Oxytocín. Zobrať ho, ak sa nespúšťa mlieko?

martina46
15. júl 2008

brali ste ho niektora? zvykne sa davat 2-3 kvapky do nosa, ked sa nespusta mlieko. alebo je to nebezpecne? pomohlo vam to?

certica
15. júl 2008

mne pichli oxytocin (do zadku) asi 3-4 dni po porode na sestonedeli. mala som prsia ako kamen a isli mi prasknut. pekne sa tym to mlieko uvolnilo. asi tak po 15 min. mi same zacalo vytekat

effie81
15. júl 2008

Ahoj aj to sa dakupit v lekarni?Ja som mala na zaciatku Secatoxin,ten tiez pomaha.Ten oxitocin som dostala aj ja ako inekciu este v nemocnici.Ale asi by nemal byt nebezbecny ked ho davaju..

katka.m
15. júl 2008

Mne dali voľajaké kvapky a po nich sa mi mliečko spustilo. Neviem však, že čo to bolo. Ja som dostávala až horúčku.

martina46
autor
15. júl 2008

uz si potom nemala problem?

martina46
autor
15. júl 2008

to bola otazka pre certicu.

denisocka
15. júl 2008

jedna baba čo bola so mnou v pôrodnici,tak kupila akýsi sprej-na inhalovanie,niečo ako ventolin+ten oxitocin,ale zabudla som názov ☹

certica
15. júl 2008

martina, probĺem som nemala. to bolo ako sa mi naliali prsia, ked sa zacala laktacia, potom som mavala este hrce, ktore bolo treba masirovat tak tyzden, ale potom sa uz ta tvorba ustalila nejak. inac toto som mala pri prvom synovi, teraz po 2.porode boli prsia ok

annag
15. júl 2008

Užívanie oxytocínu je pomôcka na spustenie mliečka na začiatku dojčenia, hneď po pôrode a asi tak do 2-3 týždňov po pôrode. V tele mamičky sa vytvára prirodzene, napomáha sťahom maternice pri pôrode, aj po ňom, keď sa maternica zavinuje späť. Je to hormón,ktorý sa vytvára v hypofýze a spôsobuje uvoľňovací reflex, ktorý sťahuje svalové bunky v mliečnej žľaze a tým sa vlastne mliečko uvoľňuje. Pomáha mamičkám, ktorým sa ešte len spúšťa laktácia, keď majú naliate psia a mliečko nechce ísť ľahko von,, ako písala certica. Bábätko jeho uvoľňovanie stimuluje dráždením bradavky, preto v neskoršom období jeho dodatočné podávanie nemá zmysel.

veronika13
15. júl 2008

tiež mi dali oxytocín a pomáááhal, super vecička 😉

mucha
15. júl 2008

ja som mala v porodnici nehorazne problemy s prsiami. mala som ich plne a tvrde, ale odsat alebo vytiahnut sa nedala ani kvapka. tri noci som nespala, lebo som chodila do horucej sprchy, masirovala prsia, ze som mala az modriny, davali mi nejaky borov alkohol ako obklady a nic mi nepomahalo.. potom sa zlutovali a pichli mi ten oxytocin do zadku, ale to mi fungovalo len pol hodiny po pichnuti a prsia zostali aj tak tvrde. dokonca som mala aj zimnice, ale to uz asi aj z vycerpania... ked mi pichli treti krat, tak sa to zacalo lepsie uvolnovat, to som myslela, ze sa zblaznim od stastia aky to bol vyslobodzujuci pocit... ja som bola v nemocnici dokonca o dva dni dlhsie.. kvoli prsiam... ☹

martina46
autor
15. júl 2008

annag, ale ked ma napriklad stres na pricine, ze sa mlieko nespusta, alebo to velmi dlho trva, tak ani vtedy nema zmysel dat oxytociN? ked ten ma za ulohu spustanie mlieka?

