Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

luvie
2. apr 2013

@diana_81 Kojení je pro někoho nekomplikované, to je pravda, ale vždy záleží na úhlu pohledu... Pro tebe je určitě důležité pokračovat a chceš pro to udělat maximum, i když třeba v omezených možnostech.
U menses jsem osobně nepozorovala nějaké extra velké změny, možná jsem měla trochu míň mléka, Káťa asi i častěji pila, ale přiznám se, že jsem to moc nesledovala a už si to ani moc nepamatuju... ☹
Věřila jsem vždycky tvrzení, které bylo blízké mému srdci: Mlíčka bude vždycky tolik, kolik dítě bude potřebovat, pokud bude kojené na požádání (a případně i častěji) a bude v takové kvalitě, v jaké ho potřebuje právě to tvoje dítě.
A k poslední otázce, ze začátku jsem taky věděla přesně, kdy s espustilo mlíčko, že jí teče, pak že už ho moc neteče, ale v pozdějším věku jsem už ani necítila to spouštění, ani nevím, kdy začala pořádně pít, někdy jsem měla pocit, že ani nepije, ale pak jí z pusy ukáplo mlíčko, no nechávala jsem to na ní, když chtěla, mohla kdykoli na prso, i když to někdy pro mě znamenalo minutu na jednom, minutu na druhém a tak asi pořád dokola asi 20 minut střídání.... někdy tam prostě asi teklo méně, ale pak se to zase nějak spravilo. Ani jsem ji nikdy před a po kojení nevážila, prostě jsem se snažila držet se svého zdravého rozumu, jestli prospívá, je veselá a zdravá - a to byla, to bylo pro mě nejdůležitější a pořád je, i když teď už to musíme zvládat bez prsa 😀
budu ráda, když uslyším, že i vám to jde dobře, že vás obě kojení baví a že se máte rády 🙂 držím pěsti!!!!

majdula
2. apr 2013

@cacika Dekuju za odpoved ohledne te MS... trochu me to uklidnilo, zrejme je to tim kojenim... nerada bych resila nejaky predcasny prechod 😕 a opravdu jeste doufam v tretatko...

A zeptam se tedy i ostatnich, kdo kojil dve deti soucasne...

1) za jak dlouho jste dostaly pri (po) tandemovym kojeni MS?
2) a jak dlouho jste ten tandem zvladly? 🙂

majdula
2. apr 2013

Mam dojem, ze @stvura ty kojila kontinualne tri deti, vid? Jak jsi to mela s MS?

A @luciauk tys pro zmenu psala, ze nejaka maminka tady kojila zaraz tri deti 🙂 Vis o tom neco vic? Ne ze bych chtela kojit trojmo 😲 pro zajimavost... ze se ji tedy podarilo otehotnet pri tandemu.

stvura
3. apr 2013

@majdula ahoj, tri nie, vzdy po dve som dojcila...momentalne dojcim 2.5r dcerku a 10m synceka...prvy raz som mala ms okolo roka ked mal syn, potom okolo 8 mesiaca ako mala dcerka a momentalne nemam vobec (mam ale vnutromaternicove teliesko od 6t po porode)...na tvoju otazku, u nas uz nejde o tandem, kedze sucasne sa dve akcne deti dojcit nedaju, ale dojcim dve...prve dojcenie dvoch deti bolo 8m (to mal syn 2r a 8m a odstavil sa mi), teraz dojcim uz 10m spolu, dcerka ma zatial 2.5r, no odstavit sa zatial nehodla. 😎
Inac tiez nejako neriesim ci je alebo nie je menzes, ci to vplyva na dieta, mojim chuti obom, nevidim na nich zmenu...

majdula
3. apr 2013

@stvura Diky za info, mne jde o to, zda i pri tandemu (= intenzivnim kojeni, resp. navic dlouhodobem) muzu dostat MS... ja ji totiz stale (uz dva roky) nemam a muj gyndr. to priklada prave tomu kojeni, no. Pritom po prvnim porodu jsem ji dostala uz po 5 mesicich, ackoliv jsem plne kojila. Ale podle dr. jde spis o tu dlouhodobost, nez intenzitu, telo uz jede dlouho v tom "kojicim rezimu" a hormony jsou asi uplne presaltrovane jinam... 😒
Zrejme dokud budu kojit, tak MS nenaskoci.

