"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

dadis
9. dec 2008

Takze od stvrtka rana, kedy som malemu dala posledny krat rano cicnut z jedneho prsnika sme odstaveni 😖 je mi za tym smutno, ale musela som na odporucanie gyndy, lebo cakame druhe babo a teraz to na uzv vyzeralo nie velmi nadejne /resp. alebo som otehotnela neskor (este nebolo vidiet akciu srdiecka), a kedze uz za sebou jeden missed abort mam, takmi odporucila pre istotu maleho odstavit. Podarilo s v priebehu tyzdna. V ten den ako som prisla od gyndy som mu nedala na veceru, zarobili sme UM a v pohode, o dva dni sme vynechali olovrantove cickanicko a potom asi o 3 dni som sa odhodlala na to, aby som sa o 6rano zdvihla a isla zarobit UM. Este ma kde - tu maly ohmatkava, mojka sa sou mnou myslim viac ako predtym, ale ked mu poviem, ze dame mliecko, tak ma usmev cez celu hlavu 😀 ... inak nemala som ani velmi naliate prsia...tot moja skusenost...

krista
10. dec 2008

nikol2208 • Dnes ve 13:51
uz nekojim co ma dost ...ale uz je to tak nechce mala ale mna bolia bradavky skusala som odsat ale skoro nic nejde bojim sa ze dostanem zapal co mam urobit? ☹

titkovamiriam • 3d • Dnes ve 13:57
4 dni!!! no mna by uz roztrhlo - skus studene zabaly

dididi30 • 2d • Dnes ve 14:05
nikol wow, to ta nic neboli 😲 fakt studene zabali ...jaj ja sa tiez toho bojim 😕

martina48 • 1d • Dnes ve 14:11
mne sa po porode strašne plnili prsia,malý nestíhal,vkuse spinkal...mala som ich jak kameň,snažila som odsávať ale nič z toho vôbec sa my nedarilo odsávať,začali sa my zapalovať...dali my dobre štiplavú injekciu,aby sa my nezapálili ešte viac,ale ani to nepomohlo..potom,keď som už bola doma som chitila vysoké horúčky zo zápalu,poradili my paralen tak ten som hltala každé 4 hodiny a potom sa my to začala zlepšovať ale asi až po 5tich dňoch 😖 ustúpila horúčka aj zápal..našťastie som neprišla o mlieko a kojím až doteraz 😀

lenki33 • 1d • Dnes ve 14:13
nikol urob si studen zabaly s alkoholom a pi vela salvioveho caju 😉

martina48 • 1d • Dnes ve 14:16
lenki a nemala by náhodou trocha obmedzovať tekutiny? 😅

emjee
11. dec 2008

adiacik4 • Včera o 22:22
Má niektorá z vás skúsenosti s odstavovaním bábetka? Mám na mysli konkrétne to, či sa vám MM postupne "stratilo", keď ste menej a menej kojili alebo ste museli brať tabletky na "stratenie mlieka".Ak tabletky, aký lekár ich predpisuje? Asi za aký čas sa stratilo mlieko?

pikoko • 1d • Včera o 22:41
tie tabletky ti predpise obvodny gynekolog

annag • 3d • Včera o 23:23
adiacik, a aké staré máš bábetko? dojčila si dlho a veľa doteraz?

martina46
14. jan 2009

Ahojte,
trvá to už asi týždeň, malá ako ignorovala spustenie mlieka, keď sa mi pustí, ona akoby len minimálne cucá pidihltíkmi, vôbec nepije normálne ☹
Aj prisatá je akoby len plytko, keď som ju oddelila od prsa, bola len priložená, vôbec tam nebol podtlak. Je to to, že sa už odstavila, alebo má niečo s pusou, že sa nedokáže prisať? Teraz sa do nej manžel snaží narvať sunar, ale bez šance, ten jej ináč chutí. Papá ostatné veci normálne, ak si nemyslím to šaškovanie pri jedle, no tekutiny sú hrúza ☹
Zabral vám šalviový čaj?

radka.m.
14. jan 2009

marti-a doktor ti nenapsal ty prášky na zastavení laktace?

martina46
14. jan 2009

Radka, mám ich, ale užila som iba jednu a dosť, prišlo mi tak zle, že som nevládala ani ležať ☹
Tak som si povedala, že to kojenie obmedzím, ale ani to nám nefunguje ☹ už pijem šalviový čaj a stiahla som si prsia.

