"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

zvonkohra
4. okt 2011

@monka1305 nooo keby sa tak aj konalo lenze ja som makka ked zacne plakat 😠

pinkypinkus
4. okt 2011

U nás sa to podarilo akoby zázrakom. Okolo 3/4 roku som začala v noci Paťka "štupľovať" cumlíkom, keď to šlo. Keď sa nenechal, papal mliečko. Asi okolo roka konečne prespinkal celú noc a kojili sme sa už len ráno a večer. V 14M som sa neúspešné pokúsila o umelé mlieko, tak sme pokračovali na prsníku. Raz večer som zjajkla,lebo ma nechtiac pohrýzol a drobček sa tak zľakol,že mi ublížil, že viacej cicík nechcel. Od ďalšieho dňa sme boli na fľaši. 🙂 S prsníkmi som problém nemala žiadny, lebo tie cmurkania ráno a večer boli len také akože,keďže papal 5x denne normálnu stravu.

zvonkohra
4. okt 2011

@pinkypinkus tak to mas super

alubinka
27. okt 2011

ahojte, ja rozmyslam nad odstavenim, ale neviem ako mam ist nato.. nechcem ju dat ku starym rodicom, ani muz by nezvladol uspavanie ( nie kazdy den je doma).. najradsej by som bola keby proste pochopila ze cica neni ale netusim ako... ked som si potrela bradavku solou, tak zaspala bez nej, ale v noci sa zobudila a sama sa obsluzila.. asi by som ju nemohla nechavat pri nas v posteli spat, len to vecerne uspavanie na ciciku stopnut nejako.. poradite ako?

sonkab
27. okt 2011

Ja sa na odstavenie chystam zajtra a pekne natvrdo 🙂 Maly ma 15 mesiacov a v noci sa budí čím ďalej, tým viac. Aj 7x za noc. Takze zajtra natierame bradavky citrónom a uvidíme 🙂

monka1305
27. okt 2011

ahojte baby, takže nám sa to konečne podarilo 🙂 Už vyše týždňa sa nekojíme!!!! Malá má 19 mesiacov a už to bolo neúnosné. Už nie len v noci ale aj cez deň. Už som si nemohla vedľa nej ani sadnúť, hneď bola "prisatá". Povedala som dosť a ... Večer som si obviazala prsníky elastickým obvazom, že mám booo a že mliečko už nemám. Jasné, že zúrila, fľaša s umelým mliekom len tak lietala po izbe ale napodiv celkom rýchlo zaspala. V noci trochu pozúrila, ale už vypila aj umelé mlieko (síce len 30 ml). Som sa smiala, že jej to počítam ako v pôrodnici 😀 Teraz pijeme umelé mlieko na obed pred spaním, večer a raz v noci. Vypije síce len nejakých 90 ml, ale to nevadí, cez deň papáme iné mliečne výrobky. Takže držím Vám palce, aby ste to aj vy zvládli. Ale som presvedčená, že najprv sa s tým musí "stotožniť" maminka a potom to vydrží...

sonkab
27. okt 2011

@monka1305 a ake UM davas ? Ja som teraz 2 večery skusila maďarsky nutrilon a maly nevypil ani kvapku. Ďalším problémom je aj to, že maly nikdy nepil z flasky, takze mozno aj keby mu chutilo, nevie ako to pit

monka1305
27. okt 2011

@sonkab my sme mali presne tento istý problém. Malá nepila z fľaše vôbec, nápoje sme pili z pohárika so sosáčikom alebo z fľaše so slamkou. Ešte kým sme sa kojili, som sa jej cez deň snažila prestriedať tieto flaše s fľašou s cumlou. Klasický cumeľ tiež nemáme a ani ho nechce. Najprv som jej dala Hami hajaja (lebo len to som mala doma 🙂 - poslali mi to ako vzorku celú krabicu z hami klubu. Teraz som jej kúpila v lekárni Nutrilon vanilka. Myslím, že to hami jej chutilo asi viac, ale musí vypiť aj ten nutrilon (stojí to kopec peňazí na to, aby som to len tak vyhodila ☹ ) Ale potom jej asi zas kúpim Hami obyčajné bez príchute alebo som rozmýšľala aj nad France lait alebo len to babylove z dm drogerie. Uvidím... A vy ste ako na tom? Ešte sa kojíte? Skús mu aj ty dávať cez deň po troche čaj alebo vodu z fľaše s cumlom. Mne sa Laura chytila na vodu Rajec bylinka šípka alebo púpava. Ona obyčajnú vodu nechce, čo ma mrzí...

