"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

babara
14. apr 2009

Holky, maly uz mel rok, zredukovala jsem kojeni jen na noc a jednou denne, kdyz uz celkem pekne papka, v noci jeste tak 4krat a protoze planujem druhe mimi, tak bych chtela pomalu odstavit uplne.
Problem je, ale jak bude v noci spat, prso ho proste uklidni, nevim jestli mi usne bez nej, bude to asi narocny. Zatim jsem to nikdy nevydrzela a vzdy mu ho dala, nemam ani moc podporu u manzela.
Myslite, ze bych mliko mela pres noc nahradit umelym? Nebo maximalne vodou, vzdyt se rika, ze takhle stare dite uz v noci pit nepotrebuje, je to asi jen zvyk, ale netusim, muze mit hlad. Mame tak 9kg, nic moc, ale hubenouri nejsme.

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fifinna
14. apr 2009

babara, ja som presne po roku maleho zacala odnaucat od nocneho kojenia a trvalo nam to az do teraz. Najskôr vynechaj prve nocne kojenie, nie kojenie pri ktorom zaspava, ak teda zaspava na prsniku. Bude urcite plakat take prve tri dni , ale zvykne si. Potom to uz pôjde lahsie. Postupne si to zredukujes na jedno, alebo dve kojenia. A potom odstavis uplne. Môj maly je v noci hladny. Kedze nechce ziadne ine mlieko ako moje, tak donho lejem caj a nad ranom mu dam jogurt. Napapa sa a spi dalej. Ked chces este nieco poradit, tak napis.

babara
15. apr 2009

fifi, diky, je fakt, ze to prvni nocni kojeni uz obcas vynechavame, on kdyz je opravdu unaveny, tak usne, jen chvili zanarika. Ale v noci, kdyz se vzbudi, to je hroznej rev, casto jeste ze spani, jako by se mu neco zdalo. Pred mesicem jsme ho dali uz do sveho pokojicku a mozna je to lepsi.
Neplati na nej vubec chovani a teseni, lepsi je ho nechat byt samotneho, to breci min nebo prestane.
Myslim, ze umely mleko bude pit, uz jsem zkusila 2 vzorky Beby, ale asi ne misto kojeni.. A Tvuj syn, fifi, nepije zadne mleko a ni pres den?

carisma25
15. apr 2009

Ahoj maminky, rozhodla som sa odstavit maleho 😔 kojila som uz len v noci, no kojila ako kojila, bolo to len take cuckanie a maly hned zaspal 🙂 uz ma to unavovalo tak som sa rozhodla to ukoncit...prva noc prebehla celkom pokojne, cakala som ze maly bude vystrajat, ale zvladol to napodiv fajn 🙂 ponuknuty cajik odmietol, stacil mu cumlik...teraz sa pytam, co robit s mierne bolavym prsnikom...pravy je v pohode, tam som mala vzdy malo mliecka ale ten lavy z ktoreho som kojila je teraz na dotyk mierne bolestivy, trosku naliaty...pijem aj salviu...poradte 😉

fifinna
15. apr 2009

babara, nepije cez den ziadne mlieko, davala som mu vecer, pred tym este ako som odstavila kravske mlieco s bananovym praskom, alebo s grankom, vypil tak pol deci, ale teraz uz nechce vôbec. Asi je po mne ja nemam rada mlieko a ani nic mliecne, su nejake vynimky. Som rada, ze aspon tie jogurty pyta, lebo ja nezjem ani tie. Vzorky umeleho som tiez skusala, ale samu ma naplo, ked som to ovonala, tak sa mu ani necudujem, ze nechcel. V noci, ked sa prebral na kojenie, tak som ho ignorovala a robila som sa , ze spim, spi snami v posteli, takze mu nic neostavolo len zaspat. Ked moc mrnkal, tak som mu ponukla caj. Mam pocit, ze cim bol starsi, tym bolo lepsie, lebo keby som mu to spravila pred rokom, tak by vrieskal a pomohol by len prsnik.

