Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

eridani
4. máj 2012

@minewka Prehistoricke deti dojcene boli pretoze inak by neprezili. Umele mlieko vtedy nebolo, tak ako inak by mali zabezpecenu potravu?

sonita
4. máj 2012

hurá som rada ze som nasla túto tému,,,tiez kojím mojho syna v pondelok bude mat 2 roky a to ze ho este kojím je premna len a len dobré,nakolko si uzívám syna pri sebe i ked je taky co sa rád mazná i bozkáva maminku 😉 Moj velmi rád je a tiez sa rád nakojí ,vecer ked ide spat sa nakojí a potom ho ulozím spat a vstane len ráno o 6 hod nakojí sa a zaspí spat a potom vstane okolo 9 hod ,,,cely den nieco je a kojí sa,ale dokial mu to bude vyhovovatb som za kojenie,,,som rada ze do 9 mesiacov som ho len kojila 😉 😉

monnaa
4. máj 2012

@slniecko2 - ja mám úplne opačnú skúsenosť s odstavením dieťaťa mladšieho ako rok. Dcéru som kojila plne pol roka, potom som ju musela pre moje zdrav. problémy za 1 týždeň odstaviť, bola to hrôza, ten týždeň sme preplakali obidve ☹ , veľmi ťažko si zvykala na fľašku s UM.

Mladšieho syna kojím doteraz a určite plánujem aj ďalej. Vôbec mi nesťahuje na ulici tričko, v tomto veku si dá pekne vysvetliť, že medzi ľuďmi prsníček nepapáme, len keď sme sami. Ešte sme síce neprespali ani jednu noc celú, ale mne nočné kojenie / teraz už len 1 x za noc / vôbec neprekáža. Obom nám to vlastne vyhovuje, on nebýva moc chorý, zúbky má pekné.... Riadime sa podľa pravidla, že " prsník neodmietam, ale ani neponúkam " . Zdá sa mi úplne prirodzené, že je ešte kojený, i keď veľa ľudí sa nad tým pozastavuje a poniektorí kojenie po 2. roku dokonca už považujú za incest 😒

slniecko2
4. máj 2012

@lusy82 hm....este raz-fandim vam ktore chcete dlhodobo kojit- vobec sa nemusite obhajovat-oto mi ani neslo. Ja tiez uznavam, ze najlepsie mliecko pre deti dotroch rokov je to maminkine- opisovala som len vlastne skusenosti s mojimi detmi a detmi svagrinej. To ze niektore to beru akoutok na ich predstavy o kojeni je zvlastne. Uznavam, ze nie som odbornik na tu kazivost zubkov-len svagrina mi tvrdila, ze to tiez moze mat vplyv...tak neviem,ale tiez si myslim, ze maly ma skor velmi kazive zubky,lebo ja svojim davam aj uprosstred noci malinovku alebo kravske mlieko a maju krasne zuby.

slniecko2
4. máj 2012

@monnaa teraz kedsa nad tym zamyslam-jasom v podstate od zaciatku pouzivala prsny klobucik,lebo ma neskutocne boleli bradavky a potom ked som chcela dokrmit z flasky,tak som nastokla flasku na ten prsny klobucik a po uvodnych bojoch si maly zvykol teda ten starsi, mladsi bol zlaty-kedze asi 3 tyzdne po narodeni som ho nesmela kojit, ked som zacala-nemal vobec problem a to sa striedalo aj s flaskou-lebo este bolv nemocnici 🙂 ale ako som uz pisala, zial dlho sme sa nekojili. Takze mozno aj preto neboli az take cirkusy. Inak nechapem, ze kukaju na teba ako na vraha, ked este kojis-lebo ja by som to vtedy vnimala ako divne, keby ta fakt ze vyzliekal na verejnosti a vyzuroval- drzim palce 🙂

diviska
4. máj 2012

@sonita já zatím taky jen kojím, malé je 9 a půl měsíce.
@monnaa mě se teda moje malá do trička drápe 🙂 ale mě to zatím nevadí, pomaluji vysvětluji, že se to nedělá, tak snad to časem pochopí a až bude větší, už to dělat nebude

Kojení je to nejlepší co můžu malé dát, a jsem ráda za tuhle diskuzi, protože je to hodně diskuzí spíše opačných, resp. diskuzí, kde se maminky vytahují jak brzo přestali kojit a jak od 3 měsíců krmí párkama atd 🙂)