Takze dobre chapu, ze tys tu posledni MS dostala az po odstaveni nejstarsiho? To me moc zajima, napred se sam odstavil a pak prisla MS anebo napred prisla MS a nasledne se odstavil (mozna i proto...?)? Nebo to spolu myslis vubec nesouviselo? Ale pises, ze jsi je spolecne kojila 8m a MS prisla v dcercinych 8m, tak ze by...?

diana_81
3. apr 2013

@luvie
Dakujem velmi pekne, strasne si ma povzbudila a upokojila. Teraz co menstruacia ustupila je zase i mliecka viac tak dufam, ze sa opat rozbehneme a ja prestanem riesit tieto veci. Snazim sa mysliet pozitivne a ked jej nechuti jedlo skratka to hodit za hlavu a po par hodinach ponuknut opat. Narocnejsie su skor reakcie okolia a obavy ze jej nedavam riadne jest. Ze mam prestat dojcit a vsetko bude ako ma :-/ No ale to uz asi v dnesnej spolocnosti je povazovane za normu...

stvura
4. apr 2013

@majdula ja dojcim nonstop uz vyse 4.5r, od narodenia maleho (den po porode som nemala mlieko ako sa mala narodila a den po porode ako sa malinky narodil, najstarsi je narodeny v auguste 2008), takze nie je to o dlhodobom dojceni. Ja mo dostala ms pocas oboch dojceni, teraz nemam 😉ale maly sa mi odstavil ked uz som menzes mavala, takze s tym to tiez nesuviselo, lebo uz pocas jeho dojcenia ked bol dojceny samostatne som menzes mala, potom tehu, takze nie a potom som ho znova dostala....

zuzka1008
4. apr 2013

my mame 2,5roka a stale sa kojime, už len tak raz za den, ale mame krasny vzťah, niektoré detičky si to proste vyžaduju, neriešim okolie 😉 je to každeho vec, nam to vyhovuje a sme stastne 🙂

luvie
5. apr 2013

@diana_81 hmmm, bohužel okolí je vždycky prevít... a z vlastní zkušenosti vím, že úplně nejhorší jsou někdy poznámky od vlastní rodiny, doufám, že aspoň u někoho blízkého najdeš pochopení... U těch "cizích" lidí jsem nikdy nic neřešila, když měli nějaké nejapné poznámky, vždy jsem si jen pomyslela svoje, jim řekla něco jako HMMM a dělala si to znovu podle svého. Moje maminka mi dlouho tvrdila, že ji kojím zbytečně často, že proto nechce nic jíst, že i mě to vyčerpává, atd a podobné řeči jsem slýchala i z okolí. Pak se to ale převrátilo a Káťa, i když se pořád hodně kojila začala jíst a dodnes jí v podstatě všechno (taky jsme zaváděli příkrmy metodou BLW, https://www.modrykonik.cz/diskuse/zacinam-prikr... ), je zdravá a v pohodě. Moje maminka pak taky najednou obrátila a začala tvrdit, jak je to vlastně hezké, že ji tak dlouho kojím 🙂
Důležitá jsi hlavně ty, ty jsi maminka, ty ji znáš nejlíp a víš, jestli prospívá i bez "normálního" jídla nebo ne. širokému okolí, které pro tebe nemá pochopení, nemáš povinnost se svěřovat a tví nejbližší budou snad chápavější.

