Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka nadalej plati davat prsnik podla potreby. az ked planujes odkojenie, tak skusis neponukat ale ani neodmietat. ked si pyta prsnik, tak das v kazdej situacii. mozes komunikovat s dietatom, ak to akceptuje a uz aj rozumie, ked na priklad teraz akurat nemozes alebo si myslis ze je to nevhodne (na verejnosti, v aute atd). mozes aj ponuknut nieco ine, ked dieta chce prsnik (vodu, jedlo...). az ked chces naozaj odkojit, tak odmietas prsnik. myslim ze neexistuje "plan" od kedy neponukat, kazde dieta je ine. kazdy den je iny. kazdy mesiac je iny.

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka co som zabudla je, ze kazde dieta musi na odkojenie same dospiet, mozes skusit neponukat prsnik - uvidis ako bude reagovat a ci sa nieco zmeni. moj syn ho este viacej krat denne potrebuje.

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 dik, uz som bola zmatena z toho, kedy ponukat,kedy neponukat 😝 , ak som spravne pochopila ide o poznanie dietata a o intuiciu, takze uvidim. zatial kojim a kojim, len ma trapi, ze ked sme mio domu mala odmeita pit, lebo mala okolo seba mnozstvo podnetov. uz som suala ist do ustrania, do opustenej miestnosti a nic.. jedine co ako tak funguje je ze prote si ju polozim do narocuia,d am na prsnik a idem s nou 😀 , minule som sa takto promenadovala v blave v sade janka krala 😀 😀 😀

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka poznam to. u nas je to podobne - ked sme na ihrisku, tak nespoznas ze je hladny, ze je smädny, ze je unaveny, riadim sa podla hodiniek - o desiatej rano domov, lebo ak prideme neskoro tak zaspi na prsniku bez obedu (ako dnes 😒 ) a pritom som mu von ponukla cicik (nechcel...). Ja som tento tyzden kojila v kostole 🤐 . 😀 😀

ciernavila
20. máj 2012

mne syn sa odstavil postupne sam, uz sme sa kojili len vecer ale tak bol najedeny z kase ze uz si nechcel cucnut, tak sme skoncili po 13 mesiacoch. Prekvapilo ma e to bolo tak hladko. Ale kludne to kojenie pred spankom by som aj dlhsie, mna to tesilo, je to nieco co nas akoby spaja tak blizsie.

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 este k nocnemu kojeniu a spaniu, nuz nasa mla rada s nami tovir pismeno H, je to na nervy, vecne spim pritisnuta na kraji, ked ju dam pozdlzne, tak sa hned prebudi, place a hned musi na prsnik.. a casto sa ku mne tlaci a vala sa po mne. bezne spavam na kraji postele a ked su horsie noci (to znamena, ze sa budi nespocitatelne krat), tak jej normalne davam pit v zlosit, lebo som uz totalne vycerpana a vytocena 😝 a este, ked sa napije, ci si pocucka, tak sa ku mne tisne, tlaci, mrnci... je to pre mna narocne, ale verim a dufam, ze raz sa to zmeni...

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 a este k tomu neponukaniu - boli dni, ked mala skoro vobec nepila, lebo sme boli vonku a mala pocikanych malo plienok 😅 , to ma trapi asi najviac, dokonca som raz mala vecer hrce v prsiach, ale v noci mi ich krasne vytiahla.. bojim sa nechat to uplne na nej, teda zatial, raz hadam.. teda duufaammm 😀

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka vidis - sama vies najlepsie, ze dieta prsnik este potrebuje 🙂 . kludne jej ho ponukaj, nemysli na odkojenie, este mate cas 🙂 .

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka u nas byvali tiez noci, kedy bol na mne nalepeny a potreboval ma casto. teraz je to lepsíe, sme hore tak 1-2x za noc, takze super. mame pritlacenu postielku k nasej posteli, sice v nej nespava - ale spava na tej strane, takze ja spim v prostriedku a vsetci sa dobre vyspime. nemate takuto moznost?

