Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

ootaznik
6. máj 2012

inak mne pri problemoch s dojcenim pomohla okrem poradkyne aj www.kojeni.net
este ma nieco napadlo, nad cim prekruca moje okolie oci, ked im poviem, ze dojcim a aj v noci - ze v noci? ved od pol roka, kedy som uz zacala s prikrmami, tak uz som nemala dojcit v noci, ved sa vobec nevyspim.....no nechapem... co ich to trapi?!

lenka_bozikova
6. máj 2012

@dankakk posielam pekny clanok www.dietaaja.sk/dojcenie-v-pohlade-generacii.php
z toho nejedenia si nerob tazku hlavu, ten moj ma 16mesiacov a nejedava, niekedy ani Ň za cely den. Jeme spolocne z jedneho taniera, teda su to len take kostovacky. Na margo toho, nikto mi negarantuje, ze ked ho prestanem dojcit, tak mi zacne jest. Moja svokra mala s mojim mm ten isty problem, nechcel vobec jest ale mala to o to horsie, ze nebol od 9 mesiaca dojceny. Ten isty jav som sledovala u mojej kamosky, prestala dojcit ale nerozpapal sa.
@slniecko2 to je super, ze chces dojcit 🙂 ja by som ti odporucila sa nakontaktovat na nejaku laktacnu co najskor ( idealne aj pred porodom) popripade si ju zavolat do nemocnice. Necakat na to az ked to bude uz problemove. Je mozne, ze to bude chciet aj trosicku zmenit myslenie. Vela robi aj podpora okolia. Mozno by si paradoxne mohla poziadat o pomoc aj svoju svagrinu. Mozno by to aj zlepsilo vase vztahy a boli by uprimnejsie. Nech vam vsetko dobre dopadne! Posielam vela pozitivneho myslenia 🙂

lenka_bozikova
6. máj 2012

@ootaznik, velmi malo ludi si uvedomuje, ze dojcenie nieje len o krmeni babatka, To je asi ten najvacsi problem. Ked spomeniem, ze uhasuje aj smad, tisi bolest, reguluje telesnu teplotu,dychanie, srdcovu cinnost a hlavne pomaha spravnemu rozvoju mozgu a spravnemu formovaniu ustnej dutiny a vela dalsich veci, tak to znie v usiach ludi len ako "kredo". Koli tymto faktom, je dolezite dojcit na poziadanie. Preto babatko dojcene na poziadanie je takzvane antirezimove. Dojci sa, ked ma proste potrebu a teda aj kazdu polhodku cez den, ci v noci. Este musim spomenut, ze velkou pomocou pre dlhodobe dojcenie je spolocne spanie 🙂 To ked spomeniem ja, ze spolu spime, tak su ludia v nemom uzase 😀

dankakk
6. máj 2012

@lenka_bozikova super clanok, uplna pravda! A s tým nejedenim si ma trosku upokojila. Aj u nás sú take kostovacky, raz sedi mne a raz mm na kolienku a jeme. Pri vareni solim minimálne a aj koreninami setrim... Takze dostava skoro to čo my...

jasminy
6. máj 2012

Taky kojím, i v noci. Malá toho moc nesní, tak nabízím a čekám, kdy se víc rozjí. 😵 Venku si o MM neříká, ale doma jo.

lusy82
6. máj 2012

@ootaznik Taky jsem na tyhle stránky chodila. Jsou skvěle udělaný a je škoda té online poradny, jak to dopadlo. ☹ No ale na druhé straně se jí nedivím.

romcovaklarka
6. máj 2012

@lusy82 Ta poradna z kojeni.net funguje po emailu, jen je placená. Já jsem teda neváhala už párkrát za to těch pár korun dát, ta paní je super.

