Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

radka.m.
31. okt 2010

sussanah-asi jsem se blbě vyjádřila,jasně,že to tam nedala jen tak,ale i v rámci dokumentu musela počítat s tím,že to uvidí miliony lidí a že se to na tom internetu objeví,upřímně lituji tu holku,docela by mě zajímalo,jak se po zveřejnění toho videa s tím vypořádala právě ta hoklja,protože bych dala ruku do ohně za to,že ty reakceš byly podobné přesně tím mým,takže bych ještě ve finále dodala,že ta máma je ukrutný sobec,když své dítě vystaví něčemu takovému 😝 😝 😝

meo
31. okt 2010

já jsem někde četla, že pro dítě je mateřské mléko prospěšné zhruba do roka, pak to prý nemá z hlediska výživy význam, že už si to dítě z toho mlíka tolik nevezme.Ale je to pohodlná svačinka, vždy připravená, já osobně bych se asi styděla kojit třeba ve třech letech, ale u ostatních mi to nevadí.

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. tak jsem se na to poradne podivala a uprimne si myslim, podle toho, co ta pani rikala, ze to ma v hlave srovnane, co se tyce toho, proc to dela a ta dcera? Slysela jsi jeji odpoved, kdy prestane? "never" 😀 Takze bych rekla, ze ji bude asi taky jedno, jeslti si s ni bude nekdo delat srandu. S tim, ze je sobec taky docela nesouhlasim, az se musim zeptat, jestli rozumis anglicky 😅 Protoze ona tam primo rika, ze duvod proc stale koji je to, ze si dcera musi zvolit, kdy prestane a ze ona jako matka ji jen da ccas a prostor, je to jen par let a navzdy to proste nebude. No za sebe muzu rict, ze ja bych do 8 let nekojila a nekoho takoveho na ulici videt, tak bych asi taky trosku zirala..

sussanah
31. okt 2010

@meo a kde jsi to cetla? Jen ze bych si taky rada precetla nejakou takovou studii 🙂

radka.m.
31. okt 2010

at se dceři kojení líbí sebevíc,tak si nemyslím,že si uměla dost dobře představit,jaké reakce jí čekají a určitě na to ani nelze 8-leté děcko připravit,takže říkat mohla,co chtěla,ale skutečnost potom byla určitě jiná,když se stala terčem posměchu a narážek svých vrstevníků,to je můj názor 😉

radka.m.
31. okt 2010

jinak jsou různí odborníci a různé studie,sussanah-jak se ptáš na nějakou studii,tak nevím,jestli někdo z vás náhodou nečetl knížku-Výživa kojenců od Ingebora Hanreicha,ten například zase v knize píše podle jakých studií dospěl k názoru,že zápory kojení po roce převažují nad klady,protože po roce kojení značně v mm narůstají škodliviny z prostředí,množství škodlivin odpovídá dikonce velké průmyslové oblasti,takže opravdu jak tady psala Kubaka tak jde o to,jak člověk s informacemi naloží a že každý si je může poupravit a použít k obrazu svému 😉

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. to urcite ano, internet je mocny nastroj a cokoliv si clovek vymysli, najde na to nekolik ruznych studii, ktere ho podpori 😉 Pak uz zalezi na tom, jak se nam ten ktery "odborny" nazor zda a zda nam prijde logicky 😉 Me by treba konkretne u nazoru toho doktora zajimalo to, proc se skodliviny v tom mlece hromadi az po roce? Prece matka v tom prostredi zije predpokladame ze od porodu a MM se obmenuje, tak proc najednou po roce narustaji skodliviny oproti dobrym latkam? Nedelam si iluze, ze v MM je jen to stopro dobre, urco to zalezi i na zivotosprave matky, o tom zadna. Ale pokud by MM bylo zdrojem hodne skodlivin, tim spis by ho hure snasely uplni novorozenci (imunita zadna atd) a minimalne by skodilo uz rocnimu diteti, ktere navic je ve styku s tim MM od narozeni, ne? Kazdopadne necetla jsem, jen davam pruchod uvaham 😉

