Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

filomenka11
7. jan 2013

Uz aj v tejto teme sa to zacina kazit? Ved to bola taka mila pekna tema kde si radili zeny ktore sa z roznych dovodov rozhodli dlhsie kojit. Povodne vznikla pre to, lebo vela zien je unavenych z reakcii svojho blizkeho aj dalekeho okolia na taku prirodzenu a hlboko osobnu vec ako rozhodnutie o dlzke dojcenia.

Na aku potvoru sa sem niekto chodi zasa obvinovat zo supermatiek, hadat o ockovani/neockovani a obvinovat kojace zeny z ublizovania nekojacim zenam ktore chytaju nervy len sa spomenie dojcenie a nebodaj jeho pozitivny prinos pre dieta?

romcovaklarka
8. jan 2013

@filomenka11 Taky jsem na to zrovna myslela 😕

zdraviezprirody
8. jan 2013

@fidka79 stáva sa....ale to nič nemení na veci, že dojčenie je niečo krásne, pre dieťatko najprirodzenejšie. A ako to píšeš?, že nerobíš z toho mantru?...prečo nie? Dojčenie si to zaslúži 😵

jakelina
8. jan 2013

Já jsem dnes byla na kontrole na edokrinologii, kam chodím jednou za rok a dostala jsem za kojení vynadané. Zeptala jsem se, jestli mám mít stejné dávkování léků, když ještě kojím a už byl oheň na střeše.
Prý budu mít traumatizované dítě, které se z toho vzpamatuje až v pubertě, že jsem ho tak dlouho kojila. Potože jsem starší matka, tak mi z toho hrozí cystická fibroza, což jsem se dívala po návratu na internet a je to vrozené genetické onemocnění. Tak nevím proč bych ji měla dostat z toho, že kojím. Byla jsem z té negativní reakce tak zaskočená, že jsem ani moc neargumentovala. Došlo mi to až doma. Máte některá taky problémy se štítnou žlázou a víte víc o té problematice, že by to mohlo mít nějaký špatný vliv, když kojím??? Děkuji za každou odpověď.

hradnapani
8. jan 2013

@jakelina ahoj, keby ta lekarka argumentovala nejakym hormonalnym hladiskom, to by som mozno este ako -tak pochopila, ale to co povedala, o tej traume pre dieta, tak to je trestuhodne! a co tam splietala s tou cystickou fibrozou, tak to je na vratenie diplomu 😠
Ja som sa svojho casu zaujimala o mozne interakcie lieky a kojenie a vyslo z toho strasne malickou chorob, kedy sa kojit nemoze a boli skor to take velmi zriedkave choroby, resp. pri depresiach to nerobi dobrotu a podobne... Podla mna ta lekarka je zamerana voci kojeniu ako takemu a chcela ta presvedcit takymto svojskym sposobom...

hradnapani
8. jan 2013

@jakelina a ak chces vediet aj odbornejsiu odpoved, tak napis do poradne zdruzenia Mamila www.mamila.sk tam na taketo otazky odpovedaju casto... http://www.mamila.sk/pre-matky/poradna-dojcenia/

jakelina
8. jan 2013

@hradnapani děkuji

ivular
8. jan 2013

@jakelina O problémech štítné žlázy nevím nic, ale vzhledem k tomu, že cyst. fibróza je opravdu způsobená mutací genu, připadá mi toto absurdní. Nebo že by kojením mutovaly geny? 😀 To je tvrzení na podobné úrovni, jako že kojené dítě bude traumatizované - že by psychice dětí více prospívalo nechat je vyplakat? 😀
O pár příspěvků výše jsem popisovala podobně negativní reakci mladého neurologa na moje kojení. A to jsem tam ani nenapsala, že mi tvrdil, že z MM bolí malého bříško 😠 Rozhodně toho lékaře neznevažuju jako odborníka ve své oboru (jak nám tu vytýká mia18112), ale je velmi naivní myslet si, že všichni lékaři jsou nějak hlouběji vzdělaní či systematicky vzděláváni v otázkách kojení.

