Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

mirka20
29. aug 2010

@dagina nie, mala neziarlila, aj ked si vyzaduje viac pozornosti. ale maleho lubi, niekedy az moc, takze musim davat pozor, aby mu pri stiskani neublizila 🙂

vieraj
29. aug 2010

ahojte, kojim, este som necitala celu temu, ale svagrina, ktora nikdy nekojila, hoci ma 2 deti ma odhovara, aby som nekojila, ze citala niekde ako si skodim a ze to ani pre dieta nie je dobre. chcela by som tak do 1,5 roka az 2 roky. uvidim. vy to ako riesite s neprajnikmi??

tonicka
29. aug 2010

@vieraj kaslala som na nich, pripadne som im povedala, ked sa pytali, ze dokedy budem kojit, ze do 18tich rokov 😀

carodejnica
29. aug 2010

@vieraj vitaj medzi agentkami laktačnej sekty 😀 😉 tonicka to dobre povedala, aj ja tak zvyknem povedať 😀
alebo daj švagrinej prečítať tento článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo... 🙂)

dagina
29. aug 2010

Ahojky,

@vieraj nojo, ty co nekojily jsou vždycky nejchytřejší, u nás byla expert tchyně.

@mirka20 TAk to je dobře, snad naše také nebude žárlit 🙂. S tím "ubližováním" to bude asi o hubu ohlídat, k vánocům jí chceme koupit miminko - panenku, aby měla svoje 😀

izina
29. aug 2010

Ahoj,
jak se může někomu zdát kojení staršího dítěte špatné. Zatim také stále ještě kojim, malá je spokojená a setkávám se vesměs s kladným ohlasem. I pediatrička je spokojená, že malá získává živiny z mateřiny a když náhodou kojim venku, nikomu to zatim nevadilo. A kdyby vadilo, je mi to celkem jedno. Takže kojte, co to dá 😀 😉

zitaje
29. aug 2010

@dagina myslis, ze je v sucasnej dobe standard kojit dva roky? 😕 Podla mna je to skor konecne jeden zdravy trend, ale bezne mi to zial nepripada. Nastastie poznam vela zien, ktore kojili dlho, ale napr. vacsina mojich znamych z ihriska (teda s ktorymi sa stykam nie kvoli tomu, ze mi vyhovuju ich nazory a pod., ale preto, ze sa proste casto stretavame) kojila cca. rok.

vieraj
29. aug 2010

diy za postrehy, ja som odhodlana kojit do 20 mes. potom pojdem do prace, ale snad na rano a vecer sa este zmozeme aj po nastupe do prace...

zitaje
29. aug 2010

@vieraj Ja pracujem uz davno, a vlastne som pracovala pri obidvoch detoch dost skoro, i ked nepravidelne, a to podla mna vobec nevadi, ved vecer a v noci budes doma. 🙂 Drzim palce. 🙂

vieraj
29. aug 2010

@zitaje diiky, len ako budem fungovat v praci ked budem 3x vstavat na dojcenie. ale uvidime ako to este bude. rano a vecer urcite budem doma 🙂 🙂

zitaje
29. aug 2010

@vieraj Ja som teda nevstavala v noci na dojcenie, len som vytiahla cecok a spala som dalej 😅 . A pri mladsej uz vobec nebol problem, ani v tom rusnom obdobi okolo 8-9 mesiacov, ked bola hore veeeelakrat za noc. Ja som to skoro ani nevnimala a vobec som sa rano nepamatala, kolkokrat sme boli hore. Parkrat som sa rozhodla, ze to spocitam, ale do rana som vzdy zabudla 😝 😀

vieraj
29. aug 2010

@zitaje nie sme naucene po ležiacky, vzdy vstanem , dasnem na postel a ona lezi v naruci. ale do 2 sek. po ulozeni spi a aj ja. takze nie je to az take hrozne,tak uvidime...

izina
30. aug 2010

Já měla to štěstí, že se v noci vzbudila jen jednou a to spíš k ránu. Vzala jsem ji z postýlky, lehly si do velké a při kojení zase spokojeně usnuly. A to vlastně děláme dosud. Občas si ji vezmu rovnou do velké.

masinka
30. aug 2010

ahojte
necitala som celu diskusiu, ale tu su moje skusenosti
ja som kojila prvu dcerku 23 mesiacov... a potom som prestala len preto, ze som bola uz v 7 mesiaci s mladsou a nechcela som aby ju musel tato odstavovat kym budem v porodnici. Odkedy sama behala, tak som ju vonku nekojila (preda len uz mala cely den aj "normalnu" stravu, tak to az take nevyhnutne nebolo, takze nejake negativne reakcie okolia som nezazila). Lekari mi to nevycitali, aj ked niektori skonstatovali ze uz je to len o zvyku a nie o vyzive. A obcas bola sranda ked mi na oslave naliali a ja som odmietla a ked skonstatovali ze "sak nesoferujes", tak ja ze "ale kojim"...

druhu som kojila 13 mesiacov, musela som zial zo dna na den prestat zo zdravotnych dovodov....

co si o mojom kojeni mysli okolie som nikdy neriesila. je to moje dieta a robim to, co si myslim ze je pren najvhodnejsie.

sammy19
30. aug 2010

Ahojte, tak aj ja prispejem.

