"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

fifinna
1. nov 2008

nnika, ked sa na to odhodlam, tak to skusim aj ja. Ale zatial mi je luto ho odstavit, tiez by mi to chybalo, ked cica, tak je stale take male babetko. A horsie je ze nechce ziadne ine mlieko. Dnes som skusala aj kakao a nic. Takze ho budem musiet kojit dlho, aby pil mlieko. A este je horsie, ze nevie inak zaspat ako na cici a to aj cez den.

greta24
3. nov 2008

Fifinna, tiez uspavam cez den kojenim, neviem ako ho uspat inac. co s tym ?

fifinna
3. nov 2008

greta, ja ked budem chcet maleho odstavit, tak ho cez den zoberiem spat von do kocika. Po par dnoch, ked zabudne na cici, tak ho skusim naucit spat znova v posteli, ale ci sa mi to podari neviem. Ale ja planujem odstvit az na jar, bude uz onieco starsi a mozno mudrejsi, ze si necha vysvetlit, ze na cici sa nespi. Inak neviem. Mozno, ak by sa moc unavil a necham ho poplakat, tak zaspi aj bez cici. Viac sa bojim toho ako to bude cez noc.

janulienocka
3. nov 2008

ahojte, tiez sa pridavam k odstavujucim maminam. Malicky ma 15,5 mesiaca, kojime 2 x denne, rano a vecer, v noci spi perfektne bez budenia. Myslim, ze sme vydrzali celkom dlho a je trosku problem, ze sa citim v jednom kuse unavena nie prave najlepsie a mozno mi prave kojenie ubera nejake vitaminy a tak, takze by som uz chcela prestat. Horsie je, ze mam velke vycitky a tak, takze cakam ze maly prestane chciet alebo sa mi strati mlieko, ale vyzera ze nehrozi. ☹ Ako ste sa vy vysporiadali s tymito vycitkami?

fifinna
3. nov 2008

janu , ja si myslim, ze nemusis mat ziadne vycitky. Ved kojit 15,5 mesiaca je krasne. A ked prespi celu noc, tak neni ocom hovorit. Horsie je ci ti to nebude chybat. A ked ti vypije aj ine mlieko ako tvoje, a neni nauceny zaspavat na cici, tak si myslim, ze malemu neublizis. Ale sa mi hovori, ked som to este nezazila. 😀

radka.m.
3. nov 2008

jani,ani se ti nedivím,že se cítíš unavená,protože po roce kojení se začínají matkám dost odvápnovat kosti,ubývá jim dostatek minerálů a látek potřebných pro zdravý život,to vše může být důsledek tvé únavy.

janulienocka
3. nov 2008

hm, dakujem za povzbudenie 😉 , ine mliecko moc nechce pit, skusala som hami, bebu, aj so stipkou granka, vypije tak 1 dcl za den, co sa mi zda malo, co poviete, ako ho "navnadit"?

radka.m.
3. nov 2008

když jiné mlíčko nechce,tak pokud ho chceš odstavit,tak po roce už mléko nepotřebuje.mléčná denní dávka je 500ml,pokud jí jogurty,tak jeden 150ml jogurt se počítá jako 250 ml mléka.lze tu mléčnou dávku nahradit i sýrama,tvarohem apd.

