Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

dendy1
27. jan 2013

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Mám takmer 2r. dcérku, stále kojíme, ale posledný mesiac je to dosť zlé. nikdy nebola dobrý jedák, ale krvné testy boli ok, aj váha v norme, je skôr vyššia a hlavne veľmi aktívna. ja by som povedala, že až hyper 😀 Preto som kojila na požiadanie - čiže často. A v noci aj každú 1-1,5 hod. Ale spíme spolu, tak to šlo. Len teraz sa nejako viac upla na to kojenie, aj cez deň, aj v noci. Pýta si okolo pol noci, o jednej, tretej pol piatej, šiestej, pol siedmej. skôr sa prakticky precucká od tej tretej do siedmej. a len čo sa oblečieme hneď pýta zase. Už to nezvládam, cez deň som ako uzlík nervov. Nie je ani jednoduchá povaha, dosť tvrdohlavá - až panovačná, vzdor funguje jedna radosť. Zlyháva mi prehováranie, dohováranie aj odpútavanie. Nemôžem si k nej ani sadnúť zahrať sa pri nej, hneď mi ťahá tričko. Ak nedám zúri, plače, bije ma, prosí a opäť dokola v rýchlom slede. Donedávna som si to užívala, ale zmenilo sa to na teror. Vadí mi aj to, že pri kojení prestrieda oba prsníky po dvoch-troch cucnutiach aj 7x.
Dá sa takéto dieťa odučiť od kojenia v noci ? Napr len pred spaním a napr. po zobudení ? Mám problém nechať ju vyplakať, zvládnem to max 5 min. S oteckom nemôžem počítať, nezvláda plač vôbec. Aj po krátkom plači - jedovaní sa sa dokáže povracať ☹
Proste musím to riešiť, ale neviam z ako začať, aby to bolo čo najjemnejšie a predsa účinné.
Prípadne sa dá ukončiť kojenie tak, že by sa liekmi (homeopat) zastavila tvorba, a postupne by "vyschol prameň" ? Prosím poraďte, aby som malej neublížila a zároveň som to ja prežila bez psychickej ujmy. 😀

lusy82
27. jan 2013

Ahoj, já mám podobný problém. Malej sice nechce tak často, i když občas má období kdy chce víckrát za den i v noci. Ale to je jen když má nějaké špatné období. Třeba když je nemocný, nebo když na něj mám méně času. No ale také mám dilema jestli ho odstavit nebo ne. A když jo tak jak? Hrozně mi totiž rozčiluje když mě u toho stále dost brutálně škrábe ( teď už dokonce i palcem na noze ) stále mě lehtá, tahá mi prso, prostě celkově je u toho neklidný a mě kojení spíše rozčiluje do nepříčetnosti. Obzvlášť v noci a k ránu, kdy bych u toho chtěla aspoň trochu dřímat. Z kojen je pak spíš boj než krásná intimní chvilka mezi matkou a dítětem a určitě mu to nedodává tu výhodu z hlediska citového, jak by mělo. A já jsem také spíše podrážděná a unavená. Tak si říkám jestli není lepší to ukončit. Noční už tedy ukončuju a to tak že on si přijde a chce mlíčko a já mu řeknu že už to dnes zvládneme bez mlíčka a po chvilce pláče a dobývání se za výstřih pochopí a usne. Já ho vždycky při tom vztekání utěšuju a dávám mu najevo že jsem při něm aby to pro něj nebylo tak tvrdý ( většinou ani nechce pohladit ani obejmout, tak ho nechávám a jen ho utěšuju slovně ). A pak když se uklidní tak ho obejmu a řeknu že jsem věděla že to zvládně, proste ho nějak povzbudím a dám najevo jak to zvládnul ( nechválím ho, chci aby to dělal pro sebe a ne pro pochvalu, jestli mi rozumíš ). No ale je pravda že si pak vyčítám, že takhle si mi asi jen tak přirozeně neodstaví a to mě taky mrzí. Takže mám také obrovské dilema 😖

amouramour
27. jan 2013

@jonas17 inak to je kravina na mraky, ze dojcene deti su menej zavisle na matkach🙂dojcene deti, co mam moznosti si vsimat na okoli su az prehnane zavisle na matke, nemozu ju stratit z dohladu ani na minutu

