Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

leelo
20. nov 2010

@veronika81 myslim, ze annag nebude radit oducat od nocneho dojcenia. to proste k tomu patri 😀

@luckahr ani sa nedivim, ze mi dr. povedala hlupost, kedze jej dalsi vyrok bol, aby som okamzite prestala kojit, ak bude hnackovat viac ako 2 dni a teplotovat. vraj nesmie prijimat tuky 😕 urcite som ju posluchla 😉
no a o 5.nemoci som si nestudovala, brala som to tak, ze sme ju pravdepodobne podla slov dr.prekonali, tak som viac neriesila

veronika81
21. nov 2010

@leelo myslela som to tak, že ak je veľmi unavená a ozaj by to chcela nejak zredukovať, tak ako to urobiť nenásilne, ľudsky 😉 Ako som písala vyššie, ja som také intenzívne nočné dojčenie nezažila, možno tých prvých pár týždňov, ale aj to sa pamätám, že sa mi budil každé 3 hodinky, bol ako budík 😅

@denisaivan ja som si inak iba teraz všimla, že malá má "iba" 9 mesiacov, v tejto téme som predpokladala že to bude automaticky okolo dvoch rokov 🙂 V tomto prípade by som to veľmi neriešila a dala malej to čo si pýta, našla som tu jeden pekný článok, kuk 😉 http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...

Moja známa (spomínala som ju tu už, tá čo dojčí 7 rokov v kuse tri detičky rad radom..) začala teraz odstavovať svojho dvojročného syna od nočného dojčenia, budil sa veľmi často. Pekne milo mu vysvetľuje, že mliečka je málo, nechajú ho na ráno a tak.. Neviem ako pokračujú, musím sa jej opýtať.

A ak vás to poteší, moja sesternica dojčila cca. 8-9 mesiacov, potom bola malá na UM a PRVÚ celú prespatú noc mali, keď mala malá 6 rokov!! 😀

veronika81
21. nov 2010

@denisaivan ten odkaz kliknutím ti nenačíta (neviem prečo..), musíš ho skopírovať a tak si vložiť do prehliadača 😉

sophy
23. nov 2010

slubila som ze dam vediet...
takze po tom co mi pri prvej navsteve po potvrdeni tehotenstva gynekolog autoritativne nariadil okamzite s dojcenm prestat, pretoze som tehotna a tak dojcit nesmiem, som teraz pri druhej navsteve priniesla na papieri vyjadrenie pacienta, kde som uviedla svoje udaje i to, ze som si plne vedoma rizik i benefitov dojcenia pocas tehotenstva a vychadzajuc z prieskumu a odporucani WHO, UNICEFu a poprednych svetovych odbornikov na dojcenie som sa rozhodla pokracovat v dojceni svojho dietata podla jeho potrieb az do doby kym sa neodstavi
trochu to predychavali, ale uplne akceptovali, mam to zalozene v dokumentacii, takze jedna mala vyhra za nami, pripojila som tam aj vyjadrenie ministerstva zdravotnictva SR k tejto problematike, ktore som si vyziadala - to ich zrejme presvedcilo najviac
ak mate podobny problem, nebojte sa bojovat, pri fyziologickom tehotenstve je dojcenie uplne prirodzene 🙂

majdula
23. nov 2010

@sophy Super!

Jen je silenost, ze si musis svoje rozhodnuti takhle slozite obhajovat a to prosim pred doktorem! Hrozny. Zaplatpanbuh za meho gynekologa. Ten mi naopak pokracovat kojit doporucil a to jsem mela pred Radou tri spontanni potraty a i v tomto tehu jsem zpocatku krvacela. Presto me uklidnil, ze to s kojenim absolutne nesouvisi a at neodstavuju!
Kez by mela takovy pristup i Radova detska doktorka! Ta se me uz od 4 mesicu pta, jestli JESTE PORAD kojim 😲 a protoze je drobnej, tak s tim ma hroznej problem, od narozeni rikala, ze mu moje mlicko nestaci, at dokrmuju UM... od zavedeni prikrmu v pul roce zase prudi s mlecnou davkou, ze moje MM je malo, pry by mel mit pul litru mleka denne...