zuzkaremiaska
27. okt 2011

Ahojte,mám ten istý problém. Malá má 15 mesiacov a stále kojím. Mliečko mi síce už nestrieka,ale vyťahá si toľko,koľko potrebuje. Problém je v tom,že, si prsník pýta každú chvíľu ako zábavku a nie od hladu. 4x potiahne a je spokojná. V noci sa často budí a zaspáva len pri ňom. Rozmýšľala som nad tým,ako ju odstavím,ale si myslím,že sa mi to nepodarí. S fľašou nie je problém,len mi vypije veľmi málo.A čo sa týka normálneho jedla-no bieda.Slabo a málo papká,dokonca rožky a chlieb úplne odmieta.

sonkab
27. okt 2011

@zuzkaremiaska
@monka1305 tak to ti naši drobci s nami pekne zameranú 🙂 To iste aj maxo - hocikedy aj cez den príde a povie :"mama, dindi, dám" 🙂 . No a v noci sa na mna nalepi a aj 15 minút vydrží dudkat aj ked mlieko ide tak max minútu. Ja som sa rozhodla odstaviť ho natvrdo. Takze zajtra začíname s citrónom, ak nezaberie, skusime ocot 🙂

zuzana_m
27. okt 2011

Ahojte. Táto téma je ako stvorená aj pre mňa 😅 Malá má 12 mesiacov,stále kojím. Dcérka je strašný ceckoš, v noci sa budí čím ďalej tým viac, a nemyslím že od hladu,ale proste si vynucuje cuckať,ale zakaždým si vytiahne dobrú dávku, a cez deň má chvíle ked tiež chce cicík, niekedy cez deň nekojím vôbec. Strašne rada kojím,ale akosi už nevládzem, to nočné vstávanie ma vyčerpáva. Mám aj synčeka ,ktorý síce chodí do škôlky ale viac je doma-chorý. Takže cez deň mi nehrozí dospať noc. Už som rozmýšlala že ju odstavím,skúsila som UM-márne,to bol záchvat revu, a aj cumel sme kúpili-rôzne druhy-márne,tiež letia,hned ako ich zbadá. Takže ked to zhrniem, asi sa mi to nepodarí,až ked sa ona sama rozhodne,čo myslíte?

petkaa28
27. okt 2011

Mozno niektorej pomozem🙂 kamaratka ma malu, ktora chcela cucat takmer do dvoch rokov, uz len zo zvyku mozno...a nie a nie ju to odnaucit.. Tak si jedneho dna prelepila bradavky leukoplastom a cez prsia dala obvaz, ze maminka ma au au..a pomohlo

zuzkaremiaska
27. okt 2011

Nedávno som urobila jeden pokus.Natrela som si bradavky kečupom.A aká bola reakcia malej???? Olízala ich a s úsmevom pokračovala v cicaní. Teda budem musieť prejsť na ocot alebo soľ. Zajtra vyskúšam.

miri_1
27. okt 2011

@zuzana_m juuuuj prene ako keby som citala o sebe 🙂 nasa ma sice iba 9 mesiacov, ale uz teraz ma hlava boli z toho co budeme robit, lebo uz koncom februara musim nastupit do prace a vobec netusim ako to zvladneme aj kojit v noci aj pracovat a ten cirkus cez den ani nechcem vidiet

