Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kubaka
3. nov 2010

@sussanah "naprosto stejny nazor jako vy" to ani jedna z nás tak nemyslí - když to zmiňuju, tak proto, že právě věci mohou být všelijaké a mohou se měnit.
@sirinka právě proto, že jsem své děti kojila, vím, že bych je nemohla už kojit ve třech, pěti letech, protože je vidím. Všechny jsme měli stejnou startovací čáru´= novorozence, rozdíl byl v tom, kdy komu už přišlo, že už to stačí.

Víte, pořád se tu ometá slovo tolerance. Ale ono je třeba si ujasnit, co to v jaké situaci znamená. Ono za tolerancí se může skrývat strach se proti něčemu postavit, něco nepříjemného pojmenovat, vystrčit hlavu z davu, říct nahlas nepopulární názor, popsat věc pravými jmény - prostě nebát se říct, že "král je nahý". Tolerovat neznamená k něčemu mlčet. to je velmi pohodlné a nikam to společnost neposouvá.
Tolerovat - resp. akceptovat je výstižnější - znamená nepodnikat kroky k zákazu, pokud zrovna to či ono není v rozporu se zákonem. Ale zahrnuje to právo a třeba i povinnost (pokud jsem třeba novinář) poukázat na jevy (...) popsat je, kritizovat, konfrontovat. To všechno patří ke svobodě slova a je to velmi užitečné. Nebránit, ale nemlčet. Tak se vede celospolečenská diskuse, která smysl má.

sussanah
3. nov 2010

@panterka ja uz fakt nemam slov.. v tuto chvili asi pouziju toleranci k tomu, abych nemusela pojmenovat neco neprijemneho, ale zrejmeho 🙄 Sice to asi nikam tuto spolecnost neposune, ale myslim, ze si tim uchovam alespon trochu zdraveho rozumu...

sirinka
3. nov 2010

@kubaka no a co si mi tym chcela povedat? tak ako ja nemam doma 8 rocne, resp. starsie dietko, tak ti nekojis trojrocne...
preto ani nikdy nemozes pochopit, ake to je...tak ako ja nikdy nedokazem pochopit ake je kojit osemrocne, lebo sa na to nechystam.....
a k tomu sa ani nejdem vyjadrovat, ale ked je pre niekoho uchylne kojit dieta do troch rokov a pritom to nevyskusal...ale ok...ved aj ja mam rozne nazory...
a kazdy mame pravo svoj nazor aj verejne prezentovat...
len potom sa musia maminky naozaj obrnit a na ludi s inym nazorom sa vykaslat...ved nech si pohundru, nech ma kludne nazvu aj nenormalnou, pokial ma nebude pri kojeni niekto fyzicky atakovat, je mi to ukradnute... 😉
snad sa neprediskutujeme raz k zakonu o maximalnej povolenej dlzke kojenia 😅 pevne verim, ze toto rozhodnutie spolocnost prenecha vylucne na rozhodnutie matky a jej dietata...

prsky
3. nov 2010

@sirinka mne uz pride, ze si tu niektore osoby chodia liecit svoje komplexy 😉

leelo
3. nov 2010

@prsky no konecne to niekto pomenoval! 🙂

sirinka
3. nov 2010

@prsky no ja neviem...
napr. mne pride o vela nenormalnejsie dieta v roku odstavit napriek tomu, ze mam dostatocnu laktaciu, nezatazuje ma to a dietatu to vyhovuje a zacat kupovat UM...kedze zdielam nazor, ze neupravene KM do dvoch, prip. troch rokov nie je vhodne na dennodenne pitie...a to len preto, ze to tak spolocnost odo mna ocakava...

sussanah
3. nov 2010

@prsky 😉 😀

prsky
3. nov 2010

@sirinka sak ja som to nemyslela na teba, s tvojimi nazormi vcelku suhlasim 😉

sirinka
3. nov 2010

tak ma teraz napadlo...mojho nevlastneho brata jeho mama nekojila, ale tiez ho nedokazala "odstavit"... este ako prvak na zakladnej skole a to je narodeny v decembri, tak nastupoval este o rok neskor, pil kazde rano kakao alebo velmi riedku krupicovu kasu z klasickej dojcenskej flasky....vypil to este skor ako vobec vstal z postele, bol to proste taky jeho ritual...
mno ked sa na neho pozriem dnes, ma 20 rokov, nijako vyrazne sa neodlisuje od svojich rovesnikov, nemam pocit, ze by ho to predlzene "dojcenske" obdodie nejako poznamenalo... 😝

