Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sonicka25
6. sep 2010

@prsky Ta pani mi spominala,ze sud s jej syncekom jednal ako s tovarom,kazdy druhy vikend sa musi "dostavit k otcovi" 😠

@carodejnica Ano zijeme v zahranici uz asi desiaty rok 🙂 V Nemecku 🙂

carodejnica
6. sep 2010

@sonicka25 Je to naozaj strašný príbeh, a vidno z neho ako oteckovi skutočne záleží na svojom dieťati... 😠
(btw, som nejako "prekočila" tvoj príspevok, veď tam píšeš, že žiješ v Nemecku 😉 šibe mi...)

dupinka
6. sep 2010

Ahojte!to

ďakujem za rady. U nás je častejšie nočné vstávanie spôsobené asi tým, že sme teraz bez ocka a sme tu teda sami dvaja. Niekedy mám toho všetkého dosť. A malý sa teraz začal viac hrávať s deťmi.

Čo sa týka toho prípadu v Nemecku, fuuu, tak to je smutné. Muselo to byť náročné pre matku aj pre dieťatko. 😒

carodejnica
6. sep 2010

@dupinka Presne to bude tým, že malý zareagoval, na to, že nie je s vami ocko, tak mu je smutno a potrebuje sa uistiť, že ťa má pri tebe. 🙂

fifa79
6. sep 2010

sonicka25: je to smutný příběh.Já stále kojím a vůbec si tu situaci sama nedokážu představit.Asi bych to nezvládla.

fifa79
6. sep 2010

Jedna aktuální,ať si říká,kdo chce co chce.

carodejnica
6. sep 2010

@fifa79 supeeeeer 😵 😵 😵 no zlatí ste obaja 🙂 jasné, nech si vraví kto chce, čo chce, hlad je hlad 🙂

Inak neviem, ako vy, ale ja som pred pôrodom mala všelijaké pošahané predstavy, myslela som si, že budem kojiť tak 9 mesiacov a dosť, ale fakt, kým to človek nezažije, nevie o čom hovorí 🙂

fifa79
6. sep 2010

carodejnica: mluvíš mi z duše.Já jsem taky měla zkreslené představy, že budu kojit tak do 9 měsíců,max.do roka.Ale ono je to úplně jinak a je to ten nejkrásnější pocit na světě.A máš pravdu, kdo to nezažije,nemůže to pochopit.Je pravda,že se taky setkávám s negativními názory,ale zaráží mě,že je to většinou od ženských.My jsme si kojení museli vybojovat.Měla jsem vpáčené bradavky a další problémy.Teď jsem ráda,že kojíme bez problémů a myslím si,že mateřské mléko je nejpřirozenější a proč do mimi rvát umělý,když to moje je zadarmo 😀

majdula
6. sep 2010

@fifa79 To je tak pekny 😵 Ja tak rada kojim (taky jsem si to musela vybojovat, po cisari nebylo mlicko, malej neumel sat, zachranily to kloboucky a odsavacka, ale ted jsem stastna, ze jsem to nevzdala a o to vic si to chci uzit a prodlouzit), akorat ted me mrzi, ze asi brzy skoncime, nevim nevim, jak to budu pozdeji v tehotenstvi zvladat...

A taky me uz asi dva mesice hryze - sice jen obcas, ale treba tak jednou do tydne me kousne a to mam pak chut se vsim seknout... ale copak to jde? Hrozne zavidim vam vsem, co vas deti nekousou a i ve dvou letech se pekne pricucnou jako miminka 🙂

izina
7. sep 2010

@sonicka25 Tak to je teda opravdu něco s tim soudem. Chudák ženská a ještě víc mimi. Chápu otce, že chce syna vidět, ale na úkor kojení. Teda mohl to řešit trochu jinak.

@fifa79 Bezva fotka. Kojim také venku. Nejen zadarmo, ale hned po ruce a nejjednodušeji "připravené" 😉

@majdula Jen si nemysli, potvůrka občas kousne, ale nejhorší je, když nechce pustit, to pak občas i drtí. Ale stejně nepřestanu, dokud to půjde. Nepřístojnosti dělá jen občas 😀 .

Jinak se mě dnes ptala prodavačka v obchodě, zda pořád kojíme, že je malá drobnější. Pak mi doporučovala už končit, že až bude starší, bude si vybírat jídlo. Měla to tak prý se synem a ja takový pořád. Kojila do 2 a on pak nechtěl jíst všechno. Přece ne všichni všechno jíme, tak jsem si myslela své.

prsky
7. sep 2010

@izina take rady ako od predavacky mam rada 😀 ja som bola dojcena 2 mesiace a vyberava v jedle som dodnes (aj ked uz nie tak ako v detstve) a jedla som velmi malo (teda oproti rovesnikom). este ze nepovedala, ze bude na tebe zavisla a tazko ju oducis - to pocuvam tiez 😀

