Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

hojda
12. okt 2012

@jonas17 Já u dětí četla, že oni problémy s trávením mléka nemají, to nastupuje až s věkem a UM by měla být v pohodě.

jonas17
12. okt 2012

@hojda poznám veľa detí , ktoré majú problém , je tu aj téma na koni o alergií na bielkovinu kravského mlieka, alebo intoleranciu laktozy...

hojda
12. okt 2012

@jonas17 to ale naštěstí není náš p roblém, takže já bych ráda, aby to mléko pila, ona nechce žádné tekutina kroměl MM

lucianka222
12. okt 2012

Len Vám chcem pridať moju skúsenosť. Teda... Ja som sa narodila predčasne v 34 týždni, brat tiež predčasne v 36. týždni, nakoľko naša mamina bola a je strašne neposedná... 🙂 Ja som bola v nemocnici dlhšie nakoľko som mala problémy, pridružené infekcie a všeličo možné. No teraz som sa dozvedela od našich, už keď som aj ja mamina, predtým ma to nezaujímalo, že sme obidvaja boli odchovaní na kravskom mlieku! Od narodenia sme ho pili namiesto UM, nakoľko máme doma kravičky, tak nám rodičia dávali čerstvé kravské mlieko zriedené s čiernym čajom, v akom pomere neviem. Ale jedno viem naisto - priberali sme, boli sme celé detstvo a sme zdraví (teda okrem bežných infektov a bežných detských ochorení), netrpíme alergiami ani inými ochoreniami. Takže toľko...
Môj drobec je plne kojený a pravdupovediac by som sa bála takéto mliečko mu dať aj napriek tomu, že som na ňom bola odchovaná ja 🙂 Ale určite by som netrvdila, že je nezdravé a že sa bez neho nedá žiť ako to tu niekto písal predomnou. Myslím, že je to len marketingový ťah... A zase ako sa kedysi vravelo o bravčovej masti, aká je nezdravá, tak isto predtým o tom, aké sú umelé mlieka lepšie ako MM pre bábätká... Je to tak, že o niekoľko mesiacov neskôr prídu na to, aký je vzduch ktorý dýchame škodlivý... Ba aj bez neho sa dá žiť... (myslene ironicky) 🙂 🙂 Teda, že o nejaký čas prídu opäť s nejakou NOVINKOU! 🙂 Tak len toľko 🙂 Prajem krásny piatkový večer 😉

jonas17
12. okt 2012

@hojda akože ked ho chce, nemá problém s ním, tak dávaj, ale ked ho dieťa odmieta, vôbec by som ho nenútila, ja sama ho nemám rada, nepijem ho a mlieko neskutočne prekysľuje organizmus. ak si prečítaš niečo o rakovine, tak prvé, čo zakážu pri nej jesť, je mlieko, cukor...a nečudujem sa, že chce len materské, ved je najlepšie a deti vedia, čo je dobré 😀
a to, že niekomu neškodí, to je v poriadku, ale sú ľudia, ktorým škodí, predsa nie sme všetci rovnakí...

natty53
12. okt 2012

@hojda naopak deti maju tiez problem s travenim mlieka...ja som tiez myslela,ake je dobre a nakoniec mala ma alergiu na kravske mlieko,ale zas viem,ze nie je zdrave,takze vlastne "dobre". My sa ale kojime nastastie. Poznam ano deti,ktore po odstaveni mlieko nechcu,ale to priroda takto zariadila,ved ludia nemaju pit ine mlieko po tom co prestanu pit mamickine mlieko. 😉

hojda
12. okt 2012

No já spíš potřebuju vědět, čím ho tedy v jídelníčku nahradit, když UM nebude chtít a já už ho dost nemám.

katyxq
12. okt 2012

@hojda http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan... plus pohlídat dostatek bílkovin a tuků - těch se nebát (maso, ryby, žloutky, sádlo, máslo, olivový olej, kokosový olej, avokádo, oříšky a mandle).

jakelina
12. okt 2012

@hojda maminky dělají třeba mandlové mléko, rozmixuješ mandle a naředíš vodou.

hojda
12. okt 2012

@katyxq děkuju!

majka1981
13. okt 2012

@lucianka222 zaujimave... no neskusila by som v dnesnej dobe davat kravske mlieko od narodenia.
btw niekde som citala, ze deti ktore vyrastaju so zvieratami (chodia pravidelne do mastale) nemavaju ziadne alergie, znasaju kravske mlieko.

majka1981
13. okt 2012

@hojda skusila si uz na priklad ryzove mlieko? alebo mandlove?

hojda
13. okt 2012

@majka1981 rýžové rozhodně ne, máme problém s kakáním, mandlové také. Zkusím vyzkoumat.

bodka70
13. okt 2012

@hojda , vyskúšaj ovsené mIieko, my sme ho dávaIi dcérke miesto ryžového, tiež ju zapekaIo 😉

http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkty/napoje...

