Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

annag
13. feb 2011

@sussanah

snaha je optimalizovať tvorbu mliečka u mamičky. Mala si podľa opisu veľmi dobre rozvinutú laktáciu, možno až nadprodukciu. Tak, ako je zle, ak je mliečka málo, tak je zle, ak je ho priveľa. . Samozrejme, dá sa bábo, ak má často refluxné príhody, nosiť, odpájať z prsníka predčasne, predlžovať intervaly ... ale to sa spája jednak s rizikami z nedostatočného vyprázdňovania prsníka a tým ohrozenia celého dojčenia, jednak tým bábo ochudobňujeme o výhody dojčenia, ktoré si nemôže vychutnať a takisto i mamičku. Bolo by Ti zrejme oveľa ľahšie , ak by dokázal na prsníku i zadriemať a pocuckať si ho chvíľu naprázdno tak, aby si za ten čas upokojil bruško, prípadne i zadriemal ...

Ak to nedokázal, najedol sa príliš rýchlo, prichádzal o uspokojenie z dojčenia. Je totiž zásadný rozdiel medzi zasýtením a uspokojením z prijímania mliečka. Malý potreboval po dojčení nenutritívne sať, a preto bol nepokojný - nemohol na prsníku napomôcť tráveniu, nemohol si zosilniť pôžitok z dojčenia, nemohol potlačiť stres z toho, že sa cítil pre návrat mliečka nekomfortne , potreboval cucať a nedalo sa mu. Preto bol cumeľ v tej chvíli pre Teba východiskom. No situácia sa dá riešiť bez cumľa a tým i bez rizík, ktoré sa s jeho používaním spájajú . Dá sa pomerne rýchlo miernym útlmom laktácie docieliť, aby sa mliečka tvorilo akurát....

Nebolo by správne, ak by som mamičky na cumeľ navádzala, keď poznám riziká, ktoré sa s jeho používaním spájajú a pritom nejde len o dojčenie samotné. Preto asi vyzerám ako radikál, ale nemám inú možnosť ... 😀

majdula
13. feb 2011

@sussanah Jj horecky mel dve noci, ted uz bylo druhou noc dobre a snad bude i dal...
A fakt jsem byla rada, ze to prsicko jeste mam a muzu pouzit, uzasne se tak u me uklidnil, kdyz bylo nejhur...

sussanah
14. feb 2011

@annag tak jo, tak ja dam pristimu refluxujicimu mimcu precist to, ze si ma pocucat i prso naprazdno, nedejboze u neho i usnout a ne se narvat behem 5min a pak blil jako sileny. On ale maly moc na tyhle rady nedal a nevim proc, delal si to po svem 😀 Kazdopadne nejsem si jista s tou nadprodukci, vzhledem k tomu, ze vesele blib az do 6m do prikrmu a to i presto, ze jsem byla v jeho 3m na operaci, pak 14 dni rozbihala laktaci jako blazen, protoze tam proste nic nebylo, ale to bylo malemu vcelku jedno, vyblil i to malo, co vysal... Ale to je holt jedno, protoze kazda jsme presvedcena o sve pravde. Nebyla jsi u nas, nevis jake jsme meli a nemeli problemy. Ja netvrdim, ze se s dudlikem rizika nespojuji, ale rizika jsou u vseho (vcetne kojeni) a je u na kazde z nas co udela proto, aby ta rizika co nejvice minimalizovala.
Kazdopadne i laktacni poradkyne se ve svych radach dost zasadne lisi, jina LP co jsem cetla jeji stranky zase (a stale rada nakouknu) dudlik u refluxujicich miminek doporucuje (pri dodrzeni jistych zasad), uplne nedoporucuje za kazdou cenu dite uspavat u prsu a dokonce si mysli, ze dite starsi roku by opravdu nemelo sat v noci 10x, pokud k tomu neni nejaky mimoradny duvod (nar nemoc apod). To je tak, ze ono asi nebude na svete jedna univerzalni pravda, ktera jde nastelovat uplne na vsechno a na vsechny 😉