@majdula syncek ti v tehu pyta menej mliecka? lebo u nas sa naopak frekvencia zvysila az tak, ze mam pocit, ze mam doma novorodenca 😅

carodejnica
7. sep 2010

@majdula aj moja občas pohryzie, ale snažím sa jej vysvetliť, že to nesmie robiť, že maminku to bolí... neviem, zdá sa mi, že to zaberá.. 😉
@prsky to poznám, aj mne vraveli, škoda, že nechce cumeľ, navykne si na "cicku" a potom ju neodučíš.. jasné, ešte v 18tich bude závislá.. 😀

Pripájam jedno včerajšie foto, ako riešim poobedňajšie spinkanie. Obe vegetíme. 😀 Knižnica nestíha. 😀

prsky
7. sep 2010

@carodejnica sa mas, moju budi prevracanie stran 😀 😀

vieraj
7. sep 2010

ach, mna akosi stale hryzie.mam tam zubky otlacene. mozno jej ide zub, tak je nezvozna a kuše 😖

vieraj
7. sep 2010

kolko papkate, alebo ake vit. doplnky jete ked ste tehu a este aj dojcite? citala som studiu, ze to dost vycerpava zenu. aky je vas nazor? dik

prsky
7. sep 2010

@vieraj doteraz som nebrala nic okrem zeleza (lebo som chudokrvna) 2-3x tyzdenne + probiotika. teraz ked som tehu tak si davam 2-3x tyzdenne tehu vitaminy a snazim sa pestro stravovat

vieraj
7. sep 2010

@prsky tak super. nech sa dari 🙂 ja tehu zatial neplanujem ,tak mna to asi nezastihne 😎

izina
7. sep 2010

@carodejnica Krásná pohoda, super 😀 .

denuska82
7. sep 2010

Ahojte maminy, dnes som prvy krat nasla tuto temu a som tomu rada. Maly ma rok a stale papa moje mliecko a dufam, ze este aj dlho bude. Je to lacne, pohodlne a hlavne neskutocne krasne. A to aj napriek tomu, ze sme mali vselijake potravinove obmedzenia a jedla som iba zopar potravin.
Akurat dnes mi mamina hovorila o pripade, ked detska doktorka !!!!! odporucila v roku dietata odstavit s odovodnenim, ze ked bude starsie a budu chciet prestat dojcit, bude mat babo z toho traumu. A ta chuda mamicka doktorku posluchla a dieta odstavila. Je to smutne. Mne presne ta ista doktorka - bola to moja detska dr prednedavnom hovorila, ze dojcenie v roku uz nema ziadny vyznam. Ospravedlnuje ju asi iba ten fakt, ze je vo svojich 55 rokoch stale slobodna a bezdetna.

martinka17
8. sep 2010

náhodo som vás našla, malý ma skoro 20 mesiacov a mne sa zdá, že pomaly by sme aj prestali, ale len preto, že by mi trebalo riešiť prácu. Príde mi čudné, že taký vek niekto považuje za staršie dieťa 😲 Ja som najprv myslela, že sa bavíme o 4 ročných deťoch , nie o malých detičkách do 2 rokov 😉

sonicka25
8. sep 2010

@martinka17 Ahoj
ja pracujem uz od polovice maja a je to krasne ked pridem domov a mala sa v prvom rade hodi na prso 😉 😝
Kojit mozes kludne dalej,Samko si pocka na mamku a potom si to vynahradi 🙂
Kym som v praci tak sa par razy opyta ocina alebo babyssyterky kedy dojdem a hra sa dalej...Nikdy nerobieva sceny alebo tak,nema s tym absolutne problem...

prsky
8. sep 2010

@denuska82 ja mam mladu lekarku, ktora dojcila do 3 rokov a napriek tomu mi povedala, ze dojcenie po roku nema hlabsi vyznam ani z alergologickeho alebo imunologickeho hladiska, ze je to uz len vyznamne z hladiska psychiky dietata - ale asi tak, ze na urovni mojkania

martinka17
8. sep 2010

@sonicka25 krásne 😀 Ono Samko ťahá už len ráno a večer, zle mi jedol, tak som ho najprv odstavila cez deň...potom sa začal v noci príliš budiť, tak sme 6 týždňov bojovali v noci, pokiaľ pochopil, že dudunku nedostane 😀 ALe teraz sme spokojný obaja. Ráno ťahá dva krát, chcel by asi aj viacej, ale duda je prázdna a druhá nemá mlieko skoro vôbec 😲 😵

