Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
16. máj 2013

@romcovaklarka mne to trochu pripomina nasu situaciu. ked nie som doma, hanuska zaspi pekne s ockom, ked som doma, tak musi byt prsko, inak, ako ty pises- hysak na "en-tu". s muzom zaspi do 5min poobede alebo vecer, so mnou, s prskom v puse spi skoro cely cas -poobede- ked jej ho vytiahnem, tak straaasen place no a vecer zaspava a dudluje na prsniku o sto sesto a musim jej ho po nejkaom case vytaihnut, to si ho nastatie da vziat. som momentalne tehu a neviem si predstavit, co bude po porode s dvoma detmi - vsak nemozem byt dve hodiny kazy den pooebde s hankou a tu polhodku vecer tiez.. ale ako to rozriesit? netusim.......... 😅

romcovaklarka
16. máj 2013

@vavrenka Hmmmm, taky dobrý. Tak to Sam třeba v těhu už se kojil jen ráno po spaní a to ještě kdo ví jestli, mlíko podle mě nebylo. No co je Sára na světě, tak by se kojil furt. Takže ono co je teďka je jedna věc a jak se to změní pak, to se nedá odhadnout. Třeba je uspíš v tandemu 😉

vavrenka
16. máj 2013

@romcovaklarka niieeeeeeeeeeee, to je moja nocna mora 😅

romcovaklarka
16. máj 2013

@vavrenka To fakt? Tak neeee teda 🙂 Jako já bych taky ráda, aby mi Sam usínal zase sám jako před porodem... teď usíná u prsa jak miminko 😅 Zrovna včera už skoro zabral, najednou něco bouchla a on z polospánku rozhodil ručičky jak novorozeně 😅 😵 No, praktický to není, ale na jednu stranu je to sladký...

vavrenka
16. máj 2013

@romcovaklarka mne je jasne, ze hanka sa bude dalej dojcit aj po narodeni babatka, len to uspavanie, ze na obidvoch prsiach... to ma desiiii 😨

cacika
16. máj 2013

@vavrenka ja som tak uspávala... este teraz ma boli chrbát ked si spomeniem na tie polohy... 😝 😝 😝

romcovaklarka
17. máj 2013

@cacika No, to mě taky 😀 😅

vavrenka
17. máj 2013

@cacika uplne ti verim, som teraz v 16tt a uz sa mi posunula platnicka, auuuu, takze sa o moju chrbticu musim starat, aby som neskoncila na operacnom stole ☹ , ale neviem si predstavit, ze by som hanku odstavila. takze uvidim

mamusia
17. máj 2013

@vavrenka jeeeeej,to fakt,si tehu?????? Gratulka velka 😵 😵 😵 😵 😵 😵

mamusia
17. máj 2013

@romcovaklarka aj my mame nieco podobne,s tym rozdielom,ze starsia sa nedojci,ale nechce zaspavat ani s nikym inym okrem mna a zasúava asi 1,5 hodky v priemere - je to pre mna dost vycerpavajuce s nou kazdy vecer lezat tak dlho,medzitym sa mladsia ukoji,ale tu musim kojit,ze lezim na chrbte,bo starsia mi nedovoli byt otocena mimo,este aj hlavu musim mat k nej otocenu,prislo nejake obdobie,ze je extremalne na mna naviazana - mozno prave kvoli tomu nedojceniu.

romcovaklarka
17. máj 2013

@mamusia Hele tím to nebude, Sam se kojí a taky je mamánek (zase jsem si říkala - kvůli kojení?) 😀 Tak asi je to prostě období, nebo je to povahou, plus příchod miminka do toho... No jo, vydržet holt. Ale někdy už z něj nemůžu, a do toho mi muž vykládá, jak jsem si ho děsně rozmazlila, protože nikomu jinému toto nedělá jen mně 🙄

luciauk
19. máj 2013

@adel22 plne do 5 mesiacov, ale keby som počúvala svoje a synove telo, namiesto okolia, tak asi do 8 mesiacov

@tin007 ja sa nad takými článkami už nepozastavujem. ak niekto stojí o hlbšie informácie, tak si ich vyhladá.