sauvinex
6. máj 2012

@katy_katy já taky kojím dlouho a ráda 😉. Jsme všechny spokojené 😀. Často nad námi kroutí hlavami známí i neznámí... A ten doktor je blb - do šesti měsíců ano, ale plně. Potom se naopak doporučuje kojit minimálně do dvou let... 🙂 Vždyť je to logické - proč dávat umělé mléko, když je "přírodní" ... 😅

lusy82
6. máj 2012

@romcovaklarka Já vím, ale mě pomohlo to i pročítat si ty dotazy, že jsem ani nemusela psát. Nevím co ty maminky najednou tak chytlo

doluma
6. máj 2012

Ahojte kocky 🙂 ja mam rocnu dcerku a stale ju kojim 🙂 a chcem este dlho, ak to pojde 🙂 milujem ten pocit, ako sa krasne prisaje a az prevrati ockami, ako sa tesi 🙂 najma po problemoch, ktore sme mali na zaciatku, kojili sme aj cez klobuciky. Nastastie, mliecka mam dost, ale chcem sa s vami podelit o jednu prihodu s mojou babkou, ona je detska lekarka. Minule mi povedala, ze bolo by dobre, aby som dcerku uz pomaly odstavila, pretoze je tucna 😠 (a pritom vela toho nepapa, tak v norme) pretoze mam vela mlieka, tak si mam odsavat, aby dcerka vsetko nevypila, pritom si myslim, ze vyzera ako normalne kojene dieta. A ze to bude lepsie aj pre mna, lebo som tucna aj ja 😀 asi som ten pripad, co ked koji, tak pribera., neviem. Nevedela som, co jej mam povedat ...

lusy82
6. máj 2012

@doluma Nic proti tvé babičce, ale když slyším podobné rady a návrhy dětských doktorek tak se modlím, aby jako diagnostičky byly lepší. Jinak nevím jak bysme dopadli. Nicméně jsem se docela pobavila 🙂 A po sunaru se nepřibírá, já bych řekla že ještě víc. A to nemluvím o tom, že když si odsaješ tak odsaješ hlavně to přední slabší mlíko a necháš jí tam to zadní tučné. Jsem ráda že na ní nedáš, spousta maminek by bohužel dalo.

tanija133
6. máj 2012

@doluma babka ti uricte nechce zle, ale svoje nazory, nech si radsej necha pre sebe... 😀 a ty si rob podla seba....))))

my mame 1 a pol a stale sa tiez kojkame,ale iba doma..... a otazky typu, co????? este???? mam jednym uchom dnu a druhym von....nech si kazdy robi podla seba, ako to citi....a nech sa nikto do toho nestara....Tiez to milujem, aj ked mavam sem tam dokusane bradavky, ale neviem a nechcem prestat....A tie zaciatky boli hroozne, co som sa ja naplakala v porodnici, aka som nemozna, ako to nebudem vediet, stale som otravovala sestricky v porodnici, vysvetlovali a povzbudzovali ma dokola.... 😉 ani maleho som nechcela budit, lebo som nevedela ako to mam robit, vsetky polohy mi boli neprirodzene....az potom som si zvykla kojit v polohe futbalova lopta a od 4 mesiacov iba poleziacky az doteraz...a teraz je to to naprirodzenejsie na svete....

majdula
6. máj 2012

Co se stalo, ze je poradna na kojeni.net uzavrena? Ja uz tam teda dlouho nebyla, ale neustale doporucuju dal at uz ohledne kojeni nebo prikrmu... 😕 Nasla jsem tam vzdycky spoustu odpovedi na svoje problemy... ☹

lusy82
6. máj 2012

@majdula Bohužel, některé maminky si tuto poradnu spletly s diskusí a začali tam paní poradkyni dost podrážet a znevažovat její rady. A paní Jiřinka to pak spíš měla jak obhajování svých znalostí než vlastní poradnu. Tak poradnu zrušila a radí jen emailama a vůbe c se jí nedivým. Nevím jestli to má spojitost, ale začalo to od doby, kdy se poradna spoplatnila.

