"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

bertica.h
autor
20. máj 2011

@januarova u nás bolo to blbé,že ona naozaj vždy ked som kojila tak pila..a vela.ku koncu som kojila len 2x za noc,ale boli časy ked sa mi celé noci dlhé mesiace budila po pol hodine a vždy nakojit.
ale nezaspávala mi na prsníku,vždy som nakojila a uložila do postielky...takže to zas bolo dobré.
už je to myslím týžden čo nekojím a vobec nič mi etečie,proste už asi naozaj bolo načase lebo som ju postupne odstavovala,prestala som na obed ju kojit a potom vlastne neikolko týždnov bola kojená iba 2x v noci.som prekvapená,že to tkto bez slz išlo,asi treba vyčkat na tu správnu dobu..

aladinko121
21. máj 2011

Ahoj, moja mala ma 17 mesiacov. Kojim ju len 2x za den. Vecer pred spanim a rano, ked sa zobudi. To ranajsie kojenie je len take trosku, aby este vydrzala v posteli. Cez den si mliecko nepyta, nie je ziadny zavislak. Nechodi za mnou a nepyta sa, s tym problem nemame. Chcela by som ju postupne odstavit. Nechce vsak pit ani umele a ani kravske mlieko. S pitim na flasu a z poharika problem nemame. Neviem, ci ju mam nutit pit mlieko, alebo jej stacia jogurty a syr, ktore ma velmi rada. Tekutin ma dost, niekedy az nad mieru, sa mi zda. Musi batola pit mlieko, alebo mu stacia len mlieko produkty? To je moj hlavny problem.

tamoulik
22. máj 2011

@aladinko121 Ahoj, my sme riesili podobny problem, starsieho syna som odstavila,ked mal presne 17 mesiacov (teraz by som to uz neurobila), nechcel odvtedy ziadne mlieko (ani ciste, ani ochutene, ani teple, ani studene, ani z flase ani z pohara) ani doteraz nevypije. Nastastie zje vsetko ine mliecne, jogurty, syry, cottage cheese, tvarohy, pudingy. Aj som sa ohladom toho radila s lekarkou a staci to...ale pokial nemusis, urcite malu neodstavuj...

loren
22. máj 2011

ahoj aj ja od dnes odstavujem 20 mesacnu dceru a normalne mi je to luto ze uz nezazijem ten pocit pri kojeni ale je to uz potrebne pretoze ona si pyta cici furt aj 50 krat za den a v noci je na mne doslovne prilepena,natrela som sa citronom a povedala som ze sa pokazili a ona hned odmietla uz sa tesim na noc 😒 😒

daria77
22. máj 2011

ahojte,prečítala som si vaše príspevky a ak Vám to nevadí, rada by som sa pridala 🙂
Malého som kojila do 2 rokov,čiže skončila som pred mesiacom.Malý mal do 1.roka alergiu na bielkovinu kravského mlieka (kým sa to nezistilo,"užili sme si svoje" 😒 ) Potom som ho každý večer dokrmovala špeciálnym mliečkom a v noci bol zavesený (ako i cez deň) na mne 🙂 . Akonáhle som ho však prestala kojiť odmietol akékoľvek mliečko ☹ ,skúšala som fakt všetko..,či fľašu,či z pohára,či kakavko,alebo iné mliečko,stále nechcel a nechce dodnes. Stále si pýta odo mňa,ale bohužiaľ,ja už mu nemám ,čo ponúknuť ☹ .....mliečko už nemám.Síce som ho neodstavila dobrovoľne (zdravotné problémy..a mliečko som postupne stratila),ale aj tak mi je to veľmi ľúto ☹
A ako písala tamoulík ,aj mne malý papá mliečne výrobky,ktoré mu fakt chutia a lekárka tiež hovorila,že keď nechce,nemám ho nútiť nasilu,že mu to stačí,tak dúfam,že áno 🙂,že mu to chýbať nebude. ......

loren
22. máj 2011

este sa opytam nemate skusenost ze keby som sa cez den natierala citronom a len na noc jej dala uz umyty prsnik ci by to tak fungovalo ci by s toho nebola zmatena ? neviem ci je to tak alebo tak lepsie ci uplne odstavit alebo na noc ju nechat pit este podotykam flasu s cumlom ako aj cumel odmieta od narodenia pije len caj s naustku avent

iinuska
22. máj 2011

@loren no, podla mna by bola zmatena, presna, ako si napisala. A mlieko by nevypila cez naustok ?