@pragmaticka na každú z nás pôsobí zemská príťažlivosť a máme nejaké genetické predpoklady, ja to vôbec neriešim, ani manžel, a nemyslím si, že dojčenie má na to vplyv, skôr hormóny ako také

luciauk
19. máj 2013

@janka191 no, ked malý rozhodol za teba, tak si nepomôžeš. teraz sa už nevie prisať? lebo dieťa stráca sací reflex až okolo 4-6 rokov, tak možno by ste to ešte rozkojili. my sme raz mali 3-mesačnú prestávku a potom sme sa k dojčeniu vrátili.

majka1981
21. máj 2013

Caute baby, mam taku malu otazku: mate skusenosti s alchemilkou a ci zvysuje alebo zmensuje tvorbu mlieka? Zacala som ju teraz pit, a na nete su rozne informacie: ze sa ma pit pri odkojeni, aj naopak na zvysenie laktacie, tak som zmätena. buduci mesiac by sme chceli zacat snazilkovat..

majka1981
23. máj 2013

No tak uz mam skusenost s alchemilkou: zvysila tvorbu mlieka, Sebastian ma zase viacej a menej papa 🙄 , okrem toho sa mi spravila hrca 😝 , tak som sa rozhodla ju nepit a spolahnut sa ze to klapne aj bez nej a ak nie, tak o par mesiacov to poriesim ... 🙂

katarinamamina
24. máj 2013

@luciauk ahoj, chcela som sa spýtať, či ešte kojíš. Ja mám 3-ročnú dcéru, ktorá si ešte rada pocucká, mne to nevadí, len sa už stretávam s názorom, že načo jej dávam "skysnuté" mlieko apod. Stalo sa to aj tebe? Syna som kojila do dvoch rokov a to na mňa tiež všetci kukali ako na prízrak, že som to tak dlho vydržala. Podľa mňa to je do dvoch rokov úplne v pohode, keď dieťa chce a maminka môže, prečo nie aj dlhšie? 😀

luciauk
24. máj 2013

@katarinamamina kojím, ale už asi dva týždne je to poslabšie, myslím, že končíme, nechávam to na ňom, ale začína to bolieť, asi stráca sací reflex a nerobí to poriadne, neviem. okolie neriešim, s nikým sa o tom nebavím, najbližšia rodina a priatelia to vedia a nikto mi nič nevraví, bolo by to zbytočné 😀 a hlavne v prostredí, kde ja žijem si to nikto ani nedovolí.

adel22
24. máj 2013

@luciauk Dojcis 5rocneho syna? to ej super, palec hore!!!

jja
24. máj 2013

@luciauk ako zistis ci straca saci reflex? mna posledny mesiac strasne bolia bradavky, mala sa nejako divne prisava...ked ju upozornim, tak otvori pusu, ale potom si to aj tak po svojom spravi...a boli to ako slak 😒

kvata
24. máj 2013

moja 2,5 r. dcéra sa asi bezbolestne neodstaví, tak rozmýšlam ako to riešiť ked začne chodiť do škôlky, učitelkám sa to nebude páčiť, už som sa pýtala. Vydrží dcéra bez kojenia 9 hod.? teraz sa kojí aj každú 1-2 hodinu. Dakujem za vase skúsenosti.

elienka
24. máj 2013

@kvata ja stále kojím, malá má 2 roky ale kludne ju dám k mojej mame aj na noc, takže cca na 2 dni skoro a nemá to žiadny vplyv na kojenie. ani v meste jej už nedám proste jej hovorím, že už pije len doma a ona to chápe, ale doma kojím prakticky na požiadanie. Proste to chápe, že mlieko má len mamička a že keď sme doma v súkromí, tak to svoje mliečko dostane. Od januára nastupuje do škôlky.