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 ja som reagovala na niekoho, kto tu pisal, ze do 1?5roka ponukata, ptom je uz kojenie ukotvene a potom to nechat na dietati - z toho som bola zmatena, z tych casovych hranic, ale uz nie som,v daka tebe a som rada, ze sa stretavame uz v druhej fajn teme 😉

anjelicek26
20. máj 2012

@ciernavila - ty si tehotna, chut mliecka sa meni, mozno to bolo aj tym 😉

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 hej, mame to tiez tak poriesene, len ja neviem rozriesit nocne kojenie iba z jednej strany.. bojim sa, aby mi nestvrdol prsnik, ppr. sa mi casom neznizila/neutlmila v menej preferovanom prsniku laktacia.. takze sa snazim v noci striedat prsniky. je to blbost?? 😕

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka prave zato som ti odpisala, ze nie su hranice. hlavne musis reagovat aj na vyvoj dietata. u nas je to aj tak, ze tym ze ja pracujem od pondelka - stredy a syn je pri babicke, tak stvrtok mozes zabudnut - nepapa dobre, pozaduje si cicik casto. piatok - nedelu je uz uplne super. stvrtok je uplne mimo. ja to chapem tak, ze on si vynahradzuje co zmeskal a "objednava" mlieko na dalsie dni. v pondelok mavam viacej mlieka po robote, v stredu uz nie, takze vo stvrtok je ho pomenej. su aj dni, kedy ho velm malo potrebuje a ine dni kedy ma ide vycucat. a ked je npokojny, tak mu ho ponuknem a viem na com som.
zabudla som kolko mesiacov ma tvoja dcera? neako okolo rocika, vsak?

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka nie, sama najlepsie vies ci pije alebo len cucka. ked len cucka, tak moze mat aj 2x po sebe ten isty prsnik. ja mu davam ten druhy prsnik aj tak, ze sa naklonim. ale tym ze pije uz len 1-2x za noc a pije len kratko, tak sa to da vydrzat. vyskusaj. alebo skus ju dat na tu inu stranu vtedy, ked predpokladas ze bude dlhsie spat (ma dlhsiu fazu, kedy spi? u nas je to tak do neakej druhej/stvrtej)

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 hej, hanuska ma cerstvych 11m a dlhsiu fazu ma neviem kedy 😀 😀 asi ked hlboko spim aj ja... asi sme este v tazkej faze, naozja sa budi vela krat. ked sa v noci zobid 4-5 krat,t ak mame dobru noc. proste, ked ma pri sebe citi,t ak je to neda spat, mi to pripada, ako boj motivov spat ci pit/tulit sa? a takto travime noci 😀 , ale boli ja horsie mesiace, to som vazen padla na hubu, plakala som od unavy, mala bola velmi nevyspata, lebo cele noci sa prevalovala a hladala prsko.. aj teraz je vela takych noci, ale uz aj pribudaju take tie pokojnejsie. ja mam taku teoriu, ze keby dokazala vaic pit a byt na prsku cez den, tak noci mame pokojnejsie.. ale ona si ma proste nevei cez ten den poriadne uzit.
a dik aj za radu ohladne striedania prsnikov, budem to tak robit aj cez den.. ked bude cuckat, tak budem davat rovnaky prsnik, kym neda do dna. aj chcem kojit, kolko hanka bude chciet 😉

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka ked predpokladas, ze ide pit a mas dost mliecka, tak davaj druhy prsnik. ked si myslis ze sa musi len upokojit cuckanim, tak daj ten isty. ked sa dava prsnik po sebe viacej krat a ked z neho dieta pije, tak sa tvori menej mlieka. u
a dcera uz chodi ci nie? lebo ked sa ukonci motoricky vyvoj, tak sa dieta väcsinou ukludni a nastane pokojnejsi cas. sebastian zacal chodit ako 13,5 mesacny a okolo 15 mesiacov sme mali prespate noci 😵 😵 😵 , potom ochorel a prisli zase zuby, tak sa to pokazilo a teraz je zase fajn.