hojda
13. okt 2012

@bodka70 Díky o tom jsem také neslyšela

domique
13. okt 2012

poculi ste nie co o tom ze dieta mozte mat problemy s travenim prave sposobene dlhodobym dojcenim? Ja som skoro odpadla ked s tym lekar na pohotovosti zacal. Prisli sme tam koli viac ako 10 dni trvajucej hnacke a ked som lekarovi povedala, ze mala 18 mesacna, je este stale kojena tak mi oznamil ,ze aj to moze sposobovat problemy so stolicou, lebo na travenie materskeho mlieka posobia v tele dietatka ine enzymy. Ale zas na drujej strane kedze bola kojena na jej poziadanie, nebola dehydrovana napriek dlhodobje hnacke. A niekolko dnovemu vracaniu.Tak som s toho bola trosku jelen. Nic menej som ju kojila do 22 mesiacov. 😀

lucianka222
14. okt 2012

@majka1981 veď ja by som sa tiež bála a asi by som ani nedala pravdupovediac... 🙂 no uvidíme 🙂 Ale ja som vyrastala na dedine aj žijeme na dedina, tak verím, že sa alergiám vyhneme... 🙂 aj keď.... v 21. storočí je asi všetko možné a vidiek tiež nie je istota... 😒 žiaľ

majka1981
14. okt 2012

@domique to sa mi nechce verit, pretoze materinske mlieko je vyrobene len pre dieta, tak sa mi nechceverit ze to priroda zariadila tak ako to opisal doktor 😒

bodka70
14. okt 2012

@hojda, nemáš zač, ešte je aj pohánkový nápoj - spolu s ovseným účinkujú proti zápche, mojim deťom chutili 😉. ak ich nechceš v bio prevedení, nájdeš ich aj v bežných väčších marketoch. 😉

luciauk
15. okt 2012

@domique veď v žalúdku dieťaťa sa tvoria enzýmy na zhustenie a spracovanie materského mlieka...ako toto môže škodiť? to čo ich učia na univerzite? 😠 😠 😠

dhaarma
15. okt 2012

divne je akurat to, ze to niekomu pride divne..na tom je vidno, ake ma dnesna spolocnost prekrutene hodnoty...nic prirodzene nemoze byt predsa divne..rovnako ako to, ze sa na kojenie starsieho babatka pozera so sexualnym podtonom..to je dalsia zvratenost dnesnych ludi..vsade pipky ktorym ide z tricka vyskocit bradavka a to je ook..mamicka ktora rovnako odhlauje prsia aby nakojila svoje babo..to uz je zvratene :D to je priklad toho, ze muzi, ale aj zeny su tak zvratene, ze sa napriklad na prsia nevedia pozriet inak ako na sexualny objekt. Ja sa tesim ako mi niekto len pipne o tom, ze je divne ked kojim dvojrocne dieta, tak si prichystam take sprsky co budu len chrlit :D

rebellita
15. okt 2012

a čo hovoríte na kozie mlieko? všade čítam že je zdravšie ako kravské a tiež aj alergikom sa odporúča- tak zrejme z toho nebude mať dieťa alergiu... 🙂

luciauk
15. okt 2012

ja som raz videla dokument, ako v grécku vyrábali na farme super prírodný originál syr feta a poviem vám, dosť dlho som ho nemohla jesť, ked som videla, ako mláďatkám odoberali zo žalúdka enzýmy 😒 ešte, že u nás do toho napchajú laboratórne 😉

@rebellita my nepijeme žiadne "živočíšne" mlieko. teda, okrem syna, ktorý pije materské 😀

katyxq
15. okt 2012

@rebellita Preventivně místo kravského, možná, ale i toho s mírou (nejvýš 2-3 porce týdně). Ale pokud už je alergie na bílkovinu kravského mléka, tak se nesmí ani kozí a ovčí, jejich bílkoviny jsou moc podobné kravské a pokud nevadí hned, tak je velmi vysoká pravděpodobnost, že dříve nebo později bude dítě alergicky reagovat i na ně.

domique
17. okt 2012

@luciauk A nejete ani mliecne vyrobky? Jogurty, syry a pod.

jonas17
17. okt 2012

@luciauk luci a do varenia , ked treba podbiť? či nevaríš také jedlá? ja toto nemám vyriešené, lebo mlieko nepijeme, len máme radi prívarky, segedín, polievky, sviečková, dosť často robím jedlá na smotane...rada by som smotanu niečim nahradila, ale neviem, čím. s ryžovým to nie je ono. bolo by super, keby bola smotana z ryžového mlieka 🙂

katyxq
17. okt 2012

@jonas17 dobrá je ovesná "smetana" Oatly (u nás taky jen jediné živočišné mlíko je MM, malá je na bílkovinu kravského mléka alergická a jelikož ji kojím a dlouho ještě chci, tak dietuju s ní).

majka1981
18. okt 2012

@jonas17 smotana sa da dobre nahradit s "qimiq" kukni toto http://www.qimiq.com/index.php?id=1026

jonas17
18. okt 2012

@majka1981 a kde to kúpim? koľko to stojí?

@katyxq kámoška mi akurát potvrdila, že túto majú v bioobchode za 2e. vyskúšam.
dík za tipy 😉