Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka presne🙂 a asi preto si s nou tak rozumiem🙂 sa doplname🙂

myzma
10. nov 2010

@sirinka ano, ano, tak planujem, ze po roku (v januari) zacneme skusat spat bez kojenia... ale neviem, ci pokracovat v kojeni aj tesne pred porodom... nakolko mi to pride zvlastne, aby kojila dve deti, tak by som ho chcela odstavit pred porodom uplne 😅 ty planujes magdusku kojit i po porode? a prosim ta, ako si dosiahla odstavenie v noci? mozes kludne i do ip... 😵 kludne popis cely proces 😵

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@zuzkat1 já mám skušenost dvojí kdysi nebyl internet a chytré knížky výzkumy a podobně vychovávala jsem syna jak nejlépe jsem uměla držela jsem se zásad maminky i když vše nebylo jako dneska s malou syn je zdravý a spokojený kluk tedy mladý muž. Ráda jsem se přiučila u malé různým věcem ohledně krmení ale myslí že některé věci jsou i dvojsečné , jak jeden píše o lepku od 8 měsíce a druhý od 4 ale záleží na mamině, my zavedly po 8 měsící a myslím že malé neuškodilo, dneska papkáme skoro vše co může malé dítko a nesolíme jen štipec dvakrát do týdne a nesladíme a nekořeníme ostrým kořením. alá už papká sama a vychutnáva si to mezi tím má mléčné jogurty a sýry pro děti a žervé, ale stále ráda kojím alespoň 2x do dne 😉 takže opravdu jsem ráda že si můžu vyměnit zkušenosti a nabrat rady a být tak lepší mma pr své dítko 😉

dana3262
10. nov 2010

S těma příkrmama.. mám takový názor, že:
1. Dítě je v 6.měsících ještě malinké na to, aby přijímalo jinou stravu než mlíčko, tj.malinké na pohled, prostě mi tak připadá. Ještě ani pořádně nesedí atd..
2. Mlíčko mu určitě stačí. Troufnu si říct, že to poznám a pokud má pár měsíců v životě, jak tu někdo psal např. méně železa, pochybuji, že to něčemu uškodí.
3. Dítě staré 10.-12.měsíců je vyvynutěší, má odolnější organismus, a imunitu. A stím, že vše strká do pusy a musí dostat vitamíny ze zeleniny, aby bylo ochráněné..Myslím si také pravý opak. I v mlíčku jsu škodliviny..je to pravda, ale když jdeme po ulici, také dýcháme škodliviny a dnes je taková doba, že KAŽDÉ naprosto KAŽDÉ jídlo je v něčem nezdravé, takže není kam spěchat.
4. S lepkem je to v podstatě to samé. Dítě je starší, odolnější a lépe si s alergenem poradí. To že si má zvyknout nebo že nebude zvyklé je z mého pohledu úsměvné. To fakt neberu.. (tedy, píšu vlastní názor, nikoho nekritizuji ani neodsuzuji a nerada bych, aby to tak bylo bráno, neboť jsem to sem ani nechtela psat 😉

Je to možná blbej příklad, ale třeba: ženy, které kojily vězně. Říká se, že i několik let..ale to je samozrejme extrem 😀

A jinak malému dám třeba 2x týdně něco.. třeba kus avokáda, kterýho 3/4 skonci rozpatlano vsude nebo křupku nebo ted to pondeli asi bude dostavat neco, ale tomu nerikam prikrm.. 😉 ale on je strasnej baštoun! Takze se vubec nebojim, ze by si pak nezvykl na tuhou stravu. Jinak nemixuju protoze uz ma od 5.mesice zuby a ted jich má 8 a je to peknej hlodavec. A kamaradka mi psala, ze jeji holcicka se davi i kdyz tam ma male kousky (napr.rozmackane). Mixovala ji od mala a aby ji chutnalo davala ji do toho cukr a i rajce..no proste veci, ktere jsou pro me nepripustne 😅 v 7.mesicich bílý cukr, maso, rajcata...pry je na sklenicce od 6.mesicu, tak ji to dava. Pouzivat brain & soul 😀 sakrys..

