Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

radka.m.
1. nov 2010

no,ono těch názorů na mléko je fakt strašně moc a pak se v tom má člověk vyznat,každopádně co se týká kojení,tak si myslím,že ten článek z lidovek je fakt naprosto výstižný,že je to taky hlavně o tom,jak se tam píše,že pokud někdo uvidí kojit malé miminko,tak se pousměje,pomyslí si,že je to krásné a jde dál,ale pokud uvidí chodící batole u prsu,tak si pomyslí právě něco tom,jak se píše v tom článku a právě proto je kojení na veřejnosti tak odsuzované,o nějakém prohlubování vztahu je podle mého taky blbost,láska a city k dítěti přece nejsou založeny na kojení,to je jenom druh potravy,co by potom měly dělat mámy,co kojí krátce,nebo vůbec,jinak s tou diskriminací s kubakou naprosto souhlasím 😉

kubaka
1. nov 2010

No jasně, mlíko je hlavně bašta, to ostatní je už jakási nadstavba, která sice je, ale život s ní nepadá.
Když jsem četla ten článek, vybavilo se mi, že jsem se nejspíš taky nechovala vždycky úplně ohleduplně, nebudu tvrdit že ano, ale narozdíl od ostatních si to klidně přiznám, nepotřebuji si obhajovat, jak je kojení úžasné, posvátné, nenahraditelné a proto je normální vytáhnout prso kdekoliv před kýmkoliv. Vytáhla jsem ho, protože jsem třeba byla líná nebo netrpělívá, mimno řvalo a tak jsem prostě sedla na prvním patník, který se objevil 😀 nebylo to košer, nemuselo to být každému po chuti, ale prostě se stalo a dokážu s tím proviněním kliďánko žít. 😀 😀
A v tom je tady na MK jádro pudla v rozepřích. I tady v tomhle tématu. Kdyby si byli lidi jistí sami sebou, klidně by ustáli vědomí, že ne všechno udělali a dělají dobře, a s klidem by si řekli "no a co, tak nedělám dobře, nemusím dělat všechno dokonale a správně, chce se mi to a to dělat jinak a třeba špatně, já si to ustojím a nemusím to s nikým řešit ani se dovolávat schválení " - všem by se žilo líp. 😀

lenkabu
1. nov 2010

Nečetla jsem celou diskusi tak možná zopakuju něčí názor................já osobně nevidím problém v kojení/nekojení,ale v tom šíleným kultu kojení co tady máme. Laktační liga ve mně vzbouzí pocit že se jedná o jakýsi novodobý Kukluxklan s heslem "koj neb zemři". Kojení je ta nejlepší strava,ano,ale nikoliv "to nejlepší co žena může dítěti dát" jak se často dočtete. Ať si každý kojí nebo nekojí jak chce,ale ať o tom dostane věcné a praktické informace a ne tu masáž co probíhá. Mám kamarádky kterým novorozenci v porodnici zhubli o půl kg a personál odmítal dát dokrm,mimina tam řvala hlady,ale musí být přece kojená lhostejno že matka nemá čím 😝

Můj případ.........první dcera kojení plně 4 měs,prospívání nic moc takže od 4.měs dokrmena a v 7.měs konec. Alici odstavím po 6.měs......kojení mně nebere, ona zase moc nepřibírá, poskytnu tedy toho půl roku a skončím. A víte že jsem za to pranýřována stejně jako matky kojící batolata? 🙂 Nicméně s tím počítám,je to prostě něco jiného než je teď v kurzu,rest v kultu 😀 A stejně taks tím musí počítat matka která veřejně nakojí batole..............to dítě to nepotřebuje,může jíst něco jiného,ale ok,chci to dělat tak ale musím počítat s tím že se někdo pozastaví.

