Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

izina
24. sep 2010

@jenny2009 Díky, možná si ho začnu dělat

Děvčata, nemáte některá náhodou svatební oznámení, která nepotřebujete? Sbírám je a nějak mi začíná sbírka stagnovat :(

carodejnica
25. sep 2010

Super článok - http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
Human children are also designed to have breast milk be a part of their diet for a minimum of 2.5 years, with many indicators pointing to 6-7 years as the true physiological duration of breastfeeding -- regardless of what your cultural beliefs may be. 😵 😵 😵 😵 😵 😵
@izina jéjda, skúsim pohľadať, voľade som mala aj od kamošiek 😉

evena
25. sep 2010

ahoj holky, našla sem vaši diskusi a jen bych se vás ráda na něco zeptala 🙂 nemáte nebo neměla jste některá problémy s vypadáváním vlasů? nemyslím to vypadávání po porodu, ale později ... vlasy mě po porodu vypadaly hodně, pak to ustalo a někdy před 3mi měsíci se to rozjelo znovu ☹ tak bych tu chtěla jen vysondovat jestli to třeba nemůže být kojením (ptž já si to myslím že asi je) ☹ mám dilema ... chci dál kojit, nedokážu si představit že bych přestala, na vlasech je to hodně znát, možná i okolí už si toho i všimá, vypadám opravdu hrozně ☹ tak sem koupila sunar ☹ chutná jí, měla ho dvakrát a mám strach že už prso chtít nebude kdybych si to rozmyslela, poraďte mi, prosím, nevím co mám dělat ... odsstavili byste nebo ne???

stvura
26. sep 2010

@evena ako pises, asi prve tri mesiace kym sa kojenie rozbehlo mi vypadali nejake vlasy, ale momentalne ich mam hustejsie a pevnejsie ako kedykolvek predtym {dlho pod plecia}, takze to urcite nebude kojenim a ak ano, tak sa asi vymykam....mam totizto dvojrocneho synceka ktoreho 2-3x denne kojim a dnes mam termin porodu, takze ani tehotenstvo mi neubralo ziaden vlas....skus si pozriet vitaminy, ktore by si brala, ak stale kojis tak je super femibion.

dupinka
26. sep 2010

@evena mne zacali vypadavat vlasy cca 4 mesiace po porode, potom sa to trochu ustalilo, a teraz, v podstate o rok, opat... Ale nemyslim, ze je to len dojcenim. Aj ked urcite hormony maju svoj podiel. Skus doplnit do stravy viac zinku a zeleza.

evena
26. sep 2010

holky díky, ještě to kojení vzdávat nebudu, zkusím ty vitamíny co to udělá a pokud by vypadávání do měsíce neustalo znovu o ukončení budu uvažovat ... já teď průměrně kojím tak 2x denně a stává se (jako třeba dnes večer) že malá mi prso odmítá ... zase si říkám že je to dobře že se možná časem odstaví sama a nebudou u nás probrečený noci 🙂

ali27
26. sep 2010

@evena ja malu tiez este kojim, momentalne uz menej, lebo mliecka tehotenstvom ubuda... a vlasy mi teda vypadavaju strasne. zacalo to po porode asi 3 mesiace, potom sa to trochu vylepsilo, ale doteraz mi neprestali vypadavat vo vacsom mnozstve, su uplne bez zivota a to beriem aj vitaminy, stravujem sa myslim dobre... bola som aj na vysetreni na endokrinologii, kedze mi laktacna poradkyna hovorila, ze aj tam moze byt problem, ale vsetko bolo v poriadku. takze holt asi patrim k zenam, ktore kym neprestanu kojit, tak asi vlasy budu vypadavat. snad nebudem uplne plesata kym dokojim dalsie... 🙂

