"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

motylek17
18. feb 2013

My mame 18-mesiacov a stale je kojenie u nas najvacsia cast stravy... maly mi odmieta normalne papat, raz papa, ze nechapem a raz len krici mnam, mnam a ukazuje na didiky... som z toho zufala, bo kojime stale este aj v noci... na jednej strane chcem prestat a na druhej strane mi to trha srdiecko... neviem co robit a hlavne ako ho odnaucit, aby tym netrpel☹

euphoria
18. feb 2013

Ja som proste teutiny nesilila, vypila kolko chcela a zvysok mala mliecko. Ja som ju od roka kojila raz denne na obedne zaspavanie, vecer na nocny spanok a niekolko krat v noci.. Odstavila som ju ked mala 22 mesiacov, bola som uz tehotna, uspavala ju asi tyzden moja mama, v noci som ju hladkala a mojkala a vobec neplakala. Slo to ovela lahsie ako som cakala.do jasli sla mesiac potom. Syna nekojim od piatku, spal tri noci s ocinom, dnes siel do jasli ( pred dvoma tyzdnami bol par dni po dve tri hodinky), plakal aj vtedy aj teraz. Nemyslim, ze to ma nato nejak vplyv. Ale za to na obed aj večer som ho uspavala ja, ocina nechcel ani vidiet..aj pytal cici, ale len trosku..myslim, ze uz pochopil..snazim sa mu ale vela vela venovat, nech je spokojny... Urcite by som rocne dieta neodstavovala..

dendy1
18. feb 2013

@motylek17 ahoj, u nás je odstavenie čerstvá vec. Malá má dva roky, bola slabučký jedák, tekutiny tiež len minimum a kojenie sa u nás začalo posledné dva mesiace začalo meniť na ťažkú závislosť. Na zaspatie večer o 20:30, o 22:30, a každú hodinu a pol - až dve to pokračovalo až do cca 5:00 a potom sa už takmer sústavne precuckala do 7:00-7:30. Popritom sa mi hrala s druhou bradavkou - krútila a ladila rádio 😀 a prsia po dvoch-troch cucnutiach striedala ako ponožky 😀 . No des, už som nevládala, a to pri raňajkách zjedla 2 kúsky chlebíka, či 2 lyž.jogurtu a už pýtala mňamiky - kojenie 🙂
Cez deň si techniku zachovala, a interval bol minimálne 5x. Ale hlavne tá noc a nad ránom ma ubíjalo, už som vstávala ako zombie 🙄 . Tak som si potrela bradavky octom, ochutnala - blee, vravím mňamiky sa pokazili. Ona na to: musíme opraviť 🙂 . Druhú sa odhodlala ochutnať po cca 5 min. ale už vyzbrojená uterákom na utretie, utrela bradavku, ale neochutnala. Zakryla a hotovo. Žiaden plač, ani ľútosť, prvú noc prespala do 5:30, bez zobudenia. potom ešte zaspala takmer do 7:00. Odporúčam nepovoliť, ja som jej asi na 5 deň v noci dala cucnúť, napila sa z jedného a hneď spala ďalej. Ráno bez pýtania fungovala normálne. Ďalšiu noc tiež, ale začala si pýtať aj ráno. A ocot už nestačil, dala som si octanovú mastičku. už je to ok, ale náznak šmátrania tam sem tam ešte je. Ale nebol žiaden boj, nárek ani sklesnutosť, to by som nezvládla. Podľa seba viem, že ľúto by mi to bolo vždy, či už teraz vo dvoch rokoch, alebo neskôr. Preto aj to malé zlyhanie. mylne som si po tej jednej noci myslela, že by to išlo nechať na tom jednom kojení v noci. ale smerovalo to do starých koľají a to už nebolo dobré pre mňa a následne ani pre malú - už som bola na zosypanie.
Začala aj lepšie papať, tešila som sa ako malá, keď mi povedala. Nelinka ce papať 🙂 Doteraz pýtala len mňamiky, jedlo nikdy!

