"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

riamim
10. máj 2012

@sueh Ahoj. Tak nám sa to podarilo celkom dobre, ani som nečakala. Keď mala 11 mesiacov, začala sa v noci často budiť na kojenie, pomaly aj každú hodinu, ja som z toho bola totálne vyčerpaná, tak sme sa rozhodli na noc ju odstaviť. Ja som sa na pár nocí zo spálne odsťahovala a s malou spal muž. Prvú noc dosť poplakala, ale nejako to zvládli a odvtedy ako zázrakom prespí celú noc. Niekedy sa zobudí, pomrnká chvíľku a spí ďalej. Takže toto je super.
No a odvtedy ju kojím už len 2x cez deň a keďže jej chýbali tekutiny, sama začala viac piť. Dávam jej piť z Avent pohárika z tvrdým náustkom - predtým z neho vypila max. 10 ml, teraz je to už lepšie, vypije tak deci a pol, keď je teplo, tak aj viac. A na počudovanie, UM stále odmietala, až kým som jej ho nedala vypiť normálne z pohára - tak vypije naraz aj 2 dcl! (Dávam jej ho preto, lebo sa chystám odstaviť úplne.)
Lyžička a striekačka už určite nie pre takéto veľké dieťa, vyskúšaj poháriky s náustkom, príp. normálny plastový pohár. Pohár je super trénovať pri kúpaní, naša tak niekdy vypije pol vaničky. 😀 Teraz ti nepije preto, lebo má dosť MM, ale uvidíš, keď bude smädná a budeš ponúkať, dá si. Držím palce, nech sa vám to podarí.

sueh
10. máj 2012

@riamim Dakujem krasne za rady, my skusame aj nauskove pohariky ale z tych avent nechce tahat skor take co samy kvapkaju. NO to som zvedava ci sa rozpijeme. A z toho normalneho pohara pije sama alebo za tvojej pomoci?Myi pijeme aj z takeho ale musim jej to davat tak po 5 ml aby sa neobliala a to by bolo na dlho tie 2 dcl, no neviem snad sa nejako chyti. Ked ja stale bojujem s tou myslienkou odstavovania, ci robim spravnu vec aj ked nechcela by som to neskor este viac dramatizovat, lebo odstavit starsie dieta je este komplikovanejsie aspon co mam kamosky okolo.

riamim
11. máj 2012

@sueh Pohár jej držím ja, sama pije len vo vaničke, tam keď sa pooblieva, nevadí. Skúšaj hlavne ten pohár, aby si potom zase nemusela odúčať od fľaše. Ja si myslím, že keď odstavíš, začne piť viac. Ja keď som prešla len na 2 kojenia, malá začala oveľa lepšie jesť aj piť. A myslím, že sa už aj sama odstavila - včera večer si nič nevypýtala, ani dnes ráno, tak sa teším, že úplné odstavenie bude bez traumy.
Máš pravdu, odstaviť v neskoršom veku môže byť horšie, lebo deti si to viac uvedomujú a neviem, ako by som jej to odoprela, keby si to vedela sama vypýtať, že "mama, daj!", to by mi bolo ešte viac ľúto. Ja si zas hovorím, že najdôležitejší bol prvý rok, to mala moje mlieko a teraz už je pestrú stravu a má z nej všetky dôležité látky, tak to mlieko už nie je až tak podstatné.

sueh
11. máj 2012

Tak snad to zvladneme aj my. Ja tak trochu vaham aj kvoli mojmu okoliu mam tu kopec nadsenych maminiek ktore koja aj do 2,5 roka ale oducanie je strasne a tomu sa chcem vyhnut A tak su niektore v soku, ze co uz tak skoro vymyslam s oducanim. Ale to je asi extrem. No ved hlavne aby sme sa rozpili a to najma teraz ked je teplucko. Vdaka za rady a pekny den!

