"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

andy9691
4. dec 2006

Mám syna, má rok a už mu dávať cuckať len ráno, keď sa zobudí, inak len totálne výnimočne, keď ho treba upokojiť.Mliečka sa mi robí menej a menej, pomaly sa to tlmí. Ty ako často dávaš malej papať? Pri prvých deťoch sa mi mlieko samo prestalo robiť, keď sa znížilo množstvo vypitého mliečka, takže priama úmera je, čím menej jej budeš dávať, tým menej sa ti bude robiť. A keď jej potom nedáš vôbec dva dni za sebou, uvidíš, čo na to tvoj prsník. Buď si trošku odstrekni, alebo sa ti posledné mliečko vstrebe a bude po kojení. Mne bude smutno za tým, ale na druhej strane už teraz začína byť malý občas veľmi dôrazný, keď sa domáha dudky a prirodzene, nemá zábrany ani na verejnosti či pred ľuďmi.

tilly
14. dec 2006

ja nad týmto tiež dosť intenzívne uvažujem, malý už didká fakt málo, len v noci a myslím, že keby necical, tak sa v noci ani nezobudí... ale zas niekedy som fakt rada, že kojím... tak neviem, asi to nechám na prírode a na ňom, možno sa odstaví sám, inak na stránke mamaaja je pomerne dosť diskusií na tému odstavujeme, tak si to tam skús vyhľadať a prečítať

lodia
27. dec 2006

tiez este kojim, a napriek tomu, ze bude mat 11 mesiacov, pomerne casto...cez den aj 3-4x, pripadne to hodnotim ako dokojenie a v noci aj 2-3x. Prikrmy je celkom slusne, viac jej chuti obed ako ovocie na desiatu a olovrant, davam aj kekse, pecivo, syr makky.tak neviem, velmi ma v poslednom case zacali boliet prsniky. A mam taky pocit, ze je to z tahania, je velmi dorazne az nenasytne, velmi lubi mliecko, ale uz nevladzem. ma niekto takuto opacnu skusenost? dnes som jej na veceru dala susene mliecko, skusam nejako eliminovat kojenie, zacina byt pre mna neprijemne a bolestive.
Skuste poradit, co robit, pripadne ako odstavit dieta, ktore prijima tak vela mliecka, a materske si velmi vyzaduje, i ked to susene dnes vypila, bola naucena v minulosti, na kase..dnes uz tie nechce..
dakujem za radu, mamicky.. 😵

andy9691
2. jan 2007

Ahoj, lodia. Mne sa osvedčilo pri malom chodiť na prechádzky, to sa dalo, keď bolo pekne, teraz, keď sme viac doma,je omnoho dôraznejší v dožadovaní sa mliečka. Šplhá sa na mňa, kmáše oblečenie a mrnčí pri tom. Fakt je najlepšie, teda u nás, keď sa ideme hrať, pritom mu nanútim čajík, ak si myslím, že je smädný, alebo mu dám jesť. Ale keď mal soplíky a bol nervózny, tak si na cuckanie zvykol ako na upokojenie a teraz nie a nie prestať. Predtým som kojila fakt iba nadránom, aby sme ešte chvíľu spali a malý bol už hladný. Teraz budem musieť po sviatkoch nahodiť dvojfázové vychádzky a začať odúčať od kojenie hocikedy, lebo to sa povlečie aj do dvoch-troch rokov, mám také kamošky. A potom to je už iný problém, také dvojročné dieťa presviedčať,že nie, to som videla na vlastné oči.Najrazantnejšie je ísť si dať pichnúť injekciu, ale to bude krajné riešenie, teraz mi je tiež ľúto prestať kojiť. A aby si mala viac mlieka? Mne stačí viac piť, to markantne cítim rozdiel už ak vypijem dva poháre denne viac ako je priemer. Držím ti palce.

