Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

zuzkat1
10. feb 2011

@johanka. no moja papala asi 3 tyzdne celkom pekne🙂 aj pribrala od januara 400g😀 ale mas pravdu vcera si uz povedala stacilo a obeda sa ani nedotkla olovrant ochutnala a vecera zas nic... dnes odmietla aj svoj oblubeny jogurt co bola jedina istota ze aspon polovicu zje... a dnes nic 😕 rovno pokrutila hlavou ze nieeee🙂 no a obed akurat to poroztierala po stole akoze "aka sranda"😀 tak uz sa tesim na olovrant ze zas nic nezje 🙄 inak u nas je jedine osvedcene - banan... to zje🙂 sice cely este nikdy nezvladla ale aspon ho nikdy neodmietne, banan proste miluje🙂
prosim ta ako casto kojis este cez den?

zuzkat1
10. feb 2011

@martinka17 no podla mna to nezavisi od zamerania lekara, ale od informovanosti a celkovemu pristupu ku kojeniu... inak fakt zla skusenost...ja sa poznam asi by som jej na to nieco povedala... aj ked niekedy to nema ziadny zmysel...
ja naopak musim zatial zaklopat ze mam dobre skusenosti s lekarmi (az na neurologicku podla ktorej je kojenie po roku zbytocne) ale napriklad nasa pediatricka ta ma taku brozurku o prikrmoch (sama ju pisala) a tam ma ze po roku kojit netreba-tak som aj cakala nejake blbe poznamky ze naco este kojim a uplne ma sokovala ked jej dokonca ani nevadilo a vobec nepovazovala za problem ze mala odmieta vodu aj caj a chce len mlieko... dokonca povedala ze je to ovela lepsie akoby pila caj🙂

bertica.h
10. feb 2011

naša dotorka ani nevie že kojím,vobec sa ma to ani v poradni nepýta..

martinka17
10. feb 2011

@zuzkat1 tak táto expertka vraj kojiť do pol roka, potom ešte trošku tak do 9 mesaicov a potom odstaviť. Vraj je malý potom príliš naviazaný. Jasné že mi reval na rukách, keď mu napichala 10 testov na ruky a ono ho to bolelo a bol z toho vystresovaný,.Pritom nikdy ani pri odbere krvičky neplače, takže toto muselo bolieť, a to 10 krát po sebe na predlaktie, vrrrr. Naša pediatrička to tiež nekomentuje. Ináč na chodbe na nástenke má plagát na podporu dojčenia, tak akosi kontraproduktívne s jej postojom 😎 😀

leelo
10. feb 2011

@martinka17 haha, to s tym plagatom je krasna story a v praxi dost casta:
jasne, som ZA dojcenie, ale po pol roku nech uz na prsniku nevisi! 😀 😀 😀 😀 😀

leelo
10. feb 2011

@zuzkat1 najlepsie je tesit sa z kazdeho maleho uspechu, ale nejako to neriesit. v tomto obdobi nemozeme chciet od deti, aby mali nejake ustalene nazory na to, co im chuti. su este malicke a vela malad/spravania je podmienenych napr. unavou, zubkami atd.
zaroven je ale dobre, ze pud sebezachovy funguje spolahlivo a od hladu iste nezahynu 😉

zuzkat1
10. feb 2011

@martinka17 😀 no to boli...ja som absolvovala take testy a je to dost neprijemne...a ved ma 2 roky tak ma pravo plakat aj keby nebolelo...

zuzkat1
10. feb 2011

@leelo no najma moja nie🙂 stale sa koji🙂

martinka17
10. feb 2011

@zuzkat1 presne tak, soom to vravela aj mame, sme sa nasmiali, lebo pani doktorka mala viacej perličky, jej vadilo asi aj to, že som ešte vôbec doma a ešte nepracujem 😀

olifcek
10. feb 2011

@martinka17 ja bych sa asi zacala smiat do tvare tej lekarky, mne su vtipne tieto tvrdenia.. 😅

ak by neplackal, nebola by to zdrava reakcia dietatka, ev to boli... boze, niektori lekari...