@prsky ak je nábeh na celiakiu, alergie, ekzémy, vtedy to má efekt aj po roku, nakoľko tak UM ako aj KM majp bielkoviny, ktoré deťom môžu zhoršiť stav, u potencionálnych celiatikov sa odporúča kojiť tiež čo najdlhšie, zvyšuje to šancu na úplné vyliečenie do 3 rokov, ak je to taký typ celiakie.
A ja som povedala, že počkám, pokiaľ sa odstaví, najneskôr do 2 rokov by som kojila, ale teraz neviem, akosi sa nemá k činu a mne sa nechce zase bojovať 😀

prsky
8. sep 2010

@martinka17 mne to vysvetlovat nemusis, co-to mam prestudovane 😉 ja som len popisovala moje prekvapenie, ze mi lekarka, ktora sama dojcila relativne dlho (na pomery v nasich zemepisnych sirkach) vyjadrila taky nazor a chcela som tym povedat, ze nielen starsie lekarky (a lekari) - ako popisovala denuska - maju taky nazor. moja chyba, vyjadrila som sa asi nedostatocne jasne 😉

martinka17
8. sep 2010

@prsky nie, nie, ja to neberiem, že nechceš kojiť 😀 😀 😀 JA som povedala pokiaľ sa neodstaví, ale neche sa mu, pritom som mala prvý pol rok na striedačku upchatý mliekovod a zápal prsníka každý týždeň, zosypala sa mi imunita, takže mi vybehol atopický exém, dovtedy som nevedela, čo to vôbec je 😲 😀 TRi krát mi strhli nechet na nohe, nič na bolesť som nebrala.....katastrofa, ale som vydržala doteraz 😵 😵 😵 A neľutujem 😉

leelo
8. sep 2010

@sonicka25 vobec ma neprekvapuje, co pises o nemeckom sude. len mi je z toho uzko a to poriadne ☹ tu su nazory na dojcenie fakt take, ze max.do 6 mesiacov a potom si uz uchylacka alebo chudobna, co nema na UM.
stretavam sa s katastrofalnymi pripomienkami a to hlavne od lekarov. a to uz dlhsie, pricom syn ma len 10 mesiacov. slovensko je oproti nemecku este uplne fanaticky PRO dojcenie.

takze starsie dojcene dieta je uz aj to moje!

@carodejnica rozkosna fotka 😵 ja po 1 stranke zalomim s malym 😉

prsky
8. sep 2010

@martinka17 to som si ani nemyslela (ze si myslis, ze nechcem dojcit). ja som z tvojho prispevku pochopila, ze si myslis, ze zdielam nazor s mojou lekarkou a teda ze som presvedcena o tom, ze dojcenie po roku zivota dietata je iba o mojkani a nema ziadny medicinsky prinos pre dieta. tvoje problemy zrejme suviseli skor s nie celkom spravnym prisavanim synceka (upchavanie mliekovodu, mastitida) a tvojim stravovanim (oslabenie imunity) - ale to asi vies. s imunitou som mala problem, teda teraz uz nie (a dufam, ze tak skoro sa to nevrati), ale brala som minuly rok za 4 mesiace 3x atb (kompatibilne s dojcenim) - tiez som mala oslabenu imunitu a stacilo mi na chorobu, ze ma "oblizol bacil".

martinka17
8. sep 2010

@prsky atb som brala len jedny....ináč tie boli na zápal a problém nebol v prisatí ( malý od začiatku krásne ťahal mliečko, nemali sme žiaden problém, len ten prsník nakoniec aj prestal fungovať, mala som s ním problém roky už pre tehu, bola som aj sledovaná) ale v tom, že sa prvý zápal nepreliečil, ostal v tele a oslabená imunita ho podporila(tak mi vysvetlil lekár). A malý mal koliky, pruh...takže som amal prísnu diétu skoro pol roka, som bola žráč zeleniny, mäsa, pestrá strava, len bez soli, strukovín, tučných jedál, všetko varené na vode 😝 už nikdy diétu, fuj 😅

lilly2711
8. sep 2010

AHOJTE,
pozeram,ze mate super debatu a myslim, ze sem zapadnem 😀
Taktiez este dojcim Mateja. Tiez som zazila vela negativnych reakcii, ale skor pri tom starsom. Samka som dojcila do 26 mesiacov. Najhorsia reakcia, ktoru som zazila bola, ked mi v nemocnici, kde sme lezali koli vracaniu a hnackam zakazali dojcit vtedy mal 13 mesiacov a odmietal jest a pit, chcel len prsnik. Lekari na mna pozerali ako na tyrana, ktory trapi svoje dieta dojcenim namiesto toho,aby mu dal nieco ine. Strazili ma sestricky,aby som nedojcila 😠 a pozerali sa ako moj syn narieka do zblaznenia a ja placem. Az vecer, ked uz nevdeli co s nim, tak mi povedali, ze to nemam nikomu povedat a nadojcit ho,aby sa upokojil. !!!!!!!!!! Vydrzala som to dva dni a povedala, ze chcem odist,tak si predstavte,ze mi povedali, ze ma pustia, ked im slubim, ze prestanem dojcit!!!!!!!!!!! Podpisala som reverz a odisla. 😀 .
Tiez je pre mna dojcenie nieco uzasne a nenahraditelne. Dojcim cez den tak dva krat a vecer a rano. A k tomu mnozstvu mliecka u takychto starsich deti...ja by som takym neveriacim Tomasom, co su presvedceni, ze ua nemozme mat dost mliecka ukazala mojho syna, ked mu z pusy este vyteka, lebo nestaci prehltat. 😉

martinka17
9. sep 2010

@lilly2711 skoro som odpadla 😲 😠