sturnus_vulgaris
1. nov 2010

@kubaka
Moc hezky napsane. Mam to podobne.
A dodavam, ze ten clanek na rodina.cz, na ktery jste tu davali odkaz, se mi taky moc libi. Libi se mi, ze se tam mluvi i o tech negativech (ostatne, i tady na MK je tema "negativa kojeni"), nejen porad o samych pozitivech, dovolene v Jugoslavii a socialnich jistotach. 😉

kubaka
1. nov 2010

@sturnus_vulgaris a plánování na desetiletku 😀 😀
@lenkabu jo, kukluxklan, to sedí - taky jsem kojila a ráda, neřešila jsem jak úchvatnou věc dělám, dělala jsem, na co mě příroda naprogramovala, v devíti jsem taky skončila, vycucaná jako houba v sušičce. Půl roku je nejdůležitější a rozhodující. 🙂 na tom se shodují všichni "napříč názorovým spektrem".

mamutka
1. nov 2010

nejak stale nerozumiem tomu, preco sa tu stale tolko ludi dotahuje ci dojcenie batolata ma ci nema vyhody..... fakt je, ze batola mlieko potrebuje. dalsi fakt je, ze ak matka to mlieko ma, tak mu ho da. a je jedno, ci ho ma v prsniku alebo krabici, da mu ho, inak by nebola matkou. tak ak ma v prsniku, neexistuje, okrem zdrav.probl. niektorych matiek, nijaky dovod na to aby sa svojho mlieka zbavovala a kupovala pre dieta umele. to je snad logicke.....takze do toho nikoho nic nie je a nemusi sa namahat aby matke dojciacej 2 ci 3 rocne dieta vysvetloval, ze v podstate uz to pre dieta nie je potrebne...... z mojho pohladu skor nie je potrebne naplnat kasy obchodnikom, pokial to mlieko mam ja. takze tu je ta podstatna vyhoda a ak dieta v noci nie je x krat hore a matku to neobtazuje, tak do toho fakt nikoho nic.
co sa mna tyka, ak sa ma niekto opyta, preco dojcim 2 rocne dieta, miesto odpovede rovno natrcim ruku a vypytam prachy na UM. na drzu a stupidnu otazku jasna reakcia.....

uplne chapem ako ludom vadi dojcenie rocneho a starsieho dietata na verejnosti, ja som sa snazila vzdy decentne a to vacsina matiek, aj ked niekedy je to tazsie, ale to bolo len kym bol vyhradne len na mlieku, inak sa kojime len doma....ale nechapem, preco niekto musi vytahovat prso kdesi v obchode pre 2 rocne dieta. potom ludia ziskavaju voci dojceniu na verejnosti averziu a necudujem sa.
ale tato diskusia ma miestami rovnaky nadych aky by mala diskusia o tom ci nezrusit auta a vodicaky preto, ze par vodicov je arogantnych a nespravaju sa slusne ci dokonca ohrozuju inych

mamutka
1. nov 2010

no ten kukluxklan - to je preto, ze matkam dojcenie prikaziu panicky v nemocnici ktore o tom vedia velke h..... mne tam kazda jedna! ale fakt kazda sestra ci Dr. hovorila k dojceniu nieco ine! stupidity, vdaka ich duchaplnym radam sa mi mlieko netvorilo a dieta chudlo!!! az nastupila skutocna laktacna a vsetko v pohode.....

treba rozlisovat skutocny zaujem skutocnych laktacnych pomoct a masovy snahu tzv. BFH o podporu narastu cisiel vo svojich povinnych tabulkach, kedze co cert nechcel, so statutom BFH nanestastie prichadza aj ich psia povinnost hustit do zien rozobratych po porode ze maju mat prsia narvate mliekom, inak ich ani domov nepustia! mna pustit nechceli......sla som, kupila UM a volala laktacnej.....

lawli
1. nov 2010

@mamutka Ahoj , čo sa týka sestričiek v nemocnici , tak som to po porode mala tiež tak...každa sestrička mi to ukazovala inak a nakoniec ma tak zmagirili ,že som kojila pomocou medúzky (klobúčika). Bola som z toho na nervy ,že nebudem nikdy riadne kojiť a cítiť aké to je.... 😒 No len čo som bola doma tak to bola pohoda maly sa i začal chytať prsníky bez medúzky až nakoniec začal odmietať medúzku úplne.Kojím doteraz a nemám s tým problémy...no už by som chcela pomaly začať odučať a dosť sa toho bojím,pretože maly je dosť naviazany na " cici ".... 😉

mamutka
1. nov 2010

@lawli ano, mne dve tvrdili este na por.stole, ze mam ploch brad. a nikdy to nepojde....... hlupane. potom Dr.povedala, ze a co...ani klobuciky netreba, dieta si to vyformuje ako potrebuje...... a tak aj bolo....