zvonkohra
22. máj 2012

@sueh neviem kolko r ma tvoja mala ale ja mam 27mes.dcerku a prave sme ukoncili kojenie,bola som na 3 noce prec a ked som prisla povedala som ze som bola v nemocnici,natrela cici hylakom ochutnala a bolo.....a odvtedy nechce 😉

1lussy1
29. máj 2012

ahojte chcem sa vás opýtat ja som gtiež prestala kojiť malu už nekojím 3 dni a prsia som si vobec neodsavala aj tak som tam mala už malo mlieka nekojila som až tak moc v poslednej dobe ale je tam mlieko v prsiach.mám si to odsať či to zmizne samé?

erinbrock
31. máj 2012

@1lussy1 asi uz je pozde na odpoved...ale pokud te to neobtezuje nech to byt...samo zmizi... 😉

ducci
9. aug 2012

baby, my mame skoro 17 mesiacov a tiez chcem ukoncit kojenie. chcem sa poradit, potrebuju deti v tomto veku umele mliecko, normalne mlieko alebo cim nahradim to materske? ja teraz kojim 2x za den - rano a vecer. dakujem 🙂

jankako
9. aug 2012

@ducci ja si myslím že možeš nahradiť aj normálnym mliečkom..syry,jogurty,pudingy,kaše nech papá..moja po odstavení iné mlieko odmietla..papá jogurty a syry...teraz začala guličky v mlieku papať a vysrka aj mliečko 🙂

nina_m
9. aug 2012

@ducci naša dr. radi davat formulu do 3 rokov

sjusiquatro
9. aug 2012

@ducci normalne kravske..aj ja este kojim ... kravke to mu davam vecer a rano este cucka moje...ale ked prideme z dovolenky tak uz prestanem aj rano kojit a dame mliecko

ducci
9. aug 2012

dakujem za rady, no vyskusam asi aj jedno aj druhe a uvidime, co bude chutit 🙂

koksatko
27. aug 2012

nasla som na nete homeopaticke odstavenie:

"Homeopatické" odstavení

Tento způsob odstavu se velice osvědčíl mně, mým příbuzným i maminkám, kterým jsem jej doporučila. Jedná se o velice ohleduplný postup bez užívání potlačujících léků, zbytečného pláče a křiku. Lze jej použít při náhlém odstavu z důvodu nutného odloučení miminka od maminky, při odstavování kvůli rizikovému průběhu dalšího těhotenství i pro odstavování malých závisláčků při prodlouženém kojení, které se stává pro maminku velice vyčerpávajícím.

- K odstavení se používají dva druhy homeopatických léků. Je to Ricinus communis 30CH a Lac caninum 30CH. První lék slouží k tomu, že dítko po požití cca 3 dávek léku maminkou, přestává samo od sbe kojení vyžadovat. Nevím, jak je to možné, ale zažila jsem to skutečně mnohokrát. Lac caninum staví laktaci a brání problémům s nalitými prsy.

- Oba léky se užívají střídavě, (ženy, které kojily třeba pouze jednou denně a nemívaly pocit plných prsů mohou vynechat Lac caninum), vždy dvakrát denně, jedna dávka každého z obou léků.

- U ricinu communis 30CH většinou stačí 3 dávky, pokud nezabere maximálně 7 dávek, není dvojice maminka – dítě k tomuto způsobu odstavení vnímavá. Zatím jsem takový případ nezažila. Důvodem pro ukončení podávání Ricinu communis je nevyžadování kojení dítkem.

- Lac caninum 30CH se užívá tak dlouho, jak je třeba. Jakmile produkce mléka prokazatelně klesá, snižuje se i dávkování, až se zcela lék vysadí. Přetrvávání sekrece několika kapek mléka i několik měsíců po úplném odstavení je běžná. Není důvodem pro dlouhodobé podávání Lac caninum.

Dávkou homeopatických léků je myšleno podání 1-2 granulí. Farmaceutickými firmami udávané dávkování 5 granulí na dávku je zbyteční a i z hlediska financí drahé. Je pouhým sponzoringem farmacie.