inuska12
2. jan 2007

bertica.h, neboj, odstavis aj bez zapalu, ale hlavne postupne, teraz mame tiez 14 mesiacov, zacala som odstavovat v 12tich. vyradovala som doobednajsie kojenie, miesto toho caj, alebo ine mlieko, my sme na kravskom, aj ked su rozne nazory, ale teraz o to nejde, prvy tyzden bol problem, flasu nechcela, druhy tyzden ok, a to sme nahradzali aj poobednajsie kojenia. dalsi tyzden som v noci nahradzala moje mliecko cajom, a mala pochopila ze ine nebude, tak zacala pekne spat, vyriesili sme zaroven aj buvanie, aj ked s placom...
teraz kojim pred spanim a po druhom nocnom zobudeni (prve rano o 2hej=caj, druhe o 4-6tej rano=moje mlieko) a viac nic, cez den flasa, aj liter denne,
zapal nebol, a aj ked mi tvrdol prsnik, nechala som to tak, neodstriekala som ho, ani kvapku, a nejako sa stratilo, mozes skusit homeopatika ricinus communis 30CH, iba toto cislo, nizsie cisla su na podporu tvorby mlieka, mne to slo ale aj bez homeopatik
hlavne sa neboj, a ked bude babo chciet vtedy, ked ty uz nechces dat, zabav ho, odputaj pozornost

lodia
7. jan 2007

ahojte andy a inuska!

dakujem za rady, skusim..davate cajiky namiesto mliecka? skusam skor vodu, tu ma rada, caje sa bojim kvoli zubkom..vobec nie je navyknuta..ale niekedy v noci ked dam vodu a "nestaci", tak este musim dat materske mlieko. V utorok idem do poradne a skusim sa nasej pediatricky spytat ako na odstavenie, rada by som zacala uz v 12tich mesiacoch. Nahradzam vecernu davku pred spanim umelym mliekom, castejsie je ochotna prijat...ale obcas buchne po flasi a za ziadnych okolnosti a velmi sa rozrusi..od 7mesiacov som davala aj mliecne kase, ale od 10tich odmieta..nechce ani flasou a ani z misky, je presibana 🙂
ked nastane cas mliecka, nechce nic ine..len revy, revy..dava mi to najavo tak, ze sa pyta na ruky..a caka ze ju odnesiem do izby, kde ju kojievam, ak nie..tak revy..
myslim, ze uz je zavisla 🙂
andy, prechadzky velmi v mojom pripade nepomahaju, lebo Lucia nema rada kocik, je to pre nu utrpenie, vydrzi velmi kratko..uz ked bola vo vanicke bol vazny problem, a aj v sportaku to nie je lespie ..iba o trosku..ma skor rada volny pobyh..a to vonku nie je zatial mozne..☹((
uvidim, co povie pediatricka, mliecka mam dost, ale uz nechcem kojit, nevyhovuje mi to..bolia ma prsia a celkovo som vycerpana..uzivam vitaminy, aj stravujem dobre, ale uz to citim, ze nie som fit
v case, ked to nevyhovuje matke, treba s tym prestat? pisu tak, no nie je to egoisticke? hm,vsetko ma dve strany...tak neviem

😠

davidko
7. jan 2007

lodia ja ked som odstavovala staršieho tak mi kázali aby som si obviazala hrudník plienkou, vraj ked su stiahnute prsníky tak sa nevytvára nové mliečko 😵

melory
7. jan 2007

najlepsie je ist k lekarovi, ktory da tabletku, alebo injekciu na zastavenie mlieka. ale moja priatelka uz od maja nekoji a mlieko ma stale, ked si stlaci prso a vobec jej to nevadi, dokonca ma pekne prsia.

gaboca
7. jan 2007

ja jsem kojila oba syny cca 2 roky 😀 .při odstavení se mlíko strácelo samo,postupně.nedělalo mi to problémy.jen první den jsem si davala mokrou plenu na prsa.jo a po tak dlouhém kojení se mi prsa nezmenšila,ale povolila, 😢

lodia
8. jan 2007

ahojte!
dakujem za rady, a vase cenne skusensoti,. Nejde mi vsak ani tak oo zastavenie laktacie, to je prirodzene, ze sa ked nebudem kojit zastavi tvorba mlieka, ale skor mi ide o to, aby to ta moja velmi tazko neniesla..paci sa jej teply dudlik ☹(( a ked nedam, tak velmi place a vydiera..este kojim, lae skusam obcas nejaku davku vymenit umelym mlickom, obcas sa da a aj neda..ako ste to riesili s mylymi? napriklad v noci? plakali velmi? kolko noci vam to trvalo? dni? mesiacov?