UF! Je to narocny a unavny stale nekoho presvedcovat 😔

baru5hka
23. nov 2010

ahoj holky. omlouvám se, že lezu do rozjeté diskuze. ale chci se poradit a popovídat si. mám 14měs.holčičku a stále ji kojím. okolí mě stále říká, že už bych měla přestat. do kolika let plánujete kojit cca vy?

prsky
23. nov 2010

@baru5hka myslim, ze vacsina tu diskutujucich nema stanovenu pevnu hornu hranicu. ja napr. planujem dojcit, kym nam to bude s dcerkou vyhovovat obom, resp. kym sa sama neodstavi. moja dcerka MM velmi miluje, ale zacinam na nej vidiet zmeny - napr. po zobudeni sa uz MM posledne tyzdne nevyzaduje, aj noci sa nam zacinaju upravovat (donedavna som v noci dojcila este kazde 2-2,5h), takze vidim, ze je realne, aby dieta same psychicky dospelo k tomu, ze to MM jedneho dna nebude chciet 😉

prsky
23. nov 2010

@majdula ja uz nepresviedcam..mlcim, tvarim sa neutralne a robim si po svojom 😉

prsky
23. nov 2010

@sophy ja som tehu, dojcim a mna sa gyndoska ani nepytala, ci este dojcim a ja som jej to sama ani nehovorila (neprislo mi to dolezite, kedze tehu prebieha uplne OK). nechapem, preco by som mala do karty spisovat nejake moje vyjadrenie o tom, ze budem dalej dojcit na vlastne riziko...ved som svojpravna osoba rozhodujuca sa za seba, lekar mi moze akurat tak poradit. normalne ma ten pristup poburuje 😉

baru5hka
23. nov 2010

@prsky já to reálně vidím asi tak do roku a půl, pak už bych možná chtěla přestat. nevím.pak už si totiž nedokážu představit velké dítě visící mi na prsu... 🙂

majdula
23. nov 2010

@baru5hka Ja si to taky nedovedla predstavit, mela jsem hranici cca rok, hlavne jsem nechtela kojit chodici a mluvici dite 🙂 Coz prave ted delam 😀 a je mi to jedno a kdyby to slo, rada budu kojit klidne do tri let.

Nevim jak ostatni, ale ja kojim maleho uz jen v noci anebo po probuzeni, pokazde uz jen vleze v posteli, je to takovy mily, lezime spolu a tulime se, neni to ze by ke mne pribehl nekde na verejnosti a vyhrnoval mi tricko 😉

prsky
23. nov 2010

@veronika81 problem pri oducani aj "dohovaracim sposobom" je v tom, ze maloktora mamina je konsekventna. Ak raz da, lebo dieta "moc place a dozaduje sa", na druhykrat zas neda, tak ma v tom dieta bordel a pyta este viac, lebo nikdy nevie, ci naozaj MM dostane. Ja mam tiez nocnu "cucajku", donedavna sa dojcila aj v noci velmi casto. Zacala som s upravou frekvencie dojcenia cez den, lebo cez den sa viem viac sustredit a som neoblomna - je to uz v podstate vychova. Trvalo to cca mesiac, kym sme presli z dojcenia na poziadanie (co bolo aj kazdu hodinu) na system rano-obed-po spani-vecer. Hlavne prve dva tyzdne boli dost placlive a hnevlive. Nocne dojcenie sa hned neupravilo, aj ked som dufala, ze upravou denneho dojcenia vymizne aj par nocnych. Prestala som to riesit, aj kvoli tomu, ze ja sa v noci bez problemov vyspim - len malu prehodim na druhu stranu, dam prsnik a spim dalej. No a teraz po cca stvrt roku sa posledne cca 2 tyzdne na didu budi max 2-3x v noci, niekedy ju staci dokonca pohladkat a spi dalej.

