"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

lodia
20. mar 2007

ahoj lidka!

odstavovala som dcerku pred mesiacom, u nas to bolo tak, ze uz postupne som vylucila denne kojenie, dostavala len pevnu stravu a rano a na vecer umele mliecko...a v noci som asi mesiac kojila len..a potom nastal den D, ked som sa rozhodla uplne odstavit a nedat ani v noci..len vodu..plakala, skor mraucala velmi..a boli asi tri nepokojnejsie noci az napokon spavala takmer cele noci..co je super oproti tym kojacim, ktore u mna trvali rok 🙂teraz nam idu dva zubky, takze trosku sa viacej v postielke mrvi, ale inac pohoda..davam len umele mliecko rano a vecer, niekedy vynimocne poobede, ked nechce zaspinkat..mala by mat do druheho roku podla pediatricky do 500ml mliecnych vyrobkov cez den zjest a vypit, tzn.aj vratane jogurtov apod.
co sa tyka skoncenia laktacie, tak jeden prsnik hned reagoval a tvorba mlieka sa skoncila s odstvavenim..no s druhym bol problem, navrel a bol plny mliecka..po tel. konzultacii s gynekologickou som si mala mliecko odsat a prsia obviazat silno plienkou, tak ich stlacit..tak robit niekolko dni a noci...a brala som este homeopatika, neviem presne nazov a na druhy den som uz mlieko nemala a skoncili aj bolesti bez zapalu nastastie..dolezite pri ukoncovani laktacie nedavat mliecko vobec, pretoze stimulaciou bradaviek a dvorca sa ti tvori dalsie..
takze zelam pokojne odstavenie a hlavne pri nom pevne nervy..🙂

lidka619
20. mar 2007

ahoj lodia - napisala si to velmi pekne, koncene som nasla niekoho z mojim problemom 😉 . Zatial nam to takto vyhovuje len to nocne krmenie, nakolko som aj dost pohodlna a nechce sa mi ist robit mlieko, takze uvidime - čo sa týka prsníkov, v noci sú preliate natolko, že mi minule samo začalo vytekať mlieko 😅 , to som skoro odpadla - ani som netušila, že kolko toho mlieka ešte mám 😀 . Tak dufam, ze sa to pomaly bude ustalovat.

lodia
20. mar 2007

Lidka,
no hlavne davaj pozor na moznost zapalu..byva to nebezpecne, tak si radsej sem tam odsaj, aby si mu predisla, ak chces kojit aj v noci, v noci by sa mliecko tak velkemu dietatku nemalo davat, nech si zaludok oddychne a taktiez nech prespi co najviac v noci..neviem, ale zalezi aj na zvyku tvojej malej..ak vam to vyhovuje, tak potom ok..ja som radsej odstavila, ideme do jasli a je potrebny pre dietatko jasny rezim...i ked nie sme sice na bojisku 🙂
drzim palce..

lodia
20. mar 2007

Lidka,
aj mne sa na konci stavalo, ked som odstavovala, ze mi mliecko tieklo same z toho jedneho prsnika..bolo to neprijemne, pri prudkom pohybe, alebo ked som zdvihla a pritulila malu, tak mi vytekalo..

marylin1
20. mar 2007

ahojte všetky babenky
lidka ty si na tom už supééér, tak už vydržkajte 🙂 , držím palce!! 😀
my sa ešte trocha potrápime, ale veď raz to musí skončiť, no nie? 😝

lidka619
21. mar 2007

presne tak majka, ale poviem, ti, je to iba o zvyku - pretoze v poho a celkom rychlo pochopila, ze mliecko nie je, a zacala jedavat viac aj cez den, a vecer sme zaspávali tak či tak hodinu, tak je to skoro to isté. Ale teraz ma už nebolí ani chrbát. Tak držím aj vám palceky, nech je to odstavovanie celkom príjemné 🙂
- a co sa tyka vytekania mliecka, prestalo, túto noc to uz bolo celkom OK, mozno taký zlomový bol ten prvý den a noc 🙂

