Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

titkovamiriam
24. júl 2008

ja som kojila do 18m a tiez som bola,, divna,, 😀 ,ked ti to vyhovuje koj aj do 4r.

rusovcanka
24. júl 2008

mucilienka ja som malú kojila 2 roky aj 7 mesiacov a nestretla som sa so žiadnymi nepriaznivými ohlasmi.Pediatrička ma chválila a vraj ma má zaznamenanú ako rekordérku v dĺžke kojenia 😀 Prestala som preto,lebo som bola veľmi unavená a chudá-proste už som nevládala...malá to prijala v pohode.Keby ma to tak nevyčerpávalo,kľudne kojím do troch rokov-bez problémov,nech si okolie ťuká na čelo-to nie je ich vec,ale moja 😉

johanda
24. júl 2008

mucilienka - já kojila do 3 let, co jsem si za tu dobu vyslechla za připomínek 😀 😀 . Už ve 4. měsíci dcerky mi příbuzné kupovaly lahvičky a sunárek, aby holčička netrpěla 😅 . V roce mi gyndařka víceméně vynadala, jestli jsem normální (neměla jsem menzes). Některé mé kámošky podléhající mainstreemovýcm informacím a reklamám na UM, na mě čučely taky, páč ony kojily jen těch 6 měsíců, pak jim to už přišlo divné. Ale proti gustu žádný dišputát. Pochybovače jsem odkázala na materiály WHO a šmytec.
Teď kojím 20 měsíců a nikdo mě už mě s "dobrými radami" neobtěžuje, jelikož se to stejně míjí účinkem. 🙂 Takže vytrvej. 🙂
Babalala - teda máš můj obdiv, obávám se, že kdybych musela odstříkávat, děcka mám na UM po půl roce😅

eliska7
24. júl 2008

babalala-maš aj moj obdiv,ja som odsavala 7 mes a potom som radšej malu naučila vnoci znova sať!čo mi bolo osudnym,lebo ťaha stale a ma už 21 mes 🙂 som tiež poburena niektorymi reakciami žien,ale každý ma svoj nazor,ja sa snažim každu kamošku presvedčiať o kojeni,no maloktore chcu skutočne kojiť-takmer každa je hned nervozna ked miminko chce byť stale prisate,alebo pyta každých dvacať min,tak radšej strčia flašu mliekom a povedia že nemaju dobre mlieko, 😖 neznašam tieto vyhovorky-ale do roka by mohli vydržať-spomenuť si na ženy čo by kojili keby mohli,no osud im to nedoprial....

mirrinka
24. júl 2008

ja poznám jednu kočka,ktorá kojila 5 rokov 🙂

eliska7
24. júl 2008

no je fakt už asi vela,ale ja už mlčim lebo pri mojej herečke to vyzera do matury 😀

rainbow
24. júl 2008

ahojte , tak ja tiež ešte kojím aj ked počúvam tiež reči o odstavení a to od tých najbližších 😕 , ale malému to prospieva, aj ked mna to už veľmi vyčerpáva, ale aspon idú kilá dolu 😀 😀 😀 😀

liliandax
24. júl 2008

ked som bola s malym v nemocnici, bol tam jeden chlapcek (skoro 4 rocny) s mamou a ta ho stale kojila.. ja som nechcela verit vlastnym ociam 😕 🙂

zuz11
24. júl 2008

jaj tiez vam zavidim v dobrom to dlhe dojcenie, nasa Hanka sa odstavila ked mala rok ( a to som mala dost mlieck) no svet sa snad nezblazni ale aj tak som chcela dojcit dlhsie, dufam ze druhe dietatko budem moct aspon rok dojcit a este lepsie aj dlhsie 😉

andulkaavetrelec
24. júl 2008

mlíčka už moc nemám, ale plánuju kojit do 3 let. znám 2 maminky, které dítě odstavily ve dvou letech a pak začaly být hned nemocné (ty děti), jedna kojila do 3 a dítě prý nemocné nebylo, je to jen malý vzorek teda.
mně to ted neobtěžuje ani nebolí, je to jediné, co vždycky chce, jídlo ne vždy, tak proč to ukončovat...
myslím, že dlohotrvající kojení je spíš na metál než na odsudek, člověk má to klíště pořád u sebe a nemůže nikam sám odjet třeba, že... pro mě je ale zájem dítěte na prvním místě
hodně zdaru všem