gaboca
8. jan 2007

ahoj lodia.zo starším synom to bolo dost náročné,trvalo to dlhšiu dobu.dávala som mu čaj,malíček,mazlili sme sa.do štyroch rokov musel pred spaním /ako on hovoril/popumpovat cici.mladšieho syna som odstavila zo zdrav.dovodov a trvalo to 2 noci.potom si zvykol na flašku.obaja odmietali od narodenia dudlík,takže som ich ani obalamutit nemohla.no ale ani sme nemuseli neskor odnaučovat z dudliku.skus nechat malu na noc len s oteckom,aby z teba necítila mlieko ani vonu mamičky.sice bude plakat,ale pojde to rýchlejšie ☹.držím ti palce 😉

emjee
29. jan 2007

leak • 1d • 28. jan 2007 o 22:54
Ahojte, neviete ako prestať s kojením? môj drobec má už 1,5 roka a stále sa v noci budí asi každú hodinu na kojenie už ma to vážne unavuje a bolí aj chrbtica. veľa žien mi povedalo, že to prestane samé ale dokedy.

luciask • 28. jan 2007 o 22:58
Ja som poslala manzela s detmi k svokrovcom na vikend aby deti zabudli. Kojila som uz iba vecer posledne dni. Skus nekrmit prilis casto a daj mu flasku alebo poharik s vodou. Urcite sa bude vzpierat ale ak mas vacsie nervy ty tak to vydrzis.

leak
6. feb 2007

Ahojte, písala som, že neviem ako prestať ale už je po tom. Drobec sa budil v noci na kojenie a ked išiel spať. Bola som u doktora ktorý mi odporučil prirodzený spôsob obviazať prsníky, obmedziť tekutiny, neodsávať a až potom nasadiť liekdy keby to nevyšlo. Veľa žien mi hovorilo, že to prejde samé alebo že dieťa už nebude chcieť ale nič. Tak som si obviazala prsníky a malému maťkovi som povedala, že už spapal, že neni a mamá má bobo na didikách.Zázrakom ked videl obvezi sa čudoval, trošku sa pojedoval ale zaspal. V noci ked sa budil som ho utíšila a zaspal. On to mliečko v podstate už nepotreboval len bol zvyknutý, tak mu večer ked sa zobudí dám mlieko s medom a potom hajá, budí sa asi 3krát za noc.Takže s malým to bolo všetko v hodode a to som sa bála, že bude celé noci plakať. no horšie to bolo so mnou prvú noc som myslela, že sa zbláznim od bolesti ani som nespala, tak sa mi nalialy.bola som u doktora a dal mi teda lieky ale tie mi vôbec nerobili dobre lebo som po nich zvracala a odpadla. Tak som to nechala tak, prvé 4 dni boli najhoršie ale po týždni to úplne prešlo a už je mi super. 😅

zuzana2706
12. mar 2007

maminy, chcem sa spytat kedy a ako ste ukoncili dojcenie. moj maly ma 8 a a pol mesiaca, cez den odmieta mlieko, papa vsetko co ma, s tym nie je problem, kojim iba 2. vecerne kojenie, 1x v noci a rano okolo siestej.
Ako dietatko odstavit a kolko by malo vypit umeleho mlieka? a ma vobec?

dakujem za info a rady

tilly
12. mar 2007

ja som teraz skončila, veľmi jednoducho, povedala som, nemám nedám a on, že strč sa 😀
odvtedy spávame celú noc, bolo celé to na veľké počudovanie úplne v pohode, robila som to postupne, nenápadne, najprv som mu nedala v noci, keď bol rozozspatý, spánok ho premohol a potom som mu už nedala ani večer a je to OK

andy9691
12. mar 2007

Ahojte, tak radu by som prosila aj ja, ☹ , Mirko má rok aj štvrť, kojím už len nadránom, ale s tým nevieme prestať, zobudí sa okolo 3-4 a pýta sa k nám a papať. Neviem,či mám vstať a ísť robiť kašu, čaj už nechce, to sa v noci párkrát napije, keď ho zobudia zúbky, v podstate je vyspatý a ja nechcem zobudiť celý dom. A on mi veru nepovie strč sa 😢 , dôrazne sa dožaduje svojho. Takže, zuzka, poradiť môžem najmä to, aby si ho odstavila čím skôr, lebo s pribúdajúcim vekom bude drobec dôraznejší a dôraznejší.