radka.m.
31. okt 2010

na ty otázky ti ted moc dobře nedokážu odpovědět,protože jsem tuto knížku měla jenom půjčenou,je to už delší dobu,co jsem to četla,ale toto mi utkvělo v paměti,jinak tam bylo vše vysvětlené i podle jakých studií se I.H. řídí,ale nerada bych tady psala bludy,přesně už si fakt nepamatuji,jak to tam bylo vysvětleno,jinak s těmi škodlivinami-vím,že třeba l.p.Mrázková na svých stránkách taky psala,že ve velkých průmyslových oblastech je lepší pomalu UM,NEŽ KOJENÍ,PROTOŽE PRÝ TĚCH ŠKODLIVIN JE v mm více,kdežto v UM jsou škodliviny limitovány,ale to by si každá máma musela nechat udělat rozbor mléka,aby věděla,protože každý organismus je jiný

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. tak jsem si prave jeste neco procetla a moc se mi libil tento nazor laktacni poradkyne Jiriny (www.kojeni.net) na tebou zminenou knihu, moc se mi libil "MM obsahuje stále velké množství vitamínů, obranných látek, růstových faktorů a dalších prvků, které umělá mléka neobsahují. Samozřejmě, že obsahují i škodliviny, stejně jako kravské mléko, z kterého se UM vyrábí. Některé je možné při výrobě odbourat, ale nějkteré ne. Výhody MM - chrání dítě před nemocemi, obezitou, usnadňuje rekonvalescenci při nemocech, chrání matku před rakovinou prsu, osteoporózou, navíc upevňuje i vztah matky a dítěte, je vždy připraveno v optimální teplotě, je zdarma atd., atd. jednoznačně přesahují vliv těch škodlivin, protože tyto stejně budeme dýchat nebo je přijmeme v jiné stravě."

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. vidim, ze mame stejne oblibene stranky 😀

radka.m.
31. okt 2010

já mám tuto l.p.jako jednu z mála opravdu ráda,protože právě ona je přesně taková,která se nesnaží vnutit kojení za každou cenu,velice pomáhá nejen s kojením a třeba právě v poradně vychází hlavně hodně z praxe a nejede podle tabulek,jinak stránky neznám samozřejmě nazpamět,hodně jsem tam chodila pro rady ohledně kojení i výživy,že tam byl tento dotaz ani nevím,díky za odkaz,ráda si v hlavě srovnám názor právě p.Mrázkové,protože jak říkám,její názory opravdu nejsou jednostranné 😉 🙂

sussanah
31. okt 2010

@radka.m. taky jsem tam byla sveho casu skoro porad, procetla jsem vsechno mozne a moc mi pomohla. Prijde mi, ze to ma v hlave vazne srovnane, ma takove utridene nazory a jak rikas, nelame veci pres koleno 🙂

radka.m.
31. okt 2010

jinak nechci nikomu vnucovat názory p.Mrázkové,ale na rodině vydala článek podle průzkumů maminek,kde dala dohromady výhody a nevýhody kojení,jak tam sama píše,je dobře vidět nejen výhody,ale i nevýhody kojení,je to taky zajímavé čtení

anduliena
31. okt 2010

@marika1977 😀 no, dúfam, že keď pôjdem do roboty, tak už budú "sisinky" zabudnuté 😎 Možno to budeme aj my musieť tak podobne vyriešiť, veď uvidíme 😵 Ešte máme časúúúú 😀 😀 Ja by som pri ďalšom bábätku postupovala asi tak isto, ak by som teda nemala žiadne problémy 🙂 Moja babka mala 5 detí a každé kojila, ale môjho ocina najdhšie 4 roky 😅 😅 , to chodil za ňou, aj so stolčekom, aby si mohla sadnúť a dať mu cucnúť 😀 😀 Tiež to musela chuderka vyriešiť odlúčením, vždy sa na tom dobre zasmejeme " Mámo, dej cici!" 😀 😀 😀 😀 😀

