"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

celasapremenim
31. mar 2014

@alyze to sa da tak pekne plynulo, ak ti dieta normalne dobre je
ale su deti, ktore preziju ..vyzera to niekedy tak, ze doslova na jednej pozutej voskovke denne 🙂)) a tam si v keli s odstavovanim, ani nehovorim, ake su to nervy, ked ti dieta slabo jedava.... sa pripne o prsnik a hotovo a matke srdce drasa, ked vie, ze sa nenajedlo cez den
inak asi naozaj je dobre po odstaveni, nech spi uz samostatne od rodicov, lebo deti citia mamu 🙂

zara0201
31. mar 2014

Ked mal presne 9 mes. tak som dostala silny zapal prsnika. Nasadili mi ATB, skoro mi to museli rezat. Cize rano mlieko dostal a vecer uz nie. Sokova terapia. Ale ziadne hysaky ani nic podobne, zobral to az podozrivo normalne a bez problemov. Ale pekne jedol ostatne, takze mu to az tak nechybalo. Tyzden sme bojovali s Nutrilonom, zvykol si. Mne to prislo uz tak v pohode, vedela som, ze mam vazny zdravotny dovod a dakujem aj za tych 9 mesiacov. Asi tyzden som 2x denne odstriekavala mlieko v sprche, zastavilo sa.

eeffka
31. mar 2014

@zara0201 ako odstriekavala, len trosku alebo do prazdna? lebo mne sa tvori hadam viac ako ked bola krpata a to mala uz 2roky... aj som dnes bola na gynde s tym ze ci este nepockam, kym mi daju lieky ( ze maju vela neg.reakcii, ale zastavia laktaciu. Tak zatial tak nejak po troske odstriekavam ale neviem ci je to riesenie...

emocia
31. mar 2014

Mamulky, ahojte. Pri akýchkoľvek problémoch pri dojčení alebo nepohode či neporozumení dieťatku, ak zlyhajú iné poradenské cesty, neváhajte a ohláste sa. Radím aj telefonicky mimoBA mamičkám, resp. takým, čo bývajú mimo väčších centier. Pozdravujem vás. Certifikovaná laktačná poradkyňa Alena, BA

zara0201
31. mar 2014

@eeffka Ja so odstriekavala asi tak po 5 minut, urcite nie do prazdna, skor len pre dobry pocit, tiez som mala slusne mlieka este. Ale obmedzila som si na tyzden prijem tekutin s slo to samo. Tiez som sa bala liekov na zastavenie, lebo je to vraj sajrajt, nemusela som sa ani octanom natierat, ani obvazovat. Prvy den som citila take pnutie, ale do tyzdna super.

andelka
31. mar 2014

@eeffka já jsem taky odstříkávala, třetí den to bylo náročné, trochu tvrdlo, takže ve sprše jsem masírovala odstříkávala, ale jen do úlevy, abych naopak laktaci moc nerozproudila. Za týden bylo všechno v pořádku. A pila jsem šalvějový čaj 2x denně.
Léky ani obvazování bych neřešila vůbec. A příjem tekutin..no, hlavně aby toho nebylo až moc málo, tak s mírou.

lubaska21
31. mar 2014

my sme tyzden uspesne a bez placu bez prsnika, mala ma 19mes. ja si myslim, ze sme vystihli najrozumnejsi vek/cas, mala nie je az taka hlupa, ale zase ani moc mudra - ako starsie deti, kojila som ju uz len ked zaspavala a v noci asi 3-4x sa budila na prsnik, kym som si nepovedala dost a rozhodla som sa odstavit ju, chcela som sa konecne vyspat celu noc... tak som jej najprv ked sa prisala zacala vraviet ako ma velmi boli dudka, robila som au au au a ona sa hned odpojila a lahla do postielky a spala... to sme takto mali asi 3dni... vzdy sa prisala ale hned ked som spravila take velmi presvedcive au, tak sa odpojila, potom som si natrela jednu bradavku horcicou (asi na 4.den) a ukazala jej ako ma velmi dudky bolia a odvtedy si popytala prsnik ale stacilo povedat, ze ma bolia - ze to videla a bola spokojna, nechcela sa o tom aj presvedcit, teraz uz 4dni sme uplne bez dudky a v pohode funguje, dudku sme nahradili velikym macom, ktory s nou spinka v postielke a funguje to... a na moje prekvapenie moje prsniky sa vobec nenalievaju, nebolia ani nic podobne, ked skusim odstriekat tak mliecko vyjde, ale inak pohodicka, u kazdej zeny je to ine a ja mam asi to stastie, ze moje prsniky proste prijali fakt, ze uz nekojim a nerobia problemy 🙂 tak takto, som velmi rada, ze sa nam to takto uspesne podarilo a bez akehokolvek nasilia a velkeho placu, tak drzim palce aby ste aj vy patrili medzi tie stastne 🙂

