Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

katyxq
15. mar 2014

@krmv těhotenství ničemu nevadí 😉, jen se pravděpodobně sníží laktace a můžou bolet bradavky, ale to bych řešila až a pokud vůbec to nastane

didulka85
16. mar 2014

@krmv nikdy som umele mlieko nedavala, nemali sme nikdy ani len flasu. Nikdy sme dokonca nepili ani kravske mlieko. Dojcila som aj v tehotenstve.
Okolie nepocuvaj. Je to tvoje telo, tvoje dieta.

majdula
17. mar 2014

Rada bych se zeptala na zkusenosti, pokud nekdo takove ma... a sice s prirozenym odstavenim starsiho ditete 🙂

Celou dobu jsem nechavala syna, at si vse ohledne mlicka ridi sam (jedinkrat jsem ho mirne zmanipulovala v jeho roce a kousek, kdy se mi v cca pulce tehotenstvi zacal odstavovat, tehdy jsem mu mlicko nabizela dal, i kdyz sam od sebe si uz skoro nerikal...) Jinak jsem vse nechavala na nem, postupne frekvence slabla, slabla... ale totalni odstaveni jaksi porad nikde. Ustalilo se to na vecernim ritualu minutky na dobrou noc (kdy ho tim opravdu behem chvilicky uspim). Usnul by i bez toho, to vim (usina vecer v aute, kdyz jsem byla v nemocnici, tak usinal s tatou, nejde o mliko, spis o ten ritualek).

Ne ze by mi to vadilo, beztak kojim mladsiho, ale mam dojem, ze ho ted nic nenuti se odstavit uplne. Ze ho budu muset trosku popostrcit - a to uz pak nebude to prirozene odstaveni, ze? 😀

matja
18. mar 2014

@majdula - mas na mysli toho 4-rocneho? Ja som mala podobnu skusenost, velmi sa tesil na svoje 4. narodeniny, ze aky uz bude velky. Vyuzila som tu prilezitost a dohodli sme sa, ze ked sa uz citi taky velky, tak den pred 4. narodeninami dostane mliecko posledny krat. Potom kazdemu hrdo rozpraval, ze bude mat onedlho 4 rocky, uz bude velky a uz nebude pit maminkine mliecko 😀 Podnet sice isiel z mojej strany, ale on sa ho chytil a hral tiez tuto hru 🙂 Je pravda, ze potom v slabych chvilkach si na mliecko spomenul, ale vzdy sa nam ho podarilo nejakym sposobom zabavit a zahovorit to.

vejula
18. mar 2014

@matja no ja som to skusila takto - o necely mesiac ma synček 4 ročky. Tak som mu povedala, že bude mať narodeniny, že už bude veliký, bude mať 4 ročky, že mliečko je pre menšie detičky. OD vtedy ked spomeniem narodeniny tak kričí, že on nechce narodeniny ani oslavu, ani tortu, že nechce štyri roky... Tak zrejme to je preto, lebo sa bojí, že už nebude môcť piť mliečko. Tak som ho ubezpečila, aby sa nebál, že ak bude chcieť piť mliečko z cicika, tak bude môcť.... Takže u nas takéto triky absolutne nezaberaju

matja
18. mar 2014

@vejula - jasne, na kazdeho plati nieco ine. Ja som len povedala, ako sa to vyriesilo u nas. Moj sa na narodeniny velmi tesil, ze aky uz bude velky a ja som to len vyuzila. Na druhej strane vsak v poslednej dobe pred odstavenim mliecko nepijaval kazdy den. Niekedy to bolo 3x do tyzdna, inokedy kazdy den v tyzdni. Ale uz som videla, ze nebol na nom taky "zavisly". Takze aj preto to bolo mozno jednoduchsie.

