Oxytocín. Zobrať ho, ak sa nespúšťa mlieko?

martina46
15. júl 2008

brali ste ho niektora? zvykne sa davat 2-3 kvapky do nosa, ked sa nespusta mlieko. alebo je to nebezpecne? pomohlo vam to?

annag
2. aug 2008

dievčatá presne tak, písala som o tom preto, lebo veľa mamičiek ma oslovuje práve témou spúšťania a tvorby mliečka. Je veľa mamičiek, ktoré to neriešia a mliečka majú dosť, lebo to tak očakávajú, horšie je to s mamičkami, ktoré postihne nejaký problém s dojčením alebo nevhodný výrok lekára o neprospievaní a vtedy spanikária a dostávajú sa do fázy laktačnej krízy či odstavenia, hoci dovtedy dojčenie brali ako samozrejmosť, vtedy je dôležité, aby pochopili proces tvorby mliečka a začali si opäť dôverovať

graziela
11. sep 2008

Ahojte,
ja som dostala oxytocin v porodnici asi tak na 3-4.den po porode, kedze mi mliecko prislo trosku neskor a nechcelo sa mu moc vonku...bolo to vo forme kvapiek do nosa, aplikovalo sa to cca. 10-15 minut pred kazdym kojenim...nesmie sa to ale uzivat dlhsie ako par dni...myslim, ze mi to celkom pomohlo...

graziela
11. sep 2008

Ked sa mliecko spustilo, tak poriadne, vzdy ked som kojila z jedneho prsnika, mi tieklo samovolne kvantum aj z druheho...

mimini
12. sep 2008

baby ten oxytocin sa dá kúpiť alebo je len na predpis?

martina46
autor
12. sep 2008

Mimini,
je na predpis, ale ja som ho voľne kúpila v Bratislave, v lekárni na Račianskom mýte. Bol to oxytocín v ampulkách.

mimini
12. sep 2008

vďaka 🙂 , ale ja som z Popradu a u nás je len na predpis, no skúsim nejak zohnať, ja totiž v prsníkoch mliečko mám, len sa mu nechce von, vytlačím tak pár kvapiek a malý ho nevie vysať, tak som myslela či to nepomôže. Doktorka mi ho isto nepredpíše, lebo nemá ani naliate ani zatvrdnuté prsia a podla nej, keď je umelé mlieko, na čo sa trápiť 😠

mywiel
12. sep 2008

Mne dali oxytocin pri porode na rozbehnutie kontrakcii lebo boli slabe, ale vraj to je synteticky oxytocin, nie je nebezpecny ale ani nie je dobry pre babo, nie je to ako ten prirodzeny oxytocin co je v tele.

martina46
autor
12. sep 2008

uzasna doktorka!
no skus pozhanat. mne to inac nejako nepomohlo. niekedy mam pocit ze ano a inokedy neviem...
nams nejake stresy, preco sa ti nespsta? odkedy?

annag
12. sep 2008

mimini, ten oxytocín už pri 3 mesačnom bábetku nemá zmysel. Tvoj problém bude v niečom inom, oxytocín by sa Ti mal z tela uvoľňovať sám a v dostatočnej miere. Ak máš bolesť, stres, neveríš si, tak sa mliečko spúšťať dobre nebude. Treba zistiť v prvom rade príčinu, na základe ktorej si usúdila, že máš problém s dojčením. Ste na príkrmoch UM, pozná bábo fľašu? Nevie sa malý prisať, málo priberá ?...