susika
15. júl 2008

mne ho pichli na porodnici, a potom mi dávali aj také kvapky. ked som prišla domov, gynekolog mi odporučil kvapky "Secatoxyn".tiež zaberali rovnako.20 kvapiek takých 15 minut pred odsávaním.tuším ale nie skor ako po 5 hodinách opakovať.nepamätám si, je to v príbalovom letáčiku

annag
15. júl 2008

Martina46, ide o Teba konkrétne? Pozerám, že už máš 7 mesačné bábo? Spúšťanie oxytocínu dráždením bradavky je reflex nepodmienený. Dôvera v dojčenie, pomyslenie na bábätko, jeho plač, to je reflex podmienený. Ak máš teda bolesť, stres, potláčaš tým jeho uvoľňovanie. Chcela som povedať, že pri dlhodobom dojčení by si už mala mať tento spúšťací reflex vytrénovaný. Treba v prvom rade odstrániť príčinu nespúšťania mliečka. Všetky tie rady na zvýšenie laktácie vlastne pomáhajú mamičkám spúšťať mliečko - uvoľňovať oxytocín, lebo v to uveria - čaje, melta, zapražená polievka, ak chceš tak aj oxytocín po kvapkách, neublíži Tebe ani bábätku. Ja mám skúsenosť s čistým oxytocínom - v injekčnej tobolke, z ktorej som si tesne pred dojčením kvapala kvapátkom do nosa po jednej kvapke. Opakujem však, treba odstrániť príčinu.

denisocka
15. júl 2008

annag suhlasim,myslím že maťka sa velmi trápi dojčením a zbytočne,lebo jej tanka prospieva až až 😉 možno to chce trochu relaxu , uvolnenie , a klídek -ved tanka je šikulka a ty sa zbytočne týraš maťka 😒

zuzka99
15. júl 2008

mne dali oxitocín v porodnici, pred kojením kvapnuť do nosa, ale vraj kvoli zavinutiu maternice

tomzuzka
15. júl 2008

mne dali oxitocínovu infúziu pár dní po pôrode, aby sa mi sťahovala maternica a z toho mi navreli prsia,tak ako píše certica-ako kameň som ich celú noc rozmasírovávala, mala som hrozné hrče, malý sa nemohol prisať na také tvrdé bradavky, tak mi potom dali Secatoxín, a do 20minút sa lepšie začne nahromadené mlieko uvoľnovať, a vtedy je aj najlepšie kojiť...

martina46
autor
15. júl 2008

annag,
ano ide o mna. ja mam uz asi 4 mesiace stres, mala vyvadza pri kojeni strasne. pricinu neviem. cize je to zacarovany kruh........ denisocka ma pravdu, malej sa velmi dari, ale co ma to stoji usilia. a ja som strasne nervna povaha a mam tendenciu vidiet vsetko katastrofalne 😅
takze toto je sialena kombinacia 😀
ak by som sa ukludnila, vsetko by bolo ok verim. aj tak je zazrak, ze este kojim.
ja som si pakrat dala cisty oxytocin do nosa, ale nemam pocit, ze by sa nieco zlepsilo.
mala som asi dva dni, co sa mi mlieko nespustio vobec. (za polhodinu - potom to mala vzdala), teraz e to uz ovela lepsie, ale este nie ok.

martina46
autor
15. júl 2008

chcela som napisat - za polhodinu snazenia to malá vzdala.

denisocka
16. júl 2008

možno to bola len klasika lakt,kriza a kedže ste ju rozchodili,tak je zas fajn 😉

annag
16. júl 2008

martina46, Ty si teraz nalomená mamička, ale ak chceš, môžeme nájsť riešenie na Tvoje problémy. Na to, aby som Ti aspoň trošku mohla skúsiť poradiť, potrebujem vedieť priebeh celého Vášho dňa za 24 hodín - ako často dojčíš, aká je dĺžka jedného dojčenia, či prikrmuješ, ak áno, tak čím, koľko priberáte, akú máte stolicu, ako často malá spinká. Na všetko existuje riešenie, len sa netreba vzdávať, ak chceš, napíš trebárs aj IP

annag
1. aug 2008

Tvorbu mliečka ovplyvňujú dva hormóny, ktoré sa mamičke vytvárajú v mozgu.

Prvý je prolaktín, ktorý podporuje tvorbu mliečka, uvoľňuje sa saním bábätka, teda čím bábo viac saje, tým viac sa ho tvorí. Preto sa nesmie čas dojčenia predlžovať, lebo čím viac sa predlžuje, tým menej prolaktínu sa do krvi uvoľňuje, a tým menej sa mliečka tvorí.

