Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

samika
6. jan 2012

zdravím všetky kojeniu chtivé maminky 😉 môj najmladší drobec bude mať v apríli 4 rôčky a tiež sa ešte kojíme. aj ke´d si vyžaduje len ke´d ide spať a jasnačka v noci x-krát. staršieho som kojila do 4,5, potom som musela pracovne vycestovať na 4 dni a vtedy sme skončili. nebyť tej služobky, tak neviem neviem 😀

lusy82
6. jan 2012

@samika No páni, jsem velká zastánkyně kojení, ale takhle dlouho bych to asi nedala. Klobouk dolů. To jsem dokonce četla že 4,5 roku je průměr ve světě 🙂

zuzkat1
7. jan 2012

@lusy82 no moja pije od roka a pol uz aj kravske mlieko a teda na ranajky ma aj kakao a aj vecer... a kazdy den jogurt... ona je mliecny typ🙂 kase nejedava a uz vobec nie tie s UM..
inak ta tvoja poznamka o kamoskinom babu co pije aj 1,5litra za noc tak to mi normalne nedalo spat 😅 pytali sa na to dr ze ci je to OK? na tak male dieta pije velmi vela... moja pila za den (24hodin) cca 3-4 deci plus kojenie (cca 10 za 24hodin) a uz som mala nervy ze to je zle.... ja mam paniku z cukrovky...

zuzkat1
7. jan 2012

@samika jeeeej tak taketo spravy ma hrozne tesia - mala ma sice len 2 roky ale za 24 hodin sa koji minimalne 10x takze tiez to vidim este na dlho a som rada ze nie som jedina na svete co bude kojit 4 rocne dieta🙂

certica
7. jan 2012

@samika jeej sami, vitaj v klube. ako sa mate? nas marto uz len pred spanim, resp. po zobudeni, ale to su vyslovene len take ritualne minutovky 😀 . inak je zaujimave byt sucastou a zaroven pozorovat prirodzeny proces postupneho odstavovania, kedy clovek fakt nezasahuje a nechava veci na dieta...

broucek2
7. jan 2012

@lusy82 taky mám celkem žravé dítě, i když na váze to není vůbec znát. Je hubená, ale jí celý den téměř v kuse a v porodnici mi vždycky říkali, že jí ta dávka musela stačit, že asi brečí kvůli prdíkům nebo horku, protože je horkokrevná, ale nakonec jsem zjistila, že prostě chtěla víc mléka (ani ne častěji, ale chtěla pít dýl).

kinsi
7. jan 2012

@luciauk zaujalo ma, že ste mali 2 mesiace prestávku v kojení a potom ste znovu začali? A to ešte šlo? Znovu sa Ti spravilo mliečko? To by som nepovedala, že je to možné. A to si malý sám po 2mesiacoch spomenul? Napíš prosím viac.

luciauk
7. jan 2012

@zuzkat1 zuzka, neboj, nebudeš jediná 🙂 🙂

@kinsi ahoj, no ked tak rátam, tak tá prestávka bola od 8. mája do asi začiatku až polovice augusta, takže dokonca tri mesiace. ruku mal aj tak non-stop v mojej podprsenke, a navyše mi stále bolo za kojením smutno, tak som ho nechala potiahnuť a bolo. počujem, že prehĺta, tak mu tečie, aj hovorí, že tečie 🙂 nejako som nad tým neuvažovala. pre odstavenie som sa rozhodla, lebo ma už dosť terorizoval a stále mal ruky v mojom výstrihu, ale ked prestal piť, tak tie ruky aj terorizovanie zostalo, takže to nebolo len o kojení. tak som si raz povedala, že nech skúsi, uvidíme. vedela som, že ked bude občas ťahať, tak sa mliečko urobí. hocijaká žena ak nechá dieťa cicať, tak sa mlieko vytvorí, nemusí byť ani po pôrode. v jednom dokumente som videla,že dokonca počas vojen dávali ludia jedlo len ženám a tie potom kojili deti aj mužov a takto všetci spolu prežili v koncentračných táboroch...