kitka123
23. mar 2007

Ahoj lidka, tak to je aj pro me velmi aktualni tema, uz jsem si taky stanovila den D a zatim zjistuji vsechny mozne podpurne prostredky na zjednoduseni odstavovani. Tak napriklad jsem si koupila homeopatika, ktera usnadnuji zastaveni laktace , je to popsane v tomto clanku viz homeopaticke odstaveni:
http://kojeni.arcs.cz/index.php?id_text=83&menu=27
a potom jsem narazila na jednu zajimavou radu a to sice, ze pri odstavovani je dobre ridit se lunarnim cyklem, tj. odstavit pri ubyvajicim mesici od uplnku do novoluni. Udajne se laktace zastavi mnohem rychleji nez kdyz mesic pribyva. Mam reference od nekolika znamych ktere to potvrdily, napr. moja segra odstavovala dvouletou na dvakrat, protoze prave zacala v te "spatne" fazi a mleka neubyvalo a po dvou tydnech znova uz to bylo OK. Nevim z vlastni zkusenosti, ale rikam si proc to nevyuzit, takze jsem si podle toho prizpusobila datum dne D.
Mimochodem kdyby si to chtela vyuzit, tak ted zrovna ta idealni faze neni, tak bych jeste chvili vydrzela s tim nocnim kojenim a zkusila i ty homeopatika.
Drzim palce 🙂

zuzana2706
2. apr 2007

Neviete mi poradit, ako sa zastavit laktaciu? kupila som si Homeopatika a nepomaha to, je treba ist k lekarovi aby nieco predpisal? co stoji ta injekcia?

kitka123
2. apr 2007

Zuzka a kedy si odstavila? A jaky mas homeopatika, Lac caninum? Jeste pry pomaha z bylin mata a salvej, caj a obklady. Bohuzel s injekci neporadim, me pomohly ty homeo, nekojim tyden

zuzana2706
2. apr 2007

ja nekojim 3 tyzdne, mam homeo ricnus 30ch a nepomaha

lodia
2. apr 2007

ahoj zuzana,

skus si mliecko odstriekat a tlakom - napriklad obycajnou latkovou plienkou stlacit k telu prsia..cely den a celu noc..stale stahovat..mne tak poradila gynekologicka, len v jednom prsniku sa mi zastavila laktacia a nakoniec tato sice primitivna rada mi pomohla..ak sa ti nezastavi, chod na gyndu..a dostanes tu injekciu, nemam s nou skusenosti, tak ti inac neviem poradit..drzim palceky..

newyorkgirl
2. apr 2007

zuzana, ten ricinus funguje tak, ze babatku uz nechuti to mliecko, tak sa ho stale tvori menej a menej, ale to mas este stale kojit.. az kym sa to akosi samo nezastavi... 😒

kitka123
2. apr 2007

Zuzka, presne jak pise newyorkgirl, ten ricinus nesnizuje laktaci, ale babetko by po nem z tebe nemelo citit mliecko. Na snizeni laktace je ten Lac caninum 30ch, je volne prodejny, tak ho jeste vyzkusaj. Me stacilo ho brat 3 dny

andy9691
4. apr 2007

ahojte, aj ja som skúsila ten ricinus a nepomáha to vôbec, malý nejaví žiaden náznak nechutenstva 😢 😢 . Kitka, a keď si nasadila Lac, prestala si mať mliečka aj keď sa ho malá dožadovala? Zaujíma ma, že či napriek lieku , keď bude malý stále ťahať mlieko, či sa laktácia zastaví alebo či nie.Lebo nie je v mojich silách ubrániť sa synovi, akonáhle si sadnem, tak je na mne, hlavne keď bol minulý týždeň prechorený a boli sme stále doma.Ako krajnosť vidím tú injekciu na gynde, ale ...

kitka123
5. apr 2007

Andy, to ti neviem povedat, ja jsem se rozhodla, ze odstavim uplne, proste ze uz nedam a od vtedy jsem zacala brat zaroven ricinus i lac caninum a mleko si mi prestalo tvorit uz treti den. Po tydnu jsem to prestala brat a zase se mi prsa trochu nalily, ale uz to snad zvladnu i bez homeo. Jinak uplne te chapu jak je to tezky se ubranit, mi nekojime 12. den a nasa jeste stale vyzaduje. Musela jsem udelat opatreni jako: zasadne se pred ni nevysvlekat, nekoupat se pred ni, nosit tricka ke krku bez vystrihu, prvni dny jsem i spala s obvazanyma prsama aby se k nim nedostala a porad opakuju, ze mlicko uz neni, je vypite ... je to tezky, necekala jsem, ze si to bude tak dlouho pamatovat, no ja jsem rozhodnuta uz nepovolit.

