Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
10. apr 2011

@bobocka ja bych ty barvy na vlasy az tak moc zase neresila, dnesni barvy uz jsou opravdu nekde jinde. Samoze si na hlavu nenapatlam kde co, ale mam jednu kvalitni osvedcenou barvu a barvim si ji teda porad. V prvnim trim obou tehu jsem nebarvila, ale potom normalne, jen nechavam max 30min. A to nosim opravdu ohnive cervenou barvu a maly je zatim stale blondak 😀 btw chemie je vsude kolem nas, vcetne vselijakych cisticich prostredku v domacnosti, novy nabytek je napusteny kdejakym svinstvem, pak voni "novotou" atd.. Nerikam tim padem na vse kaslat a diteti vystrikavat od miminka postylku chemii, at si zvyka, ale zas primerene 😉
Ale hena je kazdopadne dobra volba, pokud v to nema duveru, je to opravdu prirodni barva 🙂

luvie
10. apr 2011

@jenovefa jestli jsi naštvaná ty, můžeš to čekat i od něj. Z vlastní zkušenosti vím, jak je hrozně těžké se po šíleném dnu, nebo i jen hodině přinutit být milá, aspoň navenek, ale pomáhá mi hrozně to, že tatínek si ji aspoň občas vezme na starost, jdou ven a nechají mě dělat si co chci. Nebo se snažím na cvhilku vypadnout já. Není to záchrtana na věky, ale aspoň na chvilku to pomáhá. A když už fakt nemůžu, přestávám řešit vaření oběda, praní, uklízení, prostě neřeším nic, popadnu dítě (i když někdy vztekající se) a jdeme ven třeba na dvě hoďky. Někdy ji jen tak pozoruju, jak je skvělá a šikovná, soustředím se na pozitvní věci a pak vztek tak nějak sám přejde i uvnitř... Držím pěsti, ať to zvládnete oba dva, mně se to mluví, když K zatím vzdoruje jen "občas" 😀

@emjee Ba právě naopak!!! 😀 Někdy se mi to zdá i málo 🙂 Zvlášť když třeba sní celý oběd a pak už nechce prsíko... Já to dávala jen jako kontrast k tomu, co si myslí lidi kolem...

majdula
10. apr 2011

Ahoj holky,

nedocitam, jen hlasim, ze uz jsme z porodnice doma a uz mame za sebou i tandemovy kojeni 😀 Jen to musime technicky vychytat jeste, nejak tam ty deti nemuzu nacpat 😨 🙂 Ale takhle stejne kojit bezne nebudu, nicmene starsi si dnes na dobrou noc mlicko dal, dopil prsicko po miminku a prej dobry 🙂

Jinak pro zajimavost, kojila jsem Risu od prvniho dne, nicmene mela jsem jeste "Radovo" mlicko, to klasicke bile. Treti den se mi tohle mlicko bez varovani behem chvilky zmenilo na kolostrum.
Fakt jsem rada, ze jsem s kojenim starsiho neprestala a vydrzela kojit takhle kontinualne, fakt nebyl sebemensi problem s kojenim v porodnici, jak mely ostatni mamky...

Kazdopadne pomalicku zacinam uvazovat o odstaveni Radi - pokud bude chtit. Respektive, nebudu mu uz mlicko nabizet, jen pokud bude chtit sam...

bobocka
10. apr 2011

@majdula jej super,gratulujem !!!!! parada 🙂 tak nejak si to aj ja predsatvujem,som zvedava ako dlho bude misko chciet mliecko.este nie som tehu ale po lete sa ideme snazit,tak som zvedava ci tak dlho misko bude to mliecko chciet. a ty si to ako mala v porodnici.oboch si tam mala,ci ti stariesieho manzel nosil?gratulujem k druhemu syncekovi 🙂 aj ja chcem dvoch chlapcov 🙂

dana3262
10. apr 2011

@majdula gratuluju! Moc ti to preju a zavidim! Je to asi tyden, co jsem prestala. Sily nestaci a navic male krvaceni. To byla posledni kapka k rozhodnuti. Bude me to asi navzdycky mrzet, ale fakt to neslo. Budu si to aspon predstavovat... 🙂 hodne stesti!

sussanah
11. apr 2011

@majdula gratuluju k druhemu synkovi a i k tandemu 🙂 Jeste se zeptam, kdyz jsi v podstate kojila od narozeni, tak mel maly porad co jist, jak to vypadalo se zloutenkou? Rika se, ze hlavni je aby se rozbehly jatra, cemuz caste kojeni prave pomuze. A ta zmena na kolostrum probehla bez pauzy tvorby mleka?
U nas to totiz na odstaveni vuuuuubec nevypada. Uz jsem byla fakt unavena, tak jsme ted kojeni stahli jen na kojeni nad ranem a rano, ale pres den a vecer uz mu nedavam vubec. Kdyz ubylo poctu kojo, citim se mnohem lepe. A maly porad kojeni vyzaduje, vylozene si to rano vychutnava. Takze mozna u tandemu taky skoncime 🙂