@zuzkat1 no my teraz papame uz par dni veeeela, asi zase naraz vyrastieme x;o) my mavame take... x;o) tak som zvedavaaaa 😉

olifcek
10. feb 2011

@martinka17 prosim Ta, ktora to je lekarka? ja bych sla k nej akoze na preventivne vysetrenie 😀 😀

martinka17
10. feb 2011

JE to v novej nemocke, je to alergologička ale meno radšej nepíšem, aby sa neurazila 😀 😀 😀

ináč pani odborníčka vyšetrila dnes 5 detí v poradí, 8 ročný, potom išiel dnu asi 18 ročný chalan, potom 2 asi 15 ročné sestry a môj 2 ročný Samko išiel posledný po 2 hodinách čakania....o pol dvanástej chodí spať, to mu len druhý krát pichala rúčku, čo budem písať 😝

bambusko
10. feb 2011

@martinka17 citam tvoju skusenost u alegologicky 😕 😕 😕 🙄 zaujimave, ze um sa doporucuje do 3r a mm nema vyznam...

sirinka
10. feb 2011

@martinka17 no neviem, ci by som sa nebala chodit k takej doktorke.... 😝

zuzkat1
10. feb 2011

@martinka17 no veru nechapem nas vsetky 😝 sme lenive ze nerobime a sedime doma na zdku a hlupe ze kojime a lakome ze nekupuje UM 😀

zuzkat1
10. feb 2011

@olifcek no moja vela nepribera prave to ma prekvapilo ze teraz tych 400g🙂 ona ma len 8,7kg a o tyzden ma 13 mesiacov🙂

leelo
10. feb 2011

@martinka17 veru, ked ma chaos v hlave, v pristupe k pacientom, tak v com este? v diagnostike? 😝

ja som taka, ze vzdy s kazdym odporcom o dojceni polemizujem a snazim sa ho doslova zasypat argumentami pre dlhodobe dojcenie. myslim, ze je to prave na nas, aby sme lekarov "vychovavali"

olifcek
10. feb 2011

@martinka17 ja bych ju zmenila alebo sa otocila a sla.. necakala bych, najma teraz, v chripkovom obdobi Ta nechala cakat v nemocnici, nema rozum

@bambusko mm je zadarmo, vies? 😉
@zuzkat1 no saq teraz uz mozno len kilo za rok priberieme, takze pohodaaaaa 😉

olifcek
10. feb 2011

@leelo 😵 😵

aniska
10. feb 2011

zeny, viete co ma fakt bavi? ked mi nasa detska povie jednym dychom, ze je hrozne ze este kojim, a ze uz nemam (co JU do toho??) a zaroven ze MUSIM davat kazdy den jogurt a mlieko od kravy aby sa dobre vyvijal!!! ??? cerstve a kvalitne mieko bez hormonov odo mna je proste menej hodnotne ako od kravy ktora to ma pre teliatko,je napchata hormonami, zere suche granule, a slnko este poriadne nevidela..
jogurty jeme, syry tiez, tak ani nechapem to extremen zdoraznovanie, aby sme to davali.
a to nevie, ze krom 18 mes Lu kojim obcasne i Mateja(3 roky) 😀

bambusko
10. feb 2011

@olifcek ved ja viem, ze to je v tom 😒 na dojciacich matkach este nik nezbohatol...

leelo
10. feb 2011

@bambusko ale malokto si uvedomuje, ze spolocnost stoji omnoho viac financii to, ked sa dieta nedojci. a o enviromentalnych vplyvoch umelej vyzivy a celeho kolotoca okolo ani nevravim 😝

