"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

brisalek
10. nov 2010

@vicky aha. no nektere deti maji po kasi zizen. Myslela jsem, ze by se ukazalo, jestli ma hlad nebo je to jen zvyk, dostat mlicko na usinani. Jeste me napada zkusit misto toho sunaru osidit🙂 ho vodou nebo cajem.

vicky
11. nov 2010

@brisalek tak som dnes vecer sa snazila ho oklamat s vodou a neeeee, on len to mlieko 😒

brisalek
11. nov 2010

@vicky ja jsem myslela hlavne v noci, vecer mu urcite dej mlicko🙂, asi jsem to spatne napsala, abys to spatne nepochopila. myslela jsem, ze kdyz je zvykly vecer usnout s mlickem tak ho chce i v noci. Ja jsem male kdyz chtela zase po hodine prso, proste nedela a dala jsem ji az tak po 3 a nejak si zvykla a vstavala mene casto. ale 100% jistotu, ze tim nebo sama nemam🙂. Jo ale bylo ji uz 12m.

vicky
11. nov 2010

@brisalek nie, to ja som blbo napisala, vecer som mu dala mlieko, vodou som sa ho snazila oklamat okolo jedenastej, ale aj tak sme dali mlieko. tak zatial to asi necham tak a uvidime neskor 😒

baska19
12. nov 2010

ahojte tak u nás zabralo prelepenie bradaviek v stredu rano ma tak uhryzla že som si povedala že stačí tak som ich prelepila a že mám bibi, tak od vtedy len chodí zdvihne tričko skonštatuje bibi a hotovo občas ma aj pomojka ako keby ma to bolelo 😀 ale našťastie fajn zaspáva večer s pohárikom kakauka a cez den len pri mne s tym že si lahneme a zabuba, takže teraz už len vydržať kym si celkom neodvykne momentalne su to 3 dni tak dufam že už len pár a bude po tom 😉

nany100
12. nov 2010

@baska19 a má malá dudku? Lebo Adelka nie a toho sa najviac bojím, ona sa didíkom skľudňuje a aj zaspáva 😉

baska19
14. nov 2010

@nany100 no baška má cumlík ale len ked ide spať inak cez deň ho nemá a ani jej ho nedávam aj ked sa udrie radšej len pomojkam. Ale takto to asi budete mať ťažšie bez dudky 😉

mandula
15. nov 2010

Ahojte, velmi by som vas chcela poprosit o nazor a radu. Maly ma 13 mesiacov a je stale kojeny. Rano dostane ako kedy, ked sa zobudi skor tak ano, ked az okolo 8-mej, tak uz mu dam radsej rozok a cajik, doobeda dostane ked ide spinkat, on mi bez didi nezaspi:(( iba vonku, takze ked je pekne ideme zarucene von, nech zaspi bez didi. ale ked je hrozne pocasie tak sa didi nevyhneme. No a vecer zaspi zial tiez len s didi, uz som skusala vsetko, kase, cajik, mojkanie, lezala som s nim hodiny, ale nakoniec sme aj tak skoncili pri didi - lebo som to nevydrzala a priznam sa, chcela som mat uz pokoj, nech spi 😝
Toto vsetko by som ale zvladla, lenze kamen urazu je v tom, ze on sa mi budi aj v noci a place dovtedy, kym mu didi nedam, niekedy to je aj 6-7x - ja uz nevladzem. najradsej by bol napojeny celu noc. Uz ma bolia prsia z neho. A o tom aka som unavena ani nehovorim. Doslova ma ovladol.
Myslite, ze pomoze odstavit? Ako to mam ale urobit? Dat ho do postielky a nechat plakat, alebo inak? Ja uz neviem, som bezradna. Ked ho odstavim, bude spinkat celu noc? Ma to suvis s kojenim alebo nie?
Prosim, ak viete poradte mi, lebo takto to zial uz dalej nejde. Ja som vazne chcela kojit co najdlhsie, ale uz nevladzem.
Dakujem

raa2
15. nov 2010

@mandula podla mna ho nemusis odstavit, len ho budes musiet vyplakat, proste sa zatnes a nedas, prve dni budu narocne, ale ked to zvladnes tak on sa nauci zaspavat aj sam. on uz nepotrebuje papat v noci. vecer a rano mu das ale skor nie. je na to knizka, ktora sa vola ze kazde dieta sa vie naucit spat. skus si ju precitat, celkom dobre rady su tam..

