"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

dupinka
25. nov 2010

Ahojte!

my sme nakoniec v pohode vyriešili aj uspávanie: proste som si natrela prsník horčicou, čo mu nechutilo. Urazený chcel odísť z postele, tak som ho šupla do jeho postieľky, dala do ruky macíka a hovorila som mu, že mamka má pokazené mliečko, škaredý cicík a že aj jeho kamaráti už išli spinkať.
Najprv rev, ale po chvíľke si ľahol a pomaly zaspal. Po 2 dňoch nakoniec dnes zaspal bez akéhokoľvek mrčania či plaču.

Proste u nás zabralo vysvetľovanie, mojkanie počas dňa, aby nemal pocit, že je odstrčený. Určite by som ho nenechala vyplakať k spánku.

evabelk
26. nov 2010

Dobrý večer, potřebovala bych poradit: je možno dvouleté dítě odstavit od prsa bez řvaní? u všech kolem mě, to proběhlo nejméně s týdenním řvaním... ☹ já malou trápit nechci,pije ho především před spaním, v noci, a když potřebuje uklidnit. Takže z hladu ne, spíš psychická závislost. Navíc nemáme dudlík, ani flašku sme neměly. Já si říkám, že ji to třeba nějak vysvětlím, když bude mít ty dva roky. Má s touto verzí někdo zkušenost? Odstavovat se chystám někdy po novém roce, dva bude mít až v březnu. Mlíka mám dost, takže varianta, že by se mi přestalo samo tvořit nehrozí. Kdybych měla čekat na to, že sama nebude chtít, tak si říkám, že bych se nemusela dočkat 🙂 kojím ráda a nevadí mi to, ale přijde mi už teď velká na kojení, ne tak ještě, že bych měla kojit déle, jak do dvou let. Ale je pravdou, že zatím nebyla nemocná a prospívá dobře. Příkrmy jí až tak nejdenou...Děkuji za rady.

evabelk
26. nov 2010

Jsem se unáhlila s psaním dotazu...četla jsem hlavně ty ze začátku, z roku 2007! takže dobrý, pročítám ty poslední a něco už vymyslíme 🙂 Díky

carodejnica
27. nov 2010

@evabelk pozri si tento článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo... tam sú odpovede na všetky tvoje otázky a prípadne sa pridaj do tejto skupiny https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/podpora-dlhodobeho-dojcenia-a-prirodzeneho-odstavenia/ 😉 😉 😉

evabelk
28. nov 2010

pro carodejnica: moc děkuji 🙂))

carodejnica
28. nov 2010

@evabelk niet začo 😉

ina29
29. nov 2010

Ahojte maminky 🙂

Ja sa prave chystam odstavit moju 13 mes. babulku.Len neviem akym mliekom mam pokracovat.Mam pocit ze uz to moje mliecko nieje take vyzivne.
Starsiu dceru som kojila 2 roky,bola dost casto chora..dokonca jej zistili oslabenu imunitu. 😢 je pravidelne kazde 2 tyzdne chora.

Mladsiu by som chcela prave z tohoto dovodu odstavit a skusit jej umele mliecko,ktore ma hadam viac vitaminov.
Pretoze je takisto kazde 2 tyzdne chora...mam pocit ze nieje vobec imunna na to ze je kojena.

Poradite mi ake mliecko mam kupit? Dakujem Vam moc 😉

siu3333
29. nov 2010

ahojte,,ja by som tiez chcela prestat kojit nas vikinko ma rok a 4 mesiace,,,a ma malo zeleza,,a asi to bude aj s kojenia,,lebo menej papa normalnej stravy,,ma tu niekto taki problem?lenze neviem ako,,

ja som satrsiu kojila skoro dva a pol roka,,a pri nej to slo lahko,,bola uz mudrejsia a pochopila ked som jej povedala ze mliecko je pokazene..ale pri nom,,to nejako nefunguje..

siu3333
29. nov 2010

@ina29 ze vraj sunar je naj,,alebo hami,,,skus,,mne viki nechce to pit,,alebo na gastre povedala dr ze kojene deti nechcu velmi UM tak mu mam skusit dat acidko,,alebo aktimel,,ale on ani toto nechce..