sirinka
3. nov 2010

@prsky ja viem, len tak nahlas uvazujem... 😉

mamutka
3. nov 2010

@kubaka "Všechny jsme měli stejnou startovací čáru´= novorozence, rozdíl byl v tom, kdy komu už přišlo, že už to stačí. " ...........oprav ma ak sa mylim, ale nepisala si sem nahodou ty, ze sa ti drobec odstavil sam? ze uz nemal o MM zaujem? to je uplne ina situacia, logicke, ze ho nebudes nahanat po byte a pchat mu prsnik, ak nema zaujem, ale ako sa tu uz niekolkokrat spominalo : ak
1. dieta MM velmi chce
2. zaroven matka ma MM dostatok
3. a dieta nepyta cele dni, na verejnosti, x krat za noc, ale da si 2-3 krat do dna, napr. pri uspavani, teda to nikoho neobmedzuje....
potom nie je logicke normalne nezasahovat a dojcit kludne aj 2-3 rocne dieta???

to nie je o tom komu to prislo, ze kedy asi staci, ale o tom ako sa vyvinula situacia......nebude predsa dlhodobo dojcit zena, ktora straca mlieko a pre dieta nie je dost, alebo taka, ktorej dieta o prsnik nema zaujem.....
takisto nechapem, aky by malo zmysel odstavit dieta ked su splnene body 1, 2, 3, a zacat kupovat UM a vyhadzovat za to peniaze.....ved ked uz nic ine, tak je nelogicke pripravit sa o kvalitne mlieko zadarmo a minat kopu penazi za UM.......osobne si myslim, ze dieta do 3 rokov mlieko potrebuje, to mam podla takychto nazorov vyhadzovat prachy za umele ked mam svoje? kravske by som nedala, o tom viem co sa kvality a ostatnych detailov az moc na to aby som sa mu vyhla a je mi z neho na grc, takze dieta si ho da ovela neskor, ak mu bude chutit...

kubaka
3. nov 2010

@sirinka prsky myslela určitě mě, i když nevím, jaké mindráky měla na mysli.

@mamutka první se odstavil sám a druhého jsem nenásilně odstavila já na doporučení mého doktora - oba skončili v po 9. měsíci. Takže se považuju za matku, co svoje děti normálně kojila. Neumím nějak odlišit, koho myslíte tím kojící a nekojící, krátkodobě kojící nebo dostatečně kojící či málo kojící.
Když nezasáhne matka, je pak opravdu logické kojit i desetiletého - mám mlíko, on chce, tak co,že. Pak vytáhne bradavku z pusy a jde si dát buřta s cibulí na doražení.
to je vtip, nechytejte mě prosím za slovo.
Pak už je to jen o matce, ne o dítěti.

mamutka
3. nov 2010

@kubaka no ale o to ide, prvy sam, na druheho si mala padny dovod k odstaveniu...keby nie? myslim, ze nikto nepredpoklada, ze by tu niekto nezasiahol a kojil do 10 rokov, proste 2-3 roky je taky normal, z mojho pohladu je zaklad kojit 6 mes., potom je to pre mna fakt jedno, kto si ako urobi, ale aj ked 2-3 roky mozme povazovat za dlhodobe dojcenie, urcite podla mna nema vyznam riesit ci to ma vyznam alebo nie, stale ide o male dieta a je to uplne v pohode.......potom ide do skolky, skoly, fakt si nemyslim, ze by tu niekto mienil kojit skolaka, cela diskusia sa uplne zbytocne zamotava koli videu s extremistkou. to je akoby sme sli podlapovat sportoviska, lebo na Taxise sa zabil kon, alebo zastavili vyrobu aut, lebo alkoholik za volantom je vrah......proste posudzovat to podla jedneho extremu fakt nejde a vobec nema zmysel presviedcat zeny co dojcia batolata o tom, ze to vlastne nema zmysel.....

dana3262
3. nov 2010

@kubaka reaguji na "Mrňous mi zase pořád leze v noci do postele, tulí se, otlapkává mě, líbí se mu kontakt, což mě začíná už fakt vadit, takže drsně zakročím." - tobě to není příjemné?