vejula
18. mar 2014

@matja no u nas je to častejšie, hlavne preto, lebo dojčím mladšiu dcerku, takže to ma stale na očiach a nema možnosť na to pozabudnuť 😎

majdula
18. mar 2014

@matja Narozeniny uz jsem propasla, ted ma 4 a 7 mesicu 🙂

On uz je fakt rozumny a verim, ze bychom se snadno dohodli, ze je s mlickem konec. To problem neni. (Uz hodnekrat nebylo, rekla jsem, ze me boli prsa a ze se jen pritulime a nemel problem.) Mne jde spis o to, ze to nechci utnout ja. Opravdu bych to chtela nechat na nem. Kdyz uz to nechavam volne plynout tak dlouho bez omezovani, tak je skoro skoda to ted ukoncovat, samotnou me zajima, kdy se dite prirozene odstavi, takovy domaci experiment 🙂 Chtela jsem spis znat zkusenosti ostatnich, at uz osobni anebo z doslechu.

Ukoncit to z me strany muzu vzdycky, uprimne skolaka bych kojit fakt nechtela (zajimave, jak se ta hranice posouva, kdysi jsem chtela kojit max. do roka 😀 ), ale zajima me, kdy si tak ty deti samy reknou, ze stacilo... kdyz v podstate je k tomu nic nenuti...

vejula
18. mar 2014

@majdula myslim, že detičky, čo maju mladšieho dojčeného surodenca, maju dojčenie stále na očiach a preto si aj viac pytaju. PReto podla mna aj to prirodzené odstavenie príde neskôr, ako keby boli samy, aj mliečka by bolo menej... Ale tak je to len môj nazor.

majdula
18. mar 2014

Tak se necham prekvapit 🙂 Protoze mladsi samozrejme kojeny je stale (a jeste nejakou dobu bude - u nej by pripadne ukonceni v tuhle chvili bylo proti jeho vuli a s velkym placem). Ja to rikala vzdycky, ze je odstavim oba najednou 🙂

vejula
18. mar 2014

@majdula tak ale napríklad jedna znama mala dvoch chlapčekov tandemovo dojčených a znova otehtonela. Starší mal necelé 4 mladší necelé dva a ten starší sa počas toho tretieho tehotenstva odstavil. To mliečko zmenilo chuť a par krat, ked sa napisl počas tehu, tak hovoril, že fuj, že je mliečko zle... Tomu mladšiemu to nevadilo, ale ten starší si tu chuť už asi viac uvedomoval... Tak možno treba znova otehotnieť 😀 😀 😀

didulka85
18. mar 2014

@majdula na tvojom mieste by som to nechala tak. Jedneho dna to pride. Este ti bude aj luto. 😉

luciauk
23. mar 2014

@majdula neboj, ono to jedného dňa príde. Môj sa odstavil keď mal päť rokov a tri mesiace. Už si viac nevypytal. Občas potrebuje dotyk alebo pobozkat, to je všetko. A dojcili sme sa aj v školskej uniforme, veď bol taký zlatý 😝

zozole1886
24. mar 2014

Zdravím Vás mamičky. Mám takú netypickú prosbu, dúfam, že neprestanete čítať po prvej vete emoticon Som končiaca študentka na psychológii UK v Bratislave, robím diplom.prácu na tému Zážitok virtuálnej komunity, kde zisťujem, aké sú vzťahy v online skupinách na internete a aká je vzájomná podpora členov/členiek medzi sebou. Je to len 22 otázok , na pár minút, ak by ste si našli čas veľmi mi to pomôže a budem vďačná. Týka sa to tejto komunity MODRY KONIK, čiže ak Vás môžem poprosiť odpovedať vrámci nej.
Ďakujem pekne a ostatným sa ospravedlňujem za tento príspevok.

tu je link na vyplnenie
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

katyxq
2. máj 2014

Už i na českém MK je skupina Dlouhodobé kojení a přirozené odstavení - https://www.modrykonik.cz/group/6363/detail/ - srdečně vás zvu 🙂