sorciera24
15. nov 2010

@mandula presne toto bolo aj u nas.....uplne presne, az som sa zatala a v noci nedala, 2 noci si trosku poplakal a 3. noc prespal celu 😵 takze to bolo o zvyku,nie o hlade.....nemusis odstavit, staci zrusit nocne kojenie, ja som odsatvovala potom postupne.....ponechala som ranne a vecerne kojenie, potom uz len ranne, az sa mi nakoniec odstavil sam v 15.mes.,lebo uz sa na to ranne nezobudil.....v kazdom pripade, ja som bola uz tak unavena, ze som to musela urobit a toho placu naozaj nebolo vela....tot moja rada 😉

mandula
15. nov 2010

dakujem vam.
sorciera24 - a vecer si ho uspavala kojenim, alebo nie? A v noci ked sa zobudil si ho nechala plakat v postielke, alebo si si ho zobrala k sebe len si mu nedala mlieko?
raa2 - necitala som tu knizku, precitam si ju, dakujem za tip. A ty si nechala Matka jednoducho plakat a bolo? Mam ho v case spania dat do postielky a odist? Radi mi to aj moja lekarka, dokonca mi radi odist na 2 dni z domu 😀 skusala som ho dat do postielky, odisla a nechala tak, ale po 15 minutach som to vzdala, priznam sa, nevladala som to pocuvat. On robil vsetko, vrieskal, obhryzal postielku, buchal si hlavu do steny, vsetko z nej vyhadzal a tak ma vzdy zlomil. Mam to vydrzat? Vazne to pomoze? Zaspi sam?

sorciera24
15. nov 2010

@mandula ano, vecer sa uspaval kojenim, ale tiez som si povedala dost!...lebo by takto zaspaval doteraz a postupovala som presne podla knizky.....cize som ho naucila postupne zaspavat sameho.....dala do postielky odisla....plakal, po 5 minutach pisla, pomojkala,znova odisla...zas trosku plac.....sme sa s muzom striedali, plakal dokopy asi 15minut prvy vecer, druhy menej, a na stvrty zaspal pekne sam 😉
to iste v noci, s malym ostal spat muz, ja som sla spat do obyvacky, prvu noc sa zobudil 2krat,plakal po 15minut,ja som neprisla,muz ho trosku pohladkal,ale nevyberal z postielky, 2.noc sa zobudil len raz,plakal polhodku,ta ista cermonia, 3. noc prespal celu....cize mlicko som celu noc nedala az ked sa zobudil okolo pol5-5...to uz moze byt hladny,smadny....takze tak

dupinka
15. nov 2010

Ahojte!

ja pridám moju skúsenosť:

Adamko sa v noci budieval často na dojčenie, niekedy aj 5x. Tak som s tým chcela seknúť. Ale nemala som nervy nechať ho vyplakať. Raz som to skúsila, plakal vyše 30 minút a potom som to vzdala. A tiež nemáme teraz ocka doma, tak som nechcela byť taká, že ho od seba odstrčím.
Nakoniec som to urobila tak, že keď sa zobudil pred polnocou, tak som mu skúsila dať vodu. Vypil (hoci dovtedy veľakrát odmietal), pomrnčal, tak som mu povedala, že mama spí a nech spinká aj on. Ešte dve noci sa to zopakovalo a odvtedy spinká celú noc, ani sa nezobudí na smäd.
Len ešte musím poriešiť uspávanie, to stále ešte na prsníku, nikdy nemal cumlík.... Ale nakoľko je mlieka málo (inokedy nedojčím, cez deň si nepýtal od 10mes.), tak to snáď nebude mať dlhé trvanie.