ivular
27. jan 2013

@dendy1 Dobrý den (nebo spíše ahoj - nevadí?) Já mám taky dvouleťáka a to co popisuješ mi dělá, když má nějaký problém - typicky zoubky. Nemůžou se teď malé klubat? Ono to bohužel často trvá i několik týdnů, protože to dítka v dásni bolí, i když na poled to třeba ještě znát není. Někde jsem četla, že při kojení si děti ty bolavé dásně jazýčkem vlastně masírují, což jim přináší úlevu. A u nás to opravdu tak je, i když to zní neuvěřitelně - buď dám malému Nurofen, nebo ho nakojím. Co se týče toho odnaučování (např. jen v noci), tam radit nemůžu, jelikož nás to taky teprve čeká. Ale já na to nespěchám, protože v případě např. těch rostoucích zoubků je to s malým taky o nervy a vlastně jsem ráda, že mám vždy po ruce nástroj jak to ukočírovat 😉
Pokud to nejsou zoubky, tak fakt nevím, ale ta mrzutost většinou nějaký problém signalizuje. Zkusila bych jí dát v těch exponovaných okamžicích třeba nurofen, jestli jí něco nebolí (obzvlášť pokud ještě nekomunikuje - jako ten náš).
Držím pěsti!

jonas17
27. jan 2013

@amouramour neviem, moja skúsenosť je iná...moja dcéra nemá problém ísť hocikam bezo mňa...k ľudomje dôverčivá, každá návšteva si ju hned získa, rozpráva s každým...a čo si všímam, tak je to tak, ale každý má iné skúsenosti, nevravím, že je to na sto percent takto...

ivanka.7
27. jan 2013

@amouramour Myslim, ze ta "naviazanost" je sposobena len tym, ze holt kus jedla je priamo mama :D ja som dnes od malej odisla na dve hodiny (prvykrat v zivote aj s manzelom) a dieta si ani nevsimlo, ze sme fuc. Ked sme s aprilovkami na cviceni, tak moje je zasadne na opacnej strane miestnosti ako ja a pod. Netvrdim, ze na mne nie je zavisla - je, pretoze ju kojim na poziadanie - ale v ramci tejto zavislosti sposobenej tym, ze tekutiny prijima najma vo forme MM, je odvazna a na svoj vek pomerne samostatna.
A ako pise @jonas17 pri navstevach nema absolutne problem, dnes sa hrala s manzelovym strykom snad tristvrtehodinu - a to rozhodne nie je navsteva, ktoru by vidala castejsie ako raz za mesiac-dva.

dendy1
27. jan 2013

@ivular ahoj, so zubami sme nikdy problém nemali, ani teplota, ani hnačka, nič. Zdá sa mi, že sa jej pomaly začina tlačiť prvá päťka hore. ale podľa toho jej správanie sa mi to zdá, že by to nemalo mať na to až taký vplyv. Ona je fakt domimantná, taký diktátor malý. komunikuje dobre, proste bojuje o prso - doslova. som doškriabaná vo výstrihu aj na tvári 😠, pošticovaná, obkopaná od jej hnevu. Dnes som skúsila nakojiť v kresle, a spať bez kojenia. Po 30 minútach + 1 vybehnutí na cikanie zaspala bez prsníka. Uvidíme čo bude v noci. Skúšala som aj kratšie pricucnutie a potom ju odsunúť s tým, že vypila mliečko a musíme počkať až sa nám urobí nové a zatiaľ pospinkáme. zo 2x ok, ale viac krát cirkus. Potom rezignujem, lebo je randál na celý dom. fakt zvažujem to odstavenie.

zuzkat1
27. jan 2013

@dendy1 ja teda neviem,malu zuby netrapili ale pocula som ze stolicky bolia najviac. Ja by som asi neriesila odstavenie kym ten zub nevyjde a uvidis ci sa to zlepsi. Inak moja ma 3 roky a v noci kojim 5-6x. Cez den este donedavna na poziadanie aj 5x a asi 2tyzdne je tomu co som si vsimla ze chce okrem rana a vecera max.raz. takze verim tomu ze dieta sa postupne odstavi same ked dozrie cas.