diana_81
5. apr 2013

@luvie

Ja nemam velmi oporu ani v okoli. Ale nie preto, ze by mi neverili... Proste im je to zvlastne. V celej rodine babatka moc neboli starsou generaciou dojcene (max 3 mesiace, potom lekar klasicky vyhlasil ze maju slabe mlieko a presli na UM), su nauceni inak. To, ze malu dojcim akceptuju ale tym ze som sama niekedy neista ked je toho mliecka menej, ustvana ked mame neprespane noci, ubolena ked hrozi nejaky zapal a tak... casto sa mi snazia poradit, ze ci by nebolo praktickejsie a lepsie pre vsetkych ukoncit to a tym padom malu prinutit jest viac prikrmov, lebo by musela, mat flasku pri ktorej sa moze ududlat sama, ci ma moze nahradit manzel pri uspavani a podobne... Je to dlha cesta 🙂 Manzel ma podporuje, ale tiez tomu vsetkemu celkom nerozumie. Ludia maju pocit, ze si tym nieco kompenzujem, ze sa ja neviem dojcenia vzdat ale mala by to v pohode zvladla bez.

Zacala som citat tu diskusiu o BLW a musela som sa smiat. Mame presne take dieta doma 🙂 Lyzicka je na krmenie babik a miesanie maminho caju, ale dat nou nieco do pusy? Polievka? Nehrozi... len kusky ovocia a zeleniny, kukuricne chrumky, chlebik... dokonca ani na sladke ci ine veci sa neda zlakat. Proste zje na co ma chut a musi to byt do ruky. A ano - vela z toho vykaka v takej istej podobe 🙂. Tiez som sa uz trosku venovala tejto metode, prave preto, ze moja dcerka je rovnaka ako Tvoja. Cela ta namaha okolo varenia nas len vycerpava(la). Ja varim nam a plus jej vzdy rychlo supnem do vody zemiak/mrvku/zelenu fazulku a ma na vyber si nieco zobrat. Ma skoro 17 mesiacov a tiez este len ochutnava. Miluje maliny, uhorku, chlebik... verim, ze teraz ked pride jar/leto tak bude kopec novych chuti a ze sa rozpapa.

Ja to obcas zvladam dost casto. My strasne radi papame a boli ma vidiet ako dcerku jedlo vobec nezaujima. Bolaby som viac v pohode keby som mala maleho papkaca 🙂 No ale ocividne nemam a malej ocividne nic nechyba. Tak sa ucim prijat veci take ake su 🙂

ivular
23. apr 2013

Holky, já vlastně nevím, jestli to patří do tohoto tématu, ale nevím kam to napsat a zároveň mi to připadá tak šílené, že se o tom chci podělit. Můj (teď už) expřítel si na mě stěžoval už u dvou lékařů, že dvouletého syna v noci kojím (i když jen 2x) a někdy i přes den, aby si mě předvovali na kobereček a vynadali mi za to/zakázali mi to 😕 Připadá mi to tak nehorázné, že prostě nevím co k tomu dodat 😔

katyxq
23. apr 2013

@ivular Co dodat - asi víš, prož už je ex 😒 (a co doktoři, co ti řekli?)

boka79
24. apr 2013

@ivular
no je to hroza, nehcapme, co sa do toho pletie, moj muz ma tiez naznaky, ci ho uz neodstavim, ale aspon ma pred inymi neohovara, co sa toho tyka, uz si aj pomaly zvykol. Ved nech povie, pred lekarmi, ty mozes pouzit stoo argumentov, preco to je dobre, nenechaj sa odradit.

boka79
24. apr 2013

Ahojte dievcata, chcem sa vas opyata, hlavne tych, co mali zaciatky tazsie, co sa tyka kojenia- strajk a tak, kedy sa kojenie u Vas ukotvilo, moj maly bude mat 13 mes. a sam si stale nevypyta cez den, iba v noc a na zaspavanie , ale pomedzi si nepopyta, kedy si zacali deti u Vas pytat, ze to dali vyslovene najavo? Je mozne, ze ta faza u nas vobec nepirde?
Dakujem

majka1981
24. apr 2013

@boka79 tak na javo to daval uz ako novorodeniatko. neviem ako to myslis - ak to myslis tak ze kedy pouzili verbalne slovo pre kojenie/mliecko/prsnik - tak u nas to prislo neako okolo 15. mesiaca 🙂 . od vtedy povie "cici" 😀

boka79
24. apr 2013

@majka1981
no ako novorodenec dostal, ked zacal byt nervozny, potom sme mali steajk , nie len jeden, viacej za sebou, beriem a brala som aj domperidon a stale som mu ponukala, niekedy vypil viac, niekedy menej, ale sa si nevypyta, kedze on je rel. vyrovnany a kludny, malo place, tak nejako rtofunguje tak, ze mu ponuknem, ale vyslovene aktivne si nepopyta..

