Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luciauk
12. jún 2012

@danielllka v tomto veku dieťa nepotrebuje veľa jesť. prsník jej dávaj na požiadanie a popri tom príkrmy. ak sa chceš vyhnúť stresom, v prvom rade vymeň lekárku a v druhom, ale vážne, neváž 🙂

danielllka
12. jún 2012

@majka1981 @stvura ďakujem krásne, ja tiež nepočúvam doktorku na slovo- nepoviem jej to síce takto priamo, no aj tak si spravím po svojom 🙂 Bolo obdobie, keď mi dr vravela, že mám začať prikrmovať UM, pretože sa jej zdal malý váhový prírastok (ja som si potom doma na nete hľadala o tom info a bola to blbosť, priberala ešte nad priemer!), samozrejme som nepočúvla a naďalej kojila- aj častejšie, pri ďalšej poradni bola už pani doktorka s váhou spokojná 😠 Keby som bola počúvla (alebo iná, dôverčivejšia mamina), tak je po kojení- a to by bola veľká škoda. Tak ďakujem baby 🙂

danielllka
12. jún 2012

@luciauk lekárka je príjemná, milá, s ozaj citlivým prístupom k malej, čiže meniť ju nechcem- ja si tie jej rady síce vypočujem, ale spravím aj tak po svojom- lekári tiež nevedia všetko 😀 Ja vážne malú nevážim 😀 , len dr si ju v poradni odváži- ale chudá jednoznačne nieje- práve naopak 🙂 A zasa jedáva- nie že len cicikuje- obed zje normálne a ostatné tak po troške- ale zasa častejšie, počas dňa 😝 No a čo sa týka kojenia- budem jej dávať toľko, koľko sa jej žiada- veď to má aj od smädu (aj keď pije aj čaj, vodu..), no mliečko je mliečko 😀

majka1981
13. jún 2012

@danielllka ja som rozhodnuta sa o tom s nou nebavit, poviem jej nabuduce ze "je vsetko" a ked bude mat zase riedku stolicu, tak jej to ani nepoviem. 🙂

vavrenka
13. jún 2012

@danielllka jaj, tie pediatricky... skoda, ze maju take zavadzajuce info.. je to tazke si taketo vypocut, co? to poznam. ked is vypocujem prednasku od nejakeho "odbornika" lekara, som nastvata, zacnem na chvilu pochybovat, ci robim spravne, ale potom zase dam na intuiciu, precitam si stranky o dojceni a pribehy inych mamiciek, ktore dojcia vacsie deti a upokojim sa 😎 , ja sa tiez priebezne trapim nad vahou malej a potom sa upokojim.. hanka je teraz dost anemicka a jedna pediatricka mi povedala, ze to preto, lebo ja som anemicka, nemam dost vyzivne mlieko.. ma schytili take vycitky svedomia, ze az.. ale uz presli, ked som si uvedomila, ze mliecko sa tvori nezavisle na kvalite matkinho zdravia..

didulka85
13. jún 2012

Vcera bola u nas kamoska zijuca v Australii, ma malu dceru. Ziadne meranie a vazenie sa u nich nekona. Ked je dieta zdrave, zivotaschopne, tak je vsetko OK.
Nikto neriesi kolko dieta zje. Ono najlepsie vie, kolko potrebuje.

vavrenka
13. jún 2012

@didulka85 najradsej by som tvoj prispevok skopirovala a rozvesala do cakarni u pediatrov 😀 😀 😀 😀

jakelina
13. jún 2012

Asi záleží k jaké doktorce chodíte, moje je fajn, kojení podporuje a malé děti neřeší. 😉

danielllka
13. jún 2012

@majka1981 presne takto to budem riešiť aj ja 🙂 Všetko je v poriadku, máme sa fajn- veď ak je spokojné dieťa, tak je všetko v poriadku, nie? 😉 Hladom rozhodne netrpí 😝