vavrenka
20. máj 2012

@majka1981 nie, este nechodi. zatail stoji a snazi sa posuvat okolo nabytku, jej to by bolo super,nehc uz chodiiiii 😲 😲 😲 , ja milujem ,ked poriadne pije, ona tak silno taha, ze to vydava taky zvlastny zvuk a ptom hlanso prehlta a fuci a tisne mi druhe prsko 😵 😵 ,

majka1981
20. máj 2012

@vavrenka neboj, bude lepsie o par tyzdnov 🙂
poznam, co opisujes - je to taka spokojnost, ze sa dieta nasiti z toho, co tvoje telo vyprodukovalo len pre tvoje dieta 🙂

chomik
20. máj 2012

@zdenka99 Krásne napísané, píšeš mi z duše 🙂 tiež som niekedy sklamaná z niektorých mamičiek, ktoré to ľahko vzdajú alebo z niektorých lekárov, podľa ktorých mm po roku už pre dieťa nemá žiaden prínos ☹ malý má síce 7,5 mesiaca a už sa stretávam s prekvapivými reakciami, keď niekomu poviem, že ešte kojím...ale niet sa čo čudovať, keď máloktorá mamička neprikrmuje aj UM 😢 stretla som sa aj s mamičkami, ktoré vyjadrili obdiv, ale keď som im povedala, že napr. prvé 2 mesiace som malého mala na prsníku takmer non stop, lebo inak by plačkal a skrátka potreboval byť na tom prsníku, tak povedia, že oni dali bábu radšej UM lebo to znamená, že bolo hladné...aj mňa moja mamina presviedčala, že určite nemám mlieko, keď malý non stop pije a že nech mu dám flašku...našťastie som vydržala, bola som si istá, že mlieka mám dosť, veď som sa v noci budila v mokrej nočnej košeli, čo mi tak tieklo mlieko 😀 maličký sa skrátka len potreboval pritúliť, pomojkať, pocuckať 🙂 a to mu zostalo dodnes 😉
@vavrenka a koľko má maličké? Lebo ja som na tom podobne - cez deň mi spí buď vonku 30 minút alebo vo vnútri aj 2 hodky ale len keď ja ležím pri ňom a on môže cuckať 🙂 niekedy s ním spím aj 2 krát denne, na nedostatok spánku sa ja teda určite nemôžem sťažovať 😎 momentálne má malý ale také zvláštne obdobie, že ho najmä večer vôbec nemôžem uspať..."trápime" sa aj 1,5 hodiny, nechce ani ležať, len nadskakuje, máva rukami...nepomáha ani prsník a po hodine mu to mlieko ide aj ušami 😖 popri tom je ale mrzutý, nechce byť ani v postielke, ani ležať na posteli a najhoršie, že ani na rukách...stále sa krúti, nič sa mu nepáči...niekedy som už zúfalá ☹

vavrenka
20. máj 2012

@chomik akoby si pisala o mojej malej! v poslednej dobe vecerne zaspavanie-horor, resp. gymnastika spojena so zabavou.. ani prsnik nepomaha.. dufam, ze je to iba take obdobie. snazim sa z toho jej prevalovania a sadania, lezenia po posteliach urobit ritual, aby som to skratila a babulka mala trosku"vyblaznenia", t.z. moze 2x zliezt s prska, dostvornozkovat/dovalat s k zabradliu, postavit sa tam, dam kratku kazen neviditelnemu davu - potom som nemilosrdna, nemusi byt na prsku, ale uz musi lezat a ak sa chce hybat, tak len poleziacky, pomaly si uvedomuje, co po nej chcem a zacina to respektovat. ked su dobre dni, tak to prebehne pdoal scenara, ked zle, tak ju musim vzdy zo sedu polozit na chbatik.. ach jajjjj, niekedy mi prasknu nervy.. a cez den je to tka isto ako u vas, spime spolu pekne v hlbokej jednote 😀 😀 , hadam nam tie deticky z toho vyrastu 😉

chomik
20. máj 2012

@vavrenka My keď máme dobrý deň, tak mi zaspí do 5 minút na prsníku, ale niekedy je akoby vypil 5 redbullov, ako z divých vajec 😒 ja viem, že ho trápia aj zuby, ale tiež mám len jedny nervy 😠 musím na neho vymýšľať stále niečo nové - najskôr bola fitlopta, potom prsník, teraz som začala prsník a zároveň na rukách, včera som ho dokonca uspávala po stojačky...netuším, čo bude ďalej 🙂 ale inak je to zlatíčko, nemôžem na neho povedať krivé slovo, len niekedy to zaspávanie...ale zase nemôže byť všetko dokonalé 🙂