@denisaivan podla mna si treba hlavne vybrat 1 sposob a toho sa drzat, nestriedat v priebehu par dni rozne metody, lebo to skor povedie k zhorseniu situacie. vysledok nepride rychlo, pri konsekventnom dodrziavani systemu je to tak do mesiaca. ja som skor za pristup ako pise @veronika81 - vysvetlovat, nenasilne, zodpovedajuc veku a rozumovym schopnostiam vychovavat...ale v noci, ked si unavena, neprebrata, sa to robi tazko. mas este relativne male dojca, radsej by som isla opacnym smerom - vysvetlovat sa este velmi efektivne neda, to skor od roka/roka a pol - takze ja by som dojcila co najcastejsie cez den, v noci si ho nastahovala do postele, naucila sa spat pri dojceni (ja uz som si tak zvykla, ze teraz mam problem zaspat, ked nemam ruku ponad dcerinu hlavicku - a to bol zo zaciatku moj najvacsi problem, lebo som bola zvyknuta spat v klbku) a dbat na to, aby naozaj pil, nielen dudkal. Ked si bude prsnikom isty, casom ho nebude tak casto vyzadovat (u nas to nastalo az teraz). Ked ho vsak budes "odmietat", moze sa skor stat, ze bude prsnik chciet este viac...ale je to velmi individualne. Hlavne treba byt vnutorne presvedceny, ze to tak pojde, drzat sa vybraneho sposobu a verit si - ak si nebudes verit, nebudes dosledna, dieta to bude znasat tazsie.

veronika81
23. nov 2010

@sophy ach to je smutné, ako píše majdula, že musíš o tom presviedčať doktora a nosiť mu nejaké vyjadrenia MZ SR! Neviem si inak predstaviť, ako by ťa chcel k tomu donútiť, aby si prestala 😅 Ale vyriešila si to super, bola by som zvedavá či aspoň čiastočne teraz zmení názor..

@baru5hka počkaj keď ti malá bude mať rok a pol, povieš si ešte týždeň.. ešte týždeň.. a ešte mesiac.. a bude mať dva roky ani nezbadáš ako 😉 Ja som už raz písala, že mám takú pomyslenú "hranicu" dva - dva a pol roka, ale nie že teraz na deň presne, 2 roky a bác, končíme! Uvidím podľa malého, najradšej by som bola keby sa mi odstavil sám, prirodzene. Zatiaľ skončenie dojčenia neriešim.
A okolie? Jedným uchom dnu a druhým von 😀

prsky
23. nov 2010

@baru5hka uvidis, ako na tom budete..ja som nikdy predstavu nemala, ze kolko a ako, ale v 1,5roku by som velmi tazko moju malu prisavku odstavovala - bolo by to velmi tazke na jej aj moju psychiku...teraz by to uz islo lahsie, ale nevidim zmysel v tom, keby som ju odstavila, hlavne, ak jej dojcenie moze pomoct vyrovnat sa so surodencom, ktory pride v marci. a dohovie, co sa stane za tych x dni, co budem v porodnici - mozno uz mliecko ani nebude chciet (aj ked tomu zas az tak moc neverim 🙂 )

baru5hka
23. nov 2010

díky za odpovědi. v noci nekojím, to jsem ji odnaučila, protože vstávat xkrát za noc už mě nebavilo. přes den tak 3-5x

veronika81
23. nov 2010

@prsky zdieľam podobný názor 🙂 aj keď ja ohľadom nočného dojčenia (častého) z vlastných skúseností veľmi hovoriť nemôžem.
A možno sa ti malá odstaví ešte pred pôrodom, keď sa mliečko začne meniť 😉

Raz som čítala taký milý článok, mamička opisovala situáciu po pôrode, keď sa jej veľmi naliali prsia, dieťatko sa nevedelo poriadne prisať a potiahnuť si, odsávačka nefungovala, odstriekavanie strašne bolelo.. zobrala si ešte v pôrodnici na izbu svoju..teraz neviem či 3 alebo 4-ročnú dcérku, ktorú už síce nedojčila, ale malá jej ochotne mliečko vytiahla 😉 Hociktorá odsávačka sa proti tomuto môže skryť, to vieme určite každá 🙂 A ten pocit úľavy je na nezaplatenie!
..to len tak na spestrenie, spomenula som si na to, keď sa tu spomína dojčenie staršieho dieťaťa popri novorodencovi.

sussanah
23. nov 2010

@baru5hka ja byla rozhodnuta, ze kdyz vydrzim do roku, tak si budu gratulovat 🙂 No a rok je za nama a me to bavi, maly ma zajem, pres den mel hezky naucene intervaly, v jine casy by ho ani nenapadlo se dozadovat a v noci se kojil nejdrive v 5 rano. Ted ale onemocnel, tak jsem se zase rozkojila a jsem za to neskonale vdecna! Uz se pomalu vracime do normalu, kazdopadne me to utvrdilo v tom, ze s kojenim jen tak neskoncim, i pediatricka (ac pretim uz me presvedcovala, at kojim uz jen rano a vecer) rikala, ze jeste ze kojim, protoze jinak by byl asi na kapackach (nic nejedl ani nepil). Taky nemam horni hranici, jen chci trochu zredukovat kojeni v noci, radi bychom vetsi rodinu 🙂

