Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
12. júl 2012

@inka070707 ja mam podobny "problem", radi by sme druhe mimi a ms nikde, lebo kojim o stosesto, ako hovori mm. takze uvidim, ale mala ma iba 13m, takze budem aktivne riesit az od tych 19m, takze pridem po rady 😉

strapco13
18. júl 2012

@vavrenka skus potom fytosoju ..najdes tu temu o nej..podporuje ovulku, moze sa pri dojceni

vavrenka
23. júl 2012

@strapco13 tak som sa pytala na tu fytosoju a vraj sa pri dojceni nemoze uzivat.

strapco13
23. júl 2012

@vavrenka lebo je to napisane v letaku? lebo je zauzivane ze v tehu sa nedojci ☹ lebo su myty o tom co vsetko dojciaca zena moze a nemoze
kamoska ju brala a hned v prvom cykle otehu aj pri dojceni a ziadne tazkosti nema starsi, ktory sa dojci
tiez se si to zistovali a nikto nam nepovedal ze sa nesmie pri dojceni

vavrenka
23. júl 2012

@strapco13 jej, fakt? to si ma potesila.. len neviem ako ju brat, kedze nemam nai ms ani ovu.. to mam zacat proste jeden den uzivat, odpocitat dni a prestat, ci ako? ak mi veis aj v tom poradit, bolo by to super 😉 😉 😉 😉

vavrenka
23. júl 2012

@strapco13 este mam jednu otazku, ci mi nevies poradit. mala sa posledne cca 2t velmi casto pyta na prsnik, ked sme doma tak skoro kazdu pol hodinu, vonku je to lepsie, ale tiez omnoho castejsie ako predtym, nechce skoro vobec nic jest, su dni, ked zje par lyziciek kase a hotovo. uz som ymslela, ze je to zubami, ale nevidim jej ziadny novy.. a uz som z toho unavena, poviem uprimne 😝 😝 😝 , z coho to moze byt?

strapco13
23. júl 2012

@vavrenka ffu.toto nemam uplne dopodrobna prestudovane..ale, ked nemas menzes ani ovu..sledujes si bazalku? nasadila by som vtedy ked je teplota najnizsia, cize by to chcelo asi par mesiacov odsledovania najprv ako sa ti meni bazalka

strapco13
23. júl 2012

@vavrenka z nudy? zuby? nebola ockovana? kolo rok a pol cca je druhy vrchol separacnej uzkosti moze to byt aj tym

vavrenka
25. júl 2012

@strapco13 premyslam, ci to nie je unavou. malinko zacala spinakt. dvakrat uz nevie a raz jej nestaci, ma naruseny rytmus, aj kakat zacala obden alebo raz za tri dni, predtym ako hodinky po prvom spanku, ale je to narocne.. dnesok bol vrchol, kazdych 10min, obed som varila za jej obrovskeho vresku aj nevedela zaspat, stale sledovala, ci som s nou v spalni... ach jaj

jonas17
26. júl 2012

dievčatá, neviete mi povedať, ako je to s materským mliekom, ked je dieťa diabetik? aký to je cukor v MM?

strapco13
27. júl 2012

@vavrenka moze byt ze aj unava..take tie prechodne obdobia su narocne, ale aj teplo to mohlo sparvit..najlespie je neriesit to, dojcit ako dieta potfrebuje a tym padom nemaz z toho stres, dieta neciti a aspon sa nedojci zo stresu 😉

strapco13
27. júl 2012

@jonas17 dieta diabetik sa tiez moze dojcit ..ale zistim ti podrobnosti

strapco13
27. júl 2012

@jonas17 co konkretne potrebujes vediet?

jonas17
27. júl 2012

@strapco13 len ma zaujíma, aký cukor je v materskom mlieku, či sa to zaratáva do stravných jednotiek, alebo môže dieťa diabetik piť kojené mlieko neobmedzene..

jonas17
27. júl 2012

@strapco13 no, je to laktoza, ja som len chcela vedieť, či to treba normálne rátať, ale asi hej, tak mi napadlo, ako to mamičky merajú/vážia...