jja
25. máj 2013

@kvata neodstavuj ju kvoli skolke...bude mat stres zo skolky, tak apson ju budes vediet ako ukludnit. ja kojim stale, a mala chodi od septembra do skolky a ja do prace. dokonca aj na nocne. a bala som sa ako to zvladneme, pretoze je riadny ciciak. a klopklop bez problemov. ked je vikend tak si spomenie kazdu chvilu, cez tyzden je to len pred spanim, rano ked vstava, alebo pred odchodom na moju nocnu. takze ona si zvykne, neboj sa🙂 a ucitelky o tom v skolke ani nevedia🙂 pytala som sa dcerky ci sa pochvalila kamoskam, tak zahanbene povedala ze nie, lebo by sa jej smiali🙂 tak som jej vysvetlila ze dudel , ktory maju jej spoluziaci pred spanim je na smiech, nie jej mliecko🙂

katarinamamina
25. máj 2013

Moja malá má 3 roky a tiež chodí od novembra do škôlky. Mliečko pije večer pred spaním a v noci, niekedy cez deň, keď ide doma spať. V škôlke je len doobeda ale keď chodila na celý deň, dokázala zaspať aj bez kojenia. Takže kôli robote by som s kojením neprestávala. Takéto väčšie detičky vedia, že keď nie je maminka po ruke, nebude ani mliečko. Je to len o zvyku.

luciauk
25. máj 2013

@jja ahoj, no keby sme to premenili na živočíšnu ríšu, tak my sme samice a deti sú mláďatá, ktoré majú piť materské mlieko, tak ako každé iné mláďa cicavca v prírode. deti strácajú mliečne zuby okolo 5-6r, zhruba vtedy strácajú aj schopnosť sať materské mlieko, prechádzajú na "dospelácku" stravu. keď má nejaké dieťa cumel v tomto veku tak len preto, že má potrebu stále sať mliečko, čo mu nebolo dopriate 😔
takže to sa asi deje u nás, že aj ked on chce cicať, tak už pomaly zabúda ako sa to vlastne robí 😀 no, tak uvidíme, ako to bude ďalej. ja si ani neuvedomujem, že ho kojím, je to pre celú našu rodinu normálna vec už 5 rokov, tak to neriešime.
povedz dcérke, že ťa reže zubami, môj potom dával väčší pozor, hladkal ma, obzeral si odtlačky zubov, ale najčastejšie povedal, že musím byť statočná a vydržať 😀
inak moja nastraršia je narodená tak ako tvoja karolínka 🙂

@kvata tvoja dcérka je práve vo veku, ked je odstavovanie asi najbolestnejšie. určite by som to nerobila, ak nemáte nejaký vážny dôvod. škôlka dôvodom nie je. hlavne keď vás to obe teší a chcete sa dojčiť naďalej. ked nechceš, tak to učitelkám nehovor, ja som to spomenula len tak, po nejakom čase, v nejakej súvislosti. mal vtedy asi 3,5r. nechápem, čo sa učitelkám môže nepáčiť? veď ich do toho nič nie je. ale chápem zasa tvoje obavy, lebo na slovensku sa učitelky starajú. ak to spomenieš, tak len formou oznamu, aby im bolo jasné, že ich názor ťa nezaujíma. na škôlku dojčenie-nedojčenie namá žiaden vplyv. vôbec to nerieš, nestresuj sa. môj syn chodil do škôlky od 3ch rokov, už rok chodí do školy, ja do práce od jeho 14 mesiacov. strašne som sa stresovala, ale naozaj sa nemusíš, samé si to zariadite ako vám bude pasovať a ostatných je do toho prd 😉 držím palce.