Mezi podáním dvou různých léků je nutný přestávka nejméně 15 minut od úplného rozpuštění léku. Granulky se volně vkládají do úst, nebo pod jazyk,kde se nechají samovolně rozpustit. Cucání a urychlování rozpuštění léku není vhodné.

Po a před užitím homeopatik se doporuřuje 15-20 minut nic nepít a nejíst, vyvarovat se po dobu léčby používání mentolu např. v zubních pastách a omezit pití kávy.

ja som pred 2 tyzdnami odstavila svoju 22 mesacnu dceru podla tohoto a zda sa ze to zabera. hned som si nasadila ricinus communis 30ch a lac caninum 30ch. ricinus som si davala ako pisu vyssie, ale lac caninum som si davala 5granuliek. malu som si uz vobec neprikladala. pijem 3x denne salviovy caj, obmedzujem pitie aj jedlo, ale tak minuly tyzden boli extremne horucavy, tak som pila vela, mlieko sa mi stale tvorilo, mala som naliate bolestive prsia, 2 dni som si odtriekala rano, vecer, len aby sa mi prsnik povolil. stale som stihanuta s elastickym obvazom, davam si studene obklady, resp. mam take gelove vlozky, ktore si davam do mraznicky a to si davam na prsia. po tyzdni sa mi zacali robit hrce, trosku som si odstriekala a babka mi poradila ORECHOVE LISTY. davam si ich na noc a na doobedie a fakt mi pomohli, hrce sa mi stratili. len bradavku si treba prelepit, aby nedosli do kontaktu s listami. dcerka odstavenia zvladla uplne super, lepsie zaspava, konecne prespi celu noc a tym padom aj ja. len je trosku divokejsia sa mi zda, ale tak deti sa s tym tiez musia nejako vysporiadat, ked ze si uz nedudkaju prso. este si stale davam lac caninum 2x denne 5 granul, ale uz si budem davku znizovat, nakolko je to zo dna na den lepsie a lepsie. pekny den.

koksatko
27. aug 2012

@ducci ja som odstavila ako som pisala vyssie svoju 22 mesacnu dceru a nedavam jej ziadnu umelu nahradu. som sa radila s lekarkou, ak su deti kojene do cca 2 rokov, ziadna umela nahrada uz neni treba, ked tak plnotucne kravske mlieko. ja som mlieko dcerke dala, ale ani pozriet na pohar, tak jej nedavam nic. je jogurty, syrov malo, ma rada maslo, lucinu. ona pije len vodu, nic ine. 🙂

lola412
8. sep 2012

ahojte chcem prestat kojit malý ma 13 mesiacov kojim ho raz iba večer pred spanim ako to mam ukončit aby sa mi nezapalili prsníky a mam mu davat po ukončeni aj nejake umele mlieko????

janka2307
12. sep 2012

ahojte, aj my začíname s odstavovaním kedže by sme chceli druhé bábo a popri kojení sa nám akosi nedarí, malý má 18mes a je z neho už poriadny valibuk 🙂 dnes poobede nedostal svoju dávku tak trvalo 3hodiny kým zaspinkal od únavy 🙂 ale nevzdám to

jani74
13. sep 2012

Ahojte, aj ja by som prosila o radu 🙂 Malá bude mať o týždeň rok a je kojená od začiatku len z jedného prsníka. Sú dni (vlastne noci) keď nemám už mliečko. Cez deň mi kojenie nevadí ale tie noci - aj niekedy 2X za hodinu inak každú hodinu v lepšom prípade dve hodiny. Už nevládzem od nevyspatia trvá to už niekoľko týždňov. Použila som aj náhradu čajík ale neoklamem ju 😖 Čo radíte?Ako ju v noci odstaviť?Bojím sa jej dať UM aby som neskončila tak, že budem dávať fľašu každú hodinu. Syn tak bol (ale nebol kojený), že každú hodinu sme fľaškovali a nočné budenie mal do 2r. a 5 mesiacov.
Som vďačná každej rade 🙂