eeffka
1. apr 2014

@andelka
@zara0201 baby jedna kocka mi poradila napchat si do podprsenky petrzlenovu vnat... ja nobl damicka sedim v robote za kompikom s petrzlenom v podprde a predstavte si ze ono to funguje 😎

zara0201
1. apr 2014

@eeffka Tak to je super. Len bacha doma- petrzlen je aj afrodiziakum...
😀

marwa
3. apr 2014

@alyze diky moc baby..tak aj mne sa pomaly podarilo zredukovat kojenie na obednajsi spanok a vecernajsi..v noci jej dam iba raz okolo 4hod a niekedy rano nedam dam jej hned nieco jest...ani to nebolo take strasne..plakala si 2noci ale nie je nejako dlho.takze dufam ze pomaly skoncim aj to poobednajsie..ale ona s tym zaspava..inak je fakt.ze.cim menej kojim tym viac je..te
sim sa s vami..

lenka9512
7. apr 2014

@vendynka Moj moly tiez nechce umele mlieko a lekarka mi povedala, ze ho nemam stresovat, ze staci, ked bude papat jogurtiky, Actimel a take veci... tak skus 🙂.
Ozaj a baby, mne pomohlo na maleho , ktory sa teda poriadne dorazne dozadoval, ze som si natrela bradavky citronom. Dal do pusy , prevapil sa a povedal"Paaa", akoze pali a isiel prec 🙂. Teraz uz len riesim, aby sa mi netvorilo mliecko. Skusam Ricinum Communis 30 CH a obviazala som si prsia. Tak uz sa len modlim, aby sa moc nenaliali.

tinka_21
10. apr 2014

Maminy, potrebujem sa poradiť ako odstaviť malú... malá má 16 mes. za chvíľu, najradšej by som keby sa odstavila sama, ale vedú ma k tomu isté okolnosti, ktoré tu nechcem zbytočne rozoberať... takže pomaly by som na tom chcela popracovať. Kojím už len večer pred spaním, ráno po zobudení a vlastne celú noc na vyžiadanie. Chcem sa hlavne opýtať, čím jej mám kojenie nahradiť z hľadiska potreby rituálu - napadlo mi, že v noci čajom (ktorý teraz odmieta v noci (cez deň pije), ale keď už je smädná, tak sa napije) a večer - možno čítanie knižky, no ráno neviem... Podotýkam, z fľašky mi okrem čaju a vody nič iné nevypije, keď som jej tam raz skúsila dať mlieko, ešte len videla že to inak vyzerá a ani to neskúsila, potom už bola nedôverčivá aj voči čaju. Takže druhá otázka - čím nahradiť z hľadiska výživy, aby jej to mlieko ako také nechýbalo. Ďakujem za rady!

naty1207
28. apr 2014

dievcata ja mam problem s odstavovanim malej mame 3roky a nechce vzdat didky podla mna uz ju ma iba na ukludnenie uz som skusala aj natriet octom ale kedze je rozumna chytila vlhcenu utierku a utrela ju a cuckala dalej uz je mi dojcenie dost neprijemne aj ked doktorka tvrdi ze to je zdrave a podporuje to immunitu a ze mozem dojcit kludne este rok .poradite mi?