annag
14. feb 2011

@sussanah

presne tak, nebola som u Vás a ťažko sa mi vyjadruje k minulosti, grckanie ovyplvňuje kopec faktorov, navyše z pár viet , išlo skôr o všeobecný pohľad na problematiku "refluxu" - nechcela som sa Ťa dotknúť , verím, že si robila maximum 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

ani ja si nemyslím, že dojčiť sa v noci 10 krát treba nechať nepovšimnuté - naozaj je za tým niečo a dá sa to zistiť 😉

sussanah
14. feb 2011

@annag ja jen ze z tve odpovedi mi to prislo, ze reflux je spis zpusobeny nadprodukci mleka a ne ze je to regulerni lekarska diagnoza 😉 Ano, k minulosti se tezko vyjadruje, sama vim, ze slo spoustu veci delat jinak (clovek se holt stale uci), ale treba ohledne dudliku jsem v tomhle proste presvedcena, ze malemu pomahalo zdaleka nejvic 🙂

Kazdopadne clanek je teda opravdu dobre napsany ( a ze jsem jich teda o refluxu precetla hromady..), myslim, ze opravdu muze pomoct v mnoha pripadech. S tim castym kojenim u refluxu jsem taky cetla uz predtim, i jsme to zkouseli, ale maly jaksi odmital prso driv jak po 3h, pak se napraskal a blil.. Holt kazde dite je jine a plati to i u refluxovych. Fakt je to, ze po operaci, kdy jsem teda mela mleka vyrazne mene (temer zadne), tak blil trosku min, ale zas to melo obrovskou nevyhodu, protoze mi neslo rozbehnout laktaci tim, ze bych maleho casto prikladala, protoze on se proste odmital prisat (diky bohu za odsavacky). Jednoduse chtel svou davku co 3h a kdyz jsem ji nemela ja, tak prisla na radu holt flaska.

No ale jsem rada, ze jsme si veci trochu vyjasnily, ono ty tve nazory vyznivaji casto veeelmi radikalne bez moznosti diskuze a ochoty pripustit i jiny nazor 😉 A je to nekdy skoda, protoze myslim, ze delas svou praci opravdu dobre (to, ze v necem s tebou nesouhlasim, neznamena, ze si nemyslim, ze jsi dobra LP) 🙂

olifcek
14. feb 2011

@annag nie je radikalna ale je laktacna a preto robi s mamickami maximum v tejto oblasti. Pre mna je to dolezity clovel, so super nazormi, clovek, kt.doverujem v oblasti kojenia aj v inom. Je to odbornik na slovo vzaty

sussanah
14. feb 2011

@olifcek predpokladam, ze to bylo urceno me 😉 Ja v zadnem pripade nezlehcuji jeji odbornost nebo jeji praci. Za prve bych si to nedovolila, protoze si myslim, ze jeji prace a prinos je dulezity a za druhe ani nemam duvod to delat. Jen jsem tim chtela rict, ze jsou i jine LP, ktere maji jine nazory nez ona a nejsou proto o nic mene odborniky v danne oblasti. A ano, na muj vkus je obcas trochu radikalnejsi a az pri podrobnejsi diskuzi clovek zjisti teprve to, co tim chtela mnohdy rict (napr viz jeji clanek o castem buzeni a diskuzi pod nim).

olifcek
14. feb 2011

@sussanah nie nie, nebolo to ale myslene zleeeee x;o) ja vzdy vravim, ze pismena maju vela nevyhod 😵

sussanah
14. feb 2011

@olifcek tak tak, clovek at uz se snazi sebevic, tak to stejne nekdy nejde napsat uplne tak, jak to clovek mysli 😉

sussanah
16. feb 2011

@majdula tak jak jsi vcera dopadla na kontrole, je vsechno v poradku?