Jinak, jak to s malym dopadlo.. Uz je naprosto v pohode, jeste ho trochu lobi krk a polykani vetsich kousku, ale uz ji a pije vcelku normalne. No a na vcerejsi kontrole z dr vylezlo, ze to asi hnisava angina nebyla, ze to vypada na tu herpanginu, ale to uz ted tezko rict. atb mame brat do patku, kdyz uz nam je nasadili, ze se mu alepson nezaniti ty afty v puse. No a strasne se divila, ze nam na pohotovosti neudelali CRP. Jsem na sebe hrozne nastvana, ze jsem mu ty atb nechala dat bez crp testu, holt pouceni pro priste 😖 ☹

sophy
23. nov 2010

@veronika81 vyriesila som to preto tak, aby to uz ako tema neprislo na pretras, povodne som chcela klamat a povedat ze som prestala, ale povedala som si ze mi za to nestoja, ved je to prirodzene, tak preco klamat, stalo ma to sice trosku viac namahy aj nervov ale zacinam trenovat presadzovanie vlastnych rozhodnuti, hlavne k porodu si chcem presadit urcite veci a tak som sa rozhodla trenovat uz na gynekologovi

carodejnica
24. nov 2010

Ahojte dievčatá, chcem sa spýtať hlavne mamičiek, ktoré dojčia väčšie deti. Kedy a ako ste dospeli k tomu, že neuspávate na prsníku? Či uspávate stále? Zaujíma ma to ako anketa a inšpirácia. 🙂
Ja uspávam tak na obed i večer, vyhovuje mi to, aj ja vtedy relaxujem, ale som zvedavá, či o príde ako zlom, alebo to príde postupne. A ako to riešite, ak máte aj druhé deti? Neviem, plánujem druhé bábätko, zatiaľ tehotná nie som a rozmýšľam ako to bude fungovať pri dvoch deťoch, resp. ako ste sa s tým popasovali. 🙂

Inak moja sojka, začala posledné týždne dosť hrýzť hornými zúbkami, nie je to určite naschvál (aj tak ma občas kusne, keď je rozkokošená, to jej ale poviem no-no, a funguje to), ale najnovšie to robí z polospánku, podvedome, až mám boľavé otlačky a fičím na canestene. Stretli ste sa s tým? 🙂

veronika81
24. nov 2010

@carodejnica ahoj 🙂
Ja som dakedy dojčila malého výlučne v obývačke, od malička (zo začiatku pri telke, pozdejšie už nemohla byť zapnutá, lebo ho to veľmi zaujímalo), stále mi zaspal na prsníku, tak som ho iba preniesla do postieľky. Ale ako bol väčší, možno tak 15-16 mesiacov, už mi večer nezaspal, začal sa obzerať okolo seba a kým som ho dostala do postele, tak sa úplne prebral a uspávanie začalo odznova 😀 Tak teraz dojčím už iba v spálni po ležiačky, zaujímavé je to, že cez obed pred spaním mi vždy na tom prsníku zaspí a večer vôbec (možno raz za mesiac a to oslavujem 🙂 ) lebo potom ešte ležím pri ňom, rozprávam rozprávku, príbehy z dňa a tak.. a pri mne zaspinká, potom ho prekladám do postieľky (to trvá cca. pol hodinu, v horšom prípade aj hodinu 😝)
Akurát som sa rozhodla, že ho idem učiť zaspávať samého, tak ak máte nejaké rady a typy, sem s nimi!! 😉 Skúšam na neho veci, že maminka ide na záchod, maminka si ide umyť zúbky a že príde..párkrát som sa samozrejme vrátila, potom som skúšala koľko vydrží, ak začne plačkať, tak idem za ním, že už som si umyla zuby a som tu..ale ak je ticho, tak som sa nevrátila a pekne mi zaspinkal. Ale je to na striedačku, raz plače, raz zaspí.. on je naučený zaspávať so mnou v posteli, že ležím vedľa neho, v podstate mi to ani nevadí, sú to také naše rozhovory a zhrnutie celého dňa, čo nové zažil, čo sa nové naučil 😵 ale plánujeme ho po novom roku dať do jeho izbičky a tam nebudem mať s ním kde ležať (chceme mu tam dať ešte postieľku), tak preto chcem aby zaspával sám.