carisma, skus si trosku odstreknut z toho bolaveho prsnika, malo by sa ti ulavit. Alebo sa skus popytat v lekarni, mali by na to byt nejake homeopatika, alebo ti pomôze gynekolog.

sammy
21. apr 2009

Ahojte, prisla som sa s vami podelit o svoju skusenost, teda este nie sme na konci, ale zatial je to takto:
Odhodlala som sa malu odstavit - sice som chcela az po prestahovani, kym si zvykne,( mame sa stahovat za take 2-3 tyzdne do noveho bytu), ale posledne uz skoro 2 tyzdne sa zas zacala v noci budit aj 3-4x vzdy s poziadavkou: "mecko" a ked som jej nechcela dat, hrozny rev. Predtym sa mi budila len tak 1-2x za noc a cez den som kojila iba cez obed, aby zaspala a vecer pred spanim. Tak som sa nastvala, odvcera som si dala opat tie homeopatika co som skusala cez Vianoce a nezabrali (Ricinus comunnis 30CH - maju zmenit chut mlieka), samozrejme na malu to nema opat ziadny efekt 😀 Ale beriem ich uz len na znizenie tvorby mlieka. Dnes v noci som kojila naposledy. Od rana som jej omielala, ze mamine mliecko sa pokazilo a uz je kakane, ze uz ho viac nebude pit, ze teraz je uz velka a bude pit mliecko od kravicky 😀 Chcela som jej kupit aj nejaky novy poharik alebo flasku ale nic poriadne som nenasla zatial, tak som to nechala tak.
Pred ulozenim na obedne spanie som si natrela prsia citronom (pre istotu) a aj som dobre urobila, lebo sice zo zaciatku sa mlieka nedozadovala, ale prisla chvila, ked si povedala, ze skusi aj to kakane mliecko. No len si lizla a uz nechcela. Potom uz len opakovala, ze nechce, lebo je pokazene 🙂 Urobila som jej aj UM, z toho si trochu chlipla, ale tiez nechcela. No uspavala som ju s prestavkami asi hodinu a pol, aj by uz chuderka spala, ale nevedela ako na to, az kym neodkvacla 😝 Potom som uz len lezala pri nej a robila som sa, ze spim, chvilu pri mne skakala a tahala ma, no ked zistila, ze mnou nehne, lahla si a zaspala.
No co ma tesi, bolo to vsetko uplne bez zaplakania 🙂
Uvedomujem si, ze to este nie je vyhrate, lebo nas caka vecer a noc (tej sa bojim najviac), ale uz jej neustupim tak ci tak. Lebo potom by som ju uz neokabatila nijak, keby som jej dala este co i len raz cucnut. Som zvedava ako sa to vyvrbi, radsej sa pripravujem na najhorsie, ale snad to nejak zvladneme, i ked s tym zaspavanim to sranda nebude a ked sa prestahujeme uz vobec nie. A som zvedava ako to zvladne moje telo a dokedy ma bude otravovat mlieko. Baby, ako dlho ste s tym mali problem po odstaveni?
A z coho vam decka piju mlieko? Teda okrem flasky, flasku Monika nechce a hrncek neviem ci sa osvedci.

Fifinna, vidim, ze aj ty uz to mas za sebou, takto postupne som si to aj ja predstavovala, ale pri malej by to neslo - ona potrebuje mat bud vsetko alebo nic 😀

fifinna
21. apr 2009

ahoj sammy 😉 , vsak som si nemyslela , ze ta predbehnem 😀 , uz nepolav, ked si sa rozhodla prestat, tak prestan, lebo ked polavis, mala zisti, ze si môze stebou robit co chce. Skus jej dat hrncek so sosakom. V prsnikoch mam este stale mlieko, ale neviem kolko. Uz bude tomu dva tyzdne , co nekojim. Ale prsniky ma nebolia, ani ich nemam napäte, odstavovala som postupne, tak si zvykli.