radka.m.
14. jan 2009

no,to když jsi už tu jednu tabletu vzala,tak to už nejspíš nemůžeš kojit,i kdybychtěla,ne?jinak kamarádka dostala tablety na zastavení akorát dvě,byli v balení přesně na dva dny.ale jinak s tím sunarem se vůbec nemusíš stresovat,kolem roku už mléko pít nemusí,stačí jenom mléčné výrobky,tak jestli jíte mléčné výrobky,tak to je v pohodě.s tím pitím to je ale daleko horší,to prostě do ní musíš dostat,alespon ten půllitr za den,jinak by fakt hrozila dehydratace. ☹

martina46
14. jan 2009

Radka, ja som dostala tabletky na 2 týždne, o tých na 2 dni ani doktorka nevedela ☹
A pol litra, to sa mi môže iba snívať! Dnes vypila horko ťažko asi 50ml sunaru (to je jediná tekutina, čo chcela piť, akurát dnes nie ☹ )
Vody včera 2dl a to za výdatnej zábavy. Moje mlieko zo včera už ani nepočítam. No neviem čo budeme robiť. Ja som už tak na nervy, že som dnes normálne mala nejaký záchvat, nemohla som sa nadýchnuť ☹

radka.m.
14. jan 2009

já vím,že tady holky psali i o injekcích na zastavení,to by m ožná pro tebe bylo jednodušší,marti a proč jsi chtěla prášky na zastavení?já jsem nechala laktaci ukončit samovolně a to jsem měla mléka na rozdávání.s tím pitím je to u vás fakt bída ☹

martina46
14. jan 2009

Ja som to potrebovala takto naraz, aby už nebolo cesty späť a nejako ma malá nezlomila, že jej ponúknem, keď odmietne piť iné.
Ako si to ty spravila?

radka.m.
14. jan 2009

já jsem s tím neměla problém,mylý taky ne,možná proto,že byl naučený usínat jenom večer při prsu,přes den jsem ho krmila odsátým mm.jinak prsa se mi dost nalévaly,tak jsem musela zezačátku odsát aspon do úlevy a postupem času to ustalo samo.

martina46
14. jan 2009

Pila si aj šalviový čaj?

radka.m.
14. jan 2009

ne,ani homeopatika jsem nebrala,fakt to odešlo časem samo.dnes po 3měsících,když si prsa zmáčknu,tak mi z nich mléko trochu vytéká,ale to jsou už jen takové pozůstatky.

martina46
14. jan 2009

Tu som skopírovala príspevok z jednej diskusie, odpoveď maminy inej, ktorej dieťa nechcelo piť:

Paulinko, rada je jednoduchá - nech to plavat. Mluvím z vlastní zkušenosti - pokud dítě nechce pít, nedonutíš ho. Já to zažila, vím jaká je to beznaděj, když víš, že pít potřebuje a ona nechce. Můj syn nepil po odstavení od kojení absolutně nic - ani umělé mlíčko (vyzkoušeli jsme všechny značky na trhu), ani vodu, ani džusy, prostě nic. Máme doma sbírku hrnečků, lahviček, zkoušeli jsme po lžičkách - marně. Po dobrém - formou hry, po zlém když nám tekly nervy - všechno marné. Víc toho vypotil jak řval, než vypil. Někdo mi poradil vyzkoušet rozprašovač na kytky - prý z toho děti někdy pijí. Já byla natolik zoufalá, že vyzkoušela i tuhle kravinu. Cucal medvídkovi čepičku, tak jsme ji zkoušeli namáčet do vodičky - marně, už to nevzal do pusy. V zimě jsme sháněli melouna, že je tam hodně vody - vyplázli jsme 400,- náš syn udělal, že je to bléééé a bylo vymalováno. Zkoušeli jsme fakt všechno - kompoty, ovoce - jakmile někde objevil tekutinu, odstrčil to.
Doktorka si taky nevěděla rady - poradila sledovat čůrání. Plínky měl kupodivu počůrané pěkně, ale kde tu tekutinu bral nevím.
Snad jediná rada - nenutit a podávat jídla s vyšším obsahem tekutin - hodně polévek, kaší, cokoli do ní dostaneš, kde je nějaká skrytá tekutina. A na závěr tě chci uklidnit - je to období. Po čase to přejde a začne pít, že bude mít v bříšku rybníček. Můj syn tedy do dneška pije pouze čistou kojeneckou vodu, Sunar (jinou značku nesnese) a ředěný pomerančový džus - jo a strašně rád má pivo, to by býval pil, kdyby mohl - manžel jeden čas uvažoval, že mu snad nějaký nealko koupí Pevné nervy
Sandrine