danielllka
13. jún 2012

@vavrenka keď mám pravdu povedať, mne bolo celý čas smiešno - ťahalo mi kútiky, len som sa zdržiavala, aby som sa neusmievala 😝 Lebo aj tak som vedela, že si spravím po svojom- veď nech si porozpráva 😀 Ja som takto robievala aj pri synovi (mimochodom, kojila som ho do 3. rokov :P - a tiež som sa napočúvala, načo je to dobré a blábláblá 🙂 ) a nielen čo sa kojenia týka, ale aj liekov - vždy som si prečítala príbalový leták, na čo ten ktorý liek slúži a čo mi prišlo zbytočné, to som jednoducho nedala- napr. taký dithiaden- toto je asi obľúbený liek doktorov, lebo aj pri synovi nám ho pri každej chorobe predpisovala (iná lekárka)- jemu som ho nedávala, netrebalo, aj pri babuľke (tej dám, ak vidím, že v noci nekľudne spí- pri kašľoch- inak načo!) Ale už som trošku mimo témy 😀 A s týmto absolútne súhlasím- intuícia matky často napovie viac, ako 10 doktorov, ktorí dieťatko nepoznajú a nevedia, čo je preňho dobré 😝

zdenka99
13. jún 2012

Tak naša lekárka sa ma pýtala na dojčenie len do pol roka a potom už nie. My k nej chodíme zatiaľ našťastie len do poradne, a to sme tam aj s cestou 5 minút🙂 Odváži, zmeria, spýta sa či máme nejaký problém, ja poviem nie a ideme domov. Našťastie rýchlo pochopila, že nemá zmysel, aby mi niečo hovorila o výžive, dojčení a pod veciach. Vie, že si všetko podrobne študujem a zrejme viem toho o tomto viac ako ona🙂

majka1981
14. jún 2012

@zdenka99 do toho roka nehovorila tiez nic, az vtedy ked syn mal 15 mesiacov a ked horuckoval (vlastne pre zuby, mal ale aj kasel a sople). to nepochopenie od lekarov nastava vela krat az v "starsom veku" 😠 .
celkove to nema dobre nastudovane - alebo je podplatena, pretoze ked bol syn 2 tyzdnovy, tak mi tvrdila ze asi mam malo mlieka 😕 😕 , kedze mi place vecer 😕 . Ja som bola naliata, prsia ako balony, vtedy mi laktacna poradkyna povedala ze mam kojit uz len z jedneho prsnika, ze mam vela mlieka. a pediatricka na to povedala, ze urcite nie je vela mlieka, asi je hladny a preto reve. No co Ti poviem - krava. ja som praskala na vsetky strany a az ked som zacala kojit z jedneho prsnika, tak sa to ulavilo.

zdenka99
14. jún 2012

@majka1981 Strašné... a ktovie koľko mamičiek tvoju lekárku slepo poslúcha☹... No tak som zvedavá, že čo sa bude diať keď prekročíme tú pomyslenú hranicu v jednom roku. Zatiaľ mám pocit, že moja lekárka bude v tomto v pohode, (aj o očkovaní sa s ňou dá normálne porozprávať), ale ktovie, možno ma nemilo prekvapí.