zuzanald
7. nov 2008

Toto je pre mňa momentálne veľmi aktuálna téma. Mám 3 mesačnú dcérku a tento týždeň prežívame dojčiacu krízu. Doteraz všetko išlo super, až. Dcérka sa začala odťahovať pri kojení až to zašlo tak ďaleko, že odmieta prsník. Ešte len ju otáčam k sebe a už spustí plač. Keď sa to stalo prvý krát a po hodine srdcervúceho plaču som ju nenakŕmila, ručne som si odstriekala čo išlo. Skúšala som jej to dať striekačkou aj lyžičkou, ale viac išlo mimo, než jej do žalúdka, navyše malá pri tom plakala, nevedela prehĺtať, dusila sa. Nebudem to naťahovať, chtiac nechtiac som dala mlieko do fľašky a nakŕmila hladné dieťa.
Pár krát do dňa (napr. dnes 2 krát) sa mi ju darí normálne nadojčiť a to vtedy, keď sú prsia naliate a mliečko sa spustí hneď po prisatí - to je hlavne v noci. Ale väčšinou malá po krátkej snahe o vytiahnutie mliečka, keď sa nespúšťa, to vzdáva a vtedy musím odsať a nakŕmiť z fľaše. Kúpila som si už aj ručnú odsávačku a fakt musím dosť dlho pumpovať, aby sa mlieko uvoľnilo. potom to už ide raz dva. Dostriekam ešt ručne. Takto získam po 3 hodinách 100 až 125 ml mlieka. Malej to niekedy stačí a niekedy by ešte chcela.
Nechápem, prečo sa tak mlieko zadržiava. Prvý mesiac som stále menila tričká, čo som mala mokré fľaky od mlieka a stačilo, že som sa nahla nad dcérku a už to tieklo. A kŕmila som kľudne aj po pol hodine keď chcela. Teraz po 3 hodinách a nič. Som z toho dosť zúfalá. Veľmi by som chcela ďalej kojiť ale neviem ako.
Ešte dodám, že sme sa ustálili na systéme 5-6 kŕmení denne a 1 v noci. Dcérka by ale teraz chcela cez deń papať aj častejšie, ale keď neprejdú tie 3 hodiny, tak mám pocit, že prsia sú prázdne a keď sa mlieko nespúšťa po 3 hodinách tak skôr už vôbec nie. Rada by som si natrénovala ten podmienený reflex, ale netuším ako.

dididi30
7. nov 2008

mne na spustanie mliecka pomaha homeo ricinus, no maly si 2 krat potiahne a mliecko strieka 😉 😉
som po chorobe a tyzden sa mi mliecko rozbiehalo, to homeo mi pomohlo a hlavne zerem ako prasa 😀

zuzi no to odsavanie ti nezavidim, ja vobec neodsavam, lebo potom ma chore prsia, skus to homeo

bambusko
7. nov 2008

zuzana, skusila si zmenit polohu? moze pomoct aj pred dojcenim vypit teply napoj. ono to je podmienene aj psychicky,cize cim viac stresu, tym horsie spustanie - bludny kruh

lyongirl
7. nov 2008

zuzi, skús si najprv ručne odstriekať mlieko, aby keď pôjdeš dojčiť malej už tieklo, tým pádom asi neodmietne, keď nebude musieť čakať na spúšťanie a to že sa ti zdá, že máš málo, to nerieš, skús odstreknúť a uvidíš, či potečie, aj keď neprešli 3 hodiny. Ono čím častejšie bude malá papať, tým sa ti bude tvoriť viac mlieka, čím častejšie budeš odsávať, tým takisto, môže sa stať, že je málo, že máš laktačnú krízu, ale netreba to vzdávať, treba buď často dojčiť, alebo často odstriekavať, niekedy aj každú hodinu, u každého je to iné.

zuzanald
8. nov 2008

Tak neviem. Skúšala som malaj pred kojením prsia rozchodiť, ale ako mám z toho stres, tak sa to mlieko drží a nie a nie sa pustiť. Ale keď sa už pustí, je ho dosť.
Ešte by som chcela vedieť ako to je keď idú zúbky. Ona totiž pred pád dňami začala výrazne sliniť a ja som mala prvý zúbok medzi tretím a štvrtým mesiacom, tak či by to nemohlo byť tým, že ju bolia ďasienka, nechce silnejšie potiahnuť - sať a z toho tie problémy?

lyongirl
8. nov 2008

zo zúbkami neporadím, malému išli až okolo 8 mesiaca a vôbec neslintal a nikdy sme nemali problémy, ani o zuboch nevieme, že idú....
Hlavne kľud, žiadne stresy, lebo tie ešte všetko zhoršujú!