lawli
1. nov 2010

@mamutka 😀 😀 😀 😀 ja som zas na porodnej sale počula názor ,že ich mám malinke a budu sa mu zle uchopovať....no on s tým očividne nemal problém a ani nemá ,ťaha odušu a tiež sa trochu vyformovali na jeho potrebu 😵 😵

nice202
1. nov 2010

@kubaka citam tuto diskusiu a ja uplne suhlasim s tvojimi nazormi. 😉 len nemam chut sa tu hadat, lebo to uz nie je diskusia, preto len tisko sledujem... 🙂

simicak
1. nov 2010

Docela zajimava debata 🙂 Ten clanek je vystizny. Ja s tim uplne souhlasim. Zeny by si mely uvedomit,ze na verejnosti jsou i muzi,deti a ne kazdemu je to prijemne se koukat na prsa vytazene z trika. A na druhou stranu by kojici maminky meli mit moznost kojit v obchodaku v soukromi.
Ja kdyz byla se svou druho dcerou v nemocnici ( je narozena o 11tydnu driv) tak mi tam prave sestricka vykladala,pochazela tusim z ciny nebo Japonoska,ze jak byla ona mlada,tak se kojilo bezne i do 8 let!!!!!!!!!!!! Matky chodili do skol,kde na to meli mistnost a tam deti na kojili a sli zase domu 😀 TAkze bych kojeni 2leteho ditete ani neresila 😉 Pokud se nekoji na verejsnoti tak velke dite,tak to je vec matky a kojeni je krasne. Ja kojit nikdy nemohla,takze pro me kojeni znamena byt napojena na strikacku - blee,moc krasne to nebylo!!

lawli
1. nov 2010

@simicak súhlasim s tebou tak na polovocu,ja ešte kojím a maly bude mať vo februári dva roky (už by som ho chcela aj odstaviť dovtedy) a tiež mi nieje dvakrát príjemne sa na verejnosti obnažovať ,keď si to začne vyžadovať.Niekedy sa da oblbnuť čajíkom no vždy to buhožiaľ nejde a to mi potom pekne vrieska.Ty keďže ako píšeš si nekojila tak to nevieš posúdiť z toho správneho uhla pohľadu....moj názor.Keď si dieťa niečo vyžaduje vie byť pekne zlé a ty sama vieš že my matky mu ustúpime ,aby sa ukľudnilo a tiež verím ,že si ty sama ponukla svojmu dieťaťu na verejnosti fľašu a to je to isté.Dieťa tomu ešte nerozumie ,že je to mamke či okoliu nepríjemne a dožaduje sa svojho... 🙂

bertica.h
1. nov 2010

@lenkabu čo znamená prospievanie nič moc?

aj moja dcéra mala prospievanie nič moc a som rada,že som vted nedala na rady iných a kojila som ju nadalej bez prikromovania do pol roka,s príkrmamy do 2r.
doteraz nieje rovnaká ako jej rovesníci,je to drobec a drobec asi ostane.

ja som plne za dojčenie,možno treba trocha začiatky pretrpiet,ja som si tiež pretrpela..je to o tom,kto je čo ochotný za to dat.ja popravde veľa.
prvá dcera kojená 2roky,druhá má rok a pol a kojím stále a neplánujem odstavit.
kojím ju v noci asi 6x.ů
kojenie na verejnosti sa mi ale nepáči.s ohladom na dieta je to vec čisto intimna.ked-tak iba fakt malé deti.7ja by som napr.moje deti určite nekojila nikde tak aby ma mohol vidiet niekto iný..a ked už nieje iná možnost,tak velmi diskretne,
na druhej strane,ak to matke ani dietatu nevadí,je to ich vec.nikoho tým neobtažuju a ak to vadí neikomu inému,snad nieje problém otočit hlavu a pozerat inam...