ziggina
27. jan 2013

ahoj,moja dcerka ma 10 mesiacov,stale ju kojim a zatial aj chcem ,ale v tvojom pripade si uz zivo predstavujem seba o nejaky cas,zacina mi uz taktiez vytahovat tricko,papa v noci ,ako sa hovori nonstop na cice ,Skusala som si nechat poradit od mojej tety ta kojila do troch rokov,ze ako to slo u nich a staci na to jednoducha plachta,ale nejaky kus latky,ktory si omoces okolo tela napevno,aby nebolo vidno prsia,a ked ti zdvihne tricko jednoducho tam nic nenajde,poradila to uz zopar zenam a aj u nich to fungovalo,len treba trpezlivost a skusat co ludia poradia.No je pravda,ze kazde dieta je ine ,a na kazde zabera nieco ine,tak zelam hodne trpezlivosti a zdaru

jonas17
27. jan 2013

@dendy1 ja mám pocit, že deti okolo druhého roku toto robia , presne toto...aj my sme si tým prešli, moja ale ked mala robotu, tak dokázala byť aj celý deň bez mlieka, len na spanie, v noci aj každú hodinu, aj častješie. o dva mesiace bude mať 3 roky a máme to teraz také, že dva dni nepýta vôbec, ale aj dnes , vydržala asi do piatej, ani si nespomenula, celé doobedie bola u našich, tam si tiež nespomenie a večer , ked už bola doma nuda, tak by bola prisatá nonstop. a to isté, raz jedna, raz druhá cicka...hovorím jej, nechaj si na večer, a ona hovorí cicke " príd miečko ku mne, píd, ulob sa miečko......mamka, toto miečko vypijem a toto si nechám ešte " s cickami sa rozpráva. 😀 jednu noc spí do rána, ale dnes už bola raz hore, že mamka, miečko chcem...číže také, že niekam ísť večer u nás nehrozí, proste si nie som istá, že bude spať...ale presne okolo 2 roku to bolo ako u vás, akonáhle som si sadla,už pýtala..no a neviem, či pramen vyschne len tak, pokiaľ bude ťahať 😀

dendy1
27. jan 2013

@zuzkat1 môže byť, že tie stoličky cíti, ale božinku veď budú 4 a nemá zatiaľ ani jednu 😠 A tiež Ti naťahuje prsia pri kojení,? jedno cucá, a druhým ladí rádio 😀 hrozne mi to ide na nervy a nedá sa pri tom zastaviť, ani odpútať, vždy mi odstrčí ruku a ide zase ladiť, krútiť a ťahať. Keby aspoň prestala s tým maratónom cuckania od tej štvrtej -pol piatej až do rána 7. A vkuse, či už cez deň, alebo v noci: strieda prsia po 2-3 cucnutiach, jedno - druhé - stále dokola aj 8-10x. Bojím sa pohnúť na posteli, aby ju to nenaštartovalo 🙂 Hrozne ma bolí aj chrbát pri tom, lebo som mala počas tehu prasknutú platničku a 2 mes. som si to musela odležať bez liekov. Možno z toho je taká hyper akčná 😀
Nemala by som problém, keby si 5 min. cucla a spala ďalej - aj 6x. Ale toto je už pomaly nad moje sily.

jonas17
27. jan 2013

@dendy1 ja mám pocit, že to všetky dlhodobé dojky máme rovnaké 😀 všetky sa sťažujeme na chrbát, ja už ani v noci neviem zaspať, lebo sa bojím, že sa zobudí, akoby som čakala, kedy vstane 😀 a sa neotáčam na posteli, lebo ju nechcem zobudiť 😀 ale sranda, že môj muž chrápe, točí sa, vrtí, a ja jak na vodnej posteli veľa neho, normálne ma nadvihuje, jak keby vlny boli a malá spí.. 😀 nikdy mi jeho chrapot nevadil, ale teraz hej 😀 moja mi neťahá bradavku, ani nehladí, ale to kojenie mi tiež niekedy ide tak na nervy, hlavne si strieda stále prsníky, že sa cítim, akoby ma znásilňovala 😀 no, ale potom to prejde 😉

zuzkat1
27. jan 2013

@dendy1 hej chcela sa hrat s druhym.ale ked nezabralo to ze nesmies tak som jej vzala papanie. Den dva a hratky prestali. V noci pije aj hodinu vkuse. Nie vzdy ale minimalne 1-2dojcenia su take. Ja mam mlieko uz len v pravom. Lavy odmietla uplne ked mala 9 mes.takze striedanie odpada.