Ale aby som odpovedala na otázku, ja som to zaspávanie na prsníku neriešila, on si to vyriešil sám. Cez obed zaspí, večer nezaspí 😉 Ale úprimne, vyhovovalo mi, keď pri dojčení zaspal 😅

Mňa zatiaľ nehryzie, ano stalo sa.. možno 3x, ale to tiež skôr tak nedopatrením, že bol rozšantený a vrtel sa, upozornila som ho, že ma to bolí, že budem mať "bibiku", ale schválne to nerobí. Mávam občas na dvorci normálne otlačky zubov (od vrchných), ale necítim to pri dojčení, neviem ako je to možné, proste ma to nebolí..

zuzkat1
25. nov 2010

@carodejnica ahoj🙂 sice mensie dieta ale viem ti odpovedat😀 spociatku ako @veronika81 pri telke a v pohode zaspala ale ked uz vnimala tak neexistovalo ostat v obyvacke takze sme sli do spalne a poleziacky ale to uz par mesiacov (odkedy lozi) teda od pol roka nefunguje,lebo hned chce lozit🙂 tak odvtedy posediacky na rukach... no ale asi 3 tyzdne mozno mesiac cez den zaspi sama... proste som na to prisla ani neviem ako🙂 nakojila som ju a medzitym doprala pracka tak som si povedala nevadi dam ju do postielky a potom uspi... a kym som vyvesala ona spala🙂 tak som to skusila zas... a funguje to niekdy ked ma vela zazitkov tak zaspava stale na prsniku a vecer vzdy ale cez den sa to uz vacsinou da ze sama zaspi... u mna este funguje ked sa jej nedari zaspat ze s nou "saskujem! kym sa koji - teda uz sa nekoji len dudlikuje k uspatiu tak ona mi dobe prstekom do nosa alebo oka🙂 alebo ust a ja s nou zacnem blbnut to ju dostane do dobrej nalady sa smeje a vyska a ked je taka usmiata tak ju pekne pohladkam a dam pusu a stale s usmevom ju davam dole do postielky tam ju este takou hravou formou prikryjem a zvacsa zaspi hnes alebo si este vyska par minut a potom zaspi🙂 ale vecer stale a v noci stale prsnik🙂 a nemyslim ze to budem meneit kym ona sama nebude pripravena lebo mne to nevadi🙂 cez den na to uz asi dozrela kedze som to objavila nahodou pocas vesania😀

co sa hryzenia tyka,, moja ma 6 zubov a hned ako vysli prve dva tak mala pokusy ze hryzt a veru robila to naschval... ked zistila ze to boli (prvu reakciu nezakryjes) a este potom to nono... tak o to viac kusala... tak som to vzdy vyriesila tak ze som ju dala do postielky a bez slova som odisla z izby.... vratila som sa o 10-15 minut a prilozila som si ju akonahle som videla ze ceri zuby tak som vzala prsnik... trvalo to asi tyzden a uz ju ani nenapadne kusnut...naposledy ma kusala ked mala okolo 8meho mesiaca obdobie vzdoru a nechcela sa moc kojit to som si aj myslela ze sa oduca od kojenia...ale uz zas ficime a kazdu hodinu sa koji... a nekuse🙂

zuzkat1
25. nov 2010

@sussanah super ze sa mate lepsie🙂 len k tomu crp... manzel je chory a robili mu minuly pondelok testy na pritomnost bakterii.. vraj ziadne nema a ze teda ATB nedostane dostal daco na imunitu a alergiu ... vobec sa mu to nezlepsilo siel vcera na kontrolu a vraj ma zpal priedusiek a dostal ATB bola tam ina lekarka (striedaju sa dve) a velmi sa cudovala preco nedostal ATB uz minuly tyzden ze to je jesny zapal... ze to uplne pocut ked ho pocuvala... tak ja som dobre zurila lebo keby mu dali lieky uz vtedy uz mohol byt zdravy 🙄

sussanah
25. nov 2010

@zuzkat1 o ono tezko rict s tim crp a atb. Maly je ted lepsi, to je hlavni a priste si to proste necham otestovat a uvidim dle situace 🙂

veronika81
25. nov 2010

@sussanah teším sa s vami 😉 hlavne, že je mu už lepšie!