brisalek
29. nov 2010

@ina29 imunita je genetika, jsi jen "dukazem" toho, ze s kojenim nebo nekojenim to nema moc spolecneho🙂. . Mala taky nez sme prestala s kojenim nechtela zadne mleko. Ted pije okolo 200ml sunaru-banan vecer pred spanim a pres den obcas plnotucne kravske mleko. Sunar pije necely mesic a pribrala ted 300g jonak od 8 mesicu pribirala nejvic 100g za mesic. psala jsem tady prispevky , ze jsme zalepili bradavky a vse bylo vpohode🙂

fraufrt
29. nov 2010

@siu3333 s tym ako prestat kojit ti nepomozem, ale chcem nieco k tomu zelezu. Moju malu kojim (respektive pre nu odsavam, lebo prsnik odmieta) aj dokrmujem UM-Nutrilon a ked nam u dr. robili krvne testy (ci jej nechyba vapnik), zistilo sa, ze ma nedostatok zeleza. Takze od 4 mesiacoch berieme zelezo, teraz 1x denne 15 kvapiek do mlieka (alebo vody). Ak chces prestat kojit iba kvoli zelezu, tak to este prehodnot.

siu3333
29. nov 2010

@fraufrt tak mna strasia ze ma celiakiu,,kvoli zelezu,,a ake mate hodnoty?lebo mi 5,1 a berieme tiez zelezo aktiferin,,lebo on sa naje mlieka a potom normal,stravy zje menej,,,

carodejnica
29. nov 2010

@siu3333 - nemusíš sa báť kvôli tomu železu, aj moja dcérka berie Maltiftor, už tretiu fľašku. A poznám veľa takých detí. Veľa mamičiek je vystrašených, ak im pediater povie o anémii, nedostatku železa. Je to však bežný jav, ktorým si prejde väčšina detí v období medzi 6-24 mesiacom, ale i neskôr, v obdobiach ďalších rastových špurtov, napr. v puberte. Množstvo železa v materskom mlieku neovplyvňuje množstvo železa, ktoré prijíma mamička. Ak teda bábätku železo chýba, musí sa dopĺňať priamo nemu kvapkami.
citujem z tohoto článku - http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
Sama píšeš, že staršiu dcérku si dojčila dva a pol roka, a odstavenie išlo ľahúčko, to preto, lebo bola na odstavenie zrelá. 🙂 Pozri si článok o prirodzenom odstavení - http://dojcenie.wordpress.com/category/odstaven...
Aj moja sojka neje veľa, ale snažím sa, aby mala pestrú stravu, veľa ovocia a zeleniny, hovädzinu, a všade pchám špenát, tak máme zelené rizoto a zelené polievky, 😉 tu je tiež krásny článok - http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
Takže si myslím, že nemusíš odstavovať kvôli strave. 🙂 🙂

brisalek
30. nov 2010

@siu3333 necituji zadne clany....🙂 je to pouze moje zkusenost, ale co jsem dceru prestala kojit pres den tak zacala normalne jist . Tedy nekdy se az cpe🙂. Kojila jsem do 12 mesicu cely den(talk 5 x pres den a 4-6 v noci) od 12 do 16 mesicu jen vecer a v noci 1-2x. A prijem jidla a piti se 1000ce nasobne vylepsil uz po tom odstaveni pres den. Do te doby jedla prakticky jen banany a jogurt, prikrmy skoro nic. Masozeleniny nebo kase Vzdy jen par lzicek a uz chtela prso.

carodejnica
30. nov 2010

@brisalek @siu3333 články vychádzajú tiež zo skúseností 😉

"Všeobecne je ďaleko viacej detí, ktoré jedia v prvých rokoch len veľmi málo. 5 krát denne po povedzme 150 g príkrmu je pre mnohé mamičky skôr utópia a zbožné želanie než realita. Takéto normovanie detí je rovnako neprirodzené a v podstate škodlivé i kontraproduktívne, ako keď neustále meriame, vážime a normujeme množstvo prijatého mlieka v prvom polroku. Dnes už vieme, že priemerné a dobre prospievajúce dojčené dieťa prijíma dojčením oveľa menšie dávky než sú normy stanovené umelou výživou. A pokračuje to i pri zavádzaní príkrmov. Tradičné normy a postupy pri zavádzaní príkrmov matky zneisťujú, vyvolávajú v nich paniku, pocit neschopnosti živiť, vychovávať svoje dieťa, strach o jeho zdravie. Sú v strese, deti cítia nervozitu a nátlak. A aj keby mali chuť, tak už z princípu sa za zatnú, budú protestovať a robiť pravý opak. "