Kojení zdar a všem hezký den

sonita
4. máj 2012

@diviska -to je najlepsie ked len kojís som rada ze je tu niekdo kdo este v 9 mesiacoch plne kojí,,,mna uz odcudzovali no nastastie mám tú povahu ze ma to nezaujímalo.Aj teraz jedna kamoska hovorí a dokedy chcem kojit a ja dokedy maly bude chciet.Som velmi rada za túto diskusiju nakolko sme tu viaceré,,,

carodejnica
4. máj 2012

@minewka Tak žeby deti v prehistorickej dobe boli kŕmené umelým mliekom? 😉

siska33
4. máj 2012

@sonita ahoj aj moja kamoska len kojila obe deti az do roka! starsi ma 13 a mladsia asi 10 rokov. su zdraví a nic im nechyba 🙂

monnaa
4. máj 2012

@slniecko2 - tak asi preto si nemala problém s odstavením 😉 . Dcéra bola výlučne kojená do tých 6 mesiacov, žiadnu fĺašku ani klobúčiky nepoznala / teda okrem pár dní po pôrode som pre bolesti použila klobúčik pár krát /, asi preto to bolo také náročné ☹ , uf nerada na to spomínam.

sonita
4. máj 2012

@siska33 - 😉 😉

minewka
4. máj 2012

@carodejnica Tak že by v prehistorickej dobe nebolo inej stravy ako materské mlieko? Nejedli muži a ženy korienky, rastlinky, občas aj mäso, ryby? Tak že by v prehistorickej dobe vedeli, že jediná správna potrava pre dieťa do 3 rokoch je materské mlieko? že by v prehistorickej dobe bolesti bruška pripisovali tomu, že dali príliš skoro bobuľky?

Ale no tak, to je tak hrozne veľmi ťažké priznať, že je to trošku zle formulované a že by sa hodilo skôr "predpokladá sa, že deti v prehistorickej dobe boli dojčené? Možno v prehistorickej dobe bol kult odrezať prsníky (teraz trepem, ale je to rovnako vyhnané do extrému, ako tvrdenie, že nejaký antropológ 100% vie, že deti boli dojčené) 🙂 🙂 🙂 🙂

Ale som už mimo témy, fakt sa ospravedlňujem, mňa to len včera v noci fakt pobavilo. 🙂

carodejnica
4. máj 2012

@minewka to je už chytanie za slovíčka. Je vysoko nepravdepodobné, žeby naši prehistorickí predkovia dlhodobo nedojčili - teda "dlhodobo" v našom ponímaní. (samozrejme, zrejme popri inej strave, pričom si zrejme z nejakého komplikovaného postupu zavádzania príkrmov, aký funguje u nás ťažkú hlavu nerobili, deti jedli, to čo videli jesť rodičov v momente, keď začali prejavovať záujem o inú, ako o mliečnu stravu),
Argumenty, prečo je to tak - teda, že v prehistorickej dobe sa zrejme neodstavovali deti do jedného roka - sú zhrnuté aj v tomto článku antropologičky, kde na základe porovnania s inými druhmi cicavcov a následnej analógie predpokladá dobu prirodzeného odstavenia u človeka. http://babatocko.blogspot.com/2011/06/prirodzen...
(Minimálny predpokladaný vek pre prirodzené odstavenie človeka je 2,5 roka, maximálny 7 rokov.) Neuvažujme o extrémnych prípadoch, ako odrezávanie prsníkov a podobne.

zuzkat1
4. máj 2012

@majdula no ja jej neolizujem ani po mne nepapa...aspon sa tomu snazim vyhybat,ale pusu dostane aj milion denne🙂

zuzkat1
4. máj 2012

@slniecko2 no napriklad moja mala 3 mesiace ked som jej dala z flase materske mlieko lebo som mala zapal tak som odsavala a bolo mi luto vylievat to a predstav si ze ona tu flasu odmietla, takze deti nie su hlupe velmi dobre vedia co je prsnik a co flasa... mala si stastie na deti ktorym to bolo jedno... a proste nesuhlasim s tym co hovoris... do roka sa ma kojit na poziadanie a nepresvedcis ma o opaku a nehnevaj sa ja akceptujem tvoj nazor a ty si to zariad ako chces, len mi je luto ze tuto temu premenovali lebo kym mala povodny nazor tak sme sa tu bavili o tom ake je to fajn kojit dlho a nik nas nepresviedcal o tom ze dlho je max. rok... tato tema bola povodne prave o tom ze sme si tu mohli pokecat o tom ako nas okolie nechape...

zuzkat1
4. máj 2012

@slniecko2 prepac este otazka... mne si napisala toto
"dufam, ze aj tretie budem conajdlhsie (pre mna to znamena bud do roka,alebo pokial nezacnem robit)". teda ze kojit budes max. do roka ...a o stranu dalej pises ze aj podla teba je dobre ked ma babo do troch rokov maminine mliecko... tak ako to teda je?

vejula
4. máj 2012

@zuzkat1 ahoj zuzi, čo maš nove? Kukam že ešte dojčite. My tiež aj napriek tomu že už je mliečka malo. Bolo obdobie ked som mala pocit že nieje vôbec, teraz zas občas preglgne ale to mliečko je uplne divnej farby take do žltohneda. Inak v noci už spime lepšie, mali sme už aj noci ktore prespal cele. )Tuto noc bol hore 2x, ale to len chvilku pocucka a hned zaspi. Cez den pije častejšie. vyžaduje si.. rano ho nemôžem dostať z postele čo by len tak ležkal a podudkaval, najprv jeden potom druhy 😀

zuzkat1
4. máj 2012

@vejula no to uz sa ti tvori kolostrum🙂 pri hani mi tieklo mlieko od 17ho tyzdna... ja som normalne nosila vlozky do podprdy... hej my sa kojime este tak 12x za 24 hodin stale... a mlicko jej tecie bohate🙂

minewka
4. máj 2012

@carodejnica

Aj ja si myslím, že pravdepodobne prehistorické deti boli dojčené.

