"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

mirka907
27. aug 2010

ahojte, ja som tu zaciatkom tyzdna pisala, ze odstavujem malu a tak sa aj stalo. Bez boja, bez placu. Ona je velky jedak, rada spoznava nove chute, takze to pripisujem tomu. Ja som viac menej skor riesila to, ako to zvladnu moje prsia 😀 ...Mala to brala ako hotovu vec a teraz sa vecer cela trasie od radosti, ked vidi flasku. Kebyze taka nebola, tak pravdepodobne kojim dalej aj ked musim povedat, ze ja teda nie som zastancom kojenia do 2-3 ci dokonca viac rokov. Ale samozrejme, to je moj pohlad.

spalka
27. aug 2010

@mirka907 len z cistej zvedavosti 😉 preco nie si zastancom kojenia do 2-3 rokov?

katecameron
27. aug 2010

ja som kojila do 3rokov a co ked to malemu tak vyhovovalo preco nie

mirka907
27. aug 2010

@katecameron
@spalka aby sme sa pochopili...ja netvrdim ze je na tom nieco zle ani nekritizujem...na to nemam dovod a ani si to nedovolim...Ak to Vam a hlavne Vasim drobcom takto vyhovuje, tak preco nie. Ja som to citila tak, ze mala uz o kojenie nema zaujem. Trikrat si cucla a dost. A preco nie som zastancom tak dlheho kojenia? Ja som nikdy ani nerozmyslala zeby som malu tak dlho kojila...proste mi pride prirodzene , ze ked mala prejde na tuhu stravu a bude jej chutit, tak tuhou stravou kojenie nahradim. Naco ju prekrmovat. Ano viem mm je aj na uhasenie smadu a kojenie pomaha pri ukludneni dietata. Mne vsak napr odstavenim v noci mala zacala ovela lepsie po nociach spat a teda poviem Vam tie noci predtym boli niekedy ozaj peklo.
Vela napriklad zohrava aj neskutocny tlak zo strany mamickovskych casopisov a aj na tu na koniku citit velky tlak ze kojit, kojit, kojit.
A tiez mi chybaju tie nase mojkacie chvilky, ale vynahradzujeme si ich inak . Napriklad aj ked jej davam vecer mliecko, mam ju v polohe na kojenie a nadalej si to uzivam🙂...
Takze este raz nejdem sa hadat a ani nechcem aby ste ma presviedcali o vasom nazore. Pre mna je spravny ten moj a pre Vas ten Vas🙂

azri
27. aug 2010

Ahoj, malá byla zvyklá usínat u kojení a asi před měsícem mi doktorka řekla, že musím přestat kojit. Byl to pro mě šok a zároveň jsem měla strach jak budu malou uspávat sunar mi do pusy nevezme ani v oblíbeným hrníčku. První noc asi hodinu plakala a druhou noc už snad jen asi 10 minut a to musím říct teda, že malá byla pěknej závislák. A ani přes den nebo večer nehledala prsa opravdu jsem koukala, jak to pěkně zvládla, takže nezoufejte.

katecameron
27. aug 2010

@mirka907 ja nic nevravim ze co je spravne a co nie len som tak napisala ze som syna kojila do 3rokov dceru 3mesiace ☹ zialbohu som nemohla koli zdravotnym problemom

brisalek
27. aug 2010

@spalka ale tohle je diskuze o odstaveni, o tom, aby maminky poradily, napsaly sve zkusenosti tem, ktere take chteji odstavit....NE! dalsi kontroverzni diskuze jestli kojit nebo ne🙂 🙂.
Ja jsem moc dobre pochopila jak to myslis a myslim, ze i zmeho vyznelo, ze nechci nic delat "nasilim"🙂, ale na ten clanek se moc jinak reagovat neda🙂.