zuzana2706
8. apr 2007

baby, tak som si prestala odsavat a nejako sa to zastavilo. ked si stlacim, tak mliecko mam, ale prsia sa mi zmensili a uz nie su plne, maly si na moje mlieko ani nespomenie a zato ked vidi flasu z mliekom, tak si u nas dostihy 🙂, takze fajn, a pomohla mi o dve cisla mensia podprsenka, ako ste pisali, stiahnut a nejako sa to zastavi 🙂

andy9691
11. apr 2007

čaute, bola som na gynde, doktor mi napísal nejaké lieky na zastavenie laktácie, žiadna injekcia na jedenraz a pokoj, a k tomu všetky tie bežné rady, ako je stiahnuť si prsia, malý ani privoňať ku mne, menej piť... Takže to keď dosiahnem,tak sa mi mlieko prestane robiť samo, nebudem potrebovať žiadne lieky. To len moja najčerstvejšia skúsenosť na túto tému. Takže malý chodí do jasličiek od utorka, aby si cez deň odvykol odo mňa, aj teda kôli iným dôvodom, podprsku mám o číslo menšiu a aj to minimizerku-zmenšovačku, pijem menej, tak uvidíme, lieky som nenasadila.A o štvrtej ráno som cválala robiť kakao miesto "domácej" stravy, a celkom mi to u malého prešlo, tak verím aj v dnešnú noc... 🙂

lorien
24. máj 2007

Ahoj maminky,chci prispet s vlastni zkusenosti.Muj chlapecek ma 18 mesicu a pred tydnem jsem ho odstavila.Mela jsem z toho hruzu jak to dopadne.Kojila jsem ho i 5-6 krat za noc a usnul samozrejme jen u prsa(navic spi s nama od narozeni v posteli).Takze z toho vypliva,ze mleka jsem mela dostatek.Toho osudneho dne jsem si obvazala prsa obinadlem a rekla jsem mu ze mam bebinko,porad to chtel sundat a pritom narikal ,ale jen bez slzicek(to bylo dobre znameni,protoze jak nejsou slzy tak je to dobre),k tomu jsem mu pustila ukolebavky a hladila ho ve vlasech.Trvalo to 1 hod. nez usnul.V noci se probudil 1 a trochu narikal a pak uz to bylo nastesti dobre.Ted spi celou noc a po obede 2 hodiny.Na mlicko si obcas vzpomene,prece je to teprve tyden,ale staci kdyz mu dam caj.Pres noc se na piti ,ale nebudi.Noo a ja jsem na moje nalita prsa dostala od kamaradky prasky,ktere maji stejny ucinek jako injekce.Muzu vam rict,ze jsem trpela vic nez ten malej,ale zvladli jsme to oba.A takovej jsem mela strach.

bluestar
29. máj 2007

ahoj Bertica,
ja som vyriešila 2 muchy jednou ranou
odpisujem ti, pretože ja sama mám 14 mesačnú Natalku, ktorú som doteraz kojila len v noci a výhradne len z jedného prsníka, pretože druhý odmietala a naschvál ma do neho kúsala, keď som jej ho ponúkla.
Začalo to tým, že ja som si ju naučila zaspávať cez deň v kočíku a v noci bola v manželskej posteli v strede, keďže sa budila asi 5x za noc s tým, že chce didu.Aj to len tak si cucla a zase medzi nami zaspala.
Takže, takto to už ďaľej nemohlo byť.Ja som bola totálne nevyspatá a vyčerpaná z tých nocí.
Naštvala som sa a začala som ju pomaličky učiť na cumeľ-fľašu ( najprv vypila 80ml,potom dida, na druhý deň o niečo viac a zase dida a nakoniec je to teraz po týždni skoro celá fľaša).Malú teraz ukladám večer nakŕmenú kakavkom do jej postielky, kde si zo začiatku poplakala aj 40 min., ( samozrejme, každých 5 min. som ju pohladkala po vláskoch,skontrolovala ) chúďatko, išla skoro vyskočiť z tej postielky, no nakoniec sama zaspala.V noci bola hore asi 2x, to som jej ponúkla čistú vodu, ale nechcela, tak som ju chytila za ručičku a do minútky zaspala. Takto sa to celé zopakovalo asi 3 noci, ale už jej zaspávanie trvá stále menej a menej. Teraz takto spí už týždeň sama v postielke a bez didi a zaspávanie jej trvá 5-10 min.Niekedy aj menej.Má tam obľúbené 2 hračky, s ktorými chodí len spať.
Ja som nemala nervy počúvať jej plač v postielke, tak som zavrela dvere a zatiaľ som sa učila vonku na dvore so staršou dcérou.
Čo sa týka mlieka, tak som si asi prvé 2 dni odstrekovala mlieko asi 3x denne, ale len minimum,aby ma zase neboleli, ale aby sa mi netvorilo viac mlieka a kupila som si homeopatiká, kt. beriem 3x denne po 5 guličiek a volajú sa Ricinus Communis 15CH, nie 9CH, lebo tie sú na zvýšenie laktácie. Momentálne sa mi zmenšili o jedno číslo a som spokojná. Mohla som to už takto vyriešiť dávnejšie, pretože teraz sa vyspíme všetci, vrátane malej Natalky. 🙂