monline
25. sep 2012

@biancaneve ja som si v nedeľu prsia potrela octom a povedala som mu, že sa mliečko pokazilo..ochutnal a odvtedy nekojím, zvládol to lepšie ako som si myslela, a to som mala závisláka 😉 ..- akurát musím ešte poriešiť naliate prsia 😒

biancaneve
26. sep 2012

@monline ahoj, tiež výborný " recept" 😀 Naliate prsia som riešila homeopatikami, sú na to špeciálne, zabralo to okamžite, takže v rámci týždňa som už bola zase vo svojej starej koži. Na internete skús nájsť, myslím, že aj jedna téma to rieši tu na MK. Zabudla som bohužiaľ ten názov, sú od francúzskeho výrobcu.

lusja
25. okt 2012

Ahojte. Surne potrebujem mojho drobca odstavit - zo zdravotnych dovodov...problem je ten, ze neche pit NIC ine okrem mojho mliecka... ☹ nechce caj, vodu, UM... poradte, co s tym. V pohode vydrzi cez den nenakojeny, ale potom pije v noci, cez den do neho dostanem max. pol deci caju, viac nechce - flasku nikdy nemal a zo ziadneho poharika nechce pit... ☹

barborka27
6. feb 2013

ahojte zienky,ako si mam prosim vas obviazat prsia a na ako dlho?vdaka

koksatko
6. feb 2013

@barborka27 elastickym obvazom uplne na pevno, od podpazuchy az pod prsia a hlavne stale, aby si ich mala stiahnute. ako dlho tak to spoznas sama, ze sa ti prsia zmensuju, nemas ich tak naliete, nerobia sa ti hrce. 🙂

barborka27
6. feb 2013

@koksatko dakujem a mam to mat aj v noci?ja uz asi nemam moc mliecka,maly bude mat 9 mesiacov,ale uz dva mesiace nechce cez den mliecko odo mna,proste cez den uuuplne odmieta a v noci by sa cuckal,co by mi aj vyhovovalo,lenze dr mi dnes musel dat silnejsiu antikoncepciu,kedze vselijak krvacam a tym padom ho uz nemozem kojit

koksatko
6. feb 2013

@barborka27 ja som tiez moju dcerku odstavila, lebo v noci chcela stale, mala som pocit, ze vobec nespim. treba, aby si bola stihanuta aj v noci, no proste stale. ak sa ti nejako moc naplnia, len si trochu odstriekaj, aby sa ti uvolnili prsia, nie moc, aby sa ti netvorilo. 🙂

barborka27
6. feb 2013

@koksatko a kolko ti potom v noci pila?lebo maly sa dudlosi v noci ako kedy,niekedy 3x,niekedy 5x,ako ste to zvladli po odstaveni?

extrate
6. feb 2013

ahojte chcem sa opýtať...keď vaše dieťa zaspávalo na prsníku....ako zaspáva potom keď už nekojíte?

koksatko
6. feb 2013

@barborka27 no ona sa budila tiez aj 5-7 krat, niekedy aj viac. myslim, ze to dcerka zvladla dobre, ja som mala problem, mne sa strasne nalievali prsia, no som sa trapila cca 2 tyzdne. ale od septembra jej isli zubky, a to horucky, sople, kasel a vtedy si myslim, ze jej to kojenie velmi chybalo, tak si to kompenzovala tym, ze ma furt za prsia, bradavky chytala. ale potom to nejako preslo, ale ako nahle je chora, tak hned chyta prsia. ja som ju odstavila ked mala 22 mesiacov, ale teraz viem, ze by som to uz viacej nerobila. ja som v poslednom case dojcila len na spanok, ale potom sme isli na dovolenku k moru, tak som jej davala, kedy chcela a to sa zase rozpila, potom zase zubky, tak si cuckala kedy chcela. mala som byt radsej trpezliva a nejako ju oducit v noci, ale nemala som sil. este teraz niekedy mi hovori mamina mliecinko, tak ze ked bude druhe, tak urcite neodstavim ja, ale necham to na dieta. ale tak clovek sa uci z vlastnych chyb.

