Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
6. feb 2013

@majka1981 no nie ona dlhsie chodi ale len 4x spala.ona je tam rada len ten spanok.zacala mat aj nocne mory ☹ tak som nestastna.vobec nespi. Ani v noci. Zvazujem ze ju budem bravat na obed.poprosim ich nech do 13:20 vydrzia a ja dojdem. Tak dufam ze mi to dovolia.

majka1981
6. feb 2013

@zuzkat1 neboj, zvykne si na to, ten nocny mor je urcite len na par noci... aj Sebastian horsie spaval. Jemu v jasliach pomahalo, ze proste vsetky deti idu spat a on ma tiez lezat.

zuzkat1
6. feb 2013

@majka1981 skusime februar a ked sa to nezlepsi tak tam nebude na spanok. Tu tiez vsetci lezia ale jej to nejak nepomaha

majka1981
6. feb 2013

@zuzkat1 a ako dlho je tam uz?
aako zaspava doma?

cacika
6. feb 2013

@zuzkat1 ahoj, podla mna nema adaptacia v skolke s dojcenim nic spolocne. pises ze dcerka nechce spat, lebo sa chce hrat a nie ze si pyta mlieko, tak nech jej dovolia hracku do postele alebo co. to je na ucitelkach aby to zvladli. myslim ze keby si ju prave teraz odstavila tak by to len stazilo situaciu, lebo by sa malá musela vyrovnat hned z dvoma zásadnými zmenami. a suhlasim ze tri dni su strasne malo. podla mna treba aspon 2-3 tyzdne. su deti co si zvykaju aj 3 mesiace... moj maly isiel do skolky v septembri a bol dojceny, adaptacia bola u neho absolutne bezproblemova, co som samozrejme straasne rada. horsie to bolo po vianociach ked mi plakal rano 3 tyzdne... tym chcem len povedat ze deti su rozne, niektore nemaju problem a niektore si zvykaju dlhsie, ale urcite to nesuvisi s tym aky druh mlieka piju... tolko moj nazor. a este ma napadlo, moj zo zaciatku tiez strasne zle v noci spaval. ako nastupil tak sa zacal budit v noci aj 4-5 krat a mlieko pytal a chcel ma drzat za ruku aalebo okolo krku, proste potreboval istotu ze mu v noci neujdem. postupne to preslo.

zuzkat1
6. feb 2013

@majka1981 je tam asi 3tyzdne. Doma so mnou ale cez den uz nechce spat ani doma.

zuzkat1
6. feb 2013

@cacika dakujem ja si to tiez myslim a presne suhlasim s tym odstavenim teraz. Mala by mala akurat tak sok.

majka1981
7. feb 2013

@zuzkat1 tak sa necudujem, ze v skolke tiez nechce zaspat, kedze to uz doma nepotrebuje. su deti, co spavaju v skolke a doma nie, ale moznoze je tvoja dcera vynimka.

anina32
7. feb 2013

Ahoj maminy😉 Prvního syna jsem kojila jen do 8 měsíců, pak jsem dostala antibiotika na angínu a zakázali mi při nich kojit☹ Teď, druhého syna kojím 5,5 měsíce a doufám že ještě hoooodně dlouho budu😉 to mě přivádí na dotaz: Když máte už takhle starší děti, musí se ještě při kojení dodržovat protinadýmací strava? Myslím jako že se nesmí luštěniny, čerstvé pečivo, perlivé nápoje? Přiznám se že bublinková voda nebo limonáda mi chybí nejvíce. Jak to děláte vy, dodržujete to ještě pořád, a nebo když už je třeba dítěti víc než rok tak už to nebude vadit?

romcovaklarka
7. feb 2013

@anina32 Já už to nedodržuji někdy od půl roka, zjistila jsem, že to už synovi nevadí. My zas měli teda bezmléčnou dietu, ale to je jiná story 🙂

majka1981
7. feb 2013

@anina32 to musis sama zistit, ci to tvojmu dietatu vadi alebo nie. ja uz velmi dlho jem co chcem 😀 , resp co je zdrave a ma vitaminy 😀 . len na alkohol treba davat pozor, poharik sem tam nezaskodi ale viacej ako poharik denne by som nepila.

ivanka.7
7. feb 2013

@anina32 ak si doteraz dodrziavala nejake zasady, tak ich mozes postupne zacat porusovat - ale postupne po jednom :D ja som uz v polroku malej urcite jedla uplne vsetko. Len na ten alkohol si davam pozor, ale to mi nevadi, ja som aj tak v podstate abstinent.