dana3262
10. nov 2010

@sirinka tý jo, tak to je žůžo! Budu u tebe hledat rady az na to prijde 🙂 jinak obdivuju!! moc! a drzim palce! 😎

dana3262
10. nov 2010

@brusinka.pusinka Fakt se malá jmenuje Karamelka? To je rozkošný! Znám jedu maminku, co dala své holčičce jméno Vanilka! 😀

brusinka.pusinka
10. nov 2010

@dana3262 néé jmenuje se Simonka, ale v porodnici jak jsem jí vítala na svět pan primář překvapil bo já ji říkala VÍTÁM TĚ MEZI NÁMI SISINKO a on jé Karaamelka to byli supr bonbóny 😀 😀 😀 a už jsem ji tak s manžou říkali a říkame je to náš bonbónek Karamelka 😀 😀 😀 ale na tak originální jméno bych nepřistoupila , mohla by mít v dospělosti problémy stačí naše jména že nejsou ryze česká 😀 😀 😀

vlastovka385
10. nov 2010

@dana3262 Dani, jasný, dělej si to podle toho, jak ty o cítíš. Já se o to hodně zajímám, protože máme alergii, hodně jsem přečetla, konzultovala i s doktorem i s paní, která je imunoložka a má sama silně alergické obě děti, takže si troufám říct, že ta ví o stravě kojenců téměř vše, co se dá kde zjistit a načíst. Se spoustou věcí, co jsi napsala nesouhlasím, ale ty máš právo na svůj názor, samozřejmě, a můžeš si to dělat podle svýho. S největší pravděpodobností to bude v pořádku a Tvůj malej bude prospívat a nepotká ho žádná alergie. Já se snažím to dělat podle doporučení, protože malej je alergik, a nechci, aby měl v budoucnu problémy, protože potravinové alergie se mění v pozdějším věku na inhalační. Ona je to celá věda, například podle nejnovějších poznatků je imunologické okno pro zavádění lepku mezi 6. - 9. měsícem. Byla dělaná studie a pokud se zavede v tomto věku, tak jsou pak minimální alergické reakce v budoucnu. My jsme zavedli až koncem 10. měsíce, protože jsem měla strach, a to mi doktor řekl, že to už je skoro pozdě. Naštěstí lepek zvládáme bez problémů.
Podobně další dost kontroverzní věc, dělala se studie o dlouhodobém kojení matek alergiček a zjistilo se, že děti těchto matek, které byly kojené déle než 6 měsíců, měly v pozdějším věku častější výskyt alergii. Takže ta dispozice se předává i přes mléko. Doktor říkal, že on sám je velkým zastáncem dlouhodobého kojení právě z imunologického hlediska, ale u matek alergiček to bude muset přehodnotit.

dana3262
10. nov 2010

@brusinka.pusinka ahááá... ale i tak je moc roztomilý! Sissinka 😝 - to je jako olíznutí, ne jako znechucení 😅

@vlastovka385 No jo, určitě je to složité a není to jen černé a bílé a to co píšeš ty, je další pohled na věc, jenže nějaký si člověk musí vybrat!!!! 😀 Už mě párkrát zlomila společnost k něčemu, co jsem nechtěla a už nechci, aby se to opakovalo. Já jsem také alergička, držela jsem i bezlepekovou dietu přes rok. Nemám velké zrdav.problémy, ale od každého torhcu jesti mi rozumíš. Trochu alegie, trochu bronchitida, hoooodně ekzem, časté záněkty průdušek atd.. S tím, že se to dostává k dětem přes mléko, je asi pravda. Mockrát mě napadlo (malý má trošku ekzémek, ted uz fakt jen maliko, ale ta cilivost je tam jasne viditelna), ze až ho přestanu kojit, že mu to možná zmizne, ale ani to není pro mne duvod, kojeni omezovat. Proste nějak citim, ze takhle je to dobre. Presto že o tech studiích s lepkem vím, jsem se rozhodla pockat co nejdele.Jak to pujde, no.. zatim si to neumim predstavit. Ted jsem zas cetla, ze nejaký výzkum "prokazal"(nevim, zda je to vhodne slovo), ze dlouho kojení jedinci mají v pozdni dospelosti problémy s cevami a srdcem. No, ani to me nepresvedcilo 😀

dana3262
10. nov 2010

Já jsem nikdy na výběr stravy moc nedala. Skoro jsem se posmívala mé sestře, která to s příchodem prvního dítěte začla dost řešit, ale ted, když má človek nepopsaný list a má možnost začít úplně od začástku, tak mu to nedá o tom přemýšlet a řešit to 😅