luciauk
25. máj 2013

@adel22 dík za palec, ale to je príroda 😀

veľa mamičiek si myslí, že samo sa dieťa neodstaví, lebo keď už začína byť veľké, hlavne pre okolie, lebo podľa mňa 2r dieťa je stále bábätko, tak vtedy je na mame dosť závislé a vtedy sú mnohé mamy tlačené okolím, alebo ony samé toho majú dosť, ale práve po tomto období sa to ukľudní a od tých troch rokov je dieťa už aj rozumné, chápe, že na verejnosti mamka nechce dojčiť, chápe, že musí chvílu počkať niekedy, a vie sa o dojčení s matkou alebo inou osobou aj porozprávať, je to naozaj nádherné obdobie. žiadna matka sa nemusí báť, že sa dieťa neodstaví, že bude pýtať mliečko do 18ky, tak ako to posmešne možno poznamená okolie, pretože dieťa sa odstaví tak isto, ako každé iné mláďa cicavca 🙂

zuzkat1
25. máj 2013

@katarinamamina moja mala v januari 3roky a dojcim. Cez tyzden len rano vecer a v noci ale cez vikend sme spolu tak aj cez den pyta... Okolie neriesim..

zuzkat1
25. máj 2013

@kvata neries ucitelky.moja je v skolke a ucitelka bola vylozene proti dojceniu.povedala som jej ze malu neodstavim a hototo. Podla mna aj vdaka dojceniu si tak rychlo zvykla na skolku

jja
25. máj 2013

@luciauk no to aj moja, si obzera zubky na prsniku🙂 potom to fuka a hladka...chvilu dava pozor 🙂
pekne si to napisala🙂🙂 😀

luciauk
25. máj 2013

@zuzkat1 ja som nedojčila dcérky ☹ chcela som, ale nejako sa to pototo na začiatku. tie isté problémy som mala pri synovi, ale pôrodná asistentka chodila ku mne domov a pomáhala mi, v noci som jej smskovala, skrátka dostala som patričné rady a šlo to. ked sa pozriem spätne na pokusy pri dcérach, tak teraz viem presne, čo som robila zle a tak málo chýbalo, aby som ich dojčila ☹ ale nemala som internet, od nemocničného personálu 0-vá pomoc, rodina mi pomáhala len tak, že mi podali fľašu s UM ☹ ale čo tým chcel básnik povedať...že aj keby sa mi ich podarilo dojčiť, tak možno by som sa nechala okolím dotlačiť k odstaveniu predčasne, neviem, ale bola som mladá a nechala som sa dosť ovplyvňovať napríklad obvodnou lekárkou. žili sme vtedy na slovensku. teraz som dostala pomoc a manželovi som povedala, že toto dieťa budem dojčiť, aj keby som mala cez bradavky vykrvácať, že predsa od prírody som stavaná na dojčenie, tak to MUSÍ ísť! no a mám aj to šťastie, že sa okolie nestará, sme prisťahovalci, vegetariáni, dojčím dlhšie ako je bežné, ale neviem si predstaviť, že by mi niekto niečo povedal na tieto témy, je to moja osobná vec, dokonca tu môžem aj darovať krv počas dojčenia, minule som videla jednu mamičku dojčiť asi 3r dcérku na plavárni 🙂
môj si na mliečko spomenie najčastejšie ked som nahá v sprche, na plavárni a tak, keď má prsia "na očiach", cez deň už v podstate vôbec...
o to viac obdivujem mamičky, ktoré dojčia staršie detičky a čakajú na samovoľné odstavenie a žijú na slovensku, kde na nich tlačí okolie, dokonca aj zdravotníci, tým by som dala všetky palce hore aj na nohách! 🙂

zuzkat1
25. máj 2013

@luciauk ja keby som nemala net tak nedojcim tiez... Podla nasho prveho dr mala najprv malo priberala potom zas vela.. kazal kojit tak a onak a tolko minut atd... Rady zo stredoveku... Ma nastval aj um kazal kupit... Mala som depky z toho a nebyt muza tak tym seknem... Podrzal ma...um mala nepozna... Zmenila som dr a bolo po stresoch... Od 9teho mesiaca kojim len z praveho prsnika-lavy od narodenia mala neznasala...az tak ze raz mi odkusla kusok bradavky... Mala som ho 3x zapaleny..pokazde som ho rozkojila,ale ked mala 8mesiacov tak ho prijala uz len vecer az z neho odislo mlieko... takze uz 2 a pol roka ficime len na jednom... A nikto ma po tomto vsetkom neukeca na odstavenie🙂