majulino
18. feb 2013

mamicky a co v pripade ak cica 5x za den a to iste aj v noci papat velmi nechce respektive nechce co varim ja ale tato ma mnam aj cez den ked tato v praci nie je takmer nic poriadne sa napapa az ked pride tato(za sa mi ze aj schudol) ☹ 😒

motylek17
19. feb 2013

@dendy1 jeeeeeeeej, dakujem... u nas to bolo v noci iste... uz sa to upravilo, spi mi do tej 2-2:30, ale od 4 si pyta nonstopp, je to priserne... skusim to takto nejako urobit.... dufam, ze to zvaldneme oba...

baby8686
17. mar 2013

Ahojte mamicky, dufam, ze aj ja so svojou skusenostou poradim.. Moja dcerka ma teraz 7mesiacov. S dojcenim sme museli prestat, lebo moje zdravie si to vyzadovalo. Niekedy, aj keby mamicka neviem ako chcela dojcit svoj poklad, pride nieco, ze musi prestat. Patrila som medzi tie, ktore mali mlieka aj na rozdavanie. Dcerka mi nikdy ( a to som ju dojcila do 6mes.) nevypila oba prsniky.Zrazu prisiel den, kedy mi lekarka aj gyn.odporucili hned skoncovat s dojcenim. O 10h rano som poslednykrat nadojcila dcerku a o 3poobede uz pila Nutrilon. Mlieko zn Sunar nechcela. Od 4mes som jej davala take ze vyzivku, ovocie a aj zeleninku, ale velmi malo, len take ochutnavky. Bola som nadsena, ze odrazu jej to nove mliecko zachutilo, bez akychkolvek problemov. Ale so mnou to bolo tazsie. Gynekolog mi dal tabletky zn. Medocriptine, ale ze len po pol talblete rano a vecer. max 10dni. Prve pat dni bolo najtazsie. Prsia praskali vo svikoch. Odsala som si len rucne a to vtedy, ked som citila hrudky po stranach. Na prsia som si poukladala petrzlenovu vnat ( tak poradila jedna dievcina tu na modrom koniku) a k tomu dala este obklad kapustnych listov. Menila som to tak 2-3x za den. Prsia mi manzel zviazal s plienkou na pevno, v noci som mala volnejsie, lebo uzol z plienky som mala na chrbte cez den a v noci na boku. Prsia sa nalievali len co som mala malu na rukach, ale snazila som sa na to nemysliet. Ked uz sa velmi naliali isla som nad vanu a troska odsala max pol decko z oboch. Potom som si dala velmi studeny obklad s inou plienkou na take 3min a opat dala vnat a kapustu. Po 5dnoch som citila ze prsia uvolnuju a nalievaju sa uz len troska. Uz som neodsavala. Teplotu som nemala, asi ta kapusta zabrala. Potom som si uz normalne vzala podprsienku a do nej tampony, ak by. Teraz je tomu 5tyzdnov. Mliecko mam stale, ale uz len taka 2-3kvapky z jedneho prsnika. Troska sa cudujem, lebo prsia mam troska mensie nez som mala predtym. No verim, ze sa to upravi ;) Tak verim, ze moja skusenost niekomu pomoze. Napr. mne moj genekolog povedal.. ' vy sa tu trapite, ze kojite dcerku len 6mesiacov a zrazu koniec, viete kolko mamiciek pride za mnou hned na zaciatku, ze kojit jednoducho nechcu a dietatka rastu a su zdrave.. vase dietatko do 3mesiaca dostalo vsetko podstatne co potrebuje'... takze takto. Hlavu hore 🙂 drzte sa

svistinka
10. máj 2013

@baby8686 dakujem za skúsenosť, mňa to čaká od zajtra. Malý má 1 rok, (kojím ho asi 3-4x 24hod.)a dnes dostala ATB pri ktorých nemožem kojiť. Nasadím si ich až zajtra lebo dnes som ešte nemala odvahu. Malý celkom dobre je, dávam mu aj jogurty a kašu na večeru, tak to musíme nejak zvládnuť. 😉 😅 😉

carodejnica
11. máj 2013

@svistinka aké ATB ideš užívať???, pri takmer všetkých ATB môžeš dojčiť, poraď sa na Mamile, škoda prestať dojčiť.... pozri aj tento článok (autorom je uznávaný kanadský LEKÁR pediater Dr. Neman)