samika
7. jan 2012

@certica aj vy ste ešte na mliečku??? 😅 Super.len ja akosi u nás nebadám žiaden proces postupného odstavovania 😉 u nás sa teda o žiadných minútovkách nedá hovoriť. u nás pred spaním - to je pravidlo, no a v noci 3 - 4 krát no a to sú minimálne 1/2 hodinovky. ja nechápem čo tam toĺko ešte ťahá 😀 niekedy mám pocit, že na mne,,visí" celú noc 😝 a ke´d sa ho snažím ,,odlepiť", tak mi povie, že ešte všetko nedopil 😝 ale aj tak to je krásny pocit. 🙂 😉 tak že maminky držte sa 🙂 😉

uzovicka
7. jan 2012

Ahoj babulky, aj ja este kojim a rada, ale chcem othotniet a pol roka sa nedari. Dr. argumentuje, ze mam odstavit, ale ja nechcem. Da sa to aj bez toho, povzbudte ma!!!

luciauk
7. jan 2012

@samika a pracuješ? lebo ja ked som začala pracovať, tak som už naozaj padala na hubu, museli sme nočné kojenie zrušiť. ale to mal už rok a pol. to by som naozaj nezvládla takto ťahať, prácu, nočné kojenie a tri deti...klobúk dolu. tie chvíle sa už nikdy nevrátia, treba si to vychutnať, aj ked je to niekedy ťažké 🙂 🙂

luciauk
7. jan 2012

@uzovicka ak máš pravidelnú menštruáciu, tak to s kojením už nič nemá a nedarí sa z iného dôvodu. to je môj názor. a ja som vždy obdivovala ženy, ktoré kojili dve alebo tri deti naraz a vždy som po tom v kútiku duše túžila 😉

samika
7. jan 2012

@luciauk jasnačka, pracujem, o 6,00 budíček.......tiež niekedy padám na hubu. a to sa do postele nedostanem pred polnocou. a ako si yrušila to nočné kojenie???

luciauk
7. jan 2012

@samika 😲 😲 😲 😲 ja tiež vstávam okolo 6-6,30, robím len na polovičný úväzok...to ako zvládaš???? pánečku!!!!
nočné kojenie sme zrušili dosť drasticky, metódou, pohladkať, objať, nič nehovoriť, položiť do postielky, odísť a opakovať s predlžujúcimi sa intervalmi asi tri dni. myslela som, že mi srdce pukne, ale stálo to za to, lebo inak by bolo asi po kojení úplne. ked sa v noci ako tak vyspím, tak to ide. a to idem skoro vždy do 11tej spať. nechápem, ako vládzeš... 😵

zuzkat1
7. jan 2012

@samika 🙂 minutovky? to co je? take existuje? moja aj cez den aj v noci na mne visi... ono uz necuca - co si budeme klamat😅 napije sa za par minut a potom uz len dudlikuje, ale tak uzivam si to...onedlho uz budem len otravna matka tak nech je na mne nacucnuta kym ma zaujem🙂
@luciauk inak k tomu spanku🙂 ta tu citam🙂 no ja odkedy sa narodila neviem co je byt vyspata...sice este nerobim, ale budicek cca okolo 6:30 max 7:00 a ona cez den spi taku hodinku a v noci je este minimalne 3x (to je akoze super prespata noc) hore... vacsinou je to tak 5x... a postielku sme zrusili...nemala o nu zaujem - budila sa hrozne casto a plakala ked som ju tam isla dat...ja som ju tam niesla uz uspinkanu...ale akonahle sa dotkla postielky uz bola hore - ked som ju zdvihla odtial tak hned spala dalej... takze spi s nami... aj pre mna je to lepsie... len sa k nej otocim a kojim v poolospanku... kedze - ako tu baby spominali - u nas to nie je 5 minutova zalezitost ale minimalne pol hodina a viac takze by som to inak uz nezvladala... aso do roka a pol spala v postielke a to som bola fakt ako matoha...vtedy este 7-8 x za noc k nej vstavat... teraz tych 5 zobudeni je uz super... casom bude snad aj menej - nielen obcas ale pravidelne🙂