jakelina
8. jan 2013

@hradnapani je to chlap a já jsem si připadala fakt úplně nemožná, ale byla jsem z té reakce tak zaskočená, že jsem vůbec nevěděla co na to říct. 😒 Normálně uvažuju o tom, že si najdu jiného lékaře. Ten doktor mluvil úplné bludy. 😖 Jak bych z kojení mohla dostat nemoc, která se zjistí už u miminka po narození, jsou to tzv. slané děti. 😝 Jenomže on na mě vychrlil odborný název a já jsem prostě nevěděla co to je za nemoc. A ještě mi řekl, že mi hrozí větší riziko rakoviny plic. A já na něj plic a on pardon, vlasntně prsu. Což si myslím, že se právě kojením snižuje. No nevím co si mám myslet, nejsem lékař, tak to toho tak nevidím.

hradnapani
8. jan 2013

@jakelina samozrejme, ze sa tym znizuje riziko rakoviny prsnika. Ja by som k nemu uz nemala doveru. Ked dokaze sirit taketo bludy o takejto veci, tak by som pochybovala aj o jeho ostatnych znalostiach medicinskych...
co ja viem, tak dojcenie nezvysuje riziko ziadneho ochorenia, ani osteoporozy nie... Je prospesne pre mamu i dieta, aj to dlhodobe...

jakelina
8. jan 2013

@hradnapani no vidíš, teď jak to čtu, tak mi taky říkal, že budu mít osteoporozu. On mi tvrdil, že když jsem starší matka, tak se naopak kojením to riziko rakoviny prsu zvyšuje. 😲 😲 😲

ootaznik
8. jan 2013

maminky, dcera ma 2r11m a ja som pripravena odstavit ju (nutia ma k tomu aj moje opakujuce sa zdravotne problemy - proste moje telo to uz nezvlada, vydavam prisli vela energie). dcera este nie je uplne pripravena, ona bola vzdy velky "pijak", niekolkorat v noci, aj cez den. teraz je to uz take, ze sa jej snazim povedat, ze je uz predsa velka, mamka je chora a preto jej uz nemozem davat tolko mliecka, co niekedy sice protestuje, ale prejde ju to. tak som teraz obmedzila mliecko uz len pred vecernym spanim. viem, ze to chce cas, ale ja sa bojim hlavne kvoli sebe, aby sa mi nebodaj nezdurili prsniky - chcem sa teda opytat, co mozem cakat ja, ake zmeny v mojom tele, prip. na co si mam dat pozor. dakujem

mia18112
8. jan 2013

@jonas17 Tak ja som tie plagátiky o dojčení napríklad videla všade - na gynekologii, u pediatra, na kožnom, v časopisoch.....este som mala malého v brušku a zo všetkých strán sa na mna hrnulo, či budem kojiť?! Niekedy som mala pocit, že na mna aj doma z chladničky vyskočí nejaká laktačná poradkyňa. V porodnici do nas hučali, chytali nam prsia, nedali nam ani spat . Ked som pocula otazku: ,, Uz ste priložili maminka? ,, , mala som chut kricat, ze to je predsa moja vec. Nech mi uz preboha daju svaty pokoj. Ja som to brala normalne, ze ked budem mat dost mliecka - budem kojit pokial sa bude dat. Ak nebudem mat dostatok - nejdem sa stresovat a trapit. A dodnes si myslim, ze sa okolo dojčenia robí až príliš velky boom. Stále tvrdím, že kto chce aj nechce - je o tom presvedčený a aj si to zdovodní.