Prve dieta, syna, som dojcila "len" 13 mesiacov. Chcela som dlhsie, no on sa sam odstavil a viac uz proste nechcel.

No a dcerka mala v maji dva roky a dojcim ju este stale🙂 Uzivame si to obidve. Tiez obcas narazim na takych, ktori si o tom nemyslia nic dobre a pytaju sa, dokedy vlastne este chcem kojit. Myslim si, ze je to len moja vec a budem dojcit dovtedy, kym sa dcerka neodstavi sama. Tu som o tom pisala aj clanok http://www.najmama.sk/clanok/225035/dojcenie-do...

Osobne si myslim, ze je to vec kazdej mamicky, dokedy bude svoje dietatko dojcit. Nikto jej do toho nema co rozpravat.
Ja uz som si zvykla neriesit takych, co to nechapu. Malu som kojila aj na dovolenke teraz na plazi (prekryla som sa uterakom), aj na lavicke na chodniku (zasa som si prehodila cez plece plienku). Bezne ju kojim aj v aute, ked ideme niekam dlhsie, tak manzel vzdy zastavi niekde na parkovisku (pri Tescu alebo tak) a tam ju nakojim.
Mne to pride uplne prirodzene a som vdacna za to, ze to takto dlho spolu "tahame" 🙂

Tolko moj nazor a skusenosti🙂

alterna
30. aug 2010

Kojila jsem dcerku do jejich 23 mesicu.

Setkala jsem se s udivem nad kojenim od tetiček a tchyne, jejich nazory jsme vypoustela druhym uchem a nebo slusne odpalkovala ze ja se take nestaram jak a cim se stravuji apod.

Kojeni zdar!!!

anjelicek26
30. aug 2010

Sasenku som kojila 2,5 roka a z nejakymi negativnymi reakciami som sa fakt nestretla, aj ked sme vtedy zili v Nemecku a tam po pol roku snad nekojil uz nikto 😝 Mne to bolo ale dost jedno, po roku sme sa kojili uz len doma, po roku a pol uz len vecer, v noci a rano, takze to vlastne nikto nevidel, nikoho to netrapilo. Ked sa pytali, tak ze ano, este sa kojime... a otazky tipu - nahryzie? Nesace sa ti po tricku vonku? Nedozaduje sa kojenia? Som len povedala, ze nie, moje dieta je NORMALNE. Dost ma bavilo odpovedat na take otazky plne predsudkov...

Som zvedava, ako dlho to potiahneme s krpcom, pijavickou jednou 😅

garfieldik
30. aug 2010

Moja Miska bude mat o par dni 18 mesiacov a kojim ju (dnom aj nocou) veselo dalej, bavi ma to (aj ked je to trochu vycerpavajuce, hlavne v noci). Podla ajurvedy a vychodnych mudrosti by sa malo prestat s kojenim okolo roka az roka a pol, aby nezostalo dietatko velmi naviazane na mamu. Ale nedokazeme sa toho vzdat obidve a tak ja cakam, ze to pride samo. Kazde dieta je podla mna individualita a povie si, kedy ma dost. Ja tomu verim, ze "koniec" pride lahko a vtedy, ked ma prist. Drzme si palce!🙂

bobocka
30. aug 2010

kocky parada 😉 ja sice k vam este velmo nepatrim.my sme kojeni 11 mesiacov,no dufam,ze do dvoch rokov potiahneme. 😉 absolutne nerieste ak by vam niekto tvrdil,ze je to divne,ci zle.ohladom dlhodobeho dojcenia by nemala byt ziadna negativna reakcia.vsak je to super!!!ja osobne nevidim dovod aby maminka prestala kojit pokial ma stale dost mlieka,vyhovuje jej to a hlavne jej babo je spokojne s tym.moja mama vzdy na mna pozrie so zdvyhnutym obocim,ze este stale kojim.mna ona kojila 3 mesiace 😠 .ja som mala zo zaciatku problemy,bolest,ragady,maly chcel jest kazdu hodinu,osem mesiacov som sa nevyspala,no teraz je to super.fakt si to uzivam. a hlavne je,ze aj michalko je spokojny 😉

andrea999
30. aug 2010

super baby...ja mám problém v mojom okolí nájsť niekoho,kto kojí aspoň 3 mesiace..prvé dieťa som kojila rok,druhé 3 roky a tretie 20 mesiacov.všetky sa odstavili samé.príde mi to úplne prirodzené a moja mama sa doteraz s tým chváli za mňa...bolo dosť ludí,ktorí sa čudovali,že tak dlho kojím,hlavne dcéru,ktorá bola kojená 3 roky...ale spomínam si hlavne na sestričku na gynde,kt.mi povedala(ked mala malá dva roky):"bože moja,to ťa strašne ľutujem,to nie je normálne"...no od nej by som to nečakala,na tú vetu nezabudnem.
aj tak som kojila dalej,aj ked "to nie je normálne".