@dana3262 ahoj, nedelej si s tim hlavu, hlavne ze jste v poradku 😉 A tobe je uz lepe, nevolnosti presly?

dana3262
11. apr 2011

@sussanah ahoj! Je mi to moc lito. Asi to nebyly jen nevolnosti protoze mi zas nasli zanet zaludku a jsem celkove uplne vycerpana. Ted si vzali na vikend maleho nasi, tak jsem odpocivala a snazila se trochv neco jist, jinak jsem uz 3.mesic na houskach se sejrem nebo na nicem. Nemohla jsem ani pit, jak mi bylo blbe. Ted o vikendu jsem se fakt snazila jist, tak treba se to zlepsi, ale je mi furt blbe. Uz jsem zhubla 5kg a porad se jen plouzim. Kdyz to byly jen tyhle veci tykajici se me, byla jsem rozhodnuta s kojenim neprestat, ale kdyz se pridalo to spineni, tak uz jsem se lekla. Myslim, ze je to z podvyzivy. Ze mam malo vitaminu a zivin. Ach jo..tak jsem si to malovala, jak budu kojit donekonecna ☹ no jo, asi nejsem spravna natura..
Jak pises, ze to maly vyzaduje, tak muj temer vubec. Za tech par dni mi asi 2x ukazal do vystrihu, ale pozornost se dala snadno odvest k necemu jinemu. Nakonec je mi lito i to, ze o kojeni vubec nebojuje 🙂
Je to stesti kdyz se to podari tak jako @majdule 🙂

sussanah
11. apr 2011

@dana3262
To fakt nema cenu, pokud jsi takhle zdevastovana, tak to kojo tomu taky neprida. S hubnutim, ja prvni trim taky hubnu, ale jen cca 3kg a taky nutno rict, ze ja mam postavu plnou zasob, takze 3kg je v podstate nic 😀 Hlavne se o sebe hezky starej, at mrnous pekne roste.
vidis kojeni a ja bych zase mozna radeji brala to, kdyby se sam odstavil 😅 Ted jsme spolu odpo spali a vzbudil se po cca hodce a ze chce mliko, tak jsem mu dala, abychom jeste pospali. Takze i kdyz uz tyden pres den nekojim, tak to vzdycky aspon zkusi, jestli by to nahodou neklaplo. Takze u nas pri odstavovani by nepomohl ani vikend bez maleho, on by si proste pockal 😀 Ja primarne tandem spis nechtela a asi u neho nakonec skoncime 😅

majdula
12. apr 2011

@dana3262 Prosimte vubec nebud nestastna! Je to tak, jak to ma byt a hotovo! Za kazdou cenu to nema cenu 🙂 Super je, ze malej nestrada a mlicko nevyzaduje, to by pak bylo to odstaveni bolavy, ale takhle bud jedine rada, ze to probehlo bez place 😉

@sussanah Malej zloutenku nemel, ale jestli diky kojeni, to netusim. Prvni dva dny jsem mela normalni bile mlicko, klasika... ani ho nebylo nejak moc, proste tak jak jsem to mela nastavene pro Radu. Schvalne jsem sledovala, jak vypada, takze vim, ze fakt behem pul hodky najednou zacalo tect nazloutle mlezivo a to se teda spustilo vydatne... Mam dojem, ze i dalsim maminkam se tam spoustelo mliko az tak treti den, malokomu primo na sale... takze to tak odpovida.
Jinak tu frekvenci myslim mate tak akorat, taky jsem kojila uz jen po probuzeni anebo na dobrou noc... na udrzeni to uplne stacilo a fakt jsem ted rada, ze jsem to vydrzela do porodu, fakt je to ted bezproblemovy to kojeni! A hlavne mam od Radi otuzily bradavky, vubec me to ted neboli, i kdyz Risa zuzla nebo dlouho saje...