radka.m.
14. jan 2009

marti-to měla dotyčná fakt víc štěstí,než rozumu,protože takhle malé děti se dostanou k dehydrataci ani nevíš jak.někde tady byla diskuze,tam maminy popisovali pobyt v nemocnicích na infúzkách.nutit se děti nemají do jídla,ale do pití je nutit musíš,když nechtějí pít,i na netu kojení to radí,prostě dostat do nich tekutiny horem dolem.je dobré dávat potraviny,co obsahují hodně vody,ale to prostě nestačí.zkus se poradit s tvojí lékařkou.nejde prostě,aby takhle staré dítě třeba týden nepilo.a z tohoto důvodu já zastávám názor,že i kojené děti mají začít s prvníma příkrmama s pitným režimem.

martina46
14. jan 2009

radka, my sme mali dlhe mesiace problem aj pri kojeni a moja dr na to povedala iba, ze "nejako to do nej musite dostat" a ta pani z prispevku predsa vyskusala vsetko, co sa da este urobit? 😕
ja som raz do malej skusila striekackou, revala ako o dusu a nakoniec vsetko vyzvracala, tak sme boli na tom este horsie. proste nutit sa zial neda, aby mi ona este aj dostala fobiu z flase....

enrikad
14. jan 2009

ahojte maminky, ako čítam je nás tu dosť, ktoré chceme odstaviť svoje detičky od kojenia... mám 17 mesačného syna, riadneho nerváka, ktorý zaspáva na prsníku,... kojím ho aj v noci, na MM sa mi zobudí aj 7 x... Už 4 mesiac sa snažím odstaviť ho od MM, ale zatiaľ sa mi nedarí. Teraz nám idú stoličky, tak ho trápi akékoľvek hryzkanie. V 3 mesiaci som dostala zápal prsníkov, takže viem aká je to bolesť. Ležala som v horúčkach, kojenie bolo bolestivé. Od 5 mesiaca ho kojím len z jedného prsníka, druhý sa prestal napĺňať. A vôbec z neho nechcel ťahať. Pokúšam sa ho odstavovať, ale vždy ustúpim. Jednoducho nevydržím počúvať jeho vreskot. Zobudil by plačom celý činžiak. poraďte mi...

eliska7
14. jan 2009

enrikad,ak maš čas prečitaj si temu:bežný den mamičiek ktore odstavuju svoje detičky,tam su moje rady,maš ideal,že v jednom prsniku nieje mlieko-ja som teraz tak odstavila dcerku 😉 (len je doležite nakolko je vyspely tvoj syn čito pochopi,že mliečko už nieje,u nas zabrala bez plaču a trapenia tato terapia 😉 stači ak si prečitaš tušim posledne štyri stranky-moje prispevky-presne od 2.12.2008 som odstavila pá a daj vedieť či si to skusila,ešte najdoležitejšie-TY MUSIS BYT PRESVEDCENA ye chcem odstaviť,nie dieťa!

basado
14. jan 2009

ja som svojho syna odstavila ked mal 20 mesiacov. zalepila som si didiny a povedala som že mam bobo 😀 . tak som mu davala len z flaše jupíkovej pretože mi kojenecku nechcel. davala som mu to aj v noci a ked mal jedy tak som mu povedala že mam bo a bolo to ok 😉 😵

radka.m.
14. jan 2009

holky-eliška to napsala výstižně-při odstavení musí být přesvědčená hlavně mamina,že chce odstavit,ne prcek,pokud má mamina pochyby a není pevně rozhodnutá,tak nemůže být o odstavování vůbec řeč.přeji mnoho sil,protože pro žádnou maminu to není jednoduché. 🙂