monnaa
6. máj 2012

@dankakk - neboj sa, malý sa určite rozpapká . Aj u nás to bolo podobne v tomto veku 😉 . Ja si z toho už nerobím ťažkú hlavu, synček nevyzeral / ani teraz nevyzerá / vôbec podvýživený, skôr naopak, a rozpapal sa okolo 18 m tuším. Staršia dcérka mi nechcela papať od rokov / ale ona nebola vtedy už kojená / , no a to som sa vtedy natrápila, všetko možné som skúšala....Potom mi jedna detská lekárka povedala super radu: Nebojte sa, žiadne dieťa ešte nezomrelo na podvýživu, ak má možnosť sa najesť . A toho sa držím stále. Deti jesť nenútim 😉

tanija133
6. máj 2012

@dankakk mne maly zacal papat az okolo roku....dovtedy iba mliecko.....teraz je to uz lepsie..spapa skoro vsetko,ale aj MM miluje...

luciauk
7. máj 2012

@romcovaklarka neporadím ti, môjmu je to absolútne jedno, čo zjem, vypijem, či mám M alebo nie...tvoj je citlivejší 😒

luciauk
7. máj 2012

@slniecko2 najvyššia koncentrácia alkoholu a liekov v krvi je 2h po vypití/zjedení, takže aj príležitostný pohár pivka alebo tabletka na bolesť hlavy sa dá načasovať 🙂

luciauk
7. máj 2012

@dankakk náš jedol asi do 3r velmi málo. nenútila som ho, neriadila som sa ničím, lebo som videla, že rastie, je zdravý a má tri vrtule v zadku. je to tvoje prvé dieťa, tak sa viac obávaš, ale neboj, ty vieš najlepšie či je tvoje dieťa ok a cítiš, ked niečo nie je v poriadku, spoliehaj sa na svoj materinský inštinkt. tvoja mamka reaguje podla toho,ako bola ona vychovaná, v akej spoločnosti. dieťa šupnúť do jaslí v 6 mesiacoch, treba ísť do práce, odmiatalo sa spanie detí s rodičmi, maznanie sa s nimi, nenechávalo sa nič na deti ako samostatného človeka, ktorý sám začne cítiť, kedy potrebuje na záchod, kedy už nepotrebuje mamino mliečko/objatie atd . pekne jej daj najavo, že o tom vieš ovela viac ako ona, ked jej to podáš milo, snáď pochopí, že nie vždy je správne to, "čo sa hovorí". nenechaj sa vykolajiť, okolie si na to zvykne. moja mamina si podla mňa tiež ťažko zvykala, ale ja som už dávnejšie dala najavo, ked mal syn asi 3 mesiace a boli horúčavy a ja som mu odmietla dať piť vodu z flašky, že radu som si nepýtala a už vôbec nie od niekoho, kto nikdy nekojil a nikdy si o tom nič nenaštudoval. teraz ked skypujeme a malý sa mi nasáčkuje pod tričko, tak sa usmieva. daj svojej mamine čas, ukáž jej tú stránku dojčenia, ktorú vidíš ty, tú nádhernú, časom to pochopí a uzná, že aj ked si jej dieťa, nastal čas, ked sa ona učí od teba a nie naopak. daj vedieť ako sa vám darí 🙂

všetko najlepšie Andrejkovi k narodeninkám xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

luciauk
7. máj 2012

obdivujem vás všetky maminy, ktoré dojčíte svoje prvé dieťatko a nedáte sa, ked si tak predstavím, že by sa mi podarilo dojčiť prvú dcérku, tak si sebou nie som istá, myslím, že na vtedajšie pomery pred 13timi rokmi, asi by som ju na nátlak okolia aj odstavila, kto vie. dosť som vtedy ako prvorodička dala na obvodných lekárov a podobne, ale časom som prišla na to, že viem o detskej výžive, dojčení a chorobách viac ako oni. verejné priznanie: bola som s dcérkou na prechádzke, ona na trojkolke, išli sme okolo polikliniky a vošla som dnu, povedala lekárke že sa mi malá nezdá. vyšetrila ju a predpísala ATB. odvtedy lekárom neverím 😀