cacika
7. feb 2013

@anina32 ja myslim ze sa netreba nejak zasadne obmedzovat. ak aj malemu nieco v tvojej strave vadilo, o nejaky mesiac dva to uz nemusi byt pravda. ved ak zena planuje kojit dlhodobo, povedzme 2-3 roky alebo viac, pripadne ma viac deti posebe tak je nerealne sa obmedzovat v strave 6 rokov napriklad. takze podla mna mozes postupne zacat skusat jest vsetko a vyradit len to co naozaj malemu sposobuje problemy. a zacala by som tou limonádou xixi 😀 😀

mam132
7. feb 2013

@anina32 ahoj ja od 2 mesiaca postupne pridavam vsetko 🙂 mala si zvykla, dnes mame 3 a pol mesiaca a brusko ju dlho nebolelo 🙂 ( musim zaklopat ), podla mna take velke babatko uz by malo vyskusat ( cez mliecko ) vsetky chute

luba41
7. feb 2013

@anina32 teda ja som sa vôbec v ničom neobmedzovala ani na začiatku /teda alkohol nepijem, kávu v malom množstve som si takisto dávala/ a nebol problém ani u jedného dieťaťa. Bábätko je zvyknuté na všetko, čo si jedla počas tehotenstva. / teda nejedla som tuším len papriku, lebo tá robí mne zle... 😉/

siska33
7. feb 2013

ahojte zienky. tak aj my sa kojime uz skoro 23 mesiacov a mienime pokracovat. chcem sa vas spytat ako ste riesili zaspavanie v skolke, tie ktore mate naucene uspavat kojenim ako ja. rozmyslam co s tym. aj celkovo. nauci sa niekedy spat bez cicika, ked to mame uz ritual? :(
@anina32 ja som pila stale uz od porodnice vineu a ta je riadne bublinkova. zo zaciatku som sa obmedzovala len na syrovy chleba s uhorkou a rajcinou, potom uz radsej ani tie rajciny. a ktosi mi povedal ze aj uhorka nie je dobra... potom som jedla vsetko okrem pikantneho, lebo to aj tak nemusiim. a pohoda. treba len skusat a nemyslet na to ze co to spravi... mne ked maly plakal hned dostal cicik alebo som si ho pritulila a za chvilu bolo fajn 🙂

jarka87
8. feb 2013

Ahojte zienky. Neviem, kam by som sa mala obratit ako sem, na tie, ktore koja dlho. Mam 6,5 mesacnu dcerku, stale kojim, a chcem aj dlho kojit. chcem jej dat to najlepsie. zacali sme s prikrmami, ako to mam riesit? mam aj po jedle ponukat mliecko? ci jedlo ma nahradit mlieko uplne a kojit len v noci? viete mi, prosim, poradit, ako ste to riesili vy? lebo chcem dlho kojit. dakujem

mamusia
8. feb 2013

@siska33 podla mna to je vpohode,v skolke nebudes Ty,tak ani mliecko nebude pytat 🙂 u nas mm,alebo moja mam lahko uspia Zarku,ked nie som pritomna. Ma 22mesiacov.

cacika
8. feb 2013

@jarka87 ja som zacala dcerke davat prikrmy v 5tich mesiacoch a vyzeralo to asi tak ze 3x olizla jablko, zjedla 2 lyzicky mrkvy, ozuzlala zemiak, masko... dojcila som rovnako ako pred tym a tuhu stravu som jej davala nezavisle od dojcenia, niekedy predtym, niekedy potom, ako to vyslo hlavne aby sme jedli vsetci spolu (ona vacsinou len sedela pri stole a hrala sa s jedlom). urcite nie je spravne nahradzat dojcenie prikrmami v takom skorom veku, hlavne ak chces udrzat dojcenie co najdlhsie. teraz ma mala 14 mes. a v podstate doteraz fungujeme tak ze vsetky hlavne jedlá má s nami (niekedy si dá inokedy nie) a dojcime stale kazde tri hodky priblizne.

siska33
8. feb 2013

@jarka87 jasne dojci ju kedy sa jej ziada. a pomedzi to jej skus dat nejaku zeleninovu kasicku. ja som nahradzala prikrmom dojcenie ale to neni dobre. proste ju koj kedy sa jej zaziada. tym si udrzis laktaciu. mne napriklad maly niekedy nieco nechcel zjest, pytal mliecko tak som mu dala, potom som mu skusila dat to jedlo a pekne mi zjedol aj to potom 🙂 ak mas nejake otazky a pochybnosti okolo dojcenia tak sa pozri sem 🙂) http://www.mamila.sk/pre-matky/poradna-dojcenia/ dole su otazky vseho druhu aj odpovede 🙂