zuzik125
27. aug 2010

ahojte aj ja by som chcela prispiet,mojmu malemu je 21 mesiacov a stale kojim,ale iba poobede ked ide spat a vecer ked ide spat.On proste inak nezaspi iba na tom prsniku.mozno si myslite,ze som zla matka,ale v noci si pytal aj kazde 2 hodiny ,asi pred 2 mes.som povedala dost a nechala som ho aj plakat ☹ samozrejme trhalo mi to srdce,ale teraz uz v noci dostane caj alebo ho iba pohladim a spinka,niekedy protestuje.
ale uz by som ho hcela prestat kojit uplne,nekojila som 24 hodin,ale ked prisiel ku mne a zacal ma hladit ja som mala uplne cele tricko mokre,tak som zase dala.
chcela by som vediet ci je neaky sposob aby som to mlieko stratila neak za jeden den???? 😒

brisalek
28. aug 2010

@zuzik125 kdyby existovala takova moznost a mlicko by se vytratilo treba i za tri dny tak takhle diskuze neexistuje🙂 myslim🙂. drzte se...

carodejnica
28. aug 2010

@brisalek @spalka
Ja si myslím, že ten článok od annag o prirodzenom odstavení je dobrý. Mne sa milionkrát pri malej osvedčilo, že sa mám prispôsobiť dieťaťu, nie dieťa sebe ak ide o "animálne" veci ako spanie, jedenie, dojčenie (výchova je niečo iné). Mňa naopak začínajú zarážať také silné výrazy ako laktačná sekta, a podobne - s ktorými sa začína aj tu na MK priam hemžiť... a žiaľ, je to pochopiteľné - o dojčení sa /našťastie/ veľa hovorí, avšak /žiaľ/ chýba kvalifikovaná a efektívna pomoc pri problémoch spojených s dojčením. Treba uvedomiť, že laktačné poradkyne nikde nebudú mať také silné finančné zázemie a lobing ako potravinárske firmy, vyrábajúce UM (ktoré si podávajú kľučky u každého pediatra) . Jednoznačne chýba sieť laktačných poradkýň hradená z verejného ZP, aby pomohla mamičkám pri problémoch. Je to začarovaný kruh. 😒

brisalek
29. aug 2010

@carodejnica napisu kdyz tak do IP, tahle diskuze neni o kojeni X nekojeni, ale o odstaveni!!!

brisalek
29. aug 2010

tak zatim kojime vecer na usinani🙂, pak prvni probuzeni mezi 12-1hodinou, kdyz se vzbudi a pak az okolo 4, mezitim ji nedam(vetsinou se budi jen 1x)...tak 5-10 minut se krouti, knoura, trochu vztekli, ale usne a spi az do 4-5 hodiny...tak tak by mi to celkem vyhovovalo, kdyby si zvykla a vstavala jen 2x nebo pak 1x. Voda misto toho fakt nejde. Drzim vsem palce at to jde bez velkeho brekotu.

carodejnica
29. aug 2010

@brisalek myslím, si že môj príspevok nebol až taj off topic, snažila som sa zdôrazniť, že článok od annag o prirodzenom odstavení je naozaj dobrý a tvorí alternatívu k rôznym tu spomínaným metódam (vyplakanie, preliepanie bradaviek, paprikovanie) a podobne, ktoré majú spoločné to isté - odstaviť dieťa, ktoré na to ešte nie je (najmä psychicky) zrelé. O prirodzenom odstavení sa veľmi málo hovorí, navyše je tu určitá spoločenská norma, ktorá u nás považuje za prinajmenšom divné dojčenie staršieho dieťaťa, akoby ročné narodeniny boli nejaká pomyselná méta a dojčenie po tejto vekovej hranici bolo divné. (Samozrejme nehovorím o prípadoch, kedy je potrebné dieťa odstaviť napr. zo zdravotných dôvodov matky.) Takže mamičky, ktoré chcú prídu do tejto diskusie si tu nájdu informáciu, že sú aj iné metódy odstavenia, ako boj. Preto s povzdychom vo svojom príspevku spomínam laktačné poradkyne, možno keby bola taká "služba" dostupná s verejného ZP, taká diskusia by ani nebola potrebná. 🙂
Ja sama s prirodzeným odstavením skúsenosť nemám, ale staviam sa k tomu tak, že to jednoducho neriešim. Svoju 14 mesačnú dcéru dojčím stále, neobťažuje ma to. Odstavenie príde samé, verím tomu, keď dcéra bude sama chcieť. 🙂