elbe
4. nov 2011

@zuzana_m ahoj, ja si myslím, že malej nejde o mliečko, ale chce cítiť teba a tvoju blízkosť. Ak ju odstavíš, môže sa stať, že sa bude budiť ďalej a ty budeš namiesto prsníka vyťahovať fľašku s UM. Mne sa osvedčilo vziať bábo do postele k sebe, budil sa stále, ale aspoň som nemusela vstávať, vyberať ho z postieľky atď., proste som ho nadojčila v polospánku a hotovo. A okrem toho dostáva v mliečku protilátky a je lepšie chránené pred chorobami, čo nosí staršie dieťa zo škôlky. Vydrž, bude lepšie 😀 Moji chlapci boli obaja dlho dojčení, nespala som poriadne 4 roky a tu som. Mojou odmenou sú dvaja zdraví chalani a určite aj vdaka dojčeniu.Teraz večer ľahnú do svojej izby a ja mám svoj vytúžený pokoj pri knižke 😀 Držím palce

zuzana_m
4. nov 2011

@elbe Ďakujem za prispevok 🙂 Suhlasim,že ma chce citiť,ale ide jej aj o mlieko,ona ťahá kym sa nespustí a naje sa poriadne,zakaždým. Ja som rada,že kojím,veľmi som si to priala,mali sme obrovské problemy zo začiatku,laktačné krízy,VŠ som končila,ale cez to všetko som dojčenie mala na prvom mieste.LEnže už teraz je to pre nás naozaj aj trochu vyčerpávajúce,že vstávame pomaly každú hodinu. Túto noc fakt každú hodinu. A myslim že aj ten jej spánok nie je dobrý, je plytký,ved ona vstane hned ako sa otočim v posteli. Ja aj kvoli jej spanku,ved dieťa by malo mať hlboký spanok.Rozhodla som sa že ju budem kojiť nadalej,ked vidim ako sa dokáže vyživať ked pri mne leží a papá mliečko 😵 , vydržíme dajak. A potom sa uvidí. A čo sa týka chorôb,u nás je to bieda,je chorá pomaly každý druhý mesiac ☹ , už brala aj ATB. Synčeka som tiež kojila,no po dvoch mesiacoch som musela, teda nemusela (ale mala som malo info o dojčeni a bohužial Dr. hned poradila UM) prikrmovať s UM,ale s kojenim sme nadobro skončili po 6 mesiacoch.No a nebol chory do roka a pol vobec. Ale samozrejme suhlasim so všetkymi info o dojčeni,dokonca svoje kamošky čo maju deti,nabadam,aby čo najdlhšie dojčili,a poradim ak viem 😉 Len to naše vstavanie ma už začína deprimovať

zuzana_m
4. nov 2011

@miri_1 No držím palce aby ste to zvladli dobre pre obe strany 😉 ,len podla mojej malej, viem,že to asi bude fakt cirkus,lebo ja som už skusila malu nechať tak,ked sa zobudila,a chela cicik,tak ju zobral ocko a bavkal ju,ale ju nič nezaujimalo,plakala až kym som jej nedala vytužene mliečko od mamky.

pepita52
4. nov 2011

ahojte nasla som tuto temu a idem este len studovat ale chcem sa opitat ci nemamte niekto nejake skusenosti s odstavanim s homeo ze maju dietatku znechutit cici a ma prestat samo znie to pekne ale asi to nebude len tak moja je strasny zavyslak a ma až zachvaty ked jej ho nedam no katastrofa 😖

nany100
4. nov 2011

@zuzana_m u nás sa to celkom zlepšilo keď sme malú presťahovali v 15 mes. do jej izbičky...potom už ma pri sebe necítila a zavolala si ma tak 3-4 x za noc...nakoniec som to v 22 mes. ukončila a šlo to celkom dobre 😉 ...natrela som octom a vysvetlila, že sa pokazilo mliečko...chvíľu pomrnčala, potom ešte zo dva večery a nakoniec sme sa naučili zaspávať bez didíka...ale ešte dlho spomínala na mliečko od maminky 😉

