Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
3. jan 2011

ad imunita, ono je to podle me (stejne jako spousta jinych veci) hodne dano geneticky. Nekdo muze mit imunitu proste narusenou, ale neprojevuje se to, dokud nejsou na organismus kladeny vetsi pozadavky (coz tehotenstvi a kojeni proste zatez je). Takze se to muze potom nejak rozjet, ale zdravy clovek by to mel ustat v pohode. U me teda nastesti zmeny jen pozitivni 🙂
Jo a jeste jedna zprava, nechci zakriknout, ale asi se pomalicku pridam k Majdule a K.ate, bude nas nekdy v Zari trochu vic 😵

k.ate
3. jan 2011

@kinsi já tohle neřešila, malej dostával příkrmy a k tomu jsem ho normálně kojila jako před tím nebo jak jsem to cítila 🙂 Ale já nikdy nechtěla za každou cenu kojit "dlouhodobě", prostě jsem to brala tak, že pokud to půjde, půjde to a když ne, tak ne... Nechávám to na malým i teď... 🙂 Pokud by se mi malej v roce odstavil, nebrala bych to tak, že jsem někde udělala chybu, ale dokud se neodstaví sám, nechávám to tak... 😕

k.ate
3. jan 2011

@sussanah gratulujem, ale zatím jen potichu 🙂

tanuki
3. jan 2011

co to tu na mě vykouklo 😉 😀

sussanah
3. jan 2011

@k.ate dekuju, ale zatim fakt jen potichu, je to uplny zacatek, ale mam z toho ohromnou radost 😵 Jen teda mi zacina byt pri kojeni na zvraceni 😅

majdula
3. jan 2011

@amarelka Neporadim, ja odstavit jeste nechci a malej se ani nechysta (uz zase kojim i pres den po polednim spanku a v noci tak 2-3x - jo a uz si o to dovede i rict, zahlasi nekompromisne Mami, miňo! a musim dat 😀 ). Jen ze kojeni me boli celou dobu, co jsem tehotna 😢 bradavky mam citlive jen na dotek, natoz kdyz se mi prcek neprisava, ale prikusuje 😖

erinka83
3. jan 2011

@sussanah 😵 😵 😵 😵 držím vše co mám 🙂

majdula
3. jan 2011

@sussanah Taky drzim!!! 😵

@k.ate A jak je to s tebou vlastne? Jak daleko uz jsi?

erinka83
3. jan 2011

Já jsem měla citlivější bradavky tak mezi 6. až 8. týdnem hodně, to jsem ještě nevěděla, že jsem těhu 😀 Naštěstí už mě to vyloženě nebolí...

vejula
3. jan 2011

@veronika81 dakujem 😵 tak ak teda možem občas kuknem... Moj maly inač okrem mliečka takmer nič nezje... Ale neva je pekny zdravy.. PRave prekonavame kiahne, ale maly to zvlada uplne bravurne.. PRed tyždnom sa vysypal a už mu pomaly opadavaju chrastičky, žiadne teplotky ani nejake problemy, tak som strašne rada, lebo som sa bala.. Verim že aj kvôli mliečku to malo taky rycly priebeh 😵

@sussanah jj je to fakt smutne... Ale ja si z toho fakt nič nerobim. Asio by ma trocha zamrzelo keby mi fakt niekto pri kojeni na verejnosti povedal niečo neprijemne, zahambujuce to by som sa možno zahambila aj ked viem že nieje za čo, lebo je to normalne a moje babulo okrem mliečka takmer nič neje, takže je to pre neho hlavny takmer vyhradny zdroj potravy, takže mu to nemožem a nechcem odopierať kedykolvek ked si pyta ked je hladny... Ale chvalabohu taketo sa mi nič nestalo.

veronika81
3. jan 2011

@vejula keby ste bývali bližšie, tak sa pozvem k vám na kiahňovú návštevu 🙂

veronika81
3. jan 2011

@sussanah gratulujeeem 😵 držím päste 😉

sussanah
3. jan 2011

dik dik vsem 🙂
@veronika81 co jsou kiahne?? nestovice?

k.ate
3. jan 2011

@majdula zítra bych měla začínat 11 tt, termín mám cca 2. srpna, ale je to plus mínus autobus, protože poslední MS jsem měla 28. září a to teda absolutně nesedí, i doktorka říkala, že při NT screeningu mám říct, že jsem ji měla 28. října 😀 že to víc odpovídá.... 😕 😀 No a NT screening nakonec doporučila, protože u malýho jsem měla jednu hodnotu na hranici normy, tak prej pro jistotu, že mě o tom poučit musí, takže 14. ledna jdeme do prenatalu 🙂

veronika81
3. jan 2011

@sussanah ano 😉

k.ate
3. jan 2011

@majdula jinak my jsme konečně po předvánočním rýmování zdraví, tak bychom se někdy mohli domluvit, teda nechci se vnucovat, ale vidim na malým, jak je nadšenej, když vidí jiný děti 🙂

majdula
3. jan 2011

@k.ate No jasan, ale chtelo by to nekde v teplicku vevnitr, kam se ti chce dojet, kde bysme mohly prcky vypustit? Odkud jsi?