evena
26. sep 2010

@ali27 tak to máš zlý 😒 tos mě docela vyděsila, abych neměla to samé ☹ u mě je ještě problém v tom že mám strašně řídké vlasy i bez tohoto vypadávání, takže na vzhledu je to opravdu už znát, sem si taky říkala abych za chvíli nebyla uplně plešatá ☹ nemlžu se ani koupat, jen sprchvat, ptž mám pak všude ve vodě vlasy 😝 a po každým sprchování se bojím podívat dolů 😝

ali27
27. sep 2010

@evena ja som si hovorila, ze ked som opet tehu, tak vlasy prestanu vypadavat aspon pocas tych 9 mesiacov, ale vlasy si este teda nevsimli, ze som tehu.... ach. ja ich nemam az take riedke, takze to nie je az take viditelne, iba ja to vnimam. a vidim, ze mi aj dorastaju nove. umyvam si ich Fitovalom, co je teda moj osvedceny sampon na dorastanie novych vlasov... a myslim, ze mi aj dost pomahala Chlorella, neviem ci poznas, su to take male zelene tabletky, je v nich kopec vitaminov a aj nechty sa mi z toho trosku polepsili, ale teraz ich uz neberiem, lebo som prestala pred tehotenstvom a teraz s tym uz nebudem zacinat... tak drzim palce, nech sa ti vlasky daju opet do poriadku. ja si tak skoro nedavam tu nadej, len sa desim co bude po porode 😒

dupinka
27. sep 2010

Ahojte!

baby, mozem uz jest huby? Lebo doteraz som nejedla, manzel chce na v,eceru pripravit hubovu specialitu, tak ci vobec mozem...

leelo
27. sep 2010

@dupinka ahoj
ja som jedla od narodenia maleho a jem ich stale- a nic! nevedela som, ze sa nesmu 🙂 inak preco huby nie? ja nevidim ziaden dovod...

dupinka
27. sep 2010

vraj huby a plesne (plesnive syry) by sa nemali, detom do 3 rokov sa neodporucaju podavat, pretoze ide v podstate o dokaz necisteho prostredia, vlhkosti a pod.

evena
27. sep 2010

@ali27 seš teprve v začátku těhotenství, takže to bych určitě ještě doufala že se to vypadávání zastaví uplně 😉 díky za typy, ještě dnes povalím do lékárny 🙂

@dupinka vím že malé děti houby nesmí, ale já si je neodpírám ... to samé plísňové sýry, ale tepelně zpracované, to je jistější 🙂 já mám zase strach z listerií 😀 ale ty by se měli snad tepelnou úpravou zničit 🙂

ma.senka
27. sep 2010

ahojte kocky, nahodou som nasla tuto temu, ktora trochu trapi aj mna - misko bude mat v novembri 2 roky, stale ho doijcim a vobec mi to nevadi 😎 cez den len rano po prebudeni, pred obednym spankom a potom az na nocne zaspavanie. Toto je ok. Vonku ma nevyzlieka, takze je to naozaj len ked sme sami a v pohodicke si lezkame. Skor ma ale trapi nocne dojcenie - tuto noc sme boli hore - no uz ani neviem kolko krat. Niekedy sa zobudi len 2x, niekedy aj 8x... hruza... Chodim potom ako bez duse, totalne unavena. Skusala som mu dohovarat, nedat didi, ale ten neskutocy plac ma odradil... To ma dost zaskocilo. No a aby toho nebolo malo - ja som z tych nepoucitelnych matiek, ktore spavaju s dietatkom v jednej posteli 😝 Takze mam dvojity problem... Teraz mam obdobie, kedy som riesenie odlozila "na neurcito"...utesujem sa, ze maly este na to nie je pripraveny, ze jeho cas pride... co myslite, pride? ci naozaj nastupi brutalna metoda odstavenia - dat dieta spat do vlastnej postielky a bez didi? nech si reve kolko chce? neskoncim v blazinci?