jonas17
8. jan 2013

@mia18112 hmm...ja som nikdy nepochybovala o tom, že či budem mať mlieko, proste som si bola istá, že kojiť budem...preto som absolútne nemala stres z kojenia...a nič som okolo ani neštudovala, neriešila, podľa mňa je to prirodzené, len rokmi sa ľudstvo pozerá na kojenie ako na niečo, čo sa treba učiť a UM ako super vec, ktoré je doma v šuflíku, pre prípad...nikdy som ho doma nemala..ja sa ti len snažím priblížiť ten pohľad na kojenie...v pôrodnici kojí každá.. 😉

jonas17
8. jan 2013

@ootaznik ja som synov odstavovala postupne, vynechávala som stále jedno kojenie a postupne mlieka ubúdalo...v mojom tele neboli žiadne zmeny 😀 akurát sa cicky scvrkli 😀

mia18112
8. jan 2013

@jonas17 Ohladom tej porodnice.....No ano, koji kazda, lebo musi. Tam sa Ta nik nepýta, ci chces, alebo nechces. Proste si žena - mas prsia - tak automaticky dojči.

mamusia
8. jan 2013

Ja si myslim,ze uspavanie dietata na prse je velmi silne puto,tulenie sa pritom... 😵 aj nam je prijemnejsie ked zaspavame s partnerom,nez sami v studenej posteli. Zachvilu nam drobci vyrastu a sa budu hanbit za nas,tak si to pekne uzivajme,ich blizkost,dotyky,lasku 🙂

mia18112
8. jan 2013

@hradnapani Tak vieš ozaj málo. Dlhodobé dojčenie prináša aj určite dosledky pre matku. Ja som napríklad okrem pestrej stravy užívala celých 22 mesiacov vitamíny pre kojace matky. Asi na tom niečo bude, ked kojacim ženám viac padajú vlasy, lámu sa nechty, kazia sa viacej zuby.....a neverila by si, aky je ten svet medicíny nekonečný. Mne dlhodobé dojčenie prispelo k takej diagnóze, o ktorej som v živote nepočula. Momentálne druhé dietatko ani nemozem mat a ak ho aj niekedy budem mat, pravdepodobne uz nebudem moct dojčiť.

zuzkat1
8. jan 2013

@mia18112 tak to chodis na same super miesta plus skvela porodnica,alebo stastie na personal.ja vidim vsade reklamu na um.v porodnici som im malu trhala z ruk lebo ju chceli dokrmovat a ani raz sa ma neopytali ci je nakojena alebo ci viem ako na to.

mia18112
8. jan 2013

@ootaznik Dávaj si pozor hlavne na zostávajúce mliečko v prsníkoch. Ked sa Ti narobia hrče - poodsávaj trošku. Aby si neskončila ako ja - so zápalom prsníka. A určite priberieš trošku. Inak asi žiadne zmeny.

hradnapani
8. jan 2013

@mia18112 ja som ju odporucila aj na poradnu, kde jej urcite zodpovedaju presne. Ja sa o tuto temu tiez intenzivne zaujimam, hladam si informacie z roznych zdrojov, pretoze tiez dojcim dlhodobo. Vitaminy neuzivam ziadne, lebo to bolo po nich este horsie a skoro som prisla o vlasy. Teraz mi uz nepadaju. Kazde telo je individualne.
Ale aby lekar splietal geneticku chorobu s dojcenim, tak to je myslim privela. A namiesto prsnikov povedal pluca, tak je tiez moc. Z toho, co napisala skor vyplyvalo to, ze ju chce jednoducho od dojcenia odhovorit, ze sa to uz nepatri... Keby mal jasny dovod, preto to nerobit, vysvetli jej to jasne.
O medicinskom svete tiez viem - mam ho totiz doma na kazdodennom poriadku, takze urcite nie som primarne zamerana voci lekarom - hoci treba pripustit aj to, ze dnes najst lekara, ktory ovlada komplexnu medicinu je snad nemozne.

majka1981
8. jan 2013

@mia18112 prosim o neake informacie, ake dosledky su pre matku. zaujima ma to... dakujem.