A tandem jsme zkusili jen jednou, pri prvnim kojeni doma... Rada sam chtel, tak jsem mu dala cucnout, aby nezarlil. Ale nejak ho to neoslovilo a tak zase kojim jen pred usnutim a rano. Ale i to je super a staci, aby mi dopil mlicko po Risovi.

izina
13. apr 2011

@bobocka Tak s tim souhlasim, zdraví dítěte především. Naše kukačka začala hrozně kašlat i v noci, až to bolí mne. Byly jsme u našich a lítala tam po zahradě jako blázen. Asi to nebude nic vážného, ale je to nehezké. Dr nám vždycky říká, že je zdravá, respektive nic vážného jí neni díky kojení, tak to snad tak bude i nadále

stvura
13. apr 2011

@majdula no super, gratulujem. Tak si bola presne ako ja, tiez som rozkojila s mlieckom od Alexa a na treti den uz mliecko pre Zuzku...
Zo zaciatku sa tandem asi tyzden neda robit, kym sa drobec nauci dobre sat, to by si uz musela byt ina odbornicka aby sa podaril hned na prvy sup 😉 , ale po case sa to da dohromady. Ja som mala zltacku pri oboch detoch, pri druhom dokonca este silnejsiu a hned na druhy den, takze nejako nesuvisi s kojenim, v sucasnosti vela kojenych deti ma zltacku.

sussanah
13. apr 2011

@majdula to si prave taky rikam, ze aspon budu mit otuzile prsa, protoze u maleho to bylo prvnich 14dni peklo, kazde prisati jsem obrecela 😖

@stvura Vidim, ze zloutenka je fakt individualni, kdyby aspon clovek vedel, od ceho to kruci zavisi, kdyz ani brzke kojeni nepomaha 😠 Ale teda uz druhy den, to je fakt brzy, vetsinou to byva pozdeji ta klasicka novo zloutenka. Byli jste i pod svetlem?

Jeste mam asi blby dotaz, ale neni to treba pro novose nejak "ochuzujici" kdyz v podstate kolostrum dostane az 2-3.den? Jakoze samoze to mliko pro starsiho ma svoji hodnotu, ale jestli i tolik pro novoska? No priroda asi vi co dela, kdyz to jde, takze tomu verim, ale spis me to tak napadlo.

Ja se s tim pomalu nejak smiruju. Vim, ze jeste je 5m, muze se cokoliv zmenit, ale nejak tomu neverim, ze by se v klidu odstavil 😅

stvura
13. apr 2011

@sussanah no ta zltacka, no comment, kvoli nej som pobudla aj prvy krat, aj druhy krat dlhsie v nemocnici - obe deti pod lampou, mala dokonca pod tou silnejsou. Ale zasa na druhej strane, uz po tyzdni nebola ztla a to vdaka kojeniu, rovnako aj maly, domov s nim z porodnice sme uz isli odzltnuty.
Ja som mala v den porodu mliecko po malom, dalsi den bez mlieka, potom nabehlo hned to biele huste mliecko. Pri druhom som uz zlte kolosrum nemala (hoci pri malom som ho mala na rozdavanie).
S odstavenim si nelam hlavu, lepsie sa drobec aklimatizuje ak ho budes s drobcekom kojit, nebude tak ziarlit, lebo stale bude mat pocit ze je mamicka aj jeho. Pozri na nas, maly ma dva a pol roka a stale sa koji... 😉 (pozeram ze to mas rovnaky rozdiel ako ja, ja mam maleho augustoveho a dcerku septembrovu, ty mas zrejme maleho juloveho).

sussanah
13. apr 2011

@stvura nene, maly je oktobrovy a druhy bude septebrovy, takze necele 2 roky mezi nima. No s tim odstavovanim, vylozene na tom nelpim, to zase ne, kdyz navic vidim, jak si to uziva, tak proc mu nedat. Spis se fakt obavam, jak to bude po porodu. Nejak si vubec neverim v tom, ze bych mela dost mleka pro oba 😅 U maleho jsem sotva vydrzela plne kojit 5,5m, byla to pro me hrozna zabiracka, mlika uz pomalu nebylo, posledni mesic jsem v noci odsavala (maly nastesti v noci spal celou noc), abych aspon neco vytvorila a mela ho cim vecer dokrmit 😔 Takze se fakt bojim, aby bylo vseho dost. Asi to moc resim, ono se to pravdepodobne poresi samo, jak uz to tak byva, ale proste ja mam rada veci pod kontrolou 😀
A taky, u maleho jsem v tehu trpela opravdu hoooodne na tvrdnuti bricha, takze i toho se obavam. Ale zatim ( tuk tuk) je to uplne v pohode, jen aby to vydrzelo.
Maly mel jen bezny relativne prumerny prubeh zloutenky, tak doufam, ze to ted bude jen lepsi 🙂

majdula
13. apr 2011

@stvura Tuk tuk na drevo - Risa saje opravdu pekne a chyta se uz sam, takze tandem bysme provozovat mohli... ale priznam se, ani to nechci a Rada zaplatpanbuh ani pres den mlicko nechce. Takze ted kojim Risu a pak kdyztak navecer nebo po spani dopiji Rada co zbylo 🙂
Ale ten prvni tandem (to bylo treti den po porodu) mam vyfocenej... snad vas nepohorsi 🙂

stvura
13. apr 2011

@majdula 😉 🙂 😉 😀

sussanah
13. apr 2011

@majdula tyjo, to je supr 🙂 A jak to bere Radim? Zarli na maleho nebo je to v pohode, kdyz muzou cucat oba?