daria77
22. máj 2011

@loren tiež si myslím,že by bola zmätená,nevedela by prečo raz môže od maminky a inokedy nie.Možnože sa Ti sama odstaví,ako mne starší syn,tomu akonáhle prišli 2 roky,odmietal prsník...ale každé dieťa je iné, vidím to aj teraz 🙂 Držím palce 😉

loren
22. máj 2011

no nedala som jej prvy krat v zivote si zobrala flasu s cumlom a vypila mlieko s nej este si aj pytala a zaspavala tak ze zula ten cumel s mliekom a povedala som jej ze cici sa pokazilo a potom ked uz sa jej chcelo viac spat tak chytila si havka a snim zaspala pri pozerani rozpravky

loren
22. máj 2011

teraz cakam ze ked sa zobudi ci bude rev ci co sa bude diat mam nachystany caj

kiert
22. máj 2011

@loren drzim palce a hlavne pevne nervy, daj vediet ako to dopadlo

iinuska
22. máj 2011

@loren drzim palce, u nas sa zlepsil po odstaveni aj nocny spanok, resp. budenie. A ked mozem poradit skus nedat v noci nic. Potom si zvykne na caj, a bude sa budit na cajik.

loren
23. máj 2011

no tak do 1 som to vydrzala a potom som rezignovala ona totizto ani nepytala cici ale zacala najprv ze cikala tak som ju prebalila potom ze kremik na ritku ten som jej dala uz prvy krat ale dala som jej aj potom kopala do matraca potom som ju uspala na rukach ale akonahle som ju dala lezat bola hore a rev taky ze az vzlikala ze ona chce ist tam to je u nej obyvacka tam zaspala zas na rukach ked som ju isla prelozit zase rev a pytala sa znova do obyvacky a tam sa pyta len ked je chora neviem preco inak a potom len striedala na rukach furt detsku obyvacku spalen a stale niekde chcela na rukach ist o jednej som uz nevladala zacala revom budit starsiu dceru tak som to vzdala, no keby len revala tak to ustojim ale ani nechcela aby som ju hladkala ani lezat ani nic ani caj kopala zurila ruky mi odtlacala a len na rukach v zvislej polohe hned zaspala no des

loren
23. máj 2011

starsiu dcerku som odstavila taktiez ze som sa natrela citronom a pomravcala a bolo dobre no ta chcela flasu tak tu som jej potom 2 krat za noc davala

iinuska
23. máj 2011

@loren hm, tak asi este neni ten spravny cas...neviem. Asi by som to nesilila, pokial nemusis

januarova
23. máj 2011

@loren, a kde ti spava, v postielke alebo s vami? ja riesim ten isty problem co ty. zvazujem odstavit, lebo v noci sa budi, ked je dobre ta 3-4x, ked ma zlu noc, tak aj 10x. ale ja som to ked bola mensia s postielkou vzdala a spi medzi nami. a cez tiez ako ty pises, pyta stale, aj kazdu pol hodku. Za tyzden ide starsi syn na prazdniny s babkou, tak budeme na nu s muzom sami a sme sa dohodli, ze skusim odstavit a rozmyslam ze zatial len v noci. lebo par krat sa stalo, ze ju v noci muz dokazal uspat a spala dalej aj bez cici. cize ma to len ako zvyk. a skusim asi zaviest pravidla do kojenia, ze v noci vobec(cici haja 😀 ) a potom len ranoi, pred obednym spankom, po zobudeni a potom vecer pred spanim. citala som v par diskusiach, ze niektore deti sa tak naucili, len netreba ustupit placu. Uvidim ci bude moc vystrajat a ci sa mi cez den podari odputat jej pozornost.
Inak mne kojenie vyhovuje, vobec s tym nemam problem, len keby ten spanok bol lepsi a nepytala stale 😖

loren
23. máj 2011

no ja som to vzdala lebo aj cez obed sa pyta do obyvacky na kreslo kde som ju kojila casto a tam chce na mne spat no a to nejde takze ja budem kojit ked pojde spat na obed a vecer a v noci ale aspon cez den mi da pokoj poviem jej ze je pokazene cici a nepyta zatial ,spi vo svojej posteli ale so mnou