zuzana2706
13. mar 2007

tilly, a davas malemu umele mliecko? kolko by ho mal vypit?

vendynka
13. mar 2007

Ahojte 🙂
Aj ja mam doma skoro 19mesacneho ciciacika, kt. by som rada odstavit 😕 - ale netusim, ako potom do neho dostanem nieco mliecne 🙄 - umele ani kravske mliecko nemoze ani citit, napina ho z toho 🤐 Ako mu mam po odstaveni spravit zdravy jedalnicek??? Staci ak spapa jegurtik denne??? Poradte, prosim, ako je to u Vas??? Presli ste na umele, ci na kravske mliecko??? A kolko Vam deticky vypiju denne???

andy9691
15. mar 2007

Ahoj, vendynka. Mirko tiež nechce žiadne mlieko, ani kakao , ale jogurty a pudingy zvládne, tak mu dávam jeden denne. Nemá cenu pchať do neho niečo nasilu, aby topotom vyblinkal. Tiež sa snažím robiť polievky zahustené mliekom, tie má rád, tak len takto vykrývam prísun mlieka. A v kaši, pravidlene každý večer, to je tiež cca 2 dcl mlieka,takže takto sa to nazbiera. Držím palce. čauko.

luciask
15. mar 2007

moja mladsia tiez ked som ju odstavovala nechcela ziadne mlieko ani vidiet, ani kakavko ani jahodove mlieko, proste nic, tak som to nechala tak, kedze jedla syry, jogurty a mala vlastne takto prisun mleicnych vyrobkov. Lenze ked som prisla k lekarovi na prehliadku, tak pochudla a lekar ma presvedcil, ze to mlieko by asi pomohlo ale ked ona nechcela tak mi dal radu. Proste obmedzit prisun inych tekutin na salku denne a vzdy najprv ponuknut mlieko/kakao. ak vypiju salku inych tekutin tak ponukat iba mlieko/kakao. Hovoril ze najtvrdohlavejsim detom to moze trvat max. 3 dni kym nezacnu pit. A veru moja este v prvy vecer vypila pol salky kakaa. A po zacati s mliekom zacala priberat, comu som sa tesila hlavne ja.

marylin1
15. mar 2007

ahojte baby! Aj ja pridávam môj problém, keby mi niekto poradil, bola by som vďačnáááá 🙂

moja mala má 15apol mesiaca a je skoro čisto len kojená!!! odmieta mi jesť čokoľvek, no nie vždy, ale podľa toho, no vlastne neviem, od čoho to závisíjej jedálniček je takýto: ráno cicať, desiata-4 lyžičky jogurtu alebo výživy, obed-to závisí podľa toho, či je už naspatá, lebo ak nie, nedostanem do nej nič, len prsník, ak je už naspatá, tak zje 4 lyžičky polievky, poobede troška výživy, 2 hryzy jablkaa zo 4 chrumky, večer už chce zase len cicať!!

už som ju chcela odstaviť, ale to som dosiahla len to, že jedla umele mlieko namiesto môjho a o nič viac tuhú stravu, takže kojím ďalej

keď má jesť, tak začne ľútostivo plakať a zobliekať ma a reve aj polhodiny, až kým jej nedám ☹

marylin1
15. mar 2007

už som aj rozmýšľala, že ju skúsim dávať častejšie k starkým, či by to neprospelo, keď ma neuvidí!

ak s tým niektorá máte skúsenosti, prosím poraďte! 😉

bzuco
15. mar 2007

maji, ja som bola s Barborkou na tom podobne, tiež sa chcela len kojiť
a zlé jedenie jej ostalo doteraz ☹
a aj teraz funguje väčšinou na mlieku, troška sa to zlepšilo nástupom do škôlky, lebo predtým mi pila mlieko na hektolitre - dokázala vypiť 12 litrov mlieka za týťdeň 😲 😲 ale tuhú stravu...ani vidieť, alebo len veeeeeľmi málo

asi som ti neporadila 😒

marylin1
15. mar 2007

zuzi dík, aspoň viem, že to nie len u nás je tak, lebo si občas pripadám ako neschopná mať, čo nevie ani dieťa nakŕmiť ☹
a to som písala bakalársku prácu o príkrmoch u dojčaťa!!! 😝 😀

bzuco
15. mar 2007

maji, neboj
jednoducho dieťa naprešťukneš,...tak a teraz ideš papať toto a toto
a určite nie si neschopná 😉

zuzana2706
16. mar 2007

ako ste to riesili z odstavenim? ma niekto skusenost z odstavovanim v 9-10 mesiaci?
Citala som ze odstavovanie neskor je narocnejsie a dieta sa toho nechce vzdat. Moj cez den papa vsetko, nekojim, ale vecer a vnoci kojim 4 krat. umele mlieko nechce ani vidiet, co s tym?