@dankakk ešte ma napadá, že ked syn už jedol tuhú stravu, občas mal aj tri dni, že nič nechcel, len moje mliečko. neriešila som to, ponúkala jedlo, ale ked nechcel, tak sme ho nenútili. možno ho niečo obchádzalo, mal podráždený žalúdok, kto vie. treba dať na dieťa. kolko chorôb, očkovaní a bolačiek sme preskákali vďaka mliečku ooooooooovela lahšie ako s dievčatami 😉 napr. mladšia mala silný reflux, trápili sme sa do 7 mesiacov. mlieko pre ňu nás stálo cca 3,500 Sk mesačne /vtedy boli koruny, neviem kolko to je eur/ ale bolo to strašne vela. malý ked zvracal, jediné čo nevyzvracal bolo MM, verím tomu, že keby som Olíviu dojčila, nemali by sme také problémy s refluxom. a plno iných, ktoré sme si zpôsobili nedojčením a predčasným zavedením tuhej stravy. do roka môže byť dieťa na MM a nikto by to nemal riešiť, prečo sa asi volá dojča? len, ako tu už bolo spomenuté, MM nikomu nezarobí milióny...

kryska5
8. máj 2012

@dankakk tak u nás to bolo podobne a vlastne dones malá nie je žiadny papkáč aj keď časom sa to trochu upravilo a napr. u nás je polievka jedlo ktoré zje skoro vždy a z iného len pár súst, ja som bola vraj tiež polievková 😀 a stále sa kojíme na požiadanie, ale aktívne ponúkať teda nemusím, malá si aktívne vypýta sama 😝 v noci sa nám to pár mesiacov dozadu upravilo na také cca 2kojenia z tých 6x. Ale čo som si všimla tak s papaním je to u nás vždy horšie keď rastú zuby ☹ takže vždy keď vidím že si začína dávať prsty do pusy a všetko okusuje tak mi je jasné že aj s papaním to bude horšie a jasne že o to viac sa kojíme 😀
u nás práve mame sa páči že sa kojíme, a niekedy mám pocit že jej aj trošku ľúto je že nekojila, lebo jej tvrdili že má "slabé mlieko" klasika ☹ a ja som dieťa čo som bola na normálnej strave asi od 2mesiacov, nakoľko sunar ma príšerne zapekal a inej cesty tu vtedy nebolo ☹ no horor, je úžasné že v dnešnej človek má možnosť ak chce dopátrať sa informácií aj pomoci laktačných poradkýň 😵

jami2
9. máj 2012

Ahojte dievčatá, náhodou som narazila na túto tému. No s papkaním to máme rovnako ako vy. Zo začiatku som bola z toho nešťastná, ale asi v cca 10 mesiacoch začal jesť. Kojené deti si niekedy vynahrádzajú jedlo tým príjemným pocitom na prsníku, ale často nechcú jesť ani nekojené deti. Mne tiež u doktorky odporúčali aby som prestala kojiť - vraj 1 rok stačí, nemám podliehať reklame....... Chápete to? Ja nie. Keď som bola z toho nejedenia hotová povedala som si, že neprestanem kvôli tomu kojiť, lebo aj tak nemám záruku, že sa rozje a okrem toho nepoznám človeka, ktorý by sa nenaučil jesť. Keď som prestala malého nútiť na tuhú stravu, postupne sa to začalo zlepšovať. Pekný deň!

luciauk
9. máj 2012

@jami2 to si bola múdrejšia ako ja 🙂 naozaj to nezmení názor dieťaťa na tuhú stravu, ani na to, kolko bude spať. učíme sa na vlastných chybách. len škoda, že sa nedá čas vrátiť ...