vavrenka
6. máj 2014

@naty1207 ahojcek, ja mam podobny "problem" a podobne neviem, co s tym. dcerku uz 3 mesiace nedojcim cez den, len na uspanie, raz v noci a rano po prebudeni. al aj tak sa skoro kazdy druhy den dozaduje prska aj cez den a dokonca prestala poobede spavat, lebo si k nej nemozem na pol hodky lahnut a dat prso... sitaucai je pre mna narocna, uz mi nie je prijemne ani pohodlne dojcit ju, ale neviem si predstavit, ako ju uplne odstavit a psychicky neodrovnat, ale dojcim este mladsieho 6mesacenho a som uplne vycerpana a na nervy, nehovoric o tom, ze som chytila mykoticky zapal bradaviek a maly odmieta umele mlieko... najradsej by som ich odsavila naraz,a le neviem ako na to..

alexanotbad
6. máj 2014

@tinka_21 ja by som jej v noci rozhodne nedavala cajik ani nic podobne, jednoducho v noci treba spinkat 🙂 . lebo si zvykne na caj a bude sa Ti budit aj tak. ja mam tiez skoro 16m synceka, v noci sa mi budil a pytal prsnik,nic som sa nevyspala. nedala som par noci a odvykol si. u starsieho som to urobila rovnako.
a mlieko nahradis jogurtmi, syrmi, ale hlavne stravou bohatou na vapnik, ktora je ovela lepsia ako mlieko 🙂 nechce mliecko, nevadi. vynahradis to pestrou stravou. mame podobny "problem" .
drzim palce.

eeffka
6. máj 2014

@vavrenka já som odstavila tak ze o 22.00 mala a o 2 uz nie lebo mi hrozila amputacia bradaviek,trvala jak salena,bílá nas...mala uz cez 2 roky... Já som ani nechcela ako som musela a muž mi povedal ze keď jej zasa dám má vystahuje.po tyzdni bola v pohode a já som aj po 2 mesiacoch nesvoja,ze spí celu noc.nenahradzovala som mlieko nicim,kravske nechce,jogurty je.nie je teliatko netřeba jej

tinka_21
6. máj 2014

@alexanotbad ďakujem ti pekne za príspevok 🙂 Na ten čaj ju nechcem veľmi naučiť, tiež strašne dúfam, že bude spať aj bez toho... lebo doteraz som sa ešte nevyspala 😀 ale zas aby nebola smädná alebo čo, lebo ona všeobecne málo pije, aj cez deň, tak som celá šťastná keď niečo vypije 🙂... ale tak ked jej večer ešte dám čaj, tak by mala do rána vydržať, už je väčšia, nie také malé bábätko, nie? 🙂
A čo sa týka stravy, to je u nás problém č.2, ktorý som už prestala riešiť, lebo nič aj tak nevyriešim, to musí prejsť samo... do 9 mes. jedla všetko čo som jej dala, od 9 mes. kedy jej začali ísť zuby začala odmietať jedlo, to som si vravela že OK nechutenstvo býva, pomaličky zas dačo spapala, no ale už dlho to vyzerá tak, e
že jedáva 5 vecí dookola, varené jedlo absolutne odmieta, jediné teplé má teda na obed - mliečnu kašu, a okrem toho všetky mliečne výrobky - maslo, syry, lučina, jogurty, tvaroh - to je pre ňu naj, to by jedla stále, a plus chlieb, banán, jablko, uhorka, paradajky, ovocná výživa. Náš jedálniček je tak veľmi obmedzený, ale tak verím, že toho vápnika má dosť, keď jedáva ostatné mliečne výrobky.
UF, dúfam, že to zvládneme 🙂 ďakujem!