marylin1
12. júl 2007

ahojte mamulienky!
Zase raz pridávam príspevok do tejto témy 😝
Písala som už v marci, keď malá mala 15,5mesiaca a teraz má 19 mesiacov a ešte stále som ju neodstaviláááá!!!
Prosím raďte!! Už síce lepšie papá tuhú stravu, aj Sunar v pohode vypije cez deň, ale najhoršie je to v noci, kedy je schopná sa zobudiť 6-7x na to, že chce cicku!!
Najhoršie je, že razom začala odmietať cumeľ, a tak moje prsia cmúľa dovtedy, kým nezaspí(spí medzi nami), a tak papá aj pol hodinu jeden, pol hodinu 2. prsník!! Potom ma už pália, štípu, som z toho nervózna a nevyspatá.
Darmo jej vysvetľujem, že mám bó, že je už veľká,....reve aj hodinu, kým jej nedám(nedávno sa to takto opakovalo v 15.min. intervaloch od 1.30 až do 5.50hod. v noci)

marylin1
12. júl 2007

Som presvedčená o tom, že ju už treba odstaviť, lebo cicku má namiesto cumľa, ale poraďte niekto ako!! ☹
Naobed ju tiž inak neuspím, len na prsníku, tak by som sa chcela spýtať maminiek, čo majú podobne staré deťúrence a koja, ako uspávajú svoje deti?
Ďakujem všetkým za rady!! 😉

titkovamiriam
13. júl 2007

ahoj,tak ja este kojim,ale Marek zaspava bez didiny.Dam ho do postielky a zaspi sam,ked bol mansi pustala som mu kolotoc,no teraz sa cez den tak unavi,ze lahne a spi za minutku.Nenehavam mu didinu viac ako 10min,a vlastne ju dlhsie ani nechce .takze ti prakticky neviem poradit,no asi by som nehala malu bez didky a dala jej cajik a ked nepomoze ani to tak uz len par dni vydrzat s placom ☹

kitka123
17. júl 2007

Ahoj Marylin, vysvetlovani asi moc nepomuze, treba byt odhodlana to ukoncit a proste nedat, bez placu se to asi neobejde nikde u takto velkych deti (teda krome tech par vyjimek co se odstavi sami). Zjistila jsem, ze postupne odstavovat se neda, mala nechapala proc jednou dam a jednou ne. My jsme odstavovali v 15ti mesicich, nocni kojeni po 45 min - hodine se uz nedalo vydrzet, kriticke byly prvni 3 noci a pak uz akceptovala flasku 🙂 Pres den uspim na kociku a vecer zaspi s flaskou nebo u ni pockam az usne.

marylin1
19. júl 2007

Ďakujem titkovamiriam aj kitka 🙂
Snáď sa už tento víkend do toho pustím(keď manžel nejde do práce, aby nebol nevyspatý) a nedám aj keď bude plakať, dúfam, že vydržím, lebo ona reve aj hodinu až sa ide zájsť ☹
Držte palce! 😅

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marylin1
29. júl 2007

ahojte!
Babky, či veríte, či nie, ja som ten minulý víkend naozaj moju 20mesačnú babuľu odstavila a za takých okolností, ako neprajem nikomu...., ale pekne poporiadku

V piatok večer o 22,hod malá 1.x vracala, doteraz neviem z čoho, ale pravdepodobne preto, že broskyňu zapila mliekom. Vyvrátila sa raz, o chvíľu opäť, a tak vracala do 3.hod. ráno každú polhodinu a potom každú hodinu. V sobotu doobeda už bolo dobre, tak som ju o 13.hod, nakojila a všetko sa zopakovalo, malá opäť vracala ☹
Potom sa to ukľudnilo, aj prijímala dosť tekutín, tak som myslele, že je dobre, ale v noci sa to všetko zopakovala, i keď po vypití 2 lyžičiek čaju, tak sme v nedeľu ráno skončili v nemocnici 😢
Tu nám nariadili prísnu dietu, samozrejme bez mliekaa akýmsi zázrakom si ho malá ani nepýtala, určite ani nemala chuť a bolo to asi aj tou zmenou prostredia. čo všetko sme si tu vytrpeli radšej nejdem rozpisovať, ale ešte do dnešného dňa má malá z toho šoky...