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr...

svistinka
11. máj 2013

@carodejnica dakujem za reakciu.uzivam Doxyhexal 200, tetracyklinove ATB. Na pribal. letaku je napisane Ak ste tehotna alebo dojcite nesmiete uzivat tento liek. Nesmu ho uzivat deti do 8 r.Dr. som vravela ze dojcim ale aj ked sa radila s farmakologickou tak inu alternativu nenasli. Aj ked v tom clanku co si mi dala link je pisane ze pri tetracyklin.Atb sa moze dojcit ja skor verim vyrobcovi lieku a mojej Dr., respektive sa bojim aby som tym neublizila malemu- este si spminam ako mali deti po tychto Atb tzv tetracyklinove zuby, takze nebudem riskovat.

carodejnica
12. máj 2013

@svistinka

Táto veta, ktorá je na letáku uvedená, je ochranou firmy vyrábajúcej daný produkt a tiež ukážkou toho, ako málo sú cenené dojčiace matky na to, aby sa tým daná firma seriózne zaoberala. Je na škodu veci, že pohodlnosť takýchto firiem a snaha chrániť sám seba následne vytvára dojem, že dojčiace matky nemôžu v prípade potreby užívať nič, čo nie je pravda. 😒
Takže ja výrobcom liekov neverím, ten lekár ktorý napísal ten článok na Mamile sa venuje dojčiacim matkám dlhé roky.

Samozrejme je to tvoja voľba, ale ja v tomto smere verím viac Mamile. 🙂

leikkka
12. máj 2013

náš starší synek se na 10m odstavil sám během dne, plnohodnotné příkrmy začaly a ž po 10m , noční kojení mu zůstalo do 1 roka, od toho 10m jsme zkoušeli nahrazovat UM, z důvodu mé nemoci jsem musela na jeho 1 roce ho odstavit. Jinak by usínal zásadně při kojení a v noci se budil každou chvíli.

something
12. máj 2013

Ahojte. Aj ja chce prestat kojit, maly ma sice len 9apol mesiaca ale ja som s nim vcsinou sama, tatik chodi domov asi tak kazdy druhy vikend a tak mu cez den nestiham, kedze je strasne narocny. tak som si povedala, ze skusim. Idem zacat od zajtra, no mam z toho velky stres, lebo maly este velmi nerozumie. Cez uz nepapa dlho ale vecer zaspava na prsniku a vnoci sa budi tak 3-4krat . Tak som sama zvedava ako to zvladnem sama. On totizto v noci nic ine do ust ako cicik nevezme 😒 a inak vrieska ako maly boh, tak snad sa podari, uz som celkom unavena a potrebujem sa normalne vyspat

andelka
13. máj 2013

@something tak to jsme na tom stejně. Kojím večer, obvykle u toho usnul, ale teďka 10dní ho dávám po nakojení do postýlky. Když u kojení usne a při přenášení s eprobudí tak to je pak rodeo. Přes den usíná v postýlce 4dní a celkem v pohodě, pohuláká maximálně 5minut. Dneska ho chci dát spát bez kojení, aby byl bdělý a ne zrovna usnutý. A pokud bude zvládat, tak po týdnu bych chtěla zrušit i noční (2-3x), ale to záleží jak domluvím hlídání staršího, musí na víkend pryč, jinak bysme to nedali. Nevím jestli bud espát líp, nebo celou noc, ale pravděpodobné to je. A hlavně už bych chtěla vážně odstavit.

eeffka
18. júl 2013

Ahojte baby mam doma 17m zavislacku... cez den to ide ale v noci jej robim nonstop cumel, uz mi odchadza chrbat a jej zuby... ☹ Musim ju odstavit. Ako???
ze jej proste v noci nedam, skusila som raz a revala ako tur, tak som jej dala. Viem ze bez revu to nepojde ale kolko to tak trva nez dieta pochopi?
Flasku odmieta, pije z poharov
A ako ma potom lakraciu zastavit ja? Sa obviazat a cakat a ked bude vela mlieka trosku odstreknut a zasa cakat? kolko tento proces trva?