Spúšťanie mliečka je riadené hormónom oxytocínom, ten je zodpovený za uvoľnovací reflex mliečka, svalové bunky vo vnútri prsníka vytláčajú mliečko smerom k bradavke. Tento reflex môže byť nepodmienený - stimuluje ho bábätko saním - pumpovaním bradavky a neskôr aj podmienený - tým, že si ho mamička sama navodí - pomyslením na bábätko, alebo tým, že si povie, že už je čas. Ak si mamička ten čas uvedomí po 3 hodinkách, oxytocín sa spustí, a svalové bunky podmieneným spúšťacím reflexom mliečko potlačia z hĺbky prsníka, mamička dostane pocit, že prsníky sú naliate. Ak sa naučí, že mliečko sa bude spúšťať už o hodinu, či dve hodiny, tak za začne spúšťať o hodinu či dve. Takže to nie je tým, že sa mliečko nestihne po hodine či dvoch vytvoriť, ono tam je, len mozog nedal povel na spúšťanie. Potom si to spúšťanie musí dobehnúť bábo akože pumpovaním naprázdno - vyvolaním nepodmieneného spúšťacieho reflexu. Samozrejme, keď si ono musí pumpovať naprázdno, začne sa bábo srdiť a plakať a mamička má pocit, že mliečko nemá. Následný strach z toho, že mliečko nie je, vedie k tomu, že sa oxytocín dostatočne neuvoľňuje.

Preto je veľmi dôležité, aby ste bábätku dávali prsník na požiadanie, vždy keď si vypýta a nie až vtedy, keď máte pocit, že prsia sú plné. Častým dojčením časom uvidíte, že mliečka je dosť aj po hodine a skráti sa čas, za ktorý sa \"pocitovo \" prsníky naplnia. Prsíčka sa nalievať nemusia, nie všetkým mamičkám sa nalievajú, je to len akýsi vnútorný pocit a súvisí so spúšťaním mliečka. Prsia sa nalejú, lebo mamička si niekde v podvedomí uvedomí, že sa má mliečko nahromadiť k výstupným kanálikom na prsníku.

Spúšťací reflex sa dá natrénovať, len si musíte uvedomiť svoje prsia a veriť, že to mliečko niekde tam v hĺbke je, potom sa mliečko spustí kedykoľvek a hneď po priložení, dokonca môže vytekať aj bez sania bábätka.

A ešte treťou dôležitou látkou, ktorú MM obsahuje je inhibítor mlieka, ktorý potláča tvorbu mliečka, keď sa prsník nevyprázdňuje, čím bábo menej pije, tým ho je väčšia koncentrácia v mliečku. Pravidelným dojčením ho je málo a mliečku nič nebráni v jeho tvorbe. Pomocou neho sa vlastne mliečko zastavuje pri odstavení bábätka.

certica
2. aug 2008

annag, zaujimave citanie 🙂
inak sranda je, ze ked mi cez den maly spi a ja si zrazu uvedomim, ze dokelu, tusim uz dost dlho (aj dve hodky), orientacne pozriem cas a ono mi po chvilke zacne na niekolko sekund striekat mlieko (a vzdy z oboch prsnikov,aj ked ich pri kojeni striedam, cize jeden je vzdy prazdnejsi).

certica
2. aug 2008

aj pred chvilou sa mi spustilo, ako o tom pisem 😀 a to krpec jedol pred hodinkou a stvrt

certica
2. aug 2008

ja to viem uz vlastne dopredu, lebo kratko pred tym, nez mi zacne samovolne striekat, citim v prsiach pichanie 😉

martina46
autor
2. aug 2008

Annag,
to je zaujímavé, že sa dá spúšťací reflex natrénovať 😲
To si ale mamička musí asi veľmi veriť, neviem či by som to dokázala. Ja už s tým síce taký problém nemám, ale predsa ešte. A hlavne ten pocit prázdnych pŕs je pre mňa zničujúci. Je zvláštne, že negatíva si viem osvojiť veľmi rychlo, ale tie dobré veci nie ☹
Ja som v živote nepoužila ani jednu prsnú vložku. Keď som ešte mávala na začiatku naliate prsia, tak mi - ale iba z ľavého - počas kojenia vytieklo asi lyžicu mlieka. Po kvapkách.