gromkaver
6. máj 2014

@alexanotbad ahoj, ja mam 17mes. maleho a nie ze by som ho chcela odstavit, ale stale je na mne "nacecany", v noci sme hore 3-5x, nezaspi inak, iba na prsniku a mna to uz obcas "otravuje", predsa uz obcas citim aj zubky. ked mu v noci nedam prsnik tak spusti nervacenie a rev a nakolko je s nami v izbe aj starsi, tak mu nakoniec ten prsnik dam, aby som nezobudila jeho, nech je do skolky vyspaty! ked mu dam vodu, cucne si, ale do pol hodky je hore.. chcela by som aspon to nocne budenie obmedzit....dakujem

alexanotbad
7. máj 2014

@tinka_21 jeeej, akoby si o nasom malom pisala 🙂
tekutiny tiez nechcel, za den mi vypil tak 100ml vody, aj caj som skusala, zriedene stavy ovocne, nic nechcel. cize ako 14m som ho kojila este aj cez den. potom som to zrusila, davala mu viac tekutin v jedle - polievky, kase. no a konecne teraz ako skoro 16m vypije toho viac. kupila som mu ten 360st poharik, a to sa mu paci 😵 tak mam radost.
s jedlom to bolo rovnake, rozjedol sa az teraz nedavno, konecne mu chuti aj zelenina, ovocie len niektore druhy, ale konecne zje aj nieco ine ako banan 🙂

neboj sa, oni v noci nepotrebuju papat a ani pit, ked su zdrave. primarne by som jej ten cajik v noci neponukala. uz len keby si si nevedela rady, tak ponukni, ak bude smadna, tak sa napije. ale vies, deticky si radi jeden zlozvyk vymenia za druhy. tak aby to nebolo z dazda pod odkvap 🙂) . nech sa uz konecne vyspis.
papa

alexanotbad
7. máj 2014

@gromkaver ahoj. no musis len vydrzat a nedat. aj keby co bolo. lenze musis byt o tom sama vnutorne presvedcena, ze ho chces naouzaj odstavit od nocneho kojenia, lebo deticky vycitia neistotu. jednoducho ked sa rozhodnes, musis vydrzat. spinkaj s mladsim syncekom v inej izbe, aby placom nezobudil ostatnych.
aj ked....nas maly tiez strasne plakal a plakal - presne ako pises, az reval a nervacil. 😖 moji druhi dvaja chlapi spali aj v druhej izbe, aj tak manzela zobudil :( . starsi syn ma nastastie tvrdy spanok.

v 17m naozaj syncek nepotrebuje v noci papat a je to len zvyk. potrebujes sa aj Ty konecne vyspat. 😵

tinka_21
7. máj 2014

@alexanotbad Ďakujem ti! Mala som z toho asi viac stresu než bolo treba, a ty to píšeš tak ukľudňujúco 🙂 Máme za sebou prvú noc. Asi dve hodiny boli také, že krik plač, "mama, ham!" a potom ľútostivý plač, až mne jej bolo ľúto.. ale vydržala som! Prechádzali sme sa po byte, zaspala mi na rukách a hneď ako som ju položila, tak opäť plač, takto asi 4x, nakoniec zaspala pri mne v posteli, aj keď sa ešte párkrát vždy po 5 min. zobudila zavzlykala "mama, ham, ham" a spala až do rána. Ráno samozrejme ešte ani oči otvorené a už pýtala s plačom. Tak som ju nejak ukecala, šla som skúsiť zobrať mlieko do fľašky, či nebude chcieť... ochutnala, nechcela. Tak už sme potom vstali a fungovali ako každé ráno, a mala vlastne až raňajky. Takže, zatiaľ to beriem veľmi úspešne! 🙂 Ďakujem ti, aj ty si mi pomohla a hlavne dodala pokoj 🙂

alexanotbad
8. máj 2014

@tinka_21 nemas vobec za co. som rada, ze ste to tak dobre zvladli.dufam, ze to bude stale lepsie a lepsie 🙂
drzte sa.

tinka_21
8. máj 2014

@alexanotbad Musíme sa ti pochváliť! Moja malá dnes prespala celú noc (to je vôbec prvý raz čo spala celú noc!! ) od 20.h. do 5.h. O tej piatej už pýtala, ale nejak som to zahovorila, že ráno keď sa vyspinkáme, tak budeme papať, tak zaľahla vedľa mňa a spali sme ešte do 6:30. Ja som taká šťastná prešťastná, že to tak dobre zvláda, vôbec som to nečakala. Bola som pripravená na oveľa horšie scenáre, lebo ona zvykne mať celkom dobré hysáky, keď jej šli zuby, tak aj dve hodiny vkuse plakala, a ja potom s ňou. Asi si nám poslala nejakú pozitívnu energiu 🙂 🙂

alexanotbad
8. máj 2014

@tinka_21 to je skveleeeeeeee! 😵 velmi sa tesim s Tebou.