enrikad
15. jan 2009

eliska7 - ďakujem, prečítam si tvoje príspevky... už dávno som presvedčená, že ukončím kojenie,... ale hrozne ma trápi, keď ho počujem plakať, a ako si ho pýta,... túto noc som to skúšala, a vrieskal hodinu, potom sa ukľudnil a znova sa po ďalšej hodinke zobudil s plačom, bolo mi ho ľúto (a tiež manžela, ktorý sa chudák nevyspal do práce) tak som ustúpil a nakojila som ho. A istotne pobudil celý činžiak. ☹

eliska7
15. jan 2009

jaj takto som to aj ja stale odkladala,raz mi bolo luto manžela,potom malej,ale čo ja??až po radkinych radach som sa spamätala a teraz som fakt šťastna mamina milujuca svoju princezničku 🙂

ankam
15. jan 2009

eli ,presne tak.a je to super aj bez kojenia ze? 😉

yvka
15. jan 2009

ahojte,
radka.m: môžeš aj mne v skratke poradiť ako na to? Alebo niekto kto to už úspešne zvládol.

Dianka bude mať teraz v januári jeden rok a tiež by som ju chcela odstaviť. Cez deň ju už nekojím len výnimočne. Večer zaspáva bez kojenia ale v noci si pýta didku. Skúšala som čajík. napila sa ale na rúkách sa mi stále nevedela uložiť, keď som ju dala do postielky tak bol plač. A toto dokola. Tak som jej nakoniec dala.

emjee
21. jan 2009

aini • 1d • Dnes o 18:56
ahojte maminy,
ktorá mi vie poradiť ako mám odstaviť malého od kojenia?
kojím už iba večer pred spaním, eventuálne na spanie, a potom sa mi malý budí niekedy aj 6-7 krát za noc a bez prsníka sa nedá utíšiť. fľašku mi do úst taktiež nedá, som to skúšala aj s rôznymi cumlíkmi aj s pohárikmi ale jednoducho on chce prsník a potom zase zaspí.
je to dosť náročné sa každú 1,5 hodinu postaviť z postele, vziať ho z postielky, nechať ho zaspať na prsníku a zase uložiť do postielky. aj spával s nami, ale máme úzku postel, takže sa tam nepomestíme traja tak aby sme sa všetci spokojne vyspali.do inej miestnosti nemôžem ísť, bývame zatial u svokrovcov, náš byt je ešte v nedohľadne
poradí mi niektorá?

ivuss01
21. jan 2009

ahojte, ja som malu kojila 6m a bols zsvisla na prsniku, musela som zo dna na den prestat, koli hnisajucemu zapalu prsnika, dostala dom tbl na zastavenie laktacie, mala sa 4 dni taak strasne ku mne tulila, ale nemohla som jej dat, nechcela mi pit z flasky, ale ked bola moc hladna,,,,, tak nemala na vyber, a teraz sa na flasku tesi a moze krmit aj ocko ked je doma, ale ked ju uz nekojim venujem sa jej o ten cas viac, aby to az tak vyrazne nepocitovala to odstavenie

len.petra
23. jan 2009

ahojte baby... je to treti den co nekojim a je mi z toho smutnoooooo ☹
mala bude mat v piatok rok a prestala som preto, lebo sme v noci uz skoro vobec nespali, budila sa kazdu chvilku, spala s nami v posteli. prve dva dni som si odsala aspon na vecerne uspavanie, lebo si nevedela zvyknut na flasku, ale ked pila MM z flasky, tak zvladla.. teraz uz vypije celu flasku nutrilonu. aj ten spanok sa pomaly upravuje.. toto vsetko ma sice tesi, ale aj tak som nestastna, ze si ju uz nemozem pritulit a nakojit ju.. ☹ ako ste na tom vy? ako ste znasali odstavenie?