lenkabu
1. nov 2010

bertica.h obě přibíraly jako plně kojené 500 až 600 gr za měsíc, stavbou těla není drobek ani jedna. Vanda po UM přibrala rychle a dneska patří k velkým dětem, není to o tom že by byla přirozeně drobná. Navíc byla dost neklidná špatně usínala apod což přestalo se zavedením UM. Alice se vyvíjí stejně. Prostě si nenalhávám že je na svém mlíku nějak extra vykrmím,moc ho nemám a nikdy jsem nebyla extra kojná. Mně je to jedno, příroda buď nadělí nebo ne,jen mně štve ten trend který mně nutí plně kojit ať to děcku stačí nebo ne,příp to různě rozkojovat zatímco mi dítě řve hlady.

simicak
1. nov 2010

lawli,ja jsem sice nekojila,ale musela jsem odstrikavat co 2hod.,takze se mi stalo,ze jsem dojela do Londyna na ambasadu,kde nebyla zadna misnost,ja mela nalite prsa a hladove dite a nebylo kde. Takze jsem hold musela vyttahnout prsa v kavarne pred lidmi,nasadit na obe prsa odsrikavacku,zapojit do elektriky ( byla to inter.kavarna) a musel ajsem odstrikat. VSichni delali,ze me nevidi a manzel ani nedutal,protoze jsem zurila,prsa me bolely a teklo to proudem.
A k tomu ze mas skoro 2lete dite,ja mam 2 deti a kdyz jim reknu ze ne,tak je ne a musi pockat a nebo uz bych dala venku sunar popr.kdyz nejsi venku nekolik hodin.da se mliko odstrikat. Me kdyz mala rv ze chce cokoladu v obchode nebo hracku,tak ji to taky nedam ( i kdyz blby pripad) To je o vychove a tim nemyslim,ze vychovavas blbe,ale jinak nez zrovna ja!!!
Ja hlavne chtela rict,ze si myslim,ze by meli byt mistnosti pro kojici matky a tak by to vyhovovalo urcite vsem. Treba moji 4letou dceru to uvadi do rozpaku,kdyz nekde jsme a vic lidi. Jednou se mi stalo,ze jsem cekala v rade na kabinku a jedna maminka vytahla prso a kojila cca 2.5 leteho chlapecka,fakt to neni pekny pohled. ale zas kdyz koji,je to jeji styl zivota,vychovy a nemela kde????? Navic to byla indka,pro ktere je kojei prirozene a typla bych si,ze s tim tak velke problemy nedalji jako my 😉

radka.m.
1. nov 2010

dovolím si oponovat k poznámce,že batole mléko potřebuje,tak proč kupovat UM?Samozřejmě,že po roce už dítě mléko nepotřebuje,tak nevím,proč se každý ohání tím,že proč kupovat UM,po roce života dítěte už jsou přece doporučovány mléčné výrobky a to hlavně z toho důvodú,že se nejen vápník,ale i další prvky daleko lépe vstřebávají do těla,než právě z mléka,a je dokázané,že např.jogurt obsahuje daleko více vápníku,než mm 😉

simicak
1. nov 2010

radka.m. tak to ze dite po roce nepotrebuje mliko cumim 😕 Ja mam se svoji dcerou detskeho dietologa a dite teda mliko potrebuje po roce a melo by ho vypit okolo pul litra plus jogurty a proto se taky vyrabi UM pro deti od jednoho roku vic. A to ne jen z duvodu vapniku,ale obsahuji tech vitami daleko vic,staci kdyz si to prectes na obalu co to vsechnno obsahuje. A tak samo materske mliko neobsahuje jen vapnik,ale vic slozek. ( netusim ale,jak je to s jeho vyzivnosti po roce)

sirinka
1. nov 2010

@simicak ja mam tiez vedomost, ze po roku ak dieta prijima dostatok inych mliecnych vyrobkov, klasicke mlieko nemusi pit...a je jedno, ci MM, UM alebo KM...