januarova
26. máj 2011

tak ja uz 3 den skusam cez den odputat jej pozornost a snazim sa obmedzit kojenia. zatial sme to zlepsili, davam jej rano po zobudeni, potom az pred a po obednom spanku, dalej vecer pred spanim a potom v noci, tak ako sa zobudi. Cez den zatial sem tam pyta aj medzi, ale vzdy ju na nieco nalakam a prestane, nema ani kedy plakat. tak uvidim ci sa jej podari zbavit sa tej zavislosti 😀 😅

janula.k
28. máj 2011

ahojte, tak ja som tu pred par tyzdnami tiez riesila odstavenie a musim napisat, ze za tie tyzdne sme urobili velky pokrok. Moj maly bol zvyknuty kojit sa cez den kedykolvek ho napadlo a to bolo pre mna uplne vycerpavajuce. Vzdy chytil zachvat placu a musela som mu dat prso. Lenze povedala som si dost a trvala som na tom. Vzdy, ked chcel prso cez den, hned som ho zobrala k hrackam, alebo von, zamestnala som ho a on na mliecko zabudol.
Takto to trvalo asi tri dni a odvtedy si uz cez den mliecko nepyta,...iba cez obednajsi spanok. A v tom mam problem, ze ako ho uspat bez prsnika...Uz sme skusali citat si rozpravky, hladkala som ho, chvilu to vyzeralo nadejne, ale potom koniec, plac, krik...

januarova
28. máj 2011

@janula.k, vidim ze mame rovnakych zavislakov.
Tak nam sa zatial este stale dari, sice este sem tam pyta cez den, ale zabavim ju niecim a prestane. Ja malu cez obed uspavam v kociku. Tam pospi tak 1,5-2 hod. a potom ako sa zobudi tak hned chce cici. A to jej dam a potom az vecer pred spanim. Ja som ju musela naucit cez obed spat v kociari, lebo ked zaspala v posteli na prsniku, tak za 40 min. bola hore a potom ho musela mat stale v puse, inak nespala, a nedalo sa to s nou vydrzat co bola nervozna a nevyspata.

apollo11
2. jún 2011

Tak už jsme taky odstavený 🙂 I když jsem měla v plánu kojit déle (chtěla jsem 1,5 roku), jsem ráda, že u nás odstavení nakonec proběhlo naprosto přirozeně a samovolně, asi to tak mělo být a vlastně je to ideální způsob. Malá kojení kolem 9-10m bojkotovala a musela jsem nabízet i UM, které nakonec přijala, pak jsme se k tomu zase normálně vrátily (nevzdávala jsem to 🙂 ), ale už jen ráno a večer (noc prospí ). Poslední dobou to brala už spíš jako hraní, různě mě kousala a koukala všude okolo a už to moc o mlíku nebylo, mám pocit, že už ho bylo strašně málo. Během týdne jsem ty dvě kojení postupně vynechala, ráno si toho ani nevšimla a večer stačilo pochovat a pomazlit jako obvykle a pochopila úplně v pohodě, že žužlání prsa kvůli pár kapkám už nebude 😉 Už je to několik dní a prsa nic, čekala jsem, že budou trochu tlačit, ale je to už minimum.
Vždycky jsem přemýšlela, jak to uděláme.. a ona si to breberka zařídila po svém. Myslím, že brala kojení vždycky hlavně jako jídlo 😀 proto už o něj pak moc nejevila zájem. Je fakt, že na uklidnění jsem používala škálu jiných prostředků, chování, nošení, mazlení, takže v tomhle nebyla na prsu závislá. Ale kojení bylo nádherný, nikdy na to nezapomenu 🙂

chimenka
7. júl 2011

AHOJTE MOJA MALA MA 2,5 ROKA A ESTE STALE KOJIM UZ SICE NECHCEM ALE ONA VZDY VYHRA 🙂 ALE NEVIEM SI S NOU PORADIT 😀 DOKONCA AJ KED IDEME VON SI PYTA NAPR. V OBCHODE NIEKEDY SA HAMBIM 😎 ZNAMI SA MA PYTAJU TY ESTE KOJIS??? PRE BOHA TAK DLHO.ALE VZDY JEJ DAM LEBO MI JE LUTO LEN MAM TAKY POCIT ZE ONA BUDE CHCIET AJ DO 4 ROKOV. A MNA TO NICI. MALA SOM PEKNE PRSIA PRED PORODOM NOSILA SOM TRICKA BEZ PODPRDY ALE TERAZ ...MUSIME VYDRZAT SNAD JU TO PREJDE NEVIEM CO MAM VYSKUSAT -VYSKUSALA SOM CITRON, CHILI, CIERNE KORENIE,NEZABERA NIC!!!! 😝 😝