zdenka99
21. máj 2012

@chomik ďakujem... veru, ja tiež nepoznám skoro žiadnu mamičku, ktorá by neprikrmovala, berú to ako úplne normálnu vec☹ Inak prvé mesiace som prežívala presne ako ty. Malá bola na mne neustále🙂 Mne to nevadilo, ale tiež do mňa húdli, nech jej dám UM alebo aspoň cumeľ, lebo že sa zničím. No ale ako všetko, tak aj toto som púšťala jedným uchom... Hlavné bolo pre mňa spokojné bábo, ale ja som tiež nebola zaťažovaná, vyspatá som bola až až, všetky dvdčka som mala pozreté desaťkrát, knihy prečítané🙂 Síce domácnosť trpela, ale druhé dieťa zatiaľ nemám a ostatné veci boli pre mňa nepodstatné. Myslím, že môžeme byť na seba hrdé, že sme odolali tlaku, no nie 😉
Inak kým bola menšia, tak som s ňou musela spať neustále, ale teraz už doma pospí bezo mňa cez deň aj dve hodinky. Ale ak sme niekde inde, napr. u svokry, tak musí byť celý čas na prsníku, inak sa nevyspí. No a zaspávanie je u nás večný boj - dala by som metál tomu, kto vymyslel fitloptu, bez nej by som bola už určite na psychiatrii. Čím viac sa malú snažím uspať, tým je živšia. Zaspanie len tak na prsníku nehrozí (iba v noci, keď je v polospánku) jednoducho sa napije a ide preč. Keď som sa ju snažila nasilu udržať ležať, tak spustila taký rev, akoby ju drali z kože. My sa jednoducho musíme uhopsať do spánku a tiež máme dni, keď zaspávanie počítame na hodiny a nie minúty. Niekedy mám pocit, akoby sa malá bála zaspať. Určite by to bolo jednoduchšie, keby mi už vedela povedať, čo ju trápi... Ale ako píšeš, nemôže byť všetko dokonalé. Hlavne že mliečko tečie a sme všetci zdraví🙂

lakte
21. máj 2012

@vavrenka dojcit sa ma vzdy podla potrieb dietatka, cize neviem ti jednoznacne odpovedat na otazku ako casto dojcit vacsie dieta.Kazde prechadza roznimi fazami a casto ma mamicka mylnu predstavu o tom, ze cim vacsie dieta tym menej casto sa bude dozadovat dojcenia. Nieje to celkom pravda, niekedy sa starsie dieta dozaduje prsnika castejsie ako ked bol novorodenec.Pride vyhrnie, cucne a ide prec 😀 Moze to byt aj niekolko krat za hodinu, inokedy si ta nevsimne pol dna. A aj noci mozu byt hekticke. Dojcenie nieje vzdy krasne a romanticke ako sa to prezentuje na obrazkoch dojciacich matiek, moze byt matka obcas unavena z kolotoca povinnosti a udalosti okolo seba a potom aj dojcenie berie za pritaz. No dojcenie samo o sebe nieje vycerpavajuce 😉
V zasade plati, ze dojcenie je ukotvene cca medzi 1,5-2rokmi, kedy plati pravidlo neponukat, neodmietat. Dovtedy ponukame a neodmietame 😉

lakte
21. máj 2012

@zdenka99 jaj vidis pekne si to napisala, je smutne ze clovek sa vyvijal, presiel evoluciou a nakoniec dospel k tomu, ze zriedi kravske mlieko vodou a podava ho svojim mladatam ☹ A ked zena dojci starsie dieta, casto je od svojoho okolia este nepochopena a schyta poznamky typu "ze aj krava vie kedy svoje tela odstavit" ano ona to vie, ale na rozdiel od cloveka mu nedava mlieko ktore pren nieje urcene 😉
Su pripady kedy je podvanie UM nevyhnutne, ale casto a najma v tych prvych dnom na jeho podavanie nieje dovod. Informovanost zdravotnikov v tomto smere by jednoznacne pomohla aby matky dostali odbornu pomoc a percento dojciacich matiek sa zvysilo, za seba nepoznam ani jednu ktora by nechcela dojcit vyslovene ze nechce.Kazda chcela ale vzdala to, no nieje to jej vina, je to spolocnost, ktora nepodporuje dojciace mamy. 😉

vavrenka
21. máj 2012

@lakte dakujem a co to znamena, ze je dojcenie ukotvene? co by sa mohlo stat, keb ysom pred 1,5roka prestala aktivne ponukat a nechala to na dieta?