Ale si to len myslíme a celkom určite to neviem z lebiek detí ... a celkom určite ani neviem, ako dlho sa dojčili (vzhľadom na úmrtnosť rodičov, detí, vek dožitia, potravinové podmienky, atĎ...)

proste tá veta nižšie, toto konštatovanie, je pre mňa nevedecký blud, ber to čisto ako profesionálnu deformáciu, mám rada presné vyjadrenia.. 🙂 (z koľkých lebiek, z akého prostredia, nejak mi to nesedí s dnešným - čistý zub sa nekazí, deti akého veku to pravdepodobne boli, možno sa toho kazu nestihli len dožiť)...atď..

Ale keĎže je toto téma o podpore dlhodobého dojčenia, chápem, že takéto tvrdenia na vás dobre vplývajú a pekne zapadajú do dnešného trendu dojčenia 🙂 (to myslím v fakt v dobrom, nechcem, aby to vyznelo rýpavo)

vejula
4. máj 2012

@zuzkat1 mne pri dominkovi vôbec mliečko netiekla až do pôrodu. Ani ked som si stisla bradavky tak ani kvapka 😅

vejula
4. máj 2012

@minewka nechcem trepať blbosti, ale ja som čosi čitala že dojčene deti maju iny tvar čelusti ako nedojčene. URčite že hlavna je genetika, ale tak podla niečoho asi vedeli zistiť či boli dojčene. Ved dnes ti z lebky už vedia zistiť take veci že až...

zuzkat1
4. máj 2012

@vejula vidis kazde telo je ine... ja som bola z toho na nervy ale dr povedal ze je to normalne... a ja som mala stale vela mlieka...asi do roka som si po tom ako sa napapala este v pohode odsala 80-100 ml...

vejula
4. máj 2012

@zuzkat1 tak ja som mala potom tiež vela mlieka.. jednu dobu som odsavala kamaratke pre maleho na kašičky aby nemusela davať UM, lebo ona nidky nevedela poriadne odsať

zuzkat1
4. máj 2012

@vejula vidis🙂 ale pokial malemu chuti aj toto terajsie mliecko tak je to super...

vejula
4. máj 2012

@zuzkat1 hej preglga a nesťažuje sa... ved by mu to ani nepomohlo 😀 😀 😀 ale je to viac už o tom zvyku a mojkani ako o mliečku

minewka
4. máj 2012

@vejula to neviem...nemyslím si, že je to nejak fyziologicky možné, že by sa menila čeľusť - možno postavenie, ktovie - ale fakt neviem. 🙂

Áno, z kostí sa dá zistiť všeličo - ale tuším materské mlieko nezanecháva nejaké stopy v kostiach, že by sa dali chemickou analýzou nájsť nejaké prvky a podľa toho to určiť.

Deti sa určite dojčili, lebo to bolo pudové, automatické, možno to videli u opíc, možno sa to stalo náhodne a tak to zistili - že načo prsia slúžia..čo ja viem, neviem..to si len myslím 🙂

zuzkat1
4. máj 2012

@vejula 🙂 ved keby mu nechutilo asi by si nedal... ja dufam ze ked sa zadari mimi ze aj hani bude chciet papat aj take ine mliecko🙂

vejula
4. máj 2012

@minewka nie nie že by mliečko niečo zanechavalo na kostiach, ale spôsob sania z prsnika spôsobuje ine zaoblenie lebky. Vraj dojčene deti maju taky miernejší oblučik a nedojčenetaky ostrejší... Ale neviem to presne ako , to len tak velmi matne čo si pamatam, proste že ten spôsob sania vytvaruje tu čelusť do ineho tvaru

@zuzkat1 a ako ešte stihaš spojiť materske?

zuzkat1
4. máj 2012

@minewka teda ja nie som antropolog ale pokial viem od zubarov tak sa celust meni ked dieta saje ale ked pije z flase alebo ked si dudle prst...dlhodobe dojcenie urcite zanechava stopy na tvare celusti... ved deti maju este velmi krehke kosti ktore sa formuju...a dojcenie iste neodpozerali od opic🙂 ved je zakladny instinkt podla mna...ked by nebol tak aj opice by to museli opozorovat😀

zuzkat1
4. máj 2012

@vejula no ja som sa pytala na to v robote... oni ma tam na par mesiacov nechcu😀 takze ai skusim ukecat dr na pnku alebo rizikove alebo nieco... moj strop je tak max. cez leto otehotniet