vejula
3. jan 2011

@veronika81 😀 😀 ja som bola z toho najprv smutna, ale treaz som rada že sme ich dostali... Staršie deti to vraj horšie znašaju a moj bojovniček to zvladol na jedničku 😵

amarelka
4. jan 2011

@carodejnica ahoj, dakujem. 🙂 .tieto stránky som čítala asi pred pol rokom..ked som pátrala po tom, či sa dieťa odstaví samo alebo to ukončí mama..potvrdilo sa mi, že by dieťatko malo z toho vyrásť, takže som to neriešila. Cici som aktívne neponúkala, za to malý sa aktívne dožaduje 😵
Tandemové dojčenie som tiež zvažovala, ale potom nastalo to, že mi je už dojčenie nepríjemné, chcem sa v noci vyspať aj inak, ako na boku, nepresúvať sa z postele k malému, zaspať tak, že cica a zobudiť sa opať na to, že cica. Myslím, že už je dosť velký..a ak zvážim, že kým porodím, bude mať cez tri roky, tak radšej by som to ukončila teraz, ako potom, aby nemal pocit, že mu babatko zobralo cici.
Len hladám nejaký citlivý "postup" , aby som niečo nepokazila. Nejakú náhradu, ako by mohol zaspať aj bez toho ciciku a pocitu, že o niečo prišiel. 😒
V sepembri by mal ísť do školky.

amarelka
4. jan 2011

@k.ate ahoj, to áno, tvoj malý je o rok mladší, to by som možno v takom prípade ešte vydržala. To by aj to tandem. dojčenie šlo.. 🙂

amarelka
4. jan 2011

carodejnica hoci musím priznať, že táto veta, z článku o tandem.d. ma nalomila, už nie som tak 100% istá tým odstavením. 😖

."Tandemové dojčenie môže staršiemu bábätku ľahšie prijať nového súrodenca a zmierniť žiarlivosť a rivalitu, ktorá sa s príchodom nového človiečika do rodiny objaví. Takisto to môže aj satisfakcia pre mamičku , ktorá tak nemá pocit, že svoje staršie bábätko zanedbáva a odstkruje."

amarelka
4. jan 2011

@majdula Tak ja mám o rok vaščieho chlapíka 🙂
a inak sa necítiš unavená? ako to u vás vyzerá počas noci?

prsky
4. jan 2011

@amarelka ja som potom, ako som zistila, ze som tehu, presla z dojcenia na poziadanie na dojcenie na intervaly...mala mala takmer 2 roky.. proste som si volne stanovila, ze cez den dam rano, pred obednym spankom a pred vecernym spankom - nebrala som to ale uplne striktne, nech nema z toho stres...proste som ju informovala, ze mliecko teraz nie je, ale ze bude, ked sa napr. dohrame, dopapame, vratime sa z vonka a pod...a to som aj dodrzala...prve dva tyzdne boli najhorsie, lebo sa didy dozadovala velmi nastojcivo az hnevlivo, postupne moje nie akceptovala, potom isty cas este skusala a po cca mesiaci uz pytala len v tych casoch, ktore som "stanovila". nocne dojcenie som neriesila, lebo to by som sa musela prebrat, aby som bola dosledna a to u mna nehrozi, kedze ona sa zamrvi, ja ju prehodim a pije (ja sa pri dojceni v pohode vyspim)...dufala som, ze sa nocne dojcenia upravia s dennymi, ale nestalo sa tak...teda, stalo sa tak po cca stvrtroku od upravenia dennych dojceni a uplne bez mojho zasahu- dojci sa pred spanim a potom az niekedy rano okolo 6tej.
inak spolu s dennymi dojceniami som riesila hned aj zaspavanie bez prsnika...nadojcili sme sa, akonahle sa odpojila, didu som schovala...jasne, ze tiez protestovala velmi, ale casom akceptovala (tak ako u dennych dojceni)...vhodne je zaviest nejakeho spinkacika = plysaka, hracku, z ktorou bude zaspavat
ja sa na tandem tesim, trochu je mi dojcenie neprijemne az teraz v poslednom trimestri, lebo mam strasne suchu pokozku, co sa uz zacina prejavovat aj na dvorcoch bradaviek