brisalek
29. aug 2010

@carodejnica dobre kdyz myslis🙂. Nemam pocit, ze o UM by se nekde psalo vic nez o kojeni. Na UM jsou jen reklamy, na vsech strankach vsech firem a navsech krabicich UM...je vzdy napsano, ze kojeni je nejprirozenejsi a nej strava...Ale ve vsech casopisech jsou tisice a tisice clanku o kojeni. A bohuzel vetsinou v tom stylu nebo alespon s nadechem jakoby matka, ktera nekoji byla horsi matka. Matka , ktera nekoji "ublizuje" svemu diteti..a stejne tak je napsany tento clanek. Chtece odstavit sve dite?= zpusobujete mu trauma a jste vlastne jen sobec....ja to z toho tak 100% citim. Krome toho, co jsem uz psala, ze podstata clanku je podporovana fakty o kojeni=antikonce, menstruace..., ktere jsou dost zavadejici.
Kojeni nezpusobuje to, ze se deti v noci bud! Zase zavadejici. Kde na to autorka prisla? Proc tedy tak 1 ze 100 deti na UM vstava vic jak 2 v noci a vetsinou od 6m spi celou noc??? Na rozdil od kojenych deti, kde je to, ze by prospali v 6m celou noc vyjimka a rekla bych , ze tak 50 % kojenych vstava jeste v roce nejmene 3-4x za noc.Atd, atd.

Vidim okolo sebe spoustu zen , kterym tento pristup zpusobuje dost velky stres v dobe, kdy by meli byt nejvice v pohode a uz tak maji po porodu dost psychicky narocne obdobi(protoze kazda zena, chce byt tou nej matkou, kazda chce svemu diteti dat to nej a kazda urcite chvilkami pochybuje , jestli to a to zvladne nebo dela dobre...).
Matka je preci clovek tim, ze je s ditetem nejvice casu, ze mu da oporu, jistotu lasku do celeho dalsiho zivota.
Nechapu ani vety stylu, ze se mi bude po kojeni styskat. (ale nikoho za to neodsuzuji🙂 ) Pro mne je mnohem krasnejsi, kdyz mala prijde a prituli se ke mne, kdyz me tiskne pri strachu z cizich lidi. Kdyz mi da pusu nebo zamava....Tesim se na chvili, kdy mi skoci do naruce a da pusu, kdy mi rekne , ze me ma rada...a pozdeji bude chctit se sverit se svymi radostmi a starostmi a porad ke mne bude mit duveru. Nemyslim si, ze matkou me dela to, ze mi "cuca prso".

Po asi 3 laktacnich poradkynich typu "kojit za kazdkou cenu na ukor matky i ditete" jsem narazila na jednu rozumnou, ktera mi rekla: "jeste se nestalo, aby mimi umrelo hlady, UM neni zadna katastrofa...hlavne VY musite byt v podode, spokojena verit, ze jste dobra matka, protoze to vase dcera potrebuje vic nez vase mleko". A to je podle mne ten spravny pristup.

A to nejpodstatnejsi. Je to kazdeho vec, tak proc nekoho odsuzovat jak je zvykem tady na MK. Maminka napise o radu a hned spoustu prispevku o tom , ze si za to muze sama, ze ma vic delat vse podle mimi a jinak je spatna....

A posledni vec je ta, ze dnes se kojeni prosazuje nadevse a treba za deset let se zjisti , ze vsechny skodliviny z chemikalii v prirode, z Ecek v jidle...jdou do mleka a tak to vubec neni pro toho malinkeho tvorecka zdrave. Jak uz se to ukazalo ve vyzive nekolikrat...jeden rok to a za 5 let pravy opak(lepek a podobne). Takze pro me vzdy nejlepe nic nehrotit a zlata stredni cesta🙂)).

Maminkam z diskuze, kterym muj prispevek vadi, ze sem nepatri se omlouvam uz se vic nebudu vyjadrovat nebojte🙂

nikulka83
29. aug 2010

@carodejnica
@brisalek , jak probíhá přirozené odstavení??? To mě zajímá... Ve zkratce... 🙂
Já odstavila v 15 měsících, když už jsem kojila jen před spaním a v noci... Nejdřív jsme zrušili noční kojo a pak to večerní... Měla jsem z toho strach, ale nakonec to obnášelo max. 10 minut chování první noc a bylo to... 😉 Už to měl spíš jak zlozvyk.. Chodil spát ve 21, vstával v 6 a mezitim 3-4x kojo.. Už jsem nemohla.. Teď spí celou noc a je spokojenej 🙂

brisalek
29. aug 2010

@nikulka83 jak jsem pochopil z clanku vys, proste cekas az dite prestane chtit mleko...podle clanku se to stane mezi 2 a 4 rokem, ale ne u vsech🙂

brisalek
29. aug 2010

@nikulka83 to je prave nas pripad a ja se toho zruseni nocniho kojeni dost bojim, tak jsem rada, ze to u vas fungovalo. Je to pro mne dobra podpora. My usiname take mezi 20.30-21.30 a vstavame v pul 7 a mezitim vstavame vetsinou 3- 5x☹ uz skoro 10 mesicu ☹.

