"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

cvikla969
8. jan 2011

@vlastovka385 no mi sa chystame stahovat az za pol roka,takze do vtedy by sme to mohli uzavret 🙂 ked bude mat dva chcem pokracovat v odplienkovani,nech to neni naraz na neho vela.
no mame za sebou dalsie noci a vysledok-ked sa po vecernom uspati za 2hodky prebudi,bez sance uspad ho si lahneme k nemu strasne sa na mna tlaci ,viac sa majka a ked sa budi uz nekrici mama ale gogo(oco) tak s toho mi je fakt do revu.dufam ze to chce len cas a prideme na to ako fungovat lebo po tyzdni by som chcela vysadit aj polnocne kojenie.je mi to ale strasne luto ☹

kitchima
8. jan 2011

no, zachvilu sa k vam pridam. Tiez uz rozmyslam nad odstavenim, uz som co to skusala, ale nezabralo.. zacnem vas citat postupne od zaciatku, snad sa mi nieco bude hodit 😉

boldy
14. jan 2011

ahojte,
ja som malu odkojila po 21 mesiacoch presne na vianoce, uz sa viac nedalo, ona by stale dudkala, v noci sa budila aj 10x a to som musala zatrhnut.. mne sa samej malu nedarilo odstavit, tak mi pomohla mamina... bravala ju spavat ona, a ostala aj v noci pri nej, co ja som bola v druhej izbe... po 3 dnoch vzlykala menej a menej, stale sme ju cez den zamestnavali a davali jedlo... po 10 dnoch mala sa budila len 2x za noc, tak som k nej lahla uz ja, a tak nam to aj dalej ostalo...niekedy hoci krici v noci mama mama, ale bud ju pohladkam a jej to staci alebo si trosku odpije z flase cajik... predtym uplne odmietala flase, cumle tiez stale.. ale da sa to, nesmiete povolit...takze baby, chce to pevne nervy a silne presvedcenie, ze chcete prestat, a pojde to...hoci som mala bolesti 3 tyzdne kym aj prsia pochopili, ze uz viac mlieka netreba 😉

salvinka
14. jan 2011

Ahojte maminy.. ako vas tak nahodne citam napadla ma otazka..
moj drobec nie je nejaky extra zavislak na cicine (asi iba v noci 😝 ) ale takto cez den by si ma ani nevsimol..
postupne zavadzame prikrmy a tak rozmyslam ze take vacsie deticky ste potom ako casto kojili??
ja mu teraz dam rano cicinu, potom az na olovrant a pred spanim.. no a v noci je na mne skoro stale nalepeny ale to neratam 😀 a ked tak zaradim na ranajky chlebik, olovrantove mliecko nahradim ovocim, tak potom vlastne budem kojit cisto len v noci a pred spanim??
a co ak by ho osvietilo a prespaval by mi celu noc.. to by som mu davala len pred spanim, a stale mozem nosit titul "kojaca mamina" 😀 😀 😀 😀 my to pride strasne malicko na to ze pred nedavnom bol stale na prsniku 🙂

bubelko
14. jan 2011

@salvinka podla mna kym kojis, hoci aj len 1x do dna, tak si kojaca mamina. ved kojis, ci nie? 😀
u nas som od 9 mesiaca kojila 3x - rano po prebudeni, vecer pred spanim a nad ranom. v 11 mesiaci prestal pytat nad ranom, ostalo len rano a vecer, a ked mal rok, som ho v priebehu tyzdna odstavila a presla na KM.

jarus8
15. jan 2011

Ahojte, nemam cas vas citat, som na nete na navsteve, ale potrebujem poradit. Syna potrebujem odstavit, pretoze si zvykol zaspavat na psniku, cez den pekne prikrmy papa, dokonca aj cajik nejako prehltne z flase, ale zaspat nevie sam. Musi sa ududlat, takze potom papa aj ked nema, lebo je cas spanku a hrozne zacal priberat, v noci to iste, budi sa stale castejsie a dozaduje si prsnik. Neviem ako ho to mam odnaucit, ked si k nemu nelahnem, tak nespi a je hore cely den a to ma len 7 mesiacov. ☹

