, tak jednoducho nesmie malej ustúpiť, lebo to bude trvať donekonečna, kým to malú neomrzí...

tamarka
10. okt 2007

ajduska gratulujem 😀 , to je fakt super. My sme dni obmedzili na max 3 kojenia. Ráno, na obed a večer. S tou fľašou počkám. Muž bude mať v decembri dovolenku, tak skúsime odstaviť a prejsť rovno na pohárik. Čaj pije z pohárika so sosákom, tak možno aj niečo také. Uvidíme čo bude.
bebka, ja som sa pred nedávnom dozvedela, že môj otec bol kojený do 3 rokov, babka mi hovorila, že od neho odišla na týždeň preč a keď sa vrátila, tak pýtal znovu. Mama jej poradila že si má natrieť bradavky čiernym boxom na topánky a pomohlo to. Povedal, že je to fuj a už nikdy nepýtal. Ja ale niesom veľmi naklonená týmto praktikám.

ajduska
10. okt 2007

tamarka, ja som tak odstavovala najstaršiu dcérku, mala 19 mesiacov, spala celú noc a kojila som ju presne tak isto ako ty, ráno, naobed a večer...postupne som vynechala obedné kojenie, potom ranňajšie a nakoniec večerné, ale ja som jej dala večer fľašu, aby zaspala 😒

wladka
10. okt 2007

ajduska 😵

prva noc predtym.. plac, ani hladkanie, tulkanie, mojkanie, nic nic 😒 .. nervy mala 😝 ..ale nepovolila som.. nedala som sa, a zaspala po 2hodinach, to bolo revu,kopania.. ale druha noc suuuper, ta co bola na dnes do rana😉 ..spala od 20h do 5h.. vtedy zacala mrncat,ale to som skusila ignorovat, cca po 5min zase zaspala, a spinkala do 7h 😵 .. a rano som jej dala didi.. ako maly darcek 😀 .. dufam, ze aj tato noc bude dobra 😔 😅 ..

ajduska
11. okt 2007

wladka, suuuuuuuuuupeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, gratulujeeeeeeeeeem, len vydrž a nepovoľ, bude to dobré.... 😉 , inak, myslela som, že ju už chceš odstaviť úplne.... 😒

my už spíme super, len papáme mlieko z fľaše okolo pol piatej, ale čo je to proti tým neprespatým nociam predtým ?!.......... 🙂 🙂 🙂

wladka
11. okt 2007

ajdus, pokracujeme krasen 😵 ..tato noc bola naj naj, v kuse do 7h spala.. ale rano didi, a to mi nevadi.. chcela som odstavit, kvoli tym nociam.. ale kedze zatial spinka celu noc, tak jej iba rano dam.. vecer jej uz nedavam.. chcem aby sa mi mliecko upravilo a sa zacalo pomaly prirodzene stracat 😉 .. takto je to v pohode.. 😉

ajduska
11. okt 2007

wladka, tak to je fajn, že vám to tak pekne ide, asi je to fakt o tom, že nepovoliť. keď sa už raz rozhodneme... 🙂

....ale asi mi to kojenie bude aj chýbať (samozrejme, že nie to nočné), bolo to pekné obdobie, také spoločné chvíľky, len my dve baby... 😔 ...no, ale určite prídu ešte krásn spoločné chvíle...