nikulka83
29. aug 2010

@brisalek : jo tak.. tak to já čekala, že se odstaví do těch 15 měsíců.. Pak jsem ze dne na den řekla, že končíme... Nechtěla jsem ho kojit 4 roky 😅 Kdy bude jíst kde co a pak se na mě přicucne.. Fífa přes den přestal pít sám asi v lednu.. To se vyvinulo samo... Ale nocí jsem se bála. A pohoda.. Brala jsem si ho teda i k sobě do postele, kde usnul hned a prso nechtěl.. Nedovedla jsem si představit, jak to dokážeme a nakonec to šlo samo... 3. noc spal celou... Tak se toho neboj. Chce to být opravdu předvědčená...

carodejnica
29. aug 2010

@nikulka83 prirodzené odstavenie v skratke (cit.) :Prvé dva roky dojčiť na požiadanie, prsník ponúkať. Až potom prichádza obdobie, kedy môžeme v súlade so záujmami dieťatka postupne prejsť do fázy odstavovania : dojčiť na požiadanie – prsník neponúkať, ale ani neodmietať. Teda bábätku prsník dáme, keď si ho popýta – nebránime mu dojčiť sa. No zároveň mu prsník neponúkame. Bábätko si bude pýtať prsník čoraz menej, až sa jedného dňa odstaví samé. Možno to bude v 2.5 roku, možno v 4 rokoch. 🙂

vlastovka385
29. aug 2010

@brisalek Pod Tvůj příspěvek z 18:58 bychse podepsala. Já malýho pořád kojím, před spaním, v noci 1-2krát, ráno a před odpoledním spánkem. Mám nějakou psychologickou hranici 18 měsíců, ale nevím, jak to půjde, Malej má alergii na BKM a Nutrilon AC sní jenom v kaši, pít ho nechce, takže zbytek té mléčné dávky si musí vzít ode mě. Já mám nějaké zdravotní problémy, které nemůžu zatím řešit, dokud kojím, tak to je taky důvod, který musím vzít v potaz. Zatím se mi podařilo během cca 2 měsíců odbourat odpolední kojení a jedno noční, ráda bych i to další noční vynechala, ale zatím ho vyžaduje, plakat ho nechci nechat.
Jenom jsem chtěla říct, že jsem se bavila s gastroenterologem, on má sice docela uhnutej názor na kojení, protože mi tvrdil, že od 6. měsíce nemá kojení z nutričního hlediska smysl, a to bych se t da hádala. Ale řekl mi, že podle nových studií je dlouhodobé kojení problematické u alergických matek. Děti těchto matek, které byly kojené po 6. měsící, trpěly v pozdějším věku více alergiewmi než děti nekojené nebo kojené jenom do 6. měsíce.

vlastovka385
29. aug 2010

Ještě jsem chtěla říct, že už jsem slyšela od hodně lidí, že po odstavení se děti přestaly v noci budit.

bosoriak
30. aug 2010

Asi je velmi tazke spoznat ten moment, kedy sa dietatko koji kvoli potrebe a kedy uz je to len zvyk. Kazde je ine. Idealne je pockat, kym sa odstavi same, ale to sa nie vzdy da.
Moja prestala chciet sama, ked mala 10 mesiacov, posledny tyzden som jej skor ja ponukala ako si ona pytala a potom raz vecer proste odmietla. Myslela som, ze budem kojit dlhsie, nakoniec mi to celkom vyhovovalo, konecne som si mohla dat kavu. 🙂 Ale zeby to nejako pomohlo na nocny spanok, neda sa povedat.
Moja suseda zas chcela odstavit maleho, ktory ma skoro 3 roky, tak mu vysvetlila, ze ju to uz boli a ze uz je velky chlap a nepotrebuje to a bolo to bezbolestne na prvykrat.
Kazde dieta je iny clovek, najlepsie ho pozna mamina, takze to nakoniec aj tak kazda odhadne spravne 🙂