lienka55
21. apr 2009

Aaaach to odstavenie!!!!!
Asi problem vacsiny mamiciek a ja som jednou z nich. ☹ Postupne sme zacali skracovat kojenia v noci,potom uz len jedno vecer pred spanim a ked sa mi v noci budil a budi aj teraz tak to riesime cajom.Uz iba vecerne kojenie trvalo u nas asi pol roka.S kojenim som chcela vydrzat do 14.4.09 lebo sme mali ist do nemocnice,tak pre jeho ukludnenie som to chcela vydrzat lebo som nevedela ako to bude znasat.Ale zacala som skusat s odstavovanim uz pred nemocnicou a to tak /niekde tu na konovi som to citala/,ze som si bradavky zalepila leukoplastom a ked chce ist cicikat tak mu hovorim, ze mam bobenko a akoze placem. 😢 Vzdy mi ho pofuka ale nikdy nezacne cicikat.
Takto sa uz drzime tyzden/bez uplneho kojenia/aj ked vecer pravidelne pyta,ale vie ze mam bobenko, tak nemoze.Bola by som rada keby prestal pytat,som strane zvedava kedy to prestane?
Skusali sme s odstavenim uz aj skor,ale vzdy som mala problemy s naliatymi prsiami a to bola hrozna bolest,tak sa to nedalo.Teraz sa to akosi upravilo. 🙂
Prajem vela stastia vsetkym mamickam pri odstavovani!!!!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂

sammy
22. apr 2009

Tak si predstavte, mali sme vcelku pokojnu noc, ziadne velke revy a vresky sa nekonali 🙂 Bola hore 3x, sice trosku poplakala, teda skor pomrncala, ale dala som jej trochu vody, potom okolo tretej nevedela dlhsie zaspat, tak som ju presunula medzi nas do postele a tam spala az do rana.
Normalne som prekvapena, aka je rozumna a ako mi zhltla tu verziu o pokazenom mlieku, uz ju to nelaka ani ochutnat 😀 Ani to umele mlieko zatial nechce pit. Dokonca teraz rano som si trosku odstrekla a dala som jej z toho hrnceka z Ikea, no vobec nechcela, ani ked ochutnala?! 😲

dadka999
22. apr 2009

Ahoj fifinna , nho mliecko si aj opdstriekavam ale bola som u svojho gynekologa a ten mi injekciu nechcel dat tak mi dal lieky , nho , ale tie lieky su dost silne pretoze je mi z nich dost zle preto vlastne beiem len jednu na noc.. prsia sa mi uz tak neplnia, ale kazal mi obmedzit tekutiny nho to sa v takych horucavach proste neda a tym , ze vela pijem denne vody sa mi este zvyknu naplnit.. ale mozem povedat , ze je to uz lepsie.. dufam gteda , ze kym doberiem lieky tak to mliecko sa strati celkovo , lebo som aj skusala maleho prikladat , ale uz nechce vobec moje mliecko, predsa umele mliecko asi viac mu chuti.. a ty ako..?

miska510
22. apr 2009

Ahojte! Chcela by som sa Vás opýtať maminky. Mám 18 mesačnú dcérku, ktorú som pred 4 dňami odstavila od kojenia úplne, kojili sme sa len v noci. Dr. mi nasadil lieky, ktoré som po 2 dňoch vysadila, pretože mi z nich bolo zle. Dcérka vyzera byť v pohode, už trocha popíja aj um. mliečko, prsníky mám trocha naliate, ale dá sa to, nosím tesnejšiu podprsenku aj tielko, pijem šalviový čaj, obmedzujem tekutiny, zatiaľ to nevyzerá zle.
Len som sa chcela opýtať ešte, či niektorá z Vás nemala pri odstavovaní aj nejaké iné problémy, tzv. psychického charakteru. Proste odkedy som dcérku odstavila nie som to ja, obchádza ma úzkosť, depresie, proste také blbé myšlienky, až mi je z toho doplaču. Nikdy som takéto problémy nemala až na obdobie tesne pred pôrodom, keď som bola v nemocnici, ale to som bola skôr vedľa z nemocnice, myslím z toho prostredia a tak.
Tak rozmýšľam, či ten hormón prolaktín, nevplýva proste aj nejak na psychiku.
Iné faktory mi nejak nepripadajú do úvahy, pretože doma je všetko o.k.