sirinka
13. apr 2011

@majdula super...ja to obcas vyuzijem, ked mi pri kojeni tecie mliecko aj z druheho prsnika, nech nevyjde navnivoc...
ale tiez uprednostnujem postupne dojcenie...

sirinka
13. apr 2011

@stvura moje prve dve deti mali zltacku a tato tretia nie...dost to suvisi aj s roznymi krvnymi skupinami matky a babatka...

stvura
14. apr 2011

@sirinka no nase mozu mat vsetko...teda vsetky krvne skupiny, tak neviem...teraz uz nevysetruju aku ma krvnu skupinu dieta pri narodeni, mozno v troch rokoch dam malemu zistit, ale predpodkladam ze ma inu ako ja 😀

nady
14. apr 2011

@leelo 😀 😀 😀

nady
14. apr 2011

@majdula kráásne,rozhodne nepohoršuješ 🙂

luvie
14. apr 2011

@majdula to je hezká fotka, věřím, že minimálně v této sekci nepohoršíš nikoho 🙂 ať vám to jde hezky, ať už ve třech nebo s každým zvlášť. Dej vědět, jak to zvládáš fyzicky i psychicky. Co ten starší - jak si zvyká na miminko?

bobocka
14. apr 2011

@majdula krasna foto.tolko lasky v nej je 🙂 nadhera !!!!

sirinka
14. apr 2011

@stvura ja neviem aku ma najstarsia, ta druha ma B a najmensia A a ja mam tiez A...

reruna
14. apr 2011

@stvura žloutenka spíš záleží na rh faktoru, takže pokud mají otec a matka rozdíný rh faktor, tak krevní skupinu dítěte po narození zjišťují, první syn měl stejný rh jako já a žloutenku neměl, druhý má rozdílkný rh a žloutenku měl, sice ne výraznou, ale možná to souvislost mělo...
@sussanah mě taky napadlo to co tebe, kolostrum je pro miminko přece v prvním dnech nesmírně důležité, nevím, jak ostatní, ale já ho měla hned, vytékalo vlastně už v těhu a "normální" mlíko se spustilo tak ten 3-4 den, takže ta zkušenost majduly je docela zajímavá, ale příroda si ví, co dělá...
@majdula gratuluju !

stvura
14. apr 2011

@reruna eee v nasom pripade.. 😔 ..mi sme obaja rh pozitiv, manzel B a ja A2, syncek klasicka zltacka ale dost silna na druhy den, dcerka zltacka velmi silna este do 24 hodin a potom na treti den znova...takze ja som si 2x sprijenila pobyt. Inac obe deti dojcene plne 😉 . Je mi to velkou zahadou preco 😒 , ale hlavne ze sme zdravi...
@majdula ozaj, sleduj zubky maleho, ci sa nezacina odlupovat sklovina...aby sme spravili dalsi nezavisli pokus, dufam ze nebude mat taky problem ako mi s kitchmou so sklovinou u starsich syncekov.

majdula
14. apr 2011

@reruna Ja mam asi ten nastup laktace opozdenej... u prvniho Radi jsem prave v tehotenstvi vubec mlicko nemela, vim ze holky psaly uz par tydnu pred porodem, ze se jim spousti a ja nic... No a po porodu se mi spustilo az ten treti den (tehdy jsem myslela, ze je to cisarem). A ted fakt taky az treti den bylo kolostrum. Toz tezo rict, kazdy to ma jinak, ale dve kocky, co se mnou ted byly na pokoji, prakticky taky kojily dva dny naprazdno, nez se mlicko spustilo.

reruna
14. apr 2011

@majdula však ano, mlíčko se spouští až tak ten 3. den nejdřív, ale před tím by už mělo být kolostrum, i když je toho jen pár kapiček...
@stvura no jo, důvodů pro žoutenku je více

stvura
14. apr 2011

@reruna hm...mne vylucili v nemocnici vsetky si predstav....obe deti tri kila, obe som prenasala, obe klasicky porod, ja uplne zdrava {ani tlak, ani tehu cukrovka}, rovnake RH faktory s muzom, proste nic nenasli. To kolosrum nemusi byt...ja som pri druhom dietati {stale som dojcila starsie } nemala kolosrum, hned mi nastupilo huste biele mlieko. Takze to priesviten vystriedalo biele. Jeden den {na druhy po porode} som bola bez mlieka.