Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zfidorka
6. apr 2012

@nibiru ak je to mliecny pluzgierik
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
tak je najlepsie ho prepichnut...

nibiru
6. apr 2012

@zfidorka jej ty si poklad a ja sa tyzden stym mordujem kremujem aj som sa to snazila vytlacit ale prepichnut som nemala odvahu ano je to presne ono idem na to.daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakujem

zfidorka
6. apr 2012

@nibiru fuuu, tyzden, ja som to mala asi 2 dni (kym som sa odvazila to prepichnut) a bola to strasnaaaaaa bolest... jemne to prepichni, malo by to pomoct...

nibiru
6. apr 2012

@zfidorka no prepichla som este teraz to rozdychavam 😅 snazila som sa to aj vytlacit no extra stoho nejde aj som ručne odstriekala mlieko tak uvidim zase to vizera ze to obelelo tak ale je to prepichnute sila inak dojcim uz 21m. a toto mam prvy krat.zakolko ti to preslo?

zfidorka
6. apr 2012

@nibiru uz si presne nepamatam... asi za den to bolo uz znesitelne... ale po par dojceniach som uz citila ulavu... skus dat cucnut babu, dojcenim sa to lepsie uvolni...

elinka27
7. apr 2012

@stvura idealne je na zaciatku kontaktovat poradkynu, ked sa prisatie a technika skotroluje hned casto sa da bolavym bradavkam predist. 😉

elinka27
7. apr 2012

@nibiru ked si to prepichla, ulavilo sa ti?Bolelo ta predtym nieco?Hrcka?Zacervenana koza?

stvura
7. apr 2012

@elinka27 no mne je to jasne...xixi...nepises mi nic noveho, len dakedy je problem nejaku zohnat aby ti prisla a telefonicky techniku velmi neskontrolujes

luciauk
7. apr 2012

@nibiru auuuuuu, tak som rada, že ti poradili, nech sa ti to rýchlo zahojiiiii 😉

nibiru
7. apr 2012

@elinka27 nic ziadne cervene anio flaky len bradavka a ked sa mala prisala tak som pomali vyskocila s kože hned som to natierala calciovkou potom som si vsimla ten pupacik este to boli pri kojeni a obcas pichne tak ale dufam ze to prejde cim skor.

elinka27
7. apr 2012

@nibiru oki, ozvi sa ako pokracujete 😉

nibiru
17. apr 2012

@elinka27 ahoj no čo ti poviem pupacik obcas zmizne zase ho prepischem natieram uz framikoinom stale ma to pri zacati dojcenia boli zase mam herpes za 2 mesiace uz hadam 10x no na mrtvicu neviem cim by som si to uz mala natierat dnes dokonca fukal vietor a mna normlane boleli bradavky 😖 druhy prsnik je ok neboli nic.

zfidorka
17. apr 2012

@nibiru mozno by bolo dobre, aby to videla aj laktacna poradkyna, ked to este stale nie je ok... zoznam je na www.mamila.sk

zfidorka
27. apr 2012
majdula
28. apr 2012

@zfidorka To je tak krasne. Zaslzela jsem si u cteni, priznavam 😵

olejka
29. apr 2012

sto styri stran s ami nechce citat ale za prve prispevky dakujem povzbudili ste ma...nechce sa mi prestat a malej tiez niebude mat 🙂 uz rok

luciauk
29. apr 2012

@olejka len si to užívajte, ved máš ešte malé bábo 🙂 my máme 4r a tiež sa nám prestať nechce 😀

bebemaly
29. apr 2012

Krásny článok na mamile 🙂 zahrial na duši 🙂 a utvrdil ma len v mojom presvedčení, nenechať sa nikým odradiť..ani rodinou..našťastie ma v dojčení až k prir.odstaveniu podporuje ex a dve priateľky / jedna deti nemá, druhá dojčiť nemohla/, ktoré na moje starosti ohľadom podpory v dojčení s úsmevom odpovedali: a nie je normálne dojčiť deti minimálne do troch rokov?! 🙂 nič nie je lepšie ako podpora..a šťastné spokojné "dojčiatko", ktoré zaspáva prisaté na cecíku 🙂

2hanah
29. apr 2012

Já jsem slyšela názor, že kojení má význam do půl roku, pak už je prý matka dost unevená a je lepší vitamíny a protilátky dodávat kojeneckým mlékem. Osobně se přikláním ke kojení do roku, když je to možné. Kojení velkých dětí, které už z toho mají rozum (a už si mohou ukousnout i steak), zhruba nad dva roky, mi přijde až nenormální, přijde mi, že to pak není dítě, které neumí přestat, ale matka, která má až nezdravé psychické pouto k němu a právě ona se odmítá odpoutat.