martanko
16. mar 2007

ja som kvoli zdrav. problemom musela odstavit nasho loptosa zo dna na den. skusali sme to predtym dva mesiace,ale nic, chcel svoj cicik a hotovo, najma pred spanim. sestra mi poradila dobry babsky recept - natrela som si bradavky horkym brusnicovym dzemom a povedala som mu, ze mam ,,bolko,, najprv to poobzeral pokrcil nostekom a vzal si radsej flasku 😀 a odvtedy mame pokoj 😵

zuzana2706
18. mar 2007

takze moj maly uz papka umele mlieko rano a vecer, sice nam to trva kym sa napichne na flasu, ale potom taha a taha. uz kojime iba v noci 2x, takze super

lidka619
19. mar 2007

ahojte vsetky odúčania chtivé mamulienky, osobitne zdravím marylin 😉
- ak môžem napisať, mám skoro 2 ročnú dceru, ktorú odúčam kojiť - tiež mi nechcela nič jest, presne ako popísala marylin. Jednoducho vedela, že mám cici, dám jej a bude napapkaná. Až prišiel deň D - 18.3.2007 - musim podotknuť, že zaspávala len pri cicke a to aj hodinu. Vecer som si ju vzala ku sebe, povedala jej, že mliečko sa pokazilo, mala som oblečený sveter ku krku, zakasaný v teplakoch 😀 😅 , aby mi nemohla ísť rukami ku cicke. Pripravila som jej do flasky mliecko, obycajne polotučne z obchodu, a isli sme papat. Samozrejme nechcela, be-kala, kaka, be 😅 . Tak som si ju oprela o seba, pozerala smerom na televizor, hladkala som jej hlavicku, ked sa pritulila ku cicke, znova som jej povedala ze sa mliecko pokazilo, ze už je veľká .... a jednoducho som jej nedala. Nastal plač, rev, skoro som sa aj s mužom povadila 😅 , že prečo jej nedám, keď mám atď. /jednoducho chlapi/, zatala som sa a povedala som si nie. Nedám a hotovo. Dieťa revalo, 15 min. , 1/2 hodiny, 3/4 hodiny, stale som ju hladkala po hlavicke, az nakoniec po hodine zaspalo. V noci som jej 2x dala cicu, ale v ten den nemalo ani raz. Aj pri obednom spaní som si ľahla ku nej, zobrali sme si plyšáka ku sebe, a po hodine vresku zaspala. Teraz momentálne sme už 3 den bez cicy, akurat v noci jej este dam, aby sa mi postupne upravila tvorba mlieka.
Prsníky mám naliate, až mi v noci tečie z nich, tak som aj rada, že v noci vycicala - alebo myslite že robim chybu a nemala by som jej dať ani 1-2x v noci?
Prsia ba bolia, mam ich riadne tvrdé, tak sa bojim, aby som nedostala daky zapal - tak poradte ako sa mam co najucinejsie zbavit mliecka, trva to par dni, ci týždnov, ci kolko?
- a ešte ma napadlo, ja som si bradavky natrela korením 😝 , zabralo to, malá mi cicu nechcela chytiť, ale nakoniec som to ja nevydržala, ked som mala prsia plne, tak som jej sama ponúkla - no nie som krepá? A to keby som bola vtedy vydržala, tak by som už teraz mala po probleme.

lidka619
19. mar 2007

a ešte čo sa týka stravy, začala všetko jesť rad-radom, čo samozrejme u nej nespoznávam, len čo vstane, už si pýta ham-ham, dnes mi zjedla 1/2 kuracieho rezna, čo predtým ani do úst nedala, a na ráno chcela praženičku - no skoro som odpadla z toľkej zmeny, len aby som si neuriekla - klop, klop, klop. 😉