sammy
22. apr 2009

Miska, my mame tusim deti narodene v rovnaky den, ze? Si ta trochu pamatam z oktobroviek, no ja tam uz nejak nemam cas chodit 🙂
Sranda, ze ja som tiez teraz odstavila, konkretne vcera. Zatial to na mna psychicky nevplyva nijak, akurat co som nervozna, ze mam plne prsia a najradsej by som to vsetko odstriekala, ale nemozem 😝 No ja som nemala ziadnu uzkost ani pred porodom ani po nom.
A z coho davas malej UM? Mojej nejak zatial neprislo na chut, neviem ci sa chyti.

martas123
22. apr 2009

ahojky 😉 já odstavila dceru v 15-ti měs, takže celkem nedávno. na psychiku mi to naštěstí nic nedělalo, i dcera to "přežila" celkem v pohodě a to byla pěknej závisláček 🙂 , ale teda prsa jsem měla šíleně nalitý, dávala jsem si šalvějový čaj a obklady z tvarohu a musím říct, že asi za 5 dní bylo po všem, myslím, že ten tvaroh hodně pomohl. ale malá se teda nechytla na žádné UM 😒 dost mě to mrzí, ale nechce ani to ochucené, prostě nic. takže jsme jen na jogurtech a občas si dá na večeři kaši.

fifinna
22. apr 2009

dadka, tak dnes je tomu tusim dva tyzdne, co som napoledy kojila. Vcera ma maly zbadal, ked som sa prezliekala a hned si pytal ham. Tak som mu skusila dat prsnik, co spravi a on len prilozil usta a hned sa oddialil. Uz tusim nevie ako sa prisat, alebo uz pochopil, ze je velky a vie sa napapat aj inak. Prsniky ma vôbec nebolia a ani ich nemam plne. Vôbec si nemusim odstrekovat, ale ked si potiahnem , tak sa mi este mlieko ukaze, tak ktovie kolko ho tam je. Mas to dobre, ze malemu chuti UM, tak nech mu to len vydrzi. Môj je uz len na jogurtoch. A uz sa mu dari aj celu noc prespat, ked sa nahodou prebere, tak mu dam len vodu a spi dalej.

miska, tak ja sa nemôzem stale vyrovnat stym, ze uz nekojim, chyba mi to a hlavne ma trapi, ze maly nechce ine mlieko, ale zase si poviem, ze som mu dala co som mohla a ze uz je velky, ze uz moje mliecko nepotrebuje.
A teba co konkretne trapi ?

miska510
22. apr 2009

Ahoj Sammy! Tak to je náhodička. Pekne ťa pozdravujem. Ja dávam malej mliečko Hami3 alebo Hami Hajaja, zatiaľ len vypije ráno a večer asi tak 100 ml. Pije spolu s bábikou a keď vymýšľa tak dávame mliečko všetkým hráčkám, spomíname všetkých kamarátov, proste obkecávame a tak Elenka pije. A mliečko pije z fľaše, ktorá ma taký sosáčik na pitie, ale mäkký ako cumlík.
Fifina, práveže, nič ma netrápi, myslím nejaké problémy, tak by som si to vedela odôvodniť, ale tak? Proste mi občas prichádza nevoľno, cítim takú úzkosť, mám zle myšlienky, chce sa mi plakať, som taká celá roztrasená, nesústredená atď.
Ešte rozmýšľam nad možnosťou, že mám "z oči", proste, že ma niekto zariekol. Stáva sa mi to dosť často, a raz ma to držalo aj tri týždne, ale to som bola riadne mimo.
Aj teraz mi je nanič, dúfam, že spánok bude o.k. Dobrú noc.