evi21
30. aug 2010

Zdravím ženy,
nemate prosím niektorá skusenost s odstavením kojenca, ktorý nevie pit z flasky. Malý bude mat 9 mesiacov, a v noci to u nás stale vyzerá ako bojové cvičenie, kojím x krát za noc, už som z toho dost unavená. Tak som chcela skusit aspon na noc nejaké sýtivé mlieko, ale malý nevie pit z flasky, za celý den vypije cca 1dcl z hrnčíku s naustkem. Ešte k tomu aj uspávame na prsníku, tak neviem ako to s nami dopadne, ked budem chciet prestat kojit.....

brisalek
30. aug 2010

@evi21 to je stejne jako u nas. V tech 7-10 mesiccich take pila treba 6-8x za noc, pak uz jsem to ani nepocitala. Ted kolem roku se to zlepsilo a prevazuje tak 3x i kdyz obcas zase vic.

Mala nikdy nechtela dudlik ani flasku a zacala pit az z lahve od baby nova- savicka 16000/2 latexova ale jen vodu, sanr nechce doted☹

evi21
30. aug 2010

@brisalek a jak prosim te uspavas pres den,kdyz uz se snazis nekojit ? A v noci ji uklidnujes nosenim ?

bubelko
30. aug 2010

@brisalek no to je tazko predpokladat, ake bude mat reakcie. kedze u nas vstava k detom aj manzel, je to ine. ja som u maleho znizila nocne kojenie prave vdaka caju. momentalne k nemu v noci vstava raz manzel, raz ja. ale vacsinou sa chce len troska caju napit a potom sa otoci a zaspi. niekedy len zamrnka a nic. takze ani netreba k nemu ist.
ono pravda je tiez ta, ze som deti nikdy neucila zaspavat na prsniku, lepsie povedane, po 4tom mesiaci, som ich este bdele zacala ukladat do postielky. takze problem mama=prsnik u nas neexistuje. 😉 a tiez som najskor odstavovala nocne kojenie a potom som postupne odstavovala denne - popri prikrmoch.

tak dufam, ze coskoro si to vyriesis k vasej spokojnosti.🙂

brisalek
30. aug 2010

@evi21 uspavame take u prsa, zkousela jsem to jako bubelko, prendat do postylky jeste nez uplne usne, ale u nas to neslo, byla okamzite vzhuru a krik a krik a nanovo usina u prsa☹ , ona je hrozny zavislak na prsu od narozeni🙂.Pres den nastesti zacala usinat od asi 7 mesice v kocarku, takze uspavam tak , ze jedeme ven a jak usne domu a sup na balkon, kde spinka aspon venku.
V noci ji jen hladim a delam na ni ssss a nekdy to jde a je videt, ze usne, ale posledni dva dny hodne knoura a jak vstava jen 2-3x tak s tim nocnim asi jeste pockam.

@bubelko dekujeme za podporu, zkusime postupne i tatinka, ted pujde do velke postele tak se treba prestane budit..ona se hrozne mlati o sprusle...uvidime , co to udela🙂

bubelko
30. aug 2010

@brisalek hlavu hore, ono to klapne. a ked nie hned, tak mozno o tyzden. a inak to co si napisala vyssie, je uplna pravda. dolezitejsie ako mm pre babatko je spokojna a usmievava maminka. 😉

simonka2701
31. aug 2010

@atrami gratulujem vam..mi sa tiez na to chystame,odstavit dcerku bude mat zachvilu 16mes. a stale v noci mama mnam,mama mnam ...keby aspon tahala ale ona si len dudka..a ja uz som z toho unavena..dnes som junechala plakat chvilu ale nejak som na to nemala nervy jupocuvat...tak som n akoniec polavila..ale musim to nejak zvladnut..

atrami
31. aug 2010

@simonka2701 , malý cez deň už nejako nepýtal, v noci si 1-2 cucol, iné mlieko pije, tak to bolo už zbytočné. Po 8 rokoch vstávania k deťom je vyspať sa aj v noci na nezaplatenie 😉