marcela.m
3. nov 2008

Pridam sa aj ja.Mala bude mat o tyzden 20 mesiacov a je stale kojena.Papa pekne,nemozem sa stazovat,len vtedy nie ked to neustrazim,a dam jej didi.To potom musim pockat,kym znova vyhladne.Hrozne na mne visi.Vkuse by bola na dide.Zaspava len na nej a v noci sa mi tiez este stale budu aj viackrat na didu.Ked jej nechcem dat,tak rici,ze by zobudila cely blok.Tak nakoniec to stale vzdam a dam jej.Cez den je to lahsie ju zabavit,ale nie vzdy.Po case si pyta znova.Stvera sa na mna,vyzlieka ma...aj na navsteve pred cudzimi...Mlieko mi pit nechce len par glgov aj to ju musim prehovarat.Ked sme boli v nemocnici a nemohla som ju kojit asi tak 2 dni,tak to bol horor.Tiez ked sme boli na svadbe a dlho som ju nekojila,alebo ked sa mi podari dlhsie jej nedat didu,hrozne sa mi nalievaju prsniky,robia sa mi az hrudky a velmi ma bolia.Dnes som volala mojej gynekologicke,ci mi nemoze dat injekciu na zastavenie mlieka,ale povedala,ze najprv sa mi musi obmedzit tvorba mlieka,mam si stahovat prsia a menej pit.Bojim sa toho odstavovania...najviac tej noci.Ked jej nechcem dat cez den aspon jej musim dat sa s didou hrat,nechat ju hladkat,tulit sa k nej...inac reve na raty.Co mam robit?Nemam srdce ju tak trapit,ale donekonecna to tak byt nemoze.

marcela.m
3. nov 2008

A este ma napadlo,v noci mi visi na dide,ci treba ci nie.Niekedy ju pusti sama,otoci sa a spi,inokedy ju ma namiesto cumlika.Cumlik vobec nemame.Ani nechce.Vtedy jej sepkam,nech mi pusti didu.Nie vzdy to zaberie.

marcela.m
3. nov 2008

A teraz,ked som jej odmietla didu-inac si nemozem sadnut bez toho,aby sa na mna hned nestverala-isla k manzelovi,zdvihla mu tricko a zacala mu brat jeho bradavku do pusy,a potom sa mu tulila na jeho "prsia" 🙂 To je normalne?A to nie je prvy krat,ze sa prisava manzelovi... 😀

marcela.m
3. nov 2008

A najnovsie mi na didu dava aj jej babiku.Ta musi tiez didat 😀 A potom ona 🙂

dadis
3. nov 2008

Ahojte, ja by som tiez rada odstavila, ja sice uz cez noc nekojim, ani neuspavam pri ciciku, dostane len rano o 6tej (potom este dospavame do 7mej -pol 8mej), potom na olovrant o 4tej (potom este zblejskne jogurt) a pred vecerou (potom ma este kasu,alebo polievku). UM sme skusali, neodmieta. Takze to vyzera vcelku bezproblemovo...az na to, ze odkedy sa naucil hovorit "cici", tak to cez den pocujem aj 120x, zacal sa po mne stverat, obchytkáva ma, štípe do prsníkov (asi je jasne, ze nie len v sukromi)...predtym respektoval, ze nekojime "poziadanie" (t.j. vedel, ze cickat dostane len vtedy a vtedy - tak to vyplynulo z postupneho zavadzania tuhej stravy). Nechcem vyzerat ako necitliva matka, mne je to praveze luto, ze mu nemozem dat, kedy si zmysli a trapi ma to a/ale na druhej strane ma to velmi unavuje ☹ Myslite, ze je to len obdobie, alebo teraz, ked uz je o nieco mudrejsi (neviem, preco to zacalo prave s objavenim slovka "cici", mozno zaroven s nasou radostou, ze sa naucil nieco nove, ozaj neviem) uz to lepsie nebude a uz bude "ciciterorista" do casu, kedy ho neodstavim?

magda22
4. nov 2008

ahojte,
ja sa hlasim ziva a zdrava nekojacia mamicka s oboma prsnikmi v rovnakej velkosti! 😀

elle64
4. nov 2008

Ahojte,moj malý má dnes 2 roky a 5 mesiacov, ešte stále kojím aj v noci aj cez den, tiež už by so s tým najradšej prestala, nie natvrdo ho odstavit,ale postupne, čakám že to príde,no čím to dlhšie trvá.tý je to horšie,je na to už dost zvyknutý, hovorila som si do 2 rokov, teraz si hovorím maximálne do 3 rokov, no uvidím, nevadí mi že kojím,
je to to najzdravšie čo mu možem dat, ciciček zahojí každu bolačku, bol len raz chorý a to tiež nechcel nič jest,len pil mliečko, vadí mi len to že ma tiež natahuje každú chvílu, idealne by to bolo len ráno a večer, no uvidíme.

pezincanka
4. nov 2008

Ahojte. Janulienocka, skus nejake to bananove mlieko, niektore deti na neho zabrali.