ladunka
31. okt 2010

Ten odkazovaný článek paní Mrázkové je podle mě moc dobrý: http://www.rodina.cz/clanek6712.htm
Píše kromě jiného o chybějící toleranci a respektu, a o tom že dnes chybí hodně na straně tzv. kojící - máme tendenci považovat děti na UM svým způsobem za chudinky (jo, taky jsem si touhle fází prošla 😔, člověk je občas hrozně hloupý, dneska se za to stydím).
Citace z článku (kdyžtak přeskočte): "Respektovat někoho ovšem neznamená, že ženě milostivě dovolíme, aby o způsobu krmení svého dítěte rozhodla (donesu ji tedy tu flašku s UM), ale že o ni ani nebudeme smýšlet nijak negativně, posměšně či pohrdavě ani tyto své názory nebudeme probírat s dalšími x lidmi.
TOLERANCE a RESPEKT se skutečně ze společnosti vytrácejí, společnost se více kastuje. Ale zrovna ve způsobu krmení bychom neměli hledat nic, co by mělo ženu uvrhat na okraj společnosti, pokud nekrmí dítě způsobem, který je právě in. Všechny matky by měly chodit se vztyčenou hlavou, měly by být pyšné na své dítě, sebevědomé a neměly by se stydět za to, jakým způsobem své dítě krmí, neměly by mít strach mluvit o tom, jak své dítě krmí v obavě, jaká bude reakce okolí. " To je podle mě úplně přesné, za info o článku díky.
Zároveň si pořád myslím že stejně jako si zaslouží respekt ženy nekojící, zaslouží si jej ve stejné míře i ženy kojící. Obé si zaslouží podporu, pokud ji potřebují.

bobocka
31. okt 2010

fuuha,tak kadejake nazory tu uz boli 😀 v podstate je to kojenie ci nekojenie o vnutornom pocite matky.su zeny,ktore kojenie ani nezvazuju a uz v porodnici daju miminku um a su zeny,co zas budu kojit a kojit a um by svojmu dietatu nedali.je to velmi individualne.ja som kojila a kojim stale a kojit aj mienim a dlho.no presla som si aj obdobim dokrnovania moj syn mal do svojich 5 mesiacov flasku nutrilonu denne.teraz je mi jasne,ze to bolo zbytocne a ze tu flasku nepotreboval,no ja som ako prvorodicka nemala ziadne skusenosti s kojenim a v mojom okoli boli zeny,ktore sa viac k um priklanali a tak mi to aj ony radili.az casom som si sama hladala info na nete a bola som vdacna za to,ze sa mi syn neodpojil a ze sme kojili dalej a dnes by som to za nic na svete nedala.myslim si,ze dnesne matky mozu byt rady,ze maju deti v takejto dobe informovanosti a moznosti vyberu.a hlavne,ze dnesna veda je uz tak popredu,ze umele mliecka su uz fakt kvalitne a preto sa ziadna matka co da svojmu dietatu um nemusi citit menejcenna ci ako matka co zlyhala ci neviem co este.maminky ,co davaju um podla mna vooobec nie su horsie,nez tie co koja a naopak.kazda chceme pre svoje dieta to najlepsie a kazda povazujeme ine za spravnu volbu.tak ako sa jedna matka rozhodne dat dieta do choditka a ina o tom ani pocut nechce,tak ako jedna matka pouziva jednorazove plienky a ina zas len latkove...kazda mame moznost volby a volit si to,zo nam najviac vyhovuje.podla mna nie je dobre ak ma matka fakt problem kojit a vobec jej to nevyhovuje ,no robi to len preto,ze spolocnost tvrdi,ze sa to ma.ja som za kojenie vsetkymi desiatimi a vzdy budem kazdu dojciacu matku odporovat a delit sa o skusenosti.no ani by ma nenapadlo nejak kritizovat nedojciace matky.myslim si,ze priroda to dobre zariadila s tym,ze maminky mozu nakrmit svoje dietatko a dodat mu tak vitaminy a zivinu co potrebuje ,no ak sa raz matka rozhodne nekojit,ci jej to nejake okolnosti nedovoluju,tak by sa podla mna nemala citit menejcenna ,lebo v dnesnej dobe su uz fakt kvalitne um,takze svojmu babu iste neuskodi 😉.mne skor ide o odstavovanie dietatka.ak uz raz matka koji a rozhodne sa prestat skor ako sa dietatko samo odpoji,tak by to mala robit podla mna setrne a pomaly a nie zo dna na den,lebo to je pre dieta velikansky sok.to je podla mna velmi zle,a nie samotne prejdenie na um,ale to ako sa k nemu prejde ,to ja povazujem za dolezite.