chomik
21. máj 2012

@zdenka99 Rada by som vedela, čo to je s tým spaním...môj niekedy pije a keď už takmer spí, tak začne mrknať - presne ako píšeš, akoby sa bál zaspať 😒 mne sa niekedy rozum zastavuje, nad niektorými názormi...jedna známa má 4 mesačné bábo, ktoré jej spí aj 6-7 hodín v kuse a nedávno sa mi sťažovala, že jej plače, keď je po 5-7minútach vyberie prso z úst...tak sa pýtam, že prečo vyberá a ona že lebo ona by dlho pila a že nechce, aby bola príliš ťažká, že by sa jej zle nosila...no chápeš? a jej mamka ju v tom podporuje, že nie je dobré, keď bábo dlho pije, lebo potom je mamina príliš vychudnutá...hlavne, že vždy keď sa stretneme, tak sa sťažuje, že jej po pôrode vôbec nejdú kilá dole 😒 ja som si hovorila to isté - mám zatiaľ len jedno dieťa, tak sa mu môžem na 100 % venovať aj pokiaľ ide o spánok, či kojenie 🙂 tiež to riešim knihami a dvd, toľko kníh čo som prečítala za posledný pol rok som neprečítala za 5 rokov pred tehotenstvom 🙂 inak - všade sa hovorí o kojení na požiadanie, ja sa ale musím priznať, že vôbec netuším, kedy malý "žiada" 😀 ja mu "tisnem" prso vždy keď ide spať, keď je mrzutý, keď sa budí (to v nádeji, že ešte pospí 😀 ) a niekedy aj medzitým 🙂

romcovaklarka
21. máj 2012

Hezká diskuse tady, koukala jsem, jak jste nedávno dávaly fotky, jak si i větší "kojenci" smlsnou, strašně roztomilé 😵 Též doufám, že se mi povede kojit dlouho, ale uvidíme, zatím jedeme "teprve" dvanáctý měsíc 🙂

@chomik Prosím tě, to jsem to dobře pochopila, co píšeš, že ta maminka málo krmí svoje mimi, aby bylo lehké na nošení?!? 😕 No nic. Jinak závidím se čtením apod. u kojení, Sam když byl malinkej, tak chtěl mít při kojení úplný klid (když jsem třeba s někým promluvila normálním hlasem, tak se rozbrečel), tak to jsem si jen četla, ale jak byl větší, tak už nešlo ani to čtení, pač to zas začal být strašně zvědavý a jak jsem zašustila stránkou, tak se začal rozhlížet že co to bylo 😅 tak já u toho jenom přemýšlím 😀

A taky nepoznám, že by nějak chtěl kojení. Prostě ho kojím ráno po probuzení, po denním spaní po probuzení, večer před spaním, po obědě ho dokojím, než ho dám spinkat a v noci podle toho, jak chce (tzn. jak se vzbudí). Jo a někdy taky, když sebou řízne a natluče si 😀 Jako stalo se mi, že když jsem u něho z nějakého důvodu vysvlečená, tak si prsa všímá, šťourá do nich prstíčkem jako že co to je a asi poznává svoje mlíčko, protože někdy se na ně snaží vrhnout s otevřenou pusinkou 😀 ale když jsem oblečená, tak se ještě nestalo, že by se nějak snažil na ně dostat, tak možná mu to ještě nedošlo, že tam někde jsou schovaný 🙂 anebo nemá zájem a kojí se už jenom z dobrosrdečnosti ke mně 😅 😀