k.jolanka
15. jan 2011

@jarus8 ahoj..jestli jsem to dobře pochopila, chceš syna úplně odstavit, protože je zvyklý usínat u prsa a přes den ti jinak neusne? také jsem odstavovala večer a v noci jsem kojení úplně zrušila...bohužel nijak pozitivně se to na usínání neprojevilo, pokud je dítě zvyklé usínat u kozy a ty mu jí vezmeš a dáš mu flašu tak bych moc nesázela na to že po vypití flašky bude tuhé..podle mě ho budeš muset tak jako tak potom nějak uspinkat...mluvim teda ze své zkušenosti.. 😝 já jsem teda odstavovala postupně nejdříve večer, to si po pár dnech na flašku zvykl rychle, nejdříve vypil málo tak jsem ho dokojila než se dostal na celou dávku...v noci jsem odbourávala tak, že poslední mlíko ve 20hod. a další až v 1hod. ráno, pokud se vzbudil mezi tím, tak jsem mu nedala a uspala jsem ho v náručí..no a po té jedné hodině dostal kdykoli si řekl..takhle jsem to dělala asi 3noci, 4-6 nocí poslední kojení ve 20hod. a další pak ve 2 ráno a po té druhé hod. kdykoli si řekne 7-9 nocí poslední kojení ve 20hod. a další ve 3 ráno atd atd...až jsme se dostali na 7hod ráno a malý mi spí celou noc trvalo to cca 14 dní možná trochu déle, ale bylo to postupné a nenásilné a proběhlo to bez problémů..důležité je držet se toho plánu...ale jak říkám asi bych se soustředila spíš na uspávání jako takové, ale třeba to u vás pomůže a malý usne i bez tvé pomoci 😉

bubelko
15. jan 2011

@jarus8 tiez si myslim, ze je u vas skor problem so spanim ako takym a to sa odstavenim nenapravi, pretoze prsnik budes musiet nahradit niecim inym. a co sa priberania tyka, tym, ze prestanes kojit, musis prejst na UM a to bude prierat este viac.
ale ak chces odstavit odstavuj postupne pocas prikrmov - skratka ked zje plny prikrm, nedokoj. a tak postupne odstavis. alebo nahradzaj jednotlive davky UM a tak odstavuj, ale urcite by som neodstavovala hned a rychlo 😉 aj kvoli vlastnemu zdraviu, aby sa ti nezacali zapalovat prsia, pripadne brat lieky na zastavenie tvorby mlieka 😉

eliana
15. jan 2011

@bertica.h ja mam skvely navod ako setrne a krasne odstavit 😀 ja som kojila do troch rokov, v noci uz nie to sme sa oducili ked mal asi dva, aj zaspaval bez kojenia,kojili sme salen rano a pocas dna, hocikolkokrat,niekedy menej niekedy viac. par krat som aj odisla na tyzden,alebo na vikend niekam,a bolo to v pohode,zatial ja som si odsavala a on u st.rodicov jedol normalne jedla. kojenie od toho jedneho roka bolo najkrajsie obdobie v mojom zivote. ked mal tertie narodeniny,povedala som mu ze je uz velky a uz sa kojit nebudeme,samozrejme som postupne znizovala frekvenciu asi pol roka pred tym. potom mi len povedal dobre,pochytal si moje prsia a siel sa hrat. obca prisiel zas si pochital,pritulil sa a odisiel 😎 ziadny plac nic,ved mal tri roky uz to chapal ze je na kojenie velky.dodnes sa ku mne prituli a obcas si lahne na prsia a je taky spokojny....ma 7 rokov

zuzuliq
16. jan 2011

Ahojte ja mam doma tiez maleho zavislaka, hlavne nocneho. Davidko bude mat 16 mesiacov a kojime o 106 teda hlavne v noci a pred poobednym spankom. Cez den si ani nespomenie. Su dni ked krasne zaspi v postielke aj sam bez cecku a zase su dni ze kym zaspi tak visi na cecku aj 40 minut. Uz mam ale pocit ze vobec netaha len si tak cucka miesto dudlika - ten nikdy nechcel. V noci ked mrnci tak mu niekedy staci dat vodu z flasky a spi dalej ale niekedy si doslova vypyta "cece" prisaje sa na 5 sekund potom sa otoci a spinka dalej. Toto mi ale niekedy urobi aj 5x za noc. Alebo ako som spominla dudluje aj pol hodinu. Chcem ho uz tiez pomalinky odstavovat, objednala som mu falsku tommee tippe ze ta tvarom pripomina prsnik tak uvidime aky to bude mat efekt. Ale tiez to cele necham na neho, ziadne drasticke metody ako nechat ho vyplakat a podobne. Necitala som celu diskusiu ale mam ulozeny jeden clanok ktory ma vzdy ked si ho precitam tak dojme ze by som Davidka kojila najradsej aj do tych troch rokov ako eliana 😀 Kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...