sammy
23. apr 2009

Miska, tak to je zvlastne s tou tvojou uzkostou. Ale hadam ta to prejde, ked budes chodit vela po slniecku a urobite si mozno nejaky pekny vylet cez vkend.
Ja mam tiez ten pocit, co Fifinna, ze mi to kojenie trosku chyba, ale zas ked si predstavim kolkokrat v noci mi to islo na nervy, ked bola hore a nic nezabralo len mlieko a ako bola odo mna zavisla co sa uspavania tyka a ze uz je fakt velka a take velke deti sa podla mna uz nehodi kojit, tak sa vzdy upokojim.

eppik.m
23. apr 2009

Ahojky, jdu k vám pro radu 😉 V nejbližší době bych chtěla úplně odstavit, Michal si o to řekl sám když prso nedám nechybí mu. Čtu že dítka odmítají UM, to abych mu ho už začala dávat ted, aby po odstavení nebyl problém že? Ale on je jedlík a už jsme na UM byli na dokrmech tak snád budeme i ted v poho. Ale z čeho mám strach? Že se mi opět vrátí ty hrozné problémy jako je mastityda prsu a zadržování mléka v mlékovodech, bojovala jsem cca 8 měsíců!!!! Pomohlo pouze kojení. Nic jiného nezabralo!!!! Jak to tedy udělat? Mám odsávat a kolik, jak dlouho? Momentálně kojím ráno (na oběd jsem 2 dni zrušila) večer a jednou v noci. V jakém časovém odstupu zrušit další kojení a které ubírat, to přes den a nakonec nechat které, to v noci? Děkuji moc všem zkušenějším za rady!!!! 😵

sammy
23. apr 2009

Eppik, ak malemu kojenie nechyba, nebude to take zlozite. Postupne kazdy tyzden uberaj jedno kojenie az kym neodstavis uplne. Posledne kojenie zrus asi to nocne. Ja som odstavila zo dna na den a tiez som predtym kojila tak 4-5x za 24 hod., stale mam este dost naliate prsia (je to 3. den), ale myslim, ze to bude zo dna na den lepsie. Ty ked si mala take problemy so zapalmi, isla by som na to postupne, ak sa da.
A UM ti asi bude pit, kedze ho pozna, moja mala ho nikdy nepila, tak jej asi pripada divna ta chut.

denisocka
24. apr 2009

baby,odstavenie pomocou homeopatik laktaciu zastavi - či len zmeni chuť mlieka?

sammy
24. apr 2009

Denisocka, ja som mala Ricinus comunnis 30ch. Prvykrat som ich skusala cez Vianoce, ked mala mala 14 mesiacov, ale to bol len taky pokus - ci to funguje. Lebo som citala na nejakej stranke od nejakej laktacnej poradkyne, ze vraj maju zmenit chut mlieka a dieta sa samo odstavi, ze to funguje uz po 3 davkach. Ale ak nezaberie ani 7 davok, ze to nebude fungovat. Okrem toho ma aj zastavit pomaly tvorbu mlieka. No pokus na Vianoce nam nevysiel, mala hltala ako diva este aj po 5 davkach, tak som to vzdala 😀
Teraz ako mala rok a pol som si povedala, ze ju uz fakt odstavim, ale skusila som zas najprv tie homeopatika, ci sa cosi nezmenilo 😀 No a ked ani po 3 davkach zas nic, nechala som homeopatika tak a urobila som to inak, ako som uz vyssie pisala. No mne to nepomohlo ani na zastavenie mlieka, az salviovy caj trochu pomohol.
Ale mozno to niekomu zabera, ved skus 😉

carisma25
24. apr 2009

tak som uspesne odstavila 🙂 velmi mi pomohli home Ricinus- vybrala som celu davku a naozaj doslova sa mi zastavila laktacia 🙂 sice som sa nevyhla bolestivo naliatemu prsniku a len som sa modlila aby ma tam maly nahodou neudrel, to by som asi zomrela od bolesti 😒 ale nakoniec to vsetko ustupilo a dufam ze nadobro....cakala som frustraciu, kedze sme si s malym vytvorilli pevne puto pri kojeni ale maly to zvladol uzasne a napokon aj ja 😉
a este mi pomohla aj salvia...
fifinna, dakujem za radu 😉