sue
27. sep 2010

@ma.senka a druhé bábo neplánujete? Ja síce už dávno ☹ nedojčím, ale trápime sa s nočným mliekom a spaním v jednej posteli doteraz. Spanie spoločné mi nevadí... ale robenie UM aj 5x za noc áno ☹ a vôbec neviem ako to vyriešiť...a teda ručať ho nenechám ☹

ali27
27. sep 2010

@ma.senka dovolim si reagovat.... tiez teda kojim, a aj v noci. niekedy raz, niekedy aj 4x. ide mi to na nervy, tiez by som sa rada vyspala, takze ta uplne chapem a obdivujem, ze to takto tahas uz ovela dlshie ako ja. a ocenujem aj tvoj pristup a nelames to cez koleno ked to nejde, ine mamicky by s tym mozno uz davno sekli.
moja skusenost je, ze dieta sa velmi rychlo vie naucit novym zvykom a navykom, hlavne ked su uz taketo velke. ja som moju barborku postupne oducila zaspavaniu na prsniku, to znamena, ze ju nakojim a potom ulozim do postielky. predtym som si ani nevedela predstavit, ze by takto zaspala, ale kupodivu to slo velmi lahko. zo zaciatku sa sice zlostila, ale ziadny srdcervuci rev to nebol, na to by som nemala srdce. pekne som jej dohovarala pri kojeni, ze vypije mliecko, potom si pekne lahne, zoberie mesiacik pod pazuchu (oblubena hracka pri zaspavani) a pekne bude spinkat. a musim povedat ze tomu velmi pekne porozumela a zaspi ovela rychlejsie ako na prsniku... takze cca po 3 dnoch to uz slo bez zlostenia, dobrovolne ide do postielky. no a dalsi level u nas bude STOP nocnemu kojeniu. poviem jej, ze mliecko bude az rano... bude sa zlostit a hnevat, ale verim, ze to takisto rychlo pochopi... zatial sa k tomu len odhodlavam, uvidim kedy s tym zacnem.
a vy sa ako uspavate? zaspava sam ci na prsniku?

ali27
27. sep 2010

@ma.senka no a mozno tomu pomohlo aj tehotenstvo, lebo mliecka je ovela menej, takze mozno uz nema taku potrebu.... ale inak bola velmi velky zavislak...

stvura
27. sep 2010

@dupinka jest huby mozes ak su susene prakticky hocikedy, u nas pestovane ako samiony , hliva, kuriatka, dubaciky atd. mozes od druheho roka dietatka, ale kedze ma uz rok a pol tak by som si kludne dala ked nepredpokladas ze budes kojit do dvoch hodin...
@evena vsetko zavisi aj od predispozicie matky, lebo ako som pisala, mam huste vlasy pod plecia /ktore som mala samozrejme i farbene i melir/, maleho kojim a som po termine porodu....treba obohat stravu o vela zeleniny, ovocia, vitaminy dodat a ak sa to nezlepsi tak skusit kratsi strih.
@ma.senka, moj maly spaval s nami asi do 7 mesiaca, potom sme si povedali dost a prelozili ho do vlastnej izby a postele. Podla knizky "Kazde dieta sa vie naucit spat" sa krasne naucil spat len s jednym kojenim v noci, neskor bez neho. Akonahle vsak vedel chodit zacal strajkovat a v roku a pol mi vyskocil z postielky /uplne spodna priecka, takze ma to velmi prekvapilo, ale on je velmi pohybovo zdatny/. Momentalne spi vo velkej posteli so zabranou a v noci si hocikedy dobehne k nam....niekedy s kojenim, niekedy bez kojenia. Mava totizto nocne mory a nevieme sa ich zbavit...nocne kojenie musis upravit fakt na to jedno, asi to inak ako hnevanim sa nepojde ak sa chces troska vyspat. Tito nasi drobci uz su velmi prespekulovani, je to skor o pritomnosti rodica ako o hlade...