martas123
23. jan 2009

ahoj....tak zrovna řešíme taky odstavování 13-ti měsíční dcery. vadilo mi, že se budí v noci, poslední dobou 2-3x a nic než kojení nezabíralo, tak jsem si řekla dost, jsi už velká, v noci se zkrátka pít nebude. je to už asi 8 nocí co to zkouším, ale ta malá potvůrka se pořád 1-2x budí a silně se dožaduje kojení, když ji nabídnu čají, strašně řve, přímo se vzteká. a má docela výdrž, někdy je vzhůru i hodinu. 😝 zjistila jsem, že je daleko lepší, když v ložnici nejsem a čaj ji nabídne manžel, to je daleko klidnější, většinou si jen tak zaplače, napije se a usne. zkráta oni moc dobře ví, že od tatínka nic nebude, ale na nás to zkouší. takže já ležím v obýváku 😒 nejlepší je dát dítě do svého pokoje, osvědčilo se mi to i u starší dcery, v roce jsem ji přestěhovala, přestala kojit a bylo to daleko lepší, sice se budila na čaj, ale postupně se to zlepšilo. jenže tu menší nemám kam dát, dětský pokoj máme jen jeden, nechci, aby tam starší dceru budila. a to mě teda ještě čeká odstavení přes den, je zvyklá pít před každým spaním, tudíž dopo, odpo a večer. 😝 nevím, jestli odstavit naráz nebo postupně. se starší dcerou takové problémy nebyly, zvykla si poměrně rychle a ničeho se nedožadovala, ale mladší je pěknej vzteklounek. 😠

eliska7
23. jan 2009

ahojte ,no len.petra-ono to prejde,taketo depky mame každa,ja dokonca ked vidim,že niekto koji,je mi hrozne -chyba mi to(už sme dva mesiace za vodou)no čas to zahoji 😉 teraz sa len tak stale stiskame a nosime na rukach,obidve nas to ukludnuje 😀
martas ja si mysli,že naraz odstaviť je najlepšie 😉 vlastna skusenosť 😖

pemar
23. jan 2009

ahojte, tak my sme uz asi mesiac bez didku, a ako pise len.petra, aj mne je totalne smuto ked ma nehladka po brusku a slastne si nehmka ked papa ☹
odstavili sme kvoli tomu ze sa v noci casto budila a len si 2min. cucla a spinkala dalej. Od denneho kojenia sme odstavovali velmi postupne cca. mesiac, vacsinou som odputala jej pozornost alebo sme isli von, takze nam ostalo nocne kojenie a vecerne zaspavania. prestala som jej tesne pred vianocami davat v noci, na moje pocudovanie si len pomrngala, pomrvila sa, ja som si ju pritulila a spali sme dalej. prvu noc sa sice premrvila asi celu, ale vydrzali sme a potom to bolo uz len lepsie a lepsie. asi po tyzdni sme uz prespali noc.
vecerne zaspavanie som jej zacala davat mliecko z flasky, najprv ho hodila cez celu spalnu, ale po neustalom ponukani si tiez asi po tyzdni nan zvykla. pred spanim najprv citame knizku a ked uz si zmoli ocka tak jej spievam a ona zaspi. Prvy vecer bez prska to bolo tazsie, zacala ma vyzliekat a kricala didiiii, ale o chvilu sa upokojila a bolo. Tiez som skusala ze bude uspavat manzel, ale u nas toto teda vobec nefungovalo a nastal hystericky rev nielen za prskom ale aj za mnou, takze to sme zamietli. U nas proste zabralo ze som bola pri nej, drzala ju za rucicku a spievala jej odrhovacky, to ju upokojilo a tak isto zhruba strvty vecer uz didi ani nepytala 🙂
Je mi za kojenim smutno a tiez trochu za tym zaspavanim, na didi zaspala do 5 minut a ja som mohla sledovat serialy 😉 a takto sa uspavame aj pol hodinku, ale zase som spokojna ze nemame zo zaspavania traumu, je to bez placu a tesime sa do posielky haji, dokonca uz nepytame didiiii ale mliekooo 😎
poobedne zaspavanie teraz tiez prebieha normalne v spalni, pri odstavovani som musela korzovat vonku s kocikom aby zaspala bez didi, toto zacalo fungovat samo.
tak myslim ze s tymi flaskami a mliekami to chce hlavne trpezlivost stale tu flasku ponukat a skusat vseliake tie mliecka. nam zachutil hipp s vanilk. prichutou, nutrilon napr. nemoze ani citit... a ani ked vam nebudu papat tie mlieka zo zaciatku, tak myslim ze to spravia aj mliecne vyrobky.
chce to proste pevnu volu a ked sa rozhodnete nedat, tak naozaj nedat oni si ty drobci rychlo zvyknu, nebude to az take strasne to odstavovanie, uvidite 😉
ale ako niekto pise ze deti aj zabudnu naco didi su, tak to u nas neplati, minule som sa sprchovala a mala ukazala na didi ze didi mlieko papku 😀 , tak som jej rychlo vysvetlila ze babo papku didi, a ona papa z flasticky...