dendy1
27. jan 2013

@jonas17 uf 🙂 aj moja sa rozpráva - sú to pre ňu mňamiky 🙂 Mňamika pozli sa babika spinká, ty nebudeš spinkať 😀 Maminka posííímm si mňamiky. Céém mňamikúúú !! Naša si až na pár krát nikdy nechce nechať niečo na neskôr, všetko hneď vycucnúť. No srdénko moje, milujem ju, ale som aj na nervy pomaly, nielen nevyspatá, ale aj bolesti chrbta z toho.

zuzkat1
27. jan 2013

@dendy1 inak suhlasim s @jonas17 my sme tiez mali dost dlhe obdobie okolo 2rokov kedy som len sedela a kojila. Potom to nejak same preslo.

jonas17
27. jan 2013

@dendy1 akože hej, moje krásne dieťatko, aj dnes som tu mala kámošku a som ju musela kojiť, ale toto mi až tak nevadí, skôr to, že ked sa ráno okolo 6 zobudí, kojíme sa do 8-8,30h neprestajne...ja už tak túžobne očakám, že sa sama odstaví 😀 😀 ked som doteraz vydržala, tak už to nemôže dlho trvať, nie? 😝
a super by bolo, keby tu napísali mamičky, ktoré odstavili ale fakt prirodzene, že v akom veku dieťaťa...lebo aj moja jedna kámoška odstavila dieťa, tvári sa že prirodzene, malá mala v tom čase 3 roky a mesiac.mamička si porezala palec, musela ostať v nemocnici, sranda bola, že hovorí, že ona nemôže ostať, lebo kojí a že koľko má bábätko? tri roky! 😀 tak to pochopenie lekárov fakt , ale fakt skutočné 😀 ale dva dni bola v nemocke, malá doma v pohode bez cicky, a ked prišla domov, tak povedala malej, že ju bolí prst, že doktor zakázal mliečko a malá kus poplakala, ale sa odstavila a nekojí sa už mesiac...ale neviem, či je to prirodzené, asi nie 😉

dendy1
27. jan 2013

fakt zvažujem to odstavenie. U nás nefunguje Nie, ona je fakt domimantná, taký diktátor malý. komunikuje dobre,aj rozumie aj odpovedá. Toľko dokáže revať a vrešťať až sa vie povracať. proste bojuje o prso - doslova. som doškriabaná vo výstrihu aj na tvári 🙂 pošticovaná, obkopaná od jej hnevu. Dnes som skúsila nakojiť v kresle, a dat ju spať bez kojenia. Po 30 minútach + 1 vybehnutí na cikanie zaspala bez prsníka.Ja spím s ňou, aj ju ukladám a som tam do zaspatia. Uvidíme čo bude v noci. Skúšala som aj kratšie pricucnutie a potom ju odsunúť s tým, že vypila mliečko a musíme počkať až sa nám urobí nové a zatiaľ pospinkáme. zo 2x ok, ale viac krát cirkus. Potom rezignujem, lebo je randál na celý dom. Asi fakt skúsim obviazať, alebo potrieť bradavky becherovkou alebo niečím takým. Skúsim pokazené mliečko na ňu narafičiť. Uvidíme ako to bude fungovať a prípadne potom skúsim odlúčenie na pár dní.
Inak čakať u nej na únavu by sme sa načakali. Včera som ju nechala prvý krát u mamy, že vybehneme kúsok od domu na country, kedy dačo do 5 min. som tam. Plánovala som ostať do 22:00. Priebežne som volala, stále bola ok. O 23:10 som to už nevydržala a išla som po ňu : otvorím dvere a malá na mňa: maminka ideme kolo kolo tancovať emoticon
O 23:35 zaľahla, to svoje si cucla, zaspala, noc klasika 😠 a o 7:06, že maminka ideme cikať !! som myslela že ma porazí - jediné plus mala, že plienka bola suchá a fakt aj cikala 😀

zuzkat1
27. jan 2013

@dendy1 na to nie ju nejako nauc. Je mala a mila a ale co nevidiet bude mat 13 aby si ju potom po nociach nehladala 😉 drzim palce aby ste sa nejako dohodli. A dake ultimata? Typu ak budes robit toto tak nebude mliecko lebo maminku to boli... A potom neustupit. Ja teda nie som za vyplakavanie deti ale ako som pochopila u vas je to cista hysteria a to ja mojej netrpim. Ked ma hysak prekrocim ju zavriem dvere a hotovo. Cudovala by si sa ako rychlo ju to prejde.