koksatko
6. feb 2013

@extrate moja tiez zaspavala na prsniku, ked som ju odstavila, tak mala asi 1-2 problem zaspat, ale potom to uz bolo ok. skor mi zaspi a v noci lepsie spi.

barborka27
10. feb 2013

@koksatko no babulka zlata mala 😉 mne sa maly odstavil cez den sam a v noci si cuckal,ale kvoli krvacaniu mam silnejsie tabletky,takze uz nemozem kojit.Ale v noci je to s flaskami a so zarabanim mliecka veeeeelmi otravne,niekedy zarabam 2x,3x,zatial 😉 a prsia si idem obviazat az dnes,lebo sa mi ale iba trosilinka naplnili,a nejaku kvapku som aj nasla,takze si odsajem a obviazem na noc
@extrate mne maly zaspaval na prsniku asi 3 mesiace a potom sa sam rozhodol,ze zaspavat tak nebude,som bola aj trosku sklamana,lebo zaspal v klude a bol pokoj 😉 no a potom zaspaval uplne sam v postielke svojej so zapnutym kolotocom a ked dovrsil 7 mesiac,akoby utal,a zaspat sam ani bohovi,zaspi tak,ze pri nom lezim,pozeram tv,alebo tatino,alebo zaspi aj sam,ked ma zapnutu korytnacku,co svieti hviezdicky,alebo kolotoc v postielke,ale to "papuluje" a parx za nim musime ist 🙂

lucinka144
16. feb 2013

Ahojte.... chcem napisat svoju skusenost s odstavovanim babetka snad to niekomu pomoze. Kym som sa na to odhodlala dobra mi.bola kazda rada..inspiracia.
Moj drobcek ma 18 mesiacov ...88 cm a 11,5 kg. 🙂 Rozhodla som sa prestat dojcit aj ked som mala vela mlieka malemu chutilo ale od malinka sa v noci vela budil..aj 4-5 krat ..a to bola dobra noc. Zvykla som si..buvame spolu nov poslednych dnoch to uz bolo enormneeee. Tak presne na Valentina som sa odhodlala a od rana nekojime vobec. Ked sa maly pytal na DIDU povedala som mu ze dida BUUVA... chapal to lebo buvat davane kazdy den aj zubnu kefku po umyvani..a kopu dalsich veci. neplakal..cez den sa to dalo..bala som sa noci. A prekvapil ma.. 🙂 uz tu prvu noc sa zobudil len 2 krat. zakazdym som povedala dida buva. trosku pomrnkal plackal len chvilku. pomohlo sa pritulit. Zaspavali sme vzdy len na prsniku!! takze tazky zavislak to bol. ale vzdy som mu pritom spievala Macka uska...ze ak prestaneme raz kojit nech mu aspon toto ostane. To tiez pomohlo. takze teraz sa pritulime ja spievam macka uska a on zabuva tak do 15 minut. S prsiami bol prvu noc horor..baliali sa boleli..ale Dr. homeopatka mi poradila homeopatika. 3 druhy naraz sa uzivaju..su bez predpisu..a uz na druhy den bolo super. trosku som si prvy den odstrekla ked ma zacali boliet a uvolnilo sa to. pomohlo sa aj stiahnut elast. obvazom a obmedzit tekutiny. 🙂 😀 som na nas hrda ako to zvladame velmi som sa bala. asi treba tym nasim detickam trosku verit a pojde to. ...inak kojit som musela prestat lebo maly uz vymyslal s jedenim. spoliehal sa na cicku zle zacal papat...a ja som uz bla strasne unavena ze ten dlhy cas co som sa nevyspala. Ak bude mat niekto nejaku otazku rada pomozem..odpoviem. Vela zdaru maminky