Sorry za blbe otazky od matky 2deti ale prva bola na flasi tak neviem ako sa to robi.
Dakujem

nany100
18. júl 2013

@eeffka ja som staršiu dcérku odstavovala v 22 mesiacoch, takže už bola celkom rozumná a nechala si vysvetliť, že mliečko sa pokazilo (natrela som si prsia octom)...skúsila som to najskôr cez poobedný spánok, zaspávala vždy len na prsníku...trošku poplakala, ale nie veľmi...bola som rozhodnutá, že ak bude mať hysták, že to nechám tak...večer som sa zase natrela a povedala to isté...zaspala pekne...aj na druhý deň...asi na tretí deň mala krízu, tak som ju uspávala v objatí, hladkala jej tváričku a držala líčka v dlaniach kým nezaspala...potom už bolo dobre, ale na svoje cici milované dlho spomínala 😀 😀 ...tiež pila rovno z pohárov, ja som v 18mes. popri kojení začal zavádzať plnotučné kravské mlieko a potom sme v ňom aj pokračovali bez problémov, takže UM sme nedávali vôbec...ja som nemusela robiť nič pre zastavenie laktácie, mliečko som si odstrekla vždy len rukou do umývadla keď som cítila tlak z nalievania sa pŕs a po pár dňoch (6-7 dní, už nepamätám presne) to prestalo...občas ešte kvapka vyšla, ale neriešila som žiadne lieky, obväzovanie a pod. 😉 ...veľa šťastia, mňa to opäť čaká tak o pol roka 😉 ...inak ja som tiež mala v jej 16 mes.veľké problémy s chrbticou a nechcela som ešte odstaviť, tak som chodila na rehabilitáciu a masáže a to mi dobre pomohlo...

jamabe
18. júl 2013

@eeffka Ja som sa asi v 12 mes. dcérky rozhodla obmedziť nočné dojčenie. Ale nehcela som to spraviť naraz, išli sme na to postupne. Mne sa prvý krát budila už okolo 22,00, tak som sa rozhodla, že jej vtedy nedám, musí vydržať do 24,00. Keď sa zobudila ako vždy, vstal k nej manžel. Plakala, dostala čajík, ten nechcela a nakoniec zaspala. O polnoci sa zobudila, tak som ju nakojila. Toto po pár nociach pochopila a začala sa prvý krát budiť až okolo polnoci. Tak som to zase posunula o 1-2 hodiny, že dostane až vtedy a tak postupne až do rána. Odvtedy spávala celú noc. Kojila som len cez deň. Potom som začala vynechávať denné kojenia po jednom, cez deň to bolo ľahšie, lebo som ju zabavila, zobrala von, ponúkala jej inú potravu a tak. Nespomenula si. Začať treba od toho "najmenej dôležitého". Ako posledné som stopla večerné kojenie. Celé mi to trvalo asi 3 mesiace. Pre dieťa to je menej stresujúce, pre matku tiež lepšie, lebo laktácia sa sama postupne zastavuje. Jediný raz som mala boľavý prsník, trošku som odsala a bolo. Malinká potom prešla pekne na kravské mlieko. Veľa trpezlivosti, nech sa rýchlo podarí! 🙂

katarinava
18. júl 2013

@eeffka ja som malého odstavila z dôvodu, že si robil z prsa cumlík, celú noc sa budieval po hodinke, zakusol a doslova dudla. mlieko neťahal. tak som si povedala, že koniec takto to nejde.
I keď som sa pripravovala na postupné odstavenie, nepodarilo sa a stopli sme nárazovo. Prvá noc bola zaberák, budil sa a vždy dostal vodičku, pomrnkotal, poreval, zaspa a tak dokola. cez deň problém len pri zaspávaní, ale to sa viriešilo držaním za ručičku, mojkaním a spievaním. Druhá noc o chlp lepšie a potom sa to zlepšilo výrazne a zranu náš závislák prespal celú noc a na mlieko si ani nespomenul. a vaša je už väčšia, ona rýchlo pochopí že mlieko nie je. Len treba vydržať a veľa mojkať.
Samozrejme na fľašu s mliekom nebol naučený a aj keď sme skúšali zaviesť popri kojení, UM vypľúval. Takže po odstavení sa mlieko nahradilo jogurtom - ráno 1,5 téflika, večer 1 téflik.