martina46
autor
2. aug 2008

A pichanie som kedysi cítila aj ja. Občas.

certica
2. aug 2008

neviem, ale ja som sa absolutne nikdy nezamyslala (ani pri prvom babu) nad tym, ci budem, nebudem, chcem, nechcem kojit. brala som to akoby samozrejmost, resp. nejaku prirodz. sucast a naslednost porodu. tak ako je prirodzene a automaticke, ze nam v tehu rastie brusko 🙂. ak by to mlieko predsa len nebolo, az vtedy by som sa tym zacala zaoberat. koniec koncov som aj mala jednu lakt. krizu (teda aspon myslim 😕 😀 a kupila som homeo) . len myslim, ze casto niektore babule este v tehu riesia tieto otazky, ci budu mat dostatok mlieka, dufaju, ze sa laktacia rozbehne, ze po cisarskom to urcite lahko nepojde atd. a mozno prave ked zena az privelmi chce, je z toho paradoxne trochu aj blok, pretoze uz podvedome na seba vyvija tlak. samozrejme netrvrdim, ze to tak je, len niekedy mozno v niektorych pripadoch...
dufam, ze to nevyzera, ze mudrujem jak radio 😲 😀 . len som sa tak nad tym minule zamyslala, preco laktacia aj v reale nie je vzdy tak prirodzena sucast, ako som to mozno vnimala ja sama.

martina46
autor
2. aug 2008

Certica,
ja som presne prípad, o ktorom píšeš ☹
Naštudovala som si počas tehu všetko čo sa len dalo a tým pádom som sa stretla aj s kategóriou poznatkov, kde toto nefunguje, hento sa stáva, také a iné problémy bývajú... No ale aj tak som veľmi chcela. A od začiatku som sa s kadečím pasovala, stále som mala nejaké pochybnosti, či mám dosť, či nie je malá hladná či...
No v mojom pripade určite platí, že nevedomosť oslobodzuje.

anezena
2. aug 2008

ahojte baby,
uuplne s vami suhlasim. presne ako pises certica, moja sestra cele teho nic neriesila, nic si neastudovala, ani ju nic nezaujimalo, amal ako vse v pazi. tak som sa na nu jedovala, ze mas doma net nic si nenastudujes, ani nevies, nic o porode, ako co mas robit, nic o kojeni. a ona ze naco. a je na tom lepsie ako ja. sice porodila iba pred mesiacom a pol ale baby, mali by ste vidiet tu pohodu. porod prebehol ani nevie ako. za par hodin bola mala vonku. a kojenie? to iste, nic neriesi. ziadne naliate prsia, ci ma byt pichanie v prs,e ci ma sa spustat mlieko ked myslis na babo.... ono jej to ide akosi samo. presne, baby ktore si vse nastudujeme potom sa nad vsetkym asi az moc zamyslame.

martina, ja som tiez nikdy necitila naliate prsia, ani prsne vlozky som nidky nepozzila. iba raz sa mi spustilo mlieko, ked maly spal celu noc az do rana do piatej a ja s nim, tak som sa rano zobudila a vsade mlieko.

ked som sa o tom bavila so svagrinou ta mi povedala: "ved ty si ten idealyn pripad. co riesis nejake naliate prsia a pichanie v nich a tecenie mlieka? mozes byt rada, ze nic take nemas a predsa mlieko mas. viac to neries. vies kolko bab si mu odstrekovat, non stop vymienta tricka, nosit prsne vlozky a dokonca aj plienky? Je maly spokojny? je. je hladny? nie je. tak bud rada a neries to"

A baby, ja to neriesim a som rada, ze som ten "idealny pripad"

lucia31
2. aug 2008

anezena, prsne vlozky mam doteraz odlozene v komode 🙂 a keby mi mala sem-tam nieco nevygrckala, tak si mliecko ani nevidim 🙂
..naliate prsia som mala len niekolko dni po porode, teraz ich mam makke, akoby som ani nekojila a mliecko si mala taha v pohode..