Možno niekedy len treba počkať, kým si dieťatko samé uvedomí, čo a ako.

dupinka
15. nov 2010

ešte dodám, že sa to "udialo" 2týždne dozadu, a to má Adam 1,5 roka.

meri
15. nov 2010

@mandula Aj u nás to bolo podobne, v roku sa mi budila v noci každú hodinu, už som nemohla. Nasadila som Estvillovu metodu, takže nechala plakať a od druhého večera zaspáva sama. V noci sa budila menej, ale ešte dlho, tak som jej dala najskor o polnoci...až som to posúvala k ránu. No celú noc mi prespí až od cca od 21.mesiaca.
Ale každé dieťa je iné, moja dlho neplakala, keby to trvalo hodiny, asi by som to vzdala

mandula
16. nov 2010

dakujem dievcata, tak ja som to vcera skusila. Vecer som ho este uspala kojenim a bola som pripravena na noc. Najskor sa zobudil pred polnocou a ja som ho nechala tak, neisla som k nemu, ku podivu do 15 minut zaspal sam. Potom sa ale zobudil o polnoci a to uz teda sam zaspat nechcel, vrieskal ako pavian, potom sa mu k tomu pridruzil soplik a nemohol dychat, tak som zase podlahla a dala mu ☹ no a takto to so mnou potom urobil este 3 alebo 4x. Som padavka. Nevadi, dnes to skusim a uz nepodlahnem, slubujem.
Jedine co ma trapi je to, ze ma soplik, teraz neviem, ci to ma normalne nadchu alebo to ma z toho placu. Uz som odsala, ale pocujem, ze ledva dycha. No uvidime. V tej knizke pisu, ked dieta ochorie, treba program uspavania prerusit, lebo dieta vas potrebuje. Ten lotor to asi cital a teraz to na mna hra 😀 to mu asi tam hore niekto pomohol, aby si este mohol uzivat mlieko.
dupinka - jeeej, bodaj b to u nas tak fungovalo, lenze moj Petko si podla mna veci nikdy neuvedomi. My nemam ocka a ja som mu od narodenia dala vsetko, myslim, cele svoje srdce, svoju dusu a on je ten najväcsi cicusik na svete. On bez maminky ani na krok. Pokazila som ho, boze musim to teraz nejako napravit, kym je cas.
Ale s vasou pomocou to nejako zvladnem. Aj ked mi srdce trha ked place, ale zvladnem to🙂)

zuzu101
16. nov 2010

Ahojte.Ak môžem, aj ja pridám svoju skúsenosť.Donedávna bol synček veľký cicoš 😀 😀 😀 .Asi tak pred mesiacom mu začali ísť štyri horné zúbky - teploty, hlieny,...Tak sme si roztiahli gauč a spali sme spolu.Ani neviem ako a synček sa rozhodol zaspávať bez cici.Tak sa napapal a šup spinkať.Na obed to bolo horšie, ale povedala som si že dosť a naučil sa aj cez deň.Odvtedy spinká lepšie, v noci sa zobudí len raz, ale cicu mu nedám, stačí mu ak ju ovonia 🙂 .Tak by som ho chcela dať spinkať znova do jeho izbičky a som zvedavá ako bude.

tinka19
17. nov 2010

Ahojky, chcem sa poradiť..prestala som pred týždňom kojiť dcérku, ale ešte stále sa mi robí ( aj keď menej mliečko)....čo by mohlo pomôcť, aby sa mi prestalo tvoriť úplne? Dííík za každú radu.... 🙂