jahoda
24. jan 2011

caute, a ako ste riesili nocne budenia pri 15 mesacnom dietati? kojim iba v noci, lebo inak je velky krik...rozmyslam rozmyslam...neviem...uz raz sa to odnaucila, naucila som ju pit v noci iba vodicku, ale idu jej teraz stolicky a tak sme znova zavislaci na nocnom kojeni...este chvilu s tym odstavenim pockam...ale aj tak...co poradite? ja uz to kojenie v noci prestavam zvladat... 😒

nany100
25. jan 2011

@jahoda no aj ja som sa pokúšala nedať, ale doteraz je v noci veľký plač, tak ešte to hádam nejaký čas vydržím...ale hranicu som nám dala 2 roky, tak uvidíme...aj keď už sa to blíííži 😕 ...ale občas už prespí celú noc (asi 4x za posledný mesiac, tak asi už dozrievame 😉 ) a budí sa tak 1-2x, to už nie je najhoršie 🙂

maximko1
13. feb 2011

chcela by som sa s vami poradiť ako mam svojho skoro 11 mesačného synčeka odnaučiť od kojenia....v noci sa budí aj 8 krát celú noc dudluje cecok pri mne spí na cecku celú noc a ráno ked vstávame som celá dolámaná a podráždená s bolestami chrbtice...velmi by som ho chcela kojiť aspon do roka ale ja už takto nevládzem..viem že materské mlieko je pre nho najlepšie ale to sa takto už nedá ja fakt som už unavená.skúšala som mu už aj nutrilon s hrnčeka dať ale ani s toho nevie pit a nai to neochutnal dovtedy plakal do kym som mu nedala cecok.myslite že robím zle ked mu nechcem dať ten cecok myslíte že ma potom bude menej lúbiť lebo on je fakt namna moc naviazaný..už nechce pri nikom byť ani pri tatovi ani pri babe ja sa nemôžem ani pohnúť od neho a to je na nervy prosím poradťe mi niake najlepšie riešenie čo s tým a ako maá v tom pokračovať

tammika
14. feb 2011

maximko1 my sme na tom uplne rovnako ☹ Nasa mala ma rok. Celu noc je na mne nalepena, hore je tak 5-8 x za noc. A zaspava vylucne na prsniku. Aj poobede spi tak pol hodinku a potom si musim k nej lahnut a dat je cecku. Nemozem ani vytiahnut paty z domu. A najnovsie si pyta hocikedy cez den, ak jej nedam, zacne sa jedovat. Co sa tyka umeleho mlieka, vyskusali sme vela druhov. Z Nutrilovu vracia, ten sme vylucili, ostatne vypluje a hrncek po mne smari. Vratane kravskeho :( Flasu som jej dat neskusala, nikdy z nej nepila a teraz pije z normalneho hrnceka bez sosaka. K flasi by som sa teda nerada vratila. Ja budem vdacna za akukolvek radu. Urobila by som pre nu vsetko na svete, ale toto ma uz nici ☹

tammika
14. feb 2011

Este som zabudla - ta zavislost sa prejavuje po cely den, vzdy je na mne nalepena, chodi so mnou na zachod, ked sa sprchujem, stoji opreta o vanu a kontroluje ma. A ked ma vidi holu tak ukazuje na prsia a je cela natesena 😀 Myslite, ze ked prestanem kojit, bude troska samostatnejsia?

sorciera24
14. feb 2011

@maximko1
@tammika ja som v roku uz bola zrela na psychiatriu...tiez sa maly budil na cicik 5-6krat za noc....az som povedala dost a pouzila som knizku KAzde dieta sa vie naucit spat......niekto metodu vyplakania neuznava.....ale da sa to prisposobit...navyse dietatko nevdrzi plakat hodiny!!!.....1.noc som ja odisla do obyvacky spat a spal s malym mm....v tu noc sa zobudil 2krat a plakal po 15 minut.....cicik dostal az rano o 5tej!...2.noc....sa zobudil len raz a plakal 30minut......opat cicik potom az o 5tej....mm bol stale pri nom...3. noc sa uz na cicik nezobudil 🙂 az rano o 5tej....nemusite prestat kojit uplne, ja som ho takto odstavila len v noci, a rano a vecer sme sa kojili...takze neprislo o vyzivu 😉 a potom do 15. mes. sme zredukovali aj to az sa uplne odstavil sam....mne slo hlavne o tu noc....a naozaj to zabralo,ako pisuv knihe...2 noci a klud.)vela stastia baby!