boka79
24. apr 2013

@majka1981
cize ak chapes, on si nejako nikdy nepytal, len som mu ponukala, on sa vie pekne zahrat, a ked place, tak mu staci ist na riúky, ukaze , ze chce ist na ruky, ale nie na prsnik, preto sa pytam, bo sa bojim, ze sa mi odstavi, kedze teraz aj robim a je na kojenie stale menej casu

majka1981
24. apr 2013

@ivular aj moj muz ma niekedy take stavy ze uz je to dlho, inokedy ho to zase prejde. u nas najviac zabera, ze ved nech ho necha on revat v noci, aj cez den - nech sa mu venuje... on mu vela krat ani neponukne nieco pit, prejdu hodiny a on mu neponukol pohar vody.. uplne na to zabuda, vzdy som sa starala o to ja, takze teraz mu je to strasne pohodlne povedat "ved ho odkoj...". tvoj ex ziarli alebo co?
Pred druhymi ludmi ma tiez neohovara a vzdy stoji za mnou, co sa tyka kojenia. klop klop.

majka1981
24. apr 2013

@boka79 chapem teraz ako to myslis. tak treba nadalej aktivne ponukat. ja som ponukala dost dlho, az teraz posledne tyzdne som zvolila metodu neponukat neodmietnut.

boka79
24. apr 2013

@majka1981
ok, a ako casto si ponukala? ked sa smiem opytat? lebo on pride domov, zaspi tak, potom niekedy pocas spanku a pri zobudzani si da a potom este kolo pol piatej a potom kolo siedmej pred spanim, medzi tym je vecera, ale o tej pol piatej, piatej, ako sme doma, tak si len cucne, tak 10- 20 glgov a ja potom odsavama, aby sa mi neznizila produkcia, len sa bojim, ze mi malo pije, ine nic mi nevypije, len par glgikov a cez den menej piska, rano je to tazoba

majka1981
24. apr 2013

@boka79 ja ani neviem, kolko krat som ponukala. dost casto, vela krat naukludnenie ...
ine nevypije nic? ani z tvojho pohara? ani polievku?
kolo krat si opisala kojenie, ved to je podla mna este dost casto, tak akurat by som povedala 😉

boka79
24. apr 2013

@majka1981
no on trosku vypije z poharika, ale nie vela, neviemposudit , kolko to je, poleivku nepapa, v nemecku sa polievky bezne nerobia ako predjedlo a kedze doma je len cez vikend, tak len cez vikend
No pri zaspavani a zobudzani vypije, ale ked je culy, tak vypije mozno 10 glgov, a ked je velmi placlivy, tak mu dam ale to len dudluje a nic nepije, ale vecer a v noci vypije vela,raz som vazila rannu plienku , zdala sa mi byt mega tazka a mala 350 g, takze on v noci a vecer vypije, len cez den je to bieda..

lalus
24. apr 2013

@boka79 ešte mi napadlo... ja s malým znakujem a okrem toho pýtania si, čo sme sa bavili predtým (že ma ťahal za tričko a chytal za oné partie 😅 ) tak už aj pekne zaznakuje, keď chce mlieko. takže to u nás vyzerá teraz nasledovne:
príde, upúta moju pozornosť buď dotykom, alebo nejakým "eee", "mama" "mmm", keď sa na neho pozriem, tak zaznakuje "mlieko" a sám sa vyberie do spálne, kde sa zvyčajne na posteli dojčíme a tam ma čaká 😀 ak sa mu zdá, že dlho nechodím, tak príde znova ku mne, urobí krik a znova znakuje "mlieko, mlieko, mlieko" a ak sa zohnem, či ho vezmem za ruky, tak ma začne aj ťahať za triko.
takže skús aj ty používať znak aspoň na toto, aj keď ostatné znakovať nebudete... hm? lebo hovoriť ešte nejakú tú chvíľku asi nebudú títo naši šuhaji. takto si môj vypýta aj mlieko aj vodu na pitie 😉