martinka16
24. júl 2008

Zienky ,,, uprimne vam zavidim ze ste mohli a mozete kojit tak dlho ... ja som velmi chcela ale nedalo ...maly si proste nedokazal vytiahnut mliecko tak ako bolo reba a tak sa mi tvorilo stale menej a menej a dodnes mi je luto ze som nemohla kojit viac ako 2 mesiace aj to ten druhy som uz dokrmovala.Dr ma doplasila ze malo pribera ze ho mam dokrmovat a tak som zacala a nenechala som ho poriadne ani aby si spravil navyk na pekne papanie...myslim ze to bola do urcitej miery aj moja chyba len vtedy som to nevedela tak zhodnotit,,,pri druhom miminku sa budem snazit urcite viac a ovela a vam co kojite dlho vam to zo srdca prajem a nikdy by som vas neodcudzovala ani zbytocne nekomentovala,,,,takze prajem krasne a dlhe kojenie,,, 😉

sirinka
24. júl 2008

dojcenie je super...ja by som hrozne chcela min do troch rokov...a drzim aj vam vsetkym palce

sirinka
24. júl 2008

lucqa pocas tehotnestva mozes kludne dojcit, pokial nemas zdrav. problemy...kontrakcie, predcasne otvaranie...mozes kludne dojcit az do porodu a po porode sa da krasne vyuzit to starsie babatko ako odsavacka 😅 😉 . nemusis sa bat, tvoje mliecko sa tesne pred porodom prisposobi a zmeni s opat na kolostrum, niekedy sa ale udajne tie starsie deti kvoli tomu odstavia, lebo im prestane chutit. ja to teraz tak planujem, tak dufam, ze nam to vyjde.

tonicka
24. júl 2008

mucilienka, pridavam sa do klubu "divnych " maminiek 😀 kojim, a urcite este budem kojit, tiez nam to vyhovuje... teda az na drobne vynimky...eliska vie co myslim 😀 😀 A okolie, ja uz len odpovedam na priblble otazky so vsetkou vaznostou, ze ja som sa rozhodla kojit az do 18 rokov 😀 😀 😀 Obcas mi tie otazky lezu na nervy, ale vacsinou sa bavim...moja ma 19 mesiacov 😎 a vcera sme boli v auparku a ak videl niek to potrhlu maminu kojit "velke" dieta na muriku pred ternom tak som to bola ja 😀 😎

ilijanka
25. júl 2008

ahojte, aj ja sa pridávam, plánujem kojiť ešte minimálne 6 mesiacov a ak to pôjde, tak aj dlhšie, vôbec mi to nepripadá čudné, čo sa týka kojenia počas tehotenstva, moja gynekologička, ktorej stará mama bola známa pôrodná baba mi povedala, že ona to nezakazuje, pokiaľ nehrozí predčasný pôrod, lebo aj v minulosti ženy boli tehotné a dojčili deti 😉

katka76
25. júl 2008

mne je najviac smiesne to, ze ti isti ludia ti pri malom babe tvrdili, ze len koj, je to dolezite a ked je starsie, tak ti isti na teba pozeraju, ze ty este kojis? my sa tiez este kojime a je to ine ako ked bola miminko, teraz je to take uvedomele, ked sa mazname a tulime, nakoniec dostane mliecko, je to taky ritual a mala si to vychutnava.

edita33
26. júl 2008

ahojte,aj ja som kojila maleho az do teraz a ma dva roky,zaciatkom juna sme skoncili lebo fakt by som to kojenie potiahla mozno aj ja do 18-tky,,, 😀 aj mne vravely ze do roka staci ze potom to bude tazke ho odnaucit,,mne to preslo pekne hladko,,,presiel na kakauko,Nesuhlasim s tym ,,ze brat nasilu dietatu to co mu patri,poznam aj take co kojili do 3 rokov,,,no kus uz prehnane,,ale co ked je mliecko nase stale lacnejsie ako susene alebo kravske, do roka by som urcite kojila,,,

winifred
26. júl 2008

Já jsem osobně kojila svou první dcerku do třech let věku 🙂 A musím říct že na tom nic není, když je kojeno i starší dítko než malé mimi. 😉 .A když mi někdo něco říkal tak jsem ho poslala slušným způsobem do háje a malé to vyhovovalo a mě taky.Tak maminky kojení zdar. 🙂

certica
26. júl 2008

ja k teme len taku vseobecnu otazku: kedy sa my ludia konecne prestaneme starat do zalezitosti druhych a padat od udivu nad kazdou "hovadinou"... ?
dojciacim aj nedojciacim maminam prajem vsetko naj 😎

ps: tonci, niekedy sa mozeme na tom muriku v auparku stretnut 😀

janka1874
26. júl 2008

certica no proste my sme asi taký primitívny národ čo ja musíme nad všetkým pozastavovať a čumieť ako trúby ja tiež hovorím každý nech si robí čo chce keď to jemu nevadí prečo by to malo vadiť mne, ale u nás je to proste tak len jedno nechápem keď treba niekomu pomôcť tak zrazu mená kto