maximko1
14. feb 2011

@sorciera24 a ta kniha sa da kupit v hocijakom knihkupectve no aj my casto sa budíme a malý nevie vobec s flasky a to je na tom najhoršie ja by som mu chcela dať ten nutrilon ale nezabralo to...ja neviem ako dalej že kto s ním bude v noci lebo byvam u rodičoch a jeho otec zas u svojich...neviem ako ho odstaviť on vždy si vydube svoje má len skoro 11 mesiacov ale už sa hádže teraz o zem za cecok a nervači sa.snád sa nam to podarí bud teraz alebo hned po roku.takto to už nejde ja cez den ani nevidím ked sa s nim hrajem a dnes sa ma dokonca pri chodení pustil a padol na chrbátik a velmi plakal ja už si myslím že som neschopná že sa neviem o nho starať asi som zlá matka

sorciera24
14. feb 2011

@maximko1 nie si zla matka...len vycerpana a ja ta chapem....mozem ti ju poslat na mail...

sussanah
14. feb 2011

@maximko1 ahoj, zkusim poradit, jak jsme to udelali my. Teda ja jeste kojim, ale samozrejme muzu kojit jen proto, ze jsme si jiz davno vyresili noc, takze se normalne vyspim a pres den maly az tak nevyzaduje. Moc te nepotesim, ale jinak nez s trochou place to nepujde. Max uz je velky kluk, dokaze uz urcite pochopit spoustu veci a holt uz taky pochopil to, ze si proste to prso vykrici 😅 Hodne deti, ktere jsou kojeny dlouho odmita jakekoliv jine UM, protoze proste vi, ze MM je lepsi 😉
My jsme to vyresili tak, ze jsme se proste jednu noc rozhodli a uz jsem mu nedala tak casto, jak on si vyzadoval. Proste jsem si rekla, ze takhle se dlouhodobe kojit neda a sli jsme do toho. Rekla jsem si, kdy nejdriv ho nakojim (u nas to bylo ve 3 rano) a sli jsme spat. V noci se samoze vzbudil driv a zacalo rodeo. Spal s nama v posteli, takze jsem ho mela u sebe a porad dokolecka jsem mu vysvetlovala, ze mlicko spinka, porad dokola nabizela vodu, porad jsem mu rikala, ze ho mam rada, ale ze mlicko nedostane. Trvalo to chvili, ale asi ho pul hodine kriku a hodine knourani koencne usnul. Pak se vzbudil po 3, tak jsem ho nakojila a pak az za 3h. Dalsi noc teda byla trochu horsi, pochopil, ze to fakt myslim vazne a dozadoval se jeste vic. Ale vydrzeli jsme a asi po 4 noci byl klid a budil se na kojeni ve 3 a v 6 rano (jeste potom nekdy usnul). Kdyz se vzbudil driv, nabidla jsem mu vodu, kdyz nechtel a dozadoval se prsa, tak se to rposte opakovalo, ale vzdycky to uz bylo max 5min kriku, pak uznal, ze asi nic nebude a spal. Pozdeji jsem pouzila opet stejnou taktiku, kdyz jsme posouvali kojeni na 5ranni a ted kdyz jsme rusili nocni kojeni uplne (to mi ale hodne pomohl manzel, kdyz k nemu vstaval).

Pochopila jsem, ze maleho uspavas u prsa, to muze byt ten problem, protoze on proste jinak usnout neumi. Takze kdyz se v noci vzbudi, pozaduje stejny uspavaci ritual jako mel vecer. Ale proste je uz dost velky, aby se bez prsa naucil usnout, nebo minimalne se pokusil prekrocit ty napul bdele nocni faze tak, aby se neprobudil uplne.
Je hodne dulezite ale, abys tomu vsemu verila ty sama a byla maximalne rozhodnuta, ze delas dobre a ze mu nijak neublizujes. Deti hoodne veci vyciti a kdyz si proste nebudes sama sebou jista, bude maly vyvadet o to vic, protoze bude vedet, ze si svoje proste vykrici.
Taky kdyz uz se ti podari jedno kojeni zrusit, uz se k nemu nevracej (tj nekoj uz nikdy driv nez jsi kojila predchozi noc +-)
Taky je urcite hodne dulezite to, jak maly ji a pije pres den. Snaz se, at ma dostatek tekutin a jidla, pripadne ho i pres den nakoj (ja v te dobe kojila 3-4 pres den), at se nesnazi dohnat v noci to, co mu pres den chybi.