@siu3333 každopádne vyber si, čo ti vyhovuje.. 🙂

siu3333
30. nov 2010

@carodejnica dakujem pekne si zlata,,idem si precitat clanky

fraufrt
30. nov 2010

@siu3333 Ahoj, zeby nedostatok zeleza suviselo s celiakiou, to sa mi nezda.Ja vobec neviem ake mame hodnoty, dr. to nedramatizovala, tak aj ja som to zobrala pokojne, lebo aj ja mam odmalicka malo Fe a po tazkom porode este menej. Berieme Maltofer a asi o tyzden by sme mali ist na kontrolne odbery, tak uvidim, ci sa to upravilo. Inak tie clanky su suprove 🙂, myslim, ze ta inspiruju kojit este viac, drzim palce, nech sa rozhodnes akokolvek.

@carodejnica dakujem za prima clanky, su jedny z najlepsich, ktore som citala, keby som toto....vedela skor, urcite by som teraz nemusela odsavat, ale by som pekne kojila. 🙂

siu3333
1. dec 2010

@fraufrt no neviem ci to suvisi,,ale chce vediet ,ze kvoli comu to zelezo nepribuda,,,tak dufam,ze budu vysledky dobre,lebo ak nie tak mu budu robit biopsiu,,,

carodejnica
1. dec 2010

@siu3333 tak teraz som pozrela do karty (mám ju doma, lebo ideme na kontrolu na neurológiu) moja dcéra mala pred vyše polrokom železo 4 😕 teda menej ako si ty písala, a na poslednej kontrole pred cca mesiacom mi doktorka povedala, že ešte menej mala toho železa, ale tie výsledky nemám, čiže aktuálne máme menej ako 4, no a moja doktorka povedal,a, že mám jej naďalej dávať to železo a nikam ma neposlala, kontrolu jej budú robiť, až keď vyberie ešte jednu celú fľašku Maltoftera, takže žiadna panika, ja pevne verím, že sa to upraví... ja ti teraz ani neviem povedať, či poznám niekoho, kto to železo neberie v mojom okolí (v okruhu známych mamičiek u nás v dedine, hádam všetky).. každopádne odstavovať malú kvôli tomu nebudem... 🙂

@fraufrt články sú od annag - certifikovanej laktačnej poradkyne (sama má tri deti), ktorá radí maminám tu na koníku, je úžasná, čo robí pre nás, pre naše detičky.. a ty prečo odsávaš a nekojíš? nepochopila som 😕

sorciera24
1. dec 2010

baby, ja vam xcem napista k tomu zelezu...ze ano, je uplne normalne, ze plne dojcene dieta ma malo zeleza, nema ho odkial brat ako deti, ktore ho maju z UM 😉 takze ked nam v polroku zistili znizene zelzo na 7.....som to brala ako normal, ze sa to upravi....samozrejme, ze nam dr. predpisala Maltofer (ale ja po precitani pribaloveho letaku a zisteni, co tento liek obsahuje, som sa rozhodla mu ho nedat)....zeliezko o 2mes. stuplo na 8...a o dalsie dva, po zavedeni vsetkych prikrmov....cvikly,ovsenych vlociek,telaciny...a pod. dokonca na 17.... teraz mame okolo 11...co je super....cize ja si mylsim, ze ak ma dieta vyvazenu stravu plnu zeleza, tak nejaky Maltofer netreba....
len na margo, kojila som 15mes. kym sa mi maly sam neodstavil....ale treba to zelezo v kazdom pripade doplnit stravou...

siu3333
1. dec 2010

@sorciera24 ahoj snazim sa ale neni boch vie aki papkac,,a ako sa odstavil sam?tak ja neeviem preco ma strasi dr,,ze moze ist o celiakiu,,totiz aj moja dcerka mala nizke zelezo a tiez som ju dlho kojila,,a nic tak ako biopsia jej nechceli robit,,tak ja uz neviem,,,

sorciera24
1. dec 2010

@siu3333 ja som od roka znizovala postupne kojenie, cez den som uz nekojila v roku, len rano, vecer a v noci....odburala som najprv nocne kojenie, o 2 mes. vecerne a potom sa mi o mesiac uz nezobudil na ranne, tak sa odstavil uplne..... a zas moj je velky papkac, zje vsetko....ale skus donho dostat raz denne aspon lyzicu cerstvej cviklovej stavy....ta robi asi najvacsie zazraky 😉

jenny2009
1. dec 2010

@sorciera24 ň
ahoj prosim ta prezrad mi ako si odstavila nocne kojenie, ked moj maly v noci od smädu nic ine neda do pusy meta sa ale nenapije sa nicoho okrem prsnika. uz chcem tiez pomaly koncit ved uz ma 2,2 roka ale tak neviem ked to k jeho zaspavaniu nejak stale patri.