ivasad.
3. nov 2010

Holky, já vám fandím. 🙂 Každá ať kojí své dítě, jak dlouho to jí a dítěti vyhovuje, ne? Já mám v plánu kojit ,,jen" do roka, max. pár měsíců přes rok, ale to už jen třeba večer jako potuleníčko. Ale rozhodně se nepohoršuju, když někdo kojí i na veřejnosti jakkoliv staré dítě. (ale přiznám se, že jsem viděla pořad Uvolněte se prosím kde byla hostem jedna paní co kojila sedmiletého školáka -a to už je teda fakt moc 😀 ) Jak už tu někdo psal - nekojíte a dáváte UM? Pro někoho jste tím pádem divné. Kojíte více než roční dítě? Jste tím pádem pro někoho divné.... Ať se každý zařídí po svém - stejně se vždycky najde někdo, komu se to nebude zdát. 🙂 . Kojču zdar. 😀

mamutka
3. nov 2010

@ivasad. to si myslis teraz 😀 pockaj ked pride male obdobie vzdoru, na prsniku aspon chvilu bude v klude a cusat 😀 a potom pridu ine nalady, potom mozno zisti, ze za tebou moze behat so sirokym usmevom na tvari a maznat sa pod trickom s prsnikmi a to sa tazko malemu dietatu zakazuje. potom sa ti mozno zapaci, ze si k tebe lahne a kym zaspi, tak si ta bude 10 min pri kojeni hladkat a usmievat sa na teba s tym stastnym ksichtikom "mama to je take dobre to mliecko" 😎 a si v kasi, ani sa nenazdas a mas dvojrocneho zavislaka 😅 ale ber to s rezervou, mozno to u vas tak nejak volne prejde a bude koniec, ja mam doma mladika, ktory uz velmi davno hadze prestastne ksichty na moju hrud a aj ked chodi vyskereny po byte cely den, ked zameria pohlad na moj hrudnik, to mas vidiet tie okala a este natiahne ruky a srobuje s nimi a kruti, kym mu nedam pochytkat si a potom mi na kazde prso nalepi pusinku, dotkne sa nostekom a spokojne ide dalej 😀 no hold som zavisla uz aj ja od tych zabavnych momentov, takze dojcim dalej, este par mesiacov a potom sa s tym rozlucime....ale bude mi to chybat 😖

ivasad.
3. nov 2010

@mamutka Já chci brzy druhé děťátko, tak uvidíme. Říká se totiž že když matka otěhotní, tak přestane mlíčko dítěti chutnat, protože se složením mění k potřebám novorozence. Ale znám pár případů kdy se kojily dvě různě staré děti naráz, no uvidíme 🙂

mamutka
3. nov 2010

@ivasad. tak to sa tu tiez spominalo dnes, ci vcera, par maminiek so skusenostami tu popisalo, ze v pohode. ved uvidis, ako sa budete citit a ako sa rozhodnes.

mamutka
3. nov 2010

inak, osobne co sa mna tyka, ja si dojcenie hrozne uzivam a som rada, ze mozem dojcit 2 rocne dieta, kludne potiahnem do 3 rokov, a mozno je to prave preto, ze som mala take tazke zaciatky. z porodnice som sla bez mlieka, maleho som aj dokrmovala, aby necitil, ze nemam dost a ja som potom odstriekavala, aby telo pochopilo, ze dopyt je vacsi ako ponuka. aj bolesti som si uzila, ale bola som spokojna, ze to ide. horko tazko, ale slo to, s pomocou odbornika sa to da.
mozno je to aj tym, ak niekomu v pohode nabehla laktacia par dni po porode, tak to podvedome berie ako akusi normalnu a samozrejmu vec a kludne odstavi, ked si pomysli, ze stacilo. ale ked niekto zapasi o kazdu kvapku, tak si to az prilis vazi....ja som myslela, ze nebudem kojit ani pol roka, len som vdacne prijimala kazdy spokojny den, kedy bolo postupne viac a viac mliecka. ale potom sme sa prehupli cez 6 mes a kazdy dalsi mesiac som brala ako dar navyse. prekvapena, co moje telo dokaze...
navyse niekto tu riesil, ci dojciaca zena uz nie je pre partnera asexualna, nuz u nas skor naopak, dojcenie prsiam hodne prospelo, takze otecko je velmi rad, ako sa maminka popravila, no po kazdej stranke mi to dojcenie bude tusim chybat...uz len dufat, ze ked prestanem, tak tie prsia zrazu neovisnu 😅 ale verim, ze to nehrozi, ked sa prestava pozvolne a ked dva roky udrzali formu, tak ma hadam neprivedu do blazinca potom 😅