dendy1
27. jan 2013

@zuzkat1 No u nás to vyjednávanie, argumentovanie ani ultimáta zatiaľ neplatia, predsa len ste starší, moja nemá ani 2r. Zatiaľ je pre ňu len ten okamih a hotovo. Ani by som to nenazvala hystériou, ale hlbokým zúfalstvom s dávkou hnevu 😠 Také jedovanie ignorujem, ale toto hlavne v noci je schopná padnúť z postele a + sa povracia od plaču. Tak si to 2x rozmyslím, kam to až môžem nechať zájsť 😠 Keby aspoň nevracala, ale potom prevliekaj ju aj posteľ, malá sa dusí od plaču, no des korunovaný veľmi dominantnou povahou 🙂

dendy1
27. jan 2013

@zuzkat1 no jasné, že ponocovanie jej nebudem trpieť, toto bolo len také vybehnutie po 2,5 r. Náhoda bola, že som ostala tak dlho, inak sa snažím do 20,30-21,00 aby už spala. Ale to len na príklad toho, že ona nemá ten okamih, že odpadne a zaspí. Proste fičí, bez väčších známok únavy.

cacika
28. jan 2013

@dendy1 ahoj, ako ti uz písali baby vyssie, tiež si myslim ze je to u dcerky len obdobie, okolo dvoch rokov to aj u nas bolo na nevydrzanie. ale napriek tomu by som to jej diktátorstvo korigovala, zrejme jej treba dat najavo jasne hranice a ukazat ze kto je tu šéf (škriabať a bit by som sa teda nenechala, a urcite by som ju za take spravanie neodmenila kojením) nemyslim teraz ze sa zmenis na mrcha mamu, ale mozno fakt potrebuje citit trochu autority z tvojej strany, aby vedela ze sa moze na teba spolahnut. v suvislosti s dojcenim napriklad urcit pravidlo ze si musi pekne poprosit a vtedy samozrejme mliecko dostane a ked bude robit scény tak nebude nic. u nas to zabralo, ked maly zacal robit randál a hádzat sa o zem pre mlieko, tak som mu vysvetlila ze takto ozaj nic nedosiahne, a má si pekne vypýtat a tricko mi nechytat 🙂 potom som ho pochvalila ze si krasne vypytal mliecko a ked dopapal tak som povedala ze ked bude chciet nabuduce aby sa pekne spraval. uz si na to tak zvykol ze doteraz sa v noci budi zo slovami, maminka prosim ta mliecko mi dás? 😀 😀 potom casom mozes obmedzenia pridavat, napriklad najprv upraceme hracky potom dame cici. nejde o to ze by si nevyhovela jej poziadavke, len naplnenie potreby odsunies o krátky a presne definovaný cas.

zuzkat1
28. jan 2013

@dendy1 ja som nemyslela ponocovanie ani to ze si bola vonku ale to ze musi pochopit ked jej povies nie. Ja moju prekracujem od roka ked ma hysak.ona sa v roku zacala hadzat o zem a hlavu si buchala. Keby som ju vtedy cicikala tak dnes si s nou neporadim. Vracanie som nezazila nastastie.

zuzkat1
28. jan 2013

@dendy1 uplne suhlasim s @cacika . Mala musi mat nejake hranice. Drzim palce. Zaciatky budu tazke ale hysterii netreba ustupit lebo sa to obrati proti tebe.