zdenka99
21. máj 2012

@lakte tak to si vystihla - evolúcia a my skončíme na riedenom kravskom mlieku - ani nemám slov, ktorými opísať, čo pritom cítim - smútok, zlosť,... hrôza, des... Mne je niekedy fakt zle z tohto sveta a odkedy mám dieťa, tak ešte viac. Nechávame deti plakať v kočíkoch, samé v postieľkach ďaleko od mamičky a ešte sa potom rozčuľujeme, že je dieťa urevané☹ Poprípade mu strčíme do úst kus plastu, nech je ticho. No a nikto sa nečuduje, že má dieťa po roku cumel, ale že sa dojčí, tak to je podľa nich nechutné☹ A milujem reči typu, že po roku je to zbytočné, lebo nemá živiny a zároveň radia dávať kravské mlieko. To koľko živín už len môže mať to, čo ani mliekom nemôžem nazvať???
Štát by mal jednoznačne podporovať laktačné poradkyne - každá detská sestrička by mala mať kurz!
Veď nie je normálne, keď mamička pri probléme - na radu lekárky! - hneď strčí do úst fľašu s UM a ďalej to nerieši. Jasné, keď dieťa plače od hladu, tak ho netreba trápiť a aj ja by som dala UM. Ale zároveň by som okamžite volala laktačnej a problém riešila.
Keď som si chcela zohnať preventívne cievku na dokrmovanie, tak to bol obrovský problém a nepodarilo sa mi to, jedine ak by som si objednala celé balenie 40 kusové (lakt. som nechcela otravovať, keďže som nemala problém) No ale keď si chceš kúpiť cumel, fľašu - tak si nevieš vybrať, toľko toho je.
Rozhodne by mala byť nejaká príprava pred pôrodom (zadarmo!) u gynek alebo inde.Ja a určite aj väčšina som si myslela, že dojčenie pôjde samo. Možno by stačil nejaký leták od gynekologičky alebo aspoň veta, že naštudujte si dojčenie, lebo môžete mať problémy. Ale nič, som ani netušila, že na 3-4 den sa nalievajú prsia. Malá sa mi po pôrode, hoci sme boli cisárskym, pekne prisala a ja som bola spokojná a keď mi na 3. deň nabehlo mlieko, prsia naliate - tak sa mi nechcela prisať - zrazu sa mi svet zrútil, som bola zúfala, že už nebudem dojčiť - a pritom stačilo, aby mi niekto povedal jednu vetu - musíš si trošku odstriekať, aby sa vedela prisať. Nikto mi ju nepovedal, ale našťastie som na to prišla sama.
Rozpísala som sa zas, ale tak ma to rozčuľuje. A keď si ešte na MK čítam príspevku typu fanatičky do dojčenia, masáž do dojčenia a že sa to s informovanosťou o dojčení preháňa, tak to ma doháňa už do úplnej vývrtky. Možno na nete sú info, ale žiaľ nie všetky mamičky ho majú a hlavne niekedy nemajú čas, energiu si to celé hodiny študovať. A o laktačných poradkyniach veľmi veľa ani netuší, že existujú. Ja som to tiež nevedela☹ Pred pôrodom som celé mesiace riešila očkovanie a o dojčení som sa vôbec neinformovala☹ Našťastie som to po pôrode s informáciami rýchlo dobehla🙂

zdenka99
21. máj 2012

@chomik Tak nad takými názormi sa aj mne rozum zastavuje a najhoršie je, že vôbec nie sú ojedinelé☹
A to s dojčením - tak to akoby si o mne písala🙂 Ja to robím tiež tak. A keď malá spí a zamrnká, tak si idem ruky nohy dolámať, len aby som jej dala prsko skôr ako sa úplne preberie 😀 Inak si neviem predstaviť, že by spala v malej postieľke - neviem, neviem, akoby som sa k nej narvala ja, a to tak, aby sa nezobudila 😀

lakte
21. máj 2012

@vavrenka ak je dojcenie ukotvene, znamena to, ze dieta si je schopne vypytat prsnik vzdy na pokrytie svojich potrieb. Toto je zvacsa okolo toho 1,5 az 2 rokoch. Dovtedy dietatku prsnik ponukame, na to ake by to malo nasledky ak by nie, neexistuje jednoznacna odpoved, zalezi to od mnoho faktorov. Ak naprikald dieta ma cumlik, jednak to moze potlacit jeho potreby v tomto smere, a zdanlivo je to ok, a jednak ak sa nedojci na poziadanie, neponuka aktivne prsnik, tak to vedie k znizenej tvorbe mlieka, dieta paradoxne moze reagovat odmietanim prsnika a toto nieje signal, ze sa chce same odstavit, to nastava naskor okolo 30mesiaca. Cize ak ti niekto povie, ze jeho dieta sa "same " odstavilo v 3mesiacoch, 7-9mesiacoch ci v jednom roku, nieje to prirodzene odstavenie 😉