00matula
4. nov 2011

ahojte, tak pripajam sa k vam s rovnakymi problemami..🙂 Ja sice este minimalne pol roka kojit hodlam, Dcerka ma 14,5m a tiez je na ciciku zavisla, aj ma riadne uz hryzie ked sa nudi a len tak si natahuje bradavku pomedzi zuby a sleduje moj vyraz v tvary, akoby cakala kedy skriknem od bolesti a zacne sa smiat..:D No raz somsa uz zufala nastvala, reku ziadne take, cuckat kedy sa jej zachce, ze zacnem jej davat uz len vecer...aha, mas to vidiet, prelepila som si bradavky leukoplastom, ze mam bobenko, tak 1. den cuckala len asi 3x za den, a v noci, no na druhy den, ked som jej doobeda ukazala prelepeny cicik, a ze este stale je bobenko, taky plac spustila, ze mi jej bolo luto, a cicik odlepila... teraz je v takom obdobi, ze jej uz vyse mesiaca idu zubky, spodne 2jky vysli, nasledne idu 4rky hore a pomalicky aj dole sa prerezavaju, takze vsetky asi naraz, cakam, ze asi aj 3jky pojdu v blizkej dobe, tak celkom chapem, ze sa ukludnuje, a papat moc ine nechce, odkedy davame od 6m prikrmy, zje len par lyziciek, a potom len cicik...No a este sme zistili, ze sa ani nechce dat krmit, sama si musi drzat lyzicku a sama papat, takze vsetky bodycka ma ako svinka, a ja som zufala, ze mi flaky nechcu zist ani na 90°C, skuste poradit daco nato, ona totiz odmieta aj podbradnik..:D

zvonkohra
8. nov 2011

@pepita52 super ak to skusit daj vediet

pepita52
8. nov 2011

a som na TOM asi tak ako na zaciatko už jej ani citron nevadi hmmm 😖

matinka87
8. nov 2011

Ahojte! Aj ja sa takisto pridavam.Moja ma 13 mesiacov a ucime sa zaspavat bez cecka ano dobre citate zaspavat :D ona mi totiz vzdy (pre moju pohodu) zaspavala na cecku takze ju zaroven aj oducam. Zacala som najskor s rezimom a pisem si jej dennik co robime a papame od rana do vecera. Donedavna som si myslela ze dieta si rezim vytvara same ale nie deti potrebuju rezim...takze jej to dodrziavam a cez den ju uspavam bez cecka ako sa len da aby co najmenej plakala a celkom sa to da. Ako som ju prestala kojit cez den krasne mi papa 5-6krat denne a kaka aj 3krat 😀 mlieko ine mi nechce ci uz umele al. kravske ale davam jej vela mliecnych vyrobkov...este som zistila ze moja potrebuje sa niecoho najest pred spanim napr. kasicku no aj napriek tomu mi je zo 3krat za noc hore a to jej dam cicik no ale je to ovela lepsie ako ked mi bola za noc hore aj 14 krat! 😵 takze je to lespie ako som zaviedla tento system...no horsie to budem mat s nocnym cuckanim a ja dufam ze sa to nejak upravi same a ja sa konecne po dlhej dobe vyspim...dufam ze som vas aspon trosku povzbudila ja viem nie je to lahke ja by som ju sla radsej druhu krat porodit 😀 ked mi napisete postrehy budem rada...

daniela.u.
12. nov 2011

@00matula savo perex na flaky, namocit a potom normalne oprat. funguje to super

00matula
13. nov 2011

@daniela.u. juj, no skusim, vdaka za radu,lebo ja som uz fakt zufala..naposledy som kupila prasok dreft a neviem ci bol zriedeny alebo co, no nevypral mi ani ponozky...nikdy viac!!! Ale s tym savom to fakt skusim 😉

00matula
13. nov 2011

@matinka87 Ahoj, moja ma 15m a tiez stale cicik pyta, ale ked je unavena a chce spat, tak nehrozi aby mi nieco ine dala do pusy...ani kasicky-tie velmi nemusi...obcas krupicku, aj to musi byt...som tiez skusala vsetko mozne, ale hisaky chytila a v noci som mala potom peklo, tak uz radsej neriskujem..ale mne zas v noci sa pregula z postielky do nasej postele nacucka sa a odgula sa naspat.. 😀 takze niekedy ani neviem, ci sa v noci kojila alebo nie 😀..no o nejakom rezime sa u nas takisto neda ani povedat, snad len taky, ze okolo 10h rano, sa pyta von, bud prinesie topanky z chodby alebo zacne buchat na dvere 😀 ...niekedy zaspi okolo 12h inokedy az po 15h ...raz spi 20min, inokedy 30min, az hodinu, asi raz mesacne spi 2 hodinky...vecer ide do postele o 19,30, niekedy spi hned (pri ciciku) inokedy este vyvadza aj do 21h...rano vstava vacsinu o 8h az 9h-ked nieje tatik doma 😀 takze mi mame kazdy den iny, i ked sa snazimdodrziavat rezim-pri nej sa to skratka neda....tak u nas je to asi takto... 😀