sunnye
17. nov 2010

@mandula nečetla jsem diskusi, jen poslední příspěvky, ale i já ti zkusím poradit. Verču jsem kojila v noci co dvě hodiny od jejích 3m, někdy bylo i hůř. Dala jsem si limit na kojení rok a půl a pak to chtěla řešit radikálně. Během 13tého a 14tého měsíce se ale začala v noci říkat o mléko čím dál méně - 3x, 2x, 1x a pak najednou vydržela celou noc. Pro mě to bylo znamení, že už to nepotřebuje a rozhodla jsem se, že už jí prostě nenakojím. Druhou noc pobrekávala, ale stačilo jí položi na sebe, ona se uklidnila a zase usnula, takto i třetí noc. Sice se stále v noci budí, ale stačí jí dát dudlíka, položit a zase spí. Prostě nadešel její čas a mlíčka se vzdala. Třeba to tak bude i u vás, když ještě vydržíš 😉 jinak přeju hodně štěstí ať se rozhodneš jakkoli 🙂

mandula
18. nov 2010

dievcata, zase som musela chvilu pockat, to ako naschval mi ochorel, no ma iba sopliky, ale nechcem ho chudaka trapit. dnes uz to je lepsie, pockam este do zajtra a idem na to.
Zo zubkov to nie je, tych mame my uz 16!!!! vsetky mal vonku do roka, jemu sa to sypalo. Je to proste zvyk, ktory som ho ja naucila a musim ho teraz oducit.
zuzu101 - ved to, keby od chcel dudlik, tak je to super, aj by som ho oklamala, ale u nas sa dudlik vyplul v 3 mesiaci a koniec, vtedy mu zacali ist zuby, hned 4 - asi mu to vadilo.
ale odhodlana uz som, uz len pockam, aby sa on citil dobre a ideme na to.
Dam vediet vysledok 😉

timka6
22. nov 2010

Ahoj dievčatá, prečítala som si zopár Vašich príspevkov, a som na tom veľmi podobne ako Vy, mám syna a kojím ho od narodenia, má 2 roky a 4 mesiace, tiež už nevládzem a chcem s tým skončiť, pretože hlavne v noci sa stále dožaduje cici. A takisto je na mne veľmi závislý, veľmi by som chcela aby prespal celú noc, alebo aby zaspal napr. s tatinom. Vôbec neviem, ako na to, predstava, že ho nechám v postieľke, tak si myslím, že bude veľmi plakať, a v noci si neviem predstaviť mu dať napr. vodu, už som to aj skúšala, ale o to vôbec nemá záujem, on si to mliečko už ani nejak nepoťahuje, on chce hlavne cici ako dudlík. A o dudlík nemal taktiež nikdy záujem. Ešte k tomu nám idú posledné stoličky, inak zuby nám idú strašne pomaly.
Mandula, daj vedieť, ako si to zvádla,....

iinuska
22. nov 2010

@timka6 my sme na tom podobne, maly este neprespal celu noc, budi sa tak2-4x za noc. Dudel nema. UM nechce.

brisalek
23. nov 2010

holky psala jsem o par stranek ve predu. Kojila jsem do 15,5 mesice a mala vstavala 2x za noc posledni 2 mesice pred tim x mesicu i 6x a vic. Zalepila jsem si bradavky a rekla , ze prsa maji bolistku a slo to bez problemu. UM nikdy nechtela, dudlik taky nikdy nemela a ted kazdy vecer vypije 100-150ml sunaru a spi vetsinou celou noc, ted posledni dny vstava 2x , ale jsou to urcite zuby.
Sestra kojila syna do 25 mesicu, prestali stejne jako my stejnym zpusobem. maly spal s ni a budil se i 10x za noc. Od prelepeni bradavek ma klid a bud spi celou noc nebo za ni prijde 1x za noc do postele. zadny krik ani vztekani vse probehlo v pohode....jen se dival parkrat jestli opravdu maji prsicka bolistku a to pil cely den ne jen v noci.
Takze nebojte se a chce to se hlavne rozhodnout.