romcovaklarka
15. jún 2012

Koukám, že tu řešíte doktorky. Já mám z té svojí radost 🙂 Byli jsme včera na roční prohlídce, tak jsem čekala, co bude. Tak napřed se ptala, jak Sam jí, resp. při pohledu na toho mého cvalíka povídá: "S jídlem asi problémy nemá, co?" Tak já na to, že moc teď nejí obědy, ale že hodně kojím. Tak jsem čekala něco jako "to se nedivte, že nejí, když furt kojíte" nebo něco podobného, ale ona kojení ani nekomentovala, jen řekla, že to je normální a že zas ty obědy určitě začne papat. Pak jsem jí zakázala přetahovat pindíka - zase ani nemrkla, jen "Jasně" a v pohodě. A nakonec jsem jí oznámila, že za tři měsíce nepřijdeme na MMR, že to chci odložit, a ona hned: "Po dvou letech, jo?" Jenom mi řekla, že by to asi bylo dobré dát do tří let kvůli tomu, kdybych ho chtěla dát do školky, a že mě prý "musí upozornit", že se teď více objevily příušnice, ale to jsme se obě shodly, že by asi stejně takový problém nebyl, že jsou nebezpečné spíše v pubertě a dál. A nakonec mi řekla, že až bude pro nás toto očko aktuální, že se můžeme pobavit o tom, jaká homeopatika mu okolo toho dát, aby byla případně reakce co nejmenší.

Takže mě to mile překvapilo, neb jsem ani pořádně nevěděla, jaké vlastně bude mít na tyto věci názory 🙂

romcovaklarka
15. jún 2012

Není to sice absolutní nadšení z kojení až do přirozeného odstavení, ale přece jen je to celkem pozitivně laděný článek, což mě u mainstreamového babywebu celkem příjemně překvapilo: http://www.babyweb.cz/Clanky/a2119-Kojeni-rocni...

lusy82
15. jún 2012

Teď koukám na Primě na Šou Jana Krauze a je tam nějaká maminka a mluví o dlouhodobém kojení. Nevím kdo to je ale je to zajímavý. I sranda 🙂

lusy82
15. jún 2012

Tak to je manželka Jana Saudka, já jí nepoznala 😀 😀 😀 😀

cacika
16. jún 2012

výrok mojho malého-velkého jakubka ked prisiel okolo druhej v noci ku mne pod perinu: mami, dame mliečko, aby som veliky narastol, JASNÉ?!!! 😀

vavrenka
16. jún 2012

moja mala zistila, ze mam prsia v podprsenke a tu trev´ba odopnut. sice to este envie, ale uz mi zacala pchat ruky do vystrihu a tahat ma za ramienko v mieste, kde su tie patentky, je to velmi vtipne, ked to robi vonku 😀 😀

emjee
24. jún 2012

caute dlhodobo-dojciace 🙂 u nas to na odstavenie nevyzera 😀 sice pije len vecer pred spanim par glgov a niekedy aj rano (cez vikend) par glgov, ale na mna to ma zjavne antikoncepcne ucinky 😔 zacala som si merat bazalnu teplotu a po 3 mesiacoch sledovania skakajucej krivky a dalsej mrchy sa planujem na to vybodnut 😀
mate niektora taku skusenost, ze ste kvoli dojceniu nevedeli otehotniet, ani ked uz takmer nedojcite; planujem s tym ist samozrejme aj k lekarovi, ale obavam sa, ze prva reakcia bude - vy este dojcite? tak prestante a ked potom nic, tak sa ukazte zase 😅
co mozem v tomto smere urobit? vdaka

ofelieee
24. jún 2012

ahojte holky, jdu si sem na radu, Kubu kojím a teď měl nějakou virózu a hodně zvracel, jinak nic, ale bylo vidět, že je mu zle a během jedné noci zvracel asi 12x, ráno už byl jen hodně unavený, nejedl a další den už v podtsatě v pohodě. NU a teď - kojit, nebo nekojit, dítě, co zvrací? (bylo to tak po půl hodinách) Nejprv nechtěl, ale asi po dvou hodinách jo, dala jsem, a pak zvracel to mlíko,b yla jsem z toho zmatená. Asi jsem nic nepokazila, když je OK, ale stejně mě zajímá názor zkušenějších kojících 😅

vavrenka
25. jún 2012

@ofelieee ja nei som skusenejsia, len mi napadlo - maly potrebuje vela tekutin, lebo vela zvrackal a myslim, ze mm je idealne v tomto pripade. ak ti vyzvracal mm, tak by ti vyzvracal aj vodicku/cajik, proste vsetko. a myslim si, ze robis dobre - davaj mu cucat po troske a casto. ako keby si mu davala po lyzickach vodu. tekutiny potrebuje, len ich nezvalda vo vacsom mnozstve, lebo ma podrazdeny zaludok - takze si myslim, ez robis spravne, ja by som to riesila velmi podobne ako ty.. 😉

romcovaklarka
25. jún 2012

@ofelieee Taky si myslím, že jestli ti nepije vodu, tak aspoň koj, tekutiny potřebuje, kor když zvrací. Tak ať je brzo v pořádku.