lelou
26. júl 2008

ahojky, nakoukla jsem a musim se pridat 😉
mam 1 dceru jsemkojila do 2 let, druhou rok a pul a tu treti budu minimalne taky tak dlouho kojit 🙂
a jestli ma nekdo problem s mym kojenim na verejnosti( treba v tramvaji) 😀 tak je mi to uplne fuk 😉

capyy
26. júl 2008

ahojte aj ja som kojila prveho syna do dvoch rokov a nemala som problem ho nakojit aj v eline. a druheho tiez budem kojit do vtedy kym budem moct 🙂 🙂 🙂

petule.h
27. júl 2008

je to každého věc...v itálii na plážích sem viděla spoustu tak 2,5letých dětí, co přišli k mamině, vytáhli vestoje prso, napilo se a zase si šlo hrát 😀 ...pokud Vás kojení baví, tak kojte jak je libo, co je komu do toho 😀

alififi
27. júl 2008

kocky a jak je to s kojenim takeho rocneho dietata ? kojite len tak vecer prec spanim, alebo rano ?
alebo hocikedy ? mate nejaky rezim ?

sirinka
27. júl 2008

alififi my hocikedy, ale rano a vecer pravidelne...

plasta
27. júl 2008

baby, moja kamoska ma stvorocnu dcerku a stale je kojena.... ved nech sa kazdy stara do seba... cim je dlhsie dieta kojene, tym ma lepsiu imunitu a dokonca sa posledne dokazalo, ze to ma vplyv aj na vysku IQ

petule.h
27. júl 2008

no s tou imunitou tomu tak sice nevěřím, znám maminy co kojili dlouho a děti měli astma a alergie..dodnes trpí na nemoci(také je to trochu dědičnosti).ono to tak vždycky neplatí.... ale je to rozhodně věc každého ...asi bych se taky otočila za miminkou co kojí dítě ve 4 letech na ulici, to mi přijde opravdu zvyk a nemyslím si, že tam bude už tak moc výživy...ale nikdy bych to nekritizovala, protože každý ať dělá jak uzná za vhodné a vychovává své děti tak jak cítí sám

zittka
27. júl 2008

ahoj, já taky kojím - a moc ráda. první dceru jsem kojila 16 měsíců, odstavila se sama ze dne na den. teď to snad nebude stejné a vydržíme do dvou let. a jsem na tom stejně jak vy, lidi nechápou, že kojení není potřeba jen pár měsíců, ale určuje si to dítě. když to mamince a dítěti vyhovuje, tak co koho do toho.

a kojím teď ráno, po obídku a večer a tak 2-3krát v noci.

masinka
27. júl 2008

petula, v Taliansku je to uplne ina mentalita, tam 5 rocne deti vozia v bugine a maju cumel v puse (ak prave nepapaju pizzu alebo nelizu zmrzlinu z kornutku) 😀

Nelka bude mat o tyzden 20 mesiacov a tiez stale kojim. Tiez do mna vsetci hucia ze mam prestat, ale nam to zatial vyhovuje, tak preco by som mala. A ja mam od osemnastich alergiu na kravske mlieko, tak mam aj racionalny dovod preco zacat u nej s kravskym mliekom cim neskor.

Okrem toho uz sa pomaly zacina sama odstavovat - pred mesiacom sa prestala o polnoci budit na kojenie, takze mi krasne prespi od 22:00 do cca 6:00, potom sa na mna pricucne a spime este do cca 9:00. Cez den papa normalnu stravu, akurat pred poobednajsim spankom si cucne a potom vecer pred spanim, alebo ked sa niekde buchne, tak sa pride pritulit a cucnut si 😀
No a kedze som uz v stvrtom mesiaci tehotenstva, tak pomaly jej zacinam vysvetlovat ze mliecko bude potrebovat babo a ked budem mat velke brucho, tak sa snad sama celkom odstavi a nebudem to musiet riesit nejako nasilu.

A mimochodom, chora este nebola 🙂

jacka
27. júl 2008

Baby mi už máme 2roky a stále kojim.Tiež je okolie nespokojené, že kojim.Ja viem že už je dost velký a len si dudká,ale hádam ho nebudem kojit večne.Sice sme v noci ešte 2-3x hore ale už som si zvykla.A tiež sme neboli chorý,žiadne antibiotiká.ALe ked ma potrebuje tak si ho pritulkám v noci.Ved za chvilu nás nebude potrebovat.
A okolie?Máme predsa dve uši.Jedným dnu a druhým rýchlo von. 😉