kinsi
30. apr 2012

@2hanah Protilátky nikdy nedodáš umelým mliekom, je to holý nezmysel. Protilátky sú látky ktoré sa uplatňujú v boji s infekciou a samozrejme vznikajú aktuálne proti infekciám, ktoré sa v tom ktorom čase, vyskytujú v okolí matky a dojčaťa...Nie je to nejaká globálna vec, ktorá by sa dala prisypať do UM 😀
A prečo by mala byť matka po pol roku dojčenia unavená? z čoho? z tvorby mlieka? Podľa mňa je dojčenie práve prostriedkom proti únave, nemusíš nič chystať, vodu prevárať, v noci ohrievať a zložito uspávať...vytiahneš cicík a to najlepšie, čo možeš malému ponúknuť, sa prichystalo samé.

lusy82
30. apr 2012

@kinsi Bohužel ale u nás má ještě většina matek zažito to co psala 2hanah. Je to škoda, ale bohužel jsou to přežitky z dob kdy jsme tu byli 40let zavřený.

asasasa
30. apr 2012

Klikla som si na link a 4 roky a 3 mesiace kojit jedno dieta ? Bez komentara 😝

katkatt
30. apr 2012

@kinsi Suhlasim s tebou, ze dojcit je (aj) pohodlne. Ale chapem aj tu unavu. Poznam velmi vela deti na UM, ktore od par mesiacov prespia celu noc a vela kojenych, co sa budia x-krat za noc (5-8x za noc papat asi naozaj nepotrebuju...). A aj ked kojim leziacky a dieta mam pri sebe, neprerusovany spanok je predsa len kvalitnejsi. Jasne, ze dieta je prvorade a kojit neprestanem 🙂 ale uz sa tesim, ked sa konecne vyspim

carodejnica
30. apr 2012

@katkatt Ja si myslím zase, že nočné budenie až tak z kojením nesúvisí, ja poznám zase dojčené deti, ktoré výborne spali v noci - napríklad aj moja dcéra 😎 a naopak veľa nedojčených detí na UM, ktoré sa budili každú chvíľu a mama im musela zarábať v noci mlieko. 🙂

Ja som dcérku (2 roky, 10 mesiacov) dojčila vpostate do týchto dní, nedá sa to asi presne na deň určiť, pretože prirodzené odstavenie je dlhodobejší proces... 😵

lusy82
30. apr 2012

@carodejnica Přesně. Souhlasím. Malej taky spí celou noc v pohodě a mám kamarádku na UM a tý malej za noc vypije 3 - 4! flašky čaje. A to vážně nepřeháním.

2hanah
30. apr 2012

@kinsi Takhle mi to řekla dětská doktorka, že v umělé výživě jsou protilátky, to není z mé hlavy, a pokud jsi dobře četla, psala jsem, že podle mého názoru - MÉHO názoru je vhodné kojit zhruba do roku - do roku a půl, do roku, tohle všechno je kolem roku. Já samozřejmě nejsem vůbec proti zdravému kojení, ale někdo prostě kojit takhle dlouho vůbec nemůže, ikdyby třeba chtěl, a tak je pro něho kojení velký stres a ne samozřejmost, která je vždycky připravená, pro někoho je psychicky pohodlnější UM a připravená lahvička (hlavně ve společnosti). A pak jsem psala, že kojení nad dva roky už mi přijde divný, ne že není výhodou třeba v noci u miminek nebo dětí mladších dvou let.

carodejnica
30. apr 2012

@2hanah
To, že dojčenie starších detí sa javí divné, je len obraz našej spoločnosti a určitý mýtus, kdekoľvek vo svete, kde sa umelo nezasahuje do dojčenia (či už vo fáze tesne po pôrode, alebo podávaním UM v prípade problémov, čo je zase spôsobené ľahkou dostupnosťou UM atď...), je dlhodobé dojčenie normou - teda niečím, čo je absolútne prirodzené a normálne. Čim nechcem povedať, že nemôžeš mať svoj názor, len to vysvetľujem. 🙂

Inak aj mne sa sa zdá divné, že by v UM boli protilátky, tie sa predsa tvoria v tele matky a sú zväčša aktuálnou eakciou na nejakú infekciu ktorá "ide okolo"... Ja beriem, že UM je fakt v dnešnej dobe premakané, a je prvou voľbou ak zlyhá dojčenia, ale proste niektoré veci v materskom mlieku nahradiť nevie...