majdula
16. feb 2011

@sussanah Ahojky, dr. mi potvrdil presne to, co mi rikal zpocatku s tim oxytocinem - ale pry je to v pohode, pokud se zaroven neotviram (coz ne). Poslicci jako takovi jsou v poradku, stejne jako tvrdnuti bricha v rozumne mire, proste uz se deloha pripravuje 🙂 Kdyby mi to pry moc vadilo, muzu zobat Mg, ale stejne bych ho za dva-tri tydny zase musela vysadit, takze na to kaslu. Mne to nevadi, kdyz vim ze je vse OK. A protoze jsem uz stahla kojeni zas na uspavaci a probouzeci, tj. max. 4 denne, tak se citim uplne fajn 🙂

k.ate
16. feb 2011

@majdula s tím kojením je to super 🙂

Jinak u nás je všechno OK,jen to noční kojení, když mrně něco trápí (teď má trochu rýmu), mě začíná trochu ubíjet, ale zas si říkám, že kdybch nekojila, bude nám x hodin v noci řvát, takhle se přisosne a chrní... 😀

majdula
16. feb 2011

@k.ate No ty blaho, uz 17tt 😵 Nadhera. Mne nocni kojeni nikdy nevadilo, spala jsem pri nem dal 🙂 Prejde ryma, prejde casty kojeni... ono se to zas ustali...

sussanah
16. feb 2011

@majdula nejdulezitejsi je, ze se neotviras, to jsou dobre zpravy 🙂 jj tvrdnuti a poslicci jsou ok, alespon to budes mit dobre nacvicene 😉

dana3262
17. feb 2011

Ahoooj! Tak @majdula ty jsi opravdu silna zena! Kez bych mela alespon zlomek tve kuraze.. Musim si to nejak prerovnat v hlave..
Vcera jsme byli na rocni prohlidce. Doktorka kdyz me videla, tak doslova rika: "Ja nejsem zastancem umelych vyziv, ale dejte mu to, jinak z vas nic nezbyde." Tak jsem se rozhodla, ze dokud mi bude takhle blbe, ze musim lezet, tak mu dam UM rano, to je mi nejhur. Pak jeste 2-3 kojeni a 1 v noci, ale treba vcera odpo a vecer ode me vubec nechtel.. Vecer jsem ho az trosku nutila..malinko si cucnul, ale jen tak uboze a zdrhnul z postele..pak vypil 100ml UM. Nevim, jestli je to malo nebo hodne, ale cele me to trapi. A ted dopo zas nechce.. ☹ Myslite, ze jak dostal parkrat flasku, tak nechce ode me? Jako ze flaska je bez prace? On se nechce ani prisat a kdyz, tak jen na par vterin. Ale v noci se napil krasne.

sturnus_vulgaris
17. feb 2011

K refluxu bych jen uvedla, ze se nam caste krmeni taky neosvedcilo, dopadalo to stejne jako u sussanah

@dana3262 Mne taky bylo lekarem doporuceno odstavit kvuli sobe. Hodne totiz zalezi, jak je clovek staveny. Myslim, ze ne kazda zena ma fyzicku na to, aby kojila a zaroven byla tehotna. Mne kojeni uz takhle docela vycerpavalo, hlavne ten prvni pulrok, takze jsem se prvni mesic dva tehotenstvi, kdy jsem jeste kojila, citila jak vyzdimany hadr. Navic se ze zacatku tehotenstvi jevilo mladsi, a to dokonce az o dva tydny (coz mi teda moc nesedelo). Mozna je to hovadina, ale mela jsem blby pocit, jestli treba to miminko nema malo zivin, a ze treba proto je male. Po odstaveni se potom vsechno rychle popohnalo dopredu a cim dal vic se priblizuju terminu podle posledni MS.

sussanah
17. feb 2011

@dana3262 u vas bych nerekla, ze je to takove to klasicke "flaska je lehci". Starsi deti spis naopak um vetsinou odmitaji, protoze MM je proste lepsi nez UM. Spis bych to videla na to, ze ti Mm muze menit chut a proste malemu uz moc nechutna a taky ti muze klesat mnozstvi, takze je to proste pro neho vyhodnejsi si dat radeji flasku. Nechej si ta kojeni, ktera mu vyhovujou, treba to 1-2 nocni, i s tim jde v pohode prejit to spatne obdobi. Vsak nekdo tu psal (majdula nebo k.ate) ze sveho casu kojily i obden a pak to zase bylo v pohode. A je to fakt i o tom, jak je kdo staveny, me uz treba fakt zacina byt lepe (obcas) a kojeni vubec necitim jako zatez a to si ted obcas vyzada i pres den. Ale pokud te to vycerpava, tak to fakt nema smysl tahat za kazdou cenu, to podle me nemuze mit prinos ani pro jednu stranu 😔
@sturnus_vulgaris rozdil v tydnech u vyvoje mimca urcite nebylo kojenim 😉 Pro telo je priorita tehotenstvi, takze plod si vezme vsechno co potrebuje, to spis matce vypadaji vlas a zkazi se zuby, nez aby mimcu neco chybelo 🙂