sussanah
10. nov 2010

@dana3262 ono je to hodne individualni podle me. U nas teda v 6m mlicko rozhodne nestacilo, proste uz vic nebylo, maly pil jak o dusu a stejne bylo malo. Bezne mi vypil 250ml co 2-3h. Coz mi vychazelo priblizne 1200-1400ml mleka denne a to uz moje telo proste nebylo schopno vytvorit. Navic co se tyce velikosti, tak teda moje miminko teda v 6m malinke rozhodne nebylo, mel 8,5kg 😅 No a zavadeni alergenu-lepek, s tim covece nevim. Oni to furt ti lekari meni, momentalne je ze udajne brzke setkanoi s lepkem je stejne nebezpecne jako pozdni setkani s lepkem, ale to uz se kazdy musi rozhodnout za sebe. Jinak bily cukr a rajcata v 7m, no to snad ani komentar nepotrebuje 😔 Me teda osobne spis prekvapuje to, ze to malemu staci to mlicko, ze nema hlad 😕 A taky bych se teda trochu bala s tim zavadenim prikrmu pozdeji. Ony ty deti jsou neskutecne chytre, jako opice, asi bych se bala, ze treba za 2-3m bude prikrmy prijimat mnohem s vetsimi potizemi, protoze uz proste bude mit vlastni rozum a bude si vice prosazovat svou. Obecne prave kolem toho 6-10m dite prochazi senzitivnim obdobim a lepe prijima nove veci, tedy i prikrmy.
Ale zas na druhou stranu, myslim, ze tady byla jedna maminka, ktera plne kojila do roka (meli nejakou alergii) a maly ji v pohode pribyval, nemel zadny problem a kolem 1,5r se dostal s jidlem pomalu na uroven vrstevniku. Takze takhle to asi taky jde 🙂

zuzkat1
10. nov 2010

@dana3262 ja len ze malo zeleza nie je dobre ked ma..podla to ublizi,ale to je moj nazor a zaroven je moj nazor ze ked nema malo zeleza tak vylucne dojcenie neuskodi ale do roka by som to az netahala mozno tak do 8 mesiacov....

zuzkat1
10. nov 2010

@sussanah v 6tich mesiacoch mal 8,5kg🙂 moja tolko nema este ani teraz 😅

sirinka
10. nov 2010

@sussanah moja prva mala v 6 mesiacoch 9100g a prveho jedla sa nevedela dockat, krasne papala vsetky prikrmy...tiez uz jej mliecko nestacilo...
druha sa vysmiala vsetkym mojim pokusom, dostat do nej tuhu stravu a pekne si zila na mliecku, obcas zbodla flastickove jedlo na 3 krat...naozaj jest zacala po roku...dovtedy sice nejaky ten prikrm bol, ale urcite vypila viac mliecka...

kaja73
10. nov 2010

Ja si myslim ,že priroda to so zubkami preto tak vymyslela,aby sme vedeli ,kedy je čas na prikrm.Asi je prave vtedy zaživanie pripravene na začatie s tuhou stravou.Samozrejme neman na mysli extremy,ked zubky začnu rast v 3 m alebo až po roku,myslim ten priemer.Prvy zubok sa zvyčajne objavuje v cca 6 m a vtedy sa aj odporuča začat s prikrmami.Ale ved povinnost to nie je, a ked niekto chce vylučne len kojit do 1 roka je to jeho rozhodnutie.

dana3262
10. nov 2010

Malo zeleza se pozna, ze by mu tekla krev z nosu nebo kdyz mu tece, ze tece hodne? Ted uplne nevim.. Já toho mlícka taky nemam uplne hodne no..kojim pres den co 2h, spis casteji.. ale kdyz spi tak vydrzi i 3h. No uvidime. Jeste tak mesic pockam a pak zkusim mozna nekajou ryzovou kasi na noc, ale jeste si to rozmyslim. Jak ho ted vidim, tak opravdu nemam strach, ze nebude chtit jidlo. Kdyz ma neco na zuzlani, tak si to neskutecne uziva! 😀 jinak ma ted v 9.mesicich 10kg, to je asi spis min. Ale jinak je uplne ok. Uz je takovy "díte", žádny miminko.. to je desny jak to leti.. Taky proto se uz tesim na dlasi mimi. Je to šichta, ale krasna 😉

dana3262
10. nov 2010

@kaja73 s tema zoubkama mi to taky tak pripada. Neco na tom je 🙂

dana3262
10. nov 2010

@zuzkat1 kdo vi, jak daleko to dotahnu, ze jo.. tohle je cil daleko na obzoru, ale nebudu to hrotit, urcite.. uvidime. na zelezo by mu asi museli vzit krev, to asi delat nebudu jen kvuli tomu.
to je pacholek.. v noci bdi a ted ve dne spi.. 😠 🙂

kaja73
10. nov 2010

@dana3262 s tym železom to nemusiš spoznať nijako.Moj maly dostal v 5 tyždnoch zapal pluc,zobreli mu krv a zistili,že je silne anemicky.Mal hodnotu 76 na miesto 120-140.Takmer skončil s transfuziou a to nemal dovtedy žiadne priznaky,ani len bledy nebol 😒