adulik16
8. nov 2008

Ahojte,konecne som natrafila na temu, s ktrorou mam aj ja problem. Moj malinky bude mat zajtra dva tyzdne a ja ho od zaciatku nedojcim, je na umelej strave. Skusim v skratke opisat co sa dialo v porodnici. Rodila som cisarskym, kedze bol v nemocnici strasny naval, nebola volna postel na sestonedeli, tak ma dali na obycajne gynekologicke oddelenie, kde mi maleho nemohli nosit. Takze dva dni, ktore som tam lezala som maleho vobec nevidela. Na treti den ma dali uz normalne na sestonedelie, ale malinky mal nejaky zapal, tak musel byt na infuziach, takze znova mi ho nenosili prikladat. K sebe na izbu mi ho priniesli az na piaty den, malinky sa nevedel a do dnes ani nevie prisat, kedze je nauceny na flasku. Mlieko som sa snazila odsavat, ale po hodine odsatia mi vyslo z oboch prs tak 15 - 20 ml a strasne ma boleli bradavky. Teraz som uz doma, mam klud,som v pohode, ale mlieka mam malo, za cely den si odsajem 60 ml, co je pre neho jedna davka. Uz v nemocnici davali malemu nutrilon, nie zenske mlieko. Kupila som si aj caj na podporu tvorby mlieka, aj homeopatika, ale nic nepomaha. V nemocnici mi tiez pichali oxytocin, ktory mi pomohol len na to, ze sa mi prsia uvolnili. Teraz sa mi stava hocikedy za den, ze mi zacne z prs tiect mlieko, ale ako som uz pisala, odsajem si velmi malo. V noci sa budim na to, ze mam cele premocene pyzamo. Takze neviem, ci sa este pokusat o nejaky rozbeh alebo uz uplne prestat aj odsavat. Neviete mi prosim poradit?Ak by som aj chcela uplne prestat, ako to spravit?

martina46
autor
26. dec 2008

prosim, potrebujem poradit. deju sa mi take zvlastne veci, mam dlhodoby problem so spustanim mlieka, ale poslednych par dni v priebehu dna citim, ako sa mi zrazu naplnia prsia, zvlastne na tom je to ze som si to nikdy predtym nevsimla, malo by to byt totizto normalne, ked idem kojit a pomyslim na malu, malo by sa mi mliecko takto "pripravit" na kojenie. ibaze ono sa mi to stane hocikedy, no nie prave v case, ked idem malu kojit, tam spustanie trva dlho ako vzdy 😒
je to fakt cudne, a naozaj som si nevsimla, ze by to bolo nejako spojene s pomyslenim na malu, alebo tak. co to ma znamenat???

martina46
autor
26. dec 2008

este doplnim, dnes ked prisiel ten pocit, teda nie je pocit, bolo to zrazu realne naplnenie prs, letela som rychlo malu nakojit, ale nic sa neudialo! ziadne rychle spustenie mlieka 😖

annag
26. dec 2008

martinka, môže to súvisieť s Tvojou hormonálnou sústavou - s menštruačným cyklom a v neposlednej miere - oxytocín sa volá aj hormón lásky, sú Vianoce, možno ste si aj s manželom v týchto dňoch bližší než počas roka 😉

moniqe3
26. dec 2008

martina46: mne sa spúšťalo mlieko na začiatku hocikedy.... teraz je to vždy keď malú priložím..ale niekedy keď dlho nekojím sa mi spustí aj samé takže podľa mňa je to normálne. Myslím si, že je to tým, že máš ešte dostatok mlieka a dobre ti pracujú prsné žľazy. Mala by si byť nadšená, že máš ešte tak veľa mliečka. 😉 😉

lucia31
26. dec 2008

martinka, toto iste sa stava aj mne niekolkokrat do dna, napr. ked sa napijem alebo ked manzelovi nieco rozpravam o malej, ale niekedy len tak same od seba...nedavno sa mi to stalo aj pri citani receptu na kolac, ked som precitala, ze 150ml mlieka 🙂 no, hormony 😀 ....
inak, ja kojim uz len z praveho, z laveho teda odstrekujem /okolo 500ml denne/ , kedze mi ho mala zacala uz pred dvoma mesiacmi uplne odmietat /tieklo z neho mliecko tazsie/..a tiez som nepostrehla, ze by sa mi mliecko spustalo rychlejsie, ked som parkrat zacala odsavat po pocite naplnenia prsnikov ..spustenie mi trvalo tak ako vzdy, okolo minuty..

martina46
autor
27. dec 2008

annag,
😀 nuz veru hej, sviatky...... 😉
moniqe3,
ja som prave nestastna, lebo netecie, ked ma. a tieto pocity som naozaj nikdy nemala, tak to ma prekvapilo, ze teraz, ked uz tak malo kojime.
lucia31,
s tym mliekom pri peceni, to som sa zasmiala 😀

ale kazdopadne, som rada, zeje to v poriadku a bezne, tak vam dakujem za skusenosti 🙂

bambusko
27. dec 2008

martina, a nie si v tom? 😕 🙂

martina46
autor
27. dec 2008

ucite nie 🙂