olzden
1. nov 2010

Ahojte, aj WHO a pediatri podporujúci dojčenie odporučajú dlhodobé dojčenie. Je to na Slovensku aj vo Vestníku ministerstva zdravotníctva čiastka 54-55 dňa 20. novembra 2009 ročník 57 - Odborné usmernenie MZ SR o podpore výživy dojčiat a batoliat dojčením alebo na www.mamila.sk sú super prezentácie.

meo
1. nov 2010

@sussanah už nevim, kde jsem to četla, někde na internetu, ale bylo to ve smyslu, že po roce věku dítěte to mateřské mléko má pořád ty látky jako ze začátku, ale to dítě si nedokáže využít ty obsažené látky, ale jen jím to mléko projde. Vlastně podobně je to u dospělého člověka.

sussanah
1. nov 2010

@meo v jakem zmyslu je to podobne u dospeleho cloveka? A taky proc nam tim padem cvou kravske mleko? Nemelo by to ze stejne logiky jen projit travicim traktem aniz by to dite nebo dospely vyuzil?

meo
1. nov 2010

A kdo ti cpe kravské mléko? Mléko sice obsahuje vápník a jiné prospěšné látky, ale tělem projdou skoro bez užitku, proto dospělí pijou mléko jenom na chuť, možná něco málo z toho mléka využijou. I dietologové ti potvrdí, že žádný dospělí savec mléko nepije, protože neobsahuje nic co by dospělí člověk využil. Na nějaké televizi to bylo i v nějakém pořadu o zdravé výživě. Já třeba mléko piju protože mi chutná.

anjelicek26
1. nov 2010

@meo - presne tak, mlieko 15% dospelej populacie nevie vobec stravit, sposobuje mu traviace tazkosti, tak sa mu akosi "prirodzene" vyhybaju" s tym, ze ho nemaju radi... mlieko ku zdravej vyzive cloveku netreba... pije sa skor na chut... prilis vela potravin mame postavenych na mlieku, uz je to akosi normalne... ale neznamena to, ze mlieko sa pit musi. Saska mlieko velmi nemusi a ani nepije, papa nejake jogurty, syry, ale mlieko ako napoj nechce... kojila sa 2,5 roka... stacilo jej to asi 😅

meo
1. nov 2010

jo ten článek z Lidovek je trefný. Já když musím kojit někde venku, tak si sednu někam stranou, aby mě někdo neokukoval přímo. Bylo by mi nepříjemný, přímo ukazovat někomu prsa, i když je kojení přirozené.