zuzkat1
25. nov 2010

@sussanah ved ano kazda situacia je ina🙂 hlavne ze je to uz lepsie 😉

sussanah
25. nov 2010

@veronika81 diky, teda byly to nervy, ale to je holt ta prvni nemoc asi vzdycky 😅 Ted uz vim co a jak, tak to snad priste preziju bez tech silenych stresu 🙂

carodejnica
28. nov 2010

@veronika81 @zuzkat1 ďakujem za postrehy.. u nás je to dosť zložité, lebo máme síce dom, ale je to stále len garsónka, je len čiastočne zrekonštruovaný, tak v jednej izbe robíme všetko, našťastie je malá v pohode a ruch jej nevadí - možno si aj zvykla, aj teraz sme obaja s mužom pri PC a ona spí tri metre odo mňa.. ale stále uspávam po ležiačky, pri dojčení (občas pri tom ešte aj kukam TV, včera Transformers 😀 , jej to občas vadí a občas nie, alebo si čítam) .. tak som zvedavá kedy príde ten zlom,.. s tým hryzením sa to teraz zas zlepšilo, ale to jej vyšla stolička, takže možno ju to ukľudňovalo, keď sa mohla zakusnúť 😉

Inak posledné dva dni mi nechce spať poobede, zato spí v noci o cca dve hodiny dlhšie, je to ok, podľa vás, aby skoro 1,5 ročné dieťa cez deň nespalo? 😕 😕 😕

veronika81
28. nov 2010

@carodejnica u nás sa párkrát stalo, že mi cez deň nespal. Nenútila som ho, bolo to zbytočné, iba by sme sa obaja zbytočne vystresovali. Ale bolo to vtedy, keď sme mali horšie noci, ráno spal dlhšie (cca. do 9.30), samozrejme po obede sa mu spať ísť nechcelo, únava prišla na neho okolo štvrtej-piatej a to som ho už ja nedala spinkať, lebo by to mal celé rozhádzané. Uložila som ho po siedmej, zaspal ako nič 🙂

To, že 1,5 ročné dieťa cez deň nespí podľa mňa nie je bežné, ale čo narobíš? Mám známu, ktorej dcéra približne v tom veku prestala cez deň spávať, má už skoro tri roky a nedávno sa začala sama pýtať spať, že je unavená, uloží sa v izbičke a pospí si hodinku 😉
Ale u vás to môže byť prechodné, uvidíš za pár dní. Možno si skúste iba ľahnúť, niečo jej rozprávaj, nech si oddýchne..aj keď úprimne, moje šidlo si neviem predstaviť iba tak pre nič-za nič v horizontálnej polohe 😀 musí byť fakt unavený, aby si ľahol.

zuzkat1
29. nov 2010

@carodejnica moja este tolko nema...ale mam kamosku a tam jej drobec nespal cez den vobec... nikdy od narodenia naucil sa spat az v skolke ked zistil ze fakt sa mu tam nikto nebude venovat a ze aj ine deti spia ale ked su prazdniny alebo vikend tak doma nespi😀..... ak jej to nechyba tak by som to neriesila🙂 moja mama spomina ze ani ja som nespala uz v tom veku...mama si so mnou vzdy poobede lahla a snazila ma sa ma vseliako uspat a po hodine sme z postele vstali a ja cerstva ako rybicka a mama na nervy z toho ze ma nevedela uspat😀 ....moja spi momentalne 2x ale oba spanky stiha doobeda...lenze mne sa v noci velakrat budi (napr. tuto noc kazdu hodinu bola hore) tak asi dospava🙂

margotg
29. nov 2010

@carodejnica že vstupuju - s tím spaním, s tím asi fakt nic nenaděláš. Moje prazážitky ze školky jsou, že mě nutili po o spát 🙂 první dcera nespala už od roka a vůbec jí to nechybělo, druhá dcera byla lepší, ale od roka apůl už určitě taky nespala a třetí zatím vypadá nadějně, ta je z nich nejspavější, tak asi nebude po mě 😀 Jeden synoveček nespal ve dne a ani v noci, ségra si s ním fakt užila a druhej synoveček prospal skoro rok života.