boka79
24. apr 2013

@lalus
no skusim, ja sa ho vzdy opyatam, ci chce cicik, ale on nijako na to nereaguje, skusim na to nieco vymysliet. Dik za tip

luciauk
27. apr 2013

@boka79 okolo 10 mesiacov som ho naučila "baby sign" pre mliečko a to si upravil svojimi prstíkmi na svoj vlastný znak a používal to dokým nerozprával asi rok a pol ,už nepamätám. potom používal slová "ua ua" ako keď bábätko plače, že je hladné. prečo, netuším a používa to dodnes 😀 a vo veku tvojho malého som ponúkala ked bol smutný, unavený, ale moc som nemusela, lebo si pýtal sám. skúšaj, čo vám vyhovuje, ale netráp sa, ak nechce, každý drobec má svoju hlavu 😀

dandelion
27. apr 2013

@boka79 také mi malá začala znakovat znak pro mlíčko (@luciauk) kolem 10. měsíce.. a nyní ten znak má tak zažitý, že znakuje i v polospánku.. 🙂 fascinuje mě jak to má v kebulce srovnané a ví přesně co po mě chce 🙂

vavrenka
29. apr 2013

@ivular k tomu sa neda dodat nic, iba ze super, ze dojcis! a dojci dalej 😉 😉

veera2
2. máj 2013

Holky, prosím o radu.
Mám 10ti měsíční holčičku, od začátku bez problémů kojíme. Teď už jí dávám jen ráno, někdy k odpolední svačině, večer po kaši a v noci se mi ještě 2 x budí,ale to se jen trochu přisaje, spíš se tím uklidní a spí dál. Poslední dobou ale pozoruji, že nemám už skoro vůbec žádné napětí v prsou jako dřív, už mi při kojení ani neukapává z druhého prsu, prostě se mi zdá, že už toho mléka nemám tolik. Neumím si odsát, ani ručně, ani mi to nejde ruční odsávačkou, takže opravdu nevím kolik si malá vypije. Máme jeden velký problém, že kromě kojení odmítá jakoukoli tekutinu. Nejdříve si nemohla zvyknout na různé druhy lahviček a když už se konečně z nějaké napila, tak to nebylo víc jak 10 ml. Tekujtiny potřebuje,takže nevím co dělat. Zkouším jí přes den stále lahvičky s pitím a uvažuji i o tom, že bych začala znovu kojit i přes den,ale přiznám se, že vlivem dlouhodobějšího kojení mne dost zlobí klouby. Dětská dokrotka mi radila, abych denní kojení už vyloučila a zkoušela jí spíš dávat z lahvičky, jinak se prý ani pít nenaučí. Co dělat? Mléka mám asi málo a pít jinak nechce...Prosím o radu.

majka1981
2. máj 2013

@veera2 ja som naucila Sebastiana pit rovno z pohara, vacsinou hned z mojho ked som pila ja. co tak polievky? a ovocie ako na priklad melon? ja som davala aj varene jablko, to bolo velmi stavnate, aj to je tekutina. ak sa Ti zda, ze ma malo tekutin, tak kludne priloz castejsie na prsnik aj cez den a vykasli sa na pediatricku. Pocetplienok je v poriadku? Su deti, ktore vypiju strasne vela a su aj take ako tvoje, co nepiju vela. drzim vam palce.