alyze
16. máj 2014

@vavrenka ahojky, no tri roky su uz celkom dost na to, aby pochopila, ze nieje mliecka dostatok pre oboch 🙂 skus jej to takto vysvetlit, nebolo by asi fer aj mladsieho surodenca odstavit 😉 ona to pochopy neboj, len jej to treba vysvetlit a opakovat ze nieje a hotovo, drzim palce

vejula
16. máj 2014

@vavrenka v provm rade vylieč mykozu bradaviek.. PRevar trochu vody... Nakvapkaj do nej kvapky citrovital a natieraj. PRed dojčením nezmyvaj, nech sa aj detičkam trochu vydezinfikuje pusinka. Toto môže byť najväčší dôvod toho nekomfortu ktorý citiš pri dojčení... Tiež dojčím obe detičky. STaršieho už len pred spanim a niekedy raz v noci. Uvidiš všetko bude lepšie ked sa preliečiš

alyze
16. máj 2014

Inak nasa malinka spinka sama uz od 10 mesiaca a v noci sa nekojime, jednoducho som bola tiez vycerpana nocneho kojenia, ktore bolo aj 5-6krat za noc 😒 jednoducho nemozete ustupovat 😉
Teraz ma 18 mesiacov a kojime sa 3 krat za den a tak to vyhovuje obom, teda zatial 🙂

ellinka13
17. máj 2014

po 6 tich mesiacoch ak sa odstavi dieta nie je nutne nahradit materske mlieko UM, tak potom cim ? ved tych par lyziciek zeleniny, ovocia . . . nemoze dietatu stacit

leyah
24. okt 2014

ahoj, pravdupovediac nechcelo sa mi čítať celú diskusiu, opíšem môj prípad, malého (21 mes.) som kojila pol roka už len pred spaním a v noci, už asi 10 dní kojím len pred spaním, ale aj to už len tak cucne. Mlieko sa mi samozrejme ešte tvorí, aj keď už menej, ale na to jedno kojenie sa mi to zdá ešte dosť. Pila som šalviu,dávala petržlen - pomohlo iba nachvíľu. Odvčera si dávam homeopatikum Ricinus communis, to trochu zabralo, ale som nejaká precitlivená, je mi do plaču v podstate pre nič - za nič, môže to byť z toho ? Ako viem, hormóny sú hormóny, ale až takto ? Aj u vás to bolo podobé ? Ďakujem.

spoony
24. okt 2014

Staršieho syna som kojila 22 mesiacov, asi keď mal 18 mesiacov som kojenie začala obmedzovať, lebo žiadal 5x v noci čo bolo moc, a už som nevládala, tak to sme s veľkým plačom že o tom vedeli susedia o 7 poschodí vyššie asi 2 týždne bojovali. Potom keď mal 22 mesiacov, som ochorela a bez silných ATB to nešlo tak som musela prestať, tak som zalepila bradavky rýchloobväzom aby sa nevedel prisať, pár dní to tak bolo prišiel sám zkonštatoval, že sú pokazené a postupne to prestal riešiť. Čo sa týka odchádzania mliečka, ja som nemala žiadny problém ako popisujú - pár dní som mala pocit plnších prsníkov, asi raz - dvakrát som musela odstriekať (naozaj iba pár kvapiek aby sa ten tlak uvoľnil) a potom sa to ukludnilo. Viem že mliečko bolo v prsníkoch ešte pár mesiacov.
Na umelé mliečko odmietol prejsť, a kravské sme dávali občas, ale denne ho tiež nechcel. Detská doktorka sa mi vtedy vyjadrila, že keď papá všetko a má denne v jedálničku jogurty, syr, maslo .. tak to riešiť nemám.
Teraz mám 20 mesačnú dcérku, ktorá sa nechce nočného kojenia (2x v noci + ráno) vzdať, tak uvidím ako dlho ešte potiahneme.