No ale malo to aj tú dobrú stránku, že sme sa už teda konečene dodojčili, i keď malá so po príchode prsník pýtala, ale som jejeä povedala, že ju bude zase bolieť bruško, tak si dala povedať.

marylin1
29. júl 2007

No a by ste neverili aké zmeny nastali: malá spí celú noc, ak sa zobudí, dám jej len čajík, trocha vypije a spí ďalej a oveľa lepšie papá 🙂
Je síce prvda, že som mala a aj mám občas chvílky, že mi to chýba-boli to okamihy, ktoré patrili len nám dvom, ale raz sa to skončiť muselo... 😉

Tak aj Vám všetkým, ktoré sa snažíte vaše deťúrence odstaviť prajem veľa trpezlivosti a aby to nebolo za takých okolností ako u nás.... 😅

lidka619
31. júl 2007

majka, prečítala som si tvoje úspechy v odstavení, a musím len konštatovať, že to ozaj zlé bolo na niečo dobré - ale som rada, že sa ti to podarilo, a konečne máte prespinkanú celú noc - ja teraz tiež dávam malej mlieko do pohára pred spaním a nechávam ju samú v izbe až kým nezaspí. Lebo akonáhle by som išla k nej, alebo len do izby, už by sa pýtala ku mne - takto musím čakať kým nezaspí, a až potom môžem ísť spať aj ja. Ešte sa mi budí v noci 3-4 x, ale skúsim jej dnes ponúknuť pohár mlieka a uvidím, čo to spraví. Tak sa vám potom dúfam pochválim 😅

emjee
12. sep 2007

lubigina • 1d • 11. sep 2007 o 22:21
Ahojte mamicky!

Chcem odstavit moje dietatko, ale nedari sa mi. Problem je v tom, ze maly ma sice rad aj ine mlieko ako materske, ale nikdy nepil z flasky s cumlikom. Je nauceny pit z hrnceka s naustkom, ale to je vzdy len od smadu par glgov. Nevie vypit cely poharik. Dlhsie sa venovat pitiu vie len pri kojeni. Prosim poradte mi ako ho naucit, ze to mlieko treba vypit naraz tak ako ked sa koji. Mohla by som mu to mlieko dat do ranajok, resp. vecere a uz by ho nemusel vypit same?

Dakujem za vsetky rady.

geegee • 1d • 11. sep 2007 o 22:25
ja som odstavovala syna ako rocneho. Neriesila som vopred ci bude pit umelaka, mala som bradavky tak znicene, ze sa z nich kojit uz nedalo, hoci mlieka som mala dost. Ked som aj skusala dat mu umele mliecko, znechutene sa odvratil a nic z toho nebolo. Cajik pil normalne tiez z hrnceka s naustkom, flasu nevedel pouzit vobec 🙂 Sekla som s tym naraz, spociatku vypil par glgov, neskor bol uspech ked vypil pol deci a asi po 1,5 tyzdni vypil 250 ml 😀
Kym pil malo mliecka, varila som mu mliecne polievky, vela jogurtov a syra.

ajduska • 3d • 11. sep 2007 o 22:30
ahoj lubigina,tak s niečím podobným momentálne zápasím aj ja, aj keď moja malá vie piť mlieko aj z fľaše. Cez deň ju už vôbec nekojím, pije mlieko z fľaše (aj keď nie veľa, ale aspoň zaspí cez deň aj bez kojenia), ale večer a v noci ju ešte kojím a neviem, ako ju odučiť, lebo večer ani v noci nechce fľašu ani za nič, strašne plače, kým jej nedám "cucnúť", bývame v bytovke,tak ju nechcem kvôli susedom v noci nechať plakať...a ona sa budí v noci aj 5-6 krát,tak neviem, čo mám spraviť, so synom som pri odstavovaní nemala žiaden problém, jedného dňa som mu dala fľašu a bolo, teraz to zrejme bude omnoho ťažšie

wladka
12. sep 2007

lubigina.. my to iste.. ale naucila som ju pit mliecko cez naustok, s prestavkami, ale vypije ho.. 😉 lenze, problemo je v tom, ze mi vypije mliecko, a este aj didi pyta 😅 .. ale skus mu dat mliecko normalne z pohara.. malinka mi takto vypije aj cajik, nie v kuse.. pomalinky.. skus to.. problem bude v noci

cim sme starsi, tym je to horsie 😕 .. to odstavovanie myslim.. zacina tahat triko.. a v noci pyta.. skusala som sunar v noci, ani svatemu.. len didi.. takze v noci dudkame.. cez den nie..