chilli
2. máj 2013

Nasa Nicole ma 2 rokya kojim jueste minimalne 3 krat za den, poobede sa niekedy este zo dvakrat pricucne.... Prebiehalo to nasledovne ked mala cca 6 mesiacov na urade prace ma chceli poslat na skolenia a tak som ju mala odstavit odmietla som , no skor nez mi zrusili kvoli tomu pridavky vyskusala som ju prehupnut na flasu...myslela som si ze jej budem odsavat mliecko .... Ale Nicole o flasi az do 10 mesiaca nechcela ani pocut asiv8-9 tom zacala sa cumlikovat potom prijala aj flasu ale jedine co bola ochotna pit z flase bola voda....ako nahle som jej tam dala aj moje mlieko ...ani nahodou... Do jej 10 mesiacov sme spavaali v jednej spalni.... Spala velmi zle budila sa na kazde nase vzdychnutie alebo prelozenie...nemali sme dalsiu izbu aby mala vlastnu..... Uspat ju bolo jedine mozne kojenim...bola som inavena ako pes..... Takmer dva krat som s nou havarovala v aute co som zaspavala za volantom ...zacinalo to byt pre nas obe nebezpecne a vazne som uvazovala od odstaveni..... Nakoniec sme sa ked mala 10 mesiacov prestahovali.... Nova izba a odvtedy slecna taha bez problemov celu noc bez kojenia....ma tiez hraciu skrinku,ktora jej na strope premieta obrazky..... V noci ak sa nahodou prebudi len po tom capne a znovu zaspi..... Rozpravat zacala strasne skoro...a na prsnik som ju naucila hovorit duduša , uchytilo sa to velmi rychlo a velmi dobre..... Ale do takych 15-18 mesiacov som ju kojila 3 krat za den, rano naobed pred spanim...vecer pred spanim..... Chcela som vyradit to na obed ..... Ale slecna namiesto 15 minut co zaspi ked je na prsniku, bez kojenia jej to trva 1hod a pol. .....tak......Teraz ju kojim viacej poobede si zvykne vypytat al vsimla som si ze si vypyta skor a castejsie ked npoobede na prsniku rychlo zaspi a nenacuca sa dost..... Prsnik mi uz davno nenavrel ako na zaciatku.... Ale obcas citim ked taha ze sa to v nom hromadi, obacs sa zobudim s tym ze nejaka ta kvapka vytecie...... Rano ... ale je to raz za mesiac mozno ani to nie........Pochopenie.... Vo svajciarsku vacsina mamiciek prestane kojit v 4tom mesiaci konci im materska a musia do prace 😕 moj manzel tvrdi ze budem kojit az do svadby mojej dcery..... 😀 😀 😀 ide mu to na nervy posmieva sa mi ale znasam to dobre ..... Uz som si zvykla inac ak chcete vidiet pekny dokument o kojeni najdite si na youtube "extraordinary breastfeeding" tam kojila jedna mamina do 8mych rokov svojej dcery......Bukovsky vo svojej knizke pise v style ze ak ma dieta uz4 roky jeho nazor zeby sme uz pomaly mohli aj prestat.... Ze nie sme predsa len zvierata..... Ja viem ze prestanem na obed kojit urcite vtedy ked prestane poobede spavat.... No neviem ci nahodou nezacne vypytovat kade tade...... A hlavne teraz ked pride ku mne kuka do vystrihu prosika aj modlika ruckami a uz mi aj vytahuje prsia z podprsenky 😎 viem vsak jedno .... Ze je ovela jednoduchsie odstavit deticky ktore nemaju cumlik a neboli naucene na kojeneke flase lebo tam im tu saciu schopnost este viacej podporujeme a o to tazsie sa odnauca.... A my sme mali vsetko.... Z flase uz nepije .... A chce z poharika lebo nas napodobnuje ale mlieko do nej nedostanem v ziadnej podobe .... Aj jogurty zacala jestneskoro v porovnani v tom ako sa zaraduju do stravy.... Jedine tvrde syry je ochotna jest od zaciatku ako sme ich zaradili a bez problemov..... Kakao iba tak ze si don namoci rano svoj chlebik s lekvarom takto totiz ranajkuje jej ocko..... Inak kakao nechce ...... Teraz sa snazime prestat s cumlom cez den, nemala ho vzdy ale casto .... Hlavne ked je unavena tak ho vyhladava aj so svojim spinkacikom no ak ho nenajde hned je primne a pyta sa na prsnik..... Dufam ze sa nam odstavenie bude darit zaradit co najprirodzenejsie..... Nemam vobec chut jej povedat jedneho rana a dost a mucit ju cely tyzden a hvovorit nie nie nie nie nie 😨