chomik
9. máj 2012

@doluma Ahoj, a môžem sa spýtať koľko malá váži? Lebo môj malý má 7 mesiacov a 10 kg, pričom do 6 mesiacov bol výlučne na MM. Ja som pyšná na to, ako z môjho mlieka narástol ale odkedy som ho začala prikrmovať, tak do mňa priateľ dobiedza, aby sa malý neroztučnel. Malý totiž papá krásne - aj 3 krát denne (varená zelenina, ovocie, kaša...), začala som s jedným príkrmom ale začal bývať nepokojný až hladný, tak mu dávam 3 krát denne a k tomu ešte aj dosť MM. Mne sa samozrejme nezdá tučný, je skôr taký "ubitý", taký malý vyhadzovač 😀

doluma
9. máj 2012

@chomik Ahoj, tak dcerka vazi 12,5 kg 🙂 a presne bola na tom aj ona ako tvoj syncek, do 6 mesiacov len na MM a potom sme zacali s prikrmami, najprv na obed, potom na vecer a postupne desiata a olovrant, ranajkovat zacala len minuly tyzden 🙂 a tiez ju kojim rano, doobeda a poobede pred spanim, vecer a este raz v noci. Tiez papa ovocie, zeleninu, na veceru kasu....nedavam jej rozky alebo chlebik len tak do rucky.....minule sa moja kamaratka opytala, ci malej nieco nedam do ruky, lebo jej dcerka ma stale nieco a papa 🙂 ani ked ideme do obchodu, nejdeme hned na rozky, teda nejdeme vobec 🙂 Aj dcerka mala okolo 10 kg, ked mala 7 mesiacov 🙂 a mne sa tiez nezda tucna, nabeha sa dost, pohybu ma, aj ked este na styroch 🙂 Tak asi mame smotanu namiesto mliecka 😀 😉

doluma
9. máj 2012

@tanija133 ahoj, presne tak, vypocula som ju, ale robim tak, ako to citim 🙂 a hlavne po tych tazkych zaciatkoch, placu, bolesti....a teraz ako hovoris, je to najprirodzenejsie na svete a velmi sa tesim, ze sme to vydrzali a zvladli sme to 🙂

chomik
9. máj 2012

@doluma Vďaka 🙂 ja malému dávam sem tam aj rožok do ruky, ale mám pocit, že si ním viac masíruje ďasná...ale nie je to denne...malý mal presne 9 kg keď som ho začala prikrmovať, ja mám toľko mliečka, že chvíľami ani nemusí ťahať ale strieka mu samo 😀

doluma
9. máj 2012

@chomik Moja dcerka tiez roztek nespapa, alebo chlebik, ale ho roztrha na kusocky 🙂 a to je dobre, ze mame tolko mliecka....co by zato dali ine mamicky 🙂 ja som nato hrda 😉

chomik
11. máj 2012

Práve som narazila na komenty k článku... http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zahranicne/pro... niektoré ženy to považujú za úchylné a pedofilné, tak by ma zaujímalo, že aký máte názor 🙂 ja obdivujem jej odvahu - musí sa stretávať so strašnými predsudkami...síce neplánujem toľko dojčiť ale keď jej to vyhovuje, tak by som ju určite neodsudzovala

eloisse
11. máj 2012

Ano, je to v tomto clanku:
--------------------------------------------------------------------------------

"Kojení je pro dítě jistě důležité, a to zhruba do jednoho až jednoho a půl roku," říká k tomu dětská psycholožka Alena Vávrová. "A nejde zdaleka jen o mléko jako zdroj potravy. Miminko v té době potřebuje cítit máminu blízkost, jistotu, intimitu, a to mu kojení nabízí. Jak ale dítě roste, postupně se od matky vzdaluje a odděluje, začíná si uvědomovat svoji samostatnost a jedinečnost, potřebuje trávit čas se svými vrstevníky. A v této době kojit, to je jako vydat se autem po silnici v protisměru," upozorňuje psycholožka
Zdroj: http://ona.idnes.cz/matka-koji-ctyrleteho-syna-...