zuzkat1
7. jan 2012

@uzovicka ano da sa...ja som otehotnela ale zial potratila☹ dr povedal ze to s kojenim NIJAKO nesuvisi... (dufam ze to admini nezmazu ze velke pismena, len to chcela poriadne prizvukovat🙂) ja inak tiez chcem mimi, len teraz musim pockat chvilu... pol roka je inak este nic...dr to zvycajne riesia po viac ako roku...

bebemaly
7. jan 2012

ahojte, aj my sa doteraz dojčíme, a ani sa nechystám prestať, nech sa šumienka moja odstaví sama 🙂 sme spokojný, a kto mi skúsi niečo povedať, tak akoby do vetra hovoril 😀

irsina83
7. jan 2012

aj my este odsavame mlieko, mala ma 20 mesiacov ale neviem ci nebudem musiet prerusit lebo chceme mat druhe a ja budem asi potrebovat hormonalnu liecbu 😖 uvidime, este to nechavame otvorene... chcela som to tak ze do 2 rokov a potom odstavit malu...

samika
7. jan 2012

@luciauk už som si zvykla a som v pohode 😉 a to v akom veku si rušila to nočné kojenie? lebo ja si neviem predstaviť, že by som tomu môjmu drobcovi povedala v tomto veku a dosť. asi by ma tu od jedu zožral 😀 😀 😀
aj ke´d ja som nad tým ani neuvažovala. dúfam, že do tým 5 rokov sa aj sám odstaví 😀 😝

uzovicka
8. jan 2012

@zuzkat1 dakujem, ani ja nechcem odstavit, budeme sa snazit dalej, papa 🙂

luciauk
8. jan 2012

@samika mal tuším 19 mesiacov. 🙂

@zuzkat1 mne ani nevadilo že bol s nami v posteli, ale potom som musela byť ešte aj tvárou k nemu, ked som sa otočila, tak sa zobudil a podobne. ráno som vstávala s dievčatami do školy a pracovala som po večeroch, na mňa to bolo privela 😀

@irsina83 to je škoda. moja kamarátka musela každé dieťa prestať kojiť po 12mes lebo celoživotne berie hormonálne lieky. hlavne aby ste boli obe zdravé x

irsina83
8. jan 2012

@luciauk tak ja ich nemusim brat ale ked chceme druhe tak asi budem musiet...ale povedali sme si, ze do apila potiahnem a potom sa uvidi. aspon do tych 2 rokov 😉 keby sa nam medzitym podarilo babo prirodzene tak neprestanem 😉 uvidime....

sussanah
8. jan 2012

Po delsi dobe jsem tady zabrousila a koukam, ze nekdo zase zmenil nazev tematu 🙄
@zuzkat1 Moc me mrzi, co se Vam prihodilo, doufam, ze budes brzy ok a zase se Vam zadari a tentokrat i s dobrym koncem

@uzovicka nam to trvalo takyskoro 6m, nez jsem otehotnela. Merila jsem bazalni teplotu, abych vedela, zda a kdy mam ovu. No a ovu byla, takze to potom klaplo 🙂 Kojila jsem potom do 7m tehu, to uz mi skoro prestalo mliko, mlady prohlasil ze neni, tak jsme si rekli, ze uz nechame pro mimi a bylo. Po porodu se potom parkrat prisal, ale uz nechtel. Jen asi potreboval vedet, ze pokud chce, tak muze. Kazdopadne ani u otehotneni ani pri tehu mi kojeni problemy nedelalo.