mia18112
2. feb 2013

@dendy1 Ja som kojila do 22 mesiaca. A moj maly bol iný závislák, presne ako píšeš . A velmi som sa bala, ako to cele zvladneme a ci to vobec zvladneme. Najhorsie to bolo v noci. Vrieskal, ze chce mliečko. Jedina rada je proste nedat. To uz ozaj nie je o hlade, ak si pýta aj 4 - 5 krat za noc. To su deti závislaci. Budil sa vo svojich intervaloch a chcel pit. Tak som povedala, ze mliecko bude az rano, ked sa vyspinkame, lebo maminka tam ma velku bolacku. Odvrieskal si zakazdym 30 -35 min / susedia museli mat fakt radost! /, niekedy pristupil na ponuknuty cajik. Reval asi 5 noci. Cez den som sa stahovala obvazom a ukazovala som mu, ako som zaviazana, ze ma to boli, ci mi ide pomoct obviazat ,,bolacku . Musela som si aj odsavat, bo sa mi robili hrozne hrce. Ked ma videl, pytal sa, co robim. Tak som mu vysvetlila, ze pre neho ,,zbieram,, mliečko - videl ako ho tam pribuda. A potom som mu ho dala do flasky a vypil ho. Ked sa mnozstvo mliecka zmensovalo, proste sme presli plynule na kravske. Vzdy ked som isla do chladnicky po mlieko - pýtal sa, ci idem po to ,, nazbierane mliecko ,,. A boli sme odstavení . Trvalo to zhruba 7 - 8 dni. Tak celkom super si myslim. Uz takmer dvojročné dieta celkom chape a da sa mu to vysvetlit. Vsetkym drzim palce.

mia18112
2. feb 2013

@dendy1 Ešte k tomu vracaniu : Niekde som čítala, ze su takéto detičky, ktoré pri záchvatoch hnevu, zurivosti a plaču vracajú. Ze sa snazia dosiahnut svoje za kazdu cenu. V tom clanku sa pisalo, ze v ziadnom pripade nema clovek vyhoviet, lebo v tej detskej hlavke sa to zafixuje ako nejaky Pavlov reflex. Neviem si to predstavit, co robiť. Jedna známa ma takéto dievčatko....raz sa nastvala a nechala ju tak - ani ju neprezliekla - nic - nechala ju spat v tom!!!!!! Presne 2 x ju tak nechala. Jasne, ze ju bola skontrolovat, ci sa nedusi atd. Ja by som to srdce nemala. Ale cuduj sa svete, ich mala sa odvtedy ani raz pri jedovani nepovracala. Tazko radit veru .

zuzkat1
5. feb 2013

Baby.mate deti v skolke? Take ktore dojcite? Moja teraz 2 tyzden chodi do skolky a doobeda v pohode ale nechce tam spat lebo sa chce hrat a ucitelka ze nech ju nedojcim. Zatial tam mala spat 3x a nepaci sa jej ze place ked ma lezat. Baby rano po par dnoch prestala plakat a 3 dni placu pre spanok tej ucitelke vadi.ja teda neviem ale deti si dlho zvykaju. A ona hned ze nedojcite.

majka1981
5. feb 2013

@zuzkat1 ja kojim, a ucitelky to tiez vedia, kedze kojim hned ked ponho pridem, lebo krici cici a vyzaduje cicik hned tam.
na spanok si navykol, mozes argumentovat ze aj s manzelom zaspi, aj s babickou zaspi, aj v aute nepotrebuje cicik. moj syn na zaciatku zaspal, ale spal len velmi kratko, kym si zvykol. ak by boli blbe, tak im odvrkni nieco co si mozes aj vymysliet, ze kojis lebo ma vysoke riziko na alergiu alebo nieco podobne. je to nechutne, ked ta ucitelke tlaci do odkojenia. dcera si urcite zvykne, moj syn tam spal az po 3 tyzdnoch a dobre zacal spavat az po dvoch troch mesiacoch.

zuzkat1
5. feb 2013

@majka1981 dakujem.toto som potrebovala pocut-citat. No blbe to je najma po 3 dnoch skusania. Moja tam mliecko pytala len raz uplne prvy den a to som jej vysvetlila ze tu nie a uz nepyta. Ale tak po 3 dnoch cakat zazraky. Nie aby bola rada ze po par dnoch prestala rano plakat.ona sa tam tesi chce sa hrat.

babulatko
5. feb 2013

Kočky je v materskom mlieku aj vitamín D, keď raz za čas jem ryby?

majka1981
6. feb 2013

@zuzkat1 3 dni skusania je priliz kratko. to je tam uz cely den? tu v Rakusku sa v ziadnom pripade nenechava dieta prvy tyzden na cely den, maximalne v druhom, lepsie v tretom tyzdni. ale ja viem, ze na SK je iny pristup, tam maju deti fungovat na hodinky... ma neaku oblubenu hracku - tu by si mohla zobrat na spanie, alebo oblubenu plienku pod hlavu, moj syn ma v jasliach svoj vankusik, s ktorym chodi spavat. drzim palce, aby si co najrychlejsie zvykla.