matinka87
13. nov 2011

@00matula Aj u nas to bolo tak myslaela som si ze ju to v zivote nenaucim ale da sa to 😉 tak ako som pisala rezim je u deti velmi dolezity co som si nemyslela a pozri ake pokroky sme spravili 😀 takze nocne kojenie som vzdala nemam sil v noci ju oducat a tak dufam ze sa to spravi same ak nie tak potom zakrocim ale pokial sa mi budi len zo 2krat tak je to oproti tomu co bolo super (byvala aj 14krat za noc hore a stale na cecku) poslem ti link na jednu knihu tam sa vela pise o rezime zaspavani a taaaak ja som sa trosku riadila podla toho 😎

http://www.mamaaja.sk/uploads/forums/6/354063/k...

00matula
15. nov 2011

@matinka87 jj, o tej knihe som uz pocula, ale to ti nezavidim ze tolko krat za noc sa ti budila...a nesli jej v tom case zubky? ja mam malu hned vedla seba, postielku mam bez bocnice, takze ma to nocne kojenie az tak nevycerpava, nemusim k nej vstavat a ked sa napapa, spinka dalej, a ked ostane lezat pri mne, tak jej tisko poviem ze sup sup do postielky a uz sa gula.. 😀 a ozaj, ja som asi posledny mesiac zistila ze ju behom 5 minut dokazem uspat bez cicika vo vajicku!!! dokaze mi tam prespat vyse hodiny, obcas aj 2h- ale len malokedy...

00matula
18. nov 2011

@daniela.u. ahoj, no musim sa ti podakovat 😉 Pomohlo mi to savo, dokonca aj pekne celkom voni. Ani si nevies predstavit, aka som happy, ze mi tie flaky pomizli..uz som bola fakt zufala, ze som malej obliekla ciste tricko a bolo pritom spinave.. 😠 . Zmenila som hned aj praci prasok a viem, aky uz v zivote nekupim... 😀

janula.k
19. nov 2011

ahojte, no ja som si myslela, ze moj maly sa odstavi tak v 7 rokoch, no nastastie sa nam to uspesne podarilo v 22. mesiacoch 😉 Bola to cista zavislost a ja som uz bola na nervy 😠 Inak ako na prsniku nevedel vecer zaspat a potom sa v noci zobudil aj tri krat, ked bol mensi aj 18 krat...Nevedela som si predstavit, ze on sa raz nebude kojit...a hlavne ako to dosiahnut. No raz sme sa vracali autom z navstevy o pol 9 vecer a maly nam zaspal v autosedacke. Tak som ho len spiaceho prelozila do postele a spal dalej. Potom sa zobudil ako zvycajne okolo 1 hodiny, to som ho nakojila no pri dalsom zobudeni som ho uz odmietla nakojit. Samozrejme ze reval jak tur, ale nastastie nie dlho. Potom sa zobudil este raz, ale to tiez velmi rychlo zaspal. Na druhy den som pochopila, ze treba zmenit uspavaci ritual. Tak sme sa vecer neisli ako zvycajne prezliect do spalne do pyzamka, lebo potom vzdy nasledovalo kojenie...ale prezliekli sme sa v obyvacke, este bol zapnuty televizor, takze maly ani nezbadal, ze je v pyzamku. Potom som televizor stisila, lahla som si na gauc a maly si lahol ku mne. Stale som odputavala jeho pozornost, chvilu sa mrvil a zaspal...Prvy krat v zivote bez prsa. V noci sa este budil a plakal ale vzdy aj sam zaspal. Takto sme zaspavali na gauci asi tyzden a maly sa uspesne odstavil.
Dnes uz prespi celu noc, co je pre mna uplne neuveritelne. 🙂