luckahr
1. nov 2010

@nice202 super a takhle to vidi 99% chlapu..........asi jsem taky chlap 😀

nice202
1. nov 2010

Dobry clanok, vtipny. ja tiez si myslim, ze kojit sa da aj diskretne 😉

marika1977
1. nov 2010

@anduliena u nas to uz inak neslo...ja som uz fakt nevedela co spravit ako ju odnaucit...flasku nechcela teple mlieco s pohara vipila ale len trosku dudlik vobec nemala....a bola som zufala s toho bo ma stale boleli prsia co sa mi kazdu chvilu nalievali....a to aj ked bola navsteva u nas tak sa mi skovala pod tricko...no niekedy trapas...ale mama mala s nou trpezlivost.chvilku si poplakala bez dudky a potom jej aj prestala chybat...ti dva tyzdne uplne stacili 😉

kubaka
1. nov 2010

@nice202 přesně, vystihl jádro věci. Taky jsem kojila, ale nijak vyzývavě a cítila jsem, kde to jde a kde už by to bylo moc. Když kojenec musí, tak musí. Ale dítě přes rok, dvouleté si prostě s ňadry hraje a už to je opravdu nepříjemný pohled i pro mě.
Dělá se z toho kult, jak jsem psala, kult dítěte, kult kojení, kult mateřství. Nic tady nemůže jít přirozeně - nejdřív se matky s miminy diskriminovaly, nikam se nedostaly s kočárem, dneska je to diskriminace skoro naruby.
To říkám jako ženská.
A s tou stravitelností mléka má radka pravdu. Mléko je výhradně potravina čerstvých mláďatl, jakmile jsou schopni jíst potravu sami, jsou přesně ve věku, kdy přestávají pomalu vstřebávat a trávit MM a stává se bezpřednětným. Proto se doporučují zakysané výrobky, protože z nich se toho vstřebá podstatvně víc. Já jsem jeden z těch, kterým bylo těžko z mléka celé dopoledne už na základce a naši ho do mě teplé ráno lili, pač bylo děsně zdravé. Mně z něj bylo na zvracení. Nepijeme ho ve sladkém stavu nikdo doma.
Keci o prohlubování vztahu s dvouletým kojeným - vztah už je dávno utvořený a prohlubovat ho mohu mazlením, chováním, hraním, výchovou, prostě sociálním kontaktem. Kojením nabývá prvotní vztah ke světu nezralý novorozenec se základními pudy. Ne dvouleté batole.
To je přesně ten rozbor a výklad informaci. Jako se špenátem nadupaným železem - ale už se nenapíše, že pokud ho nesvaříte s mlékem, železo se z drtivé většiny nevstřebá. A i když ho svaříte, vstřebá ho lidský organismus ještě míň než z flákoty hovězího steaku.

sussanah
1. nov 2010

@kubaka k tomu traveni a zpracovani KM dospelymi, ono je to trochu slozitejsi. Zjistilo se totiz, ze to, jestli dospely zpracuje mleko zalezi na jeho geneticke vybave. Zjednodusene, potomci zemedelcu (cca 50% popolace v nasi zemi) tento gen ma, nedela jim problem mleko stravit a ziskat z nej potrebne ziviny. Ostatnim tento gen chybi, proto jim muze zpusobovat nevolnost, zazivaci potize apod. Napr Japoncumm tento gen udajne chybi, proto jim muze byt opravdu spatne pri poziti KM. Takze ano, osobne bych KM diteti nenutila, pokud by mu delalo spatne, ovsem MM je prmarne pro lidske mlade urceno 🙂 Ale to uz je zase otazka toho, do kdy, ze ano 😉 Kazdopadne nevyvozovala bych zavery pro MM z toho, ze pro neketere dospele je KM nestravitelne 🙂

kubaka
1. nov 2010

@sussanah jo jasně, takhle to je, upřesnilas to. No Japonci na nás musejí koukat jako na exoty - i když to jejich Sushi, no... to zas nepozřu já , jedna ochutnávka mi stačila 😀

sussanah
1. nov 2010

@kubaka tak sushi taky nemusim 😖 Jenom to americany upravene - california maki 😀 Ale to uz je asi urazka sushi, takze japoncovi bych o tom ani nerikala 🙂