majka1981
25. jún 2012

@ofelieee pravdakze kojit, aj ked vygrcka... aj my sme mali raz taku virozu, so synom sme grcali spolu celu noc, raz ja o pol hodinu on potom zase ja, takze sme boli total k.o. ale ma nenapadlo, ho nekojit. udrzal nieco v sebe aspon par minut, tu pol hodinku urcite a co musi ist prec, odide a basta. mliecka uz potom vela nebolo, kedze ja som tiez bola dehydrovana... na dalsi den sa to zase polepsilo.

luciauk
25. jún 2012

@ofelieee či zvracanie, či hnačka, vďaka kojeniu môj syn nebol nikdy dehydrovaný.

emjee
26. jún 2012

@ofelieee suhlasim s ostatnym, treba hydratovat a na to je mm najlepsie 🙂

baby pre mna radu nemate? vsetky ste 2x otehotneli v pohode?

matja
26. jún 2012

@emjee - ja som mala problém s otehotnením, ale vtedy som kojila často. Znížila som dojčenie na cca 3 razy denne a potom sa podarilo. Ale ty už teraz kojíš menej, tak neviem...

ofelieee
27. jún 2012

@romcovaklarka @majka1981 @luciauk @emjee holky díky. Je pro mě inspirativní, že tak přirozeně nepochybujete. Proč ve mě ty pochyby občas tak vzrostou? Každopádně Kuba už je OK, všechno dopadlo dobře...

@emjee nenapsala jsem ti proot, že můj problém je stejnej (akorát zatím kratší dobu 🙂 ) bývala bych brala otěhotnět co nejdřív... kojení jsem omezila v cca 13 Kubových měsících po návštěvě na gyndě (po roce od porodu normálně), když mě Dr ujistil, že vše je OK. Kojila jsem asi 2 měsíce jen 3x denně (na spaní večer, nad ránem a před dopoledním spaním) a nic se nezměnilo, jen jednou jsem cítila pocity jak by byla ovu, ale asi ne... pak bylo to Kubovo zvracení, zase jsem kojila 160x denně, teď se srovnáváme a omezujeme zpátky (přišlo mi, že ta nižší frekvence nám vyhovuje i bez snah o otěhotnění, víc pátrám po příčinách jeho nespokojenosti a vyhovím tomu, co potřebuje - on totiž vždycky, když je něco v nepohodě, hledá prso, ale přitom chce spát, zahřát, zchladit, napít... - z toho mám dobrý pocit). Takže závěr - poradit nemůžu. Dr. měl jasno - všechno v pohodě, je to kojením.

luciauk
27. jún 2012

@ofelieee je to prvé dieťatko, každá mama sa viac bojí, váha, kým naberie skúsenosti a istotu v svoj materinský inštinkt 🙂

emjee
27. jún 2012

@ofelieee heh, no ja mam tiez niekedy stavy, ze pochybujem 😀 potom si vypocujem nazory "najmudrejsich" a potom uz viem, co nechcem 😀 😀 😀

@matja do 18m som dojcila nonstop 😀 potom som nastupila do prace, takze sme znizili frekvenciu na rano - poobede - poobede - poobede - ... - vecer - v noci - v noci - ... - rano 😀 😀 😀 no a konecne v 32m sme sa ustalili na vecer a vynimocne rano a fakt len par glgov