strapco13
28. júl 2012

@jonas17 ci potrebuje nejaky specialny menezment glykemie Ano, potrebuje – v zmysle, ze treba dojcenie zapocitat. Ale je to len otazka naucenia sa s tym narabat: na zaciatku diabetu, kym sa cely manazment nastavi, je to aj tak vzdy otazka pokusu a omylu, neskor uz je to jednoduchsie, lebo clovek nadobudne omnoho viac skusenosti. Vie to aj viac odhadnut. Takze dojcit, merat glykemiu, zistit, co to robi a dat si cas na to, aby sa to dobre nastavilo. Neobvinovat dojcenie, pretoze na zaciatku, aj ked dieta nie je dojcene, tak glykemia skace vselijako.
nakolko sa dojcenie povazuje za jeden z faktorv prevencie diabetu aj 1.aj 2. typu, tak je aj v pripade zisteneho diabetu urcite lepsie dojcit ako nedojcit

jonas17
28. júl 2012

@strapco13 dík...len som rozmýšľala, či v prípade, ked má dieťa diabetes, treba mm rátať...no, treba...na fb mám diamamičky, jedna sa pýtala, lebo má malé dieťa s cukrovkou a po narodení druhého sa to prvé zase začalo dojčiť...chúdatká tie maličké diadetičky 😢

strapco13
28. júl 2012

@jonas17 nech sa len dojci, materske mliecko jednoznacne pomoze
ano zo zaciatku to biude narocnejsie, leb odpichnut pred a po nadojceni a s odstupom, ze ako sa sprava cukor
navyse ako vieme, kazde dojcenie je ine
ale ono sa to da odsledovat

zdenkam
28. júl 2012

ok, tak aj ja. Nedelu mal najmladsi chlap 2 roky. Slubila som si, ze ho v 2. rokoch odstavim rovnako ako starsieho. A nedokazem to....Dalsie deti neplanujeme....a ja ho neviem odstavit. On sa sam zjavne neodstavi, lebo od pozitku az ocka obraca 😀 a ja viem, ze ten cas pomaly dozrieva.......tak baby radte.....ani nie ako na to, lebo to som uz absolvovala ale skor ako sa zmierit s tym ze uz mi moje dietatko nikdy tak blizko nebude. ☹ ked ho odstavim.

strapco13
28. júl 2012

@zdenkam neodstav ho, ked to nechas na neho, ked pride jeho cas, dozries a budes priparvena aj ty na odstavenie, budes citit hrdost a pychu, ze to dokazal sam, ze to bolo jeho velke rozhodnutie a zaroven spomienky na tie krasne chvile ti ostanu, a bude ich viac ako ked ho odstavis predcasne
kazde dieta sa raz odsavi ..najneskor vtedy ked zisti, ze frajerka ma tiez prsia 😀 😀 😀

zdenkam
28. júl 2012

...velmi pekne dakujem ze povzbudive slova. 🙂 .../asi mate pravdu....a preto mi to tak je proti srdcu/ starsieho som odstavovala 1 m pre 2 narodeninami ale len preto, ze sme mali svadbu a on by ma na nej vyzliekol len aby dostal svoju didi.... Ale v tomto pripade nie som nutena. Ozaj dakujem...to som potrebovala pocut. 😉 Kubko je velmi sikovny...dudlik nenosi, plienku uz mesiac nie a aj s cikanim to bolo tak, ze sme nemuseli nutit na nocnik..jedneho dna ukazal, ze chce cikat do zachodu. Teraz uz cika vonku dokonca sam, stiahne nohavice, gate , urobi a vytiahne a pride mi povedat, ze cikal....Tak preco by teda ako pisete nemal cas dozriet aj na to, ze povie, ze didi uz ne 😉

zdenkam
28. júl 2012

@strapco13 este raz dakujem...ten link by trebalo prelozit do anglictiny a vylepit u nas do kazdej porodnice...tu sa na kojenie po 1 r diva ako na exotiku a v 2. rokoch uz ako na blaznovstvo. Pri pravidelnej detskej kontrole sa ma healt hnurse opyta, ci som uz dieta odstavila. 😖 😠 znama, ktora koji v 2,5 roku sa radsej uz dotycnej pani vyhyba