dana3262
10. nov 2010

@kaja73 nebyl ani bledy jo?! To je teda blba zkusenost ☹

zuzkat1
10. nov 2010

@brusinka.pusinka tak ja keby som mamu pocuvala tak malu kojim kazde 3 hodiny a v noci jej davam caj a aj medzi kojeniami jej davam caj a to by som ju uz od 4teho mesiaca napchavala kadecim🙂 a urcite by som pouzivala sol..vlastne by jedla skoro to co my🙂 mama nechape tie "dnesne sposoby"🙂 ako to ona vola🙂

lawli
10. nov 2010

@vlastovka385 @dana3262 ahoj ,obe ste tu riešili dojčenie a alergie.Tak by som k tomu chcela prispieť aj ja. Moj pediater mi na začiatku povedal toľko ak matka kojí a je na niečo z potravy alergická ,tak by sa mala týmto potravinam vyhnúť v 3 a 4 mesiaci dieťaťa.Naopak na to na čo nieje alergická ,tak v týchto mesiacoch konzumovať všetko. Odovodnil to tým ,že v tomto veku deti prijimajú alergie ,alebo naopak protilátky. 🙂

zuzkat1
10. nov 2010

@dana3262 no to by musela mat dr nekaje podozrenie... anemicke deti neprospievaju takze ak ti bude nadalej pekne prospievat tak mu iste nebudu brat kvoli zelezu... ale moja ma zeleza dost uz teraz a napriek tomu ma 8kil a takmer 10 mesiacov😀

lawli
10. nov 2010

železo nahradíte žltkom a špenátom, aj ja som to tak robila a tiež ho obsahujú strukoviny.Pri malom sme mali tiež podozrenie na malo železa (lekárovi sa zdal bledý) , tak som mu do zemiakov vždy zašľahala žltok... 😉

zuzkat1
10. nov 2010

@lawli to hej ale my sem sa bavili o tom ze vylucne dojcit do roka🙂 a vtedy ho nenahradis spenatom a zltkom🙂

vlastovka385
10. nov 2010

NO já uvidím, nám dělaly krevní testy naposledy v 9m, od té doby nic. A to jsem jenom kojila, dávala bramboru, jabko a kaši Sinlac a měl je pod normou, ale nic tragickýho. Teď jdeme příští týden znovu na gastro, tak se zeptám, jestli neudělá aspoň krevní obraz, ale už jíme špenát, hovězí a tak, tak snad už by to mělo být OK. Ale bledší je teda pořád, to musím říct.

vlastovka385
10. nov 2010

@lawli Jo, jenže já nejsem alergická na nic kromě kakaa a hořké čokolády, malej to má z manželové strany, takže já kojím dál, protože jinak mu nemám jak to mléko zajistit, Nutrilon AC mi sní jenom v kaši, pít ho nechce ☹ .

kaja73
10. nov 2010

@zuzkat1 Pišeš,že anemicke deti neprospievaju.No vačšinou je to tak,ale su aj take pripady ako moj maly.Jednoduch,žiadne priznaky.Prospieval super . Za tych 5 tyždnov,kym sme skončili v nemocnici pribral 1700 g.A ako som pisala ,ani bledy nebol a to mal ozaj katastrofalne hodnoty.Proste, len zo dna na den chytil 40 teploty,ktore neklesali,tak doktor spravil odber krvi a hned sme mohli ist do nemocnice ☹

lawli
10. nov 2010

@zuzkat1 aha....no výhradne kojiť do roka sa mi nezdá....neodsudzujem ,len by som aspoň koli tomu železu dala niečo spapať. Ale možno by pomohlo ,aj ak by matka jedla potraviny s obsahom železa vo väčšom množstve....neviem ,to je len úvaha 🙂

sussanah
10. nov 2010

@kaja73 to mas na mysli alenizky hemoglobin ne zelezo, ne? My s tim taky ted bojujeme 😔 Priznaky zadne nemel (priznaky byvaji ze je spavy, nechutenstvi atd), ale brali mu krev kvuli moji stitne zlaze a tak s ena to prislo.

Jinak nedostatek zeleza se da v potrave nahradit lusteninami, listovou zeleninou, brokolici, spenat, pohanka, cervena repa a hovezi maso (my ho mame 2x tydne a staci). Pokud se vylucne koji, tak potom je dobre, kdyz pripravky zeleza uziva matka (strava v tomto pripade uz nemusi stacit. Dneska jsem byla u Dr praveprobirat ten nas problem, tak mam info zacerstva 🙂