simicak
1. nov 2010

sirinka jak ja rikam,kazdy doktor jiny nazor 😉 V uk,teda aspon tak to mame my a i kamaradky,deti pijou mliko i po roce a to na doporuceni v poradnach,dokonce u Veru ve skolce maji kazdy den mliko na svacinu a ud ruhe jak jsem psala,tak to mame primo det.dietologa. Mala mi pije 200ml mlika za den,plus ji mlecne vyrobky atd. a neustale me dupou,ze musi pit vic. A zase v cesku se nedoporucuje davat chleba driv nez do 9mesicu,tusim, a tady se toust dava detem od pul roku a stejne maso a kdyz jsem jim rekla,jak se zacina s prikrmy v cesku,tak na me doktori cumeli jak na vola a ze to je hloupost 😉 Proste vsude to je jinak,kazdy rika neco jineho a my si muzem vybrat a tim padem to asi nikdo nedela spatne 😝 🙂

radka.m.
1. nov 2010

simicak-blbost,půl litru celkově,přičemž 150ml jogurtu se počítá jako 250ml mléka,40g sýra je jako 200ml mléka....máš trochu mylné info,víš,kolik je dětí,at už na UM,nebo kojených,co se ještě před rokem odstaví,nebo prostě úplně odmítají mléko?a ještě daleko vhodnější,než obyč.mléčné výrobky jsou zakysané 😉

lawli
1. nov 2010

@simicak tak s tebou vobec nesúhlasim čo sa týka porovnania dojčenia s hračkou alebo čokoládou....to tiež vie moj drobček pochopiť ,ale keď ho kojím ráno , obed večer a v noci a to každý deň tak je to také normálne a bežne ,že je to ťažké mu to podať v tomto veku...tiež som písala ,že mi to nieje príjemné na verejnosti no niekedy si to daná situácia jednoducho vyžaduje....miestnosti by boli fajn v tom maš pravdu diky za pochopenie,nešlo mi o hádanie len je to moj názor.... 🙂 😉
A vychovávam tak ako viem najlepšie a ty to prosím nesúď ani ja tvoju výchovu neodsudzujem... 🙂

sirinka
1. nov 2010

@simicak no aj tu sa mlieko samozrejme doporucuje...ale nie je to uplna nevyhnutnost, najdes deticky, ktore ho jednoducho v kvapalnej forme odmietaju...takze ak papaju jogurty, syry a tvarohy, nic sa nedeje, ze mliecko nepiju...ja napr. kojim do dvoch rokov ine mliecko nedavam...kojim 2-3x denne...kto to vypocita, kolko toho moje dieta dostane?
co sa tyka lepku, mas stare informacie, aj u nas uz sa preferuje skorsie podavanie a to od pol roka, takisto masko uz davno sa ako prikrm dava od pol roka...

simicak
1. nov 2010

lawli s vy c hovou jsem to nemyslela,ze to delas spatne,jen jsem psala,ze jinak!!!!!! A podle prispevku jsem pochopila,ze kdyz chce,ne ze kojis pravidelne!!! Samozreje pokud mate rezim,ze kojis po obede a jste zrovna venku,tak si to vyzaduje,ja to pochopila tak,ze si prso vyzaduje ruzne a ty mu ho proste kdykoliv venku das 😉

sirinka,stare informace nemam,to tady ctu na konikovi,jak si radi o prikrmech a taky svagrova a segra maji rocni deti a vim jak zacinali.
A ze nektere deti nepiji mliko,o tom neni rec,nektere neji maso a taky nebudu rikat,ze maso neni dulezite. Ja se bavila o tom,ze mliko maji pit i deti stari jednoho roku. Nekdo tu psal,ze neni vubec mliko dulezite od roku,ze staci jogurty. Mliko je dulezite i po roce. Tim ale neni mysleno,ze deti ktereho nepiji umrou a nebo se jim rozapdnou kosti 😉

bertica.h
1. nov 2010

@lenkabu je to o niečom inom.čím viac dieta saje,tým viac sa mlieka tvorí.
je to taký "zákon"dojčenia.
j tiež nieosm extra dojná,moje prsia su povadlé a predsa som obe deti kojila výlučne z jedného.
to,že sa mi v noci budia nedávam za "vinu\ůtomu,že mám málo ..lebo nemám...a ja to viem.