leelo
3. nov 2010

@ivasad. ahoj, skus si pozriet toto. podla mna sa to krasne da sklbit. a mame tu aj zive priklady na fore 😉
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

dana3262
3. nov 2010

@mamutka 🙂 hřejivé vyjádření 🙂

kubaka
3. nov 2010

@mamutka kdepak, i tak bych to kolem roku pomalu nechala vyšumět -už mi to přišlo akorát - taky jsem psala, že mi to chvilkama už nebylo příjemné, přestože jsem si to celou dobu také užívala. Prostě pocit, že toho je tak akorát.
Neříkám, že dlouhodobé kojení do 3 let je špatné, divné - ale je prostě zbytečné. Význam je zanedbatelný v poměru k tomu, jaký význam má kojení právě do těch 6 měsíců. A jestli někoho trápí, že se mu okolí směje, tak toho může sklidem nechat, protože fakt o nic nejde. tohle jsem psala úplně v prvním příspěvku a píšu to i v posledním. Kolem nějakého roka a půl můžu s kojením skončit bez jakýchkoliv výčitek, že dítě o něco připravuju. Zvlášť když už mě stresují keci lidí okolo. A tvrdit, že kojit 2-3 roky je normál je lež jako věž. Přečti si statistiku, jak dlouho se kojí - tohle jsou jen promile z celkového počtu kojených dětí. to vůbec není standart ani normál. Spíše vzácná výjimka.

@dana3262 no to mi teda není příjemné, když přijde ve 3 ráno 😀 😀 😀 a začne mě hladit a strkat mi nožičky mezi nohy, ručíčky pod pižamo a jezdí mi po břiše, zádech a to vydrží dělat v polospánku třeba hodinu, kdy střídavě dřímu a nemám sílu vstát a dát ho do postele. On má tuhle zvláštní kontaktní potřebu otlapkávání pořád - je to takový extrovert. Nejsem masochista.
Příjemné je mi to ve dne, ráno, když se přijde přitulit a probouzíme se přitulení, večer když si spolu lehneme a muchláme se až do usnutí - jeho. Ale v noci fakt neee. 😝 Mým životním posláním není být obětí svého dítěte do roztrhání těla. Co mě mateřství naučilo je dbát o sebe tak, abych byla pro děti silná, zdravá a mohla jim být oporou. 😉

sirinka
3. nov 2010

@mamutka no tak to si neviem predstavit, ze by moje decka mali takyto vztah k prsiam 😀 to by mi zrejme vadilo a bol by to dovod na odstavenie...

@kubaka prepac ale kojenie do troch rokov je zbytocne...podla mna je zbytocne vyhadzovat peniaze za UM, ked uz nic ine... 😉

mamutka
3. nov 2010

@kubaka k tvojmu "Neříkám, že dlouhodobé kojení do 3 let je špatné, divné - ale je prostě zbytečné" ti skopcim co som pisala vyssie ( neviem ci tu niekto stiha citat vsetko)
1. dieta MM velmi chce
2. zaroven matka ma MM dostatok
3. a dieta nepyta cele dni, na verejnosti, x krat za noc, ale da si 2-3 krat do dna, napr. pri uspavani, teda to nikoho neobmedzuje....
tu sa nebavime o nutricnej hodnote ( ked pises zbytocne ) proste to clovek nechava plynut, lebo je to prirodzene, pohodlne, vzdy poruke, dieta to umlci, ked ma vzdor ci si ublizi....

tiez si nemyslim, ze svojim mlieko rvem do prcka hovadske davky vitaminov, mineralov a energie, aj ked jej ma na rozdavanie, proste ho normalne zasobim dajakymi tymi urcite nie skodlivymi zivinami, ktore by iste dostal v tomto veku aj v podobe UM, ale je to taaaaaak pohodlne!!!! a je taaaak strasne iste, ze takto ho uspim!!!!! a spanok je prosim u nas vzacna vec, od narodenia spal od 00.30 do rana s par prestavkami a cez den 2 x 30 min!!! viac mu nebolo treba, ma to na papieri, ze je proste aktivnejsi, uspat ho, to je misia a prsnik je jediny co to zvlada!
od januara ide do jasli a ta zena mi tam svatosvate slubila, ze maju take aktivity, ktore ho na beton unavia a zaspi aj bez prsa........doma to bez prsa zatial zvladne len tatko, ale stoji ho to hodne sil a spiace dieta vyzera ovela plnsie energie ako dotycny uspavanim vystaveny otec...............