Pokud chces, muzu ti knizku "kazde dite se umi naucit spat" poslat v mejlu, kdyz tak mi pisni do IP. Je to ale hodne diskutabilni, verim ze nekde to pomuze hodne, me osobne ten zpusob nevyhovuje, protoze si myslim, ze citlivejsim detem to muze docela kvalitne zamavat s psychikou. Zvlaste pokud chces jeste kojit, mohlo by mit takhle radikalni nocni odstaveni dost spatne nasledky i pro tebe (napr zanet prsu, pro nadbytek mleka). Takze ja osobne bych sla radeji cestou postupneho ruseni poctu nocnich kojeni.

Zkus si jeste neco procist tady, jista laktacni poradkyne pise v odpovedich na otazky i prave zpusoby, jak omezit nocni kojeni i u starsich deti http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=27

Ufff, to jsem se rozepsala 😀

peepka
14. feb 2011

JAAAJ musim sem napisat!! ja som mojho kojila do 19 a planovala aj dlhsie ale som otehotnela , kojit som chcela dalej ale ma neskutocne boleli bradavky, syn prsnik milovaaal, cuckal aj 15krat denne pri hocijakej prilezitosti, no cela rodina z toho mimo ze co bude.

jeden vecer som si bradavky natrela anglickym malt octom,je fakt nechutny, total humus a to ja ocot milujem, a maly zobral do pusy, a ja ze to je fuuuj zeee? cece je fuj fuj..a odvtedy si ani raz nevypytal..uplne cez noc sa odsavil, v noci este hladal ale ked ochutnal tak sa otocil na bok a radsej spal 😀 🙂 uplne ako zazrak , bez placu, nervov, stresu, lahodicka 🙂

peepka
14. feb 2011

a tiez som uspavala u prsnika!!! a vidite to, lahoda 🙂 🙂 za par dni sme sa obaja naucili ako zaspat bez prsnika, v mojej pritomnosti, vzdy s nim v posteli, hladkanie atd, nic hrozne to nebolo 🙂 🙂

danula.ch
14. feb 2011

@peepka take som pocula o odnaucani od dudlov 😀 😀 😀

baska19
15. feb 2011

@tammika my sme sa odstavili v 18 a pol mesiaci a stále ešte ked vidí cici tak si ich chce chytiť postlačať a tak. Inak my sme sa pred odstavením kojili v akejkolvek polohe len čo som si sadla ku pc už mi zdvihla tričko a bola pricucnuta tak sme to skončili tym že som si prelepila a už len ked zdvihla tričko skonštatovala že mama ma bibi a bolo. pred odstavenim bola neskutočny nervák ked nedostala aj v noci sa budila dosť často a s krikom a ked už nemala k nim prístup tak sa skludnila a noc je neporovnateľná zobudí sa až ráno na to že chce kakauko ak sa zobudí náhodou priskoro tak len ju ukludníme že rano dostane ale musi este bubat 😉

maximko1
15. feb 2011

@sorciera24 dakujem za povzbudenie a ano to by si mohla dakujem velmi pekne

sorciera24
15. feb 2011

@maximko1 posli mi mail

kitchima
15. feb 2011

no, to som zvedava, kto pomoze mne 😝

stvura
15. feb 2011

@kitchima a mne...xixi...ale moj je starsi ako tvoj Patko... 😒

kitchima
15. feb 2011

@stvura ale moj ceca teraz 20x za den a celu noc. je chory a nic ine nevypije.. uz ma poraza obcas... ale asi kym papa mala, tak jeho sa mi odstavit nepodari...

stvura
15. feb 2011

@kitchima presne, aj ja to tak vidim....ale upokojim ta, kamoskin syncek je na tom rovnako ako vy, ma 2 r 🙂 oky a 8 mesiacov

kitchima
15. feb 2011

@stvura no ved nejak to uz dobojujeme. snad ked pojde v septembri do skolky, tak sa trosku "polepsi" 😅 aspon v noci by ma uz mohol nechat vyspat 😵