dana3262
17. feb 2011

@sturnus_vulgaris
@sussanah vim, ze to asi nesouvisi se stavbou tela. hubenej x silnějsi clovek. Me kojeni nikdy nevycerpavalo, alespon jsem to nepocitovala, prevladal pocit nadseni z toho, ze to mohu malemu poskytnout. Ted nevim, jestli jsem vycerpana z kojeni nebo z tehotenstvi. Taky se babicky zaangazovaly az ted. Partner pracuje doma, takze mu varim obedy a vecere a sam je schopen zaspinit za den i 30ks nadobi (to neprehanim, treba 10sklenicek) a 3 tricka (ty ne zaspini, ale proste taha ciste). To vsechno je pridelavani prace. Maly je velmi energicke dite. Porouci si, nevydrzi si sam hrat a neustale kvili 🙂 takze to je on, vareni 2 jidel denne, kazdy den nakupy, neustale prani, zehleni a do toho jsme vubec nemeli rezim se spanim a jidlem. A po vecerch pracuji. A babicky vubec nefungovaly. Mama delala cokoli, aby nemusela maleho hlidat. Varila, uklizela, prala... Prisla kdysi o 3.mesicniho chlapecka, tak asi mela nejaky blok. Ted uz je to dobre. Ted jak je mi blbe, tak se do toho obula perfektne. Vim, ze toho maji zeny kolikrat mnohem vic, ale kazda to zvlada jinak, no..
Ted jsem tedy uplne odbocila, omlouvam se, ale myslim, ze vsechno souvisi se vsim. Musim se hodit do pohody jinak se picnu. Moc premyslim, znate to?

kikus29
17. feb 2011

Ahojte,
chcela by som poprosit o radu. Mam 14 mesacne dievcatko a uz citim, ze posledne 2 - 3 tyzdne mam mliecka ovela menej. Napije sa hlavne v noci tak 2x, rano a cez den len troska cucne a vecer sa napije tiez malicko. Myslim, ze urcite nevypije za 24 hodin pol litra mliecka ako by malo dieta v takomto veku. Myslite si, ze uz mam zacat davat UM? Ak ano kedy rano, vecer? NAjradsej by som kojila cim najdlhsie bez UM ale mam obavy, aby som jej viac neuskodila, aby jej nechybali potrebne latky... Dakujem za rady...

sussanah
17. feb 2011

@kikus29 neco podobneho jsem resila s moji pediatrickou, ze jako 500ml urcite maly nepotahne a ona mi na to rekla, ze at to vubec neresim, ze pokud se koji 2-3x denne, dite si vytahne to, co potrebuje a ani to nemusi byt tech 500ml (coz je davka UM ne MM). Takze ja osobne UM nedavam a to maly ted pije neco mezi 2-3x (vyjimecne 4x) a teda ze by tomu super daval, to fakt nedava (zvlast od otehotneni). Ale ji i jogurty, obcas ma trochu mleka v polivce, ma syry, takze verim, ze mu to urcite staci.
@dana3262 tim jak je kdo staveny podle me ani tak neni hubeny x silnejsi, ale spis tak nejak "vnitrni" nastaveni. Proste kazda to ma jinak, stejne jako kazda i jinak prosiva tehotenstvi, tak proziva jinak i kojeni a navic i kombinaci 😉 Ale teda se ti divim, ze jeste manzela nezenes 😀 Ja teda od otehotneni varim jen malemu, vecere vetsinou uz pripravuje muz (jsem ochotna pripravit studene vecere), protoze je pro me kazde otevreni lednicky male utrpeni 😅 a teda uz mame kos preplneny pradlem tak 4x, uplne to uz pada ta hromada a nejak se k tomu nikdo nema. No mam v planu si najit nejakou slecnu u nas ve vesnici, co mi prijde to pradlo obcas pozehlit, protoze ja to vecer fakt uz nedavam, odpoledne spis s malym a behem dne proste odmitam se ohanet zehlickou, kdyz se mi planta maly pod nohama. No manzel je vecer stejne vyplivnuty jako ja, takze asi nechame nejake slecne vydelat 🙂