lujza123
31. aug 2010

Okolie nechape kojenie nikdy. Ked zena koji kratko tak je krkavcia mater ktora nedopraje svojmu dietatu mlieko a ked koji dlho tak ho rozmazluje a je to zbytocne. Je jedno ci kojite 2 mesacne dieta alebo 2 rocne , väcsinou kazdy nahodi nechapavy pohlad a povie taak dlhoo? alebo tak kratko? Podla mna je to kazdeho osobna vec a najviac ma vytacali susedy, tetky a podobny ludia ktory mali za kazdu cenu potrebu riesit ako a ci kojim. Ale nechapem ludi ktorym vadi ked zena koji na verejnosti, preco po nej chcu aby sa sla niekam schovat ...hlavne tie pohlady v restauraciach na kojaciu mamicku ako keby robi neviem co...zaujmave ze pohlad na nejakeho spiaceho docuraneho homelessa kdesi na lavicke nikoho netrapi ale kojaca zena to je problem ( hlavne ked koji starsie dieta)

bobocka
31. aug 2010

@lujza123 a toto aj mne vadi.kojenie je ta najprirodzenejsia vec na svete a ked koji matka na verejnosti,tak sa vsetci pohorsuju 😠 .ja minimalne kojim na verejnosti,asi len 2-3x sa mi to stalo ,no bolo mi jedno kto si co mysli.nenecham dieta plakat od hladu len preto,aby bolo okolie spokojne.ale vzdy som mala so sebou pasminu a prehodila som to okolo maleho,no aj tak vsetci vedeli co robim 😉

carodejnica
31. aug 2010

@sammy19 pekný článok si napísala 🙂
Ja som sa nestretla s vyslovene negatívnymi reakciami, skôr s takými začudovanými pohľadmi, a to dcérka má ešte len 14 mesiacov. A raz sa mi stala milá vec, jedna známa má 3 ročnú dcérku a tak medzi rečou povedala, že ešte kojí - na to som jej nadšene povedala, že je to super, že aj ja chcem, no a zostala milo potešená, že asi prvá nadšená reakcia.. 🙂

carodejnica
31. aug 2010

@sammy19 našla som ešte jeden dobrý článok http://www.najmama.sk/clanok/225402/ach-to-uspa... aj ten je od teba? 🙂 pekný!

sammy19
31. aug 2010

@carodejnica - dakujem🙂 poslala som Ti ip 😉

izina
31. aug 2010

@bobocka Tak u nás ženské kojily málo, ale proto, že jim to nešlo. Moje babi má 5 dětí a kojit nemohla žádné. Mami má 2 a kojila nejdéle 3 měsíce. Teď se obě diví, že já ještě kojim a jsou na to obě náležitě pyšné. Ony se teda diví i tety, ale do toho už mi nic neni. Kojim na veřejnosti pokaždé, když si majá řekne. Naše dr mě pochválila a myslim, že jsme vždy v takové poloze, že i když všichni ví, co se děje, nikdo nic pořádně nevidí. A když to překousl i muj táta, tak už musí každý 😀 . Nenechám ji řvát hlady, zvlášť, když je živa hlavně z toho

carodejnica
31. aug 2010

@izina Inak toto je zaujímavé, veľmi veľa krát som sa stretla s tým, že veľa žien predchádzajúcej generácie (myslím tým naše mamy, 60-70 roky, keď stál Sunar korunu a bol v móde) dojčili do 3 mesiacov. Uvažujem nad tým, či nejde o nezvládnutý rastový šprint. Ja som v tom období dojčila v kuse - hádam aj každú hodinu, malá na mne visela v kuse, možno nemať tie informácie čo mám o dojčení z netu (najmä od annag), tak aj ja prikrmujem (a ako všetci dobre vieme prikrmovanie sa takmer vždy rovná odstavenie). Čo vy na to?

vieraj
1. sep 2010

@carodejnica presne tak. ja som treti a skoro aj stvrty mesiac myslela, ze to vzdam. keby nie je annag tak daaavno nekojim. tiez som kojila aj 15-17x za den a noc. ale vydrzala som a chvalabohu ideme dalej... 🙂

carodejnica
1. sep 2010

@vieraj hej, tým si asi prešla každá, naozaj veľmi veľa žien staršej generácie aj v mojom okolí prestalo dojčiť po 3-4 mesiacoch, lebo mali "málo mlieka".
Mám jednu otázku pre dojčiace mamičky starších detí. Ako vaše deti papajú? Moja dcéra nie je bohvieaký papkáč, oproti iným deťom toho nezje veľa. Viem, že by sa to zrejme malo upraviť po odstavení, ale nemyslím, si že by to malo byť dôvodom na odstavenie. Aký mate názor a skúsenosti?

vieraj
1. sep 2010

@carodejnica moja tak malo papa, ze mi je do placu. pritom kaka aj 4x za den.....vsetko vylievam...ani za svet neotvori pusu, uz som skusala vselico. trosku zje niecoho, v com sa moze babrat a jest rukami,idak nic.