pata31
8. júl 2011

ahojte, aj my sme uz odstaveny...boli sme velky zavislaci, cez den aj vecer len na cicke zaspavala, v noci minimalne kazde dve hodky hore, nad ranom uz v kuse na cicke.....tak som jej jeden vecer nedala, cicu som natrela octom, aby jej smrdela a este som aj prelepila leukoplastom, bo ona by skusala viac krat a nakoniec by zase cucala a vravela som, ze cici isla pa....tak pri vecernom zaspavani plakala, ale nejako som ju zabavila a zaspala, potom sa po dvoch hodkach zobudila,to sme si hodku poplakali, ale zaspala, napila sa trochu cajiku aj nakoniec....potom zase po hodke hore, ale to uz len 10minut plakala, no len o stvrtej bola hore az do siestej, to som jej uz rozpravku pustila, dostala aj mliecko do flase, tak vypila....cez den som ju uspala v kociari, vecer uz zaspala aj bez cicy....aj ked si este obcas spomenie, ale poviem, ze cicy isla pa, tak este aj zakyva 😀
@janula.k tak len treba vydrzat, ta prva noc je najhorsia....
inac este som dostala rady, ze ju mam nechat, nech s nou spi mm, ale to by ona este viac revala a tak vedela, ze som pri nej....a mm by to nevydrzal, som ju odstavila, ked bol na sluzobke 😝
@chimenka tak to by mala uz mohla pochopit, ze cicy isla pa, alebo ze ta to boli, si prelep leukoplastom, a nedaj, hlavne sa nesmies nechat zlomit....ale musis byt tiez na 100% presvedcena, ze chces prestat 😉

simonavanova
8. júl 2011

môj malý je tiež veeeeeliký závisláčik cicikový, má ešte len 9mesiačikov, ale cucal by deň-noc. Dobre viem o čom písala pata31, aj on je každú 1,5-2hodiny v noci hore, nadránom až do deviatej pokiaľ ide spinkať praxticky nonstop. Ešte mi ho je ľúto odstaviť, tiež by som tak chcela okolo roka a pol.

pata31
8. júl 2011

@simonavanova no to este mate casu 😉 este si to uzivaj 😵

martinka17
8. júl 2011

@chimenka na 2,5 roka by si mala skúsiť rozprávať s ňou, komunikovať a povedať nie...ja som tak bojovala asi mesiac, povedala som nie....a závislák bol riadny. Teraz je to 6 týždňov, čo mal naposledy prsník, ešte stále občas skúša, ale pochopil, už je dosť veľký 😀

stvura
8. júl 2011

@chimenka vobec sa nestresuj, moj maly bude mat v auguste tri a stale sa prida ked vidi pit sestricku {9mes}. Dietatko si to postupne uvedomi a neskor nebude chciet. Optimalne odstavenie je i tak medzi 2-3 rokom, takze si stale v norme 🙂

janula.k
9. júl 2011

@pata31 super, pekne ste to zvladli. No keby viem maleho uspat vecer bez prsnika tak mam vyhrate aj ja...Lenze my sa okupene, dame do pyzama a to on uz krici a upokojim ho len psnikom a tak aj zaspi. Teraz uz vydrzi sice spat aj 4-5 hodin, ale aj tak by som kojenie uz rada ukoncila. Neviem, ako ho mam upokojit pred vecernym spanim. Reve jak pavian. Asi treba len vydrzat, ze?

pata31
9. júl 2011

@janula.k ja som stale davala tesne pred spanim malej vypit mlieko, ale z flase nechcela, tak teraz najnovsie mi vsetko vypije z pohara cez slamku, tak kym este nebola zaplakana, zacicana, tak som jej to dala, ze mala plne brusko a potom aj ked protestovala, nejako som ju stale zaujala, knizkami, rozravkami a tak nejako zaspala...ale treba to postupne trenovat 😉

janula.k
9. júl 2011

@pata31 a normalne kravske mlieko pije? lebo moj maly len kravske vypije a to tiez len zo salky a sem tam mu urobim take slabe kakao..