sturnus_vulgaris
17. feb 2011

@sussanah
To je rekla bych prevladajici nazor a v podstate nemam duvod mu neverit. Na druhou stranu, uz jsem se ze strany odbornika setkala i s nazorem opacnym (slo konkretne o to, ze dite naopak muze byt "napred", pokud zena ty zasoby ma), takze tezko rict. Osobne bych vliv toho kojeni taky neprecenovala, ale pocit jsem z toho pak nemela moc dobry.

@dana3262
Ja si naopak myslim, ze se stavbou tela to docela souvisi. Kdyz se clovek i ohlidl do minulosti, tak profesionalni kojna nikdy nebyla typ zenske, ze bys ji soplem prerazila 🙂. Ale urcite souhlasim, ze je tam vic faktoru a obtizne se pausalizuje.
Pokud jde o tvou situaci, ze sve zkusenosti doporucuju prilis nehrat hrdinku, jestli mi rozumis. Je jedno, jestli jde o kojeni nebo o domaci prace. Pokud se okoli snazi vic nez driv, bez vycitek svedomi tu pomoc prijmi. Pokud se na neco necitis a zmaha Te to, zkus to zaridit tak, abys to delat nemusela nebo aspon z casti ne. Pokud jde o manzela, tak toho bych vic zapojila. Nejsem sama typ manipulativni zenske, ale obcas nejake to "achich ochich" neni od veci.

sussanah
17. feb 2011

@sturnus_vulgaris "achich ochich" to je hezke 😀
Jakoze prevladajici nazor, ze kojeni muze ovlivnit to, ze mimco je o tyden az dva ve vyvoji pomalu?? To mi prijde fakt hodne mimo 😅 Je fakt, ze spousta lidi si mysli, ze mimco bude stradat, kdyz koji apod, ale ono je telo fakt primarne pripravene davat vse potrebne prave novemu mimcu, vsechno ostatno je slabsi priorita. A teda ja to teda slysim poprve, spis jsem se vzdycky jen setkala s tim, ze proste podle MS byl spatne vypocten gestacni vek plodu a proto se mimco zdalo "mladsi nebo starsi" oproti veku dle utz.

majdula
17. feb 2011

@dana3262 Prima ze babicky pomahaji, to je hodne dulezity. Fakt ted neni cas na hrdinstvi. Zacatek tehu neni nikdy prijemnej, pro nekoho vic, pro nekoho min, nemyslim jen nevolnosti, ale vsechno je proste jinak, mne treba ubylo mlicka a zaroven malej o nej prestaval stat... hodne to omezil a v podstate kdybych na nej jen trosicku zatlacila, tak v te dobe odstavim raz dva, ani by o tom nevedel.
Totez radim tobe, nechat to zit vlastnim zivotem (ovsem samozrejme ne v pripade, ze by mel tendenci sosat naopak hodne a tebe to vycerpavalo!) Tak jak to ted pises, tak proste pije min... u nas to bylo uplne to stejne. Otehotnela jsem taky, dyz mel malej temer rok. UM me ani nenapadlo, v te dobe uz mel potrebu mlicka dostatecne pokrytou mlecnymi vyrobky... nevim ale, co z nich a kolik uz basti ten tvuj 😕 Pokud je v tomto saturovanej, tak bych to zatim nechala byt, nechala ho kojit se, jak sam chce, evidentne ma ted tu potrebu nizsi a treba se i sam odstavi, kdo vi... anebo se to zase upravi k normalu a vasi oboustranne spokojenosti, uvidis. A rozhodne te ale neodrazuju od UM, to ne! Jen je dost pravdepodobny, ze se odstavi tim spis a zalezi uz jen na tobe, zda mu k tomu chces pomoct 😉