stvura
27. sep 2010

@ali27 no ja mam furt mlieka ze by som mohla nakojit i susedove deti...xixi 😉

ali27
27. sep 2010

@stvura fakt?? ani neviem ci je to super, ci nie... mne to teda dost pomohlo, ze je mlieka menej, lebo sa mi aspon dieta konecne rozjedlo 😎 a potom to kojenie sme poriesili.... aj to, ze uz nie tak casto a aj to, ze spanie je lepsie... 😉

stvura
27. sep 2010

@ali27 no to rozjedenie trapi aj nas...maly ma 84cm, 11kg...a to ma dva roky a mesiac, takze si vies predstavit, je taky drobnucky, i ked podla mna velmi dobre sportovo stavany.

ma.senka
29. sep 2010

ahojte dievcata, dakujem za rady a nazory 🙂 neodpisala som skor, akosi nestiham casto na MK ☹

@sue - druhe babo zatial neplanujeme, nechavame tomu volny priebeh... spolocne spanie ani mne nevadi,
ale veru ty to mas asi tazsie s tym UM nez ja s dojcenim.... Ja som si to jeden cas totiz vyskusala. Maly mi krasne spaval od 2. do 8. mesiaca celu noc!! to bolo blaho, som myslela, ze to tak uz ostane,. Potom sa zacal budievat, myslela som,ze je hladny a skusala som ho prikrmovat v noci UM. Ja som nebola schopna v noci vstat a pripravit mu ho. Uplne som bola z toho hotova. Po par pokusoch som ale zistila, ze spanie sa mu vobec nezlepsilo, tak som UM vypustila a dalej som uz len dojcila. Inak jeden cas UM mal velmi rad. Vedela som mu ho pocas doobedia davat - tak 50-90ml, ale po case ho zacal odmietat, tak som prestala a teraz uz len dojcim...
@ali27 - ali dojcenie ako take ma vobec nezatazuje a nie je pre mna problem. Vlastne od sameho zaciatku nam to akosi dobre slo. Maly bol dobry tahac, mlieka bolo dost. Maly zaspava hlavne na prsniku. Je to taky jeho cumel. Viem, ze sa to nema, ale od narodenia mi takto zaspinkaval, napapal sa, zaspal a ja som ho dala do postielky.

No a tuto noc - pri zaspavani som mu nedala didi - samozrejme, ze sa pekne napapal, potom aj len tak popotahoval, raz jedno raz druhe (on si vie povedat, ze druhe didi 😀 ) no ale po cca 25 min. papania, spievania, uspavania chcel zase didi tak uz som mu nedala. Som mu dohovarala, ze mliecko uz pekne spapal, ideme spinkat atd. No chytil hysak, rev, kopanie nohami, a didi a didi - a asi po 5 min revu ako keby seklo prestal, otocil sa mi chrbtom, strcil palcek do pusy a do 5-7 minut zaspal... Je to taka prva lastovicka, neviem ako to pojde tuto a dalsiu noc. Inak noc ako taka bola hrozna, asi 8x si didi vypytal, aj som mu ho nechcela dat, ale ma zlomil. Takze asi skusim na to ist postupne, najskor zaspinkavanie, mozno potom vlastna postielka a potom stop nocnemu dojceniu...

@stvura - u nas to bolo naopak 😎 maly spal sam v postielke do 8 mesiaca. Potom ked sa zacal v noci budievat, aby som sa akoze vyspala, som si ho dala k sebe do postele. Vystrcila som didi, cucol si a spali sme dalej... Aj teraz v podstate som stale v takom polospanku, mikrospanku.... Inak by som sa nevyspala ani to co teraz. Isto to bola chyba, ale vies ako to je, nieco skusis, zda sa ti, ze dobre, po case zistis ze nie dobre a tak dokola... Urcite este maleho odstavovat nechcem, naco mu mam robit UM, ked mu mozem dat svoje, nie? ... 😎 Takze naozaj ako vravis, potrebujem upravit to nocne dojcenie na minimum. Ked obcas mame noc, ze len 2x sme hore tak sa vychvalujem ako super sme sa vyspali 😀