Mlieko som si odstriekala len keď to už bolo moc, inak som sa snažila vydržať, nič špecialne som nerobila a telo cca po 5 dňoch zistilo, že o mlieko nie je záujem, tak sa zastavila laktácia. Len na ten čas si neplánovať športové aktivity, keďže prsia sú plné, citlivé, ale zvládla som to.

eeffka
18. júl 2013

@katarinava
@jamabe
@nany100

Dakujem za skusenosti aj ked som cakala ze mi napisete ze "jej to vysvetlis, a ona to pochopi 😀 😀 😀 " , uff, preberieme to doma s muzom ci pockame po dovolenke ( 2t) alebo ideme na to.
Ja cez den problem nemam lebo som v praci takze ona je v pohode od rana do 18,00 kedy si ako spomenie ale v noci, len ma drzi a isti 😠 a dudluje. O jedle to uz nie je. Drzte mi palce

katarinava
18. júl 2013

@eeffka ani u nás to nebolo o jedle, len chcel mamičku a bola som veľmi nervózna, že čo mu tým spôsobím. Nakoniec som zistila, že nie len o mamičke, ale aj o zvyku.
Samozrejme, že sa bude brániť, každý sa bráni zmene, ktorá preňho znamená určité zníženie "pohodlia" Deti len musia zistiť, že v noci je možné upokojiť sa aj inak, a aj tá alternatíva je príjemná a bezpečná a zároveň to nie je prso. Že mamička tam bude vždy.
Malý sa aj teraz v noci zobudí a mama nabehne a často skončí medzi nami v posteli, ale to nie každú noc. Dcéra má 3,5 a tiež sa v noci zobudí a nabehnem, chytím rúčku a spí sa ďalej.

eeffka
18. júl 2013

@katarinava heh ja som zabudla taku vec ze ona spi medzi nami 😀 a ked sa otoci zlym smerom tak muza natlcie ze co jej neda cicat 😀 , ked sa ja zasijem za paplon, uff uz teraz sa bojim.

katarinava
18. júl 2013

@eeffka dcéru keď sme učili spať v postielke, keď sa odstavila ( sama) tak sme spávali tak, že cez mrežu som mala prestrčenú ruku a ona bola schopná sa polovičku noci držať za ruku, ale postupne sa to zredukovalo a u nás platí čo sa týka detí jedna vec - čakaj, vyrastú z toho.
držanie za ručičku, neskutočne dlhé zaspávanie, cikanie, vzdor, trucovanie a xy ďalších vecí - treba dať dieťaťu čas, nech si zvykne, ale aj trvať na svojom a pôjde to. Zatial zo všetkých vecí, čo robili "materstvo trošku komlikovanejším" vyrástli keď dozrel ten správny čas.

e_z
26. júl 2013

Článok o odstavení dieťatka nájdete aj vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/odstavenie-dietata/

Ako to bolo u vás? Svoju skúsenosť a rady napíš aj do Wiki.

@dendy1
@jamabe
@nany100
@katarinava

duratlicka
12. feb 2014

Ahojte,mam vyse 2 rocnu dcerku a rozhodla som sa ju odstavit,lebo som znova tehotna a dojcenie velmi boli a nevladzem zivit 3 ludi naraz.Tak ked sa minulu noc v noci zobudila a mliecko sa nepustilo,povedala som jej,ze mliecko sa stratilo a bude,az ked sa narodi babatko.Strasne plakala,az od unavy zaspala.Lenze prsniky sa rano naliali a nalievaju sa coraz viac,mam ich jak kamen,tak len sem tam trosku odstriekam,no bojim sa zapalu.Objednala som si homeopatika a kupim kapustu,snad to prezijem bez zapalu.Mala som to asi radsej nechat tak,mozno by sa mliecko aj samo stratilo postupujucim tehotenstvom.Co uz teraz?Ked si to uz oplakala,uz to musime vydrzat.