ja zatial neberiem vitaminy, az teraz som zacala s vit b skupinou, kedze v roku 2013 chcem otehotniet, tak ako priprava ... zuby mam ok, nechty tvrde, a vlasy mi extremne nepadaju (to co padali po porode do 6. mesiaca nepocitam). velmi dbam na zdravu vyzivu - zaklad su ranajky rano - skoro vzdy obilna kasa s ovocim a susenymi plodami. to mi da tolko energie...

romcovaklarka
8. jan 2013

@mia18112 Tak já jsem před porodem ani nepřemýšlela o tom, že bych neměla kojit, akorát jsem si předem snažila "nastudovat" na obrázcích správné přikládáni, protože jsem si z různých diskusí a článků všimla, že z toho může být nejvíce potíží s kojením. Takže jsem se od začátku snažila sledovat, jestli malej má ty znaky toho, že pije správně. Jinak nevím, jestli jsem takovej ignorant, nebo žiju v nějakém jiném prostředí, ale mně se teda nikdo neptal, jestli budu kojit, kojím, nikde se na mě nic nehrnulo... Já si spíš myslím, že když maminka nekojí, třeba jí to nejde, tak je z toho trochu špatná sama od sebe a pak MÁ POCIT, že se to na ní hrne ze všech stran - protože toho má sama plnou hlavu. Asi jako když někdo nemůže třeba dlouho otěhotnět apod., tak má pocit, že všude vidí těhule a miminka - i když jich asi bude všude zhruba stejně...

zuzkat1
8. jan 2013

@majka1981 hej mna tiez zaujimaju dosledky. Vitaminy neberiem.nic mi nie je. Zdrava strava neviem co je.davala som pozor na jedlo tak 6 mes. Kojim 3 roky

hradnapani
8. jan 2013

@mia18112 prepac, ak mozem ,este sa opytam: ak si jedla pestru stravu, naco si potom uzivala komplex vitaminov? Ved si kludne mohla byt predavkovana vitaminmi a tie vlasy mohli padat z toho.
Co som si nastudovala o vitaminovych komplexoch, tak sa im radsej vyhybam. A ja som napriklad zbadala obrovsky rozdiel, ked som ich prestala brat - mne to naozaj pomohlo na tie vlasy aj nechty,lebo stravu som mala dostatocne pestru, takze to pripisujem tomu, ze tych vitaminov bolo asi naozaj privela.

lucinka144
8. jan 2013

@jakelina
ahoj....ja mam tiez problem so stitnou zlazou. objavilo sa to pocas tehu...a uz to tak ostalo. beriem Euthyrox 75... chodim na kontroly ale nikto ma od kojenia neodhovaral nikdy. ani diktor nic nespomenul ze to nieje dobre..nic o nasledkoch. som sice unavena lebo drobec papa aj 4-5 krat v noci ale idunam zuby. Ale tu stitnu zlazu..problemy... maju vsetky zeny z nasej rodiny..tak to bude aj asi geneticke. uvidim ked prestanem dojcit ci sa to zlepsi.

mia18112
8. jan 2013

@hradnapani Inak mne vlasy nepadali, ani sa mi nezhoršila kvalita nechtov, aj zuby boli v pohode - chvalabohu - možno vdaka tým vitaminom.....co ja viem. Proste som ich brala už ako tehotná - lebo som chcela aj pre to malinke aj pre seba urobit maximum. Radila som sa aj s doktorkami. Pestra strava je tiež vec názoru a uhla pohľadu.....proste som chcela, aby nam obom nic nechýbalo. Nič viac. Asi nikto z nas nerata presne co kedy spapa....

hradnapani
8. jan 2013

@mia18112 Ok. Tak som to zle pochopila.

mia18112
8. jan 2013

Kočky rýchlo si zapnite TV - program JOJ - je relácia o kojení......

jakelina
8. jan 2013

@lucinka144 já taky beru Euthyrox 75 3x týdně.