@aniska hahhaha 😀 aj moja dr. sa vie takto predo mnou strapnit. oni melu nejake naucene info (od sponzorov), ale nedavaju to do logickych suvislosti castokrat 😉

carodejnica
10. feb 2011

Tak to teda aj ja čumím, neviem, neviem, všade sa hovorí o pozitívach dlhodobého dojčenia a nájdu sa lekári, ktorí sú zjavne neinformovaní a tým pádom mamičky iba zbytočne zneisťujú.... 😠

martinka17
10. feb 2011

všetký vďaka za podporu, preto som sa aj prišla "vyžalovať". popravde, som rada, že som to dotiahla do 2 rokov ( na pol roka po x-tom zápale prsníka, ktoré som mala v týždňových intervaloch, som povedala, posledný krát...a našťastie aj bol posledný 😀 )Ostatné problémy som neriešila, moje zdravie je na mizine ale malý má 2 roky a ani raz nebral ATB, nebol chorý, len mal 2 krát soplíky a aj to ľahký priebeh. Tak to kojenie malo iste nejaký význam. A nech sa nehnevá, ale jej rady o kojení som si k srdcu nebrala. 😀 😀 Ja som chela odstaviť malého postupne a nie drsne zo dňa na deň, je to taký závislák, on pomaly sa ustupuje, ja strácam mlieko, tak nám to vyhovuje 🙂

sussanah
10. feb 2011

@martinka17 tak se teda pridavam k zastupu zirajicich. A ze teda jeste navic alergiolozka 🙄 je to fakt smutne. Kazdopadne vliv na zdravi urco kojeni ma, ale my teda antibiotika uz meli, chripku 2x + i nachlazeni a zacinaji se mu projevovat uz i prvni potravinove alergie 😔 . Ale porad si rikam, ze by treba na tom byl hur, kdybych nekojila 😅
@aniska jj tohle mi taky onehda nekdo rikal, proc jako kojim, kdyz mu muzu dat uz kravske mleko. Tak jsem mu na to rekla, proc mu mam davat kravske mleko, kdyz muzu kojit 😀

martinka17
10. feb 2011

@sussanah ja si tiež vravím, že to nie je len kojením, že je zdraví, ale aj iné faktory vplývajú.....ale ako píšeš, čo by bolo, keby som nekojila??? Na rok sme boli na endoskopiu kvôli podozreniu na celiakiu. Nepotvrdila sa a ja viem, že kojenie je jedna z ciest k tomu, ako tejto chorobe torlinku predísť🙂 Tak prečo nekojiť, nič ma to nestojí, ušetrila som koopec peňazí na UM ( to vidím teraz, malý mlieko zbožňuje, sáčok máme na 4 dni 😅 )

sussanah
10. feb 2011

@martinka17 no ja to vidim i tak, ze kojenim mu jednoznacne neublizim, takze to muze byt maximalne tak pozitivni vliv 😀

dzio2
10. feb 2011

Boze to co tu citam, ☹ ,to vazne mate take reakcie na kojenie ?ty kokso ja by im dala 😠 ja som kojila len 5tyz ☹ ,a velmi vam to zavidim ,ale v dobrom 😉 ,maminky len kojte ,je to najlepsie co pre svoje deticky robkate 😉 ,a kaslite na kazdeho kto ma debilne poznamky prajem vam veeeeeeeeeeeeeela mliecka nech lem chutna vasim detickam, hoci aj do 5r 😀

johanka.
10. feb 2011

no ziram, to ja mam celkom osvieteneho pediatra, tusim. Ten mi vravi, nech len pekne kojim a mamicky co maju tendenciu zavadzat umele mlieko, od toho strasne odhovara, vraj maju rdsej kojit. Podla neho vraj dieta do 15 rokov ani mliecne vyrobky nepotrebuje, ved ma mm 😀 Ja sa Miske teda snazim uz nejaku dobu podstrcit jogurt alebo nieco podobne, ale zatial neuspesne 😠

k.ate
10. feb 2011

Mě hrozně baví kecy lidí, že malej na mně bude závislej, že se ode mě nehne na krok, když s ním jdu po parku, on se otočí, zamává mi a jde si tam, kam chce on maminka nemaminka... Tak si říkám KDE mám to dítě, který beze mě nedá ani ránu? 😀 😀 😀