vejula
5. júl 2014

Ahojte babule. Tak neviem či sa mi maly už neodstavuje. Dojčime sa už len na večer, občas vynimočne cez den. Včera večer potom čo docuckal som sa ho spýtala, či ešte v ciciku je mliečko (som v 14tt a rapidne mi mlieka ubudlo) On na to, že v ciciku už mliečko nieje, že je prazdny a usmial sa. Tak som mu vysvetlila, že to preto, lebo mam v brušku bábätko a vitaminky teraz všetky idu do neho aby rastlo, tak preto je teraz mliečka menej, ale ked sa bábätko narodí tak v cicikoch bude mliečko opäť. Tak sa usmial a kludne zaspal. Dnes na obed sme mali taku siestu, zdalo sa mi, že je malý unavený, tak som si s nim lahla, že si možno zdriemne. Spýtala som sa ho či chce mliečko. On mi povedal, že nie. KEd som sa ho spytala, že prečo, tak odpovedal, že preto, lebo v ciciku už nemam mliečko, že ciciky sa naplnia až ked bábätko vykukne ako slniečko. :D Tak sa ho dalej pýtam, či mu to nevadí, že už mliečko v cicikoch nieje a on na to: Nie nevadí, ja som sa predsa napil z poharika. Taka som ostala prekvapená z toho. Aj mi je to trochu luto, aj vidim, že už to berie absolutne športovo a nema z toho žiaden stres. LEn aj tak premýšlam, že kebyže neotehotniem, tak sa zrejme dojčí ešte dlhšie. Tak vlastne neviem, či to môžem považovať za prirodzené odstavovanie. Dominko ma 4 roky a 3 mesiace.

jja
5. júl 2014

@vejula to si dojcila toho starsieho?? moja "mala" prestala s cicikom v 4 rokoch a 2 mesiacoch🙂 a sama...tiez som za prirodzene odstavenie, ale chvlabohu prisla na to sama...teraz ked niekedy chyti ze si chce pocuckat tak uz to nevie🙂🙂

jja
5. júl 2014

@vejula a slecna sa nedojci? ci jej nevadi malo mliecka?

vejula
5. júl 2014

@jja ano toho staršieho 🙂 Dojčila som ho aj cele druhe tehotenstvo... 🙂 A ako ti to povedala, že už nechce?

vejula
5. júl 2014

@jja jej malo mliečka nevadí, Ona sa dojči pocuckava. Aj pol hodku s cickou v puse... Ale Dominkovi to tiež nevadilo, ked som čakala malu. Vtedy mal 2 roky a neodstavil sa. Ale na nom už dlhšiu dobu vidím, že ten cicik už nejako nepotrebuje. Stačilo mu, že si minutku pred spankom zacuckal a pohoda

jja
6. júl 2014

@vejula no, ona sa uz davno pred 4 narodeninami zastrajala ze ked bude mat 4 rocky tak bude spavat vo svojej izbicke sama a nebude pit mliecko. dovtedy bola v postielke pri posteli. Mali sme to dobre nacasovane, lebo oslavu narodenin mala pred jarnymi prazdninami, tak zacala spavat so sesternicami v izbe starsej sestry...bez zaspavania s maminkou a cicika, potom sme sli na dovolenku, tak mali tiez svoju izbu sestry, a potom sama s tatinom poskladala postileku, vsak uz bude spavat sama. a tym ze zacala spavat vo svojej izbe mliecko jej neprislo na rozum. ked bola chora, alebo cez vikend na obed ked som snou isla spat, tak ju to napadlo, ale nejako som to zakecala a ked nenastojila tak som uz nedala. niekedy si dala, tak raz za tyzden, potom za dva tyzdne az to prestala pytat. ale ked si dala, tak uz akoby zabudla tahaat...zacala som sa smiat, ze ma to stekli🙂 a potom aj hovorila ze uz ti tam nic nejde....tak som straaaasne rada, ze to preslo samo, bez placov a stresov...a mne to aj trosku chyba...to bolo take pomojkanie sa🙂🙂🙂 😀

jja
6. júl 2014

@vejula Myslim si, ze aj tvoj Dominko prisiel do toho stadia, ze uz nepotrebuje mliecko🙂uz to je na tych detickach vidiet, ze uz su mudrejsie, rozumnejsie...takze sa netrap...urcite to bolo prirodzene odstavenie🙂🙂 teraz si este uzivaj malu prisavnicku🙂 😀