inak jedenie ostatnych veci - malemu vela veci chuti, ale - dost malo papa. Aj mi hovoria ze je drobnejsi. V noci ked sa castejsie budi a dojcim ho, ranajky napr. uplne odmieta. Na obed dostat do neho maso je umenie. Vacsinou to teda robim tak, ze ho doobeda trochu "vyhladujem" potom zje aj vola. Vyhladujem ho tak, ze mu davam len ovocie - jablcko, nejaky kusok rozka so sunkou a dost. Ziadne somariny, piskoty a pod. Poobede nejaky jogurt, polievka, ovocie. No a vecera -veru nic moc. Kase mi jest nechce vobec, cosi malo zje. Asi sa spolieha na to ze dostane didi.
Moj maly ma tiez tak ako ty stvura - cca 84 cm a do 11 kg, ma rok aj 10 mes.Nemyslim, ze do tych 2 rokov to dobehneme... Inak mozno su to aj geny, manzel za mlada bol dost chudy, ja som tiez z rodiny chudych a vysokych.... 😎

dupinka
29. sep 2010

Ahojte!

my sme nakoniec s manželom neskúsili odstavenie od nočného dojčenia. Adamko bol taký "hotový" z príchodu ocka, že by si to mohol vysvetliť, že teraz ho už nemám rada a pod. Strašne žiarlil, hlavné prvé dni.
No podarilo sa nám redukovať nočné dojčenie, a to tak, že najprv sa snažím upokojiť ho hladkaním, držím ho za ruku. Zaberá to, po chvíľke vykrikovania na mňa sa posadí a švacne zo sebou a spinká. Ešte minimálne 1x v noci si ale mliečko vypýta.
A pri zaspávaní ho nenechávam cuckať, akonáhle neťahá aktívne, len cucká, tak sa s prsníkom odtiahnem a uspávam mojkaním.
Adam mohol spať akokoľvek tvrdo, pri preložení do postieľky, keď zacítil "zónu postieľky", tak hneď bol bdelý. Teraz sa už aj toto podarilo vyriešiť držaním za ruku, hladkaním.

Takže aj toto je celkom fajn pokrok. Snáď sa mi podarí redukovať nočné prebúdzanie, aj keď viem, že pri hyperaktívnych deťoch, akým Adamko bezpochyby je, je aj spánok nepokojnejší.

stvura
29. sep 2010

@dupinka super, gratulujem. Neboj sa, ono sa to zlepsi, postupne vynecha i to jedno-dve kojenia v noci a budes kojit len cez den a uzivat si to.
Moj maly inac v tom veku detto, len co zacitil postielku bol hned bdely...ale zlepsilo sa to, mi sme sa riadili knizkou kdsvns a slo to....U hyperaktivnych deticiek je spanok bohuzial vzdy troska problematickejsi....co najskor zacnite s liecenim aby neskor neboli problemy ale obdivujem ta, vidim u kamosky co je to stresu {ma dvojrocneho hyperaktivneho chlapceka}.

ma.senka
29. sep 2010

ahojte kocky,
no dnesne zaspavanie bol des. Asi zo 5x sa pri zaspavani zobudil, krical, plakal, kopal, aj bitku som dostala ☹
No ale zaspali sme bez didi... Nepomahalo hladkanie, prihovaranie ako ho lubim. Bol uplne z toho hotovy... No ale ked uz som sa na to dala, tak skusim este vydrzat.... och moje nervy...

@dupinka - tak to mas super, ze v noci Adamko reaguje na hladkanie a zaspinka potom sam. Toto sa mi zatial nepodarilo... no uvidime ako to pojde dalej...

dupinka
30. sep 2010

Ahojte!