vavrenka
9. feb 2013

@jarka87 ja som normalen kojila a popri kojeni som zacala davat prikrmy, dojcenie som nenahradzala. moja mala bola donendavna velmis laby jedak (ma skoro 20m), viac menej zila iba na mm, az pred nedavnom sa rozpapala. najprv ma to trapilo,a le ked ona je tak zamilovana do cuckania, ze som jej nevedela odopriet- ze-najprv jedz, potom mlieko 😀 , ak nebudes nahradzat prikrmami dojcenie, tak mliecko nestratis. neboj

majka1981
9. feb 2013

@jarka87 dbaj aj na to, aby dieta nepilo sladke vody, sladke caje a pod, kedze mm nieje len jedlo ale aj napoj. Kamaratka tak redukovala kojenie, ze davala ovocnu stavu na pitie a predlzovala tym cas do kojenia, ked mala dcera 8 mesiacov a aj ju tak odkojila (ale tam boli aj ine faktory). Co s tym chcem povedat je, ze 6,5 mesacnemu dietatu mozes ponuknut k jedlu vodu - ale nebudz prekvapena, ak Ti ju vobec nebude pit (moj syn sa naucil pit vodu az ked mal 8 mesiacov). Vela matiek robi potom tu chybu, ze ponukaju hned neaku sladku vodu alebo sladky caj alebo ovocnu stavu a z toho dieta vypije ovela viacej ako ked by pilo vodu.

romcovaklarka
9. feb 2013

@jarka87 Naopak koj jako dřív, nesnaž se náhle nahradit třeba několik kojení příkrmem. Mně se díky tomu malej v 10 měsících skoro odstavil - omezila jsem kojení na 3x denně (plus v noci na požádání) a přidala jsem mu příkrmy, protože je tak pěkně papal, a výsledek byl, že se mi skorem odstavil úplně, několik dní se nepřisál vůbec, tři neděle jsme to dávali dohromady. Pak mi řekla laktační, že to tím mohlo být. Takže radši pěkně pozvolna 🙂

jarka87
10. feb 2013

Dakujem baby. ja to robim tak, zatial to malej vyhovuje, ze najprv obedik a potom hned za tym mliecko. vodu mi absolutne nechce a caj ani nic ine podavat nechcem zase ja. Tak uvidime, ale to som chcela vediet, ze prikrm nenahradza kojenie, takze dakujem 🙂 uvidime, ako nam to pojde dalej 🙂 za tyzden by sme mali dat ovocny prikrm na desiatu, tak som zvedava.

cacika
10. feb 2013

ahojte 🙂 tak ja sa musim pochvalit 🙂🙂 ja uz skoro NEKOJIM 😀 😀 hura hura hura 🙂 (teda uz kojim len rano o piatej asi 30 sekund aj to nie kazdy den...) a moj maly velky chlap uz zaspava bez mliecka 🙂🙂 a navyse mi spi celu noc, teda do tej piatej... a to este pred mesiacom sa budil 3-4 krat a mlieko pytal... tak sa z toho strásne vytesujem, uz so m si myslela ze to ani nepride. tak teraz len dufam ze to nie je to "obdobie" 😝 takze moja bilancia: 40 mesiacov kojenia na poziadanie, z toho 9 pocas tehotenstva a 14 tandem 😉 😉 uvidime ako to bude pri mladsej. táák, tolko smajlov som do jednej spravy este nikdy nenapisala, ale ked ja som z toho taka nadsena. a viete co, vobec mi to nie je luto ze sa odstavuje, proste som uplne presvedcena ze jednoducho prisiel ten spravny cas a nam obom to takto vyhovuje 🙂🙂 jááj moj velky sikovny chlapcek. 😀 😀

majka1981
10. feb 2013

@cacika gratulujem, krasna bilancia 🙂

luciauk
11. feb 2013

@siska33 samozrejme, že si zvykne. môj musel chodiť spať bez mliečka už od 16 mesiacov, keďže som pracovala večer. dieťa si zvykne na každý rituál 😉

siska33
11. feb 2013

@luciauk no len ked ja si to neviem ani predstavit a este ked je uz taky velky a bude este vasci :D

luciauk
11. feb 2013

@siska33 ani ja som si nevedela. v noci som nespala, tu som sa vypytovala aj na dieta.sk a tak ma ženy ukludnili, že sa dá aj kojiť aj pracovať a mali pravdu, nejako sa to samo spravilo 🙂 a myslím, že je aj dobré, keď matka pravidelne odchádza z domu a dieťa je zvyknuté na súrodencov, otca, babky, dedky a aj tá matka má priestor pre seba a je aj spokojná, že dojčí. 🙂