majdula
4. jan 2011

@amarelka Ubavena zatim nejsem a kdyz prece jen, zdrimnu si s nim ty dve hodinky pres poledne a je zase dobre 🙂 Ale porad to nocni buzeni nejak zvladam a nevadi mi. Jak jsem psala, je to jen tak dvakrat, nekdy casteji, ale da se... bud si rekne jen o vodu a spi dal anebo chce mlicko, tak ho dostane a usne u toho a ja taky...
Tandem by mi nevadil i prave z toho duvodu, co jsi citovala 🙂 (trosku uz mam obavy, ze R1 bude na R2 zarlit...) jenze u nas je problem, ze Rada uz ode me pije jen vleze... kdyz jsem mu zkousela nabidnout pres den normalne vsede, tak se jen smal a nechtel... sice mi obcas leze do tricka a oznamuje, ze tam ma mama mlicko, ale nevezme si. Toz nevim... dve deti vleze jaksi nenakojim 😅 Jedine postupne, no...

bibi1711
4. jan 2011

Ahojte maminky,len nedávno som objavila tuto peknú tému🙂,tak si vás občas čítam.moja Ema ma v piatok 20 mesiacov a kojime sa stále veľmi často.ráno po prebudeni,potom na desiatu,pred obednym spankom,po ňom,podvečer a na prsniku aj zaspava.v noci kojim veľmi často,niekedy aj 10krat za noc. Dnes sme sa vrátili od lekára,obaja s manželom mame zápal priedusiek,lekár hneď,že prezrieť aj emu,lebo že aj mala to určite ma-všetci traja mame spoločného lekára-ale malej nič nie je.dýchanie ma úplne čisté,a že je to určite len vďaka kojeniu.veľmi sa teším,lebo viem,že to ma zmysel.tak Vám prajem prijemne dojcenie a nenechajte sa nikým odradiť,pokial to vyhovuje Vám a vašim drobcom🙂

amarelka
4. jan 2011

@prsky Ja malého dojčím, ked ide spinkať, to si vypýta sám, že už podme spinkať...Myslím, že keby vedel zaspať aj bez toho, cici by ho už nezaujímala...Síce niekedy, ked je mrzutý a udrie sa niekam, tak povie :"mám bibi, treba cici, mama"
Nočné dojčenie mi nevadilo, až kým som neotehotnela a nedarí sa mi pritom zaspať pre tie nepríjemné pocity, . Takže len skúšam malému postupne vyťahovať z pusy a vravím, že stačí. Niekedy tak na tretikrát si dá povedať, otočí sa na druhú stranu a spinká dalej a ja až potom viem zaspať. Pri tom dojčení ešte ručkou šúcha a naťahuje druhú bradavku, aby to nebolo také nudné.
Niekedy robí také krkolomné polohy, že napríklad ja ležím, on pije a začne sa pritom staviať a prekrúcať a ja čakám, kedy mi odhryzne z bradavky, tým ako sa šmykne niekam. Ešte lepšie je, ked mi niečo vraví pomedzi zuby, ale cici nepustí a drží v zuboch 🙂

sussanah
4. jan 2011

@bibi1711 jj, tak to u nas taky ted probihalo, my s manzelem jsem lehli pres vanoce na chripku, bylo nam pekne blbe a maly si asi 2x pciknul a bylo 🙂 Az mu skoro zavidim, jake to ma chlapec jednoduche 😀
@majdula muj mi taky jde obcas do vystrihu, ale spis aby se utvrdil, ze mlcko nikam neslo. Vzdycky ukaze znak pro mlicku a pak mi zacne prsa schovavat (ja mu vzdycky rikam, ze mlicko schovame na pozdeji/na vecer), tak je to docela sranda 🙂 Nektere deti se do vystrihu vesi, muj mi ho zakryva 😀

sussanah
10. jan 2011

Holky, mate nekdo zkusenost s tim, kdyz melo ditko kasel a rymu, ze by mu kojeni ten kasel zhorsovalo? Nevim teda, jestli je to tim, ale mam pocit ze po kojeni ma maly ten kasel horsi, tak jestli i na mm plati to stejne jako u mlecnych vyrobku u kasle, ze zahlenuji 😕

k.ate
10. jan 2011

@sussanah mně se to nepotvrdilo, ale malej zatim měl kašel jen dvakrát jaako průvodní jev rýmy... u nás byl problém, že odsát se nechá a na nos si při rýmě nedá pořádně sáhnout, takže musel usínat bez kojeni a nebo při kojení ty hleny spolknul a pak kašlal možná o něco víc, ale nikdy ne dýl jak tři dny...

sussanah
10. jan 2011

@k.ate diky, on ma rymu ted asi 3den, ale vcera se pridal kasel a vecer to bylo silene. V noci byl 3h vzhuru a nedokazal usnout. Kdyz jsem ho prave nakojila, aby usnul rychleji, tak se potom rozkaslal jeste vic ☹ Uz jsem zacali davat stoptusin a kojeni jsem stahla na 2-3x denne, tak uvidim.