Baby, vsetky, ktore tak dlho kojite mate moj obdiv a pochvalu zaroven. TO, co som citala na tejto stranke, ma presvedcilo o tom, ze skoro vsetky mate podobny vnutorny problem. Aj BY STE CHCELI KOJIT DALEJ, aj vam prekaza, ze deti to chcu hocikedy a aj vtedy, ked to vam nevyhovuje. ABsolvovala som jeden kurz pre laktacne poradkyne a okrem toho jednu super prednasku o vyhodach dlhodobeho dojcenia. NEviem, ci vam toto nejako pomoze. ALe mne to pomohlo vnutorne sa pri mojom druhom dietati nastavit na to, ze odstavenie necham podla moznosti plne na syncekovi. Prve dieta som kojila 15mesiacov a to som sa od jej 12 mesiacov snazila ju odstavit. Nakoniec som brala lieky na zastavenie tvorby, lebo sa mi samo nechcelo napriek viazaniu elastakom...

Takze. Priemerna dlzka dojcenia celosvetovo je udajne 4 roky. (vratane USA, zap. EU aj rozvojovych krajin Afriky). DOjcenie je spravne nastavene okolo 1,5 roka veku. DOtvedy by sa prso malo dietatku ponukat a potom uz neponukat, ale ani neodmietat. A tak, ako vymizlo vela inych reflexov a zvykov vasho babatka, tak u neho vymizne aj chut na materske mlieko. MM je pre vacsie deticky uz viac emocionalne zalezitost, ktora okrem nasytenia zabezpeci aj psychicku rovnovahu. Preto sa chcu deti kojit vonku, lebo tam maju asi nejaky strach z vela novych ludi okolo, alebo su smutne, ze mozno chceli robit nieco ine, lebo su unavene, rozladene a inak to nevedia vyriesit. Ak sa im nevyhovie, tak su potom ako sialene, revu a su tak ci tak stredobodom okolia. Moj maly mal teraz presne rok a koji sa spolu 6x za den (vo dne aj v noci), viac menej mu musim ponukat, zatial ma nejako zvlast o to neziada, nelezie po mne za mliekom. Viem, ze to asi pride vekom a sama neviem, ako to budem potom zvladat, ked bude chciet kojit v mne nevhodnom case. Ale predsa aj ako male babatka sme ich ukludnovali kojenim, aj ked sme boli na navsteve, aj ked sme boli na prechadzke v parku (kojila som na lavicke bezne), aj ked navsteva bola u nas. Tak neviem, nastavujem sa vnutorne na to, ze mu nebudem robit prieky.

CO vy na to?

radka.m.
5. nov 2008

já bych teda osobně už takhle velkému dítěti,pokud by chtěl kojit na veřejnosti,nevyhověla.po tom roce už dítě má rozum,když se mu řekne ne,určitě se to nevysvětlí 6měsíčnímu prckovi.já mám zase informace,že samozřejmě nejdůležitější je kolostrum a poté mm do 6měsíce.po roce už mm nemá pro dítě výživovou hodnotu,pro matku je to zbytečná zátěž organismu,protože se začínají dost odvápnovat kosti,což za několik let může být opravdu velký zdravotní problém.a i přesto,že se matce odvápnují kosti,tak mm je po roce velmi chudé na některé prvky,zejména na vápník.takže si myslím,že po roce kojení je to už opravdu o závislosti matky na dítěti.