zuzkat1
8. jan 2012

@luciauk no mojej neva ked sa otocim chrbtom, takze pohoda🙂

@sussanah dakujem, dufam ze sa podari...ale to uz budem tajit kym to nebude viac menej iste🙂 a tie nazvy tem-vsetky su zmenene... uz neviem co je co

estherka73
8. jan 2012

@luciauk
@zuzkat1
@irsina83
@bebemaly
Pridávam sa do vášho klubu, Matheo je stále dojčený, má 2,5 roka a nechávam tomu voľný priebeh, dieťa sa odstaví samo, každé na to potrebuje svoj čas. Prvý synček sa odstavil ako 15 mesačný, to som už bola vo štvrtom mesiaci tehotenstva, prostrednému to trvalo takmer 4,5 roka ale tá jeho terajšia imunita stojí za to😀, a náš Benjamínko doposiaľ nevie čo sú ATB😀

bebemaly
8. jan 2012

@estherka73 😀 musím zaklopať, ani ten môj vôbec nebýva chorý, iba jedna virózka, ale to bola celorodinná 😝 zdravý ako buk. a nič krajšie nie je, ako keď si zabufká na didinke 😉 pekný večer 🙂

irsina83
9. jan 2012

@estherka73 ahoj, ani my sme zatial nemali ATB 😀 a to moja je tazky nedonosenec a preto som na nu hrda 😵 😵 , ze to tak zvlada 😵 😵 😵

zuzkat1
9. jan 2012

@estherka73 musim potvrdit ze na tej imunite nieco bude...nasa mala len raz nadchu a aj ta trvala len 2 dni a odsavacku stacilo pouzit rano a vecer... ani neviem ci to mozem nazvat nadchou... musim to rychlo zaklopat...klop klop🙂

lusy82
9. jan 2012

Hm tak to my i přes doluhodobé kojení tohle bohužel říct nemůžem. Malej je od léta pomalu každý měsíc nemocný ato už jsem mu teď i koupila Marťánky sirup abych mu tu imunitu posílila. Antibiotika jsme měli už asi čtyřikrát ne-li víckrát. Už fakt nevím co.

@luciauk My jsme taky rušily noční kojení. Já mu vysvětlila, že mlíčko není, že se musí naplnit, že až ráno 🙂 a objala jsem ho a nechala u sebe spinkat, aby měl aspoň mou blízkost. Trochu si pofňukal ale pak se ukldnil a i už ho tolik nevyžaduje. Akorát když je nemocný, tak mu dám. To si o něj opravdu říká urputně, tak ho asi tělíčko potřebuje.

No ale jinak, když vás tu všechny čtu, tak si přijdu, jako barbar 😀 Já si plánovala ve druhém roce odstav, protože už mě to kojení moc nebaví a jsem u toho spíš nervózní ( ještě před nějakáma dvěma měsícema mě děsilo, že jednou přestanu kojit ) a i mě to bolí. Malej spíš tak žužlá, štípe mě do druhého prsa, různě se u toho kroutí a hlavně si ta prsa mezi sebou pořád střídá aby mu to lépe teklo. Posladní dobou mi přijde že vytahá i míň a míň, nevím proč. No a vy si kojíte do čtyř let a plánujete přiozený odstav. Já ho taky plánovala ale nevím jestli to zvládnu.

tehulka21
9. jan 2012

ahojte babulky 🙂 trosku vam do toho skocim lebo kym by som precitala vsetko boli by dalsie Vianoce :D
mam taku otazku..mam skoro mesacneho synceka a ten mi od 20:00 do takej polnoci nie a nie spat...potom zaspi a zobudi sa az o pol 4 co je super len to zaspavanie nam nejako nejde vecer..neviem zistit co robim zle..boli sme aj kocikovat a spinkal cely den..ale akonahle padne 8 hodin vecer otvori oci a place ako besny...pribera super ved za necely mesiac pribral vyse 600 gramov..a mozno vyznie egoisticky pri mamickach ktore su pri babatku hore 5-7x za noc ked mi sme za noc raz hore ale po mesiaci mi hrozne chyba jedna uplne prespata noc..viete mi poradit co skusit?dakujem moc za akukolvek radu... 🙂