denisocka
27. apr 2009

tak ja som kojila naposledy niekedy predvčerom v noci,či nadránom (včera?) .. už neviem,ale včera cely den,noc,+dnes nič ... bola som v obchode,chcela som kupiť šalviu ale dostala som okno,tak som kupila pribinačiky a teraz ma napadlo,prečo som sa trepala 2km peši 😀

zatial naliate nie su,uvidime čo bude, prinajhoršom mu dam vycucnuť a skusim inokedy 😀

my sme sa teraz uplne fantasticky rozjedli,klop klop,odkedy máme Costi na reflux /2týždne/ tak papa jak nenajety, aj 400-500ml husteho na obed 😀,pribral 500g za týžden,doteraz tolko nepribral za 4 mesiace.... na večer ma kupicu a už ako kedy prespi aj do rana

a tu šalviu mam ako často /kolko piť? a ciciky stiahnuť?

martina46
27. apr 2009

deni, ja som pila tak liter denne, na 4 davky rozdeleny.
stiahnutie by malo pomoct, ale ked nemas prsia naliate, tak je to asi fajn 😉

sammy
27. apr 2009

Denisocka, ja som tiez naposledy kojila nadranom a potom uz nic, no najhorsie to bolo na druhy den rano (trosku som odstriekala) a potom este vecer, to som tiez musela odstriekat. Ved ked mas naliate, odstrekni si, uz nekoj ak si sa rozhodla prestat. Teda neviem ako to bolo u vas, no ja keby som malej dala po 2 dnoch zas, uz by som ju neodstavila tak skoro 😀
Salviu som pila az na treti den 3 davky, potom uz nebolo treba. Teraz je tyzden co som odstavila a mlieko este mam, obcas mi aj cosi kvapne, ale uz nic nie je naliate, pomaly sa to snad strati. A nestahovala som sa vobec, to mi bolo akosi proti srsti.

martina46
27. apr 2009

To sťahovanie vraj pomáha, no ja som sa tiež nemohla, mala som z toho problémy s dýchaním a to som pritom nebola príliš stiahnutá 😅

denisocka
27. apr 2009

to by som musela najsť megaobväz na moje dudy 😀

monikaaerik
27. apr 2009

Ahojte baby,
chcela by som sa opytat, tie co ste odstavili, piju vase deturence viac tekutin? moja Emy je este kojena,a okrem toho pije max.200 ml vody cez den. bojim sa ,ale ze ked ju odstavim, tak nebude uz ani tolko.
My mame problem ten, ze Emka pokial nepije z prsnika,tak neviem dychat nosom. Ci flasa,ci sosacik,ci slamka,ci pohar,proste vsetko skonci rovnako,pije kym ma dych,potom pusti a lapa po dychu. Nestretla som sa este s nikym kto ma rovnaku skusenost a lekari mi nevedia poradit. dakujem baby. Monika

sammy
28. apr 2009

Monika, na toto som bola zvedava aj ja ako to bude, ale nic sa nezlepsilo a mala pije rovnako ako pred odstavenim. Cize predtym vypila mozno tak 3 deci, co spolu s kojenim jej mohlo stacit, ale teraz viac nevypije 😖 No i ked jej nukam castejsie, aj tak nechce.
A to co pises, ze nevie dychat nosom, nejak som si to nevsimala u malej, ale ona tiez nevie suvisle pit z flase. Da si tak 3 glgy, prestane, potom zas par glgov a dost. Zeby to bolo preto, ze nevie dychat nosom? 😲 Ale ako to, ze pri kojeni to vedela a dokazala byt pricucnuta aj 15 minut? 😕

denisocka
28. apr 2009

my sme vody nevypili ani deci,odkedy mu robím čajiky a kus prisladím,tak vyopije cca liter čaju cenne