moj dcéra bola v tabulkách okolo 5-10percentilu,priberala fakt máličko...

nieje to podla mna o tom,kolko príroda nadelí,nieje lahké kojit deti,ono je to skor umenie..aj ked nie v pravom slova zmysle.to,že máme prsníky ešte nič neznamená.

nikto ta nič nenuti.a už vobec to nieje trend,aj ked je fakt,že osveta ohladom kojenia je dnes fakt silná..
ja som bola vdačná ked som nevedela kudy kam,že som si našla na nete alebo knihách ako na to,ako správne prikladat,polohy vhodné pre lepšie a pohodlnejšie dojčenie a tak..je to vec pohladu.

každý nech si robí ako chce a ako uzá za vhodné.
ja v mojom dlhodobom kojení vidím mnoho pozitiv a len jedno negativum-nedostatok spánku.
aj tak si dnes,spatne ,ked strašiu dcéru už cez 3roky nekojím hovorím,aké to bolo úžasné a som rada,že som vydržala a s radostou spomínam ako som ju kojila a rovnaku radsot prežívam,ked možem kojit mladšiu dcéru.

veetky sa snažíme byt čo najlepšie mamy,každá sme iná a máme iné deti.neznamená to ale že jenda je horšia ako druhá,alebo lepšia ako druhá, 😉

bertica.h
1. nov 2010

s tým mliekom.staršia bola do 2r.dojčenápotom som jej dávala plnotučné kravské mlieko,miluje ho,dodnes musí ma aspon 2šálky za den.
mladšia má 1,5roka ,kojená ej stále,tiež plánujem po odstavení dávat kravské plnotučné mlieko.

sussanah
1. nov 2010

Ja se priznam, ze stale nechapu, proc by melo MM byt po roce jiz nevyzivne. Proste podle me ty latky v MM bud jsou anebo nejsou. A jak uz jsem jednou psala, stejne tak se mi nezda, ze uderem prvnich narozenin dite prestane MM zpracovavat a vstrebavat z neho potrebne ziviny 😒 Co se tyce potrebnosti mleka po prvnim roce zivota, tak myslim, ze nelze srovnavat to, ze nepotrebuje KM, protoze ma prece jogurty, syr atd., tudiz neni duvod ani kojit dal, protoze to lze taky nahradit. MM neni jen o vapniku. Kdyby to byl jen vapnik, tak potom uz zustava ciste jen emocionalni stranka kojeni. Ale v MM je prece spousta jinych vyzivnych a ochranych latek. POkud teda opravdu zahadne nemizi po roce kojeni 🙂
Co se tyce kojo masaze, tak se teda zase musim zastat laktacni ligy. Je podle me velky rozdil podavat informace a snazit se osobne pomahat a mezi tim, jak to prezentuji media, jak si nemocnicni personal hraje na vsevedouci, ale hlavne plni tabulky 😠 Uprimne, bud jsem spatne cetla, ale ani od jedne maminky, ktera koji starsi dite, jsem neslysela, ze by rikala ostatnim neco ve smyslu "ja jsem lepsi mama nez vy, protoze ja kojim a vy ne"... Za sebe rikam, ze vlastne ani nepotrebuju, aby ostatni chapali, proc co delam (jak napovida nazev tematu), ale spis aby to dokazaly respektovat, stejne jako ja respektuji to, ze se nekdo rozhodne odstavit mimco v 6m nebo treba ve 2m..

bertica.h
1. nov 2010

@sussanah
akoby som to písala ja,súhlas. 😉

sirinka
1. nov 2010

@sussanah presne tak...niekomu propagacia dojcenia vadi...mne pomohla prekonat krizu a naucit sa o dojceni vsetko potrebne k tomu, aby som sa tym prestala stresovat a odvtedy kojim uplne bez problemov...je to hlavne uhol pohladu 😉

sirinka
1. nov 2010

@simicak nehnevaj sa...ale z UK uvadzas ako zdroj informacii lekarov a z SK modreho konika? mno...tak to je podla mna tazko porovnatelne...
vies co vsetko som si ja uz na konovi precitala...