@ma.senka u nás bolo včerajšie uspávanie rovnaké. 😖 A noc hrozná, stále len ku mne chcel ísť, nedarilo sa mi ho upokojiť v postieľke, nadránom som to vzdala. Asi cítil, že ocko odišiel opäť na dlho, tak sa potreboval uistiť, že mama je tu...
Aj dnes na plávaní len na mne zavesený ako opica. My tu totiž nemáme žiadnu rodinu, sme sami dvaja, tak preto je na mňa tak upätý. No je to na nervy niekedy.
Dúfam, že sa dostaneme do normálu, lebo keď to bude pokračovať, tak to zabalím s dojčením / cuckaním.

ma.senka
30. sep 2010

@dupinka ja by som ho este nechcela odstavit. co ja viem, to umele mlieko nie je nic moc. Vylozene len chcem poriesit zaspavanie a nocne dojcenie, nech sa konecne vyspime. A myslim si, ze rozumcek na to uz ma, ale ako ste tu pisali, je to o zlom navyku... UM - ja si pamatam, raz som kupila HA mlieko, myslim ze Hami, no dost mi to pachlo. Upne ako pokazene mlieko. Kamoska, ktora ma tiez dieta, mi hovorila, ze jej svokor robi v mliekarstve a vravel, ze nech to UM nekupuje a HA uz vobec nie, ze je tam chemia. Ze je tam nejake rozkladanie laktozy (kvoli alergiam) a ze to dost smrdi,. A ze aby to nesmrdelo tak do toho UM musia nieco pridavat ale ze to smrdi aj tak... Vylozene jej hovoril,ze ked uz, nech kupuje plnotucne mlieko v sacku. (Krabicove su vyrabane zo suseneho mlieka.) Takze ked si pomyslim, ze mam toto riesit, tak pokial sa da, radsej este cosi vydrzim a cosi vydojim sama 😀

Inak citala som tu aj niektore vase starsie prispevky o tom, ako okolie sa divne pozera na to dojcenie starsich deti. Myslim, ze to az take mimoriadne nie je, poznam dost mamiciek co kolo 1,5-2 r. dojcia. DOkonca aj tu z MK novembrovky2008 este niektore dojcia a v pohode. Problemy maju viac menej rovnake ako my tu...

No ale chcela som pridat do fora tiez jednu prihodu - ked som bola na preventivke u gyndosa, povedala som sestricke, ze este dojcim - a ona sa ma spytala, ze ci to malemu este chuti.... ??? Som myslela,ze si robi srandu... Tiez som chcela ist na taky maly operacny zakrok na odobratie znamienka a tam mi povedali, ze nech pridem, ked prestanem dojcit aj s takym ich papierikom, ze ma hned vezmu. Maly mal vtedy asi rok. Ja som im povedala, ze ok, ale ze to moze byt aj o rok-dva, ze ci ten papierik bude este platit - kukali na mna ako z marsu, ze ci to fakt? Hlavne sestricky (cca 45-50 r.) mali taky udiveny vyraz ze az... Ja to fakt nechapem, zdravotnicky personal.... Ved ti by nas mali prave ucit, podporit, nie?

dupinka
30. sep 2010

@ma.senka ja som podobne na ortopedii zazila: ked som povedala, ze este dojcim (maly mal presne rok), tak doktor mi kukol na prsia a potom udivene na mna, ze "heeej"?
No a dal mi az obstrek, lebo vraj "to naco ste sem potom vlastne prisli, ked aj tak vam liecbu nemozeme nasadit". Na kontrolu som radsej ani nesla.
A tiez nemam preockovanie proti tetanu, lebo kym dojcim, tak sa nesmie.

ma.senka
30. sep 2010

@dupinka .. klasika lekari... naco ich vobec otravujeme, ze? 😎

ma.senka
30. sep 2010

@dupinka .. klasika lekari... naco ich vobec otravujeme, ze? 😎