zuzana92101
25. júl 2014

Ahojte, vie mi, prosim, niektora maminka poradit, ako odstavit skoro 3 rocne dievcatko? 🙂 Je to moj zavislacik, stale by len cuckala, najlepsie nonstop. Je mi to aj luto, lebo pri cuckani zaspava, ked ma bolacku mliecko ju ukludni, no je to taky vseliek. Len ide zachvilku do skolky a aj sa bojim, ako to tam bude bez mliecka zvladat, hlavne zaspavanie, tak uvazujem, ze mozno by bolo lepsie ju odstavit predtym. Dnes som jej na obed odmietla dat mliecko a mali sme tu asi 30-45min cirkus, strasny plac. ☹ Nepoznate niektora nejaky recept ako to zvladnut kludnejsie, prip. ci nema niektora z vas skusenosti, ze ked vam islo dieta do skolky, ci to zvladalo dobre, alebo naopak. Budem vdacna za kazdu radu, ci skusenost. Dakujem.

vejula
25. júl 2014

@zuzana92101 môj ked išiel do škôlky, tak v pohode vydržal bez mliečka. Takéto velké detičky ako tvoja dcerka, maju väčšinou potrebu piť mliečko v pritomnosti matky. Dominik pokiAl bol somnou, tak si vypýta, ale ked bol bezomna, tak mu nevadilo byť pol dna bez mliečka. Proste ked ma nevidel na mliečko pozabudol a spomenul si až ked ma zbadal. URčite by som malu kvôli škôlke neodstavovala. Môj maly sa aj v škôlke chvalil, ked nechcel piť kravské mlieko, že on nepije mliečko od kravičky z poharika, ale iba z maminkineho cicika 😀 😀 😉

ivanka.7
25. júl 2014

@zuzana92101 skusenost s nabehom zo skolky nemam, ale mam skusenost s tym, ze ked su deti mimo zabehaneho ritualu tak nutne nevyzaduju rovnaky system. U svokry dcera zaspi v pohode bez prsnika na obed... a nedavno sme boli prvykrat vecer s manzelom na koncerte a zaspala im tam tiez. Deti su velmi prisposobive. Skolkarsku skusenost mam len s najmladsou sestrou (mala som cca 15 ked sla do skolky este dojcena) a problem to nebol, odstavila sa sama priblizne pol roka po nastupe.

zuzkaanicka
25. júl 2014

@zuzana92101 Obidve moje deti boli kojene este aj v case, ked chodili do skolky a vsetko zvladli uplne bez problemov (a zavislacky boli velke) ... rano som nakojila, zo zaciatku aj po prichode zo skolky, postupne sa to obmedzilo na ranne a vecerne kojenie ... kvoli nastupu do skolky si vobec stariosti robit nemusis ... kojenie ma spojene s Tebou a ked v skolke nebudes, tak si na to ani nespomenie 😉
Obe dcery hned od zaciatku chodili na cely den do skolky

zuzana92101
25. júl 2014

@vejula
@zuzkaanicka
@ivanka.7
dievcence, dakujem velmi pekne za vase rady a skusenosti. Asi mate pravdu 😉. Ked som si precitala prispevky od vas, tak som si uvedomila, ze mala vyzaduje mliecko naozaj len ked je so mnou. Hadam tu skolku zvladne...hlavne to zaspavanie bez prska. Takze pokracujeme dalej, hadam nebude na mne prisata do 18tky 😀 😀 😀

zuzkaanicka
25. júl 2014

@zuzana92101 neboj, zvladne ... moja mladsia dcera doma cez den uz vobec nespavala (ani po kojeni) a v skolke sa spavat naucila ... kojenie mala spojene len so mnou a kym ma nevidela, tak ju ani nenapadlo 🙂

zuzana92101
25. júl 2014

@zuzkaanicka fakt ste ma upokojili baby, lebo moja prisavka si prska hladka, mojka, bozkava 😀 , no zavislak maly...doma sa uz "bojim" si aj sadnut, lebo hned je pri mne a uz ma vyzlieka 😀 😀 😀

zuzkaanicka
25. júl 2014

@zuzana92101 to doverne poznam 😀