marwa
14. feb 2014

@eeffka ako ste to nakoniec vyriesili a zvladli?moja mala ma 16mesiacov a cele noci jej robim dudel a cez den takisto..chvilku sa hra sama a potom sa po mne sape a zacne plakat ze chce didu..nechce moc jest trochu jogurtu na desiatu,trochu polievky a vecer trochu kase..trochu znamena asi 5 lyziciek..UM nechce ani flasu..pije vodu z poharika..uz som zufala.skusala som v noci nedat ale strasne revala..proste ked je som nou chce prso stale..muz je mimo tak s nim to nehrozi..poradte mi..diky

eeffka
14. feb 2014

@marwa nijak :(,ma zajtra 2 roky a asi budem kojit do 18ky....
Ja robim takze mne cicizmena zacina az vecer.

eeffka
26. mar 2014

@katarinava
@jamabe
@nany100
@marwa

pred 4dnami som odstavila malu neplanovane, nakolko slecinka 26m ma dak dohryzla ze som myslela ze skoncim na plastike s ohryznutými bradavkami... ENDE a slus no a zacalo tóčo... 😠 😠 😠
zatial ryči 4dni ale uz ma nezlomi, kkso este 2 dni a vylozim ju na balkon, chudak susedia
ale uz sa da aspon uspan na rukach ale ked vidi flasu s cajom hodi mi ju do hlavy (presne, ona vazne mieri) 😀
a kazdy den kontroluje ci su cici/bibi ....mamografia suvix

celasapremenim
31. mar 2014

@eeffka som sa nasmiala na prispevku 🙂))) zlati ste
ja som jedno dojcila dva a stvrt roka, lebo som chcela otehotniet, potom chvilku pocas tehotenstva uz a potom trosku tandem dve a druhe do troch, este v skolke, ked bol, tak par krat dostal a hotovo
ale fakt ziadne problemy sme s dojcenim nemali a nocne sme zredukovali, aby som sa mohla vyspat
ale kebyze ma dohryzu, alebo som pretazena z toho, tak to riesim skorej
inak baby, ako hovoria, ze deti su potom zavisle na rodicoch a cojaviemco, neverte takym dristom, vsetko je u nas ok 🙂

eeffka
31. mar 2014

@celasapremenim uz som velka hrdinka uz sme za vodou 😀 😀 😀 uz aj ten caj ligne ked ine nie je, akurát ze ovela horsie zaspava vecer, to s muzom spievame ako Slavici na ulici, skrabkame, pospevujeme a podupkavame indianske tance 😀 a uz aj ta noc sa da, dnes 2x mnaukala dostala caj, hodila ho po mne a spala dalej... ale sak nevadi
zeny ja mozem ist po 3r na diskoteku alebo sa ist dakam ozrat 😀 😀 😀 juchuchuuuuuu akurát ze nemam s kym 🙂

alyze
31. mar 2014

@marwa Ahojky, dnes som sem nakukla, lebo sa tiez uz trochu zamyslam nad odstaveni, ale len v mysli 😀 u nas to islo daako spontánne kazdym dnom som pomali redukovala kojenie a davala viac papat. Jasne ze bude uz teraz strajkovat, lebo prso je jednoduchsie ako zut, ale skusaj a ked sa bude silno dozadovat, tak jej povedz ze neni a ona pochopi casom 😉 My sa teraz kojime rano, na obed ked ide spinkat, ked vstane a na nocni spanok a ma 16 mesiacov 🙂 dudlik som odmietla aj ja robit 😀 a spinka sama v izbycke, takze spinka celu noc 😉

jankaba1
31. mar 2014

ahoj, moja mala ma 27 m a stale ju kojim. Snazim sa iba rano, vecer. Inak papa vsetko. Len toto uz je taky zvyk, ktory mi vobec nevadi. Odstavenie pride same. Myslim ze kazdu chvilu.