evaviki
30. apr 2012

@kinsi kojení vyčerpává.. Kojila som 5 mesiacov plne, potom este 3 mesiace s prikrmami a UM.. Rano som sa nevěděla ani len poriadne postavit, pekelne ma boleli kotníky. Pohodlne to moze byt iba pře zenu, ktorá s tvorbou mlieka nema problém.. Já som ho mala a obrovsky, bojovala som, len aby som kojila, odsavala, jedla vsetko mozne na podporu tvorby mlieka, dokonca aj vyskusala lieky, ktorych vedlejší účinek je tvorba mlieka a nic nepomohlo.. Prvý pokrok syna mám zliaty do neustálého kojení ( hodinové pauzy), jeho breceni, neskutečné kolíky.. Boleli ma svaly, klby, proste otras.. Takže ano, kojenie vyčerpává.. Nie vsetky zeny, ale aspoň čast urcite..

reruna
1. máj 2012

@carodejnica k těm protilátkám v MM - opravdu prý se tvoří na objednávku miminka - četla jsem o tom, že kolem bradavek jsou nějaké receptory, které ze slin miminka poznají, jaké přesně složení mléka potřebuje, takže tak prý to nějak funguje... a k tomu, že všude ve světě se kojí dlouho - no já co jsem četla různé články od maminek bydlících jinde ve světě (v Mamince vycházely články od maminek, co žijou v zahraničí a tam byly fakt různé země - Evropa, Afrika, USA...), tak tam naopak psali, že nikde jinde se tak kojení nepropaguje, jako u nás a hned v porodnici si nechávají ženy píchat injekce na zastavení laktace, aby nemusely kojit a mohly se co nejdříve vrátit do práce, takže to co píšeš asi platí spíš v rozvojových zemích, kde nemají maminky peníze na UM.
Jinak já jsem pro kojení, protože je to pohodlnější (žádné vyvařování lahviček a chystání mléka), levnější -a to nepochybně, praktičtější - máte krmení stále sebou a také tam samozřejmě vzniká to krásné pouto mezi maminkou a dítětem, ale bohužel vždy to fakt nejde bez problémů - s prvním synem jsem měla při kojení snad všechny možné problémy - od špatného přisávání, spavého dítěte, přes reflux, neprospívání, drsné bojkoty kojení, neustálé odstříkávání, bolavé bradavky, záněty, horečky - tohle mě opravdu vyčerpávalo a myslím, že to dost poznamenalo i vztah k synovi, nakonec jsme to nějak zvládli a vybojovali, ale byla jsem z toho opravdu zničená.... s druhým synem jsem si řekla, že při jakémkoli náznaku problémů hned přecházím na UM a ejhle - tohle kojení bylo naprosto bez problémů a nádherné, na to budu vzpomínat celý život a tohle bych přála opravdu každé mamince....skončili jsme naprosto přirozeně a postupně ve 2 letech...
Také je pravda, že po tom půl roce se v MM objevují i škodlivé látky - nějaké bifenyly a záleží hodně na stravě maminky, jejím zdravotním stavu, prostředí, ve kterém žije, ale přesto i po tom půl roce, dokonce i dlouho po 1. roce, prý pořád ještě výhody kojení o hodně převažují nad těmi zápory. Takže k té otázce, která je v názvu tématu - podle mě toho půl roku kojit výlučně - pokud to jde a pak do 2 let i déle, podle doporučení WHO, po 1.. roce stačí 2-3 kojení během 24 hodin a já osobně bych teda po tom 1. roce už na veřejnosti nikdy nekojila

carodejnica
1. máj 2012

@reruna Presne tak, mala som na mysli krajiny, kde sa umelo nezasahuje do dojčenia, napríklad tam nie je prístup k UM, teda zväčša tzv. rozvojové krajiny, alebo chudobnejšie vrstvy, alebo rovno prírodné národy, ktoré žijú v pralesoch.. 🙂 Predpokladám, že príbehy v časopise Maminka, boli skôr od mamičiek, ktoré žili vo" vyspelých" krajinách, keďže sa ponáhľali do práce.. 😒 mmch. v USA je to podľa mňa šialené, tam je pár týždňov neplatenej dovolenky a matka musí utekať do práce, mužova sestrenica tam žije, a tá si ako tak mohla dovoliť byť doma AŽ 3 mesiace - s obdretými ušami... ☹

O tých škodlivých látkach v mlieku po pol roku som počula aj ja, ale tiež som čítala článok (neviem nájsť v rýchlosti link), že to nie je celkom pravda...