silviami
24. nov 2010

ahojte, my teraz máme bez týždňa 23 mesiacov a v pondelok som sa rozhodla, koniec kojeniu. malá vysela na prse stále cez deň, v noci aj 5-6x, uspávanie len na prse. prsia som potrela octom, povedala že mama má bobo, mliečko skyslo a je pokazené a hotovo. 2x ochutnala, neverila, teraz keď si spomenie, poviem že mliečko je kyslé, či chce a ona odmietne. prvú noc sa zobudila 1x vypila 125ml sunaru, druhú noc 2x tiež nakoniec sunar, vodu odmieta. Tak uvidíme ako to pôjde ďalej, až ja sama som zaskočená, že to šlo bez jednej slzičky, ešte ma malá poľutuje. Len zaspávanie je problém, keď nie prso, tak hojdy hojdy - teda lopta. Ale najskôr odstavím a keď úplne zabudne tak skúsime niečo spraviť aj s tým zaspávaním Ako píše brisalek nebojte sa a chce to hlavne sa rozhodnúť.

nany100
24. nov 2010

@silviami super...gratulujem...ja sa tiež odhodlávam, ale neviem či to ešte do Vianoc bude 😀 . Malej idú ďalšie zúbky a nemiesto papania chce len didík...tak jej ho teraz neodopriem...ale dúfam, že keď sa odhodlám, tak to bude tiež bezbolestné 😉

timka6
24. nov 2010

Brisalek, určite to skúsim tak ako ty, už som tiež nad tým uvažovala, a budem to tiež riešiť, no chce to hlavne fakt pevné odhodlanie. Dnes v noci som sa absolutne nevyspala, myslím, že bol na cicíku každú pol hodku, ide mu zadná stolička, a ja potom chodím cez deň ako bez duše, je to už ozaj veľmi vyčerpávajúce. Tak si pôjdem asi nakúpiť leukoplasty, ale neviem, či to bude v našom prípade mať taký hladký priebeh ako u teba brisalek.

brisalek
24. nov 2010

@timka6 urcite bude, psala jsem , ze i sestra takhle maleho odstavila ze dne na den a on pil i pres den nekolikrat a v noci taky kazdou hodinu...
jen bych nedelala to co pise silviami, ze bych jim davala sunar. Uz je velky zadne jidlo v noci nepotrebuje. Zkusit vodu a kdyz nechce tak nic. Kdyz das sunar pak zase budes v noci 2x delat sunar🙂. Mala od asi 3 tydnu do tech 15 a neco mesicu usinala taky jen u prsa a slo to v pohode. Sestrin kluk to same a take usnul v pohode. Neboj neboj vse zvladnete. Jen to odhodlani je fakt nutne🙂. Vim jake to je byt nevyspala. On uz je veliky a opravdu to umi pochopit. Tak drzim moc palce

timka6
24. nov 2010

@brisalek
Dnes večer som mu dala cici len trošku, aj som mu vysvetlila, že len trošičku, lebo už je veľký chlapec a cici je len pre bábetká, a potom zaspinkal sám, len mám obavy z noci, keď sa bude budiť, skúsim určite mu dať vodičku na pitie, uvidíme. Tiež chcem skúsiť ten ocot a potom leukoplasty, ale viem, že to už musím byť odhodlaná a pripravená vydržať. Sunar mu určite nechcem dávať, keď už pije klasické mlieko, aj keď len málinko, tak to bude možno tiež trošku problém. Kakao moc piť nechce.

evulatko
25. nov 2010

Holky a kdyz miminko odstavite, co mu date v noci, kdyz se vzbudi a je zvykle na to mlicko? Nase mala se v noci ani moc nebudi a ani nebudila, tak maximalne jednou za noc, ale stejne mi to neni jasne🙂 Diky🙂))

brisalek
25. nov 2010

@evulatko nabidnout vodu a jinak nic. Myslim, ze se ti budit nebude. Me vstavala s kojeni 1-2x, po odstaveni spi 2 dny celou noc a pak treba den dva vstava 1-2x , ale mlicko nevyzaduje. Prvni asi 2 noci delala ham ham a trochu se sapala na prsa, ale nic hrozneho ani plac a po chvili prevalovani usla. Pokud ji zacnes davat misto MM neco jineho budes zase jen zbytecne vstavat. Jidlo fakt v noci nepotrebuje🙂