strapco13
28. júl 2012

@zdenkam bohuzial je to tak..ja citim tie pohlady, ked vonku dojcim mojho takmer 3 rocneho /ktory vyzera na 4/ spoli s krpatou, tak ako dlhodobe dojcenie, ani tandem este nema velke pochopenie v spolocnosti...ale ja to ignorujem
myslim ze je ovela krajsi pohlad na matku ktora dojci velke dieta ako na matku, ktora sa natahuje s vrestiacim deculom, lebo ho nevie upokojit

zdenkam
28. júl 2012

@strapco13 alebo strci 6 m do ruky flasku a cela hrda ukazuje, jak si ju aj sam drzi.....Ja kebyze uz mi to nie je dopriane tak tomu dietatku davam to flasku aspon v laskyplnom naruci...Toto jedno fakt nepochopim....Inak klobuk dole u nas nepoznam nikoho kto robil tandemove kojenie a kojenie do 2 r robila len moja Australska kamaratka a este jednu irsku mamicku poznam. Inak ked mal starsi syn v 6 t nejakeho bacila, tak na detskom oddleni si ho nepamatali podla mena ale ako jediny sme mali na posteli oznacenie breastfed baby....to nevraviac o tom ako mi sestricky nukali pomoc, ze podrzim vam maleho kym si urobite flasu alebo scan zaludka kde mi lekar povedal, dajte mu flasu, nech tolko neplace. Flase je standard u nas....zial

zdenkam
28. júl 2012

@strapco13 ale nech to uzavriem.Dakujem, pomohli ste mi sa rozhodnut ako dalej.

theiasofia
29. júl 2012

Děvčátka! Máme 4 měsíce, doktorka doporučuje začít s příkrmy, mě se to pocitově zdá brzy. Nevíte, je nějaký důvod, abychom začaly s příkrmy? Říkají, zásoby železa, schopnost trávit lepek atd. Ale já bych chtěla ještě co nejdéle plně kojit, obávám se, že budu mít méně mléka, když začnu dávat příkrmy. Navíc holčička prospívá ukázkově, nevidím důvod něco měnit. Poraďte, děkuju... Vím, že je to diskuze o dlouhodobém kojení, což ještě není náš případ, ale mám dojem, že kdo má pozitivní pohled na dl. kojení, tak by mi moh lépe rozumět v přání co nejdelšího výlučného kojení (bez příkrmů).

briketa
29. júl 2012

@theiasofia
Re:Říkají, zásoby železa, schopnost trávit lepek atd.

Blbost za blbostou.
Do pol roka dieta este stale napreduje prisposobovanie sa telicka po porode - vyvin traviacej sustavy, koze, hlavicky
Dietatko napreduje ukazkovo. Kojit minimalne do siestich mesiacov bez cohokolvek vedlajsieho.
Drzte sa aj nadalej v zdravi a krase 🙂

syvasi
29. júl 2012

Ahojte maminy, nas maly ma rok a pomaly mesiac a dojcime, zaspavame s cicou v ustach, v noci sa 3-5x budi so zavretymi ockami a knuci a len cica ho upokoji, cez den mi taha tricko bars kde mu pride cica na rozum tak mu dam. V podstate s tym nemam problem a chcela by som ho do tohtorocnych Vianoc odstavit. Ale asi pred tyzdnom zacal mat take zachvaty hnevu a revu a krikau a nic nepomoze len cica - zacal si ju vynucovat takouto cestou a poviem vem, ze je to nanajvys neprijemne ked mi to urobi kde pride. Ked mu nedam a snazime sa vsetci okolo mu odviest nejako pozornost tak zacne tak ricat ze mu pomaly hrdielko chripi, tak mu ju dam a upokoji sa. Neviem mi poradit preto zacal takto sa hnevat a tak strasne vyvadzat? Zacinam byt z toho zufala..mama ma nuti aby som mu zacala davat flasku a kravske mlieko, ale ja uz sama neviem co mam vlastne robit, bojim sa, ze bude "peklo"nejako ho odstavit....vopred dakujem za akekolvek rady a nazory...

michaela80
29. júl 2012

@strapco13 da sa akosi "prirodzene " odstavit 24 mesacne dieta v noci? stale sa koji aj 7-8 za noc a ked je horsia noc tak kazdu polhodku si pyta .... cez den je to pohoda aj v noci ak by bolo 2-3 by sa dalo ale co je vela to je vela 😝 😝 😝 😝 vidim aj na nej ze je nevyspata a to spi cez 12 hodin...