mamutka
3. nov 2010

@sirinka preco? ved to nerobi vonku, len doma.......to ked idem zo sprchy, tak je vyziareny od stastia, daco si pospevuje, ociska ako lapmase, ruky natiahne a proste ich musi pohladkat a potom kazdemu prsu dat pusinku, aj sa dotknut nostekom.......nemam dovod mu v tom branit, silne pochybujem, ze este niekedy stretnem niekoho kto mi tak otvorene da najavo radost ze ma vidi 😀 aj ked mu ide hlavne o to, ze na sebe nesiem tie mliekarne, je to zabavne, a robi to velmi nezne 😵

sirinka
3. nov 2010

@mamutka neviem, kojenie mi nevadi...ale mensia ma obcas tendencie strcit si rucku do mojho vystrihu a chytat ma, ale to mi nie je prijemne....asi to mam v hlave moc rozdelene, na kojenie a manzelove aktivity 😝

kubaka
3. nov 2010

@mamutka mléčná tvorba je věc poptávky - když se saje, tak mlíko je. Takže tvé body 1 a 2 nic neříkají o smyslu kojení.
Zbývá jen to, že ty chceš pořád kojit. Psala jsem, že když se to matce líbí, tak ať kojí, ale netvrďte a nesnažte se vehementně dokázat, jak je to úžasné, prospěšné a nenahraditelné.
Jediné, co se vypěstuje je závislost, která se pak pěkně blbě odnaučuje - jak jsem pochopila z jiných témat. jA to je pak každého věc, jak se s tím popere.
Trvám na tom, že dlouhodobé kojení zbytečné je, protože už nejde o jídlo ani výživu. Dítě má všechno z pevné stravy a i z těch mléčných výrobků, které sní v tuhém stavu. Když má denně kaši, jogur, nějaký tvarůžek, nepotřebuje ani to tekuté UM, protože má dost mléčných výrobků. Imunitu si brousí samo olizováním všeho možného.

carodejnica
3. nov 2010

@kubaka doteraz si svoj názor ani raz nepotvrdila nejakým odborným článkom, na ktorý už niekoľko dní čakám - sú to len tvoje úvahy, ktoré mimochodom iba zavádzajú ostatných, ale mam divné dežaví, že toto sme už riešili na začiatku

Len na rekapituláciu:
- mlieko po roku obsahuje významné látky pre dieťa (Dr. Jack Newman)
http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=243&l=sk
- dojčenie po roku je normálne (normálne, t.j. prirodzené, nie "prijímané väčšinou") -
http://www.kathydettwyler.org/detwean.html (Katherine Dettwyler, PhD)

nikush
3. nov 2010

mne pride divne, ze ludia, ktori tvrdia, ze dojcenie do 3rokov nema zmysel, budu svoje dieta nalievat UM keby mohli aj do nastupu do skoly a budu tvrdit, ze to robia preto, lebo kravske je zle a je len pre teliatka. ja som za dojcenie, a ani ten pocit, ze je to super k tomu nepotrebujem, niekedy ma to aj otravuje, ale nevezmem mu to. a je to neocenitelna pomoc, ked je dieta chore, je nemluvna a nedokaze povedat co chce, odmieta jedlo a tekutiny a chce byt len prisate...ta kludne aj 24hodin, len nech mu je dobre a nech nemusi mat v zilach napichane infuzie

kubaka
3. nov 2010

@carodejnica no já své poznatky nemám zdaleka jen z internetu, ale z takových těch potištěných papírů, co se jim říká kniha, takže se na ně těžko dávají odkazy. Je to v rozmezí několik let a obvykle to byla jen jedna součást. V různých souvislostech, od různých autorů, z různých oborů. Nežiju jen z internetu. A taky mám doktora, kterému poměrně věřím, pač je to hlava otevřená. Kdyby o tom napsal článek a pověsil ho na internet, mělo by to pro tebe dostatečnou váhu jako autorita?
taky jsem za dojčenie a taky jsem dojčila. 😉