kacenka83
5. nov 2008

ahojte, zaujimalo by ma co davate detom na noc, myslim ake mlieko, pripadne aku veceru aby vam vydrzali celu noc... mojho drobca som dojcila rok a dva tyzdne, v podstate sa sam odstavil a tak sme vecer presli na nutrilon good night a odvtedy mi prespi celu noc... ale hladam nejaku nahradu, lebo toto mlieko vychadza dost draho tak hladam cenovo prijatelnejsiu nahradu... skusila som mu dat vcera veceru a este 210 ml obyc. nutrilonu, ale uz o stvrtej bol hladny... 😒

fifinna
5. nov 2008

No ja by som kojila aj tri roky, keby som neplanovala dalsie babo. Marcela , pobavila som sa na tvojej malej. Ja maleho stale posielam, nech ide za tatom, ze aj on ma cici, ale jeho nechce.

Dadis, ved ti to budes mat z nas najlahsie odstavit, ked ti maly nezaspava na cici a ani v noci nepotrebuje. To slovo cici mu vydrzi len par dni. On objavil nieco nove a ma z toho velku radost. Zachvilu objavi nieco dalsie a na cici zabudne.

pezincanka
6. nov 2008

Radka m, je mi luto, ale tie informacie nie su spravne. V banke materskeho mlieka beru mlieko len do 6 mesiacov veku babetka , lebo len dovtedy ja na SK zmluva s poistovnami ci ministerstvom. ALe tym istym maminkam robili testy na vsetky nutrienty aj v 1 roku a vysledky boli porovnatelne s 6 mesiacmi. Presne to, co hovoris, je akoby vystrihnute od niekial z cias minulych, takmer doslova. DNes je uplne iny pohlad na dojcenie.

bimky
7. nov 2008

Ahojte!

Tiež som už rozmýšľala o odstavení, pretože ako u väčšiny i mne sa malá v noci budí. Niekedy viac, niekedy menej. Keď sa zobudí tak 3krát v noci, to mi nevadí a aj sa vyspím. Horšie je to , keď sa budí viackrát, vtedy sa trepe, vrtí, kope nás( väčšinou spí s nami). No všimla som si, že to je hlavne vtedy, keď jej ide ďalší zúbok.Keď sa prederie, zasa je to lepšie. Tak neviem či by to odstavenie malo aj význam.

A tak ako písala pezinčanka, tiež to nechám asi ešte tak a uvidíme. Možno sa odstaví aj sama a nebude ma chcieť.

madeleine
7. nov 2008

matata123 • 43tt • Dnes o 11:52
ahojte vsetci.. mam doma maleho krpca ktory je stale hladny.. budi sa mi kazdu hodinu.. mlieka mame dost, len tym, ze casto kojim, mam az krvave bradavky a neskutocne to boli. tak zacali sme odsavat mliecko a krmit cez flasu.. no moje mliecko mu asi nestaci tak aj dokrmujeme.. je v poriadku ked nepapa priamo odomna ale z flase? neovplyvni to tvorbu mlieka? a prosim poradte mi aj ako sa da mliecko odstavit? alebo sa jednoducho prestane dorabat? velmi pekne dakujeme 🙂

fifinna
7. nov 2008

bimky, veru tak ako pises to odstavenie by nemalo vyznam, lebo ked jej idu zuby, tak by sa ti preberala, tak ci tak. Aj mne to tak robi. Ked mu nic neni, tak sa zobudi asi 3 - 4 krat a ked mu idu zubky tak kazdu chvilku.

dadis
7. nov 2008

Dakujem fifinna, myslim, ze je to zo dna na den lepsie, akosi ozaj zabuda na to slovko a spomenie si na neho iba ked je ozaj hlady. Ono sme boli tyzden doma, lebo posmrkaval, tak uz som mala asi aj ja "ponorku" a bola som pretazena. Takze zatial kojim dalej a uvidim dokedy, necham tomu volny priebeh.