sturnus_vulgaris
17. feb 2011

@sussanah
Nene, prevladajici nazor (ke kteremu se priklanim) je ten, ze mimino ma prednost a ze kojenim strada spis matka, eventuelne to starsi dite. Pisu to jak neandrtalec 🙂.
Jen jsem chtela ale rict, ze jsem se setkala i s jinym nazorem a pak, kdyz doslo na vec, tak mi to porad vrtalo hlavou a prave jsem mela takovy divny pocit, i kdyz racionality v tom asi moc nebylo.

sussanah
18. feb 2011

@sturnus_vulgaris ja mysim, ze je to stejne hlavne o tom, jak to citi matka, protoze pokud z toho proste nema dobry pocit (at uz jakehokoliv duvodu), tak ji stejne ani sto studii nepresvedci a nema cenu se premahat😉

Kazdopadne dobra zprava, vcera jsem byla u zubarky (naposledy jsem byla minule tehu 😅 ) a ze pry na to, ze mam jedno tehu za sebou, kojim a jsem tehu podruhe, tak zuby naprosto v pohode bez kazu 🙂 Ufff, ale oddechla jsem si 😀

dana3262
18. feb 2011

Nechce a nechce. Naposledy dostal v noci. Rano jsem mu nabidla, ale nemela jsem nic (diky 2 dnum, kdy rano dostal UM) a pak jsem nabizela dopo a 2x odpo a nechce, proste nechce. Nechce si ani zadudat ☹

sirinka
18. feb 2011

@sussanah moja prva dcerka mi tiez takto grckala az do 6. mesiaca, do zavedenia prikrmov...po kojeni vzdy isla riadna davka z nej aj von...
a ja som cely ten cas bojovala s pocitom, ze mam v prsiach malo mlieka, nikdy som ich nemala na pocit plne, naliate, odsavat mi slo len horko tazko...
no ale mala mi napriek grckaniu a mojmu presvedceniu, ze mlieka mam malo pribrala z 2900g na 9000g za toho pol roka... 😝
takze urcite nemala reflux, ale sa prezierala...

sussanah
18. feb 2011

@sirinka no u nas bych rekla, ze to byla dobra kombinace refluxu a prezirani, ale ten reflux tam fakt byl, respektive je porad, i v 16m mu to obcas ujede a poblije se 😒 A to uz neni jenom mlicko 😀
@dana3262 netlac na neho, asi i pro neho je to ted sok, kdyz te vidi vycerpanou a tak. A neboj, i kydz jsi dala 2x um, laktace ti funguje dobre uz vic jak rok, to se opravdu mliko neztrati ze dne na den.

sirinka
18. feb 2011

@sussanah no tak u nas to nastastie preslo....akurat minuly tyzden som urobila zapekanu sparglu a ta jej moc nesla, v asi tretine jedla to uz nezvladla...a zacalo ju napinat.... 😝 mensia pre istotu to vyplula hned ako si dala prve susto na jazyk....

sussanah
18. feb 2011

@sirinka tak to brali jako v podstate zpusob sebeobrany, jo? 😀 Muj maly zacal jist v pohode ryzi az jako 13m, do te doby to nebyl schoen spolknout a to klidne i okusoval jablicko, ale ryze jo natahovala jako blazen 😝 U nas se zacal reflux lepsit tak prvne v 3m, potom trosku s prikrmy (5,5m), ale zasadnejsi zmena byla az kolem 8m, kdy pevna strava prevysila pocet kojeni. Tak uz to v tom zaludku konecne zacalo zustavat dele. Ale reknu ti, ze kdyz se mi poblil na Krete v restauraci jako 13m, tak jsem myslela, ze se podhrabu pod stul 😅 Vyhoda aspon bylo to, ze vyprany kocarek na tom slunicku druhy den uschnul rychle 🙂