sorciera24
1. dec 2010

@jenny2009 nerada to uz velmi pisem, lebo vacsinou sa do mna ine obuju....pisala som to aj v teme Kazde dieta sa vie naucit spat...lebo podla tejto knizky som aj scasti postupovala....proste to chcelo metodu vyplakania....uz ked si pytal prsnik kazdu hodinu....tak som to ukoncila, bola som unavena, nervozna, maly tiez a to uz v noci nie je o hlade, ale o zvyku....a nebolo to vobec take strasne ako si mnohe myslia, ze deti placu hodiny.....mne maly plakal prvu noc 2krat po 15 minut,2.noc sa zobudil len raz a to 30minut a 3. noc uz spal celu....podotykam, ze tie 2 noci bol pri nom manzel, aby ho ked tak trosku utisil a mal pocit, ze tam niekto je....ale ja som bola vedla, aby necitil mna, ani mliecko.....a nech si hovori kto chce, co xce...ja to nelutujem, lebo teraz sa vyspime obaja a sme kludnejsi...a utvrdilo ma to, ze to nie je len o hlade a smade, ale len o zvyku byt na cici.....
proste bud pouzijes tuto metodu alebo ako ti ine napisu budes cakat, kym bude dieta na to pripravene a odstavi s samo....ale ja som nechcela kojit do 2-3 rokov...takze preto..... 😉

jenny2009
1. dec 2010

@sorciera24
dakujem za rady asi to fakt inak neide, ja som dokonca citala ze dieta je schopne pit do 7 rokov a moj maly sa tak tvari ze sam od seba by asi tazko prestal, ja som na neho sama takze asi to skusime az bude opät tatko s nim, nech teda ma niekoho pri sebe ako pises aj ty, tiez si myslim ze ked mamu nevidi bude to lahsie,tak uvidime, v kazdom pripade dakujem za odpoved
🙂

sorciera24
1. dec 2010

@jenny2009 nemas za co.....
inak neviem preco sa tu hadzu linky o dlhodobom dojceni, ked tu zeny chcu praveze odstavit....o tom ta tema je...aby sa radilo ako odstavit a nie ako dojcit do 4 rokov....to by sa tu potom nemusel nik pytat a cakal by.... lebo v tych clankoch som nikde nenasla ako inak odstavit...len cakat a cakat..... takze trosku od veci su tie posledne clanky pre tuto temu....

siu3333
1. dec 2010

@jenny2009 ja som oducila malu ked mala 2 roky a 4 mesiace,,a slo to dobre,,proste som jej povedala ze je bibi a ona to pochopila,,zobudila sa rano o tretej zapli sme telku a pekne lezala pri mne a sme pozerali,,potom od unavy zaspala a druha noc bola uz ok,,,a preto uvazujem ci mam prestat kojit teraz alebo neskor,,ale ma strasi dr kvoli tej celiakii,,tak preto chcem teraz,,
@sorciera24 dobre si zrobila,,,

zdenda86
1. dec 2010

@lidka619 ahoj.Aj my máme dvojročného drobca, ktorý ešte stále zaspáva na prsníku a pýta si aj v noci aj cez deň. Už ma to ale prestáva baviť. Si pripadám ako jeho otrok. Ani jesť mi nechce poriadne. Na raňajky zje jeden jogurt, niekedy chlebík so salámou, na obed polievku, keď sa zobudí tak nejaký jogurt alebo termix a na večeru najčastejšie krupicu. Nič iné do ňho nedostanem. Myslíš si, že aj mne potom začne viac jesť? Dúfam, že áno, lebo neviem čo bude jesť v škôlke keď pôjde. Diky

jenny2009
1. dec 2010

@bambusko

no dobre mas pravdu je to tak 🙂