dadis
7. nov 2008

Ahoj madeleine, nemas sice uvedene akeho maleho krpca mas, ale asi malickeho, ked mas v profile 43tt 🙂 ...len tolko...viem, ze zaciatky su tazke, ale neodporucam krmenie z flasky, maly moze zabudnut sat z prsnika a uz ho na to nenaucis. Ja si nemyslim, ze ked ho krmis kazdu hodinu a dokonca dokrmujes UM, ze je hladny, problem bude asi inde. Moze malo spat, byt unaveny, budit sa koli tomu, ze nema v perinke zviazane rucky(niektore deri to potrebuju, ine nenavidia), je prejedeny a boli ho brusko (on si samozrejme mysli, ze je hladny). Ja som bola do 5tich tyzdnov hotova s nervami, maly vobec nespal, iba v kociku, tak som bla vonku aj 9hodin denne ☹ , odkedy som mu zaviedla pravidelny rezim spanku a krmenia (niektore zastankyne dojcenia na poziadanie ma asi ukamenuju 🙂 ) som mala najkludnejsie babatko. Skus pozriet http://www.koliska.sk/....tam je vela super infosiek, z ktorych som cerpala a samozrejme aj http://www.kojeni.net/...vela stastia, ak uz sa rozhodnes akokolvek...ci kojit na poziadanie, režimovo, odsavat alebo sa rozhodnes pre UM - ale to by bola velka skoda ☹

dadis
7. nov 2008

no nemala som davatza tie odkazy 3 bodky....takze este raz http://www.kojeni.net/ a http://www.koliska.sk/

radka.m.
7. nov 2008

madeleine-pokud odsáváš,tak dáváš malýmu to samý,jako kdyby jsi kojila přímo od sebe.ba naopak,vyhneš se tak zbytečně nepříjemným komplikacím,jak tady třeba píšou některé maminy,že jim nejde dítě odstavit,že je závislé na prsou apd.taky máš aspon přehled o tom,kolik ti malý vypije.já jsem vydržela odsávat rok,pak jsem malého odstavila,protože jsem chtěla,ale mlíka jsem měla až,až.pokud budeš pravidelně odsávat,tak by to tvojí laktaci nemělo snížit,pokud budeš chtít odstavit,tak bych raději začala snižovat počet odsávání a zkracovat intervaly odsávání,protože kdyby jsi odstavila najednou,tak by jsi mohla dostat šerednou retenci prsou.taky záleží na tm,jak jsi dlouho po porodu,jak moc se ti tvoří mlíko.když se budeš chtít zeptat,tak mi klidně napiš do ip.

bimky
7. nov 2008

Fifi, tak to nejako vydržíme 🙂

fifinna
8. nov 2008

bimky, ja to beriem tak, ze pokial planujem kojit, tak mu dam cici ked pyta ( ale nie vzdy 😀 ), budem to riesit az ked budem chciet prestat kojit, to bude na jar, takze este mam cas. 😉 Neni pohodlne v noci , ked sa zobudi a nam sa nechce vstat dat do ust cici a spat dalej ? 😅

emjee
9. dec 2008

kalamity • 1d • Včera o 22:48
Ahojte mamicky, mam 14-mesacneho syna, ktoreho od narodenia kojim. Chcem s tym uz prestat. Moj syn vsak nahradu - umele mlieko - odmieta. Skusala som to uz viackrat, aj s roznymi znackami UM. Nic. Lekarka mi povedala, ze prisun zivin viem nahradit dvoma jogurtami za den. Aj vy mate podobnu skusenost s odmietanim UM po skonceni kojenia? Ako ste to riesili? Vdaka za rady 🙂

tonicka • 1d • Včera o 23:00
ahoj kalamity, v tejto teme piseme aj o tom, ze vacsina deti, ktore boli dlhsie kojene nechcu